N°. 8965. Vrijdag lO 31 ei. A0. 1889. §eze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van gpn- en feestdagen, uitgegeven. Bit nommer bestaat uit TW£H Bladen. JPremie 12 Mei. Oranj e-IV assau Leiden, 9 Mei. Feuilleton. DE DELAHAIES. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 meenden1.10. Franco per poet1.10. Afiondertjie Nommerr0.06. PRIJS DER ADVERTENTEEN Ten 1—8 regele 1.05. Iedere regel meer/0.174. Grootere lettere neer pleetenümte. Voor het ia- oeeeeeren bniten de eted wordt 0.10 berekend. Nederland ziet weer, na de droevige ïydens- sponde van Koning Willem III, met opgewekten blik den dag van 12 Mei te gemoet, een datum, van welken men vreesde <}at hg in een rouwdag zou veranderd zyn geworden. Er bestaat thans opnieuw reden tot openbaar vreugdebetoon en het aanstaande 40-jarig jubileum van Zr. Ms. regeering herinnert nu meer dan anders aan de geschiedenis, welke Oranje en Nederland met zulk een hechten band heeft omstrengeld. Uitgaande van de gedachte, dat het niet anders dan goed kan zyn, het opkomend ge slacht by iedere gelegenheid op dien histori- schen stond te wyzen, heeft de heer W. F. Oostveen, die by gelegenheid van 's Konings 70-sten verjaardig een feestboekje voor de jeugd vervaardigde, dat terecht zeer veel koopers vond, andermaal een aantal der schoon ste bladzyden uit onze geschiedenis tot een bundel vereenigd, welke, naar wij ons voor stellen, met gretigheid door de jeugd zal worden gelezen. De Vader des Vaderlands, de Stad houder-Koning Willem III, Jan Willem Friso, het jaar 1813, Neörlands tweede Koning en ten slotto de feestviering te Amsterdam op den zeventigsten verjaardag van Koning Willem III, deze vormen de reeks van personen en feiten, waarmede de schry ver in zyn bekenden, aangonamen verhaaltrant zyne lezers bezig houdt. Is zyne historische trouw daarby onver dacht, tevens verzuimt hy geene enkele gelegen heid om de liefde voor Oranje op te wekken en aan de dure verplichtingen te herinneren, welke ons volk jegens Oranje heeft. is de titel van dit werkje, dat na Zr. Ms. herstelling met volle recht thans weer een feestgeschenk voor het Jonge Nederland mag genoemd worden. Deze schetsen en tafereelen zgn eene herinnering aan dat roemruchtige geslaoht, dat gedurende drie eeuwen lief en leed met Nederland heeft gedeeld. Opzetteiyke aanbeveling behoeven de wer ken van den heer Oostveen niet meer, en daarom zal het zeker velen aangenaam zyn te vernemen dat de uitgever van het Deidsch Dagblad heeft besloten deze herinne ring aan hetgeen Nederland aan Koning WILLEN III en zyne voorvaderen te dan ken heeft, onzen Abonnó's als premie aan te bieden. De bon, waarmede dit werkje van 68 blad zyden druks en versierd met een achttal- goedgeslaagde platen van merkwaardige voor vallen uit Nederlands geschiedenis, alsmede de portretten van onzen Koning, zyne gemalin en het Prinsesje, morgen, Try dag, aan ons buroel tegen betaling vau 10 cents kan wor den afgehaald, is in dit nommer afgedrukt. Tegen inzending van den bon en 15 cents in blauwe postzegels wordt deze premie den Abonné's buiten de stad franco toegezonden. Offlcieele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van A. F. P. HEUSCHEN, hou dende verzoek om vergunning tot plaatsing van een droogkast van lakwerk in het perceel Yan- der-Werfstraat No. 36. Gelet op de artt. C en 7 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat ge noemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie golegd isalsmede