De heer Hoogenraad stelde voor, de Wouw straat niet te verdoopen in Prins-Willemstraat, maar in lste Keizerstraat. Do heer Wittert beval aan, dan de geheele straat weer als vanouds Voorstraat te noemen, en voerde nog verschillende bezwaren aan, waarna do heer Hoogenraad z(Jn amendement introk. Goedgekeurd werden nuPrins Willemstraat (Wouwstraat), Neptunusstraat (Noordstraat), Vuurbaakstraat (Olieberg), Pinkstraat (Schelp straat) en Loggerstraat (Schoolstraat). Op voorstel van den heer Hoogenraad werd de naam Klokkestraat, dien B. en Ws. voor do Toron3traat hadden voorgedragen, veranderd in Pronkstrnat, en daarna nog de Vijzelstraat (Wagenstraat) goedgekeurd. Z. M. de Koning heeft Zondag weder voor het eerst na zyne ziekte op de kamer der Koningin met H. M. en het Prinsesje gedineerd. Behalve het door den minister van jus titie in de laatste bijeenkomst der Eerste Kamer toegezegd wetsontworp betreffende do gedwongen winkelnering, zal ook een wets ontwerp, houdende verbod van het dragen van wapenen, weldra de Tweede Kamer be reiken. Vad De onlangs overleden landbouwer Hol lander, te Goënga, heeft de helft van zijn vermogen, naar men aan de „N. R. C." mee deelt circa f 500,000, vermaakt aan de Roomsch- Katholieke kerk te Wjjmbritseradeel. Buiten en behalve oenige legaten (de R.-K. school te Sneek kreeg o. a. f 1000 en zijne bibliotheek) moet de andere helft in handen komen van de Katholieke kerken te Ameland, te Warga en te Meppel. De gemeenteraad van Gouda heeft gis teren, op voorstel van Burg. en Weths., be sloten Zondag a. s. het feest der 40 jarige regeering van Z. M. don Koning ook daar ter stede te vieren. Daartoe zal na afloop van de openbare godsdienstoefeningen op de Markt eene muziekuitvoering worden gegeven in de prachtig goillumineordej tent, waarna een schitterend vuurwerk zal worden afge stoken. Voor een en ander werd een krediet verleend van f 000. Daar verscheidene inge zetenen voornemens z(jn ook illuminatiön aan te brongen, belooft hot feest waardig gevierd te worden. Te Hoofddorp kwam onder presidium van den heer J. W. Lantzendorffer, burgemeester der gomeente Haarlemmermeer, een 40 tal ingezetenen bijeen, ter bespreking van te hou den festiviteiten op 12 Mei. Bjj acclamatie werd besloten, den 40sten verjaardag van do troonsbestijging van Z. M. Willem III te vieren door oen algemeen feest te Hoofddorp, waartoe alle bewoners van Haarlemmermeer zullen worden uitgenoodigd. Na de benoeming van een bestuur van 19 loden (voorzitter de heer J. W. Lantzendorffer), werd eene algemeene vergadering uitgeschre ven tegen hedenavond, ter nadere bepaling der feestelijkheid. De gemeenteraad van Dordrecht heeft be sloten, aan B. en Ws. een krediet toe te staan, ten einde, ter feestelijke viering op 13 Mei van 's Konings veertigjarige regeering, val gemeentewege illuminatiën te ontsteken en muziekuitvoeringen te geven. Na verschillende vergaderingon gehouden te hebben, heeft de Utrechtsche feestcom missie, die hare werkzaamheid tijdelijk ge staakt had, haar plan voor 12 en 13 Mei vastgesteld. Er worden medailles geslagen (van Menger Jr.) met 's Konings buste voorop en de beelden Vrede en Gerechtigheid onder een Indischen palmboom op de keerzijde, met naam- en jaarcijfersdaarvan worden Z. M. aangeboden afslagen In goud, zilver en brons in een net étui. In optocht worden die des Konings Commissaris overhandigd. Wie daarvoor f 5 bijdraagt, ontvangt een bronzen, wie f 50 geeft een zilveren afslag. Wat van 't geld overblijft, wordt voor een liefdadig doel be stemd. Van Ten Kate's feestzang maakten we reeds gewag. Voorts zal er eene muziekuitvoering in Tivoli, met feestrede van dr. Ruitenschild, plaats hebben, wellicht met eene herhaling voor lageren prijs. Morgen, Donderdag, behandelt de Raad een voorstel, om van stadswogo ook feest te vieren, 't Is te verwachten, daar de burgemeester eero voorzitter der feestcommissie is, dat de regeling zóó zat geschieden, dat men elkander niet in de wieion rijdt. De mededeeling van het „Hbl.", dat namens don Koning en de Koningin voor de feestviering tor gelegenheid van Zr. Ms. 40- jarig regoeringsjubiló de