H*. 8943. Vrij<la« US A*. 1889. Bit nommer bestaat nit TWEE Bladen. Leiden, 11 April. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. De man met den blauwen mantel. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. ifzonderlflke Nommers0.06. Oiöcioele Kennisgevingen. Burgemeester en wethouders van Leiden herinne ren bij deze den belanghebbenden dat, ingevolge de Verordening van den Oden Januari 1868 (Gemeente blad No. 1), do Beestenmarkt cd de Eaas- m ar lit in plaats van op Vrijdag den lOden April a. s. zal vrorden gehouden op Woensdag den 17dcn te voren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 11 April 1889. E. KIST, Secretaris. Aan de univorsiteit alhier is het doctoraal examen in de rechtswetenschap afgelegd door den heer J. W. Van Blom. De 1ste luits. O. Mees, van het7dereg. inf., en Van Oordt, van het 2de reg. veld-art. te Leidon, worden met 1 October werkzaam gesteld onder de bevelen van den chef van den generalen staf te 's-Hage. Gisteren werd ten bureele voor militaire kleeding en uitrusting te Amsterdam aanbe steed 128,000 paren achterlappen in 16 per- ceelen, ieder van 8000 paar. Minste inschrij ver was voor 2 percoelen de heer C. H. De Jong te Leiden, voor 0.17s® en 0.19". De opbrengst van het vervoer over den spoorweg Leiden "Woerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (12,756) 6,348.54, bagage (9 ton) 56.83, bestel-, ijl- en vracht goederen (2800 ton) 2,551.09, levende dieren en rijtuigen ƒ95.56; diverse ontvangsten ƒ250.83; totale opbrengst 9,302.85. Totale opbrengst van af 1 Mei 1888 ƒ111,190.08. Op de Arbeidswet is nog een nieuw amendement voorgesteld. De h6er W. Cremers wil voorstellen een nieuw art. 23a om te bepalen dat alle stukken en beschikkingen, ten gevolge van deze wet opgemaakt, vrij zullen zijn van het recht van zegel en van registratie. De heeren Van Delden, Dyckmeester en Van Alphen hebben daarop een sub-amende ment voorgesteld, om nl. de in dat amende ment bedoelde stukken kosteloos verkrijgbaar te stellen, en door het Rijk ook aan de ge meenten kosteloos te doen uitreiken de in art. 10 bedoelde kaarten. De uitslag der verkiezing van een lid voor den gemeenteraad te's-Gravenhage bleek heden bij de opening der stembiljetten te zjjn als volgt: ingeleverd 2845 stembiljettenvan onwaarde 56, geldig 2789. Volstrekte meer derheid 1395 stemmen. Gekozen J. D. baron Van Wassenaer Van [Rosande (candidaat der anti-liberalen) met 1740 stemmen. De heer J. J. L. Heldring (cand. der liberalen) ver kreeg 1004 stemmen. Den 29sten April a. s. zal het 50 jaar geleden zjjn dat de heer J. A. Keukenmeester zich te Leidschendam als geneesheer vestigde. De heer Keukenmeester neemt nog met jeugdigen ijver zijne uitgobroido praktijk waar. De Ned.-Herv. gem. van Oude-Wetering moest, nadat het grootste gedeelte harer leden tot de doleerenden was overgegaan, op buitengewone maatregelen tot stijving harer inkomsten bedacht zjjn. Voor rekening der gemeente werd een zeker getal lammeren gekocht en aan leden, die daartoe bereid waren, ter weiding aangeboden. Onlangs wer den de schapen verkocht; zy brachten, na aftrek der kosten, der gemeente een 700 op. Beroepen is te Heemstede, ds. J. Kuyl- man, te Delft. De stichting van een Museum voor Kunst- nyverheid te 's-Gravenhage, sedert lang voor bereid, belooft thans binnenkort verwezenlykt te zullen worden. De commissie van beheer was er. Op ve'zoek van den Raad van Bestuur der Academie van