W—WI De hoer J. P. Hengeveld, gewezen ingenieur 2de kl. by den waterstaat en's lands burger lijke openbare werken in Nederlandsch-Indié, laatstelijk met verlof hier te lande, op zyn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. De heer L. J. Van Rhyn Jr., predikant by de Hervormde gemeonte te Muiderberg, be noemd tot predikant by de Protestantsche gemeente in Nederlandsch-Indië. De heer H. W. Beekhuis, arts, benoemd en aangesteld tot off. van gez. 2de kl. by het personeel van den geneeskundigen dienst in Nedorl. Indië. De heer F. G. Groebe, gezaghebber van St.-Martin (Nederlandsch gedeelte), op zyn verzoek, met ingang van 1 Juli 1889, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met behoud van aanspraak op pensioen; en de heer J. H. A. Van Daalon, advocaat-generaal by het hof van justitie in de kolonie Curasao, met ingang van laatstgemeldo dagteokening, benoemd tot .gezaghebber van St.-Martin (Nederlandsch gedeelte). Gemengd Nieuw». Een Leidsche boer, die gisteren eerst voor de derde maal met zyne waar de Haagsche markt bezocht, kwam vanmorgen aan een paar agenten vragen of zy niet wisten waar hjj zyne duffelsche jas had gelaten en of zy soms ook een bankbiljet van f 25 hadden gevonden. Haagsche Crt.) Een jongen is hedenmorgen in do Tuinstraat te Amsterdam van een dak op straat gevallen. Hij werd ernstig gokwetst weggebracht. De rechtbank te Utrecht heeft Joseph Pfenning, koopman in manufacturen, wonende te Woerden, tot betaling eener geld boete van f 200, te vervangen by niet-beta- ling door eene hechtenis van zes weken, ver oordeeld, wegens het zonder noodzaak onbevoegd uitoefenen der geneeskunde als beroep. Door het kantongerecht te Woerden was deze bekl. van het hem by dagvaarding ten laste gelegde vrygesproken, van welk vonnis de ambtenaar van het O. M. by dat college in hooger beroep kwam by de rechtbank. Naby de goederenloods van het station-emplacement te Tilburg geraakte gis ter-ochtend een sjouwerman, F., de Moor bygenaamd, met den arm tusschen de buffers van twee waggons beklemd, ten gevolge waarvan hy viel en genoemd lichaamsdeel bpna geheel afgesneden werd. G i s ter nam id dag heeft een hevige brand plaats gehad in het houtmagazyn van de firma Regout te Maastricht. Het gebouw is geheel afgebrand. Alles was verzekerd. By het afbreken van hetoude logement „Breyink", te Kampen, hadden drie werklieden het ongeluk van eene groote hoogte te vallen. Twee hunner werden ernstig ge- kwotst naar het ziekenhuis vervoerdde ander werd naar zyne eigen woning gebracht. Te Saint-Denis woonde ineen erbarmeiyk hol van eene kamer eon man van een zestig jaren, die er uitzag als tachtig, in de grootste armoede. Dezer dagen is do ongelukkige plotseling gestorven eu in oude kisten, onder een hoop vodden, vond men effecten ter waarde van 200,000 fr., benevens oen onberispeiyk testament, waarby de rente van dit kapitaal bestemd werd voor zes grys- aards van des erflaters leeftyd in het gesticht van Pierrefitte, die daarvoor een yzeren hek om zyn graf moesten onderhouden met een steeds frisschen krans. De stoomboot „Alameda", uit Samoa, heeft te San Francisco 36 zeelieden en 10 adelborsten van de verongelukte Amerl- kaansche schepen gebracht. Te Sydney heeft de „Lübeck" bericht dat, toon zy Apia op 2 April verliet, de Ameri- kaansche boot „Nipsic", die van het strand gehaald was, ernstig was beschadigd en waar- schpnlyk niet naar Amerika kon terugkeoren. Een groot aantal ïyken is gevonden en be graven. Het geheele aantal porsonen, dat by de ramp omkwam, is 143. De „Lübeck had den kapitein, 2 officieren en 30 man van do kanonneerboot „Adler" en de overlevende of ficieren der „Eber" aan boord, die op 24 dezer naar Duitschland zullen terugkeeren. Te Apia is eene wacht van 100 man gelaten om voor Duitschlands belangen te waken. Intusschen zy'n de vyandelykhoden tusschen do inlanders op Samoa geëindigd. Koning MataSfa heeft het grootste deel van zyn leger afgedankt. De heer Rockefeller, de Ameri- kaansche „petroleum-koning", die voorzitter i is van de