dat op Donderdag den 23sten Mei 1889, 's voormiddftgs te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 9 Mei 1889. E. KIST, Secretaris. Van gemeentewege is voor de feestviering op 13 Mei alhier toegestaan de som van duizend gulden. Aan de universiteit alhier is het doctoraal examen in de rechtswetenschap afgelegd door den heer L. N. Eoodenburg. Gedurende de eerste helft der maan<^ April zy n aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, wegens onbekend heid der geadresseerden, niet besteld konden worden C. N. Bekker, G. Van Parys, De Jong, Am sterdam; J. Adriaanse, Delft; mej. E. W. De Loos, Wed. J. M. Veldscheer, M. Van Olssen, 's GravenhageD. Hoek, mej. Ouwehand van Rhyn, Katwyk aan ZeeH. F. Jonker, Leiden N. Van der Kamp, H. J. Gordon, Rotterdam mej. H. Van der Smal, H. Helvenstein, niet vermeld. BriefkaartenAnna Basser, J. C. Krol, Antoinette Bosch, H. Miezemet, W. Mink man, AmsterdamB. Sirach, P. Van Es, Van Dam, 's Gravenhage. Brieven, verzonden geweest naar Engeland R. Saundby, Bristol; naar Indië: P. Vallen, Batavia. Behalve de gewone jaarlyksche oefenings- tochten, bestaand» in het slaan van ponton bruggen op meer of min van het garnizoen Dordrecht verwyderde punten, zal dezen zomer o. a. de navolgende manoeuvre door het corps pontonniers gehouden worden, nl. eene ma noeuvre met een rydendon pontontrein op den Ouden Ryn, van 15 tot 21 Juli, onder com mando van den kapitein J. Naeff. Hieraan wordt deelgenomen door een detache ment pontonniers, sterk4 officieren, 5 onder officieren, 4 korporaals, 1 hoornblazer en 80 pontonniers. Het personeel en de voertuigen worden in den morgen van 15 Juli per extra-trein ver voerd naar Leiden. Alhier voegt zich daarby een detachement veld-artillerie, ter sterkte van1 officier, 2 wachtmeesters, 3 korporaals, 1 trompetter, 1 hoefsmid, 32 stukryders en 71 paarden. De voertuigen worden aangespannen en vervolgens gereden naar een punt in de naby- heid van Leiden, alwaar eene brug wordt ge slagen. Den volgenden dag en de daaropvolgende dagen wordt gemarcheerd van Leiden over Leiderdorp, Koudekerk, Oudshoorn, Alfen, Zwammerdam, Bodegrave, Wierickerschans, Woerden en Harmeien en worden by deze plaatsen pontonbruggen geslagen. Den 20sten Juli keert het detachement per extra-trein naar Dordrecht enz. terug. - In de plaats van dr. Metzlar, die bedankt heeft, is tot voorzitter der afdeeling Sassen- heim van de Centrale kiesvereeniging „Volks belang" benoemd de heer J. J. Kruyff. In eene gisteren gehouden vergadering van liet departement Sassenheim der Maalschappy „Tot Nut van 't Algemeen" is tot bestuurs lid benoemd de heer M. Van den Brandeler. De commissie, die zich te Leiderdorp ge vormd heeft om te trachten een feest te orga- niseeren voor kinderen uit die gemeente op Maandag 13 Mei a. s., bestaat uit de heeren A. Parmentier Sr., L. Sillevis Sr., W. J. D. Van Iterson, W. H. Van Zanten Jr., P. H. Hoos, J. C. Smit, W. Barneveld, L. Sillevis Jr., C. Buis, P. De Graaf, C. De Graaf, J. Sillevis, W. P. Van Rhyn Jr. en W. G. Sillevis. Ook te Sassenheim zal Zr. Ms. 40-jarige regeering worden gevierd door der schooljeugd een feestdag te bereiden. De benoodigde gelden zgn reeds door de ingezetenen bijeengebracht. De regelings-commissie voor de volksspelen in de Maliebaan te's-Hage op Maandag 13 Mei heeft zich uit de gymnastiek-vereenigingen geconstitueerd. De groote tribune in de Malie baan zal Maandag-middag tegen geringe entree toegankelyk zyn. Ook het Plein 