LIEBIG'S Anthraciet-Kolen, THIERS. Koffiehuis Likdoorn-Tinctuur Vtascl-Extract SlfÉecM fii Etcyclopsflie. Badplaats Katwijk aan Zee. il Ilij E. J. BRILL, 0RANJE-NASSAU. KLSKEE, Leiden en Alfen. Er wordt gevraagd, Goevei'iieurs Volksboeken. ONTVANGEN en SJLIJTEUIJ in Binnen- en Buitenlandsch Gedistilleerd, Likeuren, enz. YRIJDAG 5 APRIL, neer op eene organisatie voor de verkiezin gen, en de oproeping tot de leden om op bepaalde plaatsen bjjeen te komen, was enkel met het oog op de verkiezingen geschied. De brieven ging Déroulède voort waren niet over de post verzonden, omdat men gewoon was ze in het beruchte „cabinet noir" te openen, waardoor zp te laat hunne bestemming zouden bereiken. De voorschriften waren niet geheim, maar zelfs aan niet-leden bekend. De opwekking tot het houden van betoogingen voor de Kamer en het Elysée waren niet van het bestuur uitgegaan. Eveneens ontkenden de heeren Richard en Laguerre het geheime karakter der liga; de laatste kwam op tegen de beschuldiging als zou de liga langs den weg van geweld en anders dan door vreedzame middelen getracht hebben haar doel te bereiken. De heer Turquet, die daarna werd ver hoord, verklaarde dat hy de zittingen van het bestuur niet had bpgewoond, maar zich toch voor alle handelingen van dat lichaam verantwoordeiyk stelde. De senator Naquet beweerde dat hy reeds sedert langen tyd geen lid meer was, maar niettemin de verantwoordeiykheid aanvaardde. Even weinig licht als de verklaringen der beschuldigden, gaven de mededeelingen der getuigenbpna allen beweerden dat het lid maatschap der liga voor iedereen openstond en dat de vereeniging zich niet met de staat kunde bemoeide. INGEZONDEN. Goed in kwaad. Kwaad In goed. Zóó kunnen nog menschen de zaken niet inrichten, of er schuilt in een dier twee aityd iets van den ander. Wp hebben daardoor van twee kwaden het minste te kiezen, zooals het spreekwoord zegt, dat men zou kunnen om zetten in dezen vormvan twee goeden dat gene kiezen, waaraan het minste kwaad is verbonden, of waaruit het minste kwaad voortvloeit. Coöperatie vindt tegenwoordig vele bestry- ders. Een bond is opgericht om het nadeel, door coöperatie teweeggebracht aan kleinere of voor eigen rekening bedrpvige neringen, te bestrpden. Gelukkig het land, waar zooveel vryheid heerscht, dat zulke vraagstukken in het open baar besproken en beschreven kunnen worden, en in praktpk gebracht, zonder dat by iemand de gedachte aan wanorde of rustverstoring opkomt Ik neem de pen niet op om vóór of tegen coöperatie te schrpven, maar het is apropos dat ik eenige feiten, aan ieder uit nieuwsbladen bekend, maar niet door ieder opgemerkt en gewaardeerd, wensch te doen uitkomen. De Haagsche en Leidsche Broodfabrieken hebben, zooals gewoonlpk geschiedt aan het einde van een boekjaar, den volke verkondigd hoeveel kilogrammen brood zp bakten en ver kochten en ook tot welken gemiddelden prps gedurende het afgeloopen jaar de burgerp zich van brood kon voorzien. Het gebuilde brood of het zoogenaamde wittebrood in al zpne vormen, kostte gedurende het jaar 1888 te Leiden gemiddeld dertien en een derde cent per kilogram. Yoor dezelfde soort brood had de Haagsche broodfabriek een middenprps van vpftien en een zesde cent. Een