IN GEZONDEN. Mynheer de Redacteur Ware 't niet, dat ik van verschillende z^den er toe uitgenoodigd was een- kort verslag te geven van de tentoonstelling, door 't Genoot schap M. S. G. onlangs in de Stadsgehoorzaal fegeven, zoo zou ik dit zeker niet geschreven hebben. Vandaar dan ook dat 't wat laat komt en ik mijn geheugen een weinig moet scherpen. De grooto zaal inkomende, had men rechts en links de zoo nuttige en noodige teokeningen, van ,if de eerste beginselen tot de meest samengestelde construction van onderdeelen van gebouwen. Dit teekenwerk zag er, zooals men dat sedert jaren gewoon is, zoer goed en scherp uit. Wanneer ik hier eene bemer king zou willen maken, zou 't zjjn, om de jongens niet te veel tyd te doen besteden aan 't zoogenaamd opwerken der taekeningen, daar ze zoodoende te veel opgehouden worden en op zekeren leeftyd de school verlaten vóór ze alles doorloopen hobben. ',t Machine-teekenen zag er zeer goed uit en 't onderwys, sedert kort daarin gegeven, zal zeker aan velen ten goode komen. In 't midden had men vooraan enkele details en eemge geveltoekeningen, welke blyk gaven dat 't voor de leerlingen hoog noodig is zich met ernst toe te leggen op 't bogrip van ver houdingen- en vormen konnis. En al biyftnu cmstructio-kenms hoofdzaak, de vormen ken nis om de constructie uit te drukken, mag daarom toch zeker niet achterstaan. De opmetingen van twee stadhuispoorten deden zien, hoe eene goode rechtlynige teeke ning door slecht handteekenwerk bedorven wordt. Een paar uur in de week aan deco ratieve bouwkunst te bestoden zou zeker nuttig zijn. De ontworpen voor eene winkelpui aan 't eind van de zaal gingen boven do krachten der vervaardigers. Slechts een paar teekeningen zag ik op 't gebied van 't meubelvak en zeker zou 't goed zyn dat in eene stad als deze, waar zoovele meubelfabrikanten zijn, ook gelegen heid was, behalve aan de Ambachtsschool, goed meubelen te loeren teekenen. Het machinework, het maken van eene dryfstang, was in óén woord uitstekend, ovenzoo het timmerwerk van de beide trappen. In de voorzalen was het boetseerwerk ten toongesteld, wat er vry goed uitzag. Het hand teekenwerk biyft steeds kwynen, behalve na- tuuriyk enkele uitzonderingon. Jammer dat daarin de leerlingen zoo weinig belangstolling toonen, want niets is in hun later leven noodiger dan dat. Op de bovenzalen was het werk der Am bachtsschool te zien. Het smidswerk was dit jaar niet zoo goed, dunkt my, als een voor gaand jaar. Het timmerwerk was evenals het vorig jaar op dezelfde hoogte geblevon (wellicht zyn de boste zaken naai" Parys gezonden). Een woord van lof over het schilderwerk (een bord met witte en zwarte letters reken ik hier niet by), maar vooral aan hot hand teekenwerk. Hoe eenvoudig die toekoningen in enkele lynen ook waron, zy deden zien dat de leerlingen de vormen begrepen, welke zy teekenden. En dan de beide krytteokonin- gen op de zwarte borden, op do voorzaal boven, waren uitstekend. Het blykt dus dat er onder de jongens gevonden worden, waar wel iets inzit. Hopende dat dit iets mede zal werken om al de leerlingen tot yver aan te sporen, en zich niet te spoedig volleerd te achton, maar zoo lang mogolyk van deze nuttige instel lingen gebruik te maken, heb ik de eer te zyn, Hoogachtend, Leiden, Uw dw. Dr. 16 April 1889. H. J. Jesse. BUITENLAND. FrnnkryU. De Parysche gemeentoraad hoeft het pro gramma voor de feesten by de opening der tentoonstelling vastgesteld. Maandag G Mei om 2 uren 's namiddags kondigen kanonschoten het oogenblik aan, waarop de president der republiek zich aan 't hoofd van den officiëelen optocht over de Jenabrug naar het „Champ de Mars" begeeft om de voornaamste afdee- lingen dor tentoonstelling in oogenschouw te nemen. Allo openbare gebouwen en gedenk- teekenen, het hoofdploin, bruggen en kaden der Seine zullen met groen en vlaggen ver siord zyn. Dos avonds is er algemeene ver lichting, gondeloptocht mot militaire muziek, waarby voor de eigenaars van schepen en bootjes, die het fraaist versierd en verlicht zyn, gedenkpenningen zyn uitgeloofd. Op