N°. 8969. Woesisclas Mei. A0. 1889. Leiden, 14 Mei. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Femlleton. DE DELAHAIES. IDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommen0.00. Ofllcieel© Kennisgevinjjon. PASPOORTEN. De Burgemeester Tan Leiden brengt ter kennis Tan belanghebbenden, dat dageljjks, Zon- en feestdagen uit gezonderd, des voormiddage van 1012 uren, de paspoorten voor de miliciens dezer gemeente, be- hoorende tot de lichting van den jare 1883, en voor de zeemiliciens der lichting van 1884, verkrijgbaar zijn ter gemeente-secretarie, mits men zich in persoon en voorzien van zijn zakboekjo daartoe aanmelde. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 14 Mei 1889. DE KANTER. In de heden gehouden zitting van het kantongerecht te Leiden werd door den ambte naar van het openbaar ministerie mr. Umb- grove, alvorens zyn eerste requisitoir te nemen, het regeerings jubilé van Z. M. den KoniDg herdacht. Zijn-Edel-Achtbare meende dat het gepast was, tor plaatse waar in 'sKonings naam recht wordt gesproken, aan die gebeur tenis een woord te wijden en bracht hulde aan den Vorst, die gedurende zijn 40 jarig bestuur zooveel in het belang van het vader land heeft tot stand gebracht. Aan de universiteit alhier is het docto raal examen in de rechtswetenschappen afge legd door den heer G. D. Willink. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen f 42, f 21.50, f 4.40 en f 2.20. Men schrijft ons uit Zoeterwoude, dd. 13 Mei: Deze landelijk schoone gemeente blijft ook niet ten achter wat het tentoon spreiden van vreugde en dankbaarheid be treft in de herdenking van de 40-jarige regeering van onzen geliefden Vorst. Zondag wapperde van vele. woningen de driekleur en werd het plechtig in de N.-H. en R.-K. kerken herdacht. Woensdag 15 Mei worden de kin deren der openbare lagere en bijzondere scholen getrakteerd en hun een kinderfeest in den speeltuin „Vreewijk" bereid. Bij het dezer dagen gehouden examen voor directeur by het vak dor posteryen is geslaagd de heer H. Addens, geagreëerd-klerk aan het post- en telegraafkanteor te Noordwyk. Voor het gerechtshof te 's-Hage werd gisteren mr. G. Van Rossem beëedigd als rechter-plaatsvervanger by de rechtbank aldaar. De hoeren J. M. Van Kempen Zonen te Voorschoten, die aan Z. M. den Koning, ook namens hun personeel, een telegram van gelukwensch hebben toegezonden, ontvingen daarop het volgende regeeringstelegram ten antwoord „De Koning draagt my op U Hoogsldeszelfs dank over te brengen." Ook dit telegram was geteekend door den adjudant van Dienst, Van de Poll. Uit vele gemeenten van ons land komen berichten omtrent de feestviering. We kunnen die natuuriyk niet alle vermelden. Men schryft ons o. a. uit Katwyk aan Zee, dd. 13 Mei: „Heden werd aan de schooljeugd te Kat wyk aan Zee een prettige dag bereid. De tyd tot voorbereiding was wel wat kort ge weest. Jongstleden Vrydag eerst werd het plan op touw gezet. Deor de yverige mede werking van de heeren A. Van Ryn, D. Van der Plas Bz. en D. Zwanenburg, konden de onderwyzers hun plan uitvoeren. Zaterdag, 11 Mei, werd, met vergunning van het Dagelyksch Bestuur der gemeente Katwyk, eene collecte by de ingezetenen go- houden, welke boven verwachting slaagde. Eere aan de burgery, die de feestcommissie in staat stelde, de kinderen zoo te onthalen. Ook uit de gemeentekas werd eene flinke bydrage geschonken. Jammer was het dat, toen de ruim 650 leerlingen der beide open bare scholen eene wandeling door hot dorp maakten, het zoo regende. Veel van den eigen- aardigen aanblik, dien de met oranje en natio nale kleuren versierde kinderen aanboden, ging hierdoor verloren. Den kinderen, waarvan som migen zeer aardig uitgedost waren, scheen de regen niet veel te hinderen. Toen de optocht voorby het Gasthuis trok, werden de oudjes van eenige versnaperingen voorzien, die hun door een paar schoolkinderen werden overgereikt. Spoedig werd de school maar weer opgezocht, waar de feestvreugde ten top steeg, vooral toen de burgemeester, die de feestcommissie zoo flink heeft gesteund, verscheen. Nadat de kinderen allen eene feestplaat en de ouderen ook een boekje (Oranje-Nassau van den heer W. F. Oostveen) tot aandenken aan dien dag hadden gekregen, gingen allen weltevreden huiswaarts." Het gemeentebestuur van Sassenheim heeft per telegraaf zyn gelukwensch den Ko niDg aangeboden, waarop het volgende ant woord werd ontvangen: „De Koning betuigt het gemeentebestuur hoogstdeszelfs byzonderen dank. Adjudant van Dienst Van de Poll." Het dorp zag er Zondag en Maandag