de flran zqi\o ecuigei o jiu muco h\j oone hoogi.- reek tot woonplaats t.ii zen. Da.. li. P. to-on Mei a. s. zijne betrekking te i ("derdorp nedorgelegd, maar steil zich over oenigen tijd toch weer be roepbaar. Vad.) - De Raad dor gemeento Storapwyk heeft besloton eene geldleening aan te gaan van f 4700, tegen hoogstens 4 pet. rente, ter be strijding der oosten van verbouwing der openbare schooi te Leidschondam. -Ook de minister van buitenlandschezaken, de hoer Hartson, hogaf zich Zaterdag naar het Loo. De drie ministers keorden des middags in de residentie tei ug. - Het is niet de hoer Van Vliet, maar do heer Van Thiel gewestelijk secretaris van de residentie Japai die to Oengaran aan lever ziekte is overleden. - Naar wordt boricht, zou de heer dr. G. J. Legebeke, onlangs benoomd tot directeur der Eerste Ned. Verzekeringmaatschappij, te 's-Hage, zijn ontslag uit dio betrekking aan vragen, omdat hij liover het daarmede onver eenigbaar gebb-ken profossoraat te Delft wenschte te behouden. Hy zou als w iskundig adviseur aan de Maatschappij verbonden blijven. - Ten behoeve der stelling Amsterdam zal ook b« de Vyf huizen een fort worden gebouwd. - De 1ste luit. Nieuwland wordt by zyn terugkeer uit Oost Indiü ingedeeld oy hot 4de regiment infanterie. - Het stoomschip „Conrad," van Amster dam naar Batavia, vertrok 25 Maart van Suez; de „Obdam," van Rotterdam naar Nieuw York, is 24 Maart Lizard gepasseerd; de „Prinses Marie," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 24 Maart St.-Vincent; de „Oranje-Nassau," van Suriname naar Am sterdam, is 23 Maart te Havre aangekomen: de „Schiedam," van de Plata Rivier naar Rotterdam, vertrok 22 Maart van Buenos-Ayres naar Montevideo; de „Zeeland" vertrok 23 Maart van Batavia naar Rotterdamde „Stella" is 24 Maart van Catania to Messina aango- komende „Voorwaarts," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 24 Maart van Padang; do „Gouverneur-Generaal s' Jacob." van Am sterdam naar Batavia, vertrok 24 Maart van Genua; de „Rotterdam" vertrok 23 Maart van Nieuw York naar Rotterdam; de „Timor,' van Batavia naar Amsterdam, vertrok 23 Maart van Vigo, gesleept wordende. C3- -ft m IV i 1 "W" Wederom werd hier ter stede Zaterdag avond gevent met het orgaan der sociaal-democraten, met „Recht voor Allen". Gevolgd door veel volk on beschermd door eenige politio-agenten, werden de venters, drie in getal, naar het station geleid. Toen de trein reeds vertrokken was, gingen zy naar buiten, in de richting naar Oegstgeest, terwyl het volk naar de stad terugkeerde. Door den Hoogen Raad werd heden behandeld de zaak van een landbouwer, die door het Hof te 's-Bosch wegens mishan deling, die den dood ten gevolge had gehad, was veroordeeld. Mr. J. Van Gigch lichtte de cassatievoor ziening toe en stelde twee vormmiddelen voor: ten eerste, dat niet bleek uit welk deel der getuigenverklaringen de aanwyzingen zyn ge put voor de constructie van het wettig be- roep, en ten tweede, dat niet gebleken is dat aan den beklaagde of zijn raadsman gelegen heid is gegeven tot debat over het visum repertum van twee deskundigen, dat aan één hunner slechts is voorgelezen, hetgeen vol gens pleiter als eene inbreuk pp het recht van verdediging was te beschouwen. De conclusie in deze zaak is bepaald op 8 April. De rechtbank te 's-Hage veroor deelde heden den man, die een vriend in de Begijnenstraat aldaar met eon mes verwondde, tot drie maandende vrouw van verdachte zeden, die in eene herberg aan de Kalver markt aldaar eene portemonnaie rolde, tot acht maanden gevangenisstraf. Een voorbeeld van het tegen deel van hondentrouw gaf in het laatst der vorige week de hond van den heer J. J. G., in hot Oostdorp te Wassenaar. Het dier wist zich nl. des nachts uit zyn halsband te werken en vierde zjjn moordlust bot. In korten tyd had hy een paar dozy» hoenders, een zestal konjjnen en een paar kalkoenen dpodgebeten. Na afloop ging hy weer in zijn hok liggen, alsof er niets ge beurd ware! Naar het „Vad." verneemt, liep Donderdag een man voor de woning