J. J. Stoomtram HAARLEM-LEIDEN. Ontvangen N. K. SWEMEE, Kamer Kinderjuffrouw, Breuklijders Menwe Ryn 20. Nieuwe Rp 20. j. J. *L Stoomtram HAARLEM-LEIDEN. Lsilll C. J. HEINTZ ZOON. THEE-SOORTEN J. G. mmm, Mare 84. In de Koffiebaal Gelden op 1ste Hypotheek zuivere Preanger-Koffie. Ch. Delacre Cie. TE BRUSSEL, JPillen, Miare 53. Antwerpen, 35 Groenplaats. 11 1ste Galanteriewinkel van af de Koornbeurs, bericht de ontvangst van eene buitengewoon rijke collectie van alle mogelijke ARTIKELEN voor huiselijk gebruik, Luxe en voor Cadeaux. Tafelserviezen, W asclistelleii, HA.JSTGDA.MJPEJST Zeer lage, maar vaste prijzen. Uitmuntende en zeer goedkoope reisgelegenheid tot bezichtiging der thans in vollen bloei staande Bloemen velden onder Oegstgeest, Sassenheim, Lisse, Hillegom en Heemstede. Grezelsclmpsbil jetten, voor minstens vier personen, geven recht om zonder verhooging van prijs op elk station of halte de heen- en terug reis op denzeifden dag af te breken. Verkrijgbaar op den dag der reis bij de Conducteurs van de treinen. Prijs per persoon voor de geheele lijn Leiden-Haarlem en terug of omgekeerd Eerste Klasse en ƒ0.80 Tweede Klasse. Specialiteit Echte Fransche Korsetten Zeer smakelijk, zeer waterhoudend en voordeelig in 't gebruik brandt men dagelijks op Duitsche wijze: Uitmuntende door geur en smaak. VERKOUW STOKHUYZEN, NIEUWE RIJN 47. Lkiden. ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF. Vereenigde vergadering der Eerste en Tweede Hamer. De rede, gisteren door minister Mackay in de vereenigde vergadering der Staten-Generaal gehouden by de indiening van het voorstel om te verklaren, dat het in art. 38 der Grond wet omschreven geval heeft opgehouden te bestaan, luidt al3 volgt: Mijne heeren l Toen op 3 April j.l. door uwe vergadering het besluit werd genomen, dat het in art. 38, lste lid van de Grondwet omschreven geval aanwezig was, liet het zich niet aanzien, dat spoedig eenige beterschap te verwachten was in den toestand van Zyne Majesteit den Koning, en toch, reeds eenige dagen later, op 7 April, was er een begin van beterschap waar te nemen en sedert is met den dag de toestand gunstiger geworden. Do geneesheeren, van tyd tot tyd geraadpleegd over de vraag, of Zyne Majesteit weer in staat kon geacht wor den de Regeering waar te nemen, waren echter van oordeel, dat de krachten in ruimer mate moesten terugkeeren, alvorens zy zouden mogen verklaren, dat de Koning weer Hoogst- deszelfs gewone werkzaamheden kon hervatten. Daar inmiddels de termyn, binnen welken, ingevolge art. 45 van de Grondwet, een wets ontwerp tot benoeming van een Regent aan de Staten-Generaal behoorde te worden inge diend, ten einde liep, besloot de Raad van State, waarnemende het Koninkiyk Gezag, daartoe over te gaan en riep te dien einde de Staten- Generaal in vereenigde vergadering tegen heden te zamen. De Raad van Ministers besloot tevens een nader schryven te richten tot den consulee- renden hoogleeraar en de geneesheeren des Konings van den volgenden inhoud: 's Gravenhage, 25 April 1889. Nadat de vereenigde vergadering van de Staten-Generaal op 3 April 11. het besluit had genomen dat het in art. 38, lste lid, van de Grondwet omschreven geval aanwezig was, heeft de Raad van State het Koninkiyk Gezag waargenomen. Alsnu moet echter eene wet worden ingediend tot benoeming van een regent, waartoe de vereenigde vergadering der Staten Generaal is opgeroepen tegen 30 April a. s. te drie uren. De Raad van Ministers zou gaarne vóór dat tydstip eene nadere verklaring van de geneesheeren des Konings en den consulee- renden hoogleeraar ontvangen omtrent's Ko nings toestand en daarby vernemen, of zy, niettegenstaande de aanvankelyke beterschap van Zyne Majesteit, van oordeel zyn dat Zyne Majesteit niet in. staat