voorkeur was gege ven aan den Maandag boven den Zondag, is, volgens de „Zw. Crt.", minder juist te achten. Op aanvrage, gistermiddag na afloop van de raadszitting te Zwolle tot den Koning ge richt, is toch door don adjudant van dienst namons den Koning geantwoord, dat Z. M. volgaarne aan het gemeentebestuur de beslis sing overliet omtrent het bepalen van den dag der feestviering van Hoogstdeszelfs veertigjarig jubilé. In het „Rott. Nbl." wordt van het gerucht melding gemaakt, dat de Koning, alvorens H(j naai- het buitenland mocht vertrokken, een bezoek zal brengen aan Amsterdam. Een zich noemende „Nederlander" schrjjft in de „Midd. Crt." dat het hem voorkomt dat optochten e. d. g. van veel te voorby- gaanden aard zjjn om Z. M. naar waarde te huldigen. Iets blijvends moet het Nederland- sche volk tot stand brengeniets, dat ook in volgende tjjden en door volgende geslachten den naam van Koning Willem III doet zegenen. Laat ons aan het nageslacht toonen, hoe hoog de Nederlanders van het laatste vierde deel der 19de eeuw hun koning waardeoren. En daarom stelt de „Nederlander" voor dat eene commissie gevormd worde, die hare ver takkingen heeft over het geheele vaderland en de koloniën tot het bijeenbrengen van een Koning Willem IILfonds," uit wolker renten oude en invalide werklieden een jaarljjksch pensioen zouden ontvangen. De schrijver zelf is onbemiddeld en toch heeft hjj minstens een rijksdaalder voor dat doel beschikbaar. Wanneer allen van gelijken stand als hij dat voorbeeld volgden, had de eventueels com missie reeds een vrij aardig bedrag. Hjj weet wel dat het vr(j laat is voor het vormen van dergelijke commissie; maar wie had durven hopen, dat wjj 12 Mei 1889 op eenigerlei wjjze zouden kunnen vieren? Toch kan op 12 Moi de commissie gecon stitueerd zjjn, waarvan aan Z. M. kennis ge geven en dan onmiddellijk met het inzamelen der bjjdragen begonnen kon worden. Het stoomschip „Bantam", van Amster dam naar Batavia, veitrok 7 Moi van Suez; de „Noord-Holland", van Batavia naar Rotter dam, vertrok 7 Mei van Marseille; de „Schie dam", van de Plata-rivior naar Rotterdam, passeerde 8 Mei Dover; de „Soerabaia", van Rotterdam naar Java, vertrok 7 Mei van Southamptondo „Soenda," van Amsterdam naar Batavia, is 8 Mei te Padang aangekomen de „Zaandam" is 7 Mei van Rotterdam te Mon tevideo aangekomen. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement Roermond, ter standplaats de gemeente St.-Odilienberg, J. J. E. Corbey, candidaat-notaris aldaar; tot rechter-plaatsver- vanger in de arrondissements-rechtbank te 's Gravenhage, mr. G. Van Rossem, advocaat en procureur aldaar. Gemengd Nieuws. Het groot Cagliostro-theater, onder directie van prof. Henri, van Brussel, en den heer M. P. Okbuysen, van Rotterdam, hof-prestidigitateur, is eene net ingerichte, zeer ruime tent, welke met gaslicht uitmun tend verlicht wordt, van een flink tooneel is voorzien en waarin ook bjj eventueelen brand spoedig bluschmiddelen kunnen aangewend worden. Aan de achterzijde van het houten gebouw i3 eene breede deur aangebracht, waarop met groote letters staat „nooddeur." Toch zou die deur bjj hevig gedrang op de plaats, waar hier ter stede de tent is op geslagen (Boommarkt) niet van zeer veel nut wezen, want de voor vuur of voor iets anders vluchtenden zouden in het Rijnwater nederstorten, waardoor bjj eene onverhoopte paniek de grootste ongelukken te voorzien zyn. De tent was matig bezet. Ieder aanwezige amuseerde zich echter blijkbaar, waartoe de tonen der muziek niet weinig bijdroegen. De voorstelling werd o. a. ingeleid door eene hulde van het Germaansche muziekcorps aan een groot deel der aanwezigen. Die voorstelling zelve, welke ruim drie uren duurde, bood veel afwisseling aan. Voldeed alles, hetgeen te aanschouwen werd gegeven, vooral de werkzaamheden van den heer Ok- huysen vielen in den smaak. Behalve vlugheid met de handen, toonde deze prestidigitateur b(j uitnemendheid ook te kunnen beschikken over radheid van tong en bewees hjj zijn publiek zeer goed te kennen. Van hetgeen lii) uitvoerde zullen wjj niets anders zeggen dan dat het bewondering af dwong. Wil men