recht feestelyk uit. Byna alle ingezetenen hadden de nationale driekleur uitgehangen. Maandag morgen togen, al vroegtydig, de schoolkinde ren, met oranje en vlaggetjes gesierd, door 't dorp, het feest verbeidende, dat hun wachtte. Na 's morgens op aangename wyze door de onderwyzers in de school beziggehouden te zpn, wandelden zy 's middags, begunstigd door schoon voorjaarsweder, in optocht door de gemeente en naar den „Drechsberg", een uit- spanningsoord, op een kwartier uur afstauds gelegen. Aldaar werden zy, dank zy de ruime bydragen der ingezetenen, rykelyk onthaald. By het naar huisgaan ontving elk kind als aandenken het boekwerkje „Oranje-Nassau". Ook de kinderen van de bewaarschool wer den onthaald. De groote parade op het Alexanderveld te 's-Hage lokte duizenden daarheen. Jammer dat 't weer het militaire schouwspel niet begunstigde. Naast het officierscorps stonden geschaard de oud-stryders van 1830 en de leden van de Kon. Vereeniging van het eereteeken voor belangryke krygsverrichtingen. De generaal sprak tot deze dapperen eenige harteiyke woorden. Des middags werden volksspelen in de Malie baan gehouden. Den ganschen middag bleef het bezoek aan die volksspelen druk. Er heerschte een gulle en prettige toon onder het volk. De leden der gymnastiekverenigingen, die de volksspelen regelden, vervulden met tact hunne taak. Nu en dan zag men verschillende auto riteiten op het feestterrein. De minister van bhmenlandsche zaken vertoefde er een ge- ruimen tyd en later kwam de burgemeester. Ook in 't Voorhout was het recht levendig en gezellig druk. De vlaggentooi te Schever.ingen was alge meen, waarop de lange lyn van het wapperend nationaal dundoek in top van het 90-tal schuiten aan 't strand zeer vroolyk stond. Kon men de verlichting moeilyk algemeen noemen, het korte tydsbestek tot voorbereiding is daarvan hoofdzakelyk oorzaak. Schitterend was zy zeker, want geen lichtje woei uit en geen enkel gaspitje weigerde aan te vlammen. In de winkelstraten in het midden der stad maakten enkele gezamenlyke illumi naties goeden indruk; zoo in het gedeelte van de Hoogstraat, Spuistraat, Vlamingstraat en Lange Pooten, waar doorloopend licbt- guirlandes prykten. Van enkele huizen en magazünen waren geheele gevels verlicht, o. a. by den heer Schroder op de Groenmarkt en den heer München in de Houtstraat. Het paleis van wyien Prins Hendrik in het Voorhout was PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Tan 1—6 regela 1.06. Iedere regal meer/0.17). Grootere letter* naar plaatsruimte. Toor bet la- casseeren buiten de *tad wordt 0.10 berekend. langs alle lynen met lampions versierd en maakte een keurigen indruk. De groote gas- illuminaties voor alle openbare gebouwen van land, provincie en stad vlamden helderder dan ooit, terwyi de Chineesche ballons in de Passage goed voldeden. Enkele magazynen hadden fraaie versie ringen en verlichtingen binnenshuis, ook by den heer Van der Oudermeulen op den Kneuterdyk. De middelpunten van het feest warende Gedempte Gracht, waar de doorloopende verlich ting aan beide zyden met eene eerepoort in het midden algemeen werd geroemd, en het Lange Voorhout, dat, en plafond geïllumi neerd, een volkomen beeld gaf van de drukste en vrooiykste kermisavonden van weleer. Joelen:'®, zingende, hossende, met harmonica's, fluiten, trommels en fakkeldragers voorop, drongen geheele troepen door de opgepakte menigte met een „Oranje boven 1" of „Leve Willem III 1" In de nabyheid van het Voorhout trok de Vyverberg, anders in duisternis gehuld, by- zonder aan door het Venetiaansch gondelfeest, dat de vischclub „Medusa" had voorbereid. Tal van geïllumineerde booten met muziek gleden over het breede watervlak langs en door elkaar, terwyl van tyd tot tyd eene ben- gaalsche verlichting van het eilandje nog een Italiaansch tintje te meer aan het vroolyk tooneel schonk. Precies halftien siste de eerste vuurpyl van het vuurwerk, op de Maliebaan ontstoken. Wel bleef nu en dan de rook te veel hangen, vooral voor de groote stukken en het slotstuk (eene eerepoort met kolommen en zystukken met vlammend opschrift „Leve de Koning"), maar donker was het toch niet op het Malie veld, want de volle maan overgoot de geheele omgeving met een liefiyk licht. Eenige oogenblikken van benauwdheid ont stonden, toen de menigte de nauwe Boschbrug moest overtrekken, doch spoedig verspreidde men zich door de stad, waar verscheidene muziekcorpsen den feesttoon ondersteunden, of volgde de groote militaire taptoe, en een langen fakkeltocht van een aantal muziek corpsen, voorafgegaan, gevolgd en omstuwd door eene ontzettende menigte, die met de feestklanken opgewekt instemde en ze nog lang liet weerklinken, toen de troep ontbonden was en de lichten begonnen uit te dooven. In waarheid mag getuigd worden, dat ook in Den Haag zeldzaam schooner avondfeest werd beleefd. Van het Loo wordt gemeldDe Koningin Schets uit het Limburgsch stroopersleven. 