dier verpleegden is geschied, ook namens die verpleegden zeiven, en dank voor de beant woording der tot de autoriteiten en enkele anderen gerichte uitnoodiging tot bywoning van dit feest. Van de hand des heeron A. G. Hessels zal binnenkort eene geschiedenis gedurende het 150-jarig bestaan van het gesticht in druk verschijnen. Deze geachte mede regent houdt zich daarmede reeds onledig. Moge het hem op zijn hoogen leeftijd ge geven zijn dit werk te voleinden en hem daarna Dog een lang leven gegund zijn, ook voor het gesticht, dat hem zoo lief is(Applaus.) Met het oog op de verschijning dezer beschrij ving, achtte spreker het niet noodig thans in bijzonderheden af te dalen, doch gaf h(j slechts in breede trekken weer de aanleiding in 1739 tot de stichting en wat er onder hoogeren zegen is tot stand gebracht, hoe de eerste steen den 19den Dec. 1760 werd gelegd, hoe men steeds met finantiëele moeilijkheden te kampen had, hoe het aantal behoeftigen niette min steeds toenam, hoe het echter niet aan steun ontbrak, zoowel van het gemeentebe stuur als van de vrijwillige collecten, welke vroeger veel meer opbrachten dan tegenwoor dig, en door andere bijdragen. Door den grooten steun der gemeente en daar hot gesticht reeds van het begin of onder de super-intendance der gemeente was geplaatst, werden de Regen ten steeds door den gemeenteraad benoemd. Ten gevolge van het springen van het kruit schip op 12 Jan. 1807, moest het gebouw ont ruimd worden, doch gelukkig bleek, dat .niemand der verpleegden door de ramp was gewond. Tijdelijk werd nu een gebouw op de Pieterskerkgracht betrokken, totdat in 1809, dank zjj ook den steun van koning Lodewyk, hot tegenwoordige gebouw kon worden in gebruik genomen, waarheen toon ook de wees meisjes van de Haarlemmerstraat kwamen. Op het gebouw drukte echter eene groote schuld. De gemeente Leiden b. v. kreeg een 30 tal jaren geleden door voorschotten reeds eene som van j 16,000, tot betaling waarvan ze by deurwaarders-exploit werd aangemaand. Door de schenkingen, aflossingen en invoering van vele bezuinigingen reeds door vorige regen ten, die de zaken zoo uitnemend beheerden, z(jn die schulden thans verdwenen. Ook is door het geldelijk ophouden van het jaailyksch subsidie het financiéel verband tus- schen gemeente en gesticht verleden jaar op gehouden, hetgeen echter, naar spr. aantoonde, al ware het een zware slag, zijne goede zijde had. Ook uit de verdere mededeellhg bleek duidelijk dat het doel dezer instelling volko men ondersteuning verdient. Dit doel toch is drieërlei: ld. ondersteuning van huiszittende armen, 2o. verpleging van oude lieden, 3o. opvoeding van ouderlooze kinderen. Thans bedraagt het aantal verpleegden, zoo oud als jong, 131. Sedert de stichting vonden, voor zoover men heeft kunnen nagaan, ruim 2300 kinderen hier eene veilige schuil plaats, eene liefderijke verzorging. Werd hedenmorgen in de kerk aan de Ruïne den hemel eeri dankoffer gebracht, thans ge schiedde dit nu ook van allen voor den onder vonden steun, ook aan B. en Ws. voor de steeds van hen ondervonden welwillendheid, ook aan de Leden van den gemeenteraad, voor hunne talrijke opkomst, en verder aan allen, d e op de eene of andere wijz9 hunne belangstelling toonden, alsmede aan aller, die door hun dagelijkschen omgang met de ver pleegden in aanraking komen, zooals de bin- non-vader en -moeder, de onderwijzer en suppoosten. Moge het gesticht bloeien tot in lengte van dagen en immer den zoo noodigen steun blijven ondervinden van allen, gedachtig aan de zinspreuk „Doe wel en zie niet