al3 hier in de sleutelstad nog nooit heeft plaats gehad, te durven ondernemen. Gelukkig mag dit concours in alle opzichten uitstekend geslaagd genoemd wordenen het was daarom dat de verwachting werd uitgesproken dat het by deze eerste maal niet zal biyven. Thans niet opZaterda g-a vond, zooals in den laatsten tyd gewoonte was ge worden, maar gister-, dus op Woensdag avond, hadden er in onze gemeente andermaal ernstige ongeregeldheden plaats, uitgelokt door de komst uit Den Haag van eenige sociaal-demo craten met „Recht voor Allen," welk orgaan door hen weer luide te koop werd aangeboden. Die socialistische venters, aan het station alhier verwelkomd door twee Leidsche vrien den, werden weer spoedig door eene dreigende, groote menigte omringd. Ze bleken goed ge wapend en ook voorzien te zyn van geladen revolvers. Tot de ontdekking van het laatste kwam men doordien een paar malen in ver schillende straten schoten knalden, welke echter gelukkig niemand wondden. Één venter raakte ook een oogenbhk van de been en kwam, ziju pak couranten stevig vasthoudende, onzacht tegon do straatsteenen terecht. Één .politie agent vooral had het tevens nog hard te verantwoorden. Eemge huizen, bewoond door personen, die men sociaal-democraten noemt, werden door anti-sociaal democraten bestookt, d. w. z.van de ruiten werd op verschillende manieren bewezen dat ze bestonden uit glas, eene zoor breekbare stof. Op de Langebrug was bet do woning van den schoenmaker Van L., die zelf reeds eenigen tyd niet in huis vertoeft, doch het gerucht zei dat het meer om diens zoon te doen was, welke het moest ontgelden terwyi van een huis daarnaast per abuis ook nog eene glasruit werd verbryzeld. Op de Langegracht werd de voorgevel van P.'s woning opnieuw van ruiten beroofd. Die ■ruiten waren niet lang geleden ingezet als plaatsvervangsters van die, welke voor korten tyd op Zondag-namiddag met sneeuwballen en straatsteenen uit de ramen verwyderd werden. Weldra werden voor do gehavende porcee- len eenige politie-agenten geposteerd, alsook voor een pand op de Oostdwarsgracht. Onderscheidene straten en grachten werden door den verbazend grooten stoet bezocht-, welko steeds de socialisten achtervolgde. Tevens werd een tocht door de Morschstraat in stormpas gedaan naar buiten de Morsch- poort, nadat op de Blauwpoortsbrug by de Beestenmarkt nog een paar schoten waren gelost. Toen schynt men de vlucht naar bui ten in de duisternis genomen te hebben. Waarschyniyk is het gisteravond hier ge beurde datgene geweest, wat zou kunnen genoemd worden eene „afscheidsvoorstelling". Het is ten minste te hopen en ook te ver wachten, dat nu, dank z(1 het hedennamiddag door den Leidschen gemeenteraad genomen besluit, de rust in het anders zoo kalme Leiden zal zyn teruggekeerd. De politie deed eenige arrestatiön. Wy maken alle huisvrouwen attent op de buitengewoon goede eigenschap pen, welke worden toegekend aan do Ameri- kaanscho Briljant Glansstyfsel van Fritz Schulz Jus., te Leipzig. Door het gebruik van deze Amerikaansche Briljant-Glansstyfsol verkrygt al bet linnengoed een prachtigen glans, en 13 dit ook voor ongeoefonden een onfeilbaar middel. Hot schitterende succès, dat deze uitvinding der firma Fritz Schulz Jun., Leip zig, overal mocht behalen, hooft helaas vele dei looze namaaksels ten gevolge gehad, en daarom is het in het belang van elke huisvrouw, by het koopen vooral steeds goed te lotton ep het gedeponeerde merk „Globe" on de firma „Fritz Schulz Jun., Leipzig", om stel!1:; l|e echte Amorikaansche Glansstyfsel lo ontvangen. Verkrygbaar a 12 cents by allo Kr. 1 Mi's en Drogisten, naar uit eene in dit nu t geplaatste advertentie blykt. aak Vorstege-De Rochemont.