O N* 8942. 1i>onderdag 11 April. A*. 1889. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 10 April. Femlleton. De man met den blauwen mantel. jw -r --- - -■ H DAGBLAD. PBIJS DER AD VERTEN TJLKN: Van 1—8 regels 1.05. Iedere regel mêer/0.17|. Grootere letters neer pls&tsmimte. Voor het in casseren buiten de stad wordt 0.10 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. Officieel© Kennisgevingen. BRAVKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat door A. HARDEMAN een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, in het per ceel JanvossenateegNo. 89. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeestor. 10 April 1889. E. KI8T, Secretaris. Door burgemeester en wethouders van Lei den is, krachtens machtiging van de Gedepu teerde Staten van Zuid Holland, vergunning verleend voor den kleinhandel in sterken drank boven het reeds overschreden maximum aan dep heer H. E. Dietrich, voor het perceel Breestraat No. 99, op grond dat ten behoeve van deze vergunning die voor de perceelen Vi3chmarkt No. 2 en Nieuwe Beestenmarkt No. 18 zijn ingetrokken en het getal ver gunningen op deze wijze met één is verminderd. De 104de algemeene vergadering van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" is bepaald op Vrijdag 12 April a. s., des avonds te zeven uren, in de Stadszaal. Morgenavond wordt in het Nutsgebouw de ledenvergadering van de „Practische Ambachts school" gehouden. De tentoonstelling van teekeningon en werkstukken der leerlingen van beide inrich tingen zal plaats hebbenVrjjdag 12 April, des avonds van 9 10 uren, Zaterdag 18 April van 12 4 uren, des avonds van 6—10 uren en Zondag 14 April van 12 4 uren. Beroepen is bij de Ned. Geref. (doleerende) gemeente alhier, ds. H. H. Veder, predikant te Schiedam. De eerstaanwezend-ingenieur te 's-Hage zal op Woensdag 24 April, onder nadere goed keuring van den minister van oorlog, in de Doelen kazerne in het openbaar aanbesteden het één-jarig onderhoud van de kazernege- bouwec enz. te Leiden, onder het beheer der genie te 's-Hage. De raming is ƒ8480. Aan de Koninklijke Academie van Weten schappen is door den Leidschen hoogleeraar Fockema Andre® de tweede bundel van zijne .Bijdragen tot de Nederlandsche Rechtsge schiedenis" voor de bibliotheek aangeboden. Deze bundel, welke in den loop der week zal verschijnen, handelt over den invloed van het huwelijk op den staat der echtgenooten. Het heden aan het paleis te's-Hage be kend gemaakte bulletin luidt als volgt: „Sedert bet laatste bulletin is in den toestand van Z. M. den Koning meer kalmte ingetre- Ha innermgen uit den Franschen tijd. 1) door A. J. RANK. I. 't Was in het midden van December 1809. 't Was stil en doodsch aan het strand te Scheveningen. Een dikke mist drong Ijskoud door de kleederen van ieder, die in de open lucht vertoeven moest. De bommen en pinken lagen opgetrokken en afgetuigd in eene lange ry naast elkander, 't Was bladstil en toch zóó Ijzig koud, dat ieder, die niet genoodzaakt was om buiten te wezen, zjjn gezelligen haard niet verliet. Land en water schenen in elkan der te vloeien. Men kon de grenzen van beiden tot op zeer korten afstand niet bepalen. Geen meeuw of kraai liet zich hoorengeen voet stap werd vernomen. Maar al was het weder helder geweest, zou de zon toch niet veel bedrijvigheid aanschouwd hebben. Die gansche rjj van visscbersvaartui- gen zou toch niet zijn opgetuigd voor de reis. De reederjj was in staat van diep verval, bij gebrek aan kapitaal en aan vrij verkeer. De belastingen waren tot ongekende hoogte den, waardoor Z. M. nu de zoo noodige rust meer kan genieten." Op de b(j de Tweede Kamer in behan deling zjjnde Arbeidswet zjjn nog nieuwe amendementen voorgesteld: lo. door den heer Bahlmann om achter art. 16 een nieuw artikel In te voegen, waarbg den inspecteurs wordt opgedragen, jaarlijks een beredeneerd verslag over hunne ambts bezigheden. vóór 1 Mei aan den min. in te zenden, welke verslagen, hetzy geheel, hetzij gedeeltelijk, aan de Staten-Generaal worden overgelegd 2o. door de heeren De Savornin Lohman en Heemskerk, om in art. 17 het hoofd of de bestuurder van het bedrijf of de onderne ming, waarin of waarvoor de arbeid wordt verricht, aansprakelijk te stellen voor de over treding van eene der bepalingen dezer wet, voor zoover de naleving daarvan niet aan anderen met name is opgedragen 3o. door den heer Reuther, om in art. 18 de Rijkswerkplaatsen en fabrieken van mili tairen aard uit te zonderen van het in dat artikel geregeld toezicht en voor deze inrich tingen dat toezicht te laten regelen door de betrokken ministers, terwijl