stellen, terwijl de keuring bij het vertrek van de markt moot plaats hebben. Redenen waarom adressanten de vrijheid nemen Uwe Excellentie met bescheidenhe d in overweging te geven, hot daarheen te leiden dat, zoolang hot rotkreupel door onze wetgeving nog niet is opgenomen onder de besmettelijke ziokten, vanwege de plaatselijke besturen gepaste en gestrenge middelen in het werk worden gesteld om schapen, aan die ziekte lijdende, voorgoed van de markten te weren. 't Welk doende, B. C. Looyaard, LeidenA. "Van Leeuwen, Leiderdorp; N. Poot, Rotterdam. Het zal den 25sten April a. s. 40 jaren geleden zijn dat dr. C. E. Van Koetsveld, na drie dagen vroeger door ds. Oort plechtig bevestigd te zijn, zijn dienstwerk als leeraar bij de Nederduitsch Hervormde gemeente te 's-HagQ aanvaardde. Uit Rotterdam wordt gemeld dat de Yereeniging tot ondersteuning der Hoog- duitsche opera gistermiddag opnieuw eene vergadering hield, waarin door den heer Heyermans verslag werd gegeven van de bijeenkomst met den heer Saalborn. Het resul taat daarvan, een volledig gewijzigd „cahier de charges", werd 11a eenig debat met over groots meerderheid aangenomen. In de eerstvolgende vergadering zal het bestuur aftreden, terwijl de heer Hijmans van Yeenendaal nu reeds meedeelde voor geen voi der mandaat in aanmerking te willen komen. Wegens het overlijden van den oud-hoog- ïeeraar dr. F. C. Donders, zal elk openbaar vertoon van feestviering op heden, den dies vatalis der Utrechtscho hoogeschool, worden achterwege gelaten. Wel is Maandag middag door den academiscben senaat besloten dat de rede van den rector-magnificus, professor D'Aulnis Do Bourouill, op het vastgestelde uur (1 uur) zou gehouden worden. Volgens „De Wereldburger", bevinden de heeren Stewart en lord Castletown zich "to Amsterdam, om namens den Lourenqo- Marquez- en Transvaal spoorweg met de Ned.- Zuid-Afr. Spoo- wegmaatschappij te onderhan delen over de tariefquaestie. Zy moeten, volgens genoemd blad, de overbrengers zijn van een ultimatum van kolonel Mac Murdo. Onder leiding van dr. J. Herman De Ridder, predikant bij de Remonstrantsche gemeente te Boskoop, had aldaar eene bijeen komst plaats tot oprichting van eene afdee- ling van den Nederlandschen Protestanten bond. Nadat 38 personen als lid ingeschreven waren, werd e9n voorloopig bestuur gekozen, bestaande uit de heeren J. H. De Ridder, C. Dauwsnijder, P. O. Van Nes, K. Van Nes Pz. en C. Van Nes Dz. De heer Arntzenius, directeur van de Bllliton Maatschappij, is door den groothertog van Sak8en-Weimar-Eisenach benoemd tot ridder van do Waakzaamheid of den Wit ten Valk. De heer M. F. Groen, te Dordrecht, beeft bedankt voor eene benoeming van onderwijzer in de Nederlandsche taal aan een zendings seminarium te Friedland. „Eigen Hulp" te Utrecht maakte ƒ28,223 winst. Over het bestede bedrag zal 11'/- pct. worden uitgekeerd. In de heden gehouden vergadering der naamlooze vennootschap „Plantentuin", te Arn hem, werd besloten 4 pet. dividend uit te keeren en werd machtiging verleend tot de uitgifte van 10,000 aandeelen. Staande de vergadering werd reeds meer dan de helft geteekend. Do heer Gaarlandt werd tot directeur benoemd. Naar men verneemt, zal in verband met de a. s. wereldtentoonstelling te Parijs eene niet onbelangrijke verbetering worden gebracht in de treinverbinding Holland Parijs. Terwijl men nu by vertrek van 12.15 n.m. uit Amsterdam te 11 u. 53 's avonds te Pai'üs aankomt, vertrekt men by de nieuwe regeling te 12.55 uit Amsterdam- om nog 10 minuten vroeger dan thans (11.43) te Parys aan te komen. De tweede verbinding van Amsterdam van 3.23^ n.m. wordt verzet tot 5.55 n. by eene aankomst te Parys van 0.10 's ochtends. By den trein van 12.55 uit Amsterdam vervalt het oponthoud te Brussel, en zal in dien trein van Brussel af een waggon-restaurant loopen. In de omgekeerde richting vertrekt men uit Parijs te 8.15 's ochtends met eene aankomst te 7.20 's avonds te Amsterdam, terwyl de trein, die 's ochtends 11.37 te Amsterdam aankomt, gedurende de