VIbbsMÏM '""hf"" De Leidsche Maatschappij voor Toonkunst gaf gisteravond haar derde of laatste gewoon concert in dit seizoen. Na het waarlijk schoone, dat op de beide vorige uitvoeringen den leden met hunne dames ■was aangeboden geworden, was het thans het tJtrechtsche Symphonie-orkest van den heer C. Coenen, dat zich zou doen hooren. Al was de opkomst niet zoo zeldzaam groot als bij de vorige gelegenheden, toch bleek de .belangstelling der aanwezigen er niet minder om, want met aandacht werden de orkest werken gevolgd, welke drie in g6tal waren Rubinstein's „Symphonie No. 5", Gades ouver ture „Tm Hochland" en Mozart's ouverture „Don Juan", in dit opzicht voldoende ver scheidenheid dus opleverende. Het orkest deed zich van goede zijde ken nen; het legde getuigenis af van de uitne mende krachten, waarover het beschikt, zoodat een warme bijval van het publiek na elk dor drie nommers niet kon uitblijven, al was hier en daar ook wel een klein vlekje op te merken geweest. Het orkest had overigens eene omvangrijke, ie uitgebreide taak zelfs, want in elk der verdere nommers van het programma workto •het eveneens mode, wat niet tot zulk eone gewen6chte afwisseling bijdraagt als wanneer men een solist hoort alleen met piano-bege leiding of een zangnommer. Het programma was thans wol iet of wat vermoeiend. Allereerst begeleidde het orkest nu Schu mann's „Concert (A-mineur)", voorgedragen door den heer Th. Enderle, onderwijzer aan de Muziekschool alhier. Het was voorzeker eene hoogst zware taak, welke hij mot de keuze van dit uitgebreide werk op zich had genomen en men moet al een zeer uitstekend pianist zijn, wil men het geheel tot zyn recht doen komen en de aandadht van het publiek voortdurend op zich doen blijven vestigen. Zij het dan niet geheel, dan toch slaagde do heer Enderle hierin grootendeels, en misschien ware dit nog meer het geval geweest, als het orkest enkelo keeren niet later dan behoorde was ingevallen, wat natuurlijk niet> zonder invloed bleef. Eene niet minder zware taak had de heer Enderle eveneens op zich genomen met Chopin's „Romance en Allegro", waarmede hi), getuige de luide teekenon van bijval, blijkbaar moer voldeed, al hadden wij soms wel wat meer gloed in zijn spel verlangd. Hy werd nu bovendien teruggeroepen. Do tweede solist van dezen avond was de heer Anton Bouman, violoncellist uit Utrecht. Hij droeg voor De Sworts „Concert" (D moll), Golterman's „Andante" en Coenen's „Taran- telle", on in elk dezer voordrachten toonde hij zijn instrument volkomen meester te zijn. Aan oen schoonen streek paart hij eene sterk ontwikkelde techniek en eene heerlijke voor dracht, vol uitdrukking, zoodat hij den hoorder voortdurend door zijn spel in welk genre ook - boeit. Daverende toejuichingen vielen hem dan ook ten deel, en na het laatste nommer moest hij zich zelfs nog tweemalen vertoonen. Men was dankbaar voor zijn spel, evenals men dit ook zal zyn voor hetgeen commis sarissen der Maatschappij hebben aangewend om den leden met hunne dames ook dezen winter weder enkele voortreffelijke kunst avonden te bezorgen. - Heden zijn te 's-Hage geslaagd voor de akte nuttige handwerken de dames E. L. M. Halderiet en J. C. A. Byteveld, beiden van Leiden. - Een heden aan het Paleis te 's-Hage ter lezing gelegd bulletin meldt dat in den toe stand des Konings in de laatste dagen geene verandering is gekomen. - Naar wij vernemen, is de Regeering bezig maatregelen voor te bereiden ter voorziening in don bestaandon stilstand in de