aanmerkelpk verschil, nietwaar? Van 1.83 cent per kilogram. "Wij hebben dit verschil niet te verklaren, hoewel het voor de hand ligt om te vermoeden dat algemeene kosten voor de residentie hooger kunnen zpn dan te Leiden. Van dat wittebrood sleet de Leidsche Brood fabriek in 1888Eén millioen vierhonderd zes en vpftig duizend één honderd twee en veertig kilogrammen, welke aan de burgerp verkocht werden voor gemiddeld 13 '/3 cent per kilogram. Het is spoedig uitgerekend hoeveel guldens meer gevloeid zouden zyn in de kas der Leid sche Broodfabriek, wanneer zy voor die 1,456,142 KG. wittebrood ƒ1.83 cent per 100 kilogram meer had laten betalen. Waarom deed de Leidsche Broodfabriek dat niet? Waarom zou zp 't wel gedaan hebben? Hinderden haar de concurrenten? Hoest zy hooger winsten behalen? De concurreerende fabrieken en bakkerpen volgen te Leiden de prpzen der Broodfabriek, en het is niet onwaarschpnlpk dat die zonder leed te Leiden de Haagsche prpzen hadden zien afgekondigd. Van dien kant dus geen gevaar of bezwaar. Sedert 1883 keert de Leidsche Broodfabriek eon dividend van 20 pet. uit. Dit beantwoordt de vragen omtrent hooger winsten. Nu is de Leidsche Broodfabriek maar in zeer beperkten zin eene coöperatieve vereeni ging te noemen. De nieuwe bond, welke coöperatie bestrpdt, moet uit den aard zijner beginselen de Broodfabriek minstens eene accaparatieve noemen en haar bestaan afkeu ren. Het zal dien bond niet moeilpk vallen wezenlyke bezwaren tegen die sebpnbaar monopoliseerende vereenigingen in te brengen, maar hoeveel blpft er van het gewicht dier bezwaren over, nadat men in de andere schaal zal hebben neergelegd het verschil van Leid sche en Haagsche broodprpzen, hetwelk alleen voor wittebrood over circa anderhalf millioen kilogram ruim zes en twintig duizend gulden bedraagt? Dit enkel voor het wittebrood; ook in de prpzen van andere broodsoorten is, zooals de couranten het verkondigen, de ver- gelpking steeds in höt voordeel van Leidens burgerp. Het is niet, omdat de Leidsche Broodfabriek naar monopolie streeft, niet, omdat zp een kleurtje van coöperatie heeft, niet, omdat zp groote winsten bejaagt, dat zp broodprpzen laag houdt. Voor het oogenblik, of liever tot nu toe, is dit bloot een gevolg daarvan, dat zp staat onder neutraal beheer. D. H. Cursus over het hoefbeslag, gehouden te Geiden. Evenals op verschillende andere plaatsen in Noord- on Zuid-Holland is geschied, heeft de afdeehng Leiden en omstreken onder mede werking van het hoofdbestuur der Holl. M. v. Landbouw in den afgeloopen winter de ge legenheid opengesteld voor belangstellenden tot kostelooze bpwoning van bovengenoemden cursus. Een tiental hoefsmeden woonden dezen trouw bp, evenals drie leerlingen van de ambachts school, twee hoefsmeden van de huzaren, en eenige leden van het afdoelingsbestuur, en wel met de grootste belangstelling en waar deering; slechts zelden sloeg een enkele en dan nog wel door bijzondere omstandig heden eene les over; op den avond, dat een zware sneeuwstorm heerschte, ontbrak er geen enkele en er waren er toch bij, die twee uren vor gekomen waren en ook twee uren ver terug moesten kuieren. Uit de onverdeelde aandacht, welke steeds heerschte, uit de dikwpls