Standard Oil-Company, heeft aan zyn» dochter by haar huwelyk tot bruidsschat een kasbriefje van ƒ2,400,000 gegeven. Dit is voor hem eene kleinigheid, daar hy meer malen millionair is en zyne Maatschappy, naar men zegt, de grootste is van de geheele wereld. Eene ernstige werkstaking dreigt op den Baltimore- en Obio-spoorweg, waar de Maatschappy hare beambten dwingen wil deel te nemen aan eene verzekering tegen ongelukkon. Do beambten eischcn dat de Maatschappy de premiën betaalt. Naby de Bermuda-eilanden is do Engelsche kanonneerboot „Viper" met het troepenschip „Himalaya" in aanvaring ge weest. Het laatstgenoemde vaartuig kon, nadat de veroorzaakte schade hersteld was, binnen eenige dagen de reis voortzetten. Uit Rome wordt gemolddatde Paus aan kroonprinses Stéphanie van Oosten» ryk de gouden roos zal verleenen. Do te Bloemfontein (Oranje-Vry- staat) verschynonde „Friend" deelt het vol gende verhaal mede uit Fauresmithi De dood van mejuffrouw M. De Vries Robbé onder buitengewoon droevige omstandigheden heeft onze kleine stad in rouw gedompeld. Genoemde jonge dame, eene Hollandsche, die gedurende de laatste drie jaren als gast van dr. en me vrouw Van Dam in ons midden was, bracht een bezoek aan eenige kennissen te Rouxville en keerde jl. Zaterdag terug in het uitsluitend gezelschap van een Kaffer, die de kar stuurde. Toen zy dicht by de boordery waren om streeks halfweg Fauresmith en Smithfield stond mejuffrouw Robbé met een meisje te praten, terwyl vuur gemaakt werd om koffie te drinken. Plotseling stond mejuffrouw Robbé in brand en ofschoon zy hare kleederen van het ïyf scheurde en een Kaffer by een dam, een honderd yards verder, de vlammen bluschte, had zy zulke zware brandwonden ontvangen, dat geneeskundige hulp niet meer by machte was haar te redden. Niettegenstaande de lief- derykste oppassing, stierf zy te 6 uren. BUITENLAND. Frankryk. Terwyl de leden van byna alle Parlementen reeds de Paaschrust genieten, wordt alleen in den Franschen Senaat het werk met buiten gewonen yver voortgezet. De commissie van instructie heeft terstond een aanvang gemaakt mot het onderzoek der stukken, welke de procureur-generaal haar «ver generaal Boulanger heeft voorgelegd, en deze arbeid is inderdaad niet gering. Het ge heele dossier bestaat uit 10,320 stukken van verschillenden aard, waaronder 3000 couranten, een duizendtal kaartjes van Boulanger, waarop de generaal het antwoord op tot hem gerichte vragen pleegt te schryven, en een groot aantal liedjes. De voorzitter der commissie, de heer Merlin, is dan ook begonnen met gebruik te maken van het hem verleende voorrecht om zich eenige leden der commissie als helpers toe te voegenop zyn verzoek zullen de hee- ren Cordolet, Demóle en Trarieux hem bij de instructie behulpzaam zyn. Het eerste werk van het nieuwe gerechts hof was de afwezigheid der drie beschuldig den vast te stellen. Tot dit doel begaf zich een politie commissaris naar de woningen der hoeren Boulanger, Dillon en Rochefort. Nadat deze vormeiykheid is vervuld, zal den drie heeren te Brussel eene dagvaarding worden gezonden. Volgens een te Parys algemeen verspreid gerucht, zal dan ook eene vervolging worden ingesteld tegen de heeren Laguerre, Naquet en Laisant. Aan geld hebben de Boulangisten geen ge brek, ten minste naar zyzelven zoggen. Vol- genB de Boulangistische „Presse" is de heer Arthur Meyer, een der Boulangisten, met 10,000,000 fr. voor generaal Boulanger naar Brussel vertrokken, welke som by het daar gevestigde kantoor van het „Crédit Lyonnais" is gedeponeerd. De republikeinsche bladen hechten echter weinig waarde aan deze be richten en vooral de „République franqaise" kan niet nalaten den spot te dryvenmetden hoer Meyer en zyn 10,000,000 fr., terwyl een der secretarissen van generaal Boulanger, die langs een anderen weg dan de generaal van Parys naar Brussel reisde, zelfs zyno reiskos ten niet kon betalen. Hoe dit ook zy, in elk geval zal Brussel, waar de generaal zich nu met zyn geheelen staf voorloopig heeft ingericht, het uitgangs punt biyven, van