om!" in het belang dor verzorging van armen en weezen. Sprekers rede word warm toegejuicht. Daarna droeg een der oudste weesmeisjes in dichtmaat een welgemeer.den „feestgroet aan heeren rogenten" voor, waarvan hun, evenals den genoodigden, een exemplaar in druk werd overhandigd, waarna een kleine jongen en klein meisje ondor een lieve toespraak den president een bouquet overhandigde. Na het aanheffen van een danklied begaven de verpleegden zich naar hunne verschillende zalen en maakten do genoodigden een omgang door het gebouw, ter bezichting van de ver schillende lokalen, tot men weer in de regenten kamer was aangekomen, waar de eorewijn werd aangeboden, de burgemeester in eenige wel gekozen woorden aan allen dank zeii e voor de aangeboden gelegenheid van het 150- jirig fe9st van deze schoone stichting, trots de stormen, welke over haar heen zjjn ge gaan, te mogen meevieren, en de wensch uit spreken dat zjj immer een bloeiend sieraad onzer gemeente moge bljjven. Met een nieuwen dronk door den president op den burgemeester en den bloei der meente werd dit samenzijn besloten. Het feest wordt hedenavond te zeven uren voortgezet met vermakelijkheden voor de ver pleegden en onthaal op eenige versnaperingen. Het tweede Nedcrlaudseh Natuur- en Geneeskundig Congres. Na sluiting van dit tweede congres, begaven de leden zich naar de sociëteit „Minerva", waar zij by monde van den president van het Leidsch Studentencorps welkom werden geheeten. De voorzitter beantwoordde terstond dezen wel komstgroet hjj dankte den Minerva-zonen voor de gastvrijheid, den congresleden betoond, zon der dat echter deze gastvrije ontvangst in 't minst zijne verwondering kan opwekkende Leidsche studenten van nabij kennende, had hy niet anders kunnen verwachtenniettemin hield hp zic-h, namens allen, voor dergelyke gastvryheid bp eventueele noodzakelykheid aanbevolen. Langzaam toog men ook uit dit gezellig huis henen om zich nu te vereenigen aan den gemeenschappeiyken maaltyd, in de Stadszaal te houden. De voorzitter opende ook hier de ry dor toosten. Had hy by zyne openingsrede helaas op eene schaduwzydo moeten wijzen, gelukkig had die schaduw op het oogenblik moeten plaats maken voor helderder lichthet gevaar volle van den toestand des Konings was voor het oogenblik geweken; volgens vei klaringen van zyne geneeshoeren en van prof. Rosenstein toch neemt hy in beterschap toe. Met een „lang leve de Koning!" besloot hy deze woor den. Met geestdrift werd deze kreet her haald, terstond gevolgd met het staande en uit volle borst gezongen„Wien Neórlandsch bloed" en „Wilhelmus van Nassauwen." De tweede dronk, eveneens door den voorzitter ingesteld, was gewyd aan den Vrydag hier tegenwoordigen minister van koloniën, aan den secretaris-generaal den heer Hubrecht, en aan onzen burgemeester, het hoofd der politie, curator onzer Hoogeschool. De heer Hubrecht rees terstond van zynen zetel om dank te zeggen voor doze woorden hy erkende buitendien dat de Regeoring aan deze wetenschappen schulden te voldoen had de dag van Vrydag echter gaf aanleiding te veronderstellen dat deze schulden spoedig ver effend zouden worden door het feit toch dat de Regeering, vertegenwoordigd door den minis ter van koloniën, hier tegenwoordig was, dat de schuldenaar zich heeft begeven in het huis van zyn schuldeischer, door dat feit alleen was het voldoende gestaafd dat de delging der schuld niet lang meer zoude uitbiyven. Wyders vestigde hy de aandacht op de kleuren der congreskaarten, die zoozeer hot wezenlyke van dit congres weergaven; in het