— Do oo oekende zaak tnsschen de beide boven- gen jamde oud-hoofdofficieren van het iDdische leger, ontstaan door het schryven van do hl- hure, door don hoor Verstege en door dea handel verspreid - „Eene onthulling en eene karakterschets", naar aanleiding van de benoeming van den heer De Rochemont tot li. ...li secretaris dor Staatscommissie inzake d' fcerri-berri q 1 die, werd heden voor de arr.-recbtbank te 's-Hage behandeld. Eon roer talryk publiek, grootende9ls be staande uit actief e oru-ude ei gepensionneerde officieren van het L .>'uelcg»r, was aanwezig. i idan vooral bieok hoe ongeschikt de tegen- w lordigo rechtszaV. is voor de behandeling van zaken, welke veel belangstellenden trekken. De beklaagde, de heer Verstege, was in persoon verschenen, bygestaan door zyn ver dediger, mr. W. Van Rossem Bz., en eenige ge tuigen décharge. De verdediger verklaarde geene voorlezing te verlangen van de geïncri mineerde brochure in haar geheel. De officier van justitie, mr. Ortt, evenwol verlangde voorlezing van sommige gedeelten, omdat daarin de uitdrukkingen voorkomen, waarop zyn requisitoir zou steunen. Dan vond mr. Van Rossem het maar beter het geheele geschrift met de bylagen te doen voorlezen, hetgeen geschiedde. Blykens het vonnis van verwyzing, wordt den beklaagde ten laste gelegd: het opzettelyk aanranden van de eer of den goeden naam en het opzettelyk beleedigen van den gep. luit.-kolonel De Rochemont, en wel in de door bekl. geschreven brochure. Na voorlezing dor brochure een gedeelte der byiago werd met wederzyds goedvinden bekort en der klacht de heer De Rochemont tegen den heer Verstege ingediend by den officier van justitie, zoomede van een adres van opper- en hoofdofficieren aan den minister van koloniën, waarin zy in overweging geven do benoeming van den heer De Rochemont tot lid en secretaris dor Staats-commissie in te trekken, begon het getuigenverhoor. Het eerst werden gehoord de getuigen a charge, wier verklaringen in kort hierop neerkwamen, dat zoowel de persoon, die de brochure voor een gedeelte overgeschreven had, als de drukker en verspreider de copie van beklaagde ontvingen. En van de veld wachters, dat zy de brochures in verschillende boekwinkels hadden zien te koop leggen en ëén exemplaar op last van den officier van justitie hadden gekocht. De eerste getuige a décharge was de gep. luit.-generaal Mac Leod. Hy verklaarde het adres aan den minister van koloniën, van September 1888, waaraan beklaagde geheel onkundig was, te hebben ontworpen. De tweede getuige de gep. generaal-maj. Booms, verklaarde dat adres mede te hebben onderteekend omdat hy wist dat de heer De Rochemont by het schryven van het boek London-Atchin niet te goeder trouw was ge weest, misbruik had gemaakt van offlciëele stukken en hy meende dat zoo iemand niet tot secretaris eener staats commissie benoemd moest worden. Den 2den dezer is aan dé Vyf- huizen, gemeente Haarlemmermeer, aange houden M. J. L., verdacht van diefstal van eene paardendeken en 2 karpetten ten nadeele van D. J. v. S. Te Overschild heeft een hevige brand het huis van den landbouwer N. Kok in de asch gelegd. Een paard en vyf koeien verbrandden. Woning en inboedel waren ver zekerd. Een geweldige sneeuwval van ruim 500 ellen breedte heeft naby Payorbach, in Beneden-Oostenryk, een geheel bosch ver nield en telefoondraden gebroken. Men ver wacht in den omtrek nog meer sneeuwvallen. KOLONIËN. Door den gouvernonr-generaal van Ned.