Q-o»na«eiag«S Niaaw» Toon Donderdagmiddag de wind opeens in 't Noorden liop en do zoe vry hoog begon op te zetten, was men te Sche- veningen, vooral omdat de branding zwaar was, niet gerust over eon vijftal garnalen- bootjes, die in de laatste dagen langs de kust visschen. Één landde er te halfzos, met veel moeite. De vior overigen zochten onder Ter Heijden land. Ongelukkon kwamen gelukkig niot voor. Volgens te Scheveningon loopend gerucht, zou de bomschuit S.C.H. 10, schipper G. De Graaf, reeder G. Den Duik, op zee zijn aangevaren, maar het volk gelukkig zijn gered. Het vaartuig, in de haven to IJmuiden omgeslagen, was een tjotter, „Henri- etto" geheeten. Een der drenkelingen is te Huizen reeds aangespoeld. De tjotter „Henriette" heeft behoord aan den makelaar Van Camper, in do Raamstraat. Dezer dagen i3 de „Henriotto" verkocht aan don heer E. E. De Vries, te Elburg, die Dins dag met oen vriend de tjottor heeft gebaald om over zee langs Muiden naar Elburg te gaan. Vermoedelijk is het vaartuig door eeno plotseling opkomende bui naar Huizen afge dreven en aldaar omgeslagen. Hy zou naar de Oost, ging naar Harderwyk en kwam met een zak vol rijks daalders terug. Zyn vader, ruim van geweten, getuige de vele ondergane vonnissen, hoopte •op een deel van 't handgeld. Niet alzoo dacht B. R., een vriend van zoonlief. Hy wilde liever het geld verbrassen, hetgeen dan ook ge schiedde. S., de vader, geraakte toen in woede, zocht B. R. op in den Zwaantjesgang en verweet hem, dat hy zyn zeon op 't slechte pad bracht. Eene woordenwisseling ontstond toen werd men handgemeen. S., die een mes bezat, trok 't uit zyn zak en stak het B. R. in den hals. Bloed vloeide overal; .agenten arresteerden S.oen dokter verleend# hu'p aan B. R., die bykans machteloos was door 't bloedverlies, en 't drama van den dag was weder afgespeeld. (Pr. Gron. Crt.) In den nacht van Zondag op Maandag ging te Parys zokeve Crèvecoeu", kappersbediende, met zijne „vriendin" José- phine Servet naar huis eu bloef tor hoogte van do kazerne Chateau-d'Eau naar een kleinen oploop kyken. Eenigo mannon wilden José phir.e ondor grove aardigheden omhelzen, Crèvecoeur verdedigde haar en eindelyk vlucht ten beiden naar hunne nabygelegen woning. De anderen zotten hen na, haaiden hen in en één hunner stiet den armon jongen een dolk in het hart, zoodat hy dood neerviel. Drie personen zyn dientengevolge in hechtonis ge nomen. De „Pal. Mall Gazette" bevat het verslag van een onderhoud tusschen kapi tein AVissmann en den correspondent van 'not blad to Cairo. De rijkscommissaris was van oordooi dat de Afrikaansche inboorlingen als kindoren moesten worden behandeld en dat zy •daarom allereerst wegens hun verzet tegen don Sultan en do Duitschers flink moesten worden getuchtigd. Van de Engolsche methode om den inlanders geschenken to geven, hield hy niet veel. „Heeft men kinderen ooit trachten om te koopen, hunne lessen te loeren?" vroeg hy. Zoodra men daarmedo begint, houdt liet leeren op. Zooals men zich herinnert, werd voor eenigon tyd door den Paryschen bankier "Weil Picard eene aanklacht wegens laster in gediend tegen den Franschen afgevaardigde Wilson in zyn blad de „Petite France." Aan leiding was dat in het blad het facsimile van een brief was afgedrukt, waarby Picard beloofdo 25,000 fr. te zullen betalen aan die genen, welke hem het eerst zyne benoeming tot ridder van het legioen van eer zouden be richten. Dit geding is onverwachts geëindigd. Toon de zaak dezer dagen voor het gerecht kwam, verklaardo do advocaat van Weit Picard, dat deze zyne beschuldiging terugtrok, omdat hy „do overtuiging had verkregen dat de ver vaardigers van hot vervalschte document niet de gedaagden waren en dat aan de goede trouw dor „Petite France" niet te twijfelon viel." Eene dame uit de hooge O os ten- ryksche aristocratie, do gravin Orosy, die mot de beroemde schoolrydstor Elisa do oer deeldo van met de keizerin van Oostenryk m do manége te ryden, zal zich, naar de „Echo de Paris" meldt, als directrice van een circus vestigen. Nadat haar eene erfenis van een millioon gulden ten deel