I 1 duet* vcfor tenor en bas, zonder voor het ge- hoor onaangename aandoeningen werden uit gevoerd. Het vrouwenkoor komt ditmaal zelfs een woord van lof toe voor de uiterst be schaafde wjjze, waarop het zong; thans scheen het er minder dan by eene vorige uitvoering prjjs op te stellen zichzelf te hooren, inder daad eene verdienste. De pauze voor de loden der Zangvereeniging was geen rusttyd voor het auditorium, aan gezien toon de heer L. Kooien, lid der Ver- eoniging en organist to Wassenaar, te genieten gaf: „Andante Symphonio No. 1" van Boet hoven, Andante uit de „Sonate pathétiquo" van Beethoven, en het welbekendo verheven slotkoor uit de „Messias" van Handel. Ds. Sigal wijdde na de uitvoering den directeur van „Zingt den Heer", den heer Abr. J. De Lange, eenige woorden van op rechten dank, alsook den leden der Zang vereeniging en den heer Kooien voor z(]n achoon orgelspel. Hy sprak een hartelyken, welgomeendon wensch uit voor den bloei dezer Leidscbe Zangveroeniging en riep haar niet enkel oen vaarwel toe, maar hoopte ook op een wederzien. HU eindigde met dank zegging en verzocht allen aan te heffen Psalm 72, vs. 11. Ten slotte togen de loden der Zangvereeni ging, begunstigd door fraai weder en mot recht tevreden over hetgeen door hen was ten gehoore gebracht, naar de extra boot der Maatschappij „de Volharding", om met dat flinke vaartuig, waarmede zy des middags Leiden hadden verlaten om over breede wa teren Lisse te bereiken, de stad hunner inwo ning te ruim negen uren binnen te stooraen. Voor aansluiting by de telefoon alhier hebben zich nog aangemeldLeidsche Bank- voreeniging, Rapenburg 35; M. Cahen, Haar lemmerstraat 126; M. Cahen, Nieuwe Ryn 32; Johs. Dee Jz., Hooigracht 12 14 -16; M.Kooy, Haarlemmerstraat 1 hoek Paardensteeg, sigarenhandelaar; Jan Brevée, Vliet 23; O. Los, Hoogewoerd 65; G. J. A. Levodag, Breestraat 85; Gebrs. Van Wyk Sc Co., Hoo gewoerd 151; Gebrs. Van Wijk Co., Voste straat 5; George Karg, Breestraat 16; Gebrs. Palm, Levendaal 60, en Erven Erades, Burg- steeg 9. Het aantal abonnó's bedraagt nu 71. Donderdag a. 8. zullen de miliciens dor lichting 1887 van het 2de regiment veld artillerie in het genot van groot verlof huis waarts keeron. Heden is aan het gebouw van het Pro vinciaal Bestuur aanbostoed het maken, leve ren en plaatsen van meubelen in de gebouwen der Rijksuniversiteit te Leiden, gedurende hot jaar 1889. Minste inschrijver was de heer G. Splinter, aannemer te Leiden, voor 13,140. By de heden gehouden openbare verkoo ping van cokes, in partyen van 100, 60, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 42, 21.50, 4.50 en 2.25, de laagste 42, 21.50, ƒ4.40 en 2.20. Door den te Leiden in de rechten ge promoveerden en volgens de jongste mail pas to Batavia aangekomen Chinees Oei Jan Lee, is, naar men wil, aan de Regeering verzocht, hem met de Europeanen in deze koloniën goiyk te stellen. De heer Oei woonde eene zitting van den landraad by in Europeesch kostuum en zonder staart. Een honderdtal zyner landgenooten staarde buiten hot vreemde schouwspel aan. De Chineezen zouden hem gaarne tot Chineesch consul benoemd willen zien. De bladon twisten over de vraag, of hem de rechten van Europeaan kunnen worden toegekend. De heer P. Meeter, Chineesch tolk, leverde een pleidooi daarvoor in de „Javabode"; het „Bat. H.blad" is or mordicus tegen. Mr. Oei Jan Lee heeft het plan zyne familie op Banda te gaan bezoeken. Naar men zegt, wil hy later weer naar Nederland terugkeeren, indien hy ten minste niet met Europeanen wordt gelykgesteld. Op de te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van het Kon. Nederlandsch Aard- rykskur.dig Genootschap zyn tot nieuwe be stuursleden, uit de door het bestuur aanbe volen tweotallen, gekozen, de hoerenmr. C. J. E. graaf Van Bylandt, J. IJzerman, A. W. Van Eeghen, (herkozen)dr. H. C. Rogge, (herkozen); G. Rosenthal, dr. J. Lorié, J. R. Wiiste, prof. dr. M. J. De Gooje (Leiden), C. Bosscher en P. A. Van Buuron. De keizer van Duitschland, koning van Pruisen, heeft aan prof. Van de Sande Bak huizen te Leiden de Pruisische Kroonorde 2do klasse, aan prof. Schols te Delft de orde