-Indië rtju do volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verlengd: Gerekend ven af 1 Januari 1889, voor den tijd van 1 jaar, do ter mijn, waarvoor de gewezen griffier van de landraden te Koedoes en Japara F. E. Simons gesteld is ter beschikking van don voorzitter van do landraden te Magetan en Tomanggoeng (Kcdoe), speciaal om te worden belast met griffiers-werkzaamheden bjj laatet- gomelde rechtbank Benoemd: Tot adspirant-ingonionr bij den Waterstaat en 's lands Burg. Op. Werken de eivielo ingenieur K. F. H. Boos, thans op daggeld werkzaam J. T. P. J, Straatman, thans ter beschikking van den Directeur der Burg. Openb. Werken, en J. C. Yau Aalst, daartoe geeteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van N.-I. zullende zjj by het corps ingenieurs van den Waterstaai en'e lands Burg. Oponb. Werken „k la Buito" worden gevoerd. Gesteld: Ter bosohikking van den Direotear der Burg. Openbare Werken om werkzaam te worden gesteld by don Waterstaat en 'a lands Burg. Oponb. Werken G. F M. H. Do Pelser Beroneberg. byreeo- lutio van den Minister van Koloniën van 9 October 1888 gesteld tor boschikking van den G.-G. van N.-I. om te worden benoemd tot adspirant-ingenienrs bj) den Waterstaat en 'a lands Burg. Openbare Werken. 330ste ITAATILOTERIJ, TWEEDE KLASSE. VIERDE LIJST. Trekking van Donderdag 4 April. No. 9814 ƒ400. No. 8242 ƒ100. Prijzen van ƒ30. 1142 4934 7119 9271 10967 12403 14800 16923 18702 09 6733 7559 9573 11059 14 15313 43 19 1302 6997 7818 9713 78 12530 15520 17144 19232 1440 6018 32 9934 11347 12843 15629 17276 19638 1531 74 80 79 11415 67 15792 17306 19927 1S24 6208 7973 10388 35 13273 15806 8 79 2386 43 8004 10524 11500 87 16186 17560 20164 2463 6307 8386 79 58 13619 16503 18116 20490 2661 6470 8410 10714 11662 14221 13 99 20522 78 C529 8653 10839 11768 54 73 18343 70 4531 6605 8820 65 12191 14724 16922 60 LEIDEN, 4 April. Iu de heden door de Tweede Kamer gehouden zitting zyn de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid voor Dordrecht, den heer Van Gyn, ingekomen. Het debat werd voortgezet over art. 5 der Arbeidswet, zooals dit laatsteiyk door de Regee ring is gewyzigd, nameiyk beperking van het maximum van arbeidstyd voor personen beneden 16 jaar en vrouwen tot 11 uur met mogeiyk- beid van 2 uren verlenging by vergunning van den Commissaris des Konings en dispen satie by bestuursmaatregel voor sommige kedryven. Hierop zyn voorgesteld een amendement van den heer Bahlmann om vergunning te geven den werktyd op 12 uren te stollen, een amendement Heldt om voor kinderen van 12 tot 14 jaar een werktyd van 9 uren aan te nemen en een amendement Veegens om aan den bestuursmaatregel over te lateu, met inachtneming van plaatselyke omstan digheden, den aanvang en het einde van den arbeid vast te stellen. De discussie is niet afgeloopen. Ofüoleele Kennlagevlngen. Do Burgemeester en Wethouders van Leidon doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 4den April 1889, is vastgesteld do volgendo Verordening: VEEORDENING, houdende wyziging van do Algemeene Politie verordening voor de gomeente Leiden, van den 6don November 1879. Art. 1. Achter Art. 82 wordt een nieuw artikel toegevoegd van den volgenden inhoud: Art. 32e. Het is verboden geschreven of gedrukte stukken, niet uitsluitend handelsberichten