den Pont Neuf, het Tuilerieënterras en het eiland Gronolle zullen vuurwerken worden afgestoken, zoodat hot Champ de Mars en het Trocadóro zich in eene zee van licht zullen- baden en eene oloctrische lamp zal van don Eiffeltoren hare stralen uitschieten over het foostviorend Parys. In de commissie van instructie uit don Senaat als Hooggerechtshof moet verdeeld heid zyn ontstaan, doordien enkoio loden, in verband met reeds in de papieren gedane ontdekkingen, een aantal nieuwe arrestatiën willen uitvoeren, wegens omkoopingen in 't loger, andere integendeel in die feiten geen grond vinden tot niouwe inhechtenisnemingen. De dossiers zullen opnieuw worden door gewerkt en voorloopig zou men zich tot de reeds ingestelde vervolgingen bepalen. Do „Rópublique franijaise" dringt er in allen ernst op aan, dat aan allen, die Bou- langer thans in België of later b. v. in Engo- land gaan opzoeken, de terugkeer in Frankryk zal worden belet. J De meervermelde schildwacht en bewa ker 3Chynon niet voldoende geacht te zyn om het dossier betreffende generaal Boulanger enz. te beveiligen. Thans is daarvoor eene brandkast in de vergaderzaal der commissie van instructie geplaatst. Er heeft oen tweegevecht met den degen plaats gehad tusschen de heeren Perreau, voorzitter van het anti-Boulangistisch studon ten-comité, en Lacavalerie, journalist; beiden werden, ofschoon niet ernstig, gekwetst. Door do Fransche ministers van buiten- landsche zaken en van justitie is bokend ge maakt dat Fransche onderdanen in Zuid- Amerika, die de Parysche tentoonstelling wil len bezoeken en zich daardoor in gewone om standigheden zouden blootstellen aan arrestatie en inly ving by 't leger, wegens niet-vervulling hunner militaire plichten, daarvoor tydens hun bezoek aan de expositie geen gevaar zullen loopen. Heden zal president Gamot het historisch museum van de Fransche revolutie in het „Pavilion de Flore" openen. Dultschland. Het riddergoed Grosz-Glienicke, tusschen Potsdam en Spandau, moet door den Duitschen keizer zijn aangekocht. Het is een der grootste riddergoederen van het district Osthavelland en behoorde tot heden aan den heer Berger- Landefeldt. Te Heidelberg is prins Max van Baden, na afgelegd schrifteiyk en mondeling examen, door de juridische faculteit bevorderd tot doctor in de beide rechten. Krupp is mede-eigenaar geworden van de geschutfabriek te Terni. Hy heeft met het Italiaansche gouvernement een contract ge sloten, waarby hem do uitsluitende levering van alle wapens voor het leger voor geruimen tyd wordt verzekerd. In do eerste helft dezer week zyn te Berlyn niet minder dan 42 werkliedenverga- doringon aangekondigd als voorloopers van eene groote werkstaking. G root-Itritannië. In het district Rochester is de candidaat der Gladstonianen Hughesen tot lid van het Lagerhuis gekozen mot 1655 stemmen. De candidaat der Unionisten Davis verkreeg 1586 stemmen. De afgetreden afgevaardigde voor dit district Hallet behoorde tot de conserva tieve party, zoodat de liberale een zetel heeft gewonnen. De heer Parnell eischt van de „Times" eene schadevergoeding van 100,000 pd. st., d. i. ƒ1,200,000, wegens laster. Patrick Molloy, die zich, naar men zich herinnort, voor de Parnell-commissie byzonder onderscheiden had door de onbeschaamde vroo- lykhoid, waarmede hy verhaald had hoe hy opzettelyk tal van valsche berichten voor goed geld aan do „Times" verstrekt had, heeft zich by die gelegenheid toch in zyne uitingen vergaloppeerd en is thans tot zes maanden dwangarbeid wegens valsch getuigenis ver oordeeld. Op het laatste concert, dat de beroemde violist Joachim deze week te Londen gaf, werd aan hem, namens velen zyner bewon deraars, eene Stradivarus-viool ten geschenke aangeboden. Keizerin Eugénie bracht een bezoek aan koningin Victoria. Zy word aan 't Windsor- station door den prins en do prinses van Bat ten borg afgehaald. Op de goederen van den heer Olphert, by Falcarragb, in Ierland, hebben de dezer dagen uitgezette pachters en ook andere, die reeds in Januari II. uitgezet waren, in den nacht van Zondag op Maandag 