tentoonstelling, van Parys te 11 uur, in plaats van te 9.45 's avonds zal vertrekken. Het stoomschip „Bantam," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 25 Maart van Genua de „Borneo," van Amsterdam naar Batavia, is 2ó Maart te Padang aangekomende „Edam," van Buénos-Ayres naar Amsterdam, vertrok 25 Maart van Madera naar Lissabon do „Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 25 Maart van Colombo; de „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, is 26 Maart te Suez aangekomende „Burge meester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, is 26 Maart te Padang aangekomen. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op 29 dezer niet plaats hebben. Gemengd Nieuw*. Niemand zal ontkennen dat overmatige zwaarly vigheid eene lastige kwaal is, maar het m nst zy, die er zelf mede geplaagd zyn. Welnu, in deze eeuw van machines, is thans ook voor hen gezorgd geworden. Dr. G. Gaertner te Weenen namelyk heeft eon toestel uitgevonden, waarin de patiënt moet draai en om zoodoende op de meest rationeéle wijze arbeid te verrichten. De hoeveelheid van den arbeid kan juist geregeld en naar do kracht van den zwaarly vige afgepast en gemeten wor den. Het toestel, „Ergostat" genaamd, is niet groot, eenvoudig en nu ook in het yzermaga- zyn van den heer Joh. Dee op de Hooigracht voort anden. Wy waren hedenmorgen in de gele genheid het te bezichtigen. De uitkomsten, met deze machine by ver schillende personen reeds verkregen, moeten ver de verwachtingen overtreffen. Niet alleen dat er eene gewichtsafneming van 1 kilo er week wordt verkregen, zonder dat de pationt In zyn eten beperkt of dat dit gewyzigd be hoeft te worden, maar de Ergostat-arbeid oefent bovendien een zeer weldadigen invloed op zyne gezondheid uit. Gewichtig moeten de verschynselen zyn dat de hartstoot en de p 'ls krachtiger worden, dat de ademhaling zelfs by licbamelyken arbeid beter geschiedt, zóó zelfs, dat personen, die anders altyd kuchen, weder eene vrye ademhaling verkrygen, om standigheden, welke bewyzen dat de Ergoslat ook de werkzaamheden van het hart ver sterkt. Er zijn nog talryke ziekelyke gesteldheden buiten de zwaarly vigheid, by welke het ge bruik van den Ergostat heilzaam is gebleken en het is meer dan waarschynlyk, dat hot terrein voor de arbeidstherapie nog grootwr zal worden. Volgens verklaring werden met deze machine tevens gunstige resultaten verkregen of kan ze worden aangewend by lyders aan ware jicht (podraga), chronische spierrheumatisme, zenu w- ziekten, slapeloosheid enz. enz., waardoor mode de gestoorde bloedsomloop wordt verbeterd. Er werd ons eene lyst vertoond met namen van vele voorname personen, die zich do Ergostat-machino reeds hebben aangeschaft. De a a n d a c h t d e r 1 e z e r s v a n d 11 blad zy gevestigd op eene advertentie, daarin heden voorkomende, betreffende het groote bal masqué, dat Zaterdag 30 Maart a. s. zal plaats hebben in het Paleis voor Volksvlijt, te Amsterdam. Aan byzondere aantrekkelyk- heden zal het by dat bal niet ontbreken. De hofleverancier, de heer H. Lensing en de heer M. Van Lith, fruithande laars, te 's Hage, hebben gisteren kievits eieren aan den Koning en de Koningin aan geboden. Aan den vierdaagschen kegel- wedstryd in bet hotel „Franciskanerbiüu" te 's-Hage, werd door 300 heeren deelge nomen. De 7 hoogste pryzen werden behaald door do hoeren Knurbein, Otten, Meyer, Brosch, Fortmann, Kienne en Rust, met 75 tot 69 punten. Gistervoormiddag is by het a f- varen te Scheveningen de bomschuit „SCH 111", reeder A. Mos Jr., schipper C. Den Heyer, in aanvaring gekomen met de „SCH 52", reeder P. Haring, schipper M. Baak. Van het eerste vaartuig werd daarbij de boeg ingestooten; persooniyke ongolukkon hadden er gelukkig niet plaats. Te Haarlem viel gisteren een schildersknecht, gaande langs het Wydo Geldeloozepad, neder en overleed plotseling. De man was ruim vyftig jaar oud en laat eene vrouw en twee kinderen achter. In den laatsten tyd was hy onwel en daarom onder geneeskundige behandeling. Te