of bekend makingen van verkoopingon of verbnringen bevat tende, zonder vergunning van den Burgemeester, in het openbaar to venton, to verspreiden of te koop aan te bieden. Art, 2. In Art. 40 wordt de aanhef van do tweede zinsnede gewyzigd als volgt: In bet geval van Art. 32a en van Art. 36 kan do rechter daarenboven de voorwerpen van bet misdrijf, gelyk mode de. middelon en de werktuigen, die tot het plegen van misdryf hebben gediend of bestemd zyn geweest, vorkeurd verklaren of bevelen dat die voor misbruik ongeschikt gemaakt of vernietigd worden. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, in zijno openbare vergadering van den 4den April 1889. Do Burgemeester, DE KANTER. De Secretaris, E. KIST. Zynde dozo Vorordoning aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland in afecbrift medegedeeld. En ie hiervan, krachtens het Raadsbesluit van 4 April 1889, tot het doon afkondigen von doze Ver ordening, onmiddellijk nadat zij iB vastgesteld, afkon diging geschied waar bet behoort den 4den April 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BUITENLAND. Prankryk. De heeren Thiebauld en Michelin, invlood- ryke leden der Bouiangistische party, hebben hun ontslag genomen als leden van het natio naal Boulangistisch comité. Koningin Victoria en prinses Beatrice zjjn, begeleid door eene afdeeling huzaron, den di8trictsgeneraal, als byzonder vertegen woordiger van de Fransche regeering, bene vens alle plaatselyke ambtenaren, uit Biariitz naar Cherbourg vertrokken. DaltaokUittL In de zitting van den Ryksdag herdacht de minister van marine gisteren, voordat de gewone werkzaamheden worden hervat, do ramp, welke de Duitsche vloot by Samoa hoeft getroffen. In warme bewoordingen bracht de minister hulde aan de slachtoffers van den orkaan. Daar' zy in den dienst zyn omgeko men, is het plicht van het departement van marine, het leed hunner achtergebleven be trekkingen te lenigen. De minister geloofde niet, dat door deze ramp de veiligheid der Europeanen te Apia slechts eenigszlns wordt bedreigd. De offlciëele berichtan van den oudsten Duitschen officier bevatten althans niets, dat zoo iets kan doen vermoeden, en daarby zou ook het Engelsch# oorlogsschip niet vertrokken zyn, indien de toestand tot ongerustheid aanleiding kon geven. Het bestuur der marine is nu verplicht de geleden verliezen, wat de schepen betreft, to herstellen, en daarvoor zyn reeds maatregelen getroffen. Immers, daar volgens berichten uit Amerika de regeering der Vereenigde Staten reeds drie kruisers naar Samoa hooft gezon den, zou men daaruit de verkeerde gevolg trekking kunnen maken, dat de belangstelling der Duitsche regeering in die streken begint te verflauwen, indien ook niet een voldoend aantal Duitsche schepen naar Samoa wordt, gezonden. Reeds zyn de noodige maatregelen genomen, opdat dit binnen den kortst moge- lyken tyd kunne geschieden. Luxemburg. Ondanks het besluit der Nederlandsche Ka mers, waarby hot voorstel der regeering tot instelling van een regentschap werd bekrach- tigd, schynt de Luxemburgscho regeering een voorstel van den hortog van Nassau te willen afwachten, voordat zy de Kamer byeen zal roepen. Telegramata, WEENEN, 3 April. De keizer, die zyn ver trek van Buda-Pesth had uitgesteld, is gisteren te Weenen aangekomen. Hij heeft de hooge Staatsambtenaren en de gedelegeerde van de geconstitueerden korpsen ontvangen. Men vond dat hy er beter uitzag dan een paar dagen geleden. BRUSSEL, 3 April. De regeering