Regeerings- zaken, ten gevolge van 's Konings toestand. Heden hebben de ministers van binnenland- sche zaken en van justitie zich in verband hiermede naar het Loo begeven. Ook loopt sedert eenige dagen het gerucht, dat de minister van Staat, mr. J. Heemskerk Azn., met het tijdelijk regentschap zou worden belast, daar, zooals men reeds lang weet, de Koningin zich met het tijdelijk regentschap niet wil belasten. Ook noemt men den oud-minister mr. Van Reenen, vice-president van den Raad van State, als aanstaand tijdelijk regent. - Hedenvoormiddag is de inzending van de afdeeling Landbouw der Nederlandsche commissie voor de Parysche tentoonstelling, maar Parijs vervoerd. - Naar men verneemt, is benoemd tot hoofd onderwijzer aan de school met den Bijbel, in do Gondolstraat te Schoveningen, welke met 1 Mei a. s. zal worden geopend, de heer C. Hondius, hoofdonderwijzer aan de school met den Bjjbel te Sluis (prov. Zeeland). De heer de Ramaixa, vroeger eerste secretaris by de Belgische legatie te 's-Hage, is in de residentie aangekomen en afgestapt aan het „Hotel Paulez." Do gewone audiëntie van den minister van justitie zal op 26 dezer niet worden ge houden. Gemcn K<1 Nieuw». Wegens het hier ter stede weder voorkomen van een geval van hondsdolheid, moeten van heden af de honden gedurende vier maanden buiten woningen of vaartuigen of niet binnen een afgesloten erf aan een ketting liggende, andermaal gemuilkorfd zun. De honden van de bewoners der aangren zende gemeenten deelen, ingevolge de wet op de hondsdolheid, ook thans weder in het zelfde lot. De diertjes hebben dus van hunne vryheid niet heel lang pleizier gehad. Met de werkzaamheden voor den aanleg van den telefoon ofte wel vèrsprekor alhier wordt het nu toch emst. Behalve don op don Bloemmarkt opgorichten lioogen paal, kan men ook reeds boven het Stadhuis, waar het telefoonkantoor zal gevestigd zijn, eenige toebereidselen aanschouwen. Hier en daar in de gemeente liggen de palen ter oprichting gereed; zy mogen met recht lang genoemd worden, welke lengte een vereiscbto is. Door de politie alhier is als zon der middel van bestaan aangehouden en ver volgens naar zyn vaderland geleid een Duit- scher, die in een logement was gegaan, daar een paar dagen vertoefd en van den bediende nog geld geleend had, doch bleek niets te bo- zitten om te betalen. Verder heeft de Leidsche politie aangehouden en naar de gevangenis te 's-Gravenhage over gebracht een bleekersknecht, die, in 't bezit zijnde van oenig van de bleek zyns patroons medegenomen goed, dit getracht had te ver- koopen, terwjjl bleek dat hy ook reeds vroeger een paar malen goederen weggenomen en ver kocht had. Binnen eenige weken zal te Leiden in werking treden de Nederlandsche Alburainofabriek, opgericht door eene naa n- looze vennootschap. Als technisch directeur treedt daarby op do heer A. Ph. Van der Ploeg. De fabriek zal dienen tot het bereid' n van albumine en melksuiker uit de zoete wei en zal zich daarvan voorzien by do Leidsche Melkinrichting en zoo noodig by andere in richtingen van dien aard. De fabriek ligt in de buurt der Leidsche Melkinrichting en is daarmede door kanalen onder den grond ver bonden, zoodat er geene transportkosten der wei in rekening komen. De wei, zijnde de vloeistof, welke na de afscheiding van dj boter en de kaas uit de melk overbiyft, bevat melksuiker (ongeveer 5.1 pet. in de oorspron- keiyke melk), voorts eenige zouten en tevens eene geringe hoeveelheid eiwit, lacto-proteïne genaamd. Het