van den ,«r Dol-... N ,uv- shuls, te VU op en neer, met een mes zwaaiende, en verklarende dat hy geroepen was om den leider der sociaal democraten te vermoorden. Dy onder zoek bleek dat de man in zyne geestvermoï gens was gekrenkt, zoodat hy naar een krankzinnigengesticht zal worden opgezonden. „Generaal" William Booth, de stichter en het hoofd van het Leger des Heils, zal, zooals reeds gemeld is, met de aanstaande Paaschdagen voor de derde maal ons land bezoeken. De „generaal" wordt 19 April por mailboot van Queenboro' te Vlissingen verwacht, op zyne reis van Londen naar Amsterdam, Utrecht en - waarschyniyk - Leidon, waar tydens zijn vorblyf buitengewone bijeenkom sten zullen plaats hebben, die door hem per- sooniyk zullen worden geleid en waar de volgende onderwerpen zullen worden behan deld „Het christendom van Christus", „de ware godsdienst der menschheid", en „Geloof en werken". Een aantal hoofd- en andere „officieren" van het heilsleger zal den „generaal" op zyne reis naar en door Holland vorgozollen, o. a. zyn zoon, „stafoverste" Bramwoll Booth, „majoor" Musa Bhal (van Engelsch-Indié), „majoor" Hodder, van Amsterdam, mevrouw „majoor" Oliphant-Schoch, miss H. Schoch, beiden van Londen, „stafkapitein" C. F. Schoch, en oud-iuitonant Lagerczantz, van het staande loger in Zwoden, en echtgenoote. De stoker, die by het werk van de heoren Van Hattum Co. door oen zand- trein werd overreden, is in het binnengast huis to Amstordam overleden. Te Welsum is thans in verge- vorderden staat van ontbinding in den IJsel gevonden het lyk van den sedert het begin des jaars aan hot postkantoor te Deventer vermisten adsistent J. v. d. B. Het lyk is op do algemeens begraafplaats te Olst ter aarde besteld. In eene driedaagsche zitting is voor de rechtbank te Utrecht de zaak bo handeld tegon Teunis Oskam, landbouwer, geboren te Woerden en wonende te Tuil en 't Waal (prov. Utrecht). Bekl. was beschuldigd, dat hy in don nacht van 24 op 25 Dec. jl. zyne echtgenooto Geertje Do Ruiter moedwillig van het leven heeft beroofd, door haar, bohalve andere mis handelingen, mot hot. hoofd togen een hard voorworp met zoodanige kracht te hebben geslingerd, dat haar schedel verbryzeld werd. In deze zaak werd een 40 tal getuigen, onder wie vier deskundigen, gehoord. Uit hunne verklaringen kwamen tal van feiten aan het licht, waarna Oskam door den president werd gewezen op al do bezwarende omstandigheden, welke uit het getuigenver hoor tegen hem zyn aan het licht gebracht. Spr. deed hom de vraag, of hy nu niet moest bekennen, zijne echtgenoote te hebben ver moord? Bekl. antwoordde hierop kortweg: „NeenI" ."oor den pres. opmerkzaam gemaakt, dat hy voor den rechter-commissaris toch had gezegd, dat hy in den avond van 24 Dec. zyne vrouw had geslagon, zoide bekl. dit in de instructie eerst Ie hebben vernomen en dit toen te hebben ontkend. In een uitvoerig requisitoir betoogde mr. N. De Ridder, subst.-officier van justitie, dat de schuld van bekl. aan den meord was be wezen en vorderde veroordeoling tot eene gevangenisstraf van 15 jaren. Mr. Ph. A. Haas, advocaat te Amstordam, droeg de verdediging van bekl. voor. De uitspraak werd bepaald op Donderdag a. s. Uit Sappe meer schryft men aan de „Veend. Crt.": Alles is hier rustig; het stilstaan van de fabriek bozorgt echter aan de arbeiders schade. Er is sprake van, dat de militairen Maandag zullen vertrekken naar hun corps. Do werkstakers hebben Woensdag vergadering in de open lucht gehouden en beproefd de arbeiders te Zuidbroek mee te krygen, maar het heeft niet gebaat. Nu de arbeiders toch het werk staken, heeft de heer Scholten besloten de vertimmering, welke de fabriek toch zou moeten ondergaan, dadeiyk te doen verrichten. Woensdag heeft de heer Scholten de arbeiders, welke naar Groningen waren gegaan om hom te spreken over hun eisch. niet te woord willen staan; hun getal was Woensdag tot 37 aangegroeid. Nader wordt omtrent de werk- staking der arbeiders in de lucifersfabriek te Eindhoven gemeld De vullers zyn niet aan het werk gegaan, omdat