rood toch zag hy de revolutie met den opstand, maar de revolutie in de leer der natuur, in de nieuwe vormen, nieuwe theorieën, zooals Galilei en Darwin ze hebben daargesteld; zy maakten revolutie, maar zonder opstand. Het wit was de onschuld, waarin zich alles voordeed, terwyi het groen de natuur zelf schetste. Onze burgervader stelde een heildronk in op onze hoogleeraren Suringar en Martin en herdacht hen als onze wakkere tropenreizigers. Professor Treub bracht hulde aan den hoek steen van het congres, aan haren yverigen secretaris, dr. P. P. C. Hoek, den vervaardiger en ontwerper van het bulletin, den man, wien het niet verdroot, om, terwyl de anderen zich verpoosden en zich vermaakten, het vervelend werk van proeven corrigeeren op zich te nemen. Prof. Suringar verzocht allen de k r o o n op het werk te zetten door een dronk te wyden aan dr. Kroon, secretaris van het bestuur. De hoogleeraar Gunning herdacht zyn collega dr. Suringar, als voorzitter; prof. Rosenstein bracht hulde aan den vryen geest, welke het jonge Nederland bezielt, aan de vrye wetenschap in ons dierbaar Nederland. Op dit oogenblik vroeg de voorzitter de byzondere aandacht van allen om hen kond te doen van een telegram, door onze Koningin, namens den Koning, toegezonden om den ver gaderden dank te zeggen voor de straks even eens per telegraaf haar geworden uiting aller gevoelens van vreugde by het herstel van den doorluchtigen Zieke. De voorzitter vond hierin tevens eene uit stekende gelegenheid om het glas op te heffen ter eere van onze Koningin. Natuurlyk dat aan dit verzoek met buitengewoon enthusiasme werd gehoor gegeven! Er vilgden nog veel meer speches, op het Leidsch Studentencorps, op Leiden al3 de bakermat van wetenschap en beschaving, op de academie, te veel echter om van elk af zonderlijk gewag te maken. Langzamerhand was het laat in den avond gewordendeleden verspreidden zich om elkan der overal op andere plaatsen en oorden weer te vinden en de feestvreugde tot laat in den nacht voort te zetten. Het stoomende ros heeft de meeste leden weer naar alle moge- lyke streken van ons land vervoerdin hunne gedachte echter zullen zy ongetwijfeld dik- wyls zich wederom hier vereend zien. Gemengd Nieuws. In verband met het bericht o in trant de aanhouding van den werkbaas van het pand in de Gortestraat, dat is uitgebrand, is nog dienende dat door den officier van justitie te 's-Hago in raadkamer tegen dien werkbaas is gerequireerd slechts ingang met bevel tot gevangenneming ter zake van opzette- lyke brandstichting, waardoorgevaar voor men schenlevens en gemeen gevaar voorgoederen bestond. Op grond van geene voldoende aanwyzin- gon, heeft de rechtbank den rechtsingang ge weigerd, doch voortzetting van het onderzoek bevolen, zoodat thans de zaak in handen van den rechter commissaris is. Het proces-verbaal van den commissaris van politie alhier is dus niet te niet gedaan door den officier van justitie. Te Katwyk aan Zee was Zater dag een 30-tal schuiten aan, welke van f 60 tot 'i0 besomden. De pryzen der visch stonden nagenoeg gelyk met Scbeveningen, f 3 tot f 8 voor tarbot, 50 tot 80 ct. voor tongen, f 2 tot f 2.50 voor schol. Ten behoeve van den bouw een er tweede gasfabriek in Den Haag, is vanwege het gemeentebestuur een onderzoek ingesteld naar een terrein, liggende tusschen den Ryn- spoorweg en de fabriek der firma Enthoven. In den avond van 26 dezer ont stond een hevige brand in de stoomhout- zaagfabriek der firma B. Loos Zoon, te Blokzyl. Zóó vroeselijk grepen de vlammen om zich heen, dat binnen den tyd