11., terwyl de politie en de militaire macht reeds afgetrok ken waren, plotseling in alle stilte opnieuw van de woningen, waaruit zy uitgezet waren, bezit genomen. In het geheel tellen zij 40 personen, vrouwen en kinderen modegerekend. Zy schynen vast besloten, zich daarin te bandhaven en te verdedigen. Zy zoggen ronduit, liever naar de gevangenis te gaan dan onder den blooten hemel of in het werk huis te vortoeven. Alle moeite, welke men met hen gehad heeft, is dus vergeefsch ge weest; de politie en de militaire macht heb ben last gekregen terug te koeren en het uitzetten zal waarschynlijk opnieuw aanvan gen. Er heerscht eene groote opgewondenheid in do geheele streek. Ooatenr.-Hong.-9Ionarchie. Eene deputatie uit de Israëlietischegemeente to Weenen heeft den minister president, graaf Taaffe, een verzoekschrift overhandigd naar aanleiding van de vervolgingen der anti-semie ten, waaraan zy blootstaan. Graaf Taaffe ont ving de afgevaardigden zeer welwillend en gaf hun de verzekering dat de regoering, overeen komstig do grondwet, allen burgers gelyk recht toekende en het geschrift uit dat oogpunt zou onderzoeken. Officiéél zyn thans de zoer overdreven berichten over den toestand van de keizerin van Oostenryk tegengesproken. H. M. leed aan neuralgie, een zenuwlyden, dat zich meermalen in 't voorjaar by haar voordeed. Doch in de laatste weken is er grooto verbetering merk baar en men verwacht dat de massagekuur by dr. Mezger te Wiesbaden haar spoedig geheel herstellen zal. Servië. De regenten in Servië voeren met de radi- c.ile ministers een voortdurenden stryd over hot vervangen van mindere ambtenaren. De ministers trachten de radicale party voorgoed in het land te laten zegevieren door alle tegenstanders uit de ambtenaarswereld te dungon. De regenten zy'n tegen dezen maatregel, daar de ministers slechts naar politieke kleur, niet naar bekwaamheid voor het ambt zien. Do koningin-moeder Nathalia wordt na Paschen te Belgrado verwacht. Men spreekt dan ook weer van verschillen tusschen Ristitch en het ministerie over de terugkomst der koningin. Grouitch zegt in eene circulaire, dat Servië zyne verplicbtingon jegens de buiten- landsche schuldeischers zal voldoen en dat maatregelen genomen zullen worden om de aflossingen der Russische schuld te kunnen voldoen. De gezant te Berlyn, Milan Christitsch, is teruggeroepen. Rusland. In tegenspraak met vroegere berichten, wordt nu gemeld dat de minister van justitie van hoogerhand order ontving eene wet gereed te maken, waarby de ingestelde jury's van gezworenen wederom worden vervangen door adellijke rechters. De „Grashdanin" begroet dezen maatregel met groote vreugde. O.-I. MAILDIENSTEN. Dagen van verzending uit Leiden. Via Marseille (Ned. Mail) 30 April; laatste lichting aan het postk. 's avonds 3.50 en alleen voor brieven en briefkaarten 5.55. Via Marseille (Fransche Mail) 20 April; laatste lichting aan hot postk. 's morg. 7.55. Via Brindisi (Engelsche Mail) 26 April; laatste lichting aan het postk. 's nam. 12.15 en alleen voor brieven en briefkaarten 3.50. IJlt Argentinië. Van den modewerker van het Amster- damsche „Nieuwsblad van Nederland", die op kosten van dat blad per stoomschip „Schiedam" naar Argentinië is vertrokken, ten einde de toestanden aldaar goed te onder zoeken voor hen, die ook als landverhuizers daarheen mochten willen vertrekken, zyn thans, na de brieven, door hem aan boord geschreven, de eerste berichten uit Buenos- Ayres zelf ontvangen. Toen het schip 's middags om twee uren voor de reede kwam, regende het dat het goot. Van zulke regens, zoo schryft de onder zoekingsreiziger, hadden wy in Holland geen denkbeeldtrouwens, alle natuurverschynselen zyn in deze streken van geweldigen aard. Als het weerlicht, ie het of hét geheele lucht ruim één bonk vuur isde donder dreunt als kanongebulder en gisteren (9 Maart) hadden wy, op weg van Montevidéo naar hier, een „Parapero", een landwind van zóó ontzettende kracht, dat yzeren staven, zoo dik als myn pols, waaraan onze zonnetent is gespannen, krombogen als hoepels. Wy moesten voor