1813 zal voor de inwyding van het feest op Zaterdag-avond fraai versierd worden van gemeentewege. Nu de algemeene illuminatie is bepaald op Maandag 13 Mei, zal de op dien avond te halfelf voorgenomen groote taptoe alleen plaats hebben wanneer, zooals vormoedeiyk te verwachten is, de corps commandanten de muziekcorpsen zullen kunnen beschikbaar stellen. De commissie heeft Maandag-voormid dag van 11 12 uren een nationaal orgelcon cert georganiseerd in de Groote Kerk, waar weezen en verpleegden in gestichten zullen worden uitgenoodigd. Ruim 13000 schoolkin deren zullen 's morgens van 13 Mei onthaald worden op chocolade, krentenbrood, sinaasap pelen enz. en bovendien de leerlingen der hoogste klasse eene feestplaat ontvangen, de lagere klassen het portret des Konings. De hoofden der scholen verklaarden aan de feestcommissie, met het meeste genoegen be reid te zyn het feest in hunne scholen voor de kinderen zoo aangenaam mogoiyk teregelen. De ingekomen feestgaven zyn echter tot heden nog zeer beperkt. De Scheveningsche Vischclub „Medusa" zal by gelegenheid van 's Konings 40-jarig jubileum, met toestemming van het gemeente bestuur, de3 avonds eene gondel vaart houden op den Hofvgver, opgeluisterd met muziek. In de Witte Sociëteit zal het Koningsfeest gevierd worden met muziekuitvoeringen, Zon dag en Maandag-avond, telkens te halftien. De heer Lefëbre zal den 11 den dezer te middernacht van de balkons van het Museum Prins Hendrik koraalmuziek door koper-instru menten met orgel ten gehoore doen brengen. De feesteiyke viering van het veertigjarig jubileum van den Koning zal te Haarlem plaats grypen op Zondag 12 dezer, na de ochtendgodsdienstoefening. Van gemeentewege zal eene illuminatie worden ontstoken. Aan den ingang van de Dreef zal eene acht meter hooge eerepoort worden opgericht, met gas verlicht, waarin bovenaan eene W en de jaartallen 1849 1S89 zullen zyn aangebracht. De illuminatie langs do Dreef zal geschieden door 24 gassterren. Verder zal de fontein in den Hout door eene gasverlichting worden omringd. Voorts zal, evenals vóór een paar jaren, de schoone antieke voorgevel van het Raadhuis in al zyne lynen door gaslicht wor den omiy'st. Verder zullen des avonds twee muziekuitvoeringen worden gegeveneene in den Hout en de andere op de Groote Markt, zoodat de te verwachten groote menschen- massa zich te gereeder kan verspreiden. Voor deze feesteiykbeden heeft de Gemeenteraad een krediet van f 1500 toegestaan. Schets uit het Limburgsch Stroopersleven. 4) door Mr. CLOVIS. Even krachtig, even ryzig als hare broeders was de vrouw; alleen het schoone, welbe sneden gelaat gaf geheel andere gemoedsaan doeningen te kennendat toekende eene zekere neerslachtigheid, dat duidde eene be paalde zwaarmoedigheid aan. Vooral wanneer zy haar blik liet vallen op den fraaien blonden krullebol van het kleine knaapje, dat aan hare voeten speelde, kwam dat melancholieke duidelyk voor den dag. „Onecht, geen vader," mompelde zy dan dikwyis en streek tegeiyk met hare hand door het weelderig haar van den jongen. Ze bemoeiden zich weinig met de andere dorpelingenze vermeden zelfs zooveel moge lijk den omgang met dezen. Den groet, hun gebracht, werd beantwoord met een eenvoudig „gooien daag", zonder meer. Alleen wanneer de eene of andere vrouw van het dorp, het kind aanschouwend, uitriep„wat 'n schoen keend werd deze beloond met een glimlach en een dankbare blik der moeder. Men moest ongemerkt de nederige hut weten te genaken men