van den Rooden Adelaar 3de klasse, en aan den heer Heuvelink, ingenieur te Delft, de orde van den Rooden Adelaar vierde kl. geschonken. In de zalen der sociëteit „Hariponie", te Rotterdam, 'is de téhföótlsteltlng-gbopëiïd- van planten, bloemen, bol- en knolgewassen, bouquetten enz., uitgeschreven door de afd. Rotterdam van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. In het geheol werden door 82 inzenders ingezonden 335 nommers, verdeeld in 6 afdoelingen, als: afd. A kasplanten 50 Nos., afd. B bloeiende plan ten 113 Nos., afd. C bloeiende bol- en knol gewassen 34 Nos., afd. D planten voor den vryen grond 15 Nos., afd. E afgesneden bloe men, bouquetten enz. 89 Nos. en buiten het programma 29 Nos. Des avonds werd de tentoonstelling elee trisch verlicht, terwyl verschillende muziek uitvoeringen haar opluisterden. De tentoon stelling duurde tot en met heden, Dinsdag. Van de inzenders uit Leiden is bekroond de heer A. J. Kors, eerste prys, voor vyf phormiums, in verscheidenheden. De Rynlandsche Stoomtram vervoerdo in de maand Maart 11. tusschon Leiden en Katwyk 21,254 personen, met eene opbrengst van ƒ2947.95; hot goederenvervoer en, diversen bracht 370.31 '/2 optotaal 3318.26'/,. Van af 1 Januari tot en met uit0. Maart 1889 bedroeg het aantal vorvoorde reizigers 59,628 mot eene opbrengst van 8399.90het goederen vervoer en diversen bracht 1043.09'/2 op, totaal 9442.99'/2, zynde per dagkilometer ƒ11.66. Aan hot paleis te 's-Hage is gisteren het volgend bericht bekend gemaakt „De toestand van Z. M. don Koning blyft naar omstandigheden bevredigend. Z. M. hoeft de laatste nachten goed geslapen en gevoelt zich daardoor meer opgewekt." De Koningin woonde Zondag-morgen, voor de eerste maal vergezeld van prinses Wilhelmina, de godsdienstoefening by in de Protèstanlsche kerk te Apeldoorn, onder het gehoor van ds. Hattink. Zondag namiddag deed H. M. met H. K. H. in één rytuig gezeten, een rytoer door het dorp en do naaste omge ving. Heden (Dinsdag) zal prinses "Wilhelmina een tiental speelgenootjes uit Apeldoorn by zich op het palels ontvangen. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. gemeente te Zoeterwoude door ds. J. Krull, classis Edens, prov. Friesland. In de plaats van ds. L. J. Van Rhyn Jr., predikant te Muiderberg, die weldra naar Nederlandsch-Indië zal vertrekken, is by de Hervormde gemeente aldaar beroepen ds. W. J. Pyzel, te Leiderdorp. Benoemd is tot brievengaarder te Wou- brugge, A. Van der Wal, geagr. klork te Bodegrave, in plaats van H. L. Thieffing, ontslagen. De groothertogin van Saksen-Weimar, geboren prinses Sophie der Nederlanden, heeft voor de op te richten bewaarschool te Vucht de som van 200 geschonken. Het stoomschip „Gelderland" vertrok 20 April van Batavia naar Rotterdam; de „Prins van Oranjo," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 23 April te Suez; de „Zaandam," van Rotterdam naar de Plata-rivier, vertrok 20 April van St.-Vincent. By kon. besluit zyn benoemd: by het wapen der inf., •ot lsten luit., by het 4de reg., de 2de luit. C. A. Den Beer Poortugael Barendregt, van het 6de reg.; by het 6de reg., de 2de luit. P. M. Vogelsang, van het corps; by het 7de reg., de 2de luit. J. R. Bydendyk, van het 1ste reg., gedetacheerd by het koloniaal Werfdepot; en by het instruc tie-bat., de 2de luit. J. A. L. M. Struiken, van het corps. M. baron Van Randwyck benoemd tot bur gemeester van Rossum. De tydelyke off. van goz. 2de kl. by de zeemacht, dr. A. Winternitz, wegens eindiging van zyn 4-jarig dienstverband, met den 6den Mei a. s. eervol uit den zeedienst ontslagen. Met 16 Mei a. s. benoemd tot directeur van het postkantoor te De Bilt, H. Baptist, thans assistent ten post- en telegraafkantore te Velp. De heer W. F. Van Heil, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2de kl. by het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned. Indië. Met 1 Mei a. s. by het depart, van koloniën bevorderd tot hoofdcommies, de commies J. J. Perk; tot commies, de adjunct-commiezen F. N. Carabain en L. Van Hamburg. Gemengd Nieuw». Een 7 0-jarige verpleegde in het Minnehuis alhier, zekere B., had Zondag