anker gaan, uit vrees van tegen andere schepen geslagen te worden. Toen Buenos-Ayres in zicht kwam, hadden alle tusschendekspassagiers zich zoo fraai mogelyk aangekleed, omdat zij dachten onmid- dollyk aan land te gaan. Allen waren recht in hun nopjeszelfs de pruttelaars der laatste dagon waren weer opgeruimd en vroolyk, maar spoedig maakte de opgeruimde stemming weer plaats voor teleurstelling, daar de dokter, zonder wiens machtiging wy niet aan wal mochten, op zich liet wachten. Wy kregen dus nog eens aan boord eten en 't werd zelfs avond, zonder dat de dokter verscheen. Daar velen, al te voorbarig, hun beddegoed (hout wollen matras enz.), dat zy aan boord hadden gebruikt, reeds overboord hadden geworpen, (het beddegoed wordt nimmer voor twee reizen gebruikt) moesten zy op de planken slapen. Gelukkig nu dat het warm genoeg was, maar lang zoo warm toch niet meer als wy het gehad hebben, 't Is lekker, aangenaam weer. Eerst hedenmorgen te 11 uren kwam de dokter en daar wij nu geene zieken meer aan boord hadden, werden alleen de koppen geteld, met de passagelysten vergeleken en accoord bevonden. Wy hebben er 9 nieuwe wereld burgers by gekregen, maar 7 verlorenwant, behalve de vior dooden, die ik u reeds opgaf, stierven nog Carel Van der Kruissen, van Amsterdam, oud 2 jaar, Geertje Booy, van Amsterdam, oud 2 jaar en Johanna Bowier, van 's-Gravenhage, oud 1 jaar. Beide laatste kinderen stierven hedenmorgen (10 Maart) geheel onverwacht, zonder ziek te zyn geweest hunne lykjes bevinden zich nog aan boord en worden aan land begraven; Carel Van der Kruissen vond nog een graf in de golven. Daar het Zondag is, laat het gouvernement de tusschendekspassagiers, die gratis aan land worden gebracht, niet afhalen; wie nu aan land wilde, moest zelf betalen. Slechts 4 Engelschen en wy hadden er een dollar voor over en gingen met ons op eene kleinere stoomboot, die nog l'/j uur stoomen moest, voor wy aan den steiger warenzoover moeten de groote schepen, wegens de ondiepte, van den wal blyven. De overige passagiers bleven, zeer ontevre den over dit oponthoud, nog aan boord tot morgen. De boot, welke ons afhaalde, bracht den heer J. De Boer, vice-consul, en eenige andere belangstellenden mede. Reeds te Montevidéo vernam ik dat de heer Van Riet al naar Hol land vertrokken is. De heer De Boer is eene hupsche en voorkomende persooniykheid, die alle mogelijke inlichtingen verstrekt. Terstond deelde hy allen mede, dat zyn kantoor den goheelen dag voor ons openstond. Myn eerste bezoek was aan het Emigran tenhuis, dat circa een kwartier van de aanleg plaats staat. Het is een groot rond gebouw van buiten ïykt het op een reusachtigen circus van drie verdiepingen. Het kan 4000 personen bovatten. Door den heer De Boer werd ik aan den chef van het Emigrantenhotel voorgesteld on deze zal het my morgen geheel laten be zichtigen. Op aanraden van den heer De Boer heb ik mijn intrek genomen in het „Hotel del Norte" 392 Paseo de Julio, een vry goed hotel, naar ik verneem nogal in trek by scheepskapiteins, die den nacht aan wal doorbrengen. Na ge dineerd te hebben, gingen wy myne mede- ïeizigers met den heer Bash en zyne familie, de stad eens in. Wy troffen hetde Carnavals- tyd werd juist uitgeluid. De hoofdstraat, Calle Florida, was geheel met gas en electrisch licht geïllumineerd. Aan de dwarsstraten staan eere poorten met muzikanten er boven op. Op de straat trokken twee ryen rytuigen, allen over laden met bloemen, togen elkander in. In één woord: Prachtig! 't Was een bloemencorso van belangHonderden open rytuigen vol ge- maskerden en gekostumoerden elkander bom- bardeerende mot bloemen. Wy keken onze oogen uit. Drie uren heb ben wy op eene plaats gestaah zonder een zelfde rytuig tweemalen te zien. 't Was een file zonder einde. Van tyd tot tyd kwamen de menschon uit hunne rytuigen en meng den zich onder de duizenden wandelaarsdan reden de rijtuigen verder, steeds in gestrek- ten draf. 't Was een genotvolle avond, vol jool en scherts en vrooiykheid. Wy waren

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6