Gisteravond kwamen in de ruime Stads- zaal alhier een groot aantal liberalen en ook eenige andersdenkenden byeen onder het ge hoor van mr. W. Van der Kaay, kantonrech ter en lid van de Tweede Kamer, die door de Leidsche „Vryzinnige Kiesvereeniging was uitgenoodigd voor de Leidsche kiezers de beteekenis van de aanstaande verkiezingen voor de Prov. Staten uiteen te zetten. De Vei- eeniging had den toegang tot de meeting voor ieder opengesteld. Nadat de vice-voorzitter, prof. mr. Van der Hoeven, de bijeenkomst met enkele woorden had geopend, ving de heer Van der Kaay z\jne rede aan, welke bij herhaling luide en vooral aan het einde langdurig werd toege juicht, waarna de heer Van der Hoevm hem bedankte voor de wijze, waarop hjj aan zijne toezegging om te komen spreken, had betoond. Onze landgenoot de mijn-ingenieur J. C. Van Heukelum is te Sydney overleden. Tot secretaris van Teylers Stichting te Haarlem is benoemd mr. A. A. Van der Mersch aldaar. De onder-kapelmeester van de Kon. Mil. Kapel, de heer Kloyn, heeft wegens gevor- derdon leeftijd don militairen dienst met pen sioen verlaten. In zjjne plaats is tot onder kapelmeester benoemd de heer Trossel, thans stafmuzikant. De arrondissements rechtbank te 's-Hage veroordeelde heden den persoon, die verle den week terechtstond wegens diefstal van een kaas, tot 3 maanden en den jongeling, die te Sassenheim uit de R.-K. kerk een offer busje met geld wegnam, tot 6 maanden ge vangenisstraf. Naar wij vernemen, moet thans zijn vast gesteld dat het Centraal station te Amsterdam met 1 Augustus a. s. gereed moetz(jnomte worden in dienst gesteld. De Tweede Kamer heeft heden art. 1 der Boterwet aangenomen, gewijzigd door het aangenomen amendoment-Lieftinck om als boter te beschouwen het votartikel, dat, behalve zout en kleursel, slechts melkbe- standdeelen bevat. Een amendement Do Beaufort om uitslui tend eene boter-definitie op te nemen, werd verworpen met 53 tegen 32 stemmen. Het debat over art. 2 is aangevangen. De officier van gez. 2de kl. by de zee macht D. P. Van Nouhuys, behoorende tot de rol van Zr. Ms. opleidingsschip „Admiraal van "Wassenaer" en gedetacheerd aan boord Zr. Ms. instructiebr.k „Pollux," woidt met 21 dezer op non-activiteit gostold en vervan gen door don offic. van gez. 1ste kl. bjj de zeemacht J. H. Smit. Het kohier voor de plaatselijke directe belasting der gemeente Haarlem voor den dienst 1889 is opgemaakt en wel tot een bedrag van 178,239,90, berekend naar 3y,0 pCt. van het bedrag der belastbare verteriag. Het getal aanslagen bedraagt bijna 6500. Het stoomschip „P. Caland," van Nieuw- York naar Amsterdam, passeerde 9 Mei Lizard de „Prins Frederik", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 8 Mei Adende „Prins van Oranje," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 9 Mei Dungenessde „Prinses "Wil- helmina," van Amsterdam naar Batavia, is 9 Mei te Genua aangekomen; de „Gelder land," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 8 Mei van Adende „Leerdam," van Amster dam naar La Plata, is 8 Mei Dover gepasseerd. De gewone audiëntion van de ministers van binnenlandsche zaken en van waterstaat, handel en nijverheid zullen op Zaterdag 11 dezer niet plaats hebben. Gemengd Nieuw». Men schrijft uit Bodegrave: Ieder, die onze gemeente bezoekt, wordt getroffen door de teekenen van welvaart, welke men allorwegen bemerkt. Huizen verrijzen van alle kanten als waren we in eene grooto stad, ja zelfs twee nieuwe straten zijn in aanbouw. Werkeloosheid en drukkende armoede zjjn hier onbekend. Voorzeker moet deze welvaart gedeeltelijk op rekening gesteld worden van de kaasmarkt, welke in weinige jaren zich ontwikkelde tot eene der grootste van ons land. De middelen van vervoer zijn goed, al blijft de stoomtram Gouda Bodegrave buitensporig hooge vracht prijzen eischen. 