namiddag het ongeluk op de straat door eene beroerte getroffen te worden. Nadat de onge lukkige eerst by zyn zoon was ingebracht, -vkdrd'. hy latep per vigilante naar bovenge noemd gesticht vervoerd. De ontboden ge neesheer geeft 'échter weinig hoop op 's grys- aards herstel. De „groote voorstelling", gis teravond door prof. Chambly in het café Hiinnekens, aan de Beestenmarkt alhier, ge geven, werd door een niet zeer talryk publiek bygewoond. De heor Chambly schynt als prestidigitateur een -meester te wezen. Veel reeds hoeft mon hier ter stede gezien op het gebied der tooverkunst, maar de verrichtingen van dezen professor dwongen ieders bewondering af. Bij ieder nomrner van het programma, dat hy ten uitvoer bracht, werd hy door de aanwe zigen luide toegejuicht. Byzondore vermelding verdienen het spelen met kaarten, het werken met ringen, eene boekdrukkery van het jaar 2889. In do heden gehouden zitting van den Hoogen Raad concludeerde adv.-gen. Van Maanen tot verwerping van het cassatie beroep van eon 19-jarig Leidenaar, die door 't Hof te 's-Hage tot 3 maanden gevangenis straf werd veroordeeld, wegens diefstal van eene portemonnaio mot geld ten nadeelo van een militair in. eene herberg te Leiden. Uitspraak 20 Mei. Dezer dagen is men in de gel e- genheid menige giek het water van hef. Kagermeer en der in de nabyheid daarvan zynde stroomen te zien doorklieven. Zy, die zullen deelnemen aan den grooten roeiwed stryd, door „Njord" tegen Pinksteren uitge schreven, zyn zich krachtig aan het oefenen en harden. Door een wandelaar werdons het volgende medegedeeld Maandag-middag had er langs den Maren- dyk een wedloop plaats tusschen een veld wachter der gemeente Oegstgeest en eenige jongens, die zich hadden schuldig gemaakt aan dobbelspel op den publiekon weg en door hem op lieeterdaad betrapt waren. De uitslag van dit concours was dat de veldwachter, vlugger dan de jongens, één van hen te pakken kreeg, waarna de speel kaarten werden afgenomen en de namen der daders werden gevraagd. Vermoedelyk zal hiervan proces-verbaal worden opgemaakt. Naar we vernamen, is bedoelde overtreding sedert jaren in de gemeente Oegstgeest niet gebeurd. Waarschynlyk is ze een gevolg van het schryven van eenigen onzer abonné's, waardoor de waakzaamheid der Leidsche politie, in zake het dobbelspel verdubbeld is, zoodat do jeugdige spelers zich hier niet meer veilig achten en nu hun bedryf In andere gemeenten voortzetten, waar hun evenmin een goed onthaal wacht. Tydens den b r a n d i n d e e e r s t e Gortestraat alhier op jl. Vrydag-morgen, kwam der Leidsche politie ter ooren, dat dien mor gen de timmerman, die 't huisje verbouwde, kort voor het uitslaan der vlammen, daarin was geweest. Ofschoon niemand direct kon zeggen wie dit had waargenomen, achtte de politie echter dit gerucht reeds van zooveel belang, dat zy den timmerman, genaamd A. B., toen deze op 't terrein verscheen, naar 't politiebureel deed brengen. Niettegenstaande de tamoiyk bezwarende getuigenis van sommige personen, die by een daarop ingesteld onderzoek werden gehoord, bleef de verdachte ontkennen. Het bleek echter ook dat de finantiëele toe stand van hem vry wel in de war was geloo- pen. Dit zyn redenen, welke noopten om den man ter beschikking der justitie te stellen, waartoe hy naar de gevangenis te 's-Hage is overgebracht. In den nacht van Zondag op Maandag heeft by een huiselyken twist een vader zyn zoon eenige keeren met een schoenmakersmes zoodanig gestoken, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Door de politie is hiervan proces-verbaal opge maakt, doch de dader werd, als zynde de wonden niet direct levensgevaarlyk geacht, voorloopig op vrye voeten gelaten. To N o o r d w y k-a a n-Z e o zyn onder leiding van den heer Bley, houtvester der Nederl. Heidemaatscbappy, de zeeduinen, ge legen tusschen Huis ter Duin, Duin en Daal (voormaals het Melkhuis) en de villa's, op verschillende plaatsen met hout beplant; voor de grootere helft zyn daartoe gebezigd kluit- planten der grove den (pinus Sylvestris) en vervolgens zeven andere houtsoorten, in het geheel 22000 stuks. Na behoorlyke beschut ting