ti\ 8963. Woensdag 31 ei. A0. 1889- •lt nommer bestaat uit TWEE Bladen. ijCourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 7 Mei. V Feuilleton. DE DELAHAIES. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Officieel© Konnlsgovlngon. Burgemeester en "Wethouders van Leiden; Gezien het adres van I>E DIRECTIE DER KONINKL. -NEDERL. GROFSMEDERIJ alhier, hou dende verzoek om vergunning tot oprichting van eene ijzer- en metoalgieUrjj op een terrein aan den Zjjl- singel, kadastraal bekend onder Sectie A, No. 617; Gelet op de artt. 6 en 7 dor Wet Van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95J; Geven bij deze kennis aan htt- publiek dat ge noemd verzoek, mot de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd isalsmede dat op Maandag den 20stcn Mei 1889, 's voorniiddags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 6 Mei 1889. E. KIST, Secretaris. Hierachter vindt men de oproeping van de zich te dezer stede gevormd hebbende com missie tot het goven van bydragen, ten einde ook alhior de 40 jarige regeering van Koning "Willem III kunne gevierd worden. J>e Jeden dor feestcommissie zullen zeiven de collecte langs do huizen der ingezetenen houden. Ons wordt echter de vraag gedaan om diengenen onzer stadgenooten, die tijdens de inzameling niet thuis mochten zyn, te verzoe ken hunne giften dan toch aan een der leden te doen toekomen. Elke gift toch, hetzij klein of groot, draagt by tot beter welslagen van het feest, waaraan steeds uitbreiding kan gegeven worden. Het bestuur der Yoreeniging „Het Metalen Kruis", overwegende dat het 40-jarig feest van Z. M. den Koning, ook voor oud-mili tairen niet onopgemerkt mag voorbygaan, heeft besloten op den dag, waarop het feest officiéél gevierd zal worden, nl. Maandag 13 Mei a. s., eene buitengewone vergadering te houden, des namiddags van twee tot vier uren. Daartoe worden uitgenoodigd alle dragers van het Metalen Kruis, onderofficieren van land- en zeemacht, die der dd. schuttery, invaliden en gepensionneerde onderofficieren. Die vergadering zal des avonds voortgezet worden, waarop de onderofficieren van land macht, marine en schuttery, mits in uniform, vryen toegang hebben en waarvoor een be perkt aantal introducties voor de burgery met dames zal worden uitgereikt. Ofschoon het bovenstaande aJtyd nog een plannetje is, zal over eenige dagen eene advertentie meer licht verspreiden en belang hebbenden juiste mededeeling van een en ander gedaan worden. Wy hebben zoo menig keer het genoegiyk samenzyn van de oud-stryders bygewoond en zyn zoo dikwerf getuige geweest van de uiting van gehechtheid aun Vorst en Vaderland, dat wy niet twyfelen of deze vergadering zal niet achter staan by de vorige byeenkomsten By voorbaat wenschen wy den oudstryders eene prettige feestviering by het 40-jarig jubilé van onzen Koning! By de dd. schuttery alhier zyn door den Koning benoemd: tot officier van gezondheid 2de klasse a la suite de heer L. J. A. Braa- kenburg, thans schutter, en tot 2den luitenant mr. L. Offerhaus, thans sergeant. Den löden Mei a. s. zal het 25 jaar zyn, dat de heer J. P. F. Kosters als onderwyzer is werkzaam geweest aan de openbare jongens school der 2de klasse alhier. Dat het met 't oog op het a. s. Konings feest ook aan feestplaten niet ontbreken zou, was te verwachten, want goede af beeldingen, betrekking hebbende op het Huis van Oranje, hebben steeds ingang by het Nederlandsche volk gevonden. Ook onze stadgenoot de heer R. Raar heeft nu voor zulk een „Feestplaat van het 40-jarig koningschap" gezorgd. Ze stelt Z. M. voor in een salon in volle uniform, met de Koningin eenigszins op den achtergrond, het Prinsesje naar haren vader zendende, ten einde Z. M. op zyn feestdag bloemen aan te biedon. Tevens komen er op voor afbeeldingen der eedsaflegging in de Nieuwe kerk te Amsterdam, der eerste steenlegging van het Monument in het "Willemspark te 's-Hage, der opening van het Noordzeekanaal en van den Watersnood. Het geheel, verder versierd met tropische planten, is netjes in lithographie uitgevoird en zal zeker, wegens den billyken prys, waar voor het verkrygbaar gesteld is, in deze dagen zyn weg wel vinden. De voorgenomen groote militaire taptoe op Maandag 13 Mei des avonds tot sluiting der feesten te 's-Hage, zal doorgaan, dank zy de welwillende toestemming, die de feestcom missie daarvoor van den minister van oorlog en van den generaal-majoor, waarnemend gouverneur der residentie, mocht erlangen. Ook de Haagsche gymnastiek-veroenigingen hebben de organisatie der volksspelen in de Maliebaan met de meeste welwillendheid aan vaard. Alleen de feestavond in het Gebouw zal hoogstwaarschyniyk moeten vervallen, daar de zaal gedurende de geheele kermisweek reeds verhuurd was. Het programma van dien avond zal due op andere wyze worden aangevuld. Zondag zal in de R.