viel, heeft zy een zeer grooten circus doen vervaardigen, niet minder fraai dan de circus-Reuz. Zy moet van plan zyn gedurende do. tentoon-, stelling daarmede voorstellingen te Parijs te ■gaan- geven. Een Londensch reclame-agent heeft 80,000 pd. st. aan de regeering aange boden voor het recht, om de achterzyde der postzegels met advertenties te laten bedrukken. De resfeering heeft tot 's mana leedwezen afwyzend op zyn verzoekt beschikt. Men zal respectievelijk voor 5, 3»n 2 fr. op het 3Je, 2de en 1ste plat van don Eiffeltoren kunnen komen; op de drio platten kunnen 10,000 menscheD tegelijkertijd plaats vinden. De Beriynsche barbiers heb 1)en gezamenlyk besloten om Zondags alleen tegen verhoogd tarief te schoren. Zy hopen zoodoende eon einde te maken aan de zucht hunner klanten om by voorkeur Zondagsochtends in hun winkel te komen, zoodat zy dan het werk niet afkunr.on, torwyi zij vele dagen in do week niets te doen hebben. Als de klanten nu maar niet uit wraak allen hun baard laten groeien, want dan zyn de barbiers zolven ge schoren 1 Do prefect van de Soino heeft op het bureel van den gemeenteraad van Parys' een programma der feesten by de internationale tentoonstelling nedergelegd. Do onkosten dier feesten, welke drie millioen franken zullen bedrageD, zouden verdoold worden tusschen don Staat, de stad Parys en de tentoonstelling. Het programma komt in hoofdzaak hierop neder Den 5den Meifoest van de Fédération to Versailles. Banket van 1500 couverts in do groot e Galorie des Glacés. Don Gden Moi: opening der tentoonstelling. Avondfeest op hot Champ de Mars. Den 14den Juligroote feestviering te Parys en schitterende verlichting van het Bois de Boulogne, het Bois de Vinconnes on der groote boulevards. In Septembergroot feest by gelegenheid der onthulling van het monument, dat op de placo de la Nation ter eere van de Republiek zal worden opgericht. Postzegelverzamelaars zullen met belangstelling vernemen dat Oostenr. k tot vervanging van byna al zijne tegenwoor- digo postzegels ovorgaat; daarenboven zullen er tegelykertyd vier verschillende postpak ketzegels worden uitgegeven, ter waarde van 30 en 50 kreuzers, 1 en 2 gulden. De gele koorts breidt zich te Rio-Janeiro verbazend snol uit. Dageiyks wor den omstreeks 120 personen aangetast. Te Smyrna is een hevige aar d- schok waargenomen, die verscheidene seconden duurde. In de haven Noss, by Storno way, zijn by een hevigen noordoosterstorm twee Etigelsche visschersvaartuigen vergaan. De opvarenden van beide vaartuigen, in 't geheel twaalf man, vonden hun dood in de golven. Volgons de „Pall Mall Gazette", komen van de Congo grooto hoeveelheden ivoor, wolke door Stanley, die zich ergens in de buurt der Nylmeren schynt te bevinden, naar de Aruwhimi worden gezonden. Reeds twoe partyen van dit ivoor, dat van voortref- feiyke hoedanigheid is en met 800 pd. st. per ton betaald wordt, zyn te Sheffield aange komen. Mon schryft uitSarlat(Dordogne): Vrouw Mesqui, geboren Gicaard, bewoonde het dorpje Canet, by Villefranche, ging eenig goed spoelen en kwam maar niet terug. Toen zij des avonds ook wegbleef, ging men naar baar zoeken; men vond ten slotte haar lyk in het water, voorzien van zware steenen, waar uit men de gevolgtrekking maakte dat er eene misdaad was begaan. Men verdacht dadelijk zekeren Pierre Rou- mailhac, wever, buurman van de echtelieden Mesqui. De gendarmerie begaf zich naar zijne woning, maar toon men daar kwam, lag Rou- mailhac's lyk by den poot van eeno tafel, d« hersenpan verbrjlzeld door een geweerschot. Wraak had Roumailbac tot do misdaad vervoerd. Ten gevolge van het smelten der sneeuw, zoo wordt uit Landeshut gemeld, wast het water der Bober sterk. Ook uit Görlitz komen berichten van hoogen waterstand. De Neisse wast schrikbarend. De oeverbewoners zyn officiéél voor het gevaar gewaarschuwd. KWSC»fWH'IMW>l lag-ll H1 MU'.-ti.V-y-* JTLüT-r.'.