N'. 8964. Donderdaa: O Mei. A°. 1889. Bit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 8 Mei. feze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. DE DELAHAIES. J -v.„,9ar, straat waar halt zal gemaakt en bengaalsch LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. B. en Ws. geven in overweging dr. A. Van Iperen, op diens verzoek, wederom voor den tijd van drie jaren te continueeren in zijne betrekking van stads genees- en heelkundige. Tevens leggen zjj den gemeenteraad ter vaststelling over het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1889. Het belastbaar inkomen bedraagt 5,417,509, tegen ƒ5,406,329 in 1888, alzoo ƒ11,180 meer dan het vorig jaar. Krachtens de begrooting voor dit jaar, kan geheven worden ƒ136,500, waarbij gevoegd 5 pet. voor kwade posten ad 6825, zoodat een bedrag wordt verkregen van 143,325. Bjj eene heffing van 2.6 pet., evenals het vorig jaar, zal worden ontvangen een bedrag van ƒ140,855,23, alzoo ƒ2469.79 minder dan volgens de begrooting zoude kunnen worden geheven, terwijl by eene heffing van 2.7 pet. zoude worden ontvangen ƒ146,272,74, alzoo 2947.74 meer dan volgens de begrooting zoude kunnen geschieden. Zjj hebben echter gemeend dat eene hef fing van 2.6 pet. voldoende kan worden geacht, ook met het oog op de hoogere te wachten opbrengst van den post aandeel der gemeente in de winst der LeidBche Duinwater-Maat- schappü, dan op de begrooting is geraamd. Het door B. en Ws. opgemaakte kohier be draagt alzoo 140,855.23. Het getal aaqgeslagenen bedraagt 5595. Aan de universiteit alhier is het doctoraal examen in de klassieke letteren afgelegd door den heer M. Nassau Noordewier. Door de anti revolutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier, zyn als can- didaten voor de Provinciale Staten gesteld de heeren mr. B. M. Bahlmann te Botterdam, lid der Tweede Kamer, mr. J. Brechus alhier en mr. O. J. E. baron Van Wassenaer Van Catwyck, te 's-Hage, lid der Tweede Kamer. Ook de R.-C. kiesvereeniging „Recht voor Allen" te Delft heeft tot candidaat voor de Prov. Staten gesteld het aftredend lid mr. S. Le Poole te Leiden. De Leidsche coöperatieve winkelver- eeniging „Door volharding verkregen", hield gisteravond in het lokaal Ephraïm aan de Haarlemmerstraat eene buitengewone ver gadering. Nadat de voorzitter haar had geopend, wer den door den secretaris de notulen van de \«rige vergadering voorgelezen, welke, na eene kleine wyziging omtrent de in die vergadering gedane benoeming der commissio, belast met het nazien der balans, werden goedgekeurd. Aangezien deze vergadering hoofdzakeiyk was belegd ter benoeming van een winkel houder, hadden er, ten gevolge eener te Rot terdam gehouden vergadering, eenige bespre kingen plaats op coöperatief gebied. Het aantal sollicitanten, dat zich voor de met 1 Juli a. s. vacant komende betrekking had aangemeld, bedroeg 59. Door het bestuur echter was daaruit een drietal opgemaakt, bestaande uit de heeren Jansen, winkelier te Franeker; Vader, te Alkmaar, en Maats, te Baarn, uit welk drietal de leden eene keuze moesten doen. Na de gehouden stemming bleek dat eerst genoemde met meerderheid van stemmen ge kozen werd. Met een woord van dank voor de trouwe opkomst werd deze buitengewone (korte) ver gadering gesloten. De afdeeling Leiden van het Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond heeft hare jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer C. H. Kouw, opende de samenkomst met een welkom toe te roepen aan de vele tegenwoordig zjjnde leden en wees op dat gene, waaraan de afdeeling had medegewerkt of tot stand gebracht in het algemeen belang. Met den wensch, dat de afdeeling onvermoeid zou voortgaan om te biyven yveren tot ver meerdering van de algemeene welvaart, gaf hy het woord aan den secretaris. Uit het door dezen uitgebrachte jaarverslag bleek dat het ledental was toegenomen en het ziekenfonds aan zyne verplichtingen had kunnen voldoen, ondanks de vele zieken, die in het afgeloopen jaar werden ondersteund, want niet minder dan 295.40 werd aan hen uitgekeerd. Door de afdeeling werden afge vaardigden gezonden naar 's-Hage, om met de vereeniging „Arti et Industriae" en met meer afgevaardigden uit andere steden de belangen te bespreken tot verbetering van het vakonderwys. Verder werd een adres gezonden aan de Tweede Kamer der Staten Generaal, in zake de wet op den kinderarbeid. Den lsten April hield de afdeeling eene openbare vergadering, waar als sprekers optraden de