aan een sierlijk thee servies in mas £ief zilver. Dit kostbare servies bestaat uft; een thee blad met trekpot, melkkan en suikervaas, elk deel van het geheel voorzien van het gegraveerde Leidsche wapen om de inscriptie .Honor Lugduni Batavorum." De heer Obreon, president der schouwburg commissie, vereorde haar met een twaalftal sierlyke verguld zilveren lepeltjes, in keurig étui, terwijl de heer Franckon, namens onze Minerva- zonen, haar een smaakvol bloomkussen over reikte. Op het étui is aangebracht een rijk georneerd zilveren schild, met gedreven eiken- en myrten- krans, waarop in zwart geëmailleerde letters „Souvenir der Leidsche Schouwburgcommissie op den 6den van Bloeimaand anno 1889 aan geboden aan mejuffrouw Vink". Beide huldebewyzen zijn afkomstig uit de fabriek van gouden en zilveren werken der heeren Van Kempen Zonen te Voorschoten. Behalve het bloemkussen, werden mej. Vink nog een aantal andere kunstig vervaardigde voorwerpen van lieve kinderen der natuur aangeboden, zóó, dat zij ze niet meer kon dragen en haar de behulpzame hand moest geboden worden. En middelerwijl deed de muziek een drie werf herhaalde fanfare hooren, het talrijke publiek juichte mot warmte, met eene toome- looze geestdrift en enthusiasms de beneficiante toe en het staakte dit niet voordat mejuffrouw Vink te kennen gaf met een enkel woord haren dank te willen betuigen. Dank, dames en heeren, dank, ik kan geen woorden vinden, maar mijn oprechten dank, stamelde zy, en nieuwe oorverdoovende bijvals betuigingen volgdon weder. Het geheel was de uiting van wederzijdsche genegenheid, van wederzjjdsche sympathie. Heeft onze lieftallige soubrette meermalen de bewijzen mogen ontvangen, dat ons publiek haar acht en liefheeft, wjj van onze zjjde kunnen de overtuiging hebben dat de Leidsche schouwburgtempel ook by haar hoog in eere staat. Ia de pauze werd mej. Vink en den overigen leden van het gezelschap door de studenten commissie in de bestuurskamer bovendien de eorewijn aangeboden, nadat door de benefici- ante voor een haar en hun aangeboden souper vooraf bedankt was geworden, met het cog op een hedenmorgen in Rotterdam te houden repe titie voor eene nieuwe voorstelling elders. Over het stuk zelf zullen w(j niet uitwij den herhaalde malen hebben wij reeds voor heen bjj vroegere opvoeringen onze meening omtrent dit standaardwerk der Duitsche Possenfabrikanten Moser en Schönthan ten beste gegeven; ook over do opvoering zelve zullen wjj niet in het uitgebreide gewagen. Allen speelden met eene verve en entrain, welke bepaald bewonderenswaardig mogen heeten't was of allen alle mogelijke krach ten inspandon om dezen avond, aan hunne kunstzuster gewjjd, tot een der schitterendste to maken. En de toeschouwers begrepen dit streven, doorgrondden dit pogen en zy stelden dit op hoogen prijs. Wi) gevoelen ons niettemin verplicht een enkel woord aan Henri De Vries te wijden, een woord van oprechte, welgemeende hulde. Zagen wij zyn optreden als Von Reif-Reiflin- gen niet zonder eenige vreeze te gemoet, na. deze rol door Willem Van Zuylen vertolkt gezien te hebben, hy hooft getoond dat deze weer ten eenonmale ongegrond was. Defatte rige, geaffecteerde, met zichzelven hoogst ingenomen Duitsche officier kwam in zijne handen volkomen tot zijn recht. Ongetwijfeld is deze een zjjner beste creaties. De geheele avond mag een waardig slot van dit toonoel- jaar heeten. Mr. L. H. G e meug <1 Nieuwi. Heden is het 25 jaar geloden, dat mejuffrouw B. Omvlee, geb. Van Velzen, door den gemeenteraad alhier voor het eerst werd benoemd tot stads-vroedvrouw, welke betrekking zjj na dien tyd steeds, bij herhaalde benoemingen, bleef vervullen. Het zal den 5den Februari 1890 veertig jaren geleden zijn dat z(j haar examen als vroedvrouw deed. Zj) mocht gedurende dien tyd het genoegen smaken ruim 4000 moeders te verbiyden. Nadat gisteravond een tweetal personen uit 't lokaal van 't Heilsleger waren verwijderd en de oefening was afgeloopen, werden een paar loden door niet-aangeslotenen gevolgd en gemolesteerd, waaraan echter door politjg pnmiddeliyb een einde werd ge