-bJMArigga-tTCTB-TMTOgg B XJIX JE PJ So JL X'? r». Frankryli. ..De „Temps" uit den wensch, dat by do handelsrechtbank te Parys de eisch worde gesteld om tot de liquidatie van het „Comp- toir d'Escompte" over te gaan. Do „Figaro" moont to weten dat de procureur dor Franscho Republiek plan hoeft door het hof te Nizza een onderzoek in te stellen naar de geldigheid van het huweiyk van prins Alexander van Batlenborg met mejuffrouw Loisinger. Do Fransclie wetten zouden hierby niet in aanmerking genomen zyn. Het burgerlyk huweiyk werd nl. voltrokken to Castollar, G kilometer van Mentone, dicht by de Italiaansche grens, op 6 Febr. (op don- zelfden dag dus, waarop te Moutone zelf het kerkolyk huweiyk was gesloten), hoewel de gobruikelyke afkondigingen niet waren gedaan en noch do bruid, noch do bruigom den be paalden tyd in die strook hadden doorgebracht. De Ministerraad heeft besloten de Kamer te verzoeken, 500 personen ter gelegenheid van de tentoonstelling mot een graad van liet Legioen van Eer to verooron. Daaronder zouden zyn 5 voor groot-officier en 1G commandeurs. Gisteravond is don hoer Antoine te Parys oen diner aangeboden in hot „Grand Hotel." By deze golegenhoid hield hij eene redevoo ring, waarin hy o. a. zeide: „Gedurende achttien jaren van Duitsohe overheersching hebben de bewoners van Elzas- Lotharingen steeds ouder mijn naam gepro testcerd tegen de soort van koop, welko hori bond aan den overwinnaar, die noch hunno zeden kent, noch hunne wenschen deelt. „Hun vertrouwen bleef, evenals hetmynb, onwrikbaar. Zy hoopten dat de vaderlands liefde dor Franschen niet de nadeelen zou ondervinden van de verdoeldhoid en de twisten der partyen, van welke zy hunne bevrijding verwachten. „Thans verkeert Elzas-Lotharingen in dub beien rouw, want het begint te vreezen dat het in de vergetelheid zal geraken. Het. is om dezo reden dat ik myn mandaat neer legde. Wy begonnen ons af te vragOD, of gjj in do worsteling, welke onder de verschil lende groepen hoersoht, niet het grootscho doel, dat wij ons voorstelden, uit het oog verliest. Daarom kwam het donkbeeld by ons op, een vertegenwoordigor der vorloron provin ciön af te vaardigen, dio u toeroept: Houdt op met u onderling to verscheurenverdedigt de Republiekwaakt voor de vryheitl, wolke een onderpand is van de eer en den vrede, waardoor hot mogelijk wordt aller hoop ie vervullen en avontuurlyke ondernemingen te vermijden, welke doodelyk zouden zyn voor het vaderland! Zoolang gy uzolven weet to beheersc en, zuilen de Eizassers het recht hebben alles van de toekomst te hopen. Uwe voormalige provinciën lijden onder uwe verdeeldheidzy zullen ten onder gaan ondor uwe worstelingen, welke met broeder moord gelykstaan. Zij hebben het recht ie eischen, dat gy u schaart rondom het vaandel der verzoening. „Wat myzelven betreft, ik ben trouw ge bleven aan het woord, eens door Gambetta gesproken: „Wanneer hot land bewust is van zyne materiëelo kracht, wanneer zyne grenzen ongeschonden zijn, mag het abstracte slaat kundige vraagstukken ter sprake brengen; maar in een land, dat niet in het voile bezit zyner grenzen is, wordt zulk een streven misdadig." DaStcoUand. In de by het Witboek omtrent de Samoa- eilanden door Von Bismarck gevoegde circulaire, het belangrykste der verschillende stukken en het meeste waard tot do beoordeeling van den tegenwoordigen stand der Samoa-quaestie, veroordeelt de Rykskanselier ten scherpste het optreden van den vongen consul Knappe, te Apia, die tegenover de vertegenwoordigers der andere mogendheden en tegenover do inboorlingen niet met de noodige kalmte en koelbloedigheid is opgetreden en daarbij, zyne instructies te buitengaande, handelde in stryd met het streven der Duitsche staatkifnde, hetwelk ook hem bekend was. Den consul was goeno machtiging verleend oorlog te ver klaren of een staat van oorlog uit te lokkon. Toen de consul dit deed, handelde hy geheel willekeurig, evenals toen hy het krygsrecht wilde toepassen tegen vreemdelingen, die op Samoa verblyf hielden, hetwelk natuurlijk volkomen was uitgesloten. De voorstellen, wolke de consul deed tot inlyving der Samoa-eilanden by hot Duitsche koloniaal gebied, zijn volkomen in strijd met "■"■MI'g --JUwi'ijjMjgy,.