-K. kerken een plech tig „Te-Deum" gezongen worden ter eere van de 40-jarige regeering van den Koning. By den secretaris van den senaat der Ryks universiteit te Utrecht zyn op 30 April ingekomen: één antwoord op de prysvraag, uitgeschreven door de faculteit der godgeleerd heid, over Calvyn, met het motto„Suo vitio homo cadit;" één antwoord op de prysvraag, uitgeschreven door de faculteit der wis en natuurkunde, over de peptons, met het motto „Die Untersuchung der Peptone bietet, wie mir scheint, ein ger&umiges Fold fur die Kenntnis von dem Wesen der eiweissartigon Körper, welche eine Hauptrolle in dem orga- nischen Reiche spielen," (G. J. Mulder, „die Peptone," p. 40); en twee antwoorden op de prysvraag, uitgeschreven door de faculteit van geneeskunde, over de resorptie der melktanden, met de motto's„Labor omnia vincit,'" en „Omnis cellula e cellula." Aan de „Haarl. Crt." schryft men uit Noordwyk, dd. 6 MeiWy verkeeren hier op dit oogenblik in een vry zonderlingen toe stand, wat de gasverlichting betreft. Tot 1 Mei toe bad de heer Kleinpenninck concessie voor eene petroleumgasfabriek. Nu is die concessie afgeloopende gemeente brandt geen gas meer (hetgeen zy toch in de drie eerstvolgende drie maanden nooit doet), maar de particulieren nog wel. Pogingen zyn aan gewend om eene nieuwe fabriek te krygen, maar nog zonder gevolg. Naar de „Delftsche Opmerker" verneemt, kunnen dit jaar 20 ambtenaren ter beschik king van den gouv. generaal van Ned.-Indië worden gesteld, om te worden benoemd by den burgerlyken dienst daar te lande, terwyl 12 plaatsen by de rechteriyke macht beschik baar zouden zyn. Met 1 October dezes jaars is er gele genheid tot plaatsing van leerlingen aan de Ryks-kweekscholen voor vroedvrouwen te Amsterdam en te Rotterdam. Belanghebben den worden uitgenoodigd van baar verlangen om geplaatst te worden vóór 15 Juli a. s. schrifteiyk kennis te geven aan dtn voorzitter van den geneeskundigen raad der provincie waarin zy hare woonplaats hebbenvoor Utrecht, H. L. Verspyck, te Utrecht; Zuid- Holland, dr. L. J. Egeling, te 's-Gravenhage; Noord-Holland, dr. J. P. Dozy, te Amsterdam. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat de Rem- brandtzaal in 's Ryks Museum te Amsterdam, PRIJS DER ADVERTENTTBN: Van 1—6 regel» 1.06. Iedere regel moer 0.171. Groote re letter» n»»r plaateruimte. Toor het ta- caaeeeren buiten de utad wordt 0.10 berekend. van 14 Mei tot 4 Juni 1889 voor bet publiek zal gesloten zyn. Te Rotterdam zullen aanstaanden Zondag, ter gelegenheid van den 40sten gedenkdag der inhuldiging van Z. M. den Koning, des avonds na afloop der godsdienstoefeningen op een drietal plaatsen van stadswege muziek uitvoeringen worden gegeven. Van gemeentewege zullen Maandag-avond te Amsterdam vuurwerken worden ontstoken op den Ametel en het IJ. Andere feesteiyk- heden worden voorbereid. Ook te Alfen aan den Ryn heeft men het plan opgevat, de ingezetenen op te wekken te vlaggen en oranje te dragen, ten einde op die wyze de 40 jarige regeeriDg van Z. M. den 12den Mei niet onopgemerkt te laten voorbygaan. Het stoomschip „Bantam," van Amster dam naar Batavia, vertrok 7 Mei van Suez. Z. M. heeft den eersten luitenant der infanterie H. G. C. Munnich, thans godetacheerd by het Oost-Indische leger, op non-activiteit gesteld voor don tyd van één jaar en zonder bezwaar der schatkist. Het Leldsche Tooneel. Reeds lang is het tooueelseizoen ten eiDde de koude, schrille winter heeft op het oogen blik de plaats moeten innemen voor een gloed- ryken zomer, en niettegenstaande dat alles was er gisteravond in den Schouwburg albier byna geen plaatsje onbezet. 