hoofdgebruik der melksuiker is in de geneeskunde tot het maken van poedershet eiwit wordt aangewend in de zydeververy. Te Katwyk aan Zee zyn gisteren aangekomen een 15 tal schuiten, welke be sommingen maakten van 70 tot 120. Schol gold f 4 tot f 4'/, per mand, tongen f 0.60 tot f 0.80. Van de werf van den heer A. A. W. Van Reede Cz., fabrikant van atoom werktuigen en scheepsbouwmeester te Papen- drecht aan de Noord, is met goed gevolg te water gelaten de schroefstoomboot „Ryn Gouwe II," gebouwd voor rekening van de Maatschappy „De Vereeniging," te Alfen aan den Ryn, en bestemd voor het vervoer van passagiers, goederen en vee in den dienst van Bodegrave naar Lelden. De machine, systeem hooge en lage drukking met condensatie, en de daarby behoorende ketel, zyn eveneens door genoemden fabrikant vervaardigd. Adv. - gen. mr. Tolders vorderde in de heden gehouden zitting van het ge rechtshof te 's-Hage bevestiging van het vonnis der Haagscbe rechtbank in zake den 16-jarigen jongen, die op het Tornooiveld aldaar, onder het uitspreken der woorden „dag zusje", een meisje by den arm greep en daarna den persoon, die het meisje tegen hem beschermde, eene bloedende wonde toe bracht met een hamer, waarvoor hem zes weken gevangenisstraf werd opgelegd. KOLONIËN. BATAVIA, 16-23 Februari. Men deelt uit Oengaran mede dat aldaar aan leverziekte is overleden de heer Van Vliet, gewesteiyk secretaris van de residentie Japara. Toen de patient daar aankwam, was zyn toe stand zoodanig, dat elk oogenblik het einde was te wachten en genezing niet meer moge- ïyk was. Evenals zoo dikwijls met het gaan naar Europa, was ook hier te lang gewacht 1 met het zich begeven naar een koel klimaat, dat wellicht genezing had kunnen aanbrengen, indien tydig daartoe was bosloten. (Loo.) In de dessa Karang-Soewoeng (Cheribon) stond "Woensdag-avond, door het buiten do oevers treden van de kali's Tjimanis en Sin- garadja, het water tot aan de daken der huizen. Vier inlandscho woningen en vyf padischuren, gelegen in de nabijheid der kali, alsmede 6enige geiten en kippen, werden door het water mee gevoerd. Door den gouvernour-geacraal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig ver lof naar Europa, w. ziekte, aan den 2den commies by 'elands kas te Semarang A. Th. J. Van Emmerik. Een 2-jarig verlol' naar Europawegens meer dan 15 jaren onafgebroken dienst in N.-I. aan den huis meester by het hulpkrankzinnigengesticht te Sema rang L. Overink; wegens 12 jaren onafgebroken dieneb in N.-J. aan den controleur lste kl. by het Binn. Bestuur op de bezittingon buiten Java c*n Madocra, E. L. Van Rouveroy van Nieuwaal. Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit zijne be trekking, wegens ziekte, de commies der 8de klasse bij den post- en telegraafdienst E. A. Hess. Op verzoek, eorvol, uit 's lands dienst, de gewezen zoutverkooppakhuismeester te KoetoarJjo (Bagclen) J. G. Brouwer. Op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, met ingang van den dag, waarop hij het bestunr over dc res. Menado aan zijn opvolger zal hebben overgegeven, dc resident van dat gewest Jhr. J. C. W. D. A. Tan der Wijk. Op verzoek, eervol, uit's lands dienst, de voorzitter van de landraden to Mr. Cornells en Bekassie (Batavia) mr E. G. D. G. Wa6sink. Benoemd: Tot president van den Baad van Justitie te Semarang. de gepeneionneerde rechterlijke hoofdambtenaar mr. W. Tadema, laatstelijk Raadsheer bij het Hooggerechtshof van N.