Wat is Lot's Huisvrouw Leidsche Spaarbank. Een Schildersknecht Tuinen. Telefoon. Opening M MimJ.C.BOLDOOT Een net Dagmeisje, P. G., elfbewaring. Vervolg der Advertentiëii. GEVRAAGD BIJ M. VAN DER WE1JDEN, Hollandsche Maatschappij van Fraaie Kunsten en Weten schappen, AFDEELING LEIDEN. VERGADERING MET DAMES, Heden, Zaterdag 20 April: la P. L. ALOFS. Tafelzout, Doelmatig, Zindelijk en Goedkoop!!! J. P. NORD, Singel 287, te AMSTERDAM. )ocrs? Een ware schat BÜITENLAND. Frankryk. ïe Rouaan is een aantal jongelieden tot verschillende straften van 2 maandon tot 40 dagen gevangenis veroordeeld wegens deel neming aan de betooging ten gunste van gene raal Boulanger, welke aldaar verleden Zondag werd gehouden. B(j de uitspraak te Bordeaux in zake het proces van den heer Raynal tegen den heer Numa Gilly heeft de jury alle gestelde vragen bevestigend beantwoord. Gilly werd derhalve veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf en 1000 fr. boete, Savine tot 3 maanden gevan genis en 1000 fr. boete, Chirac tot 2 maanden en 200 fr. en Peyron tot 15 dagen en 100 fr. Allen werden gemeenschappelijk veroordeeld tot betaling eener schadevergoeding van 12,000 fr. en de proceskosten. Het vonnis zal in 15 dagbladen worden meegedeeld en Gilly's boek zal worden vernietigd. Dezer dagen liep het gerucht dat de Fransche regeering voornemens was, alle vroe gere deserteurs gedurende de tentoonstelling vryen toegang in het land te verleenen. De zaak is eenigszins anders. De regeering be raadslaagt namelijk over maatregelen om aan een beperkt aantal Franschen, die zich in den vreemde sinds lang eene positie verwierven toe te staan in Frankrijk terug te keeren zonder gevaar te loopen als deserteurs te wor den lastig gevallen. Kapitein Caunac, de bekende Fransche reiziger, die deelnam aan de expeditie van Dumont d'Urville, ter opsporing van La Pé- rouse, is te Agde in Zuid Frankrijk overleden. Eene groep van eilanden in de Marquesas (Oceanië) is naar hem genoemd. In de Parjjsche studentenwijk, het Quar- tier latin, zal vermoedelijk een standbeeld verrijzen voor Alfred de Musset. Onder be scherming van een aantal bekende letterkun digen heeft zich oen kring uit de studee- rende jongelingschap gevormd, ten einde gel den voor dat doel bjjeen te brengen. Diiltsohlund. Bjj den Rijksdag is een nieuw Wit Boek over Samoa ingediend. Het bevat een bericht van den consul Knappe, te Apia, i. d. 26 Februari, waaruit bljjkt dat deze toen nog altijd niet voldoende overtuigd was van het feit, dat z(jn houding en annexatielust inmiddels door prins Von Bismarck ten sterkste z(jn gelaakt. Verder vindt men in deze verzameling een telegram van prins Von Bismarck aan den heer Knappe, d. d. 23 Januari, waarin hy dezen ten strengste berispt, omdat h(j vreem delingen onder de werking van het oorlogs recht wilde stellen en het bestuur van Samoa in handen der Duitschers wilde brengen. De houding van den consul wordt door den Rijks kanselier in de hardste bewoordingen afge keurd. Ditzelfde geschiedt in het laatste stuk der verzameling, namelijk in eene mededeeling van den Rijkskanselier aan den opvolgor des heeron Knappe, den consul-generaal Stübel, d. d. 16 April. Daarin wordt aan Knappe alleen de schuld gegeven van het verlies van men- schenlevens en den trourigen toestand op