flinke vragen on opmerkingen, welke tot den heer P. C. Muyzert, paardenarts 2de klasse der veld-artillerie, ge richt werden, en uit de bp het huiswaarts keeren gevoerde gesprekken bleek, dat de Hollandsche Maatschappp in dezen geen nut teloos werk heeft verricht en dat de heer Muyzert eene ten volle verdiende en dank bare waardeering te beurt viel voor zpne heldere, aangename en welwillende voordrach ten en inlichtingen, en het is inzender dezes eene aangename taak, namens, en op verzoek van zpne medebezoekers, de hoefsmeden, dit openlpk en onder liartelpke dankbetuiging aan den heer Muyzert te mogen mededeelen, tevens met een woord van dank aan de beide hoef smeden der huzaren M. L. A. Koeken en Ver sluis, die het practisch hoefbeslag op gezonde en gebrekkige hoeven zoo uitstekend uitvoer den en daardoor de leerrijkheid van den cursus zeer hielpen verhoogon. Namens de hoefsmedenJ. G. Bruynen te Sassenheim, W. Bruynen en zpn zoon te Hazerswoude, A. Gostman te Leiden, H. M. Gijbeis te Leiden, L. H. De Jongh teZootor- woude, L. Van der Kaay te Leiderdorp, C. Haar- schalkerweerd te Zoeterwoude, H. W. Ru'oen- kamp te Oegstgeest en A. C. De Vroomen te Sassenheim. Leiderdorp, Het lid van het Afd.-bestuur, 2 April 1889. v. I. UITLOTINGEN. Loten Noor<l-Holl. Witto Kruis. Trekking van I April. Hoofdprijzen. Serie 10GG nr. 7 ƒ50,000, s. 5905 nr. 43 en s. GG35 nr. 42 ieder ƒ2500, 8. 5421 nr. 21 en 8. GG35 nr. 18 ieder ƒ250. Allo andere nummers, vervat in de sorieën 1066, 5421, 5512, 5005, 6069 tn 6G35 zijn, met uitzondering van nog enkele promiën ad. 50, en 25, uitgeloot en aflosbaar met ƒ14. Betaalbaar 31 Maart 1890. Loten Stad Wcenen van 1874 a 11. 100 O. W. (Trekking van 1 April 1889.) Serieên 9, 13,329,499, 651. 998, 1074, 1672, 2047, 208 b 2379, 2497, 2535, Hoofdprijzen: 8. 2535, no. 37, 11. 200,000; s. 1072, no. 45, fl. 20,000; 8. 329, uo. 91, fl. 5000. Betaalbaar 4 Juli. UECLAIIEg. bederft nooitverbe tert en versterkt soe pen, sausen, groenten en aurtero spijz en. Gelegenheid tot rcpelecren by S. IS. 8TEINJIETZ, Jur. Doet8, Hoogewoerd IO. TE HUUR: gent. Appartementen in het Hotel dn Ellin en Villa's. Dagelpks te zien. Informatiën in hot Hotel, dat van lieden GEWEEN» is. Bp A. W. SIJTHOFF te Leiden is ter perse: SCHETSEN EN TAEEREELEN. Een Feestgeschenk voor 't Jonge Nederland door W. F1. OOSTVEEN, GS pagina's post-octavo in geïllustreerd omslag met de Portretten van Z. M. den Koning, IJ. H. de Koningin, II. K. H. Prinses Wilhelmina en met acht tafercelen uit de Regeering van het Huis Oranje-Nassau. 1'IUJS 25 CENTS. Dit werkje is bpzonder geschikt voor prps- uitdeeling aan de leerlingen der openbare en byzondero scholen, nu er van openbare Feest viering bp gelegenheid van 'sKonings 40 jarige Regeering wel geen sprake zal zpn. Prijs Vijftien Gulden per Hon derd. exemplaren. Alle Boekhandelaars nemen bestellingen aan. welke geen reuk of walm veroorzaken, geene sin tels nalaten en totaal verteren. Ze zyn by uit stek geschikt voor open Haarden, Kachels, enz. H. T. CARON, Hollandsche Spoor. W ijnhaiidel, PRIJSCOURANTEN op aanvrage te bekomen aan de Slijterij liraaierstraat 13. om met Moi in dienst te treden eene fatsoenlpke Dienstbode, van goede getuigen voorzien Adres: