Knipcursus voor Jonge Dames. Te huur THIERS. Stoomtram HAARLEM-LEIDEN. Stoomtram HAARLEM-LEIDEN. Bloemenkistjes Te hour gevraagd: Tricot-Tailles. N\ 8948. Donderdag April. A<\ 1889. Leiden, 17 April. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advertentiën. Uitmuntende en zeer goedkoope reisgelegenheid tot bezichtiging der thans in vollen bloei staande Bloemen velden onder Oegstgeest, Sassenheim, Lisse, Hillegom en Heemstede. Grondig Onderricht in een Cursus, die 6 weken duurt (dagel. 9—12 uren), in het knippen naar maat en ver vaardigen voor eigen behoeften van Dames-Kostumes, Kinderkleederen en R/lantels. Inlichtingen te bekomen: Maandag, Woensdag en Vrijdag van 24 uren, Oude Vest 167 (boven). Bekwame Scheepsbouwers, Vuurwerkers en twee fViachine- Bankwerkers 1 BOTERMARKT 5 EN 6. Specialiteit Echte Fransche Korsetten B er tVan der Zaal, te LISSE. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. AJzonderLjjke Nommera0.05. Gedurende de tweede helft der maand Maart zyn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, wegens onbekend heid der geadresseerden, niet besteld konden worden J. Tomsson, Mej. E. J. Van Velzen, Mevr. W. Van Lingen, J. Don Bakker, Amsterdam Van der Woude, Alfen; Menko, Enschedee; Mevr. Schuder, Mej. Ravoi, 's-Gravenhage; Albers, Hellevoetsluis; C. De Jong, Katwijk aan Zee; A. A. Kerkkamp, Leiden; J. Van der Post, Voorhout; W. K. J. Schoor, Zwolle B. Roebert, M. J. W. Weeningh, niet vermeld. Brieven, verzonden geweest naar Engeland L. J. Endte, Tottenhamnaar Frankrijk Mej. B. Nouwland, Parijsnaar Oost-Indië P. Vallentgoed, Batavia. De bevolking van Zuid-Holland bestond, blijkens eene opgave in de Staatscourant van 17 April, op 1 Januari 1889 uit 454,753 m. en 488,742 vr., totaal 943,495, tegen 927,209 op 1 Januari 1888. Zy is in den loop van 1888 toegenomen met 7496 m. en 8790 vr., totaal 16,286. Do bevolking der voornaamste steden was op, Jan. 1889: Delft 27,997, Dordrecht 31,729, Gorkum 11,784, Gouda 19,808, 's Gravenhage 153,440, Kralingen 15,701, Leiden 46,379, Rotterdam 197,722, Schiedam 25,428, Sliedrecht 10,133 en Vlaar- dingen 12,299. In 1889 kunnen van de militie te land, tegen de daartoe door den minister van oorlog te bepalen tydstippen alsnog worden opge roepen om in den wapenhandel te worden ge oefend a. van de lichting van 1886, de verlofgan gers, die behooren tot de regimenten der 3de divisie infanterie, tot de compagnieën der hos pitaalsoldaten, tot de regimenten veld artillerie, tot het corps rydende artillerie, tot het corps pontonniers en tot het corps genietroepen, echter met dien verstande, dat buiten oproe ping biyven de verlofgangers, die behooren tot de treincompagnieën van de regimenten der veld artillerie, alsmede de vesting-telegrafist en; b. van de lichting van 1887 de verlofgan gers, die behooren tot de regimenten der ves ting-artillerie en tot het corps genietroepen; c. van de lichtingen van 1885, van 1886, van 1887 en 1S88 de verlofgangers, die be hooren tot de regimenten der 1ste en der 2de divisie infanterie, met uitzondering, voorzoo- veel laatstgenoemde lichting betreft, van hen. die tot in de maand September a. s. voor het biyvend gedeelte onder de wapenen zullen worden gehouden. Men schryft ons uit Zoetermeer: Ver leden week vierde de heer H. J. Augustyn, onder talryke biyken van belangstelling, den dag, waarop hy vóór 25 jaren werd beëedigd als burgemeester der gemeente Zoetermeer. Des morgens te