't Is ons tevens een werkelijk genoegen te kunnen melden dat het gemeentebestuur ook oog begint te krijgen voor verfraaiing. Zoo is langs den stationsweg een rij flinke kastanje- boomen geplaatst, die reeds heel aardig in 't groen komen en spoedig eene wandelplaats beloven, al meenen we ook, dat bet voor den gelijken groei beter geweest ware kastanjes van dezelfde soort te nemen. Nog besloot de Raad in hare laatste zitting tot het plaatsen van een aantal rustbanken aan genoemden stationsweg en aan den Noordrjjstraatweg, waartoe de schoonste plek jes zullen uitgezocht worden. (R. N) In de Sumatrastraat te s-H age is gistermiddag een meisje van twee jaar door een steenkolenwagen overreden. De kleine is voor dood opgenomen. Men begint te Scheveningen toebereidselen te maken tot de haringvisscherij. Op drie schuiten, welke binnen veertien dagen vertrekken zullen, is men aan 't graaien. Bij de gestadige uitbreiding der havenwerken van Rotterdam ziet men in den laatsten tyd de kantoren van cargadoors en stoomvaartmaatschappijen zich naar den buitenkant verplaatsen. Zoo vestigde zich de N. A. S.-M. oenigen tijd geleden in het Poortgebouw te Feyenoord; nu weer is de firma Kuyper, Van Dam en Smeer naar het Willemsplein vertrokken. Als bijzonderheid kan worden meegedeeld dat deze firma sedert het jaar 1780 in haar vorige kantoor aan de Wijnhaven gevestigd is geweest. De kastelein van het café „De Hel" op het Damrak te Amsterdam is door een deurwaarder op straat gezet. Men schrijft uit het oosten van Utrecht: Dat het in Holland voordeelig staat met den grasbouw blijkt zeker daaruit, dat een groot aantal maaiers uit deze streken thans reeds is aangeschreven, in het laatst dezer week over te komen om den arbeid aan te vangen. To Raamsdonk is in een twist tusschen de arbeiders F. IJ. en H. L. laatst genoemde door middel van een bierglas zóó ernstig aan het hoofd gewond, dat men voor zjjn leven vreest. F. IJ. is door de marechaus see aangehouden. De bewoners van den straatweg van Utrecht naar Vreeswijk zoo schrijft men aan de „Zw. Crt." zijn dezer dagen niet weinig in angst voor een niet denk beeldig gevaar, wijl even buiten de stad, omringd door huizen en fabrieken, op korten afstand van elkaar een paar kruitschepen in den Vaartschen Rijn liggen. Niet ten cnrechte vreezen zy voor en wijzen zij op de mogelijk heid van het inslaan van den bliksem, eene mogelijkheid, die de schippers ook in 't oog haddon, toen zü de masten hunner schepen streken om daardoor een begeerlijk punt aan 't hemelvuur te onttrekken. Vroeger moesten dergelijke schepen steeds veel verderop blijven liggen, halverwege Jutfaas, waar de straatweg niet bewoond is, doch nu kunnen zij vrij aan de grenzen der stad vastgemeerd liggen. Geen wonder dat de omwonenden zeer ver langen van die gevaarlijke nabuurschap ver lost te worden. Hedennacht, ongeveer halféén, brak te Groningen brand uit in de woning, bewoond door den heer T. en gelegen tegen over het hulpbureel van politie buiten de voorm. Oosterpoort. De brandweer was spoedig ter plaatse en bluschte den brand, welke zich tot de bovenverdieping bepaalde, zoodat de schade niet zeer groot is. De Faam op het Volkspaleis te Amsterdam zal nog dezen zomer met een electrisch licht pryken. Een oud landbouwer verklaart dat sedert elf jaren zulk eene warmte in de maand Mei niet gobeerscht heeft als thans, en dat men 40 jaar moet teruggaan om een jaar te vinden, waarin alles voor den landbouw in het begin van Bloeimaand zoo schoon stond als nu. De werkstakingen in West falen duren voort. Omstreeks 800 mijnwerkers heb ben te Essen eene vergadering gehouden, waarin de voorzitter aandrong op een gemeen schappelijk, bedaard en niet gewelddadig op treden om de gewenschte loonsverhooging van 15 pet. en vermindering van werktijd te ver krijgen. Maandagnacht was het te Gelsenkirchen vrij onrustig en werd een aantal onrust stokers gewond. Hier en daar werden roode vaandels gezien, waaruit men opmaakt, dat socialisten in de werkstaking de hand hebben. Te Dortmund hebben de arbeiders in de mijn „Westfalia" het werk gestaakt, terwijl in de overige mijnwerken de arbeid voortduurt. Eene menigte van omstreeks 1000 menschen had zich Dinsdag-avond in de buurt van het raadhuis te Bochum verzameld. Nadat de poli tie hen gemaand