ff*. 8936. :-r Donderdag 4 April, A*. 1889. <§sz8 (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Bit nommer bestaat nit TWEE Bladen. Leiden, 3 April. Feuilleton. De doode of de levende. LEIDSCH &h DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 8 maanden1.10. Tranoo per poet....1.40. Afzonderlijke Nommere0.06. Offioieele Keimiaffevineen. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, lste alinea, der Wet Yan 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toe zicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algomeene kennis dat door hen vergunning is vorleend aan do firma SERET EN BARNEYELD en W. H. DEN DOPPER en rechtver krijgenden, tot het plaatsen respectievelijk van eenc stoommachine in de fabriek van ijzerwaren aan den Veetwal No. 5 en van eene droogkast van lakwerk in het perceel in de 8pykerboorsteeg No. 12. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2 April 1889. B. KI8T, Secretaris. In den laatsten tyd wordt monigmalen, en vooral des Zaterdags-avonds, de orde op de straten verstoord door het rondventen van het blad „Recht voor Allen." De rondventers worden alsdan door het publiek vervolgd en de politie moet met inspanning van alle krach hen tegen mishandeling beschermen en, daar zy in den regel uit andere gemeenten ter verspreiding van genoemd blad alhier komen, hen naar het station uitgeleide doen. Naar B. en Ws. thans aan den gemeente raad mededeelen, zou aan dit bezwaar kunnen worden te gemoet gekomen door bij verorde ning het rondventen op de openbare straten van week- en dagbladen enz. zonder vergun ning van den Burgemeester te verbieden. Diergelijke bepalingen zijn dan ook in Politie verordeningen van andere gemeenten opge nomen. B. en Ws. geven den Raad mitsdien in overweging aan de Algemeeno Politieverorde ning in Hoofdstuk IV Afdeeling II, zorg voor orde en veiligheid op straat, achter art. 32 een nieuw artikel (art. 32a) toe te voegen, luidende „Het is verboden geschreven of gedrukte stukken, niet uitsluitend handelsberichten of bekendmakingen van verkoopingen of ver huringen bevattende, zonder vergunning van den Burgemeester in het openbaar te ver spreiden of te koop aan te bieden." Krachtens art. 40 der Algemeene Politie verordening zal dan de overtreding van dit verbod worden gestraft met eene geldboete van hoogstens v{jf gulden. Intusschen is bjj genoemd artikel de bevoegdheid tot ver beurdverklaring alleen erkend in het geval van art. 36 (verbod van kaartspel enz. op straat). Vermits verbeurdverklaring by ver- Een Roman uit Virginia van Miss A. RIVES. 2) Naar het Fransch, door Johanna. Zy aarzelde niet hare kin met de zibeline in aanraking te brengen, en zich dan in een ouderwetschen staanden spiegel te bekyken, om te zien welk een effect deze zachte tinten maakten; dan weder verborg zy, zoo diep zij kon, er haar gebronsd gelaat in, terwijl zy door al hare leden van genoegen trilde. Ge durende al dien tyd zat Barbara in gedachten verzonken, met groole wydgeopende oogen in den onzekeren dans der vlammen te staren, zp tikte, in gepeins verloren, zachtjes met de einden van hare loshangende lokken op de open palm van hare hand. Weldra kwam Ram ses naar haar toe, en begon het binnenste van een paar muilen, met roode hielen, by het vuur te verwarmen, tegen hetwelk zy tezelf- der tyd haar gezicht beschermde. Deze handeling sneed Barbara door het hart Valentpn, haar echtgenoot, lachte er altoos om, als Ramses op die manier zyne pantof fels verwarmde. Hare oogen vulden zich met tranen, haar boden rondventen mede wenschelyk is, stellen