N°. 8938. Zaterdag ^Vpril. A*. 1889. Dit n©mmer bestaat Hit TWEE Bladen. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 5 April. Femiieton. DAGBLAD. PRIJS DEZHR COTJRJLNTI ▼oor Leiden per 3 maanden1.10. ▼ranco por poet.1.40. Affconderlgke Nommera0.06. t;iiilcieele KenuiMjfeviujfea. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat door JOHANNA ELISABETH REINEBS, bnisrrouw van PIETER COSSEE, door CATHARINA SLEWE, huisvrouw van PAÜLUS KLUIVERS, en door WILHELMINA JOHANNA ÖATHARINA MUSERS, huisvrouw van W. J. M. DER KINDEREN, verzoekschriften zijn ingediend om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, rcsp. in de porcoolen Morschstraat No. 20, Yan-der-Werfstraat No. 17a. en Bakkersteeg (wijk VI) No. 11. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Lei don, DE KANTER, Burgemeester. i April 1889. E. KIST, Secretaris. Heden is aan de universiteit albier de heer W. A. Lamping, geb. te Noordwykerhout, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„De Linge- <uaestio." A. s. Maandag zal des middags te twaalf uren eene parade op do Papengracht worden gehouden, ter eere van den verjaardag van H. K. H. Prinses Sophie, zuster des Konings. De aandacht wordt gevestigd op de by advertentie bekend gemaakte tweede en zeker laatste voorstelling op 9 dezer te Amsterdam van „Nora" en van „Belachelijke Hoofsche Juffers," georganiseerd door de Tooneelver- eeniging. De eerste voorstelling, den 29sten Maart gegeven, had zeer veel succes; deze tweede voorstelling zal plaats hebben op ver langen van velen, die of de eerste niet konden bijwonen, öf beide stukken nog eens wilden genieten. De voorwaarde, waarvan het doorgaan der herhaling door de leden der Vereeniging af hankelijk was gemaakt, nl. dat zjj by deze reprise gewaarborgd zouden zyn tegen een nieuw (en belangryk) tekort, hetwelk de eerste voorstelling, ondanks de goede opkomst en de hooge prijzen, had achtergelaten, is thans vervuld, daar velen, die op de reprise aan drongen, ook bereid bleken desnoodig een tekort te garandeeren of een aantal plaatsen te nemen. Daarom gaat de 2de voorstelling nu door, en wol, evenals de eerste, in het „Grand Théitre" en tegen de voor die eerste voor stelling opgegeven pryzen. Voor Leidenaars biedt de bepaling der voorstelling op Dinsdag avond het voordeel, dat zy van den nachttrein der Opera gebruik zullen kunnen maken. In iade- geval kunnen zy reeds nu plaatsen doen be spreken aan het adres van het gebouw „Eens gezindheid," Spui aldaar. Naar men nader verneemt, zal het 4de bataljon van het 4de regiment infanterie, al hier in garnizoen, het kamp by Zeist van 12 tot 20 Juni a. s. tot het houden van schietoefeningen niet betrekken, maar zal het worden vervangen door het 4de bataljon 2de regiment infanterie, in garnizoen te Maastricht. De levering ten dienste der gemeente gasfabriek te Alkmaar van de Engelsche gas kolen (Holmside) en cannolkolen (Fife Bog head) is toegewezen aan de firma P. H. Hoos Zoon te Leiden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amorika door middel van het stoomschip „P. Caland," van Amsterdam vertrekkende. Ten postkantore al hier moeten de brieven enz. uiteriyk heden avond om 10 uren bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duidelyk op het adres vermeld te worden. Yoor de Ned.