Leiden, 2 April. stuk van een militair standpunt. Het wordt tyd dat aan de Regeering de middelen niet worden onthouden om de defensie op voldoen den voet te rogelen. We zyn op den goeden weg: hot volk zelfs brengt de quaestie ter sprake; do Minister van Oorlog zal in een wetsontwerp het beginsel aannemen. Toch is er een groote party, die zich verzet. Werd ons land de buit eener groote mogendheid, dan zouden, en dit verliest men geheel uit het oog, de eischen van den dienstplicht veel hooger worden. Het oude stelsel hield do legers buiten de maatschappy. Op Pruisens voorbeeld wordt volksweerbaarheid overal ingevoerd. Het be ginsel is eerlykgeiyke rechten moeten tot geiyke plichten voeren! De offers, die Nederland voor zyn defensie brengt, waarborgen, dat men zich niet zonder protest zal schikken naar don wil des aan jailers. Maar dan zal ook, ten gevolge van de 'meerdere volmaking der wapenen, waarvan het gebruik verstandeiyke ontwikkeling eischt, de meer beschaafde zyn medewerking moeten verleer.en. Ook de vorming van het kader moet uit de goledoron kunnen goschiodon. Elko veldtocht zal snel verloopendus flinke voor bereiding is nootlig. De jonge mannen, die zich thans laten vervangen, zullen in tyd van gevaar niet wegblyven; maar geen hulp is van hon te verwachten, als zy niet in vredes- tyd behoorlijk geoefend zyn. De geschiedenis van don oorlog van Frankryk in 1870 biedt een treffend voorbeeld aan, hoe weinig ver wacht kan worden van de toewyding van ongeoefende vrijwilligers. Een s'rydmacht, welke niet in vredestyd is georganiseerd, zou ook by verdediging van de vesting Holland niet van het minste nut zyn. Zy, die thans aan het leger worden onttrok ken, zullen bij oorlogsgevaar eone regeling verwenschon, welke hen tot werkeloos heid doemen zal. De persoonlyke dienstplicht zou voor het kader eene aansporing zyn om zich tot een hooger peil van ontwikkeling op te werken. De bruikbaarheid der reservo moet gelyk staan met dio van het onmiddellyk te mobi liseeren leger: onze schuttery is volstrekt niet voor hare taak berekend. Als fortleger zal zy, ondanks goeden wil, weinig betee- kenen. Kreeg zy, in ontwikkelde jonge man nen uit den goeden stand, geschikte officieren, zy zou, tot een geschikte reserve vervormd, hare taak beter kunnen vervullen. Plichtgevoel zal de grondslag moeten zyn van de verdediging. Wie kan haar verwachten van de 2500 plaatsvervangers en nummer- verwisselaars, die jaariyks onze lichting van 11,000 man binnendringen? Dat ieder, die het wèl meent met z(jn vaderland, alle krachten in het werk stelle om, ter verzekering van onze vryheid, het goed recht te doen erkennen, dat in beginsel reeds uitgedrukt is in art. 180 der Grond wet: Alle Nederlanders, daartoe in staat, zyn verplicht mede te werken tot handhaving der onafhankeiykheid van het Ryk en tot verdediging van zyn grondgebied. Hierop volgde eenig debat. De heer Pierlot beval het Zwitsersche stelsel van algorueenen woerplicht aan, wat den voorzitter de opmerking deed maken, dat alleen de P. D. thans aan de orde is. De heer Riedel wil dienstvervanging ver bonden zien met dienstverbetering, wat voe ding en verpleging betreft, waardoor de ge goeden meer zouden worden aangetrokken. De voorz. herinnert, dat door prof. Buys is betoogd, dat vervulling van dezen wensch bet gevolg zal zyn van Pers. Dienstplicht. De heer Hoekstra meent dat de opleiding van het kader niot geschikt i3 om begrippen van tucht ingang te doen vinden. Hy beveelt daartoe het Duitsche stelsel van vorming der onderofficieren en korporaals aan. Ook komen de officieren te weinig in de kazerne, en leeren het leven der militairen niet genoegzaam kennen. Prof. Buys zegt grooten eerbied te hebbon voor de practische wenken door de beide laatste sprekers gegevenmaar een groot volksbelang mag geen schipbreuk lyden op den stryd, of het een aan hot ander moet voorafgaan. In elk gevalwordt het. leger verbeterd, dan komt al het andere terecht. Hot moet'uit andere persono'; worden samengesteld, zietdaar de allesbeheerschende vraag. Do militaire spreker van dezen avond protes teerde t :on hetgeen gezegd is over het kader en de verhouding van don officier tot den man. De