JIS, am Dingdag 36 Maart. A*. 1889. Courant wordt dagelijksmei uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 25 Maart. Feuilleton. Wera Iwanowna Sentoff. DAG EIDSOÏÏ Ï?3JIB DBZHR COtTEAKTl ■»sw F*r 3 KuuteLUO. .'.K4II 5«r post1.40. ^osJerttfte ItaffMa. Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers gratis. Van het kwartaal Maart, April en Mei worden dan alleen de beide laatste maanden (ad 74 Cts. voor Abonné's binnen de stad en ad 94 Cents voor die buiten de stad woon achtig zijn) in rekening gebracht. Offlcieele KennimgeTin^en. Vergadering yan den Gemeenteraad ?an Leiden op Donderdag 28 Maart, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling: 1°. Benoeming van eene derde onderwijzeres aan de school 4do klasse, No. 2. (52) 2*. Voorstel tot wyziging van de verordening op de heffing van Bchoolgeld lager onderwijs. (42) 8*. Yerzoek van O. P. Waller Zeper, om vrijstelling van de betaling van schoolgeld, Hoogore Burger school voor Jongens. (48) 4*. Voorstel tot aankoop van het huis Brecstrast No. 60. (49) 5°. Yerzoek van I. Imans, betrekkelijk eene demping van een gedeelte der Bijnsburgersingeleloot. (50) 69. Idem als voren van J. D. Kiek. (50) 7*. Bezwaarschriften tegen do kiezerslijsten. (53) Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien de adressen van A. SOMERWIL Az. en G. VERBERG, houdende verzoeken om vergunning res pectievelijk tot het plaatsen van ocne gaekraoht- m a chine in het perceel Hoogcwoerd 24 en van eene stoommachine eh een -ketel van 2 paarden kracht in het perceel Levendoal 81 Gelet op de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 {Staatsblad No. 95); Geven bp deze kennis aan het publiek dat ge noemde verzoeken, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijnalsmede dat op Maandag den 8eten April 1889, 's voormiddf.gs te elf uren, op bet Raadhuis gelegenheid zal wordon gegeven om bezwaren tegen die verzoeken in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L o i d e n, DE KANTER, Burgemeester. 25 Maart. 1889. E. KI8T, Secretaris. BRAjVKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat door F. W. DAGELET, alhi§r woonachtig, een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, in het perceel Mandenmakerssteog No. 10. Burgemeester en Wethouders voomesmd, Leid on, DE KAN TER, Burgemeester. 25 Maart 1889. E. KIST, Secretaris. By Raadsbesluit van 28 Februari jl. werd aan A. B. Stijger vergunning verleend tot demping van een gedeelte der Rynsburger- singelsloot. Sedert zyn nog verzoeken inge komen van I. Imans en van J. D. Kiek van gelijke strekking wat betreft het gedeelte eloot voor de perceelen Rynsburgersingel No. 9 en No. 1, aangezien de toestand onhoudbaar 25) Naar het Duitsch door F». J. C. „In 's HemelB naam 1" sprak hy en klemde zich aan haar vast. „Je hebt gelyk. Het leven is kort.Van elkander scheiden, al is het ook voor niet lang, zou eene zondige daad zyn. Ga daarom dan ook maar met mij mede!" XI. Op een snerpend kouden, donkoren namid dag in November bereikten hy en Francesca het dorp, waar "Wera Iwanowna geloefd had en gestorven was. Het voertuig, dat zy aan het laatste spoorwegstation gehuurd hadden, hield stil voor het beste logement van het dorp; Johannes droeg de geheel in een pels gewikkelde, half bevroren Francesca uit den wagen en in de gelagkamer, waar de aanwezig heid van petroleum, brandewijn en tabak dui-, delijk was waar te nemen. Francesca stond midden in de onzindelyko kamer en staarde met wyd opengesperde oogen om zich heen. De