heeft be sloten niet onmiddelyk maatregelen, van welken aard dan ook, tegen Boulanger te nemen, maar is overeengekomen te verhoeden dat het land het middelpunt of broeinest worde van poli tieke Bouiangistische woelingen. Boulanger wordt in het oog gehouden. KIEL, 3 April. Keizerin Frederik is met hare dochters naar Berlyn vertrokken, waar zy een pa3r weken denkt te vertoeven. Tegen het midden dezer maand gaat zy naar Homburg. LONDEN, 4 April. Aan de „Daily Chronicle" wordt uit Konstantinopel gemeld dat, volgens gerucht, eene samenzwering tegen het leven van den Sultan is ontdekt. Men wilde den koning onttronen en zyn vader tot Sultan uitroepen. ADEN, 4 April. De Negus van Abessinië leverde den Dervischen een slag op de gren zen van Abessinië en Sudan. De Negus werd doodelyk gewond. Koning Menelik van Schoa, die met zyn leger een kamp by de Abessi- nische grens heeft betrokken, laat den Negus aan zyn lot over. G e m e e n t e r- a. <1. In de hedennamiddag gehouden zitting van den gemeenteraad waren tegenwoordig de heeren De Kanter, voorzitter, Knappert, Yan Buttingha Wichers, Zillesen. Juta, Du Rieu, Zaayer, Alma, Van Hamel, Schneither, Fockema Andre®, Le Poole, Verster Van Wulverhorst, De Sturler, Van der Hoeven, Cock, Zaalberg, Hasselbacb, Do Goeje, Kaiser, "Was en Driossen. Afwezig met kennisgeving de heeren Van Reenen, Bool, Koetser, Tiele- man en Nykamp. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat was ingekomen eene missive van den heer C. J. Leembruggen tot aanbieding van het reeds door ons vermelde scbildery van Jan Steen, dat door erkende beoordeelaars als echt was erkend. De Voorzitter stelde voor het kostbaar ge schenk met dankbaarheid te aanvaarden, waarop een luid applaus volgde. Verder was ook ingekomon een verzoek van de afdeelingen Katwijk en Noordwyk van de Vereeniging voor de Zeevisschery, om de Vischmarkt alhier te doen veranderen in eene overdekte markt. Aan de orde kwamen de volgende punten 1®. VoorBtol tot verlaging vaa met-erhuur en vaB don prijs van bot gas. (3 en 66) 2®. Verzoek van P. M. Van Sermondï, om terugbe taling van schoolgeld, lager ondonvijs. (67) 3°. Idem van C. Kolderman, om een plankijs te maker in de Zijlsingelgracht (58) 4®. Voorstel betrekkelijk het doen van eenige herstel lingen aan de Leerschool. 5®. Bezwaarschriften tegen de kiezerslijsten. (59) 6®. Voorstel om aan do Algemeene Politieverordening toe te voegen een nieuw artikel 32a, strekkende om het venton op de openbare etraat van dag en weekbladen enz. zonder vergunning van der Burgemeester te verbieden. 7®. Verzoek van J. Van der Bteon om eene stoep te leggen op openbaron gemeentegrond voor zijn huis aan de Boerbaavestraat No. 140 (61) Toen punt 1 aan de orde kwam, deelde de Voorzitter mede dat sedert de indiening van het voorstel de pryzen der steenkolei wel zyn gestegen, doch dat dit geene redei behoeft te zyn om wyziging in het voorste' te brengen. Het vroeger medegedeelde winst cyfer zal daardoor eenigszins verminderen, doch ook van geen invlo d behoeven te zyr op het vastgestelde cyfer van de inkomsten belasting. Hoogstens zal de sluitpost der ge- meentebegrootlng verandering ondergaan. Do heer Du Rieu stelde als amendemen: voor om den prys van 6 cout3 per kul. meter voor do bewoners der buitengemeente: te bobouden, doch die alleen voor de Leidschi ingezetenen op 5 cents te brengen. Deze motie werd voldoende ondersteun! om in discussie te komen.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2