halfelf werd door de leer lingen van de openbare en christelyke scholen, door het zingen van toepasselyke feestliedjes, den jubilaris hulde gebracht. Des namiddags te twee uren werd op het Raadhuis, in tegenwoordigheid van een 40 tal genoodigden en ten aanhoore van een talryk publiek, den jubilaris door den voorzitter der feestcommissie een prachtig souvenir aan geboden. Des avonds te acht uren werd den jubi laris eene serenade gebracht door de feest commissie, de Raadsleden en de leden van de hier bestaande zangvereeniging „Oefening kweekt kunst," door welke laatste eenige feestliederen werden gezongen. Tot sluiting van het feest werd te halfelf achter het dorp een schitterend vuurwerk afgestokon. Op eene geschikte plaats was eene tribune opgericht, waarop de jubilaris met zyne familieleden, de feestcommissie en ver dere genoodigden plaats namen, terwyi het muziekcorps van de jagers een en ander op luisterde. De feestvreugde werd byna den geheelen dag door prachtig weer begunstigd; alléén omstreeks halfacht 's avonds deed eene vry hevige regenbui de fraaie illuminatie van het Raadhuis schier gehoel mislukken. Ook de ingezetenen van de naburige ge meente Zegwaard hadden door het uitsteken van vlaggen of door illuminatie hunne be langstelling betuigd. Zonder oenige stoornis is dit feest in de baste orde afgeloopen, een feest, dat door de gemeente Zoetermeer niet licht zal worden vergeten. De commissie ad hoe uit de Tweede Kamer heeft verslag uitgebracht over de in lichtingen op het adres van O. A. Brouwer en A. T. Van der Wal, kiezers in het kies district Dokkum, zich beklagende dat de bur gemeester van Dokkum hen op 6 Maart 1888, nadat zy hunne stembriefjes hadden ingeleverd voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, het verder verbiyf in de zaal had ontzegd, zich daarby beroepende op de artt. 40, 49 en 51 der kieswet, maar vooral op art. 40, waarvan de tweede alinea aldus luidt: „De kiezers houden zich aldaar (dat is op de plaats, waar de stembriefjes worden ingele verd) uitsluitend bezig met het stemmen over te kiezen personen." De commissie deelde de zienswp'ze van den minister van binnenlandscho zaken dat de handelwyze van den burgemeester van Dokkum niet is in overeenstemming met den zin, welke aan het artikel moot worden gegeven; zy grondt haar oordeel in de eerste plaats met den minister op de geschiedenis van het aan gehaalde art. 40 der kieswet. De strekking van dit art., vroeger art. 31 van het ontwerp kieswet van den minister De Kempenaer, was om te voorkomen dat de kiezersver gaderingen zouden ontaarden in clubs en samenkomsten tot het afleggen van staat kundige belijdenissen, het houden van rede voeringen en andere pogingen om de stem men der kiezers te winnen. In de tweede plaats ligt het in de bedoeling der kieswet de inlevering der stembriefjes onder voort durend toezicht dor kiezers te doen geschie den. Dezelfde veronderstelling ligt ten grond slag aan art. 51 der kieswet, dat voorschryft PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in» casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. de stembus in tegenwoordigheid der in de zaal aanwezige kiezers te verzegelen, zoodra de ter inlevoring der stembriefjes bepaalde tyd verstreken is. Niet minder sterk spreekt art. 45 der kies wet ten gunste van het recht dor kiezers om toezicht te houden en in het lokaal te verbly ven, waar het stembureau is gevestigd, want het bepaalt: „de tafel