Samoa, en opnieuw verklaard dat hy in strijd met zijne instructiön heeft gehandeld. Het denkbeeld van eene overneming van Samoa's bestuur door Duitschland wordt bepaaldelijk verworpen, met verwijzing naar de rechten der mogendheden, dio het verdrag toekenden. Verder zegt prins Von Bismarck„Wjj hebben den bewoners van Samoa niets te bevelen, voor zoover het de regeling hunner eigene aangelegenheden geldt; wy hebben ons met die regeling niet in te laton. Onze taak be paalt zich tot de bescherming onzer landge- nooten en tot de geleidelijke bevordering hun ner bolangen." Tegelijk met deze verzameling is eene circu laire bekend geworden, waarin de Rijkskan selier, in verband met de gebeurtenissen op Samoa, aan de bevelhebbers der oorlogsschepen opdraagt, de verzoeken van consuls in het buitenland nauwkeurig te onderzoeken, zoowel uit het oogpunt van het recht als uit dat der politiek, voordat daaraan gevolg wordt gegeven. Uit een brief uit Zanzibar aan de „Kreuz- zeitung" blijkt dat de Duitsche expeditie „tot bevrijding van Emin-Pacha" groote moeilijk heden ontmoet. De Duitsche consul en admi raal Deinhardt zijn der onderneming zeer ongunstig gezind, terwijl de Rijkscommissaris, kapitein Wissmann, er zich zoo goed als niet mede inlaat. Dragers z(jn niet te krijgen. E»n der deelnemers aan den tocht zal naar Lamie gezonden worden om den weg door Vituland te verkennen. In de laatste dagen is de toestand dor koningin-moeder van Beieren, die aan eene hartziekte lijdt, zeer verergerd. Men vreest elk oogenblik voor een doodelijken afloop der ziekte. Bel(i8. Prof. Emile de Laveleye heeft in een te Brussel verschijnend blad een beroep gedaan op de regeering, om voor den aan te leggen Congo-spoorweg een jaarljjkschen waarborg van 1,000,000 fr. te verleenen, ten einde daar door tot inschrijven op het noodige kapitaal op te wekken. Ook België heeft de uitnoodiging voor de arbeidsconferentie te Bern aangenomen. Groot-Britannië. De „Times" meldt dat de hoeren Lemaitre en Felix d'Egville, vrienden van generaal Boulanger, te Londen zijn aangekomen, met het doel eene Boulangistische bijeenkomst voor te bereiden. Ingeval die vergadering plaats heeft, is het, volgens het Cityblad, waar schijnlijk, dat de generaal binnenkort zich naar Londen zal begeven. Bjj de jaarlyksche tooneelvoorstellingen ter herdenking van Shakespeare's geboortedag te Stradford-on-Avon zal, behalve „Julius Caesar", het eerste deel van „Henry VI" worden gespeeld, dat sedert den dood des dichters niet ten tooneele is gebracht. Te Leadhills in Lanarkshire worden pogingen gedaan om een gedenkteeken op te richten voor William Lymington, den uitvinder van het tegenwoordige stoombootstelsel. Het bezoek van den Duitschen keizer te Londen is nu op half Juli vastgesteld. Keizer Wilhelm zal omstreeks eene week in Engeland vertoeven. Ooetenr.-Hong.