-Herv. gemeente te Zoeter- woude, welke da. J. Krull te Spannum (cl. EdeDS, in Friesland) heeft beroepen, zal a. s. Zondagnamiddag te twee uren optreden ds. Sander, van Woubrugge. De Staatscourant van heden bevat het volgende, door alle ministers mede onder teekend Besluit van den 4den April 1889, waarby door den Raad van State, krachtens art. 45, 2o. van de Grondwet, waarnemende het Koninklyk gezag, ter algemeene ken nis wordt gebracht, dat hy de waarneming, in naam des Konings, van het Koninklyk gezag aanvaard heeft. In naam van Z. M. Willem III, by de gratie Gods, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-Nassau, Groot Hertog van Luxemburg, enz., enz. enz. De Raad van State, krachtens art. 45, 2o. van de Grondwet, waarnemende het Koninklyk gezag Op de voordracht van den Raad van Minis ters van 3 April 1889, lit. A; Gezien het besluit van de vereenigde ver gadering der Staten Generaal van 3 April 1889, dat te dien zelfden dage is afgekondigd (Staats blad No. 33); Gelet op de artt. 40 en 45 van de Grondwet; Brengt ter algemeene kennis, dat hy de waarneming, in naam des Konings, van het Koninklyk gezag aanvaard heeft. Last en beveelt, dat dit besluit in bet „Staatsblad" zal worden geplaatst en afschrift daarvan zal worden toegezonden aan de beide Kamers der Staten-Generaal, aan ieder der Ministeriëele Departementen, aan de Hooge Colleges van Staat en aan het Kabinet des Konings. 's-Gravenhage, den 4den April 1889. De Vice President van den Raad van State, Van Rkenen. Op last van den Raad van State, krach tens artikel 45,2o. der Grondwet, waarnemende het Koninklyk gezag, brengt de Directeur van het Kabinet des Konings ter algemeene ken nis dat alle stukken, voor den Raad in voor noemde hoedanigheid bestemd, aan het Kabinet des Konings moeten worden bezorgd. Ned. Geref. kerk. Beroepen te Werken dam, ds. G. Vlug te Leiderdorp. In de plaats van wyien den heer L. Koetsier, is gekozen tot lid van het bestuur van den Driemanspolder onder Zoetermeer en Stompwyk, de heer A. Koetsier, en tot lid van het bestuur van den Zoetermeerschen- of nieuw drooggemaakten polder onder Zoeter meer, do heer J. Scheer. De kohieren van den hoofdeiyken omslag en van de hondenbelasting der gemeente Zeg waard, voor 1889, zyn door Gedeputeerde Staten goedgekeurd in dato 25 Maart jl. In de te Hillegom gehouden vergadering der afdeeling aldaar van de centrale kiesver- eeniging „Volksbelang," te Leiderdorp, werd met algemeene stemmen tot candidaat gesteld voor de a. s. verkiezing voor Provinciale Staten, vacature mr. C. W. Hubrecht, mr. H. graaf Van Limburg Stirum, burgemeester van Noordwyk. Tot leden der afdeeling traden toe 24 kiezers. De Raad der gemeente Woerden be noemde gisteren tot wethouder by tweede stemming de heer N. A. Swanenburg, met zes tegen vyf stemmen, op den heer A. I, T. Hofman. By het grootwaterschap van Woerden zyn de volgende verkiezingen geschiedBy het 2de district, hoofdplaats Bodegrave, tot hoofdingeland plaatsvervanger, herstemming tu8schen de heeren P. Brunt en D. Verlaau; by het 5de district, hoofdplaats Zegveld, tot hoofdingeland de heer G. G. De Kruyff, en tot hoofdingeland plaatsverv. de heer V. Ver burg by het 6de district, hoofdplaats Kamerik, tot hoofdingeland de heer L. Bouman. Volgens het thans verschenen verslag over de verschillende takken van onderwijs in 1887 88, kon in dat tijdvak in meer dan één opzicht vooruitgang by het lager onder wijs worden waargenomen. Er zyn echtor ook schaduwzyden. Zoo moest op vele scholen ten plattelande het onderwas in vormleer. PRIJS DER ADVRRTENTIRN: Van 1 —6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Qrootere lettere neer pleeternlmte. Voor