Haarlem is een melkver- kooper op listige wyze bedrogen door twee personen, die zich voordeden als handelende in laken en linnen. De één, met het uiter- lyk van een Israëliet, noemde zich den knecht, nommer twee den koopman, die alléén do Engelsche taal verstond. Deze nu was in het bezit van eene groote party van genoemde goederen, welke hy tegen eiken prys van de hand wilde doen. Na lang bieden en loven en allerloi praatjes, werd de melkvérkooper door hen overgehaald voor honderd vyftig gulden te koopen. Later bleek echter dat het gekochte nog geeno waarde van één derde van die som vertegenwoordigde. Te Rotterdam heeft in eene woning op den hoek van de Aort-Van-Nes- straat en Mauritsweg een diefstal plaats gehad. De dief of dieven zijn het onderhuis aan den kant van den Mauritsweg binnengedrongen of hebben door middel van eon valscben sleutel de straatdeur geopend en uit eene zilverkast ongeveer 24 zilveren lepels medegenomen, be nevens twee zilveren medailles en eenige kloir.e zilveren voorwerpen. Vervolgens weder beneden gekomen, hebben zy zich voorzien van oon paar nieuwe laarsjes,hoed en blauwe winterjas, benevens een regenscherm van oen der heeren. Tegen een fabrikant te "Wag e- ningen is proces-verbaal opgemaakt, wegens het in zyn dienst hebben van een kind be neden den leeftyd van twaalf jaren. Door mevr. de wed. R. Le Cheva- lier is vermaakt aan de kerk te Baam 3000 en aan do armen aldaar ƒ1000. In het feit, dat in Nederland de oprichting van een asyl voor dronkaards weder ter sprake komt, heeft do heer A. JacobB te Baarn aanleiding gevonden om in eene bro cbure „De drinklust en zyne genezing" ('s Gra- venhage, Cremer Co.) eenige wenken en raadgevingen ten opzichte van do inrichting van zoodanig asyl en do behandeling dor daarin opgenomenen ten beste te geven. Het vlugschrift is in boeienden styl ge schreven en de opmerkingen van den schry- ver verdienen voorzeker de aandacht, zoowel van hen, die zich ten taak stellen aan den drank verslaafden op den goeden weg terug te brengen, als van hen, die zich aan misbruik van alcoholische dranken schuldig maken. De vice-president van de Banque de Paris, de heer E. Joubert, heeft de „Köln. Ztg." tegen 8 Mei voor de rechtbank te Parys gedagvaard, wegens voor hem honende bo- richton in dat blad. Voor de bezoekers van de Parij- sche tentoonstelling zullen witte ezeltjes met Egyptische ezeldrijvers worden aangebracht men zal aldus op het Marsveld kunnen rond ryden. By de laatste trekking der Pa- i-ysche loten viel do pry's van 150,000 fr. op ten lot van een jongen van 11 jaren, den zoon van een wynhandelaar te Bergerac. In een schouwburg te Marypost in Engoland ontstond dezer dagen eene paniek door het gerucht, dat eene galery instortte. Verscheidene personen werden gewond. Denzelfden avond veroorzaakte in een schouwburg te Sheffield brandalarm eene zelfde ontsteltenis. De toeschouwers drongen elkaar naar de deuren, gelukkig echter zonder ernstige gevolgen. Aan mevrouw Albani is te Montreal door sir Donald en lady Smith een bouquet aan geboden, waarvan het midden gevormd werd door den laatsten spyker, welke in de „Cana dian Pacific Railway" werd gedreven aan het "Westolyk Eindstation. Deze spyker was in een kring van diamanten gezet. Op den spoorweg van Buenos- Ayres naar Rosaria is dezer dagen oen trein ontspoord. De rijtuigen, die een groot aantal landverhuizers bevatten, geraakten in brand, zoodat 12 menschen gedood en 40 gewond werden. Donderdag 11. werden te Liver pool een man tot vyf jaar en eene vrouw tot acht maanden dwangarbeid veroordeeld, die het wel verdiend hadden. Zy hadden hun kind, eenige weken oud, in eene kist ge stopt, na het met een slaapmiddel bedwelmd te hebben en het toen op een spoortrein verzonden. Toen het kind eindeiyk ontwaakte en schreeuwde, werd de kist aan het station te Liverpool geopend, maar het overleed kort daarna. BUITKNLAN» Frmakr]jk. Op voorstel van de heeren Félix Pyat, Labordère, Basly en Camehnat is de regeering den werkloozen arbeiders der