- .v ■- arj rx>: -.r tiT" ten deel valle aan de kinderen des volks, voor wie de lagere school is bestemd. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Ryks schatkist op 16 dezer bedroeg: by de Nederlandsche Bank 15,710,068.23'/» en by de betaalmeesters 2,159,162.68'/*; te zamen ƒ17,869,730.92. Het stoomschip „Koningin Emma", van Amstordam naar Batavia, is 18 Maart te Padang aangekomen; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, is 17 Maart te South ampton aangekomen; de „Prinses Withelmina", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 18 Maart van Genua; de „Semarang," van Java naar Botterdam, vertrok 16 Maart van Colombo; do „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, Vertrok 19 Maart van Padang. Maatschappij tot bevordering der Toon kunst. Afdeelings-uitvoeringen. Afd. Dor drecht, 21 Maart, halfacht. Kunstmin. „St. Paulusnacht 1296 (1ste uitv.), Leon C. Bouman. „Stabat Mater" (1ste uitv. in Nederl.), A. Dvönik. Solistenmejuffr. W. Gips, sopraan mevr. D. D., ge'o. K. v. H., alt; de heer T. B. M. Stachelhauser (Amsterdam), tenor; de heer Paul Haase (Rotterdam), bas. Begeleiding: de Orkestvereeniging (met versterking). Direct, de heer E. Erdelman. Het Leldsche Tooneel. Niettegenstaande het slechts eene reprise gold, was toch het schouwburglokaal gister avond op eene meer dan gewone wyze bezet. En evenals dit by de eerste opvoering het geval was, mochten zich ook ditmaal de „Zenuwachtige Vrouwen" in een uitbundigen bjjval verheugen. Het pars leonina der hulde blijken was echter ook thans aan Willem Van Zuylen, als de confiseur Chapeloux, gewijd; evenals vroeger, had enkel zijne verschijning ten tooneele oene drastische uitwerking ten gevolge. Na onze beoordeeling der laatste opvoering, welke wij thans ten eenenmale onderschrijven, hebben w(j natuurlijk ditmaal over het geheel niet verder uit te wijden. Alleen een enkel woord van hulde nog aan dien bijzonderen, onnavolgbaren mimiek en grime van onzen eersten tooneelspeler. Wie had, zonder de verzekering van het affiche, „Manus de Snorder" in Chapeloux herkend, wie had den ouden, dronken, armoo- digen koetsier durven vereenzelvigen met don opgewekten, halfdolzinnigen koekbakker. Wij herhalen gaarno den wensch, reeds 11. door ons uitgesproken: mogen wij dezen tooneelspeler nog dikwyls voor ons zien. Van vertrouwbare, wjj kunnen wel schrij ven, van de meest vertrouwbare zijde verne men wjj dat Donderdag a. s. ons de opvoering van „de Carmen" wacht door het Hollandsch Opera-gezelschap, te geven, door het echtpaar Albers-Jahn. De titelrol zal door mevrouw Albers vertolkt worden, de toreador Escamillo is in handen van den heer Albers, terwjjl de heer Louis Jahn als gast de zware party van den don José ten gehoore zal brengen. Allen, die reeds zoo menigmaal de meest ondubbelzinnige blijken van sympathie voor den beschaafden bariton en diens echtgenoote aan den dag hebben gelegd, zullen ongetwij feld niet nalaten ook thans beiden hunne hulde te gaan brengen. Zij hebben er recht op. 19 Maart 1889. Mr. L. H. Buitengewone Vergadering der Pro vinciale Staten van Xuld-lïolland op Dinsdag, 19 Maart. Vtraveling der Provincie in Kiesdistricten. De Voorzitter, de Commissaris dos Konings, mr. C. Fock, opent de vergadering te ruim 12 uren en opent de discussiön over het rapport der afdeelingen. De heer H. Ph. De Kanter (Brielle) stemt in met den dank aan Ged. Staten voor hun voortreffelijk preadvies en brengt dank aan de commissie van Rapporteurs voor haar voor treffelijk rapport, waarin met de meeste waar deering het gevoelen der minderheid is terug gegeven. H(j ondersteunt ten zeerste ook het ■eerste gedeolto van het voorstel dor commissie en beveelt dit vooral aan b(1 de vlottende leden dor Staten, die in andere provinciën met de meerderheid meegingen, van Gelderland, wier Staten op het doode punt staan en die toch het advies tegen de tabel aannamen met n^dewerking van twee conservatieven en één Katholiek. Wat nu het rapport betreft, acht hy het onmogelijk h(j do bespreking der drie punten, door Ged. Staten gesteld, de politiek te laten rusten. Zy komt bijna allerwegen in het rap port door de deur gluren en daarom had hy gaarne gezien dat de commissie eenige aan- nT~>r>: jgLucy r 1 jrr+nmj02& .a .