het ia- oeeeeeren buiten de etnd wordt 0.10 berekend. vad. geschiedenis, kennis der natuur en aard rijkskunde, soms ook in het zingen, achter wege blyven wegens de vele verzuimen der leerlingen en het gemis aan onderwyzers. De Commissaris des Konings in Noord-Brabant klaagt over tegenstand van velerlei aard, zelfs by gematigde eischen, en volhardend verzet tegen de naleving van stelligste voorschriften der wet! Er ontbraken in 230 gemeenten nog 304 onderwyzers op het getal, dat op 1 Jan. 1887 aangesteld moest zyn. Om die aanstelling te ontgaan, werden soms kinderen heneden de 6 en boven 12 jaar van de scholen verwijderd. Somtyds lag de oorzaak in onvermogen der gemeenten. Die tekortkomingen hebben echter niet belet, dat het schooltoezicht eenparig den algomeenen toestand vry gunstig noemt. Uit de verschillende inspectiën worden daarvoor bewijzen aangehaald: de vermeerdering van het getal scholen en onderwyzers, de uitbrei ding van het herhalings-onderwijs enz. By het laatste klom het getal leerlingen met 1250 in 7 provinciën. Vele leerlingen misten echter de kennis en de ontwikkeling om dat onderwys te volgen. In Noord-Brabant gaven slechts enkele gemeenten gehoor aan eene aanschry- ving van Ged. Staten om van dat onderwys werk te maken. Wegens de vermindering der jaarwedden, hebben vele kweekelingen de opleidingsscho len verlaten, te zamen 618. Over de toepassing van art. 33 der wet (neutraliteit) zyn geene klachten vernomen. In 306 gemeenten is van 634 schoollokalen gebruik gemaakt van de gelegenheid, welke de wet aanbiedt voor het geven van godsdienst- onderwys. Slechts in één geval is bezwaar ge rezen; een predikant werd nl. in dat gebruik belemmerd door de ingezetenen, omdat hy dat onderwijs gaf in de lokalen der openbare school. Naar men aan het „H. D." modedeelt, is Engeland thans officieel toegetreden tot de conventie met Nederland en Duitschland, betreffende de verlaging van het tarief voor telegrammen. Waarschyniyk wordt nog in de eerste helft dezer maand te Amsterdam de lste op voering van de opera „Brinio" gegeven. Door den minister van oorlog is ter kennis van de militaire autoriteiten gebracht, dat de Regeering niet voornemens is, een wetsvoorstel aanhangig te maken om opnieuw don diensttyd te verlengen voor de ingeiyfden by de militie te land der lichting van 1883, althans indien geene onvoorziene omstandighe- I>e doode of de levende. Een Roman uit Virginia van Miss A. RIYES. 4) Naar het Fransch, door Johanna. Toen de vlam zich in kleine blauwe krin gen rondom de takkenbossen verhief, riep zy hare trouwe dienstbode. „Verlangt gy erg te gaan slapen?" vroeg zy met dien lieven glimlach, dien Ramses zoo wel kende, want die lach stond met talryke geschenken in verband, en Bcheen haar van den zomer te spreken, een seizoen, onder allen het meest geliefd door het gevoelige schepseltje. „Myn hemel, nu zyt ge de oude weer!" riep zij uit, zonder op Barbara's vraag te antwoorden. „Ik meende, toen ik u heden avond voor het eerst weer zag, dat gy nooit weder zoudt lachen." Barbara lachte opnieuw, en Ramses ver klaarde dat zy in het geheel geen lust had by hu r te slapen. Zyn bo andere dienstboden al naar boven? „Zoni r twyfel," antwoordde Ramses, haren slank rn om hare meesteres slaande om haar overeind te helpen. Bar i bleef een oogonblik onbeweegiyk staanhoe slank scheen zij, daar in het maan licht; zy geleek wel een der stralen, met haar wit z\jden kleedje! Zy trad eenige schreden voorwaarts. Ramses ging