Te huur: Stoomtram HAARLEM-LEIDEN. ieiiliel-Poliloer-PoiiiDiiide Gevraagd, IMïGitOOpiH Mi E. J. BRILL, Koffiehuis Het Opwrijven van Meubelen HYPOTHEEK. Openbare Mum ra Cote, een HUIS, Vaa de mooi pltpi Villa's ATLASSEN Bloemkweekerjj „Flora". BUITENGEWOON LAGE TARIEVEN voor bet vervoer van BESTEL- en VRACHTGOEDEREN van en naar Haarlem, Heemstede, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim. Oegstgeest en Leiden. Zitkamer en Slaapkamer, I ZATERDAG 6 APRIL: van FRITZ SCHULZ Jun., Leipzig, Leiden, ter Boekdrukkerij van A W. SIJTHOFF, verbroken toen hy benoemd was tot secre taris pleit er voor dat hy dit alleen deed in het algemeen landsbelang. Doch al had beklaagde het algemeen belang dienstbaar gemaakt aan byzondere redenen, dan nog is hy niet strafbaar, althans volgens de Duitsche jurisprudentie. Waar nu het oogmerk om te grieven en te beleedigen ontbrak en het naar pleiters meening vaststond dat beklaagde in de brochure een algemeen belang heeft willen behartigen, was hy van oordeel dat alle grond voor eene vervolging ontbrak, welk oordeel hy op vast juridieke gronden toelichtte. Ten slotte betoogde hy dat beklaagde den overste De Rochemont geene bepaalde feiten heeft ten laste gelegd; hoogstens heeft hy hem in verdenking gebracht of willen brengen kwaden invloed te hebben uitgeoefend op den Gouverneur-Generaal Loudon. Zyns inziens heeft beklaagde gebruik gemaakt van het recht van critiek over zaken, welke publiek domein waren geworden. Pleiter hoopte de overtuiging te hebben gevestigd, dat ieder woord door beklaagde geschreven was in het algemeen belang en dat hy den persoon van De R. niet had wenschen te grieven. Te halfzeven werd de zitting geschorst tot hedenmorgen 10 uren. Oemengd Nlcnwa. Wy ontvingen het volgende land- bouwbericht uit Haarlemmermeer: De lange winter begint eindeiyk van do afreize te getuigen, ofschoon sneeuw en hagel en noordenwind zich nog beurtelings, of soms wel vereenigd, doen gelden. Met groot verlangen ziet de landbouwer uit naar gunstig weer. Vooral aan droogte heeft de voorjaarsarbeid behoefte. Wegens den geringen oogst in 1888, waren de winterwerkzaamheden vroegtydig ten einde, en wenschten velen nog te herstellen, wat in den vorigen herfst nagelaten moest worden, maar de maand Maart gaf daartoe weinig gelegenheid, zoodat nu alle werkzaamheden byna tegeiyk aan de orde komen. Het wintergraan staat dooreengenomen vry goed. Toch is daarop niet veel te vertrou wen. Koude voorjaarsnachten, schrale winden en vooral de vraatzucht van vele insecten-larven kunnen daaraan nog veel bederven. Wat den voorjaarsbouw aangaat, moet wor den opgemerkt dat de boeren, om meer dan ééne reden, niet meer zoo gretig zyn om het land voor suikerbieten te bestemmen. Enkelen zullen het eens weder beproeven met den vlasbouw. Overigens blyven boonen en haver hier als zomerschoof hoofdzaak. De boonen worden meestal opgevolgd door karwy, wat in de laatste jaren een zeer belang- ryk en voordeelig gewas is geweest in onzen polder. In de stallen en schuren beginnen de jong geborenen zich weer te vertoonen. De veulens, kalveren, lammeren en biggen brengen leven en beweging. De fokkery krygt door het voor uitzicht van de vrye Engelsche markt weer veel meer beteekenis. Ook voor den tuinarbeid is dit voorjaar tot dusver niet gunstig. Wel wordt er hier en daar reeds gezaaid en gepoot, maar zoolang de temperatuur van den grond niet meer toe neemt, kan er weinig ontwikkeling plaats vinden. Na een zomer als de voorgaande was er van de vruchtboomen weinig verwachting. Toch beloven zy een Hinken bloeivooral de appelboomen staan er goed voor. Nu de Vereenigde Staten op- nieuw schepen naar Samoa zullen zenden ter vervanging van de verongelukte, en Enge land eene kanonneerboot derwaarts stuurt, heeft de Duitsche regeering bevel gegeven tot oogenblikkeiyke afzending van de kruiser korvet „Alexandrine" met eene kanonneerboot uit Wilhelmshaven. Te Kiel worden voor de nabestaanden der omgekomen zeelieden by- dragen ingezameld. De oorzaak van de ramp wordt te Berlyn veelvuldig besproken en vele deskundigen zyn van oordeel, dat niet een orkaan, doch een