laders aan vallende ziekte te Heemstede, mevrouw de weduwe A. T. Gratama, geboren Hartogh HetJs, te Assen. Op den huize Nieuw Broekhuizen te Leersum, is, 74 jaar oud, overleden de heer M. S. Boon Hartsinck, ridder van het Metalen Kruis. •- Met leedwezon vernoemt men dat de beroemde hoogleeraar Donders niet in beter schap toeneemt. Ter voorziening in verschillende behoeften, zal door de gemeente Den Haag weder ƒ1,615,780 geleend moeten worden. By den gemeenteraad van Rotterdam is ingekomen een voorstel tot uitbreiding van het droogdok. Het stoffelijk overschot van prof. Al- berdingk TbUm is gisteren te Amsterdam op hét kerkhof „de Liefde" met groote pracht en onder toeloop van eene groote menschen- massa ter aarde besteld. Een 35-tal kransen, kruisen en palmtakken dekto de lijkkist. Een rijtuig was uitsluitend bestemd om die hulde blijken over te brengen. Zeer vele letterkundige vereenigingen volgden den stoet en een aan tal vrienden uit verschillende kringen, onder wie ook Possart werd opgemerkt. Op het kerkhof bevonden zich ook de Am- 8terdamsche burgemeester, do heer Van Tien hoven, prof. Van Hamel en prof. Quack, de hoeren Van Lennep en Driesen, wethouders, enkele Raadsleden, leden van de Commissie van Toezicht op de Academie van Beeldende Kunsten onz. Na de kerkelijke berechting door pastoor Brouwers, koorgezang en kinderkoor werden de verdiensten van don overledene herdacht. De Begijnenvader, rector Kloenne, sprak namens de Begijntjes, in welker kring prof. Thijm dikwijls vertoefde. Professor Quack herdacht Thjjm als den fijnen aestheticus, den genialen dichter, den moedigen strijder, wien Amsterdam nooit mocht vergeten. De heer Diepen sprak namens Geloof en "Wetenschap, de heer Eygenraam voor de Ka tholieke pers. Mr. Hellegers namens den Am- stelkring, de heer Mirani namens de vereoni- ging „Vondel". Ten slotte herdacht de referendaris mr. De Marez. Oyens, van Den Haag, zijn vriend Thjjm. Spreker bracht hem in dichtregelen hulde. Ook werd gesproken door den heer Werker en mr. Wennekers. Eon bewoner van Amstelland en een Ned. Pauselijk zouaaf, in uniform, legden kransen op het graf. Ten slotte bedankte de oudste zoon, pater jezuïet, voor de algemoene belangstelling. Onder do 35 kransen werden o. a. opgemerkt een van' de dames leerlingen der academie van Beeldende Kunsten, de Amstolkring, de Ver- eeniging „St.-Lucas," Ernst Possart, Rederij kerskamer „Joost Van den Vondel," het Too- neelverbond, do Vereeniging het Nederlandsch Tooneel, den heer A. C. Wertheim.decommissie van toezicht der Tooneelschool enz. enz. Uit Apeldoorn wordt gemeldDe toestand van den Koning is minder gunstig. De krachten blijven 8tationnair. Z. M. kan weinig slapen. By de in het hoofdkiesdistrict Goes ge houden verkiezing voor een lid der Provinciale Staten van Zeeland, tor vervanging van wijlen den heer J. A. A. Fransen Van de Putte, waren ingekomen 3226 biljetten van onwaarde 42. Gekozen is de heer B. M. Den Boer, raads lid te Goes (anti revolutionair) met 1910 stem men. Op den heer J. J. Ochtman (liberaal) waren 1239 stemmen uitgebracht. Het stoomschip „Drente," van Batavia naar Rotterdam, is 21 Maart van Gibraltar ver trokken; de „Leerdam," van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 21 Maart Lizard; de „Voorwaarts" vertrok 21 Maart van Batavia naar Amsterdam; de „Bromo," van Rotterdam naar Java, vertrok 21 Maart van Marseille. Gemengd Nieuw». In den kunsthandel van de firma C. Kooykor, Nieuwe R(jn alhier, Is dezer dagen geëxposeerd eene schilderij van Job. Kelder: „Bij het kaarslicht". Den 2 6 s t e n Maart a. s. zal het vyftig jaren geleden zjjn dat Johannes Ou- werkerk in dienst, trad van de firma Zaalberg en Zoon, alhier. Dit Is voorzeker een feit van belang voor dien werkman en voor de patroons. Zekere A. V. d. M., landbouwor te Rijnsburg, verzocht gistermiddag zijne vrouw eene boodschap voor hem te Leiden te gaan doen. In hareafwezigheid klom hy naar den zolder zijner woning en hing elch op. Toen de vrouw terugkeerde, vond z(j haars echtgenoots laatste wilsbeschikking op een plankje met krjjt ge schreven. B y C. H o z e