B. en "VVs. in de tweede plaats voor in de tweede zinsnede van art. 40, luidende als volgt In het geval van art. 36 kan de rechter daarenboven de voorwerpen van het misdryf, gelyk mede de middelen en de werktuigen, die tot het plegen van misdryf hebben ge diend of bestemd zyn geweest, verbeurdver klaren of bevelen, dat die voor misbruik on geschikt gemaakt of vernietigd worden, „en van art. 32a." Vermits het hier een spoedeischend geval betreft, geven B. en Ws. tevens in over weging, met inachtneming van art. 171 der Gemeentewet, te besluiten tot het doen af kondigen van de verordening onmiddeliyk nadat zy is vastgesteld. Aan den gemeenteraad worden door het Dageiyksch Bestuur overgelegd de nader inge komen bezwaarschriften tegen de door B. en Ws. voorloopig vastgestelde kiezerslysten voor leden van de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad. B. en Ws. geven in overweging daarop als volgt te besluiten: ten eerste de personen Willem Reinier Van Kampen, Jacob Hendrik Du Chattel, Jacobus Doesburg Lanooy, Petrus Lagerenberg en Johannes Develing alsnog op de drie kiezers- lysten te plaatsen, op grond dat zy naar vol doende huurwaarde voor de personeele belas ting, dienst 1887/88 of in de grondbelasting, dienst 1888 in deze gemeente zyn aangesla gen en hebben betaald en overigens aan de by de wet gestelde eischen voldoen; ten tweede de namen van J. Bey, A. Blans- jaar, D. Verbey, G. Bik, G. J. Bik en W. Epskamp niet op de lysten te plaatsen, op grond dat die niet voorkomen op den staat van den ryksontvanger, terwyi door hen de by art. 12 der nieuwe kieswet bedoelde noo- dige bewysstukken by hot adres niet zyn overgelegd ten derde de namen van A. F. Fortanati, P. H. Spek, G. C. Tasseron, eveneens niet op die lysten te plaatsen, omdat uit de door hen overgelegde bewysstukken blykt dat de aanslag in do grondbelasting niet voldoende is, zynde respectievelyk in hoofdsom en ryks- opcenten 7.13, ƒ9.52 en ƒ9.98; ten vierde aan de adressanten W. C. Francken, H. J. C. Van Veggel, G. Dingjan, J. De Haan en J. Wallaart mede te deelen dat hunne namen reeds voorkomen op de lysten, respectievelyk onder No. 194 van afdeeling II, No. 618 en No. 138 van afdeeling I, No. 271 van afdeeling III en No. 709 van geheele lichaam beefde van het hoofd tot de voeten. Zy schoen geen adem te kunnen kry- gen. Ach 1 Het was zonder twyfel dwaas van haar geweest, hier terug te keeren, waar der- gelyke gebeurtenissen twintigmaal per dag konden voorkomen 1 En toch was er iets, dat het bittere dezer gewaarwordingen verzachtte. Zy keek met droevigen blik in de kamer rond. Het was een ruim, luchtig vertrek, zooals men ze in het Zuiden vindt. Eene zachte tint van grys en rood, dat aan morgenrood deed denken, viel op de scliilderyen en meubelen. Het groote bed van mahoniehout was met roode en witte gordynen behangen; er lagen hier en daar witte geitenvellen op den grond; de lage en gemakkelyke zetels schenen tot gemak uit te noodigen; het aantal spiegels getuigde, dat eeno zekere mate van ydelheid in dit kleine nestje niet vreemd was, waar overigens alles met veel smaak was gerangschikt. Mooie schilderyen in waterverf hingen aan den muur en het zware koper van eene oude schryftafel glinsterde by de onzekere flikkering van het haardvuur. Barbara stond plotseling op en, heur zwaar haar naar achteren werpend, begon zy op hare kousen in de kamer op en neder te loopen. Houd toch een oogen blik op, myn hartje, afdeeling II; de datums van geboorte van drie en de woonplaats van één hunner moeten evenwel worden gewyzigd