Beeldende Kunsten, hebben verscheidene hoeren zich vereenigd het Museum tot stand te brengen, zoowel ten behoeve van het publiek als van het onderwys aan die Academie. De lokalen zyn er ookin het ge bouw der Academie aan den Boschkant zyn die beschikbaar gesteld, terwyl de gemeonte een krediet toestond voor eene doelmatige in richting dier ruimten. Wat nu nog ontbreekt zyn de voorwerpen, die in die ruimten zullen moeten pryken. Om ook deze te verkrygen hebben de heeren nu een beroep gedaan op het publiek en op de ondersteuning door kunst liefhebbers en verzamelaars. Op eerstgenoem- den, om door bydragen een fonds te stichten tot aankoop van modellen, afgietsels, copieön en plaatwerken naar beroemde kunstvoorwer pen uit verschillende tydperken en styien, op laatstgenoemden om aan de commissie voor werpen ten geschenke of in bruikleen af te staan. Stichter of stichteres wordt men door mins tens 300 in geld of voorwerpen te schenken, donateur of donatrice door een entrée van ƒ2.50 en eene jaariyksche contributie van minstens 10 te storten. Eindeiyk kan men als begunstiger door 5 jaariyks het museum steunen. Waar de bestaande Kunstnyverheidsmusea en -scholen te Amstordam, Haarlem en Utrecht uitnemende resultaten voor de volksontwik keling beginnen af te werpen, is het te ver wachten dat het nut van het Haagsche museum algemeen zal worden erkend en het spoedig zyne zalen zal kunnen openstellen. Leden der commissie zyn de heerenJhr. mr. V. E. L. De Steurs, voorzitter; A. P. Godon, G. H. Bauer, mr. H. M. A. baron Van der Goes van Dirxland, G. P. Grandia, F. H. Van Malsen, J. J. Van Niewkerken, mr. W. A. baron Van Verschuer, P. A. Haakman Jr., secretaris. Het hoofdbestuur der Maatschappy tot Nut van 't Algemeen heeft kennis gegeven aan de departementen, dat, ter vervanging van do heeren W. F. Lohman te Amsterdam en mr. K. M. G. De Meyier te Arnhem, die volgens den rooster op 1 Juli a. s. als hoofdbestuurders moeten aftreden, door de commissie, vermeld in art. 45 der wet, zyn opgemaakt do volgende dubbeltallen Vacature-Lohmande heeren mr. H. J. Kist, en dr. S. Baart de la Faille, beiden te Amsterdam. Vacature-De Meyier: de heeren mr. C. H. B. Boot, te Rotterdam en jhr. A. C. Roëll, te Zieriksee. Naar men verneemt, hebben de verschil lende spoorwegondernemingen zich, na het overlyden van den oud hoogleeraar dr. F. C. Donders, tot den hoogleeraar dr. H. Snellen gewend, met het verzoek op te treden als oog heelkundig adviseur by de spoorwegdiensten. De minister van oorlog heeft bepaald dat van de miliciens van de lichting van 1889 zullen bestemd worden7590 voor de infan terie, 375 voor de cavalerie, 2240 voor de artillerie, van welke 445 voor het bereden gedeelte van dat wapen, en 195 voor het corps geni y troepen. Naar vernomen wordt, zullen in deze maand de bekroningen, toegewezen op de tentoonstelling van oude en nieuwe kunst- nyverheid, het vorig jaar in den Koekamp in Den Haag gehouden, worden uitgereikt. Naar de „N. R. C." verneemt, is de heer A. Bredius voor eene som van 38,000 eige naar geworden van eene schildery van Rem brandt, voorstellende de zuster van den schilder. De schildery bevond zich tot nog toe te Parys. Naar de schildery zal eene ets worden ver vaardigd door den heer Willem Steelink. Onze landgenoot, de heer Oor, beeld houwer te Roermond, heeft den eersten prys behaald by den wedstryd te Hanover, uitge schreven voor een Gothisch altaar in de kerk van Onze Lieve