e, R i g d y k, b y Be n n o- broekerweg, is een kind van tien maanden, dat op een stoel was gebonden, zoodanig ver brand, dat het nog slechts weinige teekenen van leven geeft. Men veronderstelt dat vuur op den stool is gelegd. De dienstbode is verhoord of zal dat worden. In een koekbakkerswinkel, in de Rembrandtstraat te 's-Hage, werd in den afge- loopen nacht een brutale diefstal gepleegd. De dader of daders men vermoedt dat het jongens zijn hadden eerst eene ruit ingewor pen, toen de pen van het raam geschoven, zich op die manier toegang verschaft en tjen weggenomen wat voor de hand lagflesscben met suikergoed, peperkoek enz. Om hun werk gemakkeiyker uit te voeren, hadden de brutale gasten de straatlanta irn voor de deur uitgedraaid en nadat zy hun slag geslagen hadden, weer aangestoken. Eenige snoeperyen worden hedenochtend nog in eene weide naby genoemde straat gevonden. De kantonrechter in het arron dissement Haarlem heeft Joh. D., drogist al daar, wegens het ongeoorloofd toebereiden en verkoopen van geneesmiddelen, in kleiner hoeveelheid dan de wet aan handelaars voor- schryft, veroordeeld tot 5 boete, subs. 5 dagon hechtenis en 4-maal 3 boete, subs. 4-maal 1 dag hechtenis. By de sloopingen aan het Achter- klooster te Rotterdam zyn op éénen dag dezer week ter hoogte van de plaats, waar zic'i vroeger het kerkhof bevond, meer dan drie honderd zakken menschenbeenderen te voor- schyn gekomen en weggevoerd. Eene der grootste tabaks- en sigarenfabriek e i daar ter stede zal naar Wageningen worden overgeplaatst, waar lasten en loonen lager zyn dan in Rotterdameen honderdtal werklieden zal daardoor buiten verdiensten geraken. (M.) De giften, by den burgemeester van Rotterdam ingekomen ter leniging van de schade, welke onvermogenden aldaar door den buitengewoon hoogen watervloed van 9 Februari 11. geleden hebben, 7.(jn, naar do „N. R. C." verneemt, doeltreffend aangewend. Die giften zyn door do commissie ten behoeve van noodiydenden door watersnood by de nog te haren dienste staande middelen gevoegd terwyl zy door de bereidwilligheid, waarmede brandmeesters der buitendyks gelegen wyken een nauwkeurig onderzoek in hunne kringen hebben ingesteld, in staat is geweest, een niet onaauzionlyk bedrag als tegemoetkoming in de geleden schade nuttig te besteden. Een man, wonende te Amstordam in de Schipperstraat, die in beschonken toe stand verkeerde, heeft zich met eene brandende petroleumlamp te bed begeven, ten gevolge waarvan het bed in brand is geraakt en hij zelf hevige brandwonden heeft bekomen. Hy is per raderbaar naar het Binnengasthuis vervoerd. In de Vest aan de Nassaukade aldaar viel een 14-jarige knaap. Een kameraad van 18 jaar sprong hem na en bracht hem op het droge. By onderzoek bleek dat de knapen het drama hadden „gespeeld" om de premie te verdienen, voor het redden van drenkelingon uitgeloofd. Dat is niet voor 't eerst in Am sterdam, zegt het „Hbl." Voor den dienst cp Atjeh wor den 6 April met do „Utrecht" verzonden 15 koppel postduiven van de vereeniging „St.-Pieter", te Valkenswaard. Men verneemt dat op het Loo een streng onderzoek wordt ingesteld naar de personen, die inlichtingen verstrekken voor de particuliere berichten aangaande 's Konings toestand, welke van tyd tot tyd in verschil lende dagbladen verschynen. Het scbynt groote ontevredenheid te wekken dat er, buiten de officiëele bulletins om, pogingen worden go- daan om de algemeene belangstelling van het publiek in 's Konings toestand te be vredigen. To Breda barstte Woensdag- avond te 10 uren brand uit in het magazyn van militaire goederen van den heer J. F. De Booy, gelegen aan den Toteringschendyk. Een groote voorraad dier goederen werd een prooi der vlammen, terwyl bet hofiten gebouw mede gedeelteiyk afbrandde. Met behulp der brandspuit uit de nabygelegen fabriek van den heer F. Smits van Waesberghe was de brand te 11 uren bedwongen. Gistermorgen Is op het werk van de heeren Van Hattum Co., aan de Keulsche Vaart, by den Muiderstraatweg, een stoker door hot omkantelen van een zand- wagen overreden. Terstond is door dr. Bos, uit Muiden, hulp verleend, en