N*. 8948. Donderdag 18 April. A*. 1888. (§eze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. $lt nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 17 April. F® enilletori. Beman met den blauwen mantel. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per postB 1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DER AD "VERTEN TIEN: Yan 16 regela 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettere naar plaaternimte. Yoor het in- oaeeeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Uithoofde tbo den Goeden Vrydng zal deze courant a. g. lrijdag-avond niet worden uitgegeven. Officieele Kennisgevingen. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat door THEODORUS LAM- BERTUS WILHELMUS MU8ERS een verzoekschrifl ii ingediend om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het Hein in het perceel Hooigracht No. 118. Burgemeoster en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 17 April 1889. E. KIST, Secretaris. Aan de universiteit alhier is het docto- raal-examen in de rechtswetenschap afgelegd door den heer J. A. Stoop Van Stredenhet theoretisch-geneeskundig examen door de hee- ren J. H. Van Dorsten en H. P. P. Maasland, en het doctoraal-examen in de geneeskunde door mejuffrouw S. Hooykaas en den heer L. L. Van Praag. De Leidsche hoogleeraar dr. D. Biorens De Haan is benoemd tot buitenlandsch lid van de koninklijke academie van wetenschap pen te Padua. Het zal 21 Juli a. s. v(jf en twintig jaar geleden zyn, dat de Hoogere Burgerschool alhier geopend word. Het komt eene zich ge vormd hebbende commissie, bestaande uit oud leerlingen dier school, wenschelijk voor, dien dag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Naar hare meening zou de meest eigen aardige wjjze, waarop dit feit herdacht kan worden, deze zijn, dat tegen dien datum een fonds worde bijeengebracht, dat zou kunnen dienen tot verhooging vari den bloei der school byv. door aankoop van boeken, instrumen ten, enz. De beslissing omtrent de aanwending van het beschikbare geld en het beheer van het fonds zelf, wenscht de commissie over te laten aan den heer dr. D. De Loos, die reeds van den aanvang af genoemde school bestuurd heeft; op deze wijze wordt tegelijkertijd eene rechtmatige hulde gebracht aan den ijver, waarmede genoemde heer steeds de belangen der school heeft behartigd. Het zal der commissie aangenaam zijn bijdragen tot dit fonds zoo spoedig mogelijk, uiterlijk vóór 15 Juni a. s. te ontvangen, aan het adres vanj den heer C. L. Rümke, adsistent aan het academisch ziekenhuis te Leiden. Herinneringen uil den Fransclien tijd. 9) dook A. J. RANK. VI. Twee dagen later ontmoeten wij de pink te Londen, 't Is avond. Aan visschen werd blijkbaar niet gedacht. De netten lagen nog ongerept in denzelfden hoek. In het vooronder vinden wy onze bekenden en ook Piet De Neer. „Mijnheer" was er niet. Rustig zaten ze bijeen, hunne korte pijpen rookende en uit grove aarden kommen hunne koffie drinkende. De overtocht had korter kunnen duren, maar was toch met onvoorspoedig geweest. „Mijn heer" had onmiddellijk by aankomst het schip verlaten en niets anders gezegd dan; „Gaop stroom liggen; ik zal Piet zenden." Zoo was hy heongegaaD. Piet had hem niet gezien; maar een jongen had hem een stuk papier gebracht, waarop alleen dit te lezen was: „Ga naar de pink van Trouw. Zy ligt op stroom by 's-Gravesand en wacht op nader bevel." Zoo was hij hier gekomen, brandend van nieuwsgierigheid naar de reden van hunne komst in Londen. De overige leden der commissie zyn de vol gende lieeren: dr. J. W. Blanken, offic. van gez. by de Kon. Ned. marine; dr. J. J. Couvée, leeraar R. H.