-mg de Duitsche staatkunde. Da kanselier ver klaart niet te begrjjpen, hoe de consul er toe is gekomen dergelyko 'voorstellen te doen. Daarom besluit prins Von Eismark zi -e mis sive met eene aansporing tot don nieuwen consul, dr. Stübel, om zich niet aan dergelyke handelingen schuldig te maken er. af te wachten, totdat hy de hom gezonden ïstrue- ties ho6ft ontvangen. De kunsttentoonstelling te Müncl en van den vorigen zomer heeft een oversc) ot opge leverd van 140.5Ö0 mark. De Koningin-moeder van Beieren is -te Lugano stervende. Do zoon van Prins Hoinvich van Pruisen z-.il do namen van Friedrich Garl om angen. Op voorstel van vele vertegenwoordigers uit de landbouwstreken, heeft de Landbouw- bond met algemeene stemmen beslisr, dat er redenen bestaan om allo landbouwproducten uit het buitenland met een invoerrecht te heiasten. De akte van beschuldiging tegen de Belgische anarchisten Alfred en Georges Dofuisseaux en 25 anderen, beschuldigd van aansporing tot de anarchistische woelingen in November en December van het vorige jaar, is thans opgemaakt. Defuissoanx wordt daarin do hoofdschuldige genoemd. U .dege- tuigenissen van een aantal medeplichtigen is gebleken dat er een plan bestond met den naar Frankrijk govluchten Alfred Defo -soaux om in liet steenkooidistrict eene aigomeene werkstaking uit to lokken en den arbeiders wapenen te leveren. Uit elk .kolenbekken zou eon gewapende arheidstroep in de richting van Brussel op- rukken, om de regeering zoodoende tanopen hare legermacht te verdeelen en vervolgens te dwingen do Kamers te ontbinden en een beroep op het volk te doen. Als teeken voor het begin der bewoging zouden in La Rouvière en omstreken dynamietaanslagen plaats hebben. Te rechtertyd werden deze voornemens door gevangenneming der raddraaiers verijdeld. Koning Leopold der Belgen heeft der Congo rogeoring medegedeeld dat hij persoon- lyk den eersten spoorweg in den vrijen Congo- staat zal oponen. Mot don aanleg vordert men goeddo lyn zal waarschynlyk in den herfst van 1S90 gereedkomen. Prins Boudewyn zou, tydens zyn afwezig heid, Regent zijn. Do minister van spoorwegen heeft da advocaten der regeonng gelast te onderhan delen met do rechthebbenden over het toe kennen der schadevergoedingen voor de ramp van Groenondael. Daar do oorzaak der ramp niot ontdekt is, valt do gelieele ver.mtwoor- delykheid op don Staat. Er zuiion dus geeno processen plaats hebben dan voor degenen, die over de toe te kennen som willen pleiten. Het geheel der gevraagde schadevergoedingen bedraagt anderhalf millioen, maar dio som zal stellig verminderd wordon. Één onder andere vraagt 300,000 fr., omdat hy zyne schoonmoeder bij de ramp verloren heeft. Qroat-BrltanralS. Sir Thomas Gladstone, de oudste broeder van den leider der Engelsche liberalen, is op 85-jarigen ouderdom to Londen overleden. Tot voor 40 jaren had hy geruimon tijd zit ting in het Parlement. In tegenstelling met- zyn broeder, die van conservatief liberaal werd, begon sir Thomas zyne loopbaan als liberaal en eindigdo mot zich by de conser vatieve party aan to sluiten. De zoon van sir Thomas, John Robert Gladstone, die offi cier is, erft zyn baronetstitel. Er is een dagboek van Pigott gevonden het is in het bezit van George Lewis. Men zegt dat de Regeering en in hot hyzonder "Wabster daarover geducht in den brand zitten. Oostenr.-Hong.-S£ouarciile. Het straatrumoer te Pesth houdt nog steeds aan, doch nu zal de regeering althans strenger optreden tegen de studenten. De minister van ondorwys heeft een besluit uitgevaardigd en dit aan de rectoren der beide universiteiten medegedeeld, waarin uitdrukkelyk wordt ge last dat alle studenten, die wegens het maken van rumoer op den openbaren weg in hech tenis worden genomen, terstond ter beschik king van den Senaat zullen worden gesteld. De Senaat moet dan hunne misdryven onder zoeken en de straf bepalen, welke den studen-- ten daarvoor behoort te worden opgelegd. Mocht dit niet baten, dan zal de regeering de beide universiteiten terstond sluiten, waar door de studenten een geheel studiejaar zou den verliezen. Dit besluit is Damens den Aca-

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6