Mevrouw CARDN, Stationsweg. Geschiedenis van het Consulaat en het Keizerrijk. De wereldberoemde Werken, het groote Standaardwerk, 5 zware, groote Deelen, com pleet voor ƒ6, in plaats ƒ30. A. THIERS. De Geschiedenis van het Con sulaat en het Keizerryk, vpf deelen, groot imperial formaat, plus minus 3000 blz. over 2 kolommen. Pips ƒ25, voor slechts 6. In 5 Prachtb., prys ƒ30, voor ƒ9.50. Beroemder, boeiender, beter en uitgebreider Geschiedenis van Napoleon Bonaparte bostaat er niet; alle oorlogen met Egypte, Italië, Oostenryk, Pruisen, Spanje, Nederland, de Veldtocht naar Rusland in 1812, het verblpf op Elba en St.-Helena, enz. enz., wordt hier verhaald, alsof men er by tegenwoordig is. ft IJ Het wereldberoemde, groote MIUllo. Standaardwerk: De Geschiede nis van het Consulaat en het Keizerrpk, 5 zware deelen, door uitverkoop en opruiming in plaats van 25 voor slechts G, of in 6 fraaie banden voor slechts 9.50. Te bekomen bp O. BOLLE, Bazaar van Goedkoope Boeken, Hang bp de Vischmarkt, te Rotterdam. Franco thuis op ontvangst Postwissel van slechts 6 of van slechts ƒ9.50, waarbp stfat: „TIIjERS". Wegens sterfgeval Ier overneming aan geboden, togen Mei: een met daarbp behoorenden netten Inventaris en Biljart. Do huur wordt gedekt door het houden van Heeron. Adres in persoonCafé „Buitenzorg", Witte Singel No. 178, Leiden. te LEIDEN. des morgens te II uren: Gouden en Zilveren Penningen en IHunten. Voorwerpen in Zilver. Boekenkasten. Des avonds te halfzeven: Griekschc en Romeinselie munten. Oostcrsehe Letterkunde, waarbp zeer vele zeldzame werken in liet Sanskrit- Oude Geschiedenis. Griekschc en Eatijnsehc Letterkunde. ter verwpdering van Likdoorns, Wratten, Hoornhuid, enz. Per flacon met penseel 0.25, by den Depothouder A. J. GROEN P.Jzn., Haar lemmerstraat over de Vrouwensteeg. Bp alle Boekhandelaren zpn verkrpgbaar Prijs per deel met 1 plaatje en in geïllustreerd omslag O.U5. Lotgevallen van de heilige Genoveva van Brabant. Do Hut van Oom Tom of de verschrikkingen van het slavenleven in Amerika. Marie of de Dochter van het Regiment. De schoone Magelona. Avonturen in den Nieuwjaarsnacht. Abellino, de gevreesde Bandiet. Ali-Baba en do veertig roovers. Hendrik van Eichonfels of de wonderbare wegen der Voorzienigheid. Rosa Van Dennenburg of de zegepraal der kinderliefde. Fortunatus, zpn tooverhoedje en goluksbeurs. De maagd van Orleans. Jozef Zwartmantol, het huzarenkind, of wat God doet is welgedaan. Willem Teil of de eedgenoten van don Rutli. Geschiedenis der schoone Hirlanda of do ze gepraal dor onschuld over de boosheid. Do Goudsmid van Parps. Gaston van Frankrpk of de man mot het pzeren masker. Tpl Uilenspiegel, zpne grappige invallen en streken. Fra-Diavolo of do Herberg te Terrac-ina. Hertog Ulrik van Wurtemberg. Prins Eugonius, de dappere ridder. Beatus, de kluizenaar. Het Opperhoofd der Amakozen. Do Schatgravers in het zwarte woud. Nathan, de woudlooper. De student van Ulm. Het koralen kruis. Doctor Faust of het verbond met Satan. Schinderhannes, de rooverhoofdman. De Veldtocht in Rusland. De Smid van Hoornberg. Reynoud het Wonderkind. Rinaldo Rinaldim. De Schoone Carolina. Helena, de Keizersdochter. Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6