waar de October-verkiezin gen zullen worden voorbereid. Dnltachland. Naar de Berlynsche corresp. van de „N. R. C." hoort, is het aanleggen van eene ge- subsidiëerde Duitsche stoomvaartlyn op Oost- Afrika voorloopig, in stryd met vroegere modedeelingen, nog niet te verwachten. Wel echter zyn er zeer gewichtige veranderingen op til in het verkeer met het Oosten over de Middellandsche Zee. Reeds vroeger werd medegedeeld dat de Duitsche regeering tot bevordering van den handel op de Levant haren steun verleent aan veelomvattende plannen, op den grondslag der inrichting van een nieuwon Duitschen exprestrein naar het Oosten, van Hamburg over Berlyn (met aan sluiting van Londen via Vlissingen), Breslau, Budapest enz. In samenhang daarmede zal de nevenlyn Brindisi Port-Said der Austra lische en Oostaziatische gesubsidiöerde vaart van de Norddeutsche Lloyd opgeheven en in de plaats daarvan eene nevenlyn Salonika— Port-Said aangelegd worden. Het is gebleken dat de Iyn Brindisi Port-Said geen voordeel afwerpt, terwyl door da bovengenoemde ver binding over Salonika hot postverkeer tus schen de Noordduitsche handelssteden en Egypte met achttien uren zou worden ver kort. De noodige stappen worden door de regeering reeds genomen, zoodat de nieuwe verbinding, welke door de directe aansluiting met Londen via Ylissingen, ook voor Hol land van belang is, spoedig tot stand zal kunnen komen. Keizerin Frederik is met hare dochters en haar gevolg ovor Frankfort a/M., waarzy door de burgerlyke en militaire autoriteiten werd opgewacht en kort toefde, naar Homburg gereisd. Aan het station te Homburg werd in de keizerlyke wachtkamer een welgekleed man gevangengenomen, die in den trein der keizerin uit Berlyn was meegekomen en wiens houding achterdocht had gewekt. De gewezen minister van oorlog, de heer Bronsart Von Schellendorf, heeft het groot kruis der Orde van het Huis van Hohenzollern ontvangen. Belglé. Te Doornik stierf dezer dagen de bekwame Belgische beeldhouwer A. Dutrieux op 73- jarigen leeftyd. Zyn standbeeld van Marie De Lalaing, prinses van Epinoy, op het groote plein te Doornik, is ook aan buitenlanders welbekend. De bisschop van Mechelenjis tot kardinaal benoemd. Do eerste actie wegens schadevergoeding aan slachtoffers van de aanvaring tusschen de mailbooten „Comtesse de Flandre" en „Princesse Henrietta", op den 29sten Maart jl., is voor de rechtbank aanhangig gemaakt. De eisch werd ingesteld namens de weduwe en kinderen van M. Geossens, sigarenfabri kant te Antwerpen, een der by de ramp om gekomen passagiers. Op verzoek van den - advocaat voor den Staat heeft de rechtbank drie reedors, de heeren Uytenhove, Feraute en Van Coppenolle, als deskundigen be noemd om verslag uit te brengen over de oorzaken der botsing. Volgens den berichtgever der „Indépen- dance" te Ostende, heeft de graaf van Parys, Zondag-middag aldaar aangekomen, den ge heelen avond zich onderhouden met een on- bekende, uit Parys gekomen en die Maandag ochtend vroeg weder vertrokken is. De graaf zelf is dien dag naar Brugge, zijn zoon, den hertog van Orleans, te gemoet gereisd, die over Brindisi uit Indië was teruggekomen. De jonge prins was vergezeld van zyn oom, den hertog van Chartres. De pretendent is ver volgens met zyn oom over Ostende weder naar Engeland vertrokken. Groot-Britannl©. Reeds nu wordt te Londen gesproken over de ontvangst van Stanley. Men wil den grooten reiziger weder Britsch onderdaan maken, en van regeeringezyde zal hy gehul digd worden als nog geen ontdekkingsreiziger of journalist vóór hem. Op eene vraag van den heer Camfon, heeft sir James Fergusson Maandag-avond in het Lagerhuis verklaard, van den gezant te Teheran de verzekering te hebben ontvangen dat het gerucht omtrent den afstand van Kabatnadir aan Rusland van allen grond ontbloot is. O'Brien is van de gevangenis van Tralee naar die van Galway overgebracht. By Falcarragh werden zes pachters weg gejaagd. Zestig konstabels moesten er by te pas komen, want de deurwaarders werden met steenen en kokend water ontvangen. Elf