voorzitter constateerde dat het begmsei van den Persoonlijken Dien - plicht door niemand bestreden is, en betuigde har 'yken dank -n de sprekers, die zoo duideiyk hebben getoond dat werklieden, die langs wetteiyken weg eenigen toestand willen verbeteren, steun vinden by hooger ontwikkelden. Ook de pers ontving den dank des voorz. voor do moeite, die zy zich geeft om het gesprokene in wijden kring te verspreiden. Na kennisneming van het in hare han den gesteld voorstel van Burg. dn Weths. tot verlaging van de meterhuur en van den pry's van het gas, overeenkomstig de overgelegde rapporten van commissarissen der gasfabriek, deelt de commissie van financiën den gemeen teraad mede dat zy in geenerlei opzicht be zwaar hoeft aan te raden zich met beide voor stellen te vereonigen. De daarvoor in de rapporten van commis sarissen en Burg. en Weths. aangevoerde gronden komen haar afdoende voor. Met genoegen ontwaarde de commissie van financiën dat, sedert de prys van het gas met April 18S5 van 8 tot 6 cents werd verlaagd, het gasverbruik behngryk is toegenomen, als in 1884, 242,750 en in 1888 300,4487 kubieke meters, terwyl ook het aantal gasverbruikers aanzieniyk is vermeerderd. Blykens de ver slagen nl. bedroeg het aantal geplaatste meters, in gebruik by particulieren, op uit. December 1884, 237G stuk3,1885 2537 stuks, 1886 2645 stuks, 1887 2748 stuks en op uit. December 1888 bedroeg dat aantal 2838 stuks. Ook heeft de winst thans reeds een cyfer bereikt, dat hooger is dan vóór de prysver- laging werd verkregen, wanneer men namelyk in aanmerking neemt dat, zooals door Burg. en Weths. wordt aangevoerd, een belangryk bedrag, besteed voor de uitbreiding van het buizennet en vernieuwing van lantaarns, onder de gewone kosten van exploitatie is gerang schikt. De gunstige verwachtingen, door de voorstanders van de prysveriaging in 18S5 uitgesproken, hebben zich alzoo verwezenlykt, en er bestaat, naar het inzien der finantiëele commissie, groote waarschynlykheid dat, wanneer wederom tot prysveriaging wordt overgegaan, ook thane daarvan eene belang- ryko uitbreiding van het gasverbruik het gevolg zal wezen. Het winstcyfer zal wel uit den aard der zaak in de eerste jaren eenigszins verminderen, doch zal, blykens de gedane ondervinding by vorigeprysveriaglngon, het vorig bedrag al spoedig wederom bereiken. Voor do financiën der gemeente ziet do com missie alzoo geen bezwaar in de aanneming van het voorstel, waartoe zy dus adviseert. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van P. M. Van Sermondt, geven B. en Ws. in overweging aan adressant, wegens vestiging in de gemeente met 1 Februari jl. restitutie te verleenen van betaald school geld voor zyne twee zoons, leerlingen der Jongensschool 2de klasse over de maand Januari 1889, tot een bedrag van twee gulden. Tevens leggen B. en Ws. aan den gemeente raad over oen rapport van de commissie van fabricage omtrent de noodlge herstellingen aan gemeentegebouwen wegens stormschade, ter kennisneming, alsmede omtrent het ver zoek van C. Kolderman om een plankys te maken in de Zyisingelgracht voor zyne woning onder Leiderdorp No. 232, en betrekkeiyk het maken van eenige herstellingen in een der lokalen van de Leerschool. B. en Ws. geren dienovereenkomstig in overweging: lo. aan C. Kolderman de gevraagde vergun ning onder de voorgestelde voorwaarden te verleenen, en 2o. hun te machtigen tot de bedoelde herstellingen aan de Leerschool, zullende later een voorstel worden ingediend tot verhooging van den betrekkeiyken post der begrooting. De Haagsche bladen maken met den grootsten lof melding van het liefdadigheids concert, dat Zaterdag-avond door het Leidsche Studenten-muziekgezelschap „Sempre Cres cendo" in de residentie in „Diligentia" gegeven is, in het byzonder ook wat het spel betreft van den cellist, den heer Leonides Van Praag. Twee prachtige kransen werden het gezel schap geschonken, één voor en één na de pauze. De voorzitter van „Sempre", de heer J. Loudon, sprak eenige woorden van dank tot de geefster van den eersten krans, welke, evenals de tweede, onmiddellyk werd opge hangen aan de banier, welke te midden van groen op tiet podium prykte. Het publiek was