maakt. In verband met 't mooie zomerweder en den Maandag avond, was er op de Haar lemmerstraat veel volk op de been, dat het een cogeablik der politie door nieuwsgierigheid lastig maakte, maar toen was alléén het trek ken van de sabel voldoende om 't volk te doen aftrekken. Een tragisch voorval had gister avond om 12 uren aan de Paviljoensgacht te 's-Hage plaats. Eene bejaarde vrouw, die kort geleden het ziekenhuis verlaten had, sprong in eene vlaag van krankzinnigheid te water en haar zoon haar na. Het gelukte voorbygangers de moeder, schoon bewusteloos, te redden, doch, biyk- baar niet wetende dat ook de zoon te water lag, duurde het vry lang alvorens men tot die wetenschap gekomen den jonkman trachtte te redden. Men haalde slechts een lilk op, hetwelk naar het Ziekenhuis werd vervoerd. De moeder overleed hedenochtend. Tijdens het onweder, dat Zondag- namiddag, omstreeks vyf uren, evenals te Lei den, ook boven Hoogmade woedde, sloeg de bliksem in de schuur van den landbouwer D. Van Ryn, waardoor eene spar geheel ge spleten werd, de lyst los en de bovenkop er afsloeg en ruim vyftig dakpannen verbryzeld werden. De tien balveren, welke in de schuur stonden, hebben geen letsel bekomen. By den landbouwer A. Lieverse werd een boom van boven tot onder gespleten, terwyl de spaanders over het erf vlogen, zonder ver der evenwel eenig onheil te veroorzaken. Gedurende het te Tilburg gewoed hebbende onweder, sloeg de bliksem in de woning van den wever P. K., in de wyk Hasselt, waar door deze getroffen werd en onmiddeliyk een Ijjk was. K. was een 27-jarig oppassend werk man en de kostwinner zyner moeder, by wie hy inwoonde. In de gemeente Wonseradeel kwamen in zes dagen tyds niet minder dan drie hevige onweders voor. By dat van Zondag avond is de bliksem geslagen in de boerenplaats, in gebruik by J. L. Blanksma, onder Pingjum, door een arbeidersgezin bewoond. De schuur brandde geheel af. Met behulp van de Wit- marsumer brandspuit is het woonhuis be houden. Het vee was reeds in de weide en de schuur was nagenoeg ledig. Te Dreumel is des middags de bl ksem ge slagen in het huis van Von Kesfel, dat geheel door brand werd vernield. In eenige huisgezinnen te Amers foort hebben zich verschynselen van vergifti ging voorgedaan, ten gevolge van het gebruik van metworst, die men zich tegen 20 cent per '/j kilo by de wed. Van 't W. had aan geschaft. Deze winkelierster kocht de worst tegen 20 cent per kilo van een haar onbe kenden man. Zy geeft voor niet geweten te hebben, dat de worst bedorven was; zelve heeft zy er niet van gegeten. De zaak is in handen der politie. Enkelen van de verbruikers zijn weer hersteld, maar de overigen zyn nog ïydende. Vtr. Dbl.) Zelfmoord van een aap. - Te Montrichard, in het departement Loir en Cher, had iemand, die by een circus behoorde en een aap gedresseerd had, zich om onbe kende redenen voor het hoofd geschoten. De aap, die alles had bygewoond, raapte de revolver op en joeg zich, z'yn meester in alles navolgende, eveneens een kogel door den kop. Men vond de ïyken naast elkaar. Het dier hield nog de revolver omklemd. Te Gravières, by Largentière, (Frankryk) heerscht groote opschudding, door dien een zekere Noël, op zyn land arbeidende, oen klomp gouderts gevonden heeft ter waarde van 1500 fr. Men is druk aan het zoeken ge gaan en. naar het schynt, niet zonder vrucht. buitenland, Frankrijk- Aan de Parysche Beurs liep dezer dagen het gerucht, dat de heeren Hentscb, Laveis- sière en Secrétan, commissarissen van do „Société des Métaux", waren gevangenge nomen. Dit bericht, zegt het „Journal des Débats", was echter ongegrond. Wel zyn huis zoekingen by deze heeren ingesteld, maar de uitslag is nog niet bekend. De onderhandelingen, in de vorige maand te Parys en te Londen aangeknoopt, met het doei eene minneiyke schikking tusschen de deelhebbers en de mynmaatschappüen te be- worken, zyn thans hervat, naar het schjjnt met goede kans op welslagen. Komt deze overeenkomst gereed, dan zouden de verdragtn van de „Socië'.