waard, de gasten, allen boeren met domme gezichten en met van vet glimmende haren, is, bevestigd door een door d9n heer Imans overgelegd schrijven van dr. Van Kaatboven. Daar het toch, zogt de heer Imans, voor hem onmogelyk is, om de aangrenzende eige naars te dwingen om mede te werken tot demping der geheele sloot, zullen zij, indien ook dit gedeelte is gedempt, daarvan beter de noodzakelykheid inzien en aanleiding geven tot spoedige navolging. Na overleg met de commissio van fabricage, geven B. en Ws. den Raad in overweging aan adressanten, behoudens voor zooveel noodig de vergunning van het Hoogheemraadschap van Rynlaud en van Gedeputeerde Staten, vergunning te verleenen de gedeelten der Rynsburgersingelsloot, golegen langs hunno bovenvermelde perceelen, voor hunno rekening te dempen en bun den gedempten grond tot wederopzeggens in gebruik to geven tegen beta ling van eene jaarlyksche recognitie van 3'/i cent per centiare, onder bepaling dat do rooiing en de uitvoering geschieden op aanwyzing van den gemeente-architect, de grond worde voor zien aan het uiteinde door eene behoorlijke schoeiing, ten einde tegen uitzakking te be- veiligon, alles met een yzeren hek worde afge scheiden, voor voldoenden afvoer van de in het te dempen gedeelte liggende riolen of loo- zingen worde gezorgd, tot afvoer van het hemelwater van den singelvveg eene yzeren kolk (gemeente-model) met loozing worde ge plaatst overeenkomstig de aanwyzing van den gemeente-architect, een en ander ter beoor- deeiing van Burg. en Weths., en dat de grond alleen tot tuin worde aangelegd en gebruikt. Het maken van eene kolk is noodig, omdat de lengte van het gedempte gedeelte te groot wordt om zonder deze op voldoende wyze het water van den weg af te voeren. Aan den gemeenteraad geeft de heer O. P. Waller Zeper te Noordwyk te kennen dat zyn zoon Marius Frans Philip dageiyks de lessen volgt aan de hoogere burgerschool te Leiden, dat door verandering van woon plaats en door verplaatsing naar Loosduinen hij na 1 Juni a. s. de lessen in Dan Haag aan de hoogere burgerschool zal b0 wonen en dat hy daarom gaarne werd vrygesteld van be taling van het laatste kwartaal schoolgeld aanvangende 1 Juni a s., op grond van verhuizing. Naar aanleiding van dit adres, deelen B. c i "Ws. don Raad mede dat M. F. P. Waller Zeper leerling is van de derde klasse der hoogere burgerschool voor de vakken wis- en natuurkunde, tegen betaling van een school geld van f 40, en dat de adressant reeds keken de vreemdelingen verwonderd aan; door middel van gebaron en teekens gelakte het Johannes den waard aan het verstand te brengen dat hy hun eene kamer zou aanwy- zen. De herbergier bracht hen naar een klein, eenvoudig vertrek. Na vorloop van een halfuur brandde er een flink vuur in de kachel en weldra stond de dampende samowar op de tafel. Francesca en Johannes zaten dicht naast elkander op de verschoten sofa; haar hoofd rustte aan zyne borst en onafgebroken zag hy haar in het bleeke, van afmatting getuigende gelaat. „Gevoel je je nu beter, myn schat vroeg hy op zachten, bezorgd klinkenden toon. Zy was dermate veranderd, steeds verkeerde z(j zóó in angst, alsof iets haar vervolgde. „Ik gevoel mij zeer zwak," antwoordde zy zacht. „Gevoel je je kalm genoeg om een paar uren alleen te zyn?" vroeg hy verder. „Ik wilde nog heden Fedor Iwanowitsch een be zoek brengen, hem nog heden spreken, opdat die zaak uit de voeten kome." Zy greep hem met beide handen vast en in hare oogen, welke verschrikt naar hem op