-Monnrchle. Bjj den Oostenrjjkschen Rijksraad is door do regeering een ontwerp voor eene nieuwe strafwet ingediend. Het ontwerp bestaat uit 3 hoofdstukken met 516 artikels en is hoofd zakelijk eene vereeniging van het oude wet boek en de nieuwe Duitsche strafwet. De doodstraf blijft van kracht. De leeftijd van bescherming voor meisjes wordt van 14 tot 16 verhoogd en een voorstel, dat, naar men verwacht, nogal tegenspraak zal wekken, ontneemt de behandeling van bijzondere aan klachten wegens laster aan oene jury en draagt ze op aan oen enkelen rechter. Alleen als eene vervolging wegens laster door het openbaar ministerie wordt geëischt, zal die aan de uitspraak eener jury worden ondor- worpen. Voorts zijn er nieuwe bepalingen omtrent misdaad, wangedrag en lichte beleedigingen en eene nieuwe straflndeeling van opsluiting in een verbeterhuis tot gevangenzetting in een staatskerker of gewoon huis van arrest. Do nieuwe strafwet is de derde, onder ach tereenvolgende regeeringen voorgesteld. Het bezoek van keizer Frans Jozef aan den Duitschen keizer zal in het begin van Augustus plaats hebben, als het eerste half jaar rouw der keizerlijke familie voorbij is- Het internationaal graanhandelaarscon- gros, dat sinds 15 jaren te Weenen jaarlijks bijeenkomt, zal dit jaar, met het oog op de anli-semietische beweging, niet plaats hebben. Dit besluit van het bestuur der graanbeurs wekt nogal ontevredenheid, daar het congres steeds eene menigte vreemdelingen naar de Oostenrijkoche hoofdstad trekt. Men wendt daarom pogingen aan om de beslissing te doen intrekken en graaf Taaffe heeft den burgemeester Uhl om zjjne bemiddeling ver zocht. Waarschijnlijk zal nu het congres naar Pesth worden verplaatst. Rusland. Op uitdrukkelijk verlangen van czaar Alexan der zullen de Russischo bladen de bespreking van de quaestie Atchinoff, waarover in de Russische pers zooveel te doen is geweest, voortaan achterwege laten. Het officieuze „Journal de St.-Péters- bourg" meldt betreffende het gerucht, dat het fort Kelat i Nadir aan Rusland zou z(jn afge staan, dat op de Russisch-Perzische grens geene enkele verandering heeft plaats gehad sedert de verovering van het gebied der Akhal Turkomannen. Generaal Zinovieff, gouverneur van R'ga, heeft op zijn verzoek de buitengewone bevoegd heid verkregen uit zjjne provincie personen te verbannen, wier uitzetting hij gewonscht acht. Hij denkt hierdoor in korten tjjd de nationale oppositie in de Oostzee-provinciën tegen do Russische regeering te keer te gaan. Reeds z(jn drie personen gedwongen Riga te verlaten. Spanje. Het gerucht, dat de koningin-regentes een bezoek zal brengen aan Engeland, wordt on gegrond genoemd. De minister van financiën zal aan de Cortes eene begrooting aanbieden, waarin het evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven volkomen wordt bereikt. Egypte. Uit Cairo wordt gemeld dat de troepen van den Mahdi onder Mohamed El Khair met groot verlies door Senoussi's legermacht verslagen zjjn en El Khair gevangen was genomen. De Mahdi heeft zich naar Khartoem teruggetrokken. Bulgarjje. De „Times" verneemt dat het doel der reis van prinses Clémentine naar Oostenrijk is het voorbereiden van eene verloving van haren zoon prins Ferdinand van Coburg met eene prinses uit het huis van Orleans. Servië. Het bericht dat de gewezen koningin Nathalia op 1 Mei (ouden stijl) te Belgrado zou aankomen, wordt door den Weener cor respondent der „Daily News" bevestigd. De eerste dagen zou zy in het koninkiyk paleis doorbrengen, om daarna eene villa naby Top- schider te gaan bewonen. Nagenoeg tachtig Servische gezinnen ver huisden van Oud-Servië naar Servië, ten ge volge der voortdurende invallen en geweld dadigheden, waaraan zy blootgesteld zyn van de zyde der