meer weten, mon neme des avonds plaats in de tent! De heer Francois Étienne, slang- en kik- vorschmensch van het aquarium-theater in Engelands hoofdstad, deed zjjn titel alle eer aan en mocht zich, evenals de heer Okhuysen, telkenmale lulde toegejuicht hooren. Het groote panorama naar natuurstudiën en fantaisieën deed de bezoekers nu eens een blik slaan in het lieflijke Zuiden, dan weder in hef barre Noordenhet gaf hen te aan schouwen eene schipbreuk, eene processie met brandende kaarsen in een trotsch kerkgebouw, eene varende gondel, eene rjjdende tram, eene op bijzondere wijze zich voortbewegende kar, oen wielrijder, een schietenden jager, schaatsen rijders en nog veel meer. De muziek deed terwjjl haar. best toepasselijke melodieën ten gehoore te brengen. De heer Rio de Hillardo, jongleur van het „cirque d'hiver" te Parijs, in vreemd kostuum, deed vele merkwaardige toeren. Hjj balan ceerde o. m. met messen, sabels, ballen, borden en eene brandende lamp, terwijl de heeren Révérèdo en Covecci, muzikale grappen makers mot hoogst onnatuurlijke aangezichten en eene kleedjj naar eene mode, welke nog komen moet, veel lenigheid aan den dag legden en tonon ontlokten aan vreemdsoortige instru menten. Eenige stads- en andere gezichten vormden mot de busten van den Koning, de Koningin en de Prinses, benevens een wensch voor Leiden en een groet, het slot der groote voorstelling, waarvan hier slechts eenige nummers werden vermeld. Toen genoemde busten zich ver toonden, werd door allen uit volle borst en met orkestbegeleiding het „Wien Noerlandsch bloed" aangeheven. De voorstelling is alleszins een bezoek waard. Men schrjjft ons heden uit Kat wijk aan Zee: De melkslytersalhier verlangen dat de melkboeren hunne waar alleen aan hen, melksljjters, zullen verkoopen, en niet, zooals tot nu toe, aan de burgerij. Zij willen dus een monopolie; maar de boeren zjjn nog niet genegen, aan dit verlangen te voldoen. In de laatste weken werd, ten gevolge van die oneenigheid, de prijs der melk verlaagd, zoodat thans voor 4 centen een liter beste koemelk te verkrijgen is. Het „Leger des Heils," waarvan men de éclaireurs reeds menigmaal in de stra ten der residentie kon opmerken, kwam giste ren aldaar in bezetting, het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappon tot terrein van tefening kiezende. Daar werd dos avonds in de ruime benedenzaal groote parade gehouden, onder bevel van den stafkapitein Hodder, ver gezeld van zjjn adjudant kapitein Schoch, ter wijl verder nog als leiders optraden mevr. Schoch, hare dochter met nog eene andere jonge dame en majoor Musa Bhai, van Indië. Ongeveer 4000 personen waren aanwezig. De stoomboot „Wieland" met 3G0 der schipbreukelingen van de „Danmark" is te Nieuw-York aangekomen. Het feest te Versailles werd besloten met een groot vuurwerk. Ongeluk kigerwijs viel daarna eene hevige stortbui, zoodat de duizenden toeschouwers kletsnat waren. In de Opera te Parijs werd 's avonds „Guillaume Teil" gegeven (gratis voor het volk). In de 3de acte zong Melchissédec, als soldaat gekleed, de Marseillaise, staande voor de buste der Republiek, met eene tropee van vaandels. Elk couplet werd daverend toegejuicht en moest worden herhaald. Overal was eene ontzaglijke menigte op de been. De viaducten dreigden onder den menschen- last te bezwijken. Te 7 uren des avonds, een half uur nadat het bezoek de3 presidenten aan de tentoonstelling was afgeloopen, begon de ver lichting van het Trocadero, den Eiffel-toren enz., en te acht uren baadde geheel Parijs in licht. De meeste bruggen waren met slingers groen, gekleurde lampions enz. versierd. Van de Pont Royal en van Montmartre was de aanblik bijzonder treffend. De verlichting van het Trocadero en het verkeer der geïllumineerde vaartuigen op de Seine was waarlijk feeëriek schoon. De ver lichting van den hoofdkoepel van den Eiffel- toren voldeed eveneens zeer goed. Wat den Eiffel-toren zeiven betreft, de illuminatie een rand gasvlammen op iedere verdieping scheen wat mager, doch telkenmale werd er op iedere verdieping Bengaalsch vuur ontstoken en dan was de aanblik van den toren, welke door een