dan in art. 19 aan de gewone ambtenaren, met het toezicht over de uitvoering der Arbeidswet belast, in ge noemde inrichtingen de toegang wordt ont houden 4o. door den heer Rooseboom op art. 19, van gelijke strekking als van den heer Reuther op dat artikel; en 5o. van den heer Rooseboom om in art. 28 te bepalen dat in tjjden van oorlog en oor logsgevaar de Arbeidswet niet toepasselijk is op alle werkzaamheden van den militairen dienst. Jhr. D. F. Yan Alphen, te Haarlem, zal in de algemeene vergadering van hot Indisch Genootschap op Dinsdag 16 April, als spreker optreden, en het onderwerp „de landrente in verband tot den economischen toestand op Java" behandelen. Aan het ministerie van waterstaat had heden de aanbesteding plaats van I. de uitvoering van werken tot normali seering van de rivier de Waal, onder Valburg, Beuningen en Ewjjk, provincie Gelderland, tusschen de kilometerraaien 31 en 35 der herziene rivierkaart. Minste inschrijvers waren de heeren H. Van Anrooy te Nieuwaal en A. J. Vermeulen te Nijmegen, voor ƒ79,200. II. het uitvoeren van werken in verband met de verbreeding van het Scheur, boven Maassluis, voor de verbetering van den water- opgevoerd en geene ruime inkomsten maak ten het mogelijk die te betalen. De handel stond zoo goed als stil. De scheepvaart was tot een minimum gedaald. Was het wonder, dat op dien donkeren, neveligen Decemberdag het strand zoo eenzaam, doodsch en verlaten was alsof er geene visscherij bestond? Was het wonder, dat in dien zwaren mist geen ongerust oog op de zee was gevestigd, bang dat een of meer afwezige vaartuigen verdwa len mochten bij zoo donkere lucht? Was het wonder, dat geene seinschoten knalden om den verwacht wordenden den wog te wijzengeene lichten werden ontstoken, waar 't veilig was te landen; geene stemmen klonken ter waar schuwing als het noodig was? En toch, geheel verlaten was het strand niet. Een lange man, met zwaren grijzen baard, in een warm zeemanspak gestoken en met laarzen aan, welke tot over de knieën reikten, liep onrustig op en neer. Een kjjker, thans nutteloos, stak even uit een zijzak van zijn zwaren duffelschen pjjekker; een stevigen knuppel hield hy onder zyn arm, en, (wat in die dagen eene zeldzaamheid was) hy rookte met een zeker welgevallen uit een kort, zwart eindje py'p. Zyne stappen waren onregelmatig en zyn gelaat stond zoo beneveld als de lucht, welke hy inademde. Van tyd tot tyd stond weg langs Rotterdam naar zee (Raming ƒ213,000.) Eonige inschryver was de heer A. Van der Vlies, te Zalt-Bommel, voor 228,170. Doer dr. Mess is een schrijven aan den gemeenteraad van 's-Gravenhage gericht, waarin wordt aangedrongen op het nemen van de beslissing om met het vorverschings- kanaal niet te spuien gedurende het badseizoen, opdat B. en Ws. daarvan offlciësl binneos- en buitenslands zoo spoedig mogeiyk kennis zou den kunnen geven. Eene spoedige beslissing werd door dr. Mess ook noodig geacht, omdat van 8 tot 11 April te Wiesbaden het jaariyksch Internationaal Geneeskundig Congres plaats heeft, waarop de toestand van de badplaats Scheveningen zeker ter tafel zou komen. Men schryft uit 's-Gravenhage aan de „Haarl. Crt.": Sedert en naarmate bij den Raad van State, waarnemende het koninklyk gezag, van het Kabinet des Koningp de sedert Februari 11. onafgedane regeeringszaken inkomen, is dat college dageiyks, uitgenomen den Zondag, veelal van elf tot vyf uren, zoowel in de Afdeelingen als in den vollen Raad, met de afdoening dier zaken bezig. Dat daarby de noodige voortvarendheid wordt in acht ge nomen, getuigt reeds aanvankelyk de Staats courant der laatste dagen gezwegen van de vele zaken, die uit haren aard niet, of eerst later, daarin worden afgekondigd. Diegene, welke eerlang tot het Regentschap zal worden geroepen, zal, door de vooraf gaande opruiming van dien aanzieniyken ach terstand van zaken, belangryk worden tege moetgekomen in het vervullen eener taak, welke anders wellicht te zwaai- zou biyken te zyn. Door B. en Ws. van Amsterdam is de heer O. F. Knottebelt, controleur aan de af- deeling gemeentebelastingen, bevorderd tot hoofdcontroleur, en aan gemelde afdeeling be noemd tot commies redacteur mr. A. H. J. Heynsius, thans buiten bezwaar der gemeente kas werkzaam aan gemelde afdeeling. Naar wij vernemen, is jhr. mr. H. C. Van der Wyck, oud lid van den raad van Nederl. Indiö, zeer ernstig ongesteld, ten gevolge van zenuwiyden. Utr. DU.) Te Utrecht is verschenen het eerste nommer van „De Nieuwe Courant voor Utrecht en Otnstreken". Hot blad verschynt wekeiyks, en stelt zich voor, „onafbankelyk van de beide uiterste