van 4 uren de fabriek, een paar houtloodsen en al de zich op het uitgestrekt terrein bevindende woningen vernield werden. Persooniyke onge lukkon hadden niet plaats. Naar men zegt, is alles verzekerd. In een dorp by Charleroi werd een kind van 10 jaren smoordronken thuis gebracht. Men had het kind eene groote hoe veelheid jenever laten drinken 1 Ondanks ge neeskundige hulp is het bezweken. Dezer dagen zyn de eerste be- zendingen groenten van het proefstation van de Maatschappy van Groententeelt te Aals meer voor de Amsterdamsche markt begonnen. Voorloopig zal de schuit eenige malen per week, later geregeld eiken dag, versche groenten aanvoeren. Vermoedeiyk door het omvallen eeuer brandende petroleumlamp, ontstond gis teravond te ruim halfnegen, in een perceel Kinkerstraat 23, te Amsterdam, een uitslaande brand, welke zich in den beginne hoogst ernstig deed aanzien. Het perceel No. 23 tolt vier verdiepingen en werd bewoond door ver scheidene gezinnen, welker leden zich echter allen wisten te redden. De brand kwam aan op de derde verdieping en spoedig stond het geheele bovendeel in lichterlaaie. De brand weer, welke met kracht het werk der red ding aanvatte, wist echter liet vuur tot de twee bovenverdiepingen te beperken. (A. H.) Op den 9den Juni a.s. zal te Rome de onthulling plaats hebben van het stand beeld ter eere van Giordano, op de „Piazza Campo de Fiori." Het gedenkteeken veriest op dezelfde plek, waar deze Italiaansche wysgeer in 1600 wegens zyne kettersche ge voelens levend verbrand werd, nadat hy door de inquisitie was veroordeeld en zeven jaren in de gevangenis had doorgebracht. De hoogleeraren der vier Nederlandsche openbare universiteiten zyn tot bywoning der plechtigheid uitgenoodigd. KOLONIE IV. BATAVIA, 25-27 Maart. Het volgende is ontleend aan het officiëel Januari-verslag over de residentie Timor en Onderhoorigheden In de ondorafdeeling Endeh (Z.-W. kust van Floras) heerschte de cholera en werd de havon besmet verklaard. Op Soemba hadden de aanplantingen veel te ïyden van rupsen en de felle hitte. Te Koepang werd een amokmaker in hech tenis genomen, die een knaap gedood en twee mannen zwaar verwond had. Een stormwind over de hoofdplaats Wain- gapoe (Soemba) en omstreken vernielde twee huizen en eenige boomen. De heer N. N. A. S., planter te Bedagei, die dezer dagen nogal van zich deed spreken wegens zware tegen hem ingebrachte klachten naar aanleiding van het bestuur zyner estate, beweert, naar wy vernemen, in het bezit te zyn van een afdoend middel tegen de berri. berri. Hy zou zelfs opontboden zyn naar Batavia om daar te toonen of zyne behandeling werke- lyk die gunstige resultaten heeft als hy be weerd heeft. Wy deelen dit laatste onder reserve mede. (Deli-Crt.) Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn cle volgende besobikkingen genomen: Civiel Oopartcment. Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit 's lands dienst met ingang van 5 Juni 18S9 de direetour der burg. openbare werken de lieer H. L. Janssen Yan Kaay, onder dankbetuiging voor de vele on langdurige diensten, door hem aan den lande bowezeu. Op verzoek, eervol, uit 'a lands dienst, met ingang van 30 Maart 1889, do gewezen hulponderwijzeres bij het op. lager ond. S. Wartena. Benoemd: Tot directeur der burg. op. werken dc gewezen hoofdingenieur lste kl. bij don waterstaat en '8 lands burg. op. werken M. J. Yan Bosae, thans met verlof in Nederlandtot ass.-res. van Billiton do ass -ree. voor de politie te I'adang L. C. De Neijs. Bij hot binnenl. best. op de bez. buiton Java en Madura: tot contr. lste kl. do contra. 