had, heen te gaan, waarop zij slechts geschreeuw en gejoel ten antwoord kreeg, ging zjj er met de vlakke sabel op in en zuiverde in korten tjjd de plaats, waarbjj sommige personen licht gewond werden. Intussclien neemt het aantal plaatsen, waar niet gewerkt wordt, toe en de werkstaking maakt nieuwe werkloozen, doordat vele fa brieken uit gebrek aan steenkool den arbeid hebben moeten staken. Zoo zjjn 600 man van de Bochumer Vereoniging zonder werk. Te Heme is een arbeider door een door hem aangevallen politie agent gedood. Er heeft een bloedig gevecht plaats gehad tusschen de soldaten en de werkstakende bergwerkers op het mijnwerk „Graaf Moltko", bij Gladbeck. Drie personen werden gedood en vijf gewond. In de gietstaalfabriek van Krupp te Essen is wegens gebrek aan steen kool de vervaardiging van Bessemer rails en platen gestaakt. Ook een aantal groote ijzer werken te Schalke staat stil. Volgens telegram uit Lissabon heeft bjj Kaap Espichel eene aanvaring plaats gehad tusschen het Fransche oorlogsschip „Martinique" en het Engelsche stoomschip „John "Williamson." Het laatste zonk eenige minuten na do aanvaring, maar de opvarenden werden gered door de „Martinique" en te Lissabon geland. Te Ulm werd de oudekleeren- koopman Bosch plotseling gisterochtend waan zinnig. Hy doodde met eene byl zjjne dochter en eene vreemde vrouw, die hjj ontmoette. De „Figaro" geeft den hertog van Nassau den raad om in Parjjs te gaan wonen, daar de zorgen te komen vergeten en zich in de opera „Orpheus" te laten voorzingen: „Toen ik nog prins was van Arkadië!" Mejuffrouw Charlotte (met een inkomen van 100,000 gulden): „'t Spjjt mjj, mynheer Hunter, doch een ander bezit reeds mjjne liefde." Mynheer Hunter: „Wel, laat die daarmede tevreden zjjn ik zal mjj gaarne vergenoegen met do rest." Gemeenteraad. In de hedennamiddag gehouden zitting van den gemeenteraad waren tegenwoordig de heerenDe Kanter, voorzitter, Knappert, Van Buttingha Wichers, Zillesen, Zaayor, Alma, Van Hamel, Schneither, Fockema Andre®, Van Reenen, Le Poole, Verster Van Wulver- horst,, De Sturlor, Van der Hoeven, Cock, Tieleman, Koetser, Nykamp, Zaalberg, Hassel- bach, De Goeje, Kaiser en Was. Afwezig met kennisgeving de heer Bool. Alvorens tot de aan de orde gestelde werkzaamheden over te gaan, zeide de Voor zitter een enkel woord te willen spreken, dat ongetwijfeld bjj allen weerklank zou vinden. Toen onlangs de beide Kamers derStaten- Generaal in vereenigde zitting worden bijeen geroepen om de verklaring af te leggen, dat de Koning door Zr. Ms. ziekte niet meer in staat was de regeering waar te nemen, bracht deze mare door het gansche land groote droefheid teweeg. Zelfs scheen de hoop vervlogen, dat in dien toestand, in den eersten tjjd althans, ook volgens deskundige verklaringen, eene gunstige verandering kon verwacht worden. Boven bidden en wenschon evenwel kwam die gelukkige verandering toch, en wel zóó spoedig, dat Z. M. reeds eene maand later zelf weer in staat was de teugels van het bewind te voeren. Heerschte er op de eerste tijding droefheid, thans maakte dit bericht plaats voor eene algemeene blijdschap. Do Voorzitter geloofde dat het passend zou zijn, als ook de gemeenteraad van Leiden aan die blijdschap uitdrukking gaf, door een tele gram van gelukwensching aan Z. M. te zenden. Hi) deed daartoe het voorstel, dat met luide toejuichingen werd begroet. Aan het Dageljjksch Bestuur werd de uit voering er van opgedragen. Zooals bekend is, zeide de Voorzitter ver volgens, worden overal de eerst ter zyde ge stelde plannen tot feestelijke viering van de heuglijke 40-jarige regeering van Koning Willem III, na Zr. Ms. ziekte weder opgevat. Ook Leiden zal niet achterwegeblyven. Daartoe wordt er heden b. v. eene collecte aan de woningen der ingezetenen gehouden. Naar des sprekers meening mag echter ook de gemeente zelve niet nalaten om die feest viering te steunen, waartoe men b. v. kan geraken door het Dageljjksch Bestuur een krediet van ƒ1000 te verleenen. Bepaalde plannen der feestcommissie kon de Voorzitter den Raad nog niet