springvloed de ware oorzaak was, daar de nadering van een orkaan steeds minstens 6 uren te voren door den barometer wordt aangegeven en dit werktuig altyd zorgvuldig geraadpleegd wordt. Natuurlyk is het mogelyk, dat de schepen niet tydig stoom op konden krygen of dat hunne machines niet sterk genoeg waren om de verschrikkelyke kracht van den storm op zee te weerstaan. De ont snapping van den Engelschen kruiser „Cal liope" is waarschynlyk aan de sterkte zyner machines te danken en aan het feit, dat hy steeds een der ketels onder stoom moest hebben voor de electrische verlichting. Uit andere berichten blykt dat de vernie lende orkaan in meerdere of mindere mate zyn invloed in de Stille Zuidzee deed gevoelen, en wel over een afstand van ruim 1200 geo- graphische mylen. By Raratonga, een der Cook-eilanden, werd het Amerikaansche schip „Red Cross" van zyne ankers gelicht. Het verging, doch de bemanning werd gered. Een gelyk lot trof de „Ada Owen" te Muara, welks bemanning eveneens ontkwam. Ook te Papiete, (Gezel schapseilanden) werd groote schade aangericht. Uit Aitutaki in de Cook-groep is het wrak gezien van een Britsch schip, de „Suakim." Men vreest dat alle opvarenden zyn omgekomen. Generaal Bonlanger te Brussel. De leiders der Boulangistische party te Parys zyn zeer gebelgd over de vlucht van hun leider, die Zich uit de voeten maakte, zonder hun er iets van mede te deelen. Alleen de heeren Rochefort en Dillon, benevens de Bonapartist Duguó De la Fauconnerie waren in het geheim genomen. De overigen wacht ten den generaal tevergeefs ten huize van den heer Jollivet, die te zyner eere een diner gaf. Generaal Boulanger had de uitnoodiging van den Bonapartist aangenomen, maar toen hy om halftien nog niet was verschenen, begonnen zyne getrouwen achterdocht te krygen en weldra vernam men dat Boulanger uit Parys was vertrokken. Onder het talryke gezelschap heerschte groote verontwaardiging over deze handelwyze, en twee leden van het Bou!angi8tisch comité, de heeren Thiébauten Michelin, namen, gelyk men reeds weet, ter stond als zoodanig hun ontslag. De heer Thióbaut verklaart dat hy „geen minuut langer in betrekking wil staan met hen, die den generaal aanrieden over de grenzen te vluchten", en de heer Michelin, die tot de radicale aanhangers van den gene raal behoorde, schryft: „Wanneer men aan het hoofd staat van eene beweging, dan blyft men op zyn post en verlaat zyne troepen niet. Men laat zich gevangenzetten als Barbès of fusilleeren als Delescluze. Voortaan wil ik niets meer met het Boulangistisch comité te maken hebben." De overige leden der party trachten zich zoo goed mogelyk eene houding te geven. De heer Laguerre beweert zelfs in de „Presse", dat hy Boulanger steeds heeft aangeraden zich te onttrekken aan de handen „der bandieten, die Frankryk regeeren." De heer Paul De Cassagnac kan het bericht niet gelooven en houdt vol in zyn blad „l'Autonté", dat Bou langer niet uit Parys is gevlucht, terwyl de „Lanterne", die sedert eenigen tyd de party van Boulanger verliet, den „Napoleon van Paulus" bespot, die de vlucht nam uit vrees voor de oude heeren van den Senaat. In België heeft Boulanger zeer behendig zyn spoor verborgen gehouden. Dinsdag-och tend kwam hy te Brussel aan met graaf Dillon en begaf zich met zyn vriend terstond naar het hotel Menzelles, waar hy zich als de heer Bruno uit Parys in het boek schreef. In het hotel werd het manifest opgesteld en des avonds in de Beurs per telefoon naar Parys overgezonden. Om halféén 's nachts kwam Boulanger in het hotel terug en ging terstond naar bed. Te Parys is Boulangers plan om zyne vlucht geheim te houden volkomen gelukt. Zelfs de scherpzinnigste verslaggevers konden niet te weten komen, of de generaal weg was of nog te Parys vertoefde. De „France" deelt zelfs een uitvoerig onderhoud mee, hetwelk haar berichtgever had met Boulangers keukenmeid, doch deze ontweek zeer listig alle strikvragen, zoodat de reporter onverrichter zake uit de Rue d'Urville moest heengaan. Gisteren kwamen tal van bezoekers in de „Rue Dumont d'Urville" byeen. De groom Joseph ontving de heeren en deelde hun mede dat de generaal vertrokken