't Gold dan ook een buitengewoon feit, eene niet alledaagsche gebeurtenis, eene benefiet voorstelling van mejuffrouw Marie Vink name- lyk, van de tooneolspeelster, die steeds aller bewondering afdwingt, die kan bogen op de sympathie, op de waardooring van ons geheel kunstminnend publiek. De avond van gisteren leverde hiervan de meeet onwederlegbare bewyzen. Met oorverdoovend gejuich by haar optreden reeds, als Ilka Etoos in „Inkwartiering" ont vangen, mocht zy by het einde der derde acte zich begroot zien worden door eenige commissies, tolken der gevoelens, welke allen koesterden. Het eerst nam onze hoogleeraar dr. J. Ten Brink het woord, namen8 Leidens burgery en studenten. Hy wees er op hoe wy, inwoners van Neör- lands Atheen, in dienst van Pallas Athene, allen muzenzonen waren en hoezeer wy juist in die hoedanigheid het op prys stelden aan eene nieuwe talentvolle dienaresse eener andere mnze odzo hulde te mogen brengen by eene feestviering als deze. Hy bood haar daarop Schets uit het Limburgsch stroopersleven. 2) door Me. CLOVIS. „Sans eau, sans eau", herhaalde hy telkens, een welgevalligen blik op het glas wynazyn werpend, dat wy hem herhaalde malen in schonken. En dit „sans eau", dat kos geergelierde mer neet te pakke kriege. Ha, ha, ha, dao is alevel nog voul mie hie in het dorp, woevan geer niks zult könne snappe. Hebt gy dan nog meer zulke raadseltjes hier? Zukke reudselkes, nein, dat neet, mé toch 'n mas dinge, woevan geer gein begrip höbt. Zeel geer par exempel dat kleine hoes doa achter Dat winkeltje met die groene blinden? vroeg een onzer. Justement, justpment, dee kleine boutique as geer dat ding met al wat doa in is mos koupe, wie voul zout geor er dan waal veur geve? en hy keek ons by deze vraag beur telings allen aan, als wilde hy ieders oordeel vernemen. ruimschoots betaald zoude zyn, waagde ik als myne meening te kennen te geven. Vief honjer gulle, dat is zoe get doezend francs. Ha, ha, ha en zyne rechterhand sloeg weer op het beenas geer vieftig doezend francs gezag hadt, dan waort geer d'r korter bie gewes. Wy zagen hem met de grootste verbazing aan. Wy begonnen zelfs te twyfelen aan den goeden toestand van 's mans hersenen. Hy scheen deze gedachte te raden. Geer meint dat het hie neet good bei mich is, kryschte hy immer steeds lachende, terwyl hy met den wysvinger op het voorhoofd tikte; nein, veur den donder neet, ich hub ze nog alle vief bie ein huur. Vieftig doezend francs veur dat kleine hoes met al wat d'r in zit, vieftig doezend francs, dao begriept geer natuurlyk ouch weer niks van en toch is het de waorheid, de gans zuuvere waorheid. Ich zal uch dat ouch mer verduutse angers komt geer dao alweer neet achter. En zich nader by ons schuivende, bet lichaam vooroverbukkend en ieder zyner han den op den arm der naast hem zittende leggend, begon hy op oer^szins fluisterenden toon, als vreesde hy dat nog anderen hein zouden hooren in de contree woenen, zien allemaal gooie, brave min8e, die Zondags nao de kirk goon, op tied zich beechten en geregeld hunne Paosche hauwenallein mit de Commieze dao kunne ze 't neet good mit vinje en dat kumpt vanwege dat. Dit dat verklaarde hy nader door even te knipoogen en zyn duim langs zyn wysvinger te stryken. Zeet geer eur luu brenge gêr 3) zoe get het ein en anjer oet het Belgscbe hieher, zonjer rechte te betaole en de Commieze wille dat neet laote passeere, zonjer cents gezcen te hubbe. Ouch mit de veldwachters höbbe ze duks ruzie, die gunnen 'n ermen duvel nog neet ins 'n stek magere haos, woeveur m'n oppe merk nog neet ins e wullemke5) zonjer astrantigheid c) zou durve vraage; 'tis pront of euze leeve Hier die bieskes allein veur de rieke in het veld laot loupe. Mé dat moot gezag zien, ze doon hun bes, de Commieze en ouch de veldwachters on dao hub ich respek veur „nondediu" en ten be- w(1ze zyner hoogachting liet hy met kracht zyne grove vuist op de tafel neerkomen; ze loeren good en laoten noemespasseeren I as za d'r einen attrapeere, dan is er d'r bie 1 ouch. Mê ze könne et mit hun veere of viefe keleers en struipers, die ouch neet van giste ren zien. Alles, wat ze euver daag, 's nachts, door de busch, langs kleine weegskes euver de grenze könne bringe, geit in dat winkelke. 't Is dan ouch van onjer tot boven stampvol. En welke goederen brengen zy daar al? vroog een onzer. Wat ze dao al bringe? Jusus Maria Joisep, as ich alles moos opneume, wat doa al is, dan waort geer van aovend r.og neet vorl. Zeet geer al getrouwd? Met deze vraag wendde onze gezellige ver teller zich plotseling tot den jongste van ons. Onze reismakker antwoordde dat geluk nog niet te bezitten, zonder nochtans het ver band te begrypen tusschen zyn huwelyk en de in dat huisje opgestapelde goederen. RÜ- -) duidelijk raakon. 3) gaarne. 4) dikwijls. s) kwartje. 6) brutaliteit. 7) niemand, Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1