krygsvoorraad- fabriek van Lecerf et Sarda te hulp gekomen met een krediet van 20,000 fr. Het werk zal nu weder worden hervat. Voor het Paryscho salon zyn 7612 kunst werken ingezonden, waarvan echter, met hét oog op de beschikbare ruimte, slechts 2500 kunnen worden geplaatst. Zondag nacht liep te Parys het gerucht, dat generaal Boulanger, die met een vriend in het restaurant Durand gegeten had, een» plotselinge flauwte had gehad en zich zéé onwel gevoelde, dat hy van tafel opetend »n zich naar huis liet brengen. Het geval schijnt echter geene nadeelige gevolgen te hebben gehad. Volgens te Parys uit Rome ontvangen berichten, zou het Vaticaan toegegeven en zich bereid verklaard hebben, Guilbert, aarts bisschop van Bordeaux, evenals de aartsbis schoppen van Parys en Lyon, tot kardinaal te verheffen. Eenige Fransche bladen noemen dit bericht echter ongegrond. Wegens de algemeene ontevredenheid over het beheer der „Sociétó Générale des Téléphones" in Frankryk, zal de regeering het monopolio zelve overnemen. Do heer Tirar'd hoeft althans oen wetsontwerp tot dat doel ingediond, waarby tevens wordt voorgesteld in alle steden, waar nog geen tbl6foon "is, deze aan te loggen. Daitaohlaiid. Volgens de Berlynsche „rost", is de Samoa- conferentie uitgesteld. Waarschynlyk zullen de beraadslagingen niet vóór begin Mei aan vangen. De redacteuren Oldenburg en Mehring van de opgeheven „Volkszeitung," die zich in voorarrest bevinden wegens n- jesteits- schennis, zullen na het verstryken van den termyn, 27 Maart, voor eene nieuwe aanklacht wegens beleediging vervolgd worden. Groot-Brltaimlft. In de gisteren door het Lagerhuis gehou den zitting, verklaarde de heer James Fergus- son, dat by de regeering nog geen bericht is ontvangen omtrent eene overeenkomst, krach tens welke de Chi! enscbe regeering voor nemens zou zyn de rechten der Pemaansche schuldeischers op de ontvangsten van 'farapaca te erkennen. Wel is de Chileensche regeering bereid in onderhandeling te treden ten be hoeve eener regeling van de vorderingen dar schuldeischers, en is daarover van gedachten gewisseld, doch tot dusver is geen resultaat verkregen. De heer John Bright, lid van het Par lement, die geruimen tyd beterende was, is weder ingestort. Zondag was zyn toestand zóó ernstig, dat men om de familie seinde, doch des avonds was hy weder veel beter. Oostenr.-Hong.-Blonaret>ie. Do reden, waarom do keizerin van Oostenryk haar plan opgaf om zich te Wiesbaden onder behandeling van dr. Mezger te 6tellen, was dat de keizer haar in haren tegenwoordigen toestand van neerslachtigheid niet wilde laten gaan. Men zegt nu dat dr. Mezger zal wor den uitgenoodigd naar het kasteel Lainz by Weenen te komen om de keizerin, vóór het vertrek der vorstelyke familie naar Ischl (haar zomerverblyf) onder behandeling te nemen. De keizerin lydt aan rheumatiek, hoewel die ziekte door de jongste massagekuur veel ver beterd is. Hare voornaamste ongesteldheid is echter de geestelyke gedruktheid, ten gevolge van do jongsto gebeurtenissen. Het beroemde klooster van Melk in Oostenryk heeft den SOOsten gedenkdag zyner oprichting gevierd. Op de aan dit klooster verbonden school ontvangen byna alle jonge lieden van de hoogste standen uit Oostenryk hunne opleiding. Servië. Naar de „Daily News" uit Odessa verneemt, zal Nathalia te Bucharest den loop van zaken in Servië afwachten, daar zy den regenten niet wil hinderlyk zyn door ongevraagd terug te keeren naar Belgrado. De „Standard" vernoemt uit Belgrado dat Milan plotseling aldaar terugkeerde. Hy ver klaart niet te willen heengaan, alvorens zeker heid te hebben dat Nathalia niet terugkeert tydens zyne afwezigheid. Al de histories omtrent Milan's geldgebrek worden tegengesproken. Hy heeft 4,000,006 franken in de „Landerbank". DUNDEE, 25 Maart. Eene socialistische manifestatie beeft hier gisteren plaats gehad, waaraan twintig duizend personen deelnamen. Met uitzondering van eenige kleinigheden, had er geen enkel incident plaats.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2