tafrijk, waaronder de aristocratie der hofa: ad on de nu aldaar wonende oud-kwes- kolingon der Leidsche Alma Mater goed waren vertegenwoordigd. - Een paar Scheveningscho nfcv: .uwen stonden bovendien aar. den uit gang met schalen gereed om de giften tè ontvangen, welke de milde hand nog bereid was voor het goede doel af te zonderen. By de aanstaande akte-examens voor onderwyzer en onderwyzeres zullen in Zuid- Holland als deskundigen optredende heeren K. F. Van Rysinge en J. D. De Visser Smits, te 's-Gravenhago, J. D. Van Wyk, te Leiden, en R. Leopold, te Gouda, voor Nederlandsche taalA. Van der Harst, te Leiden, S. C. Rademakor, te Rotterdam, A. Op de Laak en C. Van Swieten, te 's Gravenhage, voorreke nen; J. Schmal, te 's-Gravenhage, en J. Ph. Van Ouwerkerk, te Gorkum, voor aardryks kunde, zang en schryven; D. Kanon en H. Eerbeek, te 's Gravenhage, voor geschiedenis C. Kamerbeek, te Rotterdam, en P. Van Bochove, te Charlois, voor natuurkennis; J. Schreuder, te Rotterdam, en J. C. Sander, te Schiedam, voor opvoedkunde, en de dames Kleyn Van Lier, Pontier en Van der Ende, voor handwerken. Aan het postkantoor Leiden werd ter Rykspostspaarbank gedurende het eerste kwartaal van 1889 ingelegd f 45,023.33'/s> en terugbetaald f 29,562.70. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven bookje, draagt het nummer 4600. Aan het postkantoor Warmond werd ge durende hetzelfde kwartaal ingelegd f 1857.93 en terugbetaald f 1065. Het laatste uitge geven boekje draagt het nummer 135. Aan het postkantoor Wassenaar werd ge durende dat kwartaal ingelegd f 1523.94 en terugbetaald f 307.33. Het laatste uitgegeven boekje draagt het nummer 201. Aan het kantoor en het hulpkantoor te Noordwyk aan Zee werd gedurende dien tyd ingelegd f 789.03 en terugbetaald f 600.75. Het laatste uitgegeven boekje draagt het num mer 104. Het stoomschip „Amsterdam," van Rot terdam naar Nieuw-York, passeerde 1 April Lizard; de „Borneo" is 29 Maart van Am sterdam te Batavia aangekomen; de „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, is 2 April te Genua aangekomen. G«meay4 Nl*n w a. De timmerman Duivesteyn is hedennacht in het ziekenhuis alhier overleden. Zyno twee polsen en een paar ribben waren gebroken, terwyl eene hevige hersenschudding zyn lyden vermeerderde. Geruimen tyd had hy werk gevonden op de ysbaan en toonde zich daar steeds een yverig en getrouw werkman. Daar hy een goed inzicht had omtrent den weerstoestand, was hy steeds de eerste, wien werd gevraagd wat hy van het weer dacht, en menigmaal kwam zyne voorspelling uit. Nadat de baan gesloten was, vond hy werk by het plaatsen der palen van de telefoon en twee dagen daarna trof hem het ongeluk. Zyne vrouw biyft met acht kinderen achter, waarvan zy er nog zee by zich heeft. Hedenmiddag om halftwee is een 15-jarige jongen, genaamd M. B., wonende te Oegstgeest, by het rangeeren der Haar- lemsche stoomtram, naby het Terweepark, op een der wagens gesprongen, met het ongeluk kig gevolg dat hy er afviel en den laatston wagen over zyn lichaam kreeg. Hy werd onmiddellyk naar het ziekenhuis alhier ver voerd, waar slechts de dood kon worden ge constateerd. De politie doet onderzoek. Nadat gisteren door de Leidsche politie een Duitscher aan de justitie te's-Gra- venbage was overgeleverd, omdat hy by een winkelier een stuk rookvleesch had ontvreemd, hield zy gisteravond weder een niet alhier tehuis behoorenden man aan, die eene worst onder Leiderdorp had weggenomen. Ook die man, een oud bekende der justitie, i8 naar de gevangenis te 's-Gravenhage overgebracht. Men schryft uit Leiden, dd. 30 Maart, aan de „N. R. C.": Dat de Leidenaars niet ten onrechte als vurige vischbeminnaars bekend staan, en dat deze hartstocht - door Verhuell's teekenstifl herhaaidelyk reeds op zoo geestige wyze op de kaak gesteld - er nog altyd heerscht, werd hedenmiddag wederom door een merkwaardig voorbeeld bewezen. In de heolkundige kliniek van het academisch ziekenhuis werd een man binnengebracht, die vol schuldbesef zelf, en niet ten onrechte, de hevige pijnen, waaraan hy leed, aan het overmatig offeren aan dezen afgod toeschreef. Acht dagen geleden was hem hot voor een Leidenaar onovertrefbare geluk