rooden vuurgloed verteerd scheen te wor den, inderdaad onbeschrijflijk grootsch. Het plantsoen en de bloemen op het ten toonstellingsterrein schijnen echter onderden aandrang der overgroote menigte zeer geleden te hebben. Tegen elf uren begon men in tal van straten te dansen. Van den toren van Eiffel wappert thans eene vlag van 8 meter lengte en 6 meter breedte. De koning van Griekenland ont kwam ternauwernood aan een ernstig ongeval. Op een wandelrit in Syra werden de paarden schichtig en sloegon ze op hol. De koning wist zich door een sprong uit het rijtuig te redden. BUITENLAND. Frankrjjk. Jean Perrin, die met los kruit naar presi dent Camot schoot, heeft een schrijven ge richt tot den redacteur van het „Petit Jour nal", waarin hjj opkomt tegen de feestviering uit naam van de 100 jaren geleden verkon digde rechten van den mensch. „Zulk een feest", schrijft hy, „kan niet gevierd worden door hen, die de heiligste wetten met voeten treden." Daarna geeft hp een verhaal van de ellende, welke hy en zyn gezin te verduren hebben gehad, en eindigt met de woorden „Dat geheel Frankryk nu oordeele tusschen de regeering en my." Onder de redenen, waarom Jean Perrin zich door de Fransche regeering verongelukt achtte, behoorde o. a. ook het feit, dat het schip, waarmede men hem naar Martinique zond, verongelukte, waarby hy al zyne goe deren verloor, zonder dat men hem ooit ver gooding betaalde. Toen hy te Cayenne den vasten wal bereikte, was juist een groot deel der stad door een hevigen brand in de asch gelegd, zoodat hy, zyne vrouw en drie kleine kinderen genoodzaakt waren een geheelen dag onder den blooten hemel door te bren gen. Toen hy in Frankryk terugkeerde, be taalde hyzelf zyne reis, waarvoor hy eerst na langen tyd het geld terugkreeg. Eerst op 13 Maart had men hem zyn salaris over Febr. betaald en eerst op 25 April dat over Maart, hoewel hy alles verloren en drie kinderen te onderhouden had. Dit alios eischte voldoening, meende hy. Volgens de „National", heeft de president aan- Perrins vrouw en kinderen onderstand doen toekomen. De voorzitter van den Raad van com missarissen van het oude „Comptoir d'Es- compte", de heer Hentsch, is tegen borg stelling weder op vrye voeten gesteld. Vol gens de „Autorité" zou het bedrag daarvan 1,000,000 fr. bedragen. Dultschland. De „Reichsanzeiger" bevat een uitvoerig verslag over het verhoor, dat de inspecteur van politie Wohlgemuth Maandag aan het departement van buitenlandsche zaken heeft ondergaan, en waarby deze inlichting gaf om trent de aanleiding tot zyne kennismaking met Lutz, die brieven van Liebknecht en het centraal bestuur overlegde en zich bereid ver klaarde inlichtingen over de socialistische be weging te geven. Wohlgemuth verzocht aan Lutz, zich recht streeks van elke uittarting te onthouden, en erkent in een brief aan Lutz te hebben ge schreven: „Houdt my voortdurend op de hoogte; kies maar wien gy krygen kunt." Doch met deze woorden was het zyne bedoe ling volstrekt niet, Lutz tot het verwekken van agitatie aan te zettenhet doel was alleen Lutz aan te vuren zyne inlichtingen uit alle hoeken op te sporen en daarvan aan hem (Wohlgemuth) bericht te zenden. Dat hjj daarby geene uittarting beoogde, biykt ook hieruit, dat hy by het eerste mondelinge ge sprek met Lutz nadrukkelyk verklaarde dat elke uittarting moet vermeden worden. Het verraad, door Lutz gepleegd, geschiedde in overeenstemming met den „Bezirksamtmann" van Rheinfelden; dit blykt hieruit, dat zyne inhechtenisneming plaats had drie minuten na zyn gesprek met Lutz; dat de bedoelde ambtenaar reeds by het eerste verhoor wees op de aan Lutz geschreven brieven, hoewel deze brieven eerst den dag daarna by de in de woning van Lutz gehouden huiszoeking werden gevonden en overgelegd; eindeiyk hieruit, dat Lutz wel met hem in hechtenis werd genomen, maar onmiddeliyk weder op vrye voeten gesteld. Hy was in Rheinfelden als een gemeen misdadiger behandeld; de directeur van politie in Aargau had zelfs zyne sleutels beschouwd als loopers en dievenwerk- tuigen en hem op smadelyke wijze verdacht gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2