é des Métaux" worden opgelost on do verbintenis van het „Comptoir d'Es- compte" ten opzichte daarvan vervallen. De aanvaller, die by president Carnot's tocht naar Versailles op dezen een schot loste, is een gewezen leverancier van marinebehoef ten, Jean Perrin, die indertyd, tot 75 dagen gevangenisstraf veroordeeld, met vrouw en kinderen naar Cayenne werd gezonden. Hy besloot voor de ellende, die hy daar te ver duren had, in Frankryk voldoening te vragen en begaf zich naar Parys, waar hy met los kruit op den heer Carnot schoot, „om de aan dacht op zich te vestigen." De menigte wierp zich op hem en er was eenigen tyd een ver- schrikkelyk gedrang, waaruit de politiedienaren den aanrander slechts met moeite bevrydden. In de provincie heerscht naar aanleiding der viering van het eeuwfeest veel geestdrift. President Carnot ontving talryke gelukwen sten, waaronder adressen van democratische- en werkliedenverenigingen. De voorzitter van den Senaat ontving het volgend telegram van den president der Bulgaarsche volksverga dering: „By gelegenheid van het eeuwfeest heb ik de eer in uwen persoon de edele Fransche natie te begroeten, welke het eerst de rechten en vryheid van den mensch ver kondigde. Leve de Fransche Republiek 1" De nationale liberale Engelsche Club, de belangrykste der politieke kringen des lands, zond den heer Carnot deze depeche„Onze wel gemeende gelukwenschen by gelegenheid van het eeuwfeest van de souvereiniteit en de vryheid van het Fransche volk. Leve de Fransche Republiek!" Dnltscbland. Volgens de „Times" heerscht te Bagamoyo een zeer gespannen toestand. Men verwacht dat tusschen kapitein Wissmann en Bushiri gevechten zullen plaats hebben. Eerstgenoemde hoeft thans ruim 400 man in dienst. Te Zanzibar zyn een Amerikaansch en een Italiaansch oorlogsschip aangekomen. Ook hier is de toestand niet zeer rooskleurig. Een aantal inlanders heeft een Duitscb zeeman bjj een dronkenmanstwist gewond en het Duitsch consulaat bedreigd, zoodat men om oen Duitsch oorlogsschip heeft moeten seinen. Te Hamburg en in het naburige Holstein zijn een aantal personen, meest jongelieden, in hechtenis genomen, die in den nacht van Zondag op Maandag groote hoeveelheden tot revolutie aansporende socialistische vlugschrif ten hadden verspreid, in verband met de op handen zijnde verkiezing. Luxemburg. Van met hertog Adolf van Nassau bevriende zyde wordt het thans onjuist genoemd dat officiéél aan den Koning in overweging ge geven is den hertog met het stadhouderschap in Luxemburg te belasten. De hertog zou iets dergelyks niet gowenscht hebben, want, terwyl reeds het aanvaarden van het regent schap voor hem een groot offer is geweest, zou het hem nog meer gekost hebben, de ambtenaars betrekking van stadhouder aan te nemen. Op het Loo, zoo schryft de „Rheinische Courier" te Wiesbaden, die doorgaat voor het officieuze blad van den hertog, heeft men de opgewonden ontvangst, die den hertog als regent in Luxemburg ten deel is gevallen, beschouwd als eene demonstratie tegen de Nedorlandsche dynastie, en hoofdzakeiyk daar van zou de opheffing van het Tegentschap het gevolg zyn. Zwitserland. De Zwitsersche Bondsraad heeft betreffende het voorgevallene met den Duitschen inspec teur van politie Wohlgemuth de verklaring openbaar gemaakt, dat Wohlgemuth, naar uit het onderzoek is gebleken, voor Zwitser- land's veiligheid gevaarlyke handelingen op Zwitsersch grondgebied heeft begaan. Hy heeft nl., zoo luidt het verslag, den kleermaker Lutz aangespoord de arbeiders in Bazel en elders op te stoken. Lutz had voor aan Wohl gemuth geleverde mededeelingen geld ontvan gen en was daarom gevangengenomen, terwyl Wohlgemuth over de grens werd gezet. Groot-BritaxiniS. De hoer Atherley stelde in de gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting voor, dat het Huis zich zou verdagen, ten einde onderzoek te doen naar de houding der politie te Falcarragh by de inhechtenisneming van Harrison en by de vervolging tegen Conybeare. De heer A. Balfour verdedigde do politie. Het voorstel van den heer Atherley werd ten slotte verworpen met 259 tegen 195 stemmen. Lord Hamilton stelde de tweede lezing voor BilJ—-11. u.) J ii% van