-I., thans advocaat en procureur bij dch Raad van Justitie te Semarang, wordende hij in verband met deze bonoemiüg eervol ontslagen als advocaat en procureur hij gemelden Raad van Justitie. Tot onderwijzer der 2de klaeee bij het Op. lag. ond. de ond. 2do kl. H. H. Muutingbe. Tot controleur lste klasse, bij het Binnenlandse h Bestuur op de bezittingen buiten Java en Madoera, de ambtenaar op non-act. F. A. Bol, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende. Met ingang van 5 Maart 1889 tot res. van Kcdoe, de assures, van Modjolcerto (Soerabaia) J. A. Amcnt. Bij de in- cn uitvoerrechten en accijnzen: tot amb tenaar, de tyd. verificateur 5de kl. J. A. F. W. D. Maks en de hoofdopziener J. C. Meyertot tijdelijde verificateur der 5de kl., de opz. Y. W. Ploegman. Tot ingenieur 2de kl. bij den Waterstaat. eD's lands Burg. Op. Werken, de ing. 3de kl. P. Th. L. G. Plaat. Bij het Boschwezen op Java en Madoera: Tot op zichter 2de kl. J. L. Dommcrs, particulier; met be paling dat hy wordt gesteld onder de bevelen van den houtvester, belast met het beheer over het bosch district Rembang— Blora. Tot lsten commies op het rce.-kantoor: te Bandong (Preangcr Regentschappen) do ambtenaar op non-act. H. W. Wogencr, te Soerabaia, dc 2de commies bij bet dep. van binn. bestuur J. H. C. Jarman. Op het bureau van den assistent-resident voor de politie "te Soerabaia: tot 2den commies, P. H. Goors; tot 3den commies, W. C. Jansen. Tot lid van den landraad te Bindjei, onderafdeeliDg Boven-Langkat (Oostkust van Sumatra), J. M. Rap- pard, inspecteur der Deli-Maatschappij. Tot hulponderwyzeres, J. M. Yan der Yoort; tot onderwijzer 3de kl. D. Pronkrespectievelijk onder wijzeres en onderwijzer voor den Ind. dienst, daartoe uit Nederland uitgezonden. Telegrammen. {Zie de biutenlandsche berichten in liet 2de blad) ROME, 22 Maart. Do regeering schtfnt be sloten in de verhouding met de Fransche republiek verbetering te brengen. Op de officiéél© receptie, door den Franschen gezant gehouden, zyn op uitdrukkelijk verlangen van den ko ning niet alleen alle hofdignitarissen, maar ook alle regeoringsgezinde senatoren en Ka merleden verschenen, die in de residentie vertoefden. LONDEN, 22 Maart. De kapitein van een Engelschen schoener, die de Salomon-eilanden voor ruilhandel aandeed, bericht dat de kust bewoners een verdelgingsoorlog voeren tegen de stammen in het gebergte. Geroosterd menschenvleesch is een artikel van levendigen handel tusschen do eilanden onderling ge worden. Honderdon inboorlingen smeekten den kapitein hen mede te nemen. BUDA-PESTH, 22 Maart. In de heden door het Huis van Afgevaardigden gehouden zittiDg heerschte weder eene zeer opgewonden stem ming. Toen de leden der oppositie de houding der politie en der regeering laakten, protos- teerde de rechterzijde. Onder de toejuichingen dezer laatste en de afkeurende kreten der linkerzijde, herinnerde de minister-president Tisza aan hetgeen hij gedaan had tot beves tiging der instellingen van Hongarije. Hy ver oordeelde de aanzetting tot opstand en ver klaarde nimmer te zullen dulden, dat de meer derheid, zich aan de dwingelandij der minder heid zou onderwerpen. Verscheidene afgevaardigden der linkerzijde, die beleedigende uitdrukkingen hadden gebe zigd, werden tot de orde geroepen. WIESBADEN, 22 Maart. De keizerin van Oostenrijk heeft de voorgenomen roia hier heen opgegeven. Den hier vertoevei den hof beambten is opgedragen alle reeds genomen maatregelen als niet genomen te doen be schouwen. GENUA, 22 Maart. De pakketboot „San Godardo," welke uit Braziliè aankwam, is op het eiland Asinara aangehouden, omdat op de overvaart drie personen aar. de gele koorts stierven. GORLITZ, 22 Maart. Door overstroomingon van Queis en Bober worden hier en daar de oeverbewoners zwaar geteisterd. BERLIJN, 22 Maart. Heden kwam by het Beurs comité alhier hot prospectus in van de Russische convercieleening van 700 millioen franken. ST.