vrouwen en één man werden gearresteerd en de politie moest de sabels trekken. Op herhaald aandringen der Engelsche regeering, heeft de Fransche republiek zich bereid verklaard eene conferentie tor bespre king der middelen tot het tegengaan van den slavenhandel, door hare gemachtigden te laten bywonen, onder voorbehoud, dat de Fransche regeering hare traditiën in dit vraagstuk niet zal behoeven prys te geven en dat aan geene mogendheid het recht zal kunnon worden verleend de Fransche vaartuigen te visiteeren. Zweden o« Noorwegen. In Zweden zal waarschynlyk de heffing van hoogere invoerrechten worden ingesteld. Do Tweede Kamer heeft althans een dergelyk voorstel aangenomen en het laat zich aanzien, dat de Eerste Kamer het zal aannemen. De kroonprinses van Zweden ligt te Kopenhagen ernstig ziek. De Eerste Kamer van den Zweedschen Ryksdag heeft alle voorstellen tot uitbreiding van het politieke stemrecht met groote meer derheid van stemmen verworpen; verleden jaar stemden er nog 28 leden voor en thans slechts 14. De commissie uit de Tweede Kamer stelt voor de vervaardiging en den invoer van kunstboter te verbieden; de commissie uit de Eerste Kamer wil echter vervaardiging toelaten. De wet tot bescherming van het leven en het welzyn der arbeiders gedurende den werk- tyd werd door Eerste en Tweede Kamer aan genomen. Slechts één lid stemde er tegen en wel de eenige arbeider in den Zweedschen Ryksdag, Björk, een der 22 vertegenwoor digers van Stockholm. Amerika. De afgevaardigden der Vereenigde Staten op de aanstaande Samoa-conferentie te Berlyn hebben, volgens den correspondent der „Times" te Washington, in last,*op volkomen auto nomie der inlanders van Samoa aan te drin gen. De beraadslagingen zullen waarschynlyk op 1 Mei geopend worden. Duitschland zal door graaf Herbert Von Bismarck en dr. Krauel, een bevoegd deskundige in koloniale aangelegenheden, worden vertegenwoordigd. De „Times" bevat het verslag over de Duitsche plantages op Samoa, door den Ame- nkaanschen consul Sewell dezer dagen uit gegeven. De wyze van bebouwing, de zorg voor de bevolking worden daarin met grooten lof besproken. Behalve cacao en katoen, is koffie het belangrykste voortbrengsel. Op de verschillendo plantages worden omstreeks 750 arbeiders gebruikt. Afrika. De sultan van Zanzibar ia van zyne lang durige ziekte hersteld en naar zyne hoofdstad teruggekeerd. Hy heeft den Britschen consul, den heer Hawes, op harteiyke wyze ten ge- hoore ontvangen. De sultan beloofde o. ra. zyne hulp voor de veilige overbrenging der Engelsche zendelingen naar de kust. Intusschen hebben dezen Bagamoyo bereikt en de heer Hawes heeft hen door eene stoomboot naar Zanzibar doen terughalen. De soldaten uit Luidi, die onlangs op zei door het Duitsche vlaggeschip gevangengeno men werden, zyn te Zanzibar opgesloten. Het inlandsche opperhoofd Bushiri nan onlangs een aantal inlanders, die by de Duit schors te Bagamoyo werkten, gevangen ei deed elk hunner de rechterhand afkappen Daarop zond hy ze terug. Eenige dagen geleden zou tusschen de Duit schers en de opstandelingen op do kust een schermutseling hebben plaats gehad. Servië. Het bericht der terugkomst te Belgraé van den metropolitaan Michel wordt bevestigd De heer Persiani, de Russische vertegen woordiger, is door de regenten in een plecht: gehoor ontvangen. De heer Persiani zeide <h de czaar, verlangende aan den koning en bi regentschap een bewys van welwillendheid! geven, hem tot gevolmachtigd minister hs benoemd. Hy voor zich zou zfine beste pogiJ gen aanwenden tot het onderhouden en vc sterken der vriendschappelyke betrekking# tusschen beide natiën, die door godsdienst# overlevering zoo nauw aan elkander zyn vi bonden. De heer Ristics betuigde uit naam vanb regentschap zyn dank aan den czaar voor h bewys van welwillendheid; by bracht hul! aan het wys beleid van den heer Persia: en verklaarde dat het regentschap alles doen wat strekken kan om de banden, welt Servië en Rusland verbinden, nauwer toe I halen.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2