aan hare zyde, een weinig gebogen onder het gewicht van den ontblooten arm, die op haren schouder rustte. Toen stond hare meesteres opeens stil, een onderzoekenden blik op haar richtend. „Ik wilde zeggen, dat, zoo gy het kleine bedje kunt vinden, waarin ik als kind sliep, ik u zou helpen het hier te brengen." „Neen, gy moogt daar volstrekt niet aan helpen Ik kan het wel alleen." Maar Barbara wilde niet toegeven en beiden gingen door eene marmeren gang, die ver scheiden bochten beschreef. Ramses ging voor, met eene brandende was kaars in de hand. Het kleine vlammetje werd blauwachtig, boog naar alle richtingen of trilde, onder de verschillende luchtstroomen. Altoos dit dwaallichtje volgend, bevond Barbara zich eindeiyk in de „Nursery", waar zy hare jeugd gesleten had. Zy wierp een blik in het rond, en herinnerde zich onder de scheuren van het plafond die, welke haar als kind aan het afbeeldsel van Washington op de postzegels deden denken. Het kleine bedje, met koperen staven, dat met verbleekte blauwe linten was versierd, stond er onder. Welk een aantal jaren waren er verloopen, sedert zy in dit bedje gesldpen hadl By het ledikant neergeknield, hare handen voor hare oogen gedrukt, vergetende te bidden, riep Barbara de dagen harer kindsheid in hare verbeelding terug, toen zy in bare on schuld God gebeden had, den staart van haren poney weer te doen groeien, dien een kalf, dat naast hem in den stal stond, afgeknaagd had, en dat haar Mammy in den hemel blank mocht wezen, en dat na langen, langen tyd satan mocht vergeven worden, en dat zy zelve een zoet meisje mocht zyn. Maar lang zamerhand verhief zich in haar een storm van hartstochtelyk berouw, van opstand tegen God, van begeerte zelfs! Bruisend en schuimend droeg iedere nieuwe golf haar verder dan de vorige in dezen oceaan van smart, verder ook van God, die, zoo verbeeldde zy zich, haar onmeedoogend bespotte, terwyi de engelen, af- zichtelyke en kruipende vormen aannemend, zich altoos rondom zyn troon bewogen, even als de heksen van Macbeth rondom den toover- ketel. Alles scheen haar verschrikkelijk en slecht toe; haar beminde, haar echtgenoot scheen niet meer dan oen vleeschki imp zon der naam. Of wel, hy scheen haar een volkomen naar de mode gekleed geraamte. Hy kleedde zich altoos goed, ValEn nu scheen den naam van zyn kleermaker met gouden letters door de wervelen van zyn ruggegraat heen te schit teren. Ha! Ha! Ha! Ha! Haar eigen lach, die eerst dof klonk, wekte haar uit deze nacht merrie. Weldra kloDk die lach door het ge- heele huis. Ramses werd er koud van. Zy stond geheel versteend, by het veldbedje, dat zy voor dien nacht had opgeslagen, en hare buigzame, slanke armen over haar lichaam geslagen, mompelde zy klappertandend: Miss Barbara is gek gewordenGekWat moet ik met haar beginnen, myn hemel?Wat moet ik met haar beginnen Eensklaps kwam het Barbara voor, dat eene of andere schitterende gedaante haar om zweefde, die haar moed scheen in te spreken. Zy trachtte met hare blikken de duisternis te doorboren en strekte hare handen naar de donkere schaduwen uit, die haar schenen te zullen verstikken. Het onbeduidend geraas van het dageiyksch loven trok hare aandacht af, hef gekraak van het vuur, dat in den haard lag (e smeulen, de zucht van een briesje, dat zich in de tak ken der tulpestruiken deed booren, het gerit sel van een of ander klein voorwerp, dat eeno muis over den vloer sleepte. (Wordt v ri'olgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1