-B. S. te Middelbuig; dr. A. C. Van Dyk, offic. van goz. O. I. leger; S. Van Dissel, te Leiden; Felix H. A. Driessen, fabri kant te Leiden; mr. H. L. Drucker, hoog leeraar te GroningenC. H. Krantz, fabrikant te Leiden; J. W. Lem, phil. nat. cand. te Leiden; A. R. Ophorst, offic. der art. te Delft J. W. Post, ing. by de Mg. t. E. v. S.-S., te Utrecht; G. F. Reyst, apotheker te Leiden; dr. P. Van Romburgh, adslstent chemisch laboratorium te LeidenJ. P. Trap te Leiden dr. M. Treub, directeur van den Plantentuin te Buitenzorg (Java), en dr. Hector Treub, hoog leeraar te LeideD. De heer J. Vacaresco, thans minister- resident van Rumeniè te Belgrado, zal den heer Mitilisseo by het Nederlandsche Hof- vervangen. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft gisteren niet besloten dat gedurende het-bad- eeizoen niet zal worden gespuid, maar in eene door den hear Polak Daniels ingediende motie alleen de wenscheiykheid daartoe eenparig aan B. en "Ws. kenbaar gemaakt. Aan het slot van de korte zitting vroeg de heer De Vries, herinnerende aan de geschie denis der haven-quaestie, welk gevolg het Raadsbesluit van den 4den December 1888 had gehad, en of or gegrond uitzicht bestond dat binnen korten tyd zekerheid kan worden verkregen omtrent de plannen dor heeron Clifford en Steers. De burgemeoster antwoordde dat de heeren concessionarissen een nieuw situatieplan had den ingezonden, dat dit p£an echter groot verschil aantoonde met dat van de bekende koninkiyice commissie en dat B. en Ws. dus nog geone beslissing hadden gemeend te mogen nemen. Van deze beslissing waren ook de verdere plannen afhankolyt en op de tweede vraag moest hy dus een pertinent antwoord schuldig felyven. Verzoekende dat de beelissing van B. er. Ws. spoedig werd genomen, sprak de heer Hora Siecama als zyne meening uit, dat hert plan der ikoninkiyke commissie ten eenenmale onbruikbaar was en blyken gaf van de vol slagen onkunde der samenstellers op het stuk van havenbouw. De heer Hoogenraad, Itó van de bedoelde koninklyko commissie, nann voor zyne tech nische medeleden, waarvan er twee, de heereo Van der Toorn en Hubreeht, inmiddels zyn overleden, den handschoen -op. Hy bracht ia Trouw had als een zorgzaam schipper al zpne aandacht aan zyne taak gewyd en had de kameraden met geen enkel woord lastig gevallen; maar nu ze na volbrachte reis ver- trouweiyk bijeenzaten, moesten de makkers natuurlyk hun wedervaren vertellen en Jan Van Westen nam op zich aan de nieuwsgie righeid van de twee, die niet by de gevangen neming geweest waren, te voldoen, en begon in dezer voege: „Wy konden en kunnen nog niet begrypen waar de anderen bleven, maar werkten intus- schen met kracht voort. Zonder dat er zich eenig beletsel opdeed, waren de goederen binnen het duin en in het hol gebracht. De schipper voer af, nadat Piet van ons allen afscheid had genomen en nu zouden wy een halfuurtje rusten eer wy opbraken. Hadden wy dit niet gedaan, dan had ja de lading weg geweest, maar wy zouden niet gesnapt zyn geworden. Toen we daar dan eventjes zaten uit te blazen, hoorden wy het naderen van paarden en wagens en den gelykmatigon pas van soldaten. Wy keken elkander aan of wy het te Keulen hoorden donderen en hiel den ons zoo stil als muizenmaar jawel, we zaten als muizen in de val. De wagens ston den stil en hot was of Hans or mee speelde, de mist trok op en de maan scheen