is zelf de Regeering waar te nemen. De tydeiyke voorzitter van den Raad van Ministers, (got.) Mackay. Waarop op 27 April het volgend antwoord werd ontvangenIn antwoord op een schryven van Z. E. den minister van binnenlandsche zaken, dd. 25 April 1889, verklaren wy, con- suleerend en behandelende geneesheeren van Zyne Majesteit don Koning, dat de beterschap, welke zich op den 7den dezer in den toestand van Zyne Majesteit heeft voorgedaan, sedert dien dag zóódanige vorderingen heeft gemaakt, dat heden aan Zyne Majesteit door ons is verklaard, dat de Koning op dit oogenblik in staat is, Hoogstdeszelfs gewone werkzaam heden weder aan te vangen. Palois het Loo, 25 April 1889. (get.) Dr. S. S. Rosknstein. (get.) Dr. Vinkhuyzen. (get.) Dr. J. Vlaanderen Czn. Van deze verklaring, welke een lichtstraal mag genoemd worden na de doorleefde som bere dagen, werd terstond kennis gegeven aan den Raad van State, waarnemende het Koninkiyk Gezag, die, nu uit die pertinente verklaring bleek, dat het in art. 38 der Grond wet omschreven geval had opgehouden te bestaan, geheel in overeenstemming met het advies van den Raad van Ministers, van oordeel was, dat niet mocht gedraald worden by de Staten-Generaal een voorstel in te dienen om zulks, ingevolge art. 47 van de Grondwet, in vereenigde vergadering te verklaren. De by koninkiyk besluit van 25 April jl. gedane oproeping werd nu, by Besluit van 29 April jl., in zooverre gewyzigd, dat de ministers van binnenlandsche zaken en van justitie alsnu gemachtigd werden om, alvorens een ontwerp van wet aan te bieden tot de benoe ming van eene regentes van het koninkrijk, zoolang het in het eerste lid van art. 38 dei- Grondwet omschreven geval niet heeft opge houden te bestaan, aan de Staten-Generaal voor te stellen een besluit te nemen, dat gemeld geval heeft opgehouden te bestaan. Wy hebben mitsdien de eer, als daartoe gemachtigd door den Raad van State, krach tens art. 45, 2° van de Grondwet, waarnemende het Koninkiyk Gezag, voor te stellen, dat door de Staten Generaal in vereenigde vergadering by besluit worde verklaard, dat het in art. 38 der Grondwet omschreven geval heeft opge houden te bestaan. Het is ons eene ware vreugde dit voorstel by de Staten Generaal te mogen aanbangig maken, Gode dankende voor deze ongedachte en onverwachte gunstige wending, waardoor aan onzen geöerbiedigden Vorst de krachten en vermogens zyn hergeven, waardoor Zyne Majesteit weder in staat is zelf de Regeering waar te nemen over het met het stamhuis van Oranje zoo innig verbonden Nederlandsche volk. De Regeering vertrouwt dat de Staten- Generaal, wier medewerking noodig is om door het te nemen besluit dit gelukkig oogenblik spoedig te doen aanbreken, met biydschap en ingenomenheid dit voorstel zullen ontvangen. Ik meen nog aan de vergadering mededee- ling te moeten doen van een hedenmiddag by de Regeering ingekomen telegram, luidende „De zoo byzonder gunstige herstelling van Zyne Majesteit den Koning bevestigt zich van dag tot dag meer en meer. (Get.) Doctor Vinkhuyzen." De vergadering heeft op de verklaring aan het slot der ministenëele rede, dat de Staten- Generaal zeker met biydschap en ingenomen heid het gedane voorstel zouden ontvangen, niet door uiterlyke teekenen van hare ge voelens biyk gegeven. Evenals op 2 en 3 April jl., waren ook nu alle ministers tegenwoordig en woonde ook thans een talryk publiek op alle tribunes de vergadering by. De afdeelingen van de vereenigde vergade ring zullen hedenmiddag te 1 uur samenkomen tot het onderzoeken van het voorstel betref fende de wederinstelling van het Kon. Gezag. In deze afdeelingen zal de toestand des lands zeker mot ernst worden overwogen, want hoewel uit den aard der zaak de vertegen woordiging alleen kan handelen op de