Vrouw, gesticht door den heer Windhorst en waarvoor de Paus 50,000 fr. heeft geschonken. PRIJS DER ADVERTENTIEN: T»n 1—5 regel» 1.05. Iedere regel meer/0.174. Grootere lettere niu pl*»teruimt». Voor het b»- oeeeeeren buiten de >Ud wordt 0.10 berekend. Met 1 Juni wordt het militair hospi taal te Zutfen opgeheven. Reeds rnqt 1 Mei worden de daar aanwezige zieken naar heb militair hospitaal te Deventer overgebracht, waarin dan voor het vervolg ook de zieken van het garnizoen uit Zutfen zullen worden opgenomen. De minister van binnonlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 September e. k. by de Rykskweek- scholen voor onderwyzers te 's Hertogenbosch, Haarlem, Middelburg, Deventer, Groningen en Maastricht, kweekelingen kunnen worden ge plaatst. Zy moeten zeiven in de kosten van huisvesting en verpleging voorzien. Onderwijs, boeken en leermiddelen worden hun van Ryks- wege kosteloos verstrekt. Zy, die voor plaat sing in aanmerking willen komen, moeten zich vóór 15 Mei e. k. aanmelden by den directeur der kweekschool, welke zy wenschen te bezoeken. Van den tyd en de plaats voof genoemd examen zal tydig aan de adspiranten kennis worden gegeven. Men zie verder de Staatscourant van 11 April. Het stoomschip „Soenda," van Amster dam naar Batavia, is 10 April te Genua aan gekomen; de „Zuid-Holland," van Rotterdam na3r Java, is 10 April te Port Said aange komen; de „Seraarang," van Java naar Rot terdam, vertrok 9 April van Marseille; de „Zaandam," van Rotterdam naar de Plata- Rivier, vertrok 9 April van Corunna. Gemengd Nieuwe. De Leidsche studentenroeiver- eeniging „Njord" heeft tegen morgen, Vrijdag, een onderlingen wedstryd uitgeschreven op het Galgewater, des morgens om tien uren. Denzelfden dag om twaalf uren des middags houdt zy haren openingstocht, met pic nic op het Kagermeer. De persoon, van wien op verschil lende gronden vermoed werd dat hy in het kantoor van den ryksontvanger op de Papen gracht alhier heeft willen inbreken en die daarom door de politie ter beschikking van de justitie werd gesteld, is weder op vrye voeten gelaten. Er is ingebroken in de restauratie- tent der „Leidsche IJsclub." De inbrekers zyn twee knapen, die gevat zyn door een paaF houtkoopersknechts en door dezen uigeleverd aan den gemeente-veldwachter van Oegstgeest, die ze op zyne beurt medenam naar het Raad huis dier gemeente, waar proces-verbaal tegen de deugnieteu, die in de tent zeker niets van hun gading gevonden hebben, is opgemaakt. Herinneringen uit den Franschen tijd. 2) door A. J. RANK. Nooit werd hy gezien, dan gehuld in een blauwen mantel en met een flaphoed op het hoofd, waarvan de randen waren nedergesla- gen en die van zyn gelaat slechts weinig zichtbaar lieten. Soms zag men hem in geene weken, soms was hy dagen achtereen in zyne woning; maar opmerkeiyk was het, dat hy steeds thuis werd gezien als het weder onaan genaam en ongunstig wasals de nachten donker waren, de regen by stroomen neder- viel en de winden bulderden op den dyk. By zulke gelegenheden gebeurde het wel eens by uitzondering, dat hy zyn blauwen mantel verwisselde mot een zeemanspak en zyn flap hoed met een zuidwester, terwyl hy alsdan een gelaat vertoonde, dat men niet licht ver geten kon. Die oogen schenen iemand te doorborenhet hooge voorhoofd met de zware, zwarte wenkbrauwen scheen geschapen te zyn om anderen te heheerschenzyn zware, gryze baard hing hem over de borst en dit hoofd paste zóó volkomen