de gewonde daarna naar Amsterdam vervoerd. Vermoe deiyk zal hem een zyner boenen moeten worden afgezet. De fabriek s-arbeiders der Twent- sche stoombleekery te Goor weigerden gis ternamiddag verder te werken, omdat voortaan Iets lager werkloon per stuk zou uitbetaald worden, daar met de nieuw geplaatste stoom machine naar evenredigheid een voel grootor getal stukken kan gereedkomen. Ontevreden over het hun toegekende loon, heeft ook een goed deel der arbeiders, bezig aan de kanaaiwerken te Smilde, het werk gevaakt. Een groot gedeelte der mannelyke werk lieden (circa 100 in getal) der lucifersfabriek te Eindhoven heeft gisteren eveneens het werk gestaakt, naar aanleiding van de in de fabriek door aanplakking aangekondigde loonsvermindering. Het landgoed „Heidepark", te Doorn, toebehoorende aan jhr. Van Loon, wordt thans by avond verlicht door 800 gloeilampen, gevoed door twee dynamo's. Dit is tot heden de grootste aanleg van dien aard in ons land. Een treurig ongeval wordt uit Huizen gemeld: Donderdag-avond is in de haven aldaar een jacht omgeslagen. Twee heoren en een knecht, wier namen nog onbe kend zyn, zyn daarby verdronken. Gisteren werden uit het inde Eierlandsche gronden gestrande stoomschip „Benbrack" weder 100 balen katoen gelost en te Tessel aangebracht. Het restant der lading zou heden worden geborgen. T. Labee, vroeger in de gemeente Sliedrecht, thans in Paterson (Amerika) woon achtig, heeft de vorige maand zijn meisje door 34 messteken vermoord. Men meldt uit S t.-P etersburg dat de Russische regeoring den uitvoer van opium in Centraal-Azië door de Transkaspischo provinciën heeft vorboden. De Braz i 1 ia ansche gezant te Parys heeft de berichten betreflende de uit breiding dor gele koorts in Rio-de-Janeiro voor overdreven verklaard. Het aantal sterf gevallen bedroeg volgens de opgaven van den gezant in de laatste dagen gemiddeld 15. BUITENLAND. rrankrtjk. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de heer Laur gisteren zy'no interpellatie betref fende het koper-syndicaat gehouden. Hy zeide dat nog nooit eene poging om zich van de markt meester te maken, duideiyker dan by deze gelegenheid is gebleken. Do operatie be loopt 250 millioen comptant en 450 mill, op ter- rnyn, terwyl het globale cyfer der onderneming op 2 milliard kan gesteld worden. Het ware de plicht van den Staat geweest dergeiyke speculatie tegen te gaan. Zoowel in Frankryk als in het buitenland is de opkooping geschied en de regeoring handelde verkeerd, toen zy niet daartegen optrad, op gevaar af, verant- woordeiyk gesteld te worden door de maat- schappyen, welke contracten met het „Comp- toir d'Escompte" hadden gesloten. De heer Laur verweet verder aan de regeering, de Bank van Frankryk in de zaak te hebben betrokken. Naar zyn inzien, is het „Comptoir d Escorapte" het slachtoffer geweest van een komplot, gesmeed door de internationale ver eeniging, waarvan de Rothschilds het hoofd zjjn en dat de Fransche markt wilde te gronde richten. De minister van financiën, de heor Rouvier, verklaarde in zyn antwoord, dat het „Comp toir d'Escompte" zyne betalingen zou hebben gestaakt, zonder de tusschenkomst, welke heeft plaats gehad. Het „Comptoir d'Escompte" ver diende de belangstelling der regeering. Wat betreft het voorschot van 100 millioen, indien er verlies mocht geleden worden, zal dit door kapitalisten buiten de Bank van Frankryk worden gedragen. Do minister meent zyn plicht vervuld te hebben, en men is dank ver schuldigd, zoowel aan de Bank als aan al degenen, door wier medewerking eene ver- schrikkelyke crisis werd voerkomen. De be palingen tegen de opkoopingen op groote 6chaal zyn nog altjjd van kracht, en deze laatste zyn moeiiyk en zeldzaarfe geworden. De minister eindigde zyne rede met eene uit- noodiging aan den heer Laur om eene motie van wantrouwen te stellen. Tot de stemming overgaande, werd de een voudige orde van den dag verworpen mot 284 tegen 234 stemmen. l ail De heer Laur trok zyne motie in, waarvan de strekking was om onderzoek en vervolging in te stellen. Aangenomen werd, met 339 tegen 212 stemmen, eene motie van