moest deze lieden bespieden om hen eenigszins nader te leeren kennen. Hy, die hierin eene enkele maal had kun nen slagen, was dan getuige geweest van een alleraardigst schouwspel. In een kleinen kring gezeten, vlak voor de kleine woning, arbeidden de Delahaies aan de meest verschillende werkzaamheden. De vader was yverig in de weer met het herstellen van vischnetteneen der zonen maakte met nauwgezetheid een paar gewe ren schoon, de andere hakte omvangryke stukken hout in kleine spaanders, om dezen op het groot brandend vuur te werpen, waar boven een ketel, aan een drietal stokken vast gehecht, hing te bengelen en waaraan de vrouw, met een houten lepel gewapend, eene byzondere zorg scheen te besteden. Te midden van dit alles en van deze allen, bewoog zich het kleine jongetje, het sprekend evenbeeld der jeugdige vrouw. Nu eens was het by den grootvader, die dan even zyne netten ter zydo legde om het vrooiyk op zgn knie te laten ronddansen, dan weder huppelde het naar een der jongeren, die eveneens zyn werk voor een oogenblik staakte, om, op den rug liggend, den kleine met beide handen te omvatten en dezen als een veer boven zich in de lucht te werpen, hetgeen den wilden knaap een kreet van ge noegen ontrukte en de moeder een angstigen blik op dit tooneeltje deed werpen. „Louis, Louis, shei toch oet, de zuls mine jong nog 'n ongeluk doon kriege," voegde zy dan haren broeder op vermanenden, doch goed- hartigen toon toe. „Dat hubs te al zoe diks gezag, Marianne, en 't is toch nog noets gebörd." Jê, mer 't kin gebóre en dan is 't te laat, antwoordde zy dan weder. Zek, vader, doe hubs zeker noets mit heur gespeuld as sie nog klein was, waor? De aangesprokene wendde zich dan by deze vraag lachend naar den zoon om dan einde lyk op oen toon, welke duidelyk van het tegendeel getuigde, te zeggenNein, noets van z'n leven. Daorum zuut z'er ouch zoe miserabel oet, hervatte de ander, weder een spottenden blik werpend op de schoone, krachtige vrouwen figuur zyner zuster. Allo jong, doa moos te stark van were, en, ein Limburgsch liedje zingend, wierp hy op de maat hiervan den kleine telkens in de hoogte om hom ook weder telkenmale op te vangen en allen lachten bartelykzelfs de angstige moeder nam dan deel in de alge meene hilariteit en over het straks nog zoo droefgeestig gelaat lag thans eene uitdruk king van genoegen, zelfs van geluk. Dat kind, dat was het eenige, wat die half wilde menschen liefhadden, dat kind was de band, die hen allen aan elkander hechtte, het was hun eenige vreugde, maar ook hun eenige angst. ■Wanneer het jongske eene enkele maal des nachts iets harder dan gewooniyk had ge hoest of niet rustig genoeg had geslapen, vertoonde zich steeds des morgens vroeg een der manneiyke leden dezer familie aan de woning van den dorpsgeneesheer en hy toog niet henen, voordat de dokter zelf medeging of hem de plechtige verzekering gegeven had zeer spoedig te zullen komen. Met ongeduld verbeidden die ruwe mannen dan zyne komst en met angstige spanning zagen zy des dokters oordeel te gemoet. Als deze dan zyne schouders ophaalde, zelfs op eenigszins wrevelige toon verzocht hem niet meer lastig te vallen voor zulke beuzeliugen, dan verdween die angstige trek, welke zoo even nog het gelaat der jonge vrouw ontsierde het gerimpeld voorhoofd der mannen werd weder glad, hunne gefronste wenkbrauwen verwyderden zich en uit aller borst ontsnapte een zucht van verlichting. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 7