overeenkomstig de by het adres gedane opgaven, waaraan zal worden voldaan. Voorts wordt door H. J. Willemse recti ficatie gevraagd van het jaartal van geboorte, C. J. Van Leeuwen en J. J. Wolff van jaar tallen en datums van geboorte, terwijl J. Van Weizen, bedoeld by No. 682 van afdeeling I abusievelyk wordt genoemd Jan Van Welte, zynde de datum van geboorte, de woonplaats en de aanslag in de personeele belasting, geheel overeenkomstig met die van Jan Van Weizen. B. en Ws. stellen voor op die verzoeken tot rectificatie gunstig te beschikken. Eindeiyk zyn door hen van de kiezersiys- ten weggelaten de namen van A. L. Brunot, P. W. Arts, H. L. A. Gadet, C. A. Hammer, O. Van der Meer en W. J. Van Hooff, allen geestelyken, inwonende by pastoors en tot een voldoend bedrag aan huurwaarde als kamerbewoner geschat, en zulks op grond van een arrest van den Hoogen Raad van 27 April 1888, waarby werd bepaald dat de opgaaf van een kapelaan dat by van den pastoor als eerste huurder, vertrekken van zyn woonhuis in huur heeft, waarvan de huurwaarde op voldoend bedrag is geschat, dat hy als contrepraestatie voor die verhuur kerkeiyke diensten verricht en het honorarium, door particulieren voor zyn ministerie ver schuldigd, afstaat aan den pastoor, by wien hy inwoont, niet voldoende is om hem als lodger op de kiezerslysten te plaatsen, omdat die opgaaf niet past in de definitie, welke het Burgeriyk Wetboek van huur en verhuur geeft, nl. het geven en hebbon van het genot eener zaak gedurende een bepaalden tyd en tegen een bepaalden prys, terwyi in genoemde opgaven geen sprake is van eon bepaalden tyd en de prys zelfs zeer onbepaald is. Op grond van het voren medegedeelde, geven B. en Ws. in overweging ook op deze verzoeken afwyzend te beschikken. Na overleg met den voorzitter der com missie van fabricage, deelen B. en W3. den Raad mede dat er by hen geen bezwaar be staat tegen de inwilliging van het verzoek van J. Van der Steen, om eene stoep te leggen op openbaren gemeentegrond voor het perceel in de Boerhaavestraat No. 31. Zy geven derhalve in overweging de gevraagde vergunning te veriaenen, onder voorwaarde dat de stoep worde gelegd gelyk met de straat en zy niet meer dan één meter buiten den gevel uitspringe. smoekte Ramses, met den pantoffel in de hand op den grond knielend. Gy zult uwe mooie kuusen verslyten. Barbara vervolgde zwygend hare wandeling door de kamer. Gy kunt heengaan, zeide zyik zal u aan stonds roepen. Toen Ramses vertrokken was, sloot Barbara de deur, ging toen naar het venster en schoof de gordynen op zyde. De lucht was met kleine dry vende wolkjes bezaaid, door welke de water achtige stralen der maan heendrongen; de tulpen, byna geheel ontdaan van het goud kleurige gebladerte, waarmede zy in October versierd zyn, keerden hare kelkjes naar de blauwe lucht om den dauw te ontvangen, even alsof zy kleine fantastische bekertjes waren. De wind woei by vlagen, men zou hem het best hebben kunnen vergelyken by iemand, die in slaap is gevallen en onregel matig ademhaalt. Het hield op met regenen. Barbara's haar schitterde minder, nu er het bleeke schynsel der maan op viel, doch zy wa3 nog even schoon. De bessen der hulst, reeds met scharlaken getint, schenen door hare groene blaadjes heen haar aan te staren. Het licht van haar venster wierp een onzeker schijnsel op het zachte gras voor het huis. Het, ongeduldig gehinnik van een paard, dat weer door ander gehinnik uit de verte be- PRUS DER ADVERTENT EEN: Yan 1— 6 regels/1.05. Iedere regel meerƒ0.171. Grootere letten naar plaatsruimte. Yoor bet