■:TvvttP?>Éré dacht had gswyd aan do discussiën, destyds over deze zaak in de Tweede Kamer gevoerd. Zoo herinnert hy aan de verwerping van het amendement-Mackay betreffende kiesdistric ten voor de Staten. Hy neemt do politieke bedoeling als vaststaande aan. In Limburg ging men uitsluitend daarom met hot ont werp mee. Wat doet men door de Regeering te drijven in de richting van deze tabel? Spr. meent dat men oene houding aanneemt tegenover de Eerste Kamer, die hy niet gewettigd acht, daargelaten de consideratie, de deferentie, tegenover dit Staatslichaam in acht te nemen. By al de wisselingen van ministoriën sedert 1848, is nooit dergoiyke aanval op de Eerste Kamer gedaan met het doel om haar „om" te krygen en Thorbecke wilde er zeker niet van weten, gelyk hy uit de parlementaire geschiedenis tracht aan te toonen. Heeft deze Eerste Kamer tegenover de Regeering iets misdreven? Integendeel, z'y was hoogst wel willend jegens de Regeering. Welke houding neemt de Regoering togenover de Eerste Kamer aan Men zegtde Eerste Kamer is liberaal. Maar de Regeering mag dit niet zeggen. De Staten, die de Regeering terughouden van een aanval op de Eerste Kamer, doen derhalve een goed werk, want liberaal te zijn is geene zonde. Eene tweede vraagis de maatregel thans tydig? Dio vraag bedenken de vlottende leden wol. In de tegenwoordige ernstige tyden, nu onze Vorst byna niet meer regeert en de Vrouw, die aan zyne sponde tegenwoordig is, geroepen kan worden tot het Regentschap, moet de partystryd in het volk niet aange vuurd worden door eene politiek van uittarting, welke de eendracht, waarmee wy ons om den Troon scharen, bedreigt. Er zyn nog vele andere punten van samen werking tusschen rechter- en linkerzijde. In de Tweede Kamer overlegt de clericale Regee ring met de linkerzijde over het gewichtige arbeidersvraagstuk. Maar eene uittarting als deze verscheurt het volk. Nu byna alle provinciën tegen de tabel zijn en dit met krachtige meerderheden verklaar den, waaronder de meest gouvernementeels, dan hoopt hy dat het voorstel de commissie krachtig zal worden ondersteund en voor de Rog. zal geldon als een waarschuwend teeken en een kreettot hiertoe en niet verder. De heer Van Velzen stemt in met do hulde aan den algemoenen rapporteur voor het weer geven van het gevoelen der minderheid, al meent hy dat 't wel wat zwak is gerepro duceerd. Spr. behandelt in de eerste plaats de vraag of de nieuwe indeeling noodzakeiyk is, welke noodzakelijkheid de commissie ontkent. Dit nu, meent spr., is een sanctionneeren van de bestaande wanverhouding, niet alleen tusschen de provinciën onderling, - welko de Regoe ring echter niot wil wegnomen doch tus schen het ledental en het zielental. Inderdaad bestaat er eene sterke wanverhouding in do verschillende districten, welke hy met name vermeldt. Daarom moot die wanverhouding worden woggonomen. Velen wezen er reeds op. Vaar ook politieke belangen gelden, is 't niet billyk dat de minderheden in de grooto steden overstemd worden, maar moeten de vorschillendo schakeeringen vertegenwoordigd worden. Hy zal stemmen tegen de conclusie en ziet geene enkele reden waarom hot voor stel der Regoering uit het oogpunt van pro vinciaal belang geene goedkeuring zou vei- dienen. Er pleit geene enkele reden tegen. Vorder word de conclusie dor commissie tot afkeuring der door de Regeering voor gestelde indeeling der provincie in kiesdis tricten bestreden door de heeron Borret, Constant Rebocque, Beelaerts van Blokland en Hoogeveen, en verdedigd door do heeren Schuurbecque Boeyo, Polak Daniels, Boonzajer, Neeb, Buys en Goekoop. De afkeurende corclusie werd aangenomen mot 45 tegen 18 stemmen. Togen de heeren: v. Rhenen, Beelaerts, Van Haersolte, Van Hardenbroek, Van der Oudermeulon, Grijns, Van Velzen, Van Hogen- dorp, Van