den heer Thomson, waarmede de regeering verklaarde zich te vereenigon en waarin de overtuiging wordt uitgedrukt, dat de regeering maatregelen zal nemen, waardoor kan blyken op wie de ver- antwoordelykheid rust, en dat zy do wet zal doen oerbiedigen. DulUoklnud. By tweede lezing is de snppletoire begroo ting door den Ryksdag goedgekeurd, waar onder alie gevraagde gelden voor het ryks- leger (sterkere bespanning der artillerie). Evenzeer zyn bjj tweede lezing de begrooting van marine en de nieuwe regeling van het beheer der vloot goedgekeurd. Op de bedenkingen van den heer Richter omtrent de voorgestelde scheiding tusschen liet marine-commando en het beheer der vloot, antwoordde de rijkskanselier dat in de verantwoordeiykheid der marine-ovorheid tegenover den Ryksdag geene verandering hoegenaamd wordt gebracht. In de afschei ding tusscben het commando en het bestuur is by de grondwet voorzien; wat het eerst genoemde betreft, kon hy (de rykskanselier) geene verantwoordeiykheid op zich nemen. Het doel was alleen, de als deugdzaam ge bleken inrichting van het leger op de vloot over te brengen. Evenals by het leger een bevelvoerend generaal bestaat, behoort ook de marine eon bevelvoerend admiraal te be zitten. De opperbevelhebber van beide is de Keizer. Do rykskanselier besprak ook nog den staatkundigen toestand in het buitenland en zeide o. a. dat de bovenbedoelde afscheiding slechts dan van kracht zou worden, wanneer de thans bestaande uitzichten op het behoud van den vrede mochten verdwynen. Graaf Herbert Von Bismarck is gister ochtend van Beriyn naar Londen vertrokken. Naar de „Berliner Börsen Zeitung" weet mede te deelen, zou deze reis ten dool heb ben de laatste bezwaren uit den weg te hel pen ruimen, door in hot licht te stellen dat de belangen van Duitschland on Engeland dezelfde zyn. Door persoonlyke gedacbtenwis- seling zoude het verschil van meening ten aanzien van zekere punten weggenomen wor den, om tusschen Engeland en Duitschland eene toenadering te verkrygen, welke in aard zou overeenkomen met een verbond. Daar mede zou dan do wereld over enkele weken, als vreedzaam Paaschgeschenk, verrast worden. Aangezien deze mededeeling wyd en zyd per telegraaf verspreid is, worde in herinne ring gebracht dat de politieke inlichtingen der „Berliner Börsen-Zeitung" zich niet kenmer ken door groote vertrouwbaarheid. Hare zegs lieden wisselen vaak af. Diplomaten, die met Engelsche staatslieden, liberale zoowel als conservatieve, in goede betrekking staan, hebben verklaard tot dus ver van het sluiten van eon Duitsch-Engelscli verbond niets te weten. Daarentegen noemen zy het volkomen natuuriyk dat de vriend- echappeiyke betrekkingen tusschen de beid» ryken warmer worden onderhouden, sedert keizer Wilhelm besloten heeft een bezoek aan Engeland te brengen, en dit nog te meer, omdat Engeland en Duitschland eene reeks van gemeenschappelyke belangen hebben op het gebied der buitenlandsche politiek. In het Huis van Afgevaardigden hebben gisteren leden der vryzinnige party de onder drukking van de Beriynsche „Volkszeitung" ter Bprake gebracht. De leider der Düitsch- vryzinnigen, de heer Rickert, die door de> „Volkszeitung" steeds heftig bestreden werd, heeft krachtig het beleid der politie afgekeurd en spoedige opheffing van hot onrechtvaardige verbod verlangd. Hy verklaarde het te be treuren dat de minister en het hoofd fier politie niet persooniyk aansprakeiyk kuimen worden gesteld voor de benadeeling in het privaat vernr.ogon, geiyk door de confiscatie is teweeggebracht. Van soortgeiyke moeniDg was de afgevaardigde Munkel, die te kennen gaf dat het hoofd der politie bf met boos opzet bf met culpa lata gehandeld heeft. Ook de heer Windthorst olschte dat het verbod ten spoedigste zon worden opgeheven. De minister Herrfurth verklaarde dat de rijks- klachtencommissie zich reeds met de zaak onledig houdt, en dat hy op hare beslissing niet vooruit kan loopen. De „Köln. Ztg." verneemt uit Londen dat tusschen koningin Victoria en den Duit- schen keizer zeer vrlendschappeiyke telegram-

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2