is zóódanig ge plaatst, dat de kiezers de verrichtingen van het bureau kunnen gadeslaan." De commissie is mitsdien van oordeel dat het niet overeenkomt met den geest der kies wet, die toezicht van de kiezers veronder stelt, om eene luttele reden als het houden van aanteekeningen, waardoor de orde niet wordt verstoord, aan de kiezers het verbiyf in het stemlokaal te ontzeggen. Eene minderheid in de commissie kon zich echter met het bovenstaande niet geheel ver eenigen, voor zoover betrof het recht der kiezers om na het inleveren van hun stem briefje in het lokaal te verbiyvon. De minderheid, hoezeer volhardende bij de meening dat de door de meerderheid voorge stane opvatting van de kieswet, gelyk hare bepalingen in onderling verband luiden, geens zins onbetwistbaar is, vereenigt zich toch in zooverre met de meerderheid, dat ook haar, in geval van twyfel, eene vrygevige toepassing der wet de meest wenschelyke voorkomt, terwyi verder do geheele commissie eenparig van gevoelen is, dat de Kamer, in deze zaak niet met eenig goed gevolg eene uitspraak over de wyze, waarop ton dozen do kieswet behoort te worden uitgelegd, zal kunnen geven. Naar aanleiding van hare beschouwingen heeft de commissie aan de Kamer voorgesteld aan den min. van binnenlandsche zaken, onder toezending van dit rapport, dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen. Dat 's Konings loven reeds zoo spoedig ten einde zou loopen, is, volgens de jongste tydingen van het Loo, niet te voorzien. De krachten van den Hoogen Lyder schy'nen sfationnair te blyvende opgewondenheid tegen 1 Mei, eene gemeubileerde Zit- en Slaapkamer voor een 1IEEU z. b. b. h. h. Brieven franco onder letter Hf aan het Bureel dezer Courant. Geschiedenis van liet Consulaat en het Keizerrijk. De wereldberoemde "Werken, het groote Standaardwerk, 5 zware, groote Deelen, com pleet voor f 6, in plaats f 30. A. THIERS. De Geschiedenis van het Con sulaat en het Keizerryk, vyf deelen, groot imperial formaat, plus minus 3000 blz. over 2 kolommen. Prys 25, voor slechts ƒ6. In 5 Prachtb., prys ƒ30, voor ƒ9.50. Beroemder, boeiender, beter en uitgebreider Geschiedenis van Napoleon Bonaparte bestaat er niet; alle oorlogen met Egypte, Italië, Oostenryk, Pruisen, Spanje, Nederland, de Veldtocht naar Rusland in 1812, het veiblyf op Elba en St.-Helena, enz. enz., wordt hier verhaald, alsof men er by tegenwoordig is. AU||Q Het wereldberoemde, groote rilUUOi Standaardwerk: De Geschiede nis van het Consulaat en het Keizerryk, 5 zware deelen, door uitverkoop en opruiming in plaats van 25 voor slechts ƒ6, of in 5 fraaie banden voor slechts 9.50. Te bekomen by D. BOLLE, Bazaar van Goedkoope Boeken, Hang by de Vischmarkt, te Rotterdam. Franco thui3 op ontvangst Postwissel van slechts 6 of van slechts ƒ9.50, yraarby staat: „THIERS". Gezelscliapsniljetten, voor minstens vier personen, geven-recht om zonder verhooging van prijs pp elk station of halte de heen-en terug reis op denzelfden dag af te breken. Verkrijgbaar op den dag der reis bij de Conducteurs van de treinen. Prijs per persoon voor de geheele lijn Leiden-Haarlem en terug of omgekeerd ft.— Eerste Klasse en fo.80 Tweede Klasse. kunnen geplaatst worden aan de Kon. Ned. Grofsmedery te Leiden. op het Schelpenpad, buiten dev.m.Koepoort: eene nette Bovenwoning voor menschen zonder kinderen. Te bevragen op genoemd pad No. F 131. IN IN a fl3 per 100 stuks.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5