mededeelendie waren nog niet met juistheid bekend; doch wel kon hj) zeggen dat van gemeentewege o. a. het plan bestond om het stadhuis te illumineeren. Verder kan) met de commissie in overleg ge treden worden om aan het overige der som eene gewenschte bestemming te geven. Het gevraagdo krediet werd door den Raad verleend, wederom onder luid applaus, waar voor de Voorzitter dank zeide. Verder werd door hem medegedeeld dat o. m. waren ingekomen eene missive van den heer H. C. Van der Heyde, houdende dankbetuiging aan den Raad voor zijne over plaatsing als hoofd der school naar de nieuwe school 3de klasse No. 4 op de Langebrug eene missive van Ged. Staten tot goedkeuring van het genomen raadsbesluit tot wyziging van het schoolgeld der Meisjesschool 2de klasse, alsmede eenige verzoekschriften tot demping van slooten en afschry ving of resti tutie van plaatselyke directe belasting. By de Leidsche Bank is thans nog voor de gemeente in prolongatie belegd eone som van 40,000. Achtereenvolgens werden benoemdtot hoofd der school 4de klasse No. 1 (ter ver vanging van den heer H. C. Van der Heyde, thans hoofd der school op de Langebrug) de lieer P. G. Hoeks, onderwyzer te Leiden, met 16 stemmen (op den heer H. J. Delfgaauw te Maastricht waren 5 en op don heer J. Vree burg te 's-Hage waren 2 stemmen uitge bracht); tot tweede onderwyzeres aan de Meisjesschool 2de klasse op eene jaarwedde van ƒ700 mej. J. M. Janssen, thans tydelyk met de waarneming dier betrekking belast, met 22 stemmen (1 biljet was in blanco) tot derden onderwyzer aan de school 3de klasse No. 2 de heer H. J. Van den Berg, thans met de tydelyke waarneming dier be trekking belast, eveneens met 22 stemmen (1 biljet in blanco)tot leden van het be stuur der Practische Ambachtsschool, prof. dr. J. M. Van Bemmelen en do heer J. Brevée, ieder met 22 stemmen (1 bilj. blanco), beiden aftredende leden; wederom voor den tyd van drie jaren tot stads-genees- en heelkundige, dr. A. Van Iperen, met algemeene stemmen. Zonder hoofdelyke stemming werd vervol gens goedgekeurd de suppletoire staat van begrooting, dienst 1888, van do Stedelyke Werkinrichting, en gunstig beschikt op het verzoek van de wed. H. K. Beuzemaker, geb. Wubbe, om vrystelling van de betaling van schoolgeld voor haren zoon, leerling derHoo- gere Burgerschool; terwyl op dezelfde wyze werd vastgesteld het kohier der plaatselyke directe belasting, dienst 1889, waarby het te heffen percentage der inkomstenbelasting, evenals het vorig jaar, is bepaald op 2c/10. Daarna werd de vergadering gesloten. BUITENLAND. Frankrjjk. Perrin, die naar president Carnot schoot, ontkende by zyn verhoor ten sterkste voor nemens te zyn geweest, den president te dooden en herhaalde dat hy enkel met los kruit schoot. De heer Grodet, oud-gouverneur van Mar tinique, heeft aan een redacteur der „Éclair" omtrent het verleden van Periin mededeelin- gen gedaan, welke van 's mans waarheids liefde en karakter geen gunstig denkbeeld geven. President Carnot heeft de werklieden van den Eiffeltoron ontvangen. Zy overhandigden hem een model van den toren en een prachtig album, waarin alle arbeiders hunne namen geschreven hadden. Nadat de heer Carnot zyn dank betuigd had, verlieten de werklieden het Elysée onder hoezees ter eere van den presi dent en der republiek. De schade, Maandag door het gedrang in de tuinen van het tentoonstellingsterrein aangericht, biykt „slechts" 8000 fr. te be dragen. Dultsehland. De Berlynsche bladen noemen de lezing, welke de politie-commissaris Wohlgemuth van het met hem gebeurde geeft, gewrongen. Niemand, meonen zy, kon weten dat zyne aansporing tot „woelen" zoo gemeend was als hy thans beweert. Zelfs de „National Ztg.," welke tot nu toe zeer beslist zyne party heeft opgenomen, schryft: Wohlgemuth heeft de hem gestelde perken overschreden en Zwitserland heeft reden om zich te beklagen. Niettemin is de handelwyze der Zwitserscbe plaatselyke overheden kinderachtig en bet optreden van den Zwitserschen Bondsraad ongerechtvaardigd.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 8