hun het oude loon is geweigerd. Om acht uren brachten zy Vrydag, ten getale van ruim vyfii,:, ecuo sorénadè met ketelmuziek aan den te Woensel woonaehtigon betaal meester der fabriek; vervolgens aan de-direc teureu. Men vreest voor ongeregeidhoden. De fabrikanten zjjn ovorgegaan tot geiykstelling der loonen met die der Apeldoornsche fabriek. Naar men aan de „Haarl. Crt." meldt, hebben de „doleerenden" nu reeds meer dan f 50,000 proces-kosten te betalen, zonder dat in een enkel proces door de rochters te hunnen gunste werd uitspraak gedaan. De Nederlandsche Studenten- Roelbond is voornemens op 26 Mei a. s. zyn jaarlykschen roeiwedstryd te houden op het Noorderspaarne, by Haarlem. Naar men verneemt, zyn van regeeringswege alle maatregelen genomen om onmiddellyk sterke militaire macht (infanterie en huzaren) naar de voonstreken in het Noor den te zenden, ingeval onverhoopt bystand ter handhaving van de openbare orde mocht worden vereischt. Voorshands biyft hot sedert 1 November jl. te Leeuwarden gestationneerdo detachement van 50 huzaren aldaar in garnizoen. Gistermorgen vertrokken per spoor uit Deventer naar Beilen 104 militairen met 4 officieren. Te Stnilde is bydekanaalwer- ken de arbeid weder begonnen. De eischen dor werkstakers zyn ingewilligd. De trein van Cherbourg, welke Vrydag-morgen te Parys zou aankomen, is by Epone gederailleerd. De postwaggon viel om en zoven postbeambten verkregen wonden. In den vollen foyer van de kei zerlijke opera te Moskou is eene vreeselijke misdaad geploegd. Een oud-officier van politie, Orloff genaamd, heeft met twee revolver schoten een korist, Bofani goheeten, gedood. De jaloezie is de drijfveer tot deze misdaad. De moordenaar is in hechtenis genomen. In eene Keulsche dynamiet- fabriek zijn vier man door eene ontploffing gedood. Do Grieksche minister van finan ciën hooft der Kamer van Afgevaardigden voorgesteld, aan prinses Alexandra bij haar huwelijk met aartshertog Paul van Rusland een bruidsschat van 400,000 fr. te verleenen. BUITENL.AKD. MVftsslitvjUS-x.. De rechtbank van koophandel te Parys heeft beslist dat er geene termen bestaan om do ontbinding van het „Comptoir d'Escompte" uit te spreken, en evenmin om eene com missie van liquidatie te benoemen. Wel be noemde zy twee administrateurs, die eene vergadering van aandeelhouders hebben belegd, om een besluit t6 nemen omtrent het al dan niet. ontbinden der Bank. De Kamer van Afgevaardigden heeft een voorstel aangenomen van don heer Levrey tot herziening van de accynsbepalingen op buitenlandsch zout. Het wordt bevestigd dat het huwelyk tusschen prins Alexander Van Battenberg en mei. Maria Loisinger niet rechtsgeldig is. Hot openbaar ministerie heeft echter nog geene formoele stappen gedaan voor de vervallen verklaring van het huwolyk, doch enkel een verslag van de omstandigheden, waaronder dit plaats had, aan den minister van justitie overgelegd. Den 7den April zal te Versailles een Bonlangiston-banket plaats hebben, waaraan Buulanger denkt aan te zitten. De „Sociétë des Métaux" Is ontbonden verklaard; de heer Levassour is belast met het 3fdoen der zaken. De voorzitter van het „Comptoir d'Escompte", do hoer Hentsch, heeft zyne betrekking als president der „Nieuwe Bank der Zwltserscho spoorwegen" nedergelogdde Bank vorloor by het koper incident 1,160,000 fr. Een officier, die zorgde voor het dage- lijksch verkeer tusschen het departement van buitenlandsche zaken en dat van oorlog, is verplaatst naar het garnizoen Saint Brieux, daar hy politieko betrekkingen met Boulanger heeft onderhouden. DmitaoklwitL De gezondheidstoestand der koningin moeder van Beieren, die zich naar Lugano, in Tessino, had begeven om herstel voor hare hartziekte te zoeken, wekt steeds grootere bezorgdheid. De koningin weduwe is eene dochter van vrylen prins Wilhelm van Pruisen en nicht van keizer Wilhelm I. In 1842 huwde zy met koning Maximiliaan II van Beieren en ging voor eenige jaren tot den Katholieken gods- -—r—-- - /-• - lokkige, krankzinnige koumg Ouo. By den Bondsraad is een