zagen, blonkon tranen. „Ik zal je vergezellen," zei ze haastig. „Ik scheid niet van je." sedert lang het plan had te gaan verhuizen, 1 hetgeen thans spoedig zal geschieden. Er beslaan h. i. alzoo termen in deze de betrekkelyke bepaling van de verordening op de heffing van schoolgeld toe te passen, zoo dat B. en Ws. in overweging geven aan ^.adressant vrijstelling te Terleenen van de totaling van schoolgeld voor zyn zoon, leer ling d6r hoogere burgerschool voor jongens, over het laatste kwartaal van den cursus 1888/89, tot een bodrag van 10, en zulks wegens vertrek van de school op grond van Terhuizing vóór 1 Juni 1889. Ook deelen B. en Ws. den Raad mede dat op 10 Maart jl. door hen voor de gemeente is aangekocht het perceel aan de Breestraat No. 60, gelegen naast de Gehoorzaal, voor de som van 6400 en geven zy nu in over weging dien aankoop goed te keuren door vaststelling van een overgelegd concept-be sluit. Het bezit van bedoeld perceel, hetwelk go-, heel wordt ingesloten door de Gehoorzaal, is voor de gemeente van groot belang met het oog op eone eventueels uitbreiding dier localiteit. Tevens stellen B. en Ws. voor te besluiten dat do koopsom en de kosten ad 704 zullen worden gevonden nit de buitengewone ont vangsten: Opbrengst van geldleening, te welken einde een suppletoirs staat tot ver hooging van de begrooting, dienst 1889, met 7104 ter vaststelling wordt aangeboden. Ter vervulling eener vacature aan de school 4de klasse No. 2 wordt den Raad door B. en "Ws. eene voordracht aangeboden ter benoeming van eene derde onderwyzeres op eene jaarwedde van 550, als: lo. mej. Maria Johanna Scheffer, adspirant-onderwy- zeres aan de openbare school der 8de tj). No. 1 2o. mej. Geertruida Zindel en 3o. mej. Alida Lem, beiden werkzaam aan de school 4de kl. No. 2. De voordracht is opgemaakt in overleg met den arrondissements-schoolopziener, na ingenomen bericht van het hoofd der betrok ken school. Zooals reods door ons werd medegedeeld, heeft de commissie van onderwys in Neder land voor de Parysche tentoonstelling de Leid- sche Practische Ambachtsschool uitgekozen om het ambachtsonderwys in do Nederlandsche afdeeling „Onderwys" te vertegenwoordigen door werkstukken en teekeningen in de onder wezen ambachten. Do school zal eene volledige verzameling daarvan inzenden, welke den geheelen gang van het onderwys aanschouwelyk maakt. „Dat kan niet, mijn kind! Dezen treurigen gang wilde ik je liever besparen." „Maar ik ben bevreesd, Johannes; ik ben ontzettend bang, als ik alleen benen do booze mensch zal je schrik aanjagen en kwel len en die doode zal jou aan ray ontrukken, lederen nacht zie ik haar in myn droom en dan eischt ze jou van m(j terug." „Dat zyn koortsfantaisiegn, beste," zeide hy met gemaakte kalmte. „H&d ik je toch maar thuis gelaten 1" Met vertwyfeling greep bij het hoofd met beide handen vast. „Dwaas, dwaas, die ik was!" „Ik zou je alleen niet hebben laten gaan," antwoordde zy en vatte vleiend zyne handen. „Wees niet verstoord, liefste, en laat my met je gaan. Ik wil je niet alleen laten geen uur, geene minuut zelfs." Zy was zóó opgewonden, dat hem de moed ontbrak haar langer tegen te spreken. Op zyn arm leunende, als een vreesachtig kind zich aan hem vasthoudende, verliet zy mot hem de bedompte kamer, en toen hy haar met angstige teederheid vroeg of zy het met te koud had, of zij zich wél gevoelde, drukte zy slechts zyn arm tegen het lichaam en antwoordde: „Ik ben bij jou.wat zou me dan ontbreken, wat zou ik dan onaangenaams gevoelen?" PRIJS