9) DOOR MR. CLOYIS. Dan werpt zy zich weder neder by haar kiDd en roept het by den naam, nu eens zacht fluisterend, dan weer schril schreeuwend, maar immer biyft dat halfgesloten oog in dezelfde richting staren en de lippen bewe gen zich met, om eenig antwoord te prevelen. Zy licht het hoofdje op en duwt het tegen haren wang; een yzig gevoel dringt haar door de leden; zy legt haar oor tegen het hart; zy hoort niets niets, geen enkel geluidalles wat zy beproeft om eenig leven te bespeuren, is tevergeefs. Stil, zonder een enkel woord te uiten, heeft de broeder der jonge vrouw dit geheele schouwspel gadegeslagen. „Marianne," zegt hy eindeiyk en hy legt zyne hand op haren schouder, „Marianne, 't is doeddat kanalje bét em vermoard." „Doed, vermoard," mompelde zy zachtkens en zy kykt haren broeder aan, alsof zy die woorden niet begrypt, of ze voor haar ten eenenmnle onverstaanbaar zyn. Eene korte wyle biyven broeder en zuster zoo tegenover elkander staan. Toen bukt zich de eerste tot by het lyk van den kleinen knaap, legt hem zachtkens in zyne armen en verwydert zich daarmede in de richting van de hut. Met gevouwen handen, het hoofd op de borst gezonken, zonder een enkel woord te spreken, zonder een enkelen zucht te slaken, volgt Marianne haren broeder en het lyk van haar kind. Evenals dit by zulke gelegenheden steeds het geval is, had zich ook het gerucht van deze gebeurtenis met bliksemsnelheid verspreid. Tal van dorpelingen, door nieuwsgierigheid gedreven, hadden zich spoedig verzameld in de nabyheid der hut, waarin de Delahaies buurden. Op den grond by het kleine venster ligt het kind op een bos stroo, slechts flauw ver licht door de weinige lichtstralen, welke door het lage, vuile venster kunnen doordringen. De moeder zit op een stoel vlak voor het ontzielde lichaamhare ellebogen rusten op hare knieën en het hoofd vindt zyn steun in de beide handen. Hare oogen blyven strak gevestigd op den levenloozen jongenzy hoort niet h9t geween, de jammerkreten van haron vader en van hare beide broeders, die naast haar staan; zy ziet niet die menigte, welke zich by de deur aandringt, maar den drempel niet durft overschryden. Plotseling ontstaat er beweging tusschen die liedenhet is biykbaar dat zy plaats maken voor iemand; de dokter verschynt en treedt met vluchtigen tred het kleine, dompige vertrek binnen. Hy betast den kleinen drenkeling, voelt diens pols, maakt de weinige kleederen los en wryft vervolgens met kracht over de borst; telkens legt ook hy het oor tegen het hart, maar ook telkens schudt hy teleurgesteld het hoofd. Allen, de Delahaies, maar ook die anderen, die langzamerhand zich meer naby hebben gewaagd, hebben met angstige spanning, met ingehouden adem dit alles gadegeslagen. „Dood," mompelde eindelyk de geneesheer. „Vermoard," laat de ongelukkige moeder werktuiglyk op dit woord volgen. „Vermoard," kryscht de jongste der broe ders, „vermoard door dat tuug doa bove," „vermoard," herhaalt die menigte en zelfs in dat fluisterend uitgesproken woord biykt dui- delyk dat zy instemmen in dien haat tegen over den moordenaar. Toen de kie ne bejraven werd, waren alle Noorbeekenaars vereenigd op het kerkhof. Eerbiedig met de pet in de hand stonden allen om het kleine gedolven graf. Er heerschte eene diepe stilte, welke slechts gestoord werd door het luide snikken van die ruwe mannen, van die hardvochtige Delahaies. Alleen Marianne weende niet; zy scheen niet te beseffen wat er om haar plaats had, zy scheen zich geene rekenschap te kunnen geven van de verschrikkelyke gebeurtenis, welke zy aanschouwde; zy scheen niet te begrypen dat haar eenigst kind haar op dit oogenblik voor immer ontnomen werd, dat zy thans verloor alles wat haar lief, wat haar dierbaar was. Kalm, bedaard liet zy zich, na het einde der droeve plechtigheid, door haren vader van deze treurige plaats geleiden door die talryke menschen heen, die haar aanschouwden met deernis en medeiyden. Zy voelden echter nog meer voor die diepbedroefde, schier waanzin nige vrouw; op dat oogenblik koesterden zy eene bepaalde toegenegenheid en warme vriend schap voor haar en de haren. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1