adviezen der Regeering op hare beurt de genees heeren raadplegende is toch ook de ver- antwoordeiykheid der vereenigde vergadering in deze zeer groot. Ongetwyfeld zal het bericht van den gun- stigen gezondheidstoestand des Konings alom in het land met bly'dschap worden begroet. Intussclien brengt deze onverwacht gunstige loop van zaken zyne eigenaardige moeiiyk- heden mede. By de samenstelling der nieuwe Grondwet toch is blykbaar niet gedacht aan het geval, dat de Koning weder in staat zou zyn de regeering waar te nemen binnen den termyn van eene maand na de aanvaarding van de waarneming van het koninkiyk gezag door den Raad van State, d. i. binnen den ter myn, waarin de Raad van State een wetsont werp tot voorziening in het regentschap moet indienen. Artikel 48 der Grondwet toch be paalt, dat het door de Staten Generaal in Vereenigde Vergadering te nemen besluit, dat het in art. 38 omschreven geval heeft opge houden te bestaan, wordt genomen op voorstel van den regent of van ten minste 20 leden. De Raad van State is dus door de Grondwet niet uitdrukkeiyk aangewezen als bevoegd tot het doen van zulk een voorstel, en verschil van meening kan daarom bestaan, of het in dienen daarvan door de Grondwot wordt toe gelaten. De Grondwet van 1848 leverde ten opzichte van dit punt geen bezwaar op, daar zy in art. 49 bepaalde, dat de Koning zoodra mogeiyk de waarneming der regeering her neemt, krachtens eene wet, waarin die, waarby hy buiten staat verklaard werd de regeering waar te nemen, werd afgeschaft. In dit opzicht blykt de nieuwe Grondwet dus geene ver betering te bevatten. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 21 tot en met 27 April. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. Standk. 21 April. 7.15 9.15 7 16.8 22 7.15 9.15 8 16.9 23 7.15 9.15 8 16.5 24 7.15 9.30 7 17.0 25 7.15 9.15 8 16.» 26 7.15 9.15 7 17 2 27 7.15 9.30 8 16.9 Dit beteekent: Wanneer men 5 cubio foet 141.6 literB por uur van zulk gas verbrandt in een Sugg'e London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, een licht wordt verkregen, dat in sterkte gelijk Btaat met 16.8, 16.9 enz. Standaardkaarsen, waarvan élke kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per uur verbrandt. VAN dezoo zeer geroomde, anti-galachtige In heelc cn halve doozcn. Een heer, z. b. b. h. h., zoekt tegen 1 Juni eene met host en bediening. Brieven franco onder letter L aan het Bureel van het Leidsch Dagblad. Volkommene genezing der Breuken, speciale inrichting voor Vrouwenziekten, genezing der verzwakkingen en verplaatsing der Baarmoeder. Eene Dame is aan het gesticht verbonden. Dr. WAERSEGERS, Breukmeester van de Belgische Gasthuizen, Groot-Offlcier, Comman deur enz. van verschillende Orden, 60 goudeD Medailles en Eere-Diploma's. Wordt gevraagd, met 1 Augustus, eene beschaafde niet beneden 30 jaren, by vyf kinderen van 1 tot''7 jaren. Goed kunnende Pranschspreken is v'ereischte; P. G. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Brieven franco onder letter H aan den Boekhandelaar G. LOS, Hoogewoerd 65. Vooral ruim gesorteerd in voor 12 en meer personen, in effen wit en prachtige nieuwe décors, van af ƒ8.50 tot ƒ50.- in zeer groote verscheidenheid, in wit en gekleurd, van af ƒ1.50 tot ƒ10. Tevens mime keuze in echt verzilverde Artikelen, echt Nikkel- en Brltannla- Thee- en Kofflescrvlezen, Theeserviezen in fijn Fransch Porselein, Messen, Lepels en Vorken, en tevens alle mogeiyke Artikelen. SPECIALITEIT in met de beste en meest lichtgevende Branders. beschikbaar a 4 en 4'/. pCt., tot hoogstens 60 pCt. der getaxeerde waarde van het onderpand. BOTERMARKT 5 EN 6. IN ZIJN DE van ƒ1.— en 1.25 per '/j kilo. VERKRIJGBAAR BIJ: Prjjs per 5 ons 75 Cents.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6