DHR ADVERT JBJN tihb: t Vut 1—t regelt f 1.06. leien regel meer 0.171. Grootero lettere nasr plaetarakmte. Voor het la* imintrin bvttea de ettd wordt 0.10 berekend. Daar wy vertrouwen mogen dat onze "be langstellende medeburgers de jaarlijksclie ten toonstelling in de Stadszaal, welke in April pleegt gehouden te worden, bezoeken, zoo is het onnoodig al de oefen- en werkstukken op te noemen. Alleen willen wy verzoeken aan hen, die de tentoonstelling te Farys zullen bc:oeken, ook eenige aandacht aan de Nederlandsche inzending (afdeeling onderwys) te willen schen ken, om den bloemendrager en de schei- trekker, onder het smidswerk, niet ongezien voorby te gaan. By de tentoongestelde voorwerpen der school zullen programma's van het onderwys voor belanghebbenden beschikbaar liggen. De geheele inzending is dus wel geschikt om daaruit de vruchten van eene methodische opleiding in de vier ambachten van knapen van 12- tot 16-jarigen leeftyd, die do school gedurende 3 jaren bezoeken, te leeren kennen en beoordeelen. Mejuffrouw C. A. Pynappel alhier is door den gemeenteraad van Middelburg op eene jaarwedde van ƒ1200 met 10 stemmen be noemd tot onderwyzeres aan school G aldaar (vacature mej. Soer, die naar Leiden vertrekt). Op mej. J. Kylstra, van Alkmaar, was 1 stem uitgobracht en 3 briefjes waren blanco. Biykens het heden verschenen verslag der Zuld-Hollandsche Maatschappy tot redding van schipbreukelingen, te Rotterdam, over het jaar 1888, zyn de zilveren medaille en hetgetuig- schrift uitgereikt aan dr. L. J. A. Braaken- burg en J. L. C. Woortman, mod. stud beiden te Leiden, tydelyk te Goederoedo aanwezig, voor hunne vrywillig en onbaatzuchtig ver leende geneeskundige hulp en verpleging der op het strand aangedreven, gekwetste en verkleumde schipbreukelingen van het op den 22sten November in het Goereesche zeegat verbrijzelde barkschip „Atalanta". De officier van gezondheid 2de kl. R. G. K. Ilcken, van het 2de bat. 5de reg. inf. te Nymegen en gedetacheerd by het militair hospitaal te Utrecht, wordt op 1 Mei a. s. overgeplaatst by het 5de bat. 4de reg. inf. te Gouda en gedetacheerd by het militair hospitaal te Leiden. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen 49, 25, ƒ5 en ƒ2.50; do laagste 47, ƒ24, ƒ4.60 en ƒ2.40. Het bericht dat ds. J. W. Pyzel te Leiderdorp tegen Mei zyn eervol emeritaat zou hebben aangevraagd, is minder juist. "Voo mi li»pmnmn—f Zy gingen het dorp door, kwamen voorby kleine hutten, op welker strooien daken eene dikke laag blanke sneeuw lag, en bereikten het einde van het dorp, waar een alleenstaand, oud, grauw heerenhuis zich eenzaam en treurig tegen de lucht aftoekende. „Daar moet het zyn!" sprak Johannes, ter- wyi er eene rilling door zyne leden voer. Francesca haalde diep adem. Met langzame schreden naderden zy liet huis; de deur liet een zuchtend gekraak hoo ien, toen Johannes ze na veel inspanning openstiet; zy kwamen in den ongeplaveiden, met sneeuw bedekten voorhof.Eene be jaarde, geheel in het zwart gekleede vrouw trad hun te gemoet en keek hen wantrou wend aan. „Fedor Iwanowitsch?" zelde Johannes op vragenden toon tot haar. Zy knikte bevesti gend en bleef hem voortdurend aanzien. „Zyt gij Marfa?" vroeg hij haar in het Duitsch, vergetende dat z(j die taal niet ver stond. Of ja: zy had hem verstaan; zy had haren naam gehoord. Zy bief" de handen ten hemel en riep klagende met luider stemme uit „O, Wera Iwanowna! O, myn moedertje Wera Iwanowna!" Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1