bij zyne hooge go- stalto, dat men zich niet verwonderde als hy forsch was in al zyne bewegingen. Had hy geleefd in onbeschaafde tyden, hy zou tot Koning verkozen zyn of zichzelven er to'e verheven hebben. En toch was er tegelyk iets zachts in zyn gelaat. Die opslag der oogen kon goedig en zelfs medelydend zyn. En dat hier de schyn niet bedroog, bleek ten voile. Geen arme verliet immer ongetroost zijne woning, 't Zy hy thuis was of niet, nimmer werd er iemand met ledige handen weggezondende hongerige werd er gespy- zigd, de dorstige gedrenkt, de naakte gekleed, 't Was of de oude, stomme dienstmaagd by instinct begreep, waaraan iemand behoefte had en of zy uit een onuitputtelyken schat slechts te grypen had, om anderen te helpen. Dat een druk bezoek daarvan het gevolg was in den hangen tyd, toen een vreemd, zy hy dan ook welwillend Koning, hier heerschte en de macht van den Franschen Cesar schier almacht bleek, zal niemand verwonderen, en dat de man, die zooveel weldaden bewees en voor de bewoners van het dorp zoo ten zegen was, algemeen geëerbiedigd werd, evenmin. Er was nog iets, dat zyne populariteit ver hoogde, nl. dit. Als hy op Zon- of feestdagen thuis was, ging hij altyd, welk weder het ook was, ter kerk in het bedehuis der ge meente, hoewel hy een weg van drie kwartier uurs had af te leggen om er te komen, terwyl het armbestuur zeer goed kon merken dat hy er geweest was. Hy had zich bekend gemaakt onder den naam van Anton de Jager, maar liefst had hy dat men hem aansprak als „mynheer", hetgeen weldra zóó algemeen werd, dat schier niemand zyn naam kende, maar men hem aanduidde als men van hem sprak, als „de man met den blauwen mantel" en als men tot hem sprak nooit ande«s zei dan „mynheer". Schatryk moest hy wezen; dat bleek uit zyne milde gaven maar overigens wist nie mand iets van hem. Gasten ontving hy niet, bezoeken werden niet afgewacht en niemand op het dorp kon zich beroemen, ooit verder dan tot in het voorhuis zyner woning te zyn geweest. Met be'eefdheid, maar ook beslist, weigerde hy evengoed aan den schout als aan een bedelaar den toegang tot het verdere gedeelte van zyn huis; en dat dit stof tot denken, praten, gissen, verdenken en zelfs belasteren gaf, zal men licht beseffen; want wie is op deze wereld, ondanks de beste daden, boven den laster verheven? Dat men, door nieuwsgierigheid gedreven, pogingen aanwendde om er meer van te weten, was te denkenmaar toen op een donkeren avond iemand het waagde het erf van het huis aan de achterzyde over te gaan tot bespieding, werd by spoedig in een klem gevat en gilde het uit van de pyn. Gelukkig voor hem, was de geheimzinnige heer niet afwezig, want de doove meid zou hem niet gehoord hebben en de klem was zóó kunstig gemaakt, dat men zichzelven niet bevryden kon. Spoedig kwam mynheer dan ook buiten, verloste den man uit de beklemming en voerde hem, ondanks zyn tegenspartelen, over de kade naar het voorhuis. Hier deed hy hem op een stoel plaats nemen, verbond eigenhandig en vlug zyne wonden, vermaande hem om niet weer zoo onvoorzichtig te zyn en voegde er eindeiyk zachtmoedig by „"Vriendde tyd zal komen, dat ik my bekend kan maken; tot zoolang moet niemand my iets vragen of myn huis indringen. Ik waak voor groote belan gen. Vertel uw wedervaren aan ieder, die het hooren wil; vaarwel!" Sinds had niemand het meer gevraagd hem in zyne stille afzondering te storen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1