zoo helder botmidden dat zeer bevoegde mannen het plan der commissie hadden goedgekeurd. De heer Siccama bood aan in een technisch college te bewyzen dat het plan niet deugde, gelyk in de laatste jaren al het werk, te dezen aanzien door den Ryks-waterstaat volbracht. Deze opmerking wekte geene geringe sensatie en onder dien indruk scheidde de vergadering. Op de te Delft gehouden vergadering van anti revolutionaire kiezers uit het district Zoetermeer zyn tot candidaten gesteld voor de a. 8. verkiezing van leden voor de Prov. Staten de heeren v. d. Oudermeulen te Was senaar, aftredend lid, en A. Visser teZoeter: meer, in plaats van den heer Blussé. Op een 3- of 4-tal kleine gemeenten na, waren alle plaatsen uit het district op de vergadering vertegenwoordigd, en met zeldzame eenstem migheid werd de heer Visser tot candidaat geproclameerd. Door de liberale kiesvereeniging „Burger plicht" te Zwammerdam zyn tot candidaten voor de Provinciale Staten van Zuid Holland gekozen de heeren J. D. Van den Akker en K. Hengeveld, beiden te Hazerswoude. Beroepen is te Maasland ds. P. J. Bartstra, te Wassenaar. Bedankt is voor het beroep naar Boskoop (toez.) door ds. W. A. Van der Scheer, t# Drachten. Aan hot bureel der genie, te 's-Hage, is heden aanbesteed: lo. het éénjarig onder houd van de kazernegebouwen en werken te 'e viravouhage. Minsts inschryfster de firma wed. P. A. Ravelli Zoon, voor 18,300 2o. het verven van kazernegebouwen enz. Minste inschryver de heer L. C. De Leur, te Utrecht, voor 2663, en 3o. het maken van cellen in de Alexanders-kazerne en van een cellengebouw nabjj de Oranje-kazerne. Minste inschryver de heor Joh. Van der Vlugt, te '8-GraTenb8ge, voor f 5090. Aan het ministerie van waterstaat is aan besteed hst voortzetten van baggerwerk aan den benedencnond der nieuwe Merwede, (raming 199,200). Minste inschryver was de heer L. Kalis Ken., te Sliedrecht, voor 167,700. Voor het bonwen van een woonhuis aan den straatweg te Hiliegom, onder beheer van den architect S. Roog, zyn by de gisteren ge houden aanbesteding ingekomen 8 biljetten, als: van C. Cobelens, ƒ10,868; van Lisse; Molenaar ƒ10,945; G. Hulsebosch ƒ11,166; Gebr. Van Campen 11,250; van Hiliegom: Guldemond 11,300; J. A. Raasveldt 11,488 van Overveen; Rynierso 11,579; M. Van Ommeren 11,797. of ze de zon wou nadoen. We hadden geen tyd om goeden dag te zeggen, toen van drie kanten tegelyk de roodborsten over de duinen naar ons toekwamen. Het hoofd van den troep vroeg ons of we op ons woord van eer wilden verzekeren dat we geenerlei poging tot ontvluchten zouden aanwenden; dan zou den wy als vrye mannen behandeld worden en niet als schavuiten gekneveld. Wat zouden wy doen? We zaten in de klem en hoe min der pyn hoe beter. Alleen zei ik nog: „Maar ai beloven wy dit, zullen we dan onze belofte nakomen waarop die fideele kerel zei„Een Hollander houdt zyn woord, ik ben er ook een, en als ge nu maar „ja" zegt, loopt alles met een sisser af. Zegt ge „neen", dan zal ik u tegen myn zin als misdadigers beschou wen en behandelen." „Top", zei ik en „Top" zeiden ook de anderen en wy gaven hem de hand. Hoe wy de goederen zoo gauw op de wagens kregen Och, dat was zeer eenvoudig. Ik zei: „Denk maar dat er brand is en wy elkander het water moeten aanreiken. Alleen de ry behoeft niet dubbel te wezen, want er wordt hier zoo gemakkelyk niet teruggegeven als weggehaald." Men lachte. De ry werd ge maakt en van hand tot hand gingen de goe deren, welke allen klein verpakt waren. In een snap was 't