partyen", van voorlichting te dienen by de beoordeeling der vragen van den dag. hy stil, als een zuchtje wind van den zeekant langs zyne ooren suisde en dan scheen hy scherp te luisteren. Maar geen het minste geluid werd vernomen. Zyn geduld werd op eene zware proef gesteld. Reeds twee lange uren liep hy heen en weder, en telkens als hy by het dorp kwam, keerde hy op zyne schreden terug. Biykbaar wenschte hy onge zien te biyven, want als hy eenig geluid uit het visschersdorp vernam, nam hy de pyp uit don mcmd, opdat de vonk hem niet verraden zou, en verwijderde hy zich met eenigszins versnelde schreden. Toch kwam hy telkens en telkens weder en altyd als hy dichterby kwam, vermeerderde zyne onrust en mom pelde by eenige onverstaanbare woorden. Do korte dag liep ten einde, maar veel donkerder werd het niet, daar de volle maan haar licht door den nevel trachtte heen te boren, hetgeen haar nu en dan, als een windje den zwaren mist deed scheuren, ook gelukte. Maar de wind bleef slaperig, de nevel ondoor- zichtbaar, het strand ledig en verlaten en noch van de land-, noch van de zeezyde werd iets vernomen, dat die eentonigheid verbrak. Eindeiyk, de wandeling had nu drie volle uren geduurd, begaf de man zich langzaam naar eene der pinken, welke op het strand lagen. Hy bootste allernatuuriykst het geluid Heden werd aan het ministerie van koloniën aanbesteed de metalen bovenbouw van tien bruggen, ten dienste der Staatsspoor wegen op Sumatra. Het minst was ingeschreven door de Société Anonyme des Travaux Dyle et Baecalan te Parys, voor 12374. De heer Robert B. Roosevelt, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister van de Vereenigde Staten, is heden met familie in de residentie teruggekomen en heeft wederom intrek genomen in het hotel „den Ouden Doelen". De minister van oorlog heeft benoemd tot voorzitter der commissie, door welke dit jaar, in de maanden Juni en Juli, het examen voor toelating als cadet by de Koninkiyke Militaire Academie zal worden afgenomen, den majeor der artillerie H. J. Krantz, eerste offic. by die inrichting; tot leden do heeren: R. Scheffer, eerste luit. van den staf der genie A. L. Boonacker, eerste luit. van den staf der inf.; C. Van Aller en J. Leopold, allen leeraren aan de Kon. Mil. Academie; W. A. F. F. L. Rovers, kapt. by het 3de reg. vesting-art.; W. A. Buekers, eerste-luit. by het 4de reg. inf.; J. S. Robinson, leeraar aan de Ryks- hoogere burgerschool te Utrecht; dr. P. M. Heringa, leeraar aan de gemeenteiyke hoogere burgerschool te HaarlemC. Goedeljee, id. te Breda, en A. M. Dekkers, onderwyzer te Apel doorn tot secretaris, den eerste-luit. J. Brui ning, van den staf der inf., werkzaam by de Kon. Mil. Academie. De voornoemde leden zullen onderscheiden- lyk examineeren in stelkunde, geschiedenis, meetkunde, Hoogduitsche taal, rekenkunde, aardrykskunde, Engelsche taal, natuurkunde, Fransche taal en Nederlandsche taal. Ook te Amsterdam hebben zich, naar aanleiding van eene lezing door den heer J. Nienhuis uit Delft, voorzitter van den Neder- landschen Bond „Maatschappeiyk Belang", verscheidene personen als leden laten in schreven van eene te Amsterdam te stichten afdeeling van dien bond. Behalve de 14-daagsche detacheeringen van officieron ter bestudeering van de in richting en behandeling van het getransfor meerde geweer, zal er van 15 Juni tot 1 October een cursus worden gehouden voor 2 luitenants per regiment infanterie. Kapt Winckel van het O.-I. leger, gedeta cheerd by het 4de reg. inf., zal den cursus van 15 30 April by de Normaalschietschool bywonen. van een moeuw na; eene touwladder werd over stuurboord gesmeten; haastig beklom hy die en verdween in het vooronder. Wie was hij? II. Niet ver van Beerland, een klein, maar net aangelegd dorp in Zuid-Holland, stond, midden in den polder, een niet zeer groot huis, van hout opgetrokken en keurig afgewerkt, niet ver van den zeedyk en dicht by een binnen- boezem, waarvan de kade het pad was, dat van gemeld huis naar den zeedyk voerde. Een vreemdeling had, een groot jaar geleden, aan het betrokken Polderbestuur vergunning gevraagd, om ter plaatse, waar het nette huisje was gebouwd, een stuk gronds, aan den polder toebehoorende, voor een onbepaal- den tyd in gebruik te mogen nemen, tegen betaling van een huurprys, welke groot ge noeg was om de toestemming gemakkelijk te maken en bom de volledige vryheid van handelen te verzekeren. Zoodra het gebouwtje in orde was, had hy' het betrokken, in ge zelschap van eene oude, doofstomme dienstmeid. (Wordt vercolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5