im- oaaaeeren bnitea de stad wordt 0.10 berekend. Aan de universiteit alhier is het docto- raal-examen in de rechtswetenschap afgelegd door den heer K. N. Hengeveld. De off. van gezondheid 2de kl. dr. Boon- acker, van het militaire hospitaal te Leiden, is gedetacheerd by het garnizoens-hospitaal te Maastricht. De zang- en muziekuitvoering, Woens dag 27 Maart jl. in Zomerzorg alhier ge houden ten voordeele van een nieuw orgel in het gebouw der Christelijke Wykvereeni- ging aan het Levendaal, heeft, na aftrek van alle onkosten, opgebracht de som van 260.20'/i. Yrydag-avond, den 6den April a. s., geeft het Gewandhaus quartet uit Leipzig een con cert in de Stadszaal. De kracht en macht, welke dit beroemde viertal door meer dan ydele ideeën aan elkaar verbindt, zal worden verbroken, ten gevolge der hooge onderschei ding, onlangs aan zyn aanvoerder, den hoer Henri Petri, te beurt gevallen. Daar het tot de groote uitzonderingen behoort, de muziek op zoodanigen trap van volmaking te hooren vertolken, zal wel niemand, die deze kunst hoogschat, verzuimen om dit concert by te wonen. Het „Utrechtsch Dagblad" schryft omtrent het Gewandhaus-quartet het volgende: Petri is een meester als solist; als quartet- speler is zyne beteekenis niet minder. Zyne quartet-soirées te Leipzig staan te dier stede, waar men hooge eischen aan de kunst stelt, goed aangeschreven en worden er zeer ge waardeerd. De muziekbeoefenaars en muziek liefhebbers in onze stad weten het quartet evenzeer te waardeeren. Dit bleek uit de volle zalen, wanneer het in vroeger jaren eene uit voering gaf. Wij verheugen ons, behalve Petri, den altist Bernhard Unkenstein en den violon cellist Alwin Schroder te zullen weerziende tweede violist R. Bolland is door Hjalmar Von Dameck, een Deen van afkomst, vervangen. Door de leerlingen der openbare school te Leimuiden is voor de Ylissingsche slacht offers byeengobracht de som van 5.50. In de gisteren door den gemeenteraad van 's-Gravenhage gehouden zitting is het voorstel van B. en Ws. tot aankoop van grond aan den Trekweg, voor den aanleg van het nieuwe kanaal om de stad, met 25 tegen 10 stemmen aangenomen. De heer Van Kempen richtte daarop eene interpellatie tot het bestuur over het spuien gedurende het badseizoen. De burgemeester verklaarde dat nimmer tot spuiing zal worden overgegaan, wanneer de overtuiging bestaat antwoord werd, deed zich niet ver van haar hooren. Zy liet het gordyn met een zucht in zyne vorige plooien vallen, en met haar beide armen op de tafel geleund, schenen hare blik ken al wat zich in de kamer bevond in zich op te nemen. Toen haar blik op de schryf tafel viel, slaakte zy een rauwen kreet. Hoe aangrypend kan het prozaïsche van het leven zich met het poëtische vermengen, ja er zelfs door worden overtroffenDe adder, voor welke deze arme vrouw aldus terugdeinsde, was niets anders dan eene half uitgerookte sigaar, die daar op een aschbakje lag te vergaan, op dezelfde plaats, waar drie jaren geleden eene achtelooze hand haar had neder geworpen. Plotseling viel zy voor de tafel op hare knieën, greep het stukje tabak en kuste het herhaalde malen. Barbara bezat in zeer hooge mate ge voel voor het belachelykezy begon te lachen en dat niet zenuwachtig, maar in zichzelve, zooals iemand, die het bespottelyke van iets inziet; zy ging by zichzelve na, wat een oningewyde wel zou zeggen, als men haar de sigaar had zien kussen. Zy kuste haar op nieuw en verborg haar gezicht in beide han den. Was het te verwonderen, dat zy huiverde? Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1