klaar; wy hielpen als gold By kon. besluit is bepaald dat de dienst der ingelyfden by de militie te land der lich ting van 1883 en van de ingelyfden by de zeemilitie der lichting van 1884 den 30sten April a. 8. eindigt, voor zoover op dien dag bun diensttyd reeds zou zyn geëindigd, ware deze niet verlengd by de wet van 7 Aug. 1883. Dientengevolge heeft de minister van oorlog bepaald dat de paspoorten voor deze miliciens nu reeds moeten worden gezonden aan de Commissarissen des Konings in de provinciën, waaruit die miliciens herkomstig zyn. Biykens een by het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroef- stoomschip „Van Galen", onder bevel van den kapitein ter zee C. Ten Bosch, den löden dezer van Batavia vertrokken, ter aanvaar ding der reis naar Nederland via de Kaap de Goede Hoop. De gewone audiëntiën van de ministers van koloniën en van marine op 19 dezer, en die van den minister van binnenlandsche zaken op 20 dezer zullen niet worden gehouden. Het stoomschip „Prins Frederik," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 16 April van Southampton; de „Sumatra," van Batavir» naar Amsterdam, vertrok 16 April van Genu de „Zaandam," van Rotterdam naar Bue'nos- Ayres, is 16 April van Las-Palmas vertrokken de „Zeeland," van Java naar Rotterda/D| ver trok 16 April van Port-Said. By koninkiyk besluit is pensioen ver leend aan: J. G. Laats, schryver aan de bibliotheek der Ryks-univorsitcjt te Groningen, 300L. D. Labohm Sr., leer.aar aan de burger avondschool te Zaandam, 44. Aan den eersten luit. der inf. H. J. Von Brucken Fock, thans op non activiteit, op zyn verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. De kapt.-kwartiermeester A. J. Overklift Yaupel Kleyn, van het 1ste reg. huzaren, op non-activiteit gesteld. De kapt. kwartierm. J. F. Gefken, van het corps genietroepen, op pensioen gesteld en hot bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1268 '8 jaars. Do heeren M. C. Henriquez en J. H. Schot borgh, met ingang van den tweeden Dinsdag van de maand Mei 1889, benoemd tot lid van den kolonialen raad in de kolonie Curaqao. De met verlof hier te lande aanwezige kapt. der inf. van het leger in Nederlandsch-Indië, D. De Vries Reilingh, op zyn verzoek, met ingang van 1 Mei 1889, eervol uit Zr. Ms. mili tairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. het onze eer en welhaast werden wy ieder op een afzonderiyken wagen geplaatst en gedurende den tocht werd er weinig gespro ken. Zoo kwamen wy in Den Haag, waar alles nog in diepe rust lag. Alleen de cipier was wakker en wy werden aan hem afge leverd, alsof wy zoo veel stukken Engelsch leer waren. Goed. Er was toch voor onze huisvesting gezorgd. Maar wat ons al dade- lyk meeviel, we werden in ééne kamer inge kwartierd en de cipier wees ons op eene tafel, waar brood en kaas en, o wonder boven wonder, ook eene kan met koffie was, waarby zelfs de suiker niet vergeten was. Houdt u rustig," sprak hy met zyne schorre stem; „eet, drinkt en slaapt naar welgevallen. Zoo moei ik u behandelen; zoo luiden de orders." Nu, we zaten en we zaten goed. Erg ongerust waren wy niet; wel verdiepten wy on3 in duizend gissingen, maar de behandeling was nobel, en we zaten of we thuis waren. We kregen elk nog een glas brandewyn en we hoopten dat waarheid zou blyken wat de sergeant zei: 't zal met een sisser afleopen. Tegen twaalf uren zagen wy „mynheer" binnenkomen in zyn eeuwigen blauwen mantel, met den vinger op de lippen." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1