hoogleeraren mr. J. T. Buys en mr. S. J. Fockema Andre®, tot onderwerp gekozen hebbende „persoonlyko dienstplicht." Aan de geachte sprekers werd dank gebracht voor hunne telanglooze moeite. Ook de plicht der naastenliefde werd niet vergeten, want vier weduwen ontvingen eene niet geringe uitkeering uit de afdeelingskas, nl. de weduwe Blauw te Sneek, de weduwe Buma te Workum, alsmede de weduwen Mieremet en Duyvestein te Leiden. By de bestuursverkiezing werden de be stuursleden, waaronder ook de voorzitter, met algemeene stemmen herkozen. Met een opwekkend woord sloot de voor zitter de vergadering. Blykens de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftyd en de oorzaken van den dood in Nederland over het jaar 1888, bedroeg het aantal overledenen op 1000 inwoners per jaar: te Amsterdam 24.26 Arnhem 23.56Dordrecht 23.08's-Gravenhage 22.16; Groningen 21.51; Haarlem 21.32; 's Her togenbosch 30.24; Leeuwarden 20.84; Leiden 21.94; Maastricht 24.13; Rotterdam 23.55; Utrecht 24.58. De feestcommissie te Leiderdorp zal een groot kinderfeest organiseeren in het midden der gemeente. Het zal gegeven worden op „Voordorp", waar de heer Parmentier een ge schikt terrein, beschaduwd door hooge beuken, en de heer A. Vromesteyn eene aangrenzende weide en stallen beschikbaar hebben gesteld. Wat den kinderen daar wacht, wordt voor- loopig niet verklapt. De gemeenteraad heeft 200 beschikbaar gesteld. Op uitnoodiging van den burgemeester der gemeente Koudekerk werd gisteravond aldaar eene vergadering gehouden tot be spreking van de feestviering ter gelegenheid van de 40-jarige regeering van Koning Wil lem III. De uitslag der beraadslagingen was, dat besloten werd dien dag, op Maandag 13 Mei a. 8. feesteiyk te herdenken door het houden van volksspelen en door het onthalen der schooljeugd. Tevens werd eene commissie benoemd, die op zich heeft genomen voor dat doel by de ingezetenen gelden in te zamelen en die zich verder belasten zal met de regeling der fees ten enz. De kohieren van den hoofdeiyken omslag en van de belasting op de honden zyn door den gemeenteraad van Koudekerk vastge steld respectieveiyk op ƒ2677.50 en ƒ118 De gemeenteraad van Noordwyk ver leende gisteren uitsluitend concessie voor een tydvak van 25 jaar aan den heer M. Symons, te Rotterdam, tot het aanleggen en exploi- teeren eener water-gas-fabriek, waardoor PRIJS DER AD VER TENTTEN: Tu 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/0.171. Grootere lettert neer plaatsruimte. Voor bet in- oasseerea buiten de stad wordt 0.10 berekend. Noordwyk Binnen en Noordwyk aan Zee kun nen verlicht worden. Te Willige Langerak is eene doleerende kerk gesticht. De kerkeraad der Hervormde gemeente gaat echter met de zoogenaamde reformatie der Kerk niet mede. Bedankt is voor het beroep naar Hein- kenszand (cl. Goes) door ds. J. W. Unger, te Katwyk aan den Ryn. De Tweede Kamer heeft heden met '41 tegen 40 stemmen besloten aan eene byzon- dere commissie op te dragen een onderzoek in te stellen naar de door de Regeering in gediende schoolwet-wyziging. Daartoe werden benoemd de heeren Lobman, Van der Loeff, Schaepman, Roëll en Vermeulen. Het algemeen debat over de Boterwet werd gesloten, nadat de heeren Zaayer en Nieu- wenhuis zich in beginsel voor de wet, de heer Levissohn Norman zich daartegen verklaarden, en de ministers van waterstaat en justitie haar hadden verdedigd. Het debat over art. 1 is aangevangen. Morgen voortzetting. In de gistermiddag te 's-Hage gehouden raadszitting deelde de burgemeester mede, welke voornemens by B. en Ws. bestaan, nu de heuglyke herstelling van Z. M. den Koning aan de burgery weder het groote voorrecht geeft, 12 Mei feesteiyk te vieren. Hy stelde voor, aan Z. M., namens den Raad, een adres van gelukweDsch en hulde te richten, waartoe besloten werd. Voorts deelde de burgemeester mede dat het om verschillende redenen wenscheiyk was voorgekomen, de feestvieringen van ge meentewege ter eere van 's Koniugs 40- jarige regeering, in plaats van Zondag 12 Mei, op Maandag 13 Mei te doen plaats hebben. Het vuurwerk en de illuminatie zullen dus op Maandag-avond plaats vinden. Aan de orde was o. a. het voorstel tot het geven van andere namen aan eenige grachten te 's-Gravenhage en eenige straten te Sehe- veningen. Er werd nader voorgesteld, de naamsverandering te doen ingaan met 1 Januari 1890. De verandering der namen van acht N. W,, Z. W., Z. O. en andere Haagsche singels werd na discussie verworpen met 21 tegen 10 stemmen. In stemming kwamen toen de veranderin gen van namen te Scheveningen. Die van Havenstraat in Havenkade werd aangenomen met 22 tegen 9 stemmen. Goedgekeurd werden de Haringkade (Kanaal) en de Werfstraat (Kerkstraat). Schels uil het Limburgsch stooopersleven. 