tegen het wild door yzeren netten, wordt het plantsoen onder zorgvuldig toezicht ge stold. Het plan bestaat, in volgende jaren verdere proeven te nemen, alsmede met ster keren aanplant voort te gdatr- van dUe hout soorten, die zullen blyken het besf tegen den zeewind bestand te zyn. De wereldberoemde hyacinten- pronkbakken van de heeren Krelage en Zoon te Haarlem, Kleinen Houtweg, zyn weder dageiyks (tot half Mei) te bewonderen. Gedurende een groot godeelte der maand Mei zal in genoemde Tuinbouw-inrichting ook geopend zyn eene tentoonstelling van bloeiende vroego enkele tulpen. Gisternacht is in de buurtschap Brunnepe (gom. Kampen) brand ontstaan in een huis, bewoond door de gezinnen Van Dyk en Knoef. Binnen een uur tyds was het per ceel byna geheel uitgebrand, een daarnaast staando hooiberg brandde mede af en de be lendende gebouwen bekwamen nogal water schade. De inboedels konden voor een klein dool gered worden. Oorzaak onbekend. BUITENLAN 15. Frankrjjk. President Carnot heeft zelf de tentoonstel ling van voorwerpen betreffende deFransche revolutie in het Louvre, waarvan reeds her- haaldelyk melding is gemaakt, geopend. Zelf had hy als bijdrage den degen gezonden, door zyn grootvader als lid van het Directoire ge dragen. De minister Spuller heeft de snuif doos gezonden, door Camille Desmoulins aan Danton gegeven, toen deze met Robespierre getuige was by zyn huwelyk. Op het banket, den llden Mei door de stad Parys ten Stadhuize te geven, zal ook de burgemeester van Amsterdam worden ge- noodigd. Aan dat banket zullen 680 of 700 personen Beetnemen. Het wordt gegeven in de groote feestzaal, welke daartoe byzonder zal worden gedecoreerd met voorstellingen, data en emblemata uit de geschiedenis der revolutie. Eene receptie, waarvoor 8000 uit- noodigingen worden uitgegeven, volgt op het banket. Door den provincialen Raad van Milaan ls 6000 fr. toegestaan voor het zenden van werklieden naar de Parysche tentoonstelling. De Fransche minister van koophandel heeft een plan in overweging genomen tot het organiseeren eener lotery, alleen met het doel om werkliedenvereenigingen in de ge legenheid te stellen deputaties naar de Pary sche tentoonstelling te zenden. Duitschland. De hofprediker Stöcker, door zyne anti- semiotische gevoelens bekend, heeft van zyne superieuren in last ontvangen, zich voortaan van alle staatkundige beweging te onthouden. Om zyn post te behouden, heeft hy zich aan het bevel onderworpen. Uit Zanzibar verneemt de „Times" dat, ondanks de onderhandelingen tusschen Wiss- mann en Boesjiri, laatstgenoemde zyne stèl- lingen versterkt. Rusland. By geheime circulaire van Sinowjeff, den gouverneur der Russische Oostzeeprovinqie Lyfland, wordt bevolen een gestreng toezicht te houden op alle buitenlanders, in het byzon der Duitschers, die door hoogere beschaving of door technische werkzaamheid geschikt zouden kunnen zyn om spionage uit te oefenen, dat wil zeggen, over spoorwegbouw, troepen verplaatsingen, toestanden van de zeevaart aan de kust, enz. zich een deskundig oordeel te vormen. En niet alleen moet op die per sonen scherp worden toegezien, maar aan al de zoodanigen moet langzamerhand het verblyf in het land worden ontzegd. Tegelykertyd duurt de verscherpte vervolging van Duitsch- sprekende Russische onderdanen in de Oost- zeoprovinciën voort. Om niet door de politie overvallen te worden en verbanning naar Siberië te ontgaan, vluchtte de vertrouwelyk gewaarschuwde hoofdredac teur Buchholtz van de „Rigasche Zeitung" met groote moeite langs sluipwegen over de Pruisische grenzen. Buchholtz behoort tot eene zeer óude, aanzieniyke familie te Riga, geniet groote achting en heeft zich nooit aan met de wet strydige handelingen schuldig gemaakt. Zyne vervolging, door politieken haat inge geven, had alleen ten doel zyn blad te ver nietigen. Evenzoo wordt de vervolging der Evan gelische kerk verscherpt en worden de laatste overblyfselen van hare eigene instellingen op geheven. Zelfs invloedryke, door de gepleegde willekeur verschrikte nationale Russen ver mochten niet van czaar Alexander te ver-

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2