-PETERSBURG, 22 Maart. De odjudant- generaal Peter Schuwaloff is hedenmiddag te 2 uren overleden. LONDEN. 22 Maart. Het stoomschip #Berlin," Yan Libau naar Rotterdam, bij Malmö ge strand, is zonder schade vlot gewurden, te Elseneur binnengeloopen on hoeft de n is voort gezet. LONDEN, 23 Maart. In antwoord op een adres der Orangisten te Dugamal, verklaarde Salisbury, dat hy nooit een oogon ;ik heeft geloofd dat het Britscho voik er n denkt den Ieren Home rule too te staan. MADRID, 23 Maart. Do minister van buiten- landsche zaken spreekt de geruchten tegen, welke betreffende het uitbreken eei r minis- teriëele crisis in omloop zijn. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instit.) Verwachting: zuidwestenwind. Thermometor-standgisteravond om 8 uren O"1 Celsius 32° Fahrenheit; hedenmor gen om 8 uren 3° C. 37.4° F.; 's midd. 12 uren 9° C. 48.2° F.'s namiddags 4 uren 10° C. 50° F. O/lïoieele Kenuisgevin^en. Dc Burgemeester der gemeente Leiden Gelet op het bij hem ontvangen bericht van den listricts-veearts te 's Gravenhage, dat in dezo ge meente een geval van hondsdolheid is voorgekomen Gezien art. 3 der Wet van den 5den Juni 1875, tot \nstslelling van bepalingen bij het voorkomc-n van hondedolheid (Staatsblad No. 110); Beveelt dat gedurende vier maanden, te rekenen van den dag der afkondiging van dit bevelschrift, ALLE HONDEN, die zich buiten woningen of vaar tuigen (geene openbare middelen van vervoer zijnde) in de gemeente bevinden on niet binnen een afge sloten erf aan een ketting liggen, moeten voorzien zijn van een muilkorf, volgeDS het door Z. E. den Minister van Binnenlandscho Zaken, bij beschikkingen van 27 Juli 1875 en 19 September 1887 voorge schreven model, ter gemeente-secretarie voor ieder ter bezichtiging gesteldmot dien verstande nochtans dat, ingevolge ministeriëelo beschikking van 7 Sep tember 1875, de stalen band van den muilkorf, die den hals van den hond omgeeft, door een koperen mag worden vervangen. Het aantal en de dikte van de draden van dtn muilkorf moeten minstens bedragen: By eene korf- lcngte van: Aantal in dwarse richting loopende draden. Draad- dikte. minder dan 15 cM. S 2 mM. 15 tot 18 4 2 18 tot 21 n 5 2 Va 21 tot 24 6 2V* 24 tot 27 7 3 27 en meer. 8 3 Leiden, Do Burgemeester voornoemd, 23 Maart 1889. DE KANTER. Leiden, 23 Maart. Heden aangevoerd: Tarwe hectoliter. Wintertarwe -.a ƒ-.Zomertarwe -.a ƒ-.Rogge 3 H. L. Yfinteirogge 5.50 a ƒ6. Zomerrogge 4.50s ƒ5. Gerst 5 H. L. Zomergerst ƒ4.a ƒ4.75. Ch eva lier-gerst ƒ5.5# a ƒ6.Haver 5 H. L. Zware Haver 3.50 a ƒ4.—. Lichte Haver ƒ3.— a ƒ3.50. Meis 2 H. L. ƒ6.— a ƒ6.75. Boter: Aanvoer 5050 kg. lsto qualit. per V* vat 50.— a ƒ60.2de qualir. per V* vat ƒ40.a 48.l6te qualit. por küogr. ƒ125 a ƒ1.50; 2de qualit. per kiJogr. ƒ1.a ƒ1.20. Lange Zwarte Turf 5000 dubb.hectol., 0.24 a ƒ0.26. Schiedam, 22 Maart. Moutwijn per HL., zonder fast of bel., 8.25. Jenever id. 13.75. Amst proef id. ƒ15.Spoeling beurs per kotol ƒ1.80. Spoeling com missie RECLAMES. W T f ffl 7 £1 bederft nooit; verbe- Bj Bj BJ 1 Ij jj tei4 en versterkt eo e-

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2