3) door Mr. CLOVIS. Noe zoe gauw es geer ins zinnigheid in 'n vrouwmes kriegt, hervatte hy, dan moot geer hie eur zake komme koupe, dan kriegt geer et good en goodkoup't kumpt er neet op aon of et véür veur de trouw of veur oppe broelof of veur nao de trouw is, alles, alles vinjt geer dao: broches, ringen, bracelets afin alle dinge, dee 'n mins zoo gek is te koupe es er nog verengegeerd is; beer en wien veur oppe broelof, soeker en zaut veur eur sniboone mit in te make, kaole om de pot op te koke, lakes om onjer te slaope, doupgood es geer nog get wiejer zeet, dê geer höbt eigeiyk niks anders te doon, dan te trouwe en keenjer te kriege, dat winkelke kan waal veur het anjere zörge. Maar dan is het erg jammer dat de trouw lustige jongelui die buitengewone gelegenheid niet kennen, meende een onzer. Më jê dao passé de groete winkels waal veur op. Dao onjer is het genog bekind, dat verassereer ich uch. Dao is in gans Mastreech gin inzige bro- canteur, dè in z'n leve neet hie in Noorbeek is gewes. En neet allein in Mastreech, mü ouch in Brabanjd, jao zelfs in Holland is menig maga- zien, menig haoze en kenienegeschaft vol van zake, dee ins hie gelege höbbe. En kan het Ryk daar niets tegen doen? Ich geluif et neet, was het antwoord; dat hoes steit mie as 'n oor van de grinze aof en zoo wiet maoge de Commieze neet mie komme visiteere. Dan zullen dezen toch ongetwyfeld al het mogeiyke in het werk stellen om den smok kelaars en stroopers te beletten hunne waren tot hier te brengen? Dat doon ze, zoo es ich uch gezag böb en bang zien ze ouch neet, dat moot ich hun naogeve; ze houwe zich duks genog en dan kin et verduld heit toegoon. Besonjers 'n jaor of twintig geleije, toen de Delahaies nog hie woonden, kos et speul losgoon. Sacré nom de tonnerre, dat waore dich mennekeskëls, dat waore struipers zoo es d'r nog noets gewês zien en ouch neet n:ie zulle komme, die höbbe dich hie wat 'n spektakel gemaak. Als de Hiere nog 'n haaf oorke tied höbbe, zal ich hun dao es get van vertelle.... hy wierp ter sluiks een blik op de byna ledige flesch by deze woorden. "Wy begrepen het, bestelden eene nieuwe flesch 100. o. en hy begon in zyn Limburgsch dialect een verhaal, dat ik hier in beter Nederlandsch, maar zoo ongokunsteld moge- ïyk, zal trachten weer te geven: Op den top van den heuvel, welke zich gindsch in de nabyheid van 's Gravenvoorn bevindt, verhief zich eenmaal het prachtig landgoed des heeren van Vilvoorde, op het oogenblik niets meer dan eene boerenhof stede. Eene schrille tegenstelling met de pracht, met de weelde, welke daarboven heerschto, vormde de kleine, nederige hut, welke tus- schen boomen en struiken schier verscholen aan den zoom van het bosch stond, dat zich uitstrekt aan den voet van dienzelfden heuvel. De scheve, overal gescheurde, van klei en leem opgetrokken muren dreigden elk oogen blik ineen te zullen storten; het strooien, op vele plaatsen open dak was rykeiyk met brandnetels en andere plantaardige gewassen begroeid; het hier en daar gebroken glas in de kleine vierkante ruitjes vertoonde die vele honderdarmige spinnewebben, waar achter smerig papier, van allerlei vorm en allerlei kleur geplakt was, en eenige aan elkander gespykerde ruwe planken moesten als deur dienstdoen. Dit was do woonplaats der familie Delahaie, bestaande uit vader, twee zonen, eene doch ter en een kind dezer laatste. De oudste was een breed geschouderde, groote man van ongeveer vyf en vyftigjarigen leeftyd, het sterk door de zon gebruind ge laat met talryke groeven en rimpels voorzien. Het flikkerend donker oog, byna verborgen onder de breede, zware wenkbrauwen, de lange donkere, echter reeds gryzende krul lende haren, welke achteloos op het achter hoofd neerhingen, de omgekamde baard, dat alles gaf iets wreeds, zelfs iets duivelachtigs aan dat wezen. De beide andere mannen, hoewel veel jon ger, hadden zoowel in houding als in uiteriyk eene sterke geiykenis met den eerste. By beiden dezelfde forsche gestalte, by bei den dezelfde blik; van eene buitengewone wilskracht, van toomeloozen hartstocht ge tuigende, by beiden dat woeste, dat demonische, dat schrik en angst inboezemde. Enkele. 3) Unr. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1