Arnauten. Amerika. Een groot aantal kolonisten kampeert sedert eenigen tyd op de grenzen van het Oklahoma gebied in de Vereenigde Staten, dat tot nog toe aan de Indianen behoorde, maar thans, volgens besluit van president Harrison, voor de landverhuizers zal worden opengesteld. H erdoor komt eene groote beweging in de duizenden kolonisten, die in den omtrek zwer ven. De Atchison Topeka- Santa Fé-spoorweg heeft reeds maatregelen genomen om 5000 hunner met 1000 wagenladingen goederen te vervoeren. Uit Ohio, Maryland en West-Vir ginia komen er 2000 en uit Emporia in Kansas 20,000. Ilerhaaldeiyk hebben twisten, soms met bloedigen afloop, plaats en de regeering heeft daarom naar Oklahoma 2000 soldaten gezonden en houdt nog eene sterke macht gereed om de orde te handhaven. De Zitting voor het Inbrengen en terug betalen van gelden zal Dinsdag 23 April NIET worden gehouden. De Commissaris-Penningmeester, G. F. ALSCHE. 15 jaar, wordt gevraagd om dadelyk in dienst te treden, voor licht huiswerk, liefst een, die reeds gewoon is met kinderen om te gaan. Spreekuur tusschen 1-2 uren. Adres bureel Leidsch Dagblad. te NO ORD WIJ K-B INNEN. De ondergeteekende beveelt zich beleefde- lyk aan voor het aanleggen en onder honden van Tuinen. W. KENSIVK, Haagsche Trekvaart No. 59. is verkrygbaar in J flesschen, kleine flacons en per maatje, in diverse soorten, alsmede Luxe- flescbjes Duizend-Bloemengeur a ƒ0.90, Melklokjcs-Eau de Cologne, heele flacons ƒ0.60, halve flacons ƒ0.40 en Eau de Colognc-ïeep a ƒ0.121/, per stuk, by A. WAGEMAX8, Rapenburg 97. Dinsdag 23 April 1889, 's avonds te acht uren, in het NUTSGEBOUW. Dramatische Voordrachten door de Dames A. KLEIN en F. HERBERICH, Leerlingen der Amsterdamsche Tooneelschoolingeleid door den Voorzitter. Dr. JAN TEN BRINK, Voorzitter. EMILE SEIPGENS, Secretaris. In beleefd antwoord op de vole aanvragen tot vooruitbepalen van Telefoonnummers, deelen wij mede dat dit vooruitbepalen aan leiding geeft tot kruisen van draden op het Centraalbureau en daarmede gepaard gaande verwarring. Wy verzoeken derhalve geduld te willen hebben totdat wy die opgaaf zonder bezwaar voor de inrichting van het Centraalbureau kunnen verstrekken. Ahstebdam, 19 April 1889. RIBBINK, TAN BORK 4 Co. .9. Zyne geachte cliënteele dankzeggende voor het vertrouwen, hem zooveel jaren Maarsman8steeg 15 geschonken, hoopt hy zich datzelfde vertrouwen door eene nette en civiele bediening by voortduring te zullen waardig maken. Onder beleefde aanbeveling, LOT's Huisvrouw is het handelsmerk van eene zeer fijne soort verpakt in keurige Flacons, voorzien van een dopje met 3 gaatjes, evenals een peperbusje. Alom verkrijgbaar a ÏO Cis. p. Flacon. Voor En-gros en Export: IQ CTS-^^^PEIHACON jW>T'e -frij i ZOUT./ PER Fl^COR voor de ongelukkige slachtoffers der Zelfbevlekking (Onanie) en geheime uitspattingen is het beroemde werk Dr. RET AC'S Hollandsche uitgave, met 27 afb. Prys 2 Gulden. Ieder, die aan de verschrik- keiyke gevolgen van deze ondeugd lydt, moet het lezen; de oprechte leering, die het geeft, redt jaariyks duizenden van een zekeren dood. Te verkrygen by het Vorlags-Magazin te Leipzig, Neti markt 34, franco, tegen inzending van het be drag, (ook in postzegels), en in eiken boekhandel in Holland.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6