ter. 5bel gevallen, zich naar hartelust tegoed te kunnen doen aan een hoerlijk schol- U-run aal, en onze vriend, niet bokénd met de eerste rogelen der epicuristische wetenschap, welke eene volkomene, doch bedachtzame toewyding voorschryven, had in een uiterst korten tyd eene verbazende hoeveelheid met vei en graat verzwolgen. De straf was Diet uitgebleven. Na dit feestmaal heeft hy geen rustig oogenblik gehad. Ook de maag van een Leidenaar is niet op den aanval van eene goede dosis vischgraten berekend. Zy kwelden den liefhebber geducht, zoodat hy, in uiter sten nood, hedenmiddag de hulp der heelkun dige wetenschap moest inroepen. Aan haar gelukte het, zy het niet zonder inspanning, een bal vischgraten, ter grootte van wel eene vuist, langs den regelmatigon weg uit 's mans lichaam te verwyderen. Alle hoop bestaat nu, dat onze patiënt den slag weer te boven zal komen. Of hy deze les in de toekomst ter harte zal nemen? Wy wanhopen. Zulk een Leidenaar verliest bij de visch zyn verstand en het is reeds te vaak gebleken, dat de harts tocht doof is, zelfs voor de lessen der ervaring op hoe gevoelige wijze ook gegeven. Men schryft ons uit Lisse, (ld. 1 April Onze gemeente wordt sinds Vrydag 11. in rep en x-oer gebracht door een geval, dat opmerkeiyk veel overeenkomst heeft met dat te Boxum, vermeld in het L. D. van heden. Een gezelschap van vier personen zat onder het gebruiken van een borreltje byeen, toen één van hen de aardigheid had (als men het ten minste zoo noemen mag), tydens de afwezigheid van zekeren J. v. D. iets uit een tleschje in diens glaasje te doen, naar men beweert met bedoeling hem spoedig dronken te maken. J. v. D., die even weinig complimenten maakte met een borrel als onze Boxumer wegwerker, ledigde zyn glas, at daarna nog iets, gevoelde zich kort daarop onwel, legde zich op raad van 't gezelschap in een naast- byzynden hooiberg te rusten en overleed ongeveer 10 uren na het innemen, ondanks alle pogingen van den waarschynlyk te laat ontboden geneesheer. De justitie, in de zaak gemengd, heeft uit te maken, welk aandeel ieder van 't gezel schap hierin heeft gehad, terwyl men door een geneeskundig onderzoek aan het licht hoopt te brengen of werkelyk morphine (een geneesmiddel, door een persoon van het ge zelschap dagelyks gebruikt) de oorzaak van den dood is, dan wel of die aan andere oor zaken mocht toegeschreven worden. Nog dient vermeld, dat de gestorvene reeds verscheidene dagen vóór zyn dood zich onwel gevoelde en gedurende zyn leven zeer veel aan Bacchus geofferd had. Er zyn te Amsterdam valsche bankbiljetten van f 25 in omloop. Zaterdag ten minste is een Duitscher, die met een nog onbekend persoon, aan een logement houder op de Prins Hendrikkade een dergeiyk van valschheid verdacht bankbiljet in betaling wilde geven, gearresteerd. Het was dezelfde persoon, die dezer dagen een dergelyk biljet in een koffiehuis in de Warmoesstraat in betaling had gegeven. (A. S.) BUITENLAND. Fnmkr|jk De minister van justitie heeft bepaald dat de procureur-generaal Bouchez, die weigerde het verzoek tot vervolging van generaal Boulanger te teekenen, door een ander amb tenaar zal vervangen worden. In zyne plaats is benoemd de heer Kuesnay De Beaurepalre, thans advocaat-generaal. Zaterdag zyn te Parys vier zonen van den koning van Siam aangekomen. De gérant van het anarchistisch blad „<j!a ira" is wegens ophitsing tot moord, plundering en brandstichting, tot een half jaar gevangenisstraf en 1000 fr. boete ver oordeeld. Daltaoklud. Gisteren zyn de Duitsch-Engelsche telegraaf kabels overgegaan in staatsbeheer, zoodal thans veertien rechtstreeksche verbindingen tus8chen Duitschland en Londen bestaan. De postmeester-generaal te Londen zond het eerste telegram af; hy wenschte den Duit- schen directeur-generaal Stephan geluk met den nieuwen toestand, welke ryke vruchten voor de beide landen moge dragen. De heer Stephan antwoordde, msgelyks per telegraaf, met het uiten van den wensch, dat de tele graafkabels steeds hot middel mogen zyn tot vriendschappelijk, verkeer tusschen de beide landen. Hierna werden de lyncn voor het open baar gebruik opengesteld.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2