het ontwerp tot uitbreiding der vloot, De heer Labouchere daarentegen vroeg dJ verwerping. Armenië. Te Weenen is uit Konstantinopel beriehtl ontvangen dat een groot aantal Armeniërs! door de Turksche overheid is gevangenge. nomen op beschuldiging eene samenzwering tot oproer te hebben gesmeed. Ook zyn in de Armenische kerken en kloosters huiszoe-l kingen gedaan. De Armeniërsvereeniging te Londen zal de Engelsche regeering uitnoodigen tot het] vormen eener byzondere vereeniging van afl gevaardigden der groote mogendheden tot] onderzoek naar den toestand in Armenië,I waar een nog ergere slavenhandel zou worden] gedreven dan die in negers zelf. De vereeni I ging beweert dat Armenische meisjes me:| geweld door Turksche opperhoofden voor hunne] harems geroofd worden, wat door de TurkschJ rechtbanken stelselmatig geduld wordt. Abcssynië. Uit Assab is te Rome bovestiging ontvangeol van den aanval van koning Jan van AbessyniJ op de Arabieren, op 10 Maart II. De Negusl werd echter teruggedreven en gewond. TweJ dagen later vielen de Arabieren 's Koningsl kamp aan, versloegen zyn leger en drevenl hem op de vlucht. Koning Jan, Ras Areaenl Ras Ailu werden gedood, terwyl RasMichaéll naar Magdala en Ras Alula naar Tigrehl vluchtten. Koning Menelek van Schoa riep zich toenl tot koning van Abessynië uit en vertrok inl de richting van Adowa, door het land derl Wollo Galla's. De Parysche wereldtentoonstelling. Sedert veertien dagen heeft men ter wille van de Parysche tentoonstelling eene byzon dere werkkracht ontwikkeld. Op het Champ de Mars, het Trocadero, de Esplanade dee Invalides, ja alom heeft men de ploegen werk lieden verdubbeld en verdriedubbeld en d] arbeid is zóó goed verdeeld, dat de uitkomst allerverrassendst i3 geweest. In vier en twin tig uren, dikwyis zelfs in één nacht, heeft] men zekeren zalen of zekeren gedeelten tuin een geheet ander voorkomen gegeven. He: electrisch licht bewees by al die werkzaam heden, to onderscheiden van aard om hien allen te worden opgesomd, gewichtige diensten] Dank zy dien yver, is men tegen gistere] gereed gekomen, gereed zooals men dat is b] elke tentoonstelling. Het geheel is beter i:i orde dan in 1878. Gisteren had de plechtige opening volgen] vastgesteld programma plaats. President Car] not verliet 's namiddags te halftwee he] Elysée om zich naar het Champ de Mars til begeven. Het rytuig, h la daumont bespannen] word door kurassiers begeleid. Do straten] door welke de president, die in ambtsgewaad] was, trok, waren allen feestelyk getooid en] overal werd de president door de talrykJ menigte toegejuicht. Hy was vergezeld van zyn militair huis eJ omringd door een aanzienlyk eskorte cavalerie] Hy kwam op het tentoonstellingsterrein aal van de quai de Billy en begaf zich per rytuil naar den centralen dom, onder den Eiffeltore! door. Te 2 uren had de officiëelo opening del tentoonstelling plaats. De minister-presidenil de heer Tirard, was de eerste spreker. Ha zeide dat de beduchtheid, welke sommige! aanvankeiyk omtrent de expositie koesterdetl is verdwenen, dank zy der medewerking vs! Frankrijk en het buitenland. De uitkomste! overtreffen de verwachting en de gewaar! deerde medehulp van het buitenland draat! tot den glans dezer tentoonstelling ruimschooll by. De vreemde regeeringen, die niet officiéél deelnamen, hebben toch langs particulier.! weg de pogingen van Frankryk gesteund. li heer Tirard betuigde daarvoor zyn dank el zeide ten slotte: „Wy zullen met vreugde aan de vreennl bezoekers eene feestelyke ontvangst bereide» Wy willen hun het bewys leveren dat tl ropublikeinsche Frankryk even gastvry al gulhartig is en dat het den arbeid weet ll eeren." De president Carnot nam daarop het woorl Hy begon met eene verwelkoming van cl arbeiders der geheele wereld en zeide verdcl „De vreemdelingen zullen hier eene gastvrrl stad vinden, die zich gelukkig acht hen I haar midden te ontvangen. Zy zullen ziel welke waarde te hechten is aan den lastel uit blinden hartstocht voortgesproten." De president wees op de ontembare geeel

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2