wetsontwarg. ingediend, waarvan de strekking is our, dour wyziging van het Strafwetboek en de druk perswet, tot do opheffing van de bestaande socialistenwet te kunnen overgaan. De straffén, tot dusver slechts op sociaal-democratischs vergrypen bepaald, worden uitgebreid tot alle aanvallen op den bestaanden maatschappe- lyken toestand, de monarchie en den eigen dom. Zy, aie wegens dergeiyke vergrypen eenmaal gerechtelyk zyn veroordeeld, kunnen voor eenige jaren verbanneD worden. De uitgifto van dagbladen, welke eenmaal zyn veroordeeld, kan voorgoed worden verboden. Naar men, in aansluiting daarmede, zegr, zal er ook weder een dagbladzegel worden ingevoerd, waardoor de meeste kleine couranten met langer zouden kunnen bestaan. De keizer vertrekt naar Kiel om by den doop van het pasgeboren kind zyner zuster tegenwoordig te zyn. Groot-BrltnmiïB. Zooals reeds met eon enkel woord is ge meld, heeft lord Lowisham in het Lagerhuis verklaard, dat de bopaling, dat Hollandsch vee by do lossing geslacht moet worden, thans is opgeheven. De Nederlandsche regeering heaft voldoende bewyzen geleverd, dat long-, klauw- en mondziekte niet in dat land be staan, daar het laatste geval van dien aard in 1887 en het voorlaatste in 1885 is voorgo- komen. Dozo ziekten komen voor in Bolgië en Duitschland, doch do in- en doorvoc-r van vee uit andere landen is, zeide lord Lowisham, in Nederland verboden. By de verkiezing van een lid voor het Lagerhuis te Gorton is de heer Mather, de candidaat van Gladstone, gekozen met 5155 stemmen, terwyl de unionist Hatch 4309 stem men verkreeg. De meerderheid, waarmoe de Giadstoniaan nu werd gekozen, bedraagt bijna het dubbele van die, waarmede zyn voorganger (de Giadstoniaan Peacock) by do vorige vor- kiezing werd gekozen. Oontenr^Hong.-Monareh !e. De uitslag der verdere gemeenteraadsver kiezingen te Weenen heeft de liberale party in Oostenryk nog meer teleurgesteld. Niet alleen in de buitenwyken, maar zelfs in h u hartje der hoofdstad, hebben de anti-semiet-> i de overwinning behaald. In een der districten moest zelfs het Duitsch liberale lid v.m r Rijksraad, de heer Grübl, die dit distrf rre is sedert jaren in den gemeenteraa v- rtegen- woordigdo, het onderspit delven tegen don candidaat der semieten. De deelneming der kiezers was byzonder groot en vooral wordt er op gewezen, dat de ambtenaren, die goed opkwamen, mot de anti semieten stemden, terwijl ook do geeste lijken, hetgeen te Weenon zelden gobeurde, zicli druk met den stryd inlieten. Het Huis van Afgevaardigden heeft on- gewyzigd aangenomen het door de Regoering voorgestelde wetsontwerp op do premieleo- ningen. De reis van den keizer van Oostenryk naar Borlijn zal, naar do thans vastgestelde bepaling, in de maand Mei aanstaande plaats hebben. Te Festli is Zatordag alios rnstig gebleven, vooral ten gevolge van do strenge proclamatie van don minister van onderwys, waardoor de studenten aanmerkelijk kalmer zyn geworden. Weaens de jongste ongeregeldheden zyn 16 studenten tot gevangenisstraf veroordeeld. T«logrmnnivn. •LONDEN, 24 Maart. Men zegt te Birmingham, ingevolge eene vortrouwoiyke mededeeling van lord Chamberlain, dat de regeering be sloten zou zyn in don loop der Parlements- zitting van 1890 een einde te maken aan de agrarische Ierlandscbe quaestie. Een wetsont werp op de hervorming van het plaatselyk bestuur zou onderworpen worden aan het Parlemont. De voorgestelde oplossing zal o. a. ten doel hebben den verkoop van alle gronden. De zaak-Pigott zal misschien spoedig tot een einde gebracht worden. Men is twee individuen op het spoor, die, op den dag van Pigott'8 vlucht, by hem binnendrongen en zich ongetwyfold van papleren meostermaakten. O'Brien is uit de gevangenis van Hajlray overgebracht naai- die van Tralee. Er heeft daarby niets bijzonders plaats gehad. BELGRADO, 25 Maart. De Raad van regent schap doet door de dagbladen tegenspreken dat er een geheim verhond zou bestaan tus schen hom en koning Milan betreffende ver-

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2