was. „Gisteren zeide hy mocht ik dit niet zeggen, maar nu is de generaal in veiligheid." Te Brussel waren gisternacht te 1 uur verschillende studenten voornemens eene be tooging te houden tegen generaal Boulanger voor het hotel, waar hy zyn intrek heeft genomen. De betoogers werden echter door de politie uiteengedreven, voordat zy hun plan konden uitvoeren. Laguerre, Laisant, Naquet en anderen zyn te Brussel aangekomen, naar men zegt, om een nieuw manifest aan het Fransche volk op te stellen. De HOOFDOND. der Byz. School, op de Hooigracht, houdt tot 18 April Inschrij ving voor nieuwe Leerlingen 's mid dags van 12 tot 2 uren. De ondergeteekende, de Wagens van zyn Vader JACOBUS JU, Klaresteeg No. 11, overgenomen hebbende, beveelt zich beleefd aan tot het verhuren daarvan. Ook zyn te verkrygen «lubbele Ladders voor de schoonmaak. Aan hetzelfde adres puik Wagensmeer, 20Cts. per Kist. johannes jij, Klaresteeg No. 35. tegen Juni, eene eerste Keukenmeid en een bekwamen Kellner, goed kunnende tafeldienen en bekend met de Fransche en Duitsche talen, beiden tegen hoog loon. Brie ven franco onder Motto llolel aan het Buieel van dit Blad. te LEIDEN. Moderne Tanl- en Letterkunde. Sclioone Kunsten, waarby enkele oude Plaatwerken. Wegens sterfgeval ter overneming aan geboden, tegen Mei: een met daarby behoorenden netten Inventaris en Biljart. De huur wordt gedekt door het houden van Heeren. Adres in persoon: Café „Buitenzorg", Witte Singel No. 178, Leiden. een HUIS met TCIW, van alle gemakken voorzien, by P. KOOT, te Oegstgeest. is voor elk huishouden eon GEMAKKELIJK en GOEDKOOP huiswerk. Het is ver rassend, mot welke gemakkelykheid en vlugheid ieder in staat is met de nieuw- uitgevonden een byzonder FIJNEN en DUURZAMEN POLITOERGLANS te verkrygen. De ge- bruiksaanwyzing is zeer eenvoudig en mislukken volkomen uitgesloten. Men lette nauwkeurig op de Firma. Prijs per doos Ift Cis. In voorraad te Leiden by J. H. DIJKHUIS, Hoogstraat 5, N. K. SWEMER en F. VAN DORP. Vertegenwoordigers voor HollandW. GRELINGER ZOON, Amsterdam, Singel. GEVRAAGD, tegen hooge rente, met of zonder aflossing: ƒ8- a ƒ10,000 tweede Hypotheek, op ruim 50 huizen, waarvan van de eerste Hypotheek ruim ƒ30,000 is af gelost en de drie eerstkomende jaren nog jaarlyks ƒ3000 afgelost wordt. Brieven franco onder letter M aan het Bureel v. d. Blad. Gij die hoest; gebruik Drop uit de blikken trommel van Wed. J. RAVE te Zwolle. Dit is het esnige echte en heilzaamste middel, per doos 30 cent. Te Leiden by N. K. SWEMER, REYST KRAK. op hot Raadhuis te Leiden, op Maandag den g.ten April 1889, 'svoormiddags te tien uren precies, van eene boeveelheid van 1400 Hectoliters Gas-Cokcs, verdeeld in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, en zulks by afslag, tegen dadelyke betaling en binnen veertien dagen af te halen aan de Gasfabriek. Kloppen zeven Cents per HL. Bezorgen vyf Koopen en Bezorgen zes Cents per HL. Bestellingen worden aangenomen aan het kantoor der Gasfabriek en aan het Magazyn in de Pieterskerk-Koorsteeg 28, uiterlyk tot Zaterdag-namiddag te 3 uren. De ondergeteekende blijft zich voortdurend aanbevelen voor alles, wat tot zijn vak behoort. M. JT. VAN LAREN. Tegen 1 Augustus wordt lo Leiden te hunr gevraagd: met minstens zes Kamers. Huurprys hoogstens ƒ600. Brieven franco onder letter N aan het Bureel van dit Blad. by het Hotel „Da Ehin", te Katwijk aan Zee, zyn enkele reeds voor oen gedeelte van het seizoen verhuurd; vandaar dat de andere ge deelten voor zeer aannemeiyke pryzen met en zonder Pension TE HUUR zyn. Dageiyks te zien. Informatiën in het Hotel. Een Student in de Modicynen zoekt tegen 1 September eene ruime in de nabyheid van het Ziekenhuis. Brieven franco aan het Bureel van dit Blad onder letter F. Alom zyn voorhanden de by A. W. 8IJT- HOFF te Leiden verschenen BEWERKT onder toezicht van Prof. P. J. VETH. NEDERLAND en zyne overzeesche bezittingen, 16 kaarten met Aardrykskundig Overzichten een Register der in den Atlas voorkomende plaatsnamen, 2de druk ing. ƒ0.65. ATLAS DER GEHEELE AARDE 39 kaarten, 5de druk ing. f 0.90.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6