2do kl. K. E. C. Groen en Th. J. H. Yan Driessche; tot contr. 2de klasse do adsp.-conts. K. W. Wijomalen, H. De Yogel M. Hzu., C. H. Hall, E. C. H. Yeenatra en H. C. Douwes Dekker. Bij den waterstaat en 'a laDds burg. op. werken tot opzichter 2de kl. de opz. 3de kl. H. KJasingtot opz. 3de kl. H. J. Begeer, thans tijdolijk ter beschik king van den dir. der burg. op. werken om als opz. 3de kl. dienst to doen. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den contr. 2de kl. by het Binnenl. Be6t. op de bez. buiten Java en Madura J. Van Hengel tn P. J. M. Meijboom. Benoemd: Tot secretaris: der residentie Tapa- noelie (Sumatra's Westkust) tevens vendumeester aldaar, do contr. 2de kl. bij het Binnenl. Best. buiten Java en Madura B. Erkelens; der res. Bali en Lom bok, tevens vendumeester aldaar, de contr. 2de kl. bij hot Binnenl. Best. op de bez. buiten Java en Madura, C. L. Udo do Haes. Verplaatst: bij het Kadaster: Yan het bureau van den bewaarder to Semarang naar de opmetings- sectie Probolinggo, de adjunct-landmeter 3de kl. M. C'. Muller; van de opmetingssectio Probolingo naar het bureau van den bewaarder te Semarang, de adjunct-landmeter 2de kl. F. L. G. Vincent. Goedgekeurd: Dat door den Landraad te Djombang (Soerabaia) is benoemd: Tot buitengewoon substituut-griffier buiten bezwaar van den lando bij die rechtbank, W. Nicolai. Te Bangkalan (Madura), tot buitengewoon substituut-griffier buiten bezwaar van den lande bij die rechtbank W, C. F. Krijgsman. Departement van Oorlog. B e v o rd e r d: Tot laten luit. b(j het wapen der inf. de luit. W. E. Kempees fm-t verlof in Nederland) G. Knobboch en jhr. J. A. C. Yon Schmidt auf Altenatadt, met bepaling dat de lsto luit. G. Knoblech ook in zijn nieuwen rang in zyne tegenwoordige betrekking by den topographi- sehen dienst zal blijven gehandhaafd en bij zijn wapen gevoerd „a la suite." Ontslagen; Op verzoek, eervol, nit Zr. Ms. mil. dienst, wegens volbrachten diensttijd, mot behoud van recht op pensioen, de luit.-kol. der art. A. Hy- uekamp. Op verzoek eervol uit Zr. Ma. mil. dienst met ingang van 4 April 1889 wegenB afloop van zijn dienstverband, de tijdelijke offi. van gez. 2de kl. T. E. Leisse. Benoemd: Tot dirigeerend officier van gez. 2de kl. bij den mil. gencesk. dienst, de offic. van gez. lato kl. J. P. L. Fischer. HUITENLAND Duibschland. De „Nordd. Allg. Zeitung" meldt omtrent het bezoek, dat de Afgevaardigden ter Samoa- conferontie Zaterdag by prins Von Bismarck hebben afgelegd, dat de Amerikaansche ge volmachtigde, de heer Bates, zyn loedwezen betuigde dat hy het bekende opstel in de „Century-Magazine" had geschreven; hy was toen nog niet bekend met zyne benoeming als gedelegeerde, wist nog niets van het „Witte Boek", waarin de oprechte hóudiDg van Duitscbland wordt aangetoond, en had nog tevergeefs getracht zyn opstel terug te nemen. De heer Bates verklaarde verder dat hy groote achting koestert jegens de Duitsche natie, waaraan Amerika zooveel verschuldigd is, en dat het zyn voornomen niet was geweest Duitschland te krenken. Ten slotte gaf hy den wensch te kennen, dat zyne verklaring open baar naocht worden gemaakt. De eerste zitting der conferentie zou heden- namiddag te halfdrie worden gehouden. Italië. Men bevestigde hier in parlementaire krin gen, zegt de „Popoio Romano", dat alle ver schil van meening tusschen den heer Crispi en den minister van oorlog over de wyze van handelen met het oog op den toestand in Afrika, is bygelegd.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2