Walsum, Roodenburg, Van der Weyden, Jansen, Lazonder, Hoogeveen, Le Poolo, Borret, Constant Rebecque en Hoek. Na verwerping mot overgroots meerderheid (do leden van Ged. Staten onthielden zich) van het amendement-Constant om in de dank betuiging 3an Ged. Staten voor hun voor- treffelyk preadvies het woord „voortreffelijk" weg te laten wordt punt 2 (houdende over brenging van don dank der vergadering voor het voortreffelijk preadvies van Ged. Staten) aangenomen met 45 tegen 17 stemmen. rrrvaTivarrrr- y.r.S'gg' tv rr Bosloten werd tevens tot opzending van het rapport aan den minister van binnenland- sche zaken. In naam des Konings sluit de voorzitter de buitengewone vorgadering dor Staten. Gemen gd Nlenvra. De rechtbank te 's-G ravenhago veroordeelde van de personen, die in de vo rige week terechtstondeneen dienstmeisje, wegens diefstal, tot 1 maandeen man en vrouw, die hunnen huisbaas mishandeldon, tot 4 maanden en 6 wekenden werkman, die zyn vroegeren baas met een mes dreigde, tot 14 dagen gevangenisstraf. Op 2 April a. s. zal het 25Jaren geleden zyn dat D. Vry de betrekkingen van veldwachter en bode der gemeente Zwam- merdam vervuld heeft. Te Haarlem is gistermorgen uit de Amsterdamsche vaart opgehaald het lyk van eene 62-jarige vrouw, die verleden Woensdag was gehuwd. Zy had een briefje b(j zich, waarin zy te kennen gaf dat men haar moest begraven van het geld, ruim 70, welke som bij haar werd gevonden. De honden te Wassenaar moeten ook 4 maanden met den muilkorf loopen. Een 80-jarige te Rotterdam heeft gisteren door ophanging een eind aan zyn leven gemaakt. Huiselyke twist metzyno echtvriendin was oorzaak van dit noodlottig einde. De persoon, die don 9den Maart jl. in een hotel te dier stede zich door een pistoolschot het leven trachtte te benemen en naar het Ziekenhuis vervoerd werd, heeft, deze inrich ting dezer dagen weer kunnen verlaten. Te Oosterbeek is een kind in een pot met kokend water gevallen en eenige uren daarna onder de hevigste pynen be zweken. Men meldt aan de „N. R. C." uit Middelburg dat de drie poklyders aldaar ge lukkig herstellende zyn en zich geene nieuwe gevallen hebben voorgedaan. Te Vlissingen echter breidt zich de pok ziekte langzaam uit. To Tilburg is in de wyk Heikant weder een geval van pokken voorgekomen. Het gemeentebestuur van Eind hoven zal eene rechteriyko beslissing uit lokken over de wegvoering van het oud rechterlijk archief, dat indertyd onder protest werd afgestaan aan het Rijk. De onlangs ontslagen notaris W. II. A. Enter, te Roermond, is door de airondi8sements rechtbank aldaar in staat van kennelijk onvermogen verklaard. Het bekende Catz-E1 ixeris op de internationale tentoonstelling te Tunis bekroond met een grand diplome d'honneur, zijnde de hoogste onderscheiding. Een conducteur op de lyn Roer mond—Antwerpen werd te station-Hamont door de Belgische ambtenaren betrapt op fiauduleuzen invoer van 40 liter spiritus. De goederenwagen werd in beslag genomen. De conducteur kreeg terstond zyn ontslag. Er is te Parp weer een moord geple gd, die aan de Prado- en Pranzini- geschiedenissen doet donken. Het slachtoffer was.ditmaal eene 38-jarige schoone, Marguerite Dubois, die eenig geld had bespaard voor den ouden dag. Men vond haar dood op den grond, badende in haar bloed en met drie messteken in den rug. Allo meubels in haar vertrek waren opengebroken. Van kapitein Atchinoff's volge lingen zyn er 136 te Odessa geland. De kozak zelf is onder geleide on met den zendeling Paissi naar Sebastopol gezonden. De „Clairon," het orgaan van de „Ligue des Patriotes," bevat een brief van kapite n Atchinoff aan den heer Déroulède, waarin de hetman opkomt tegen do vyandige houding der Franseben togenover „eene zuiver kerke- lyke zending" en zich beklaagt, dat de gouver neur van Obock weigerde op zijn verzoek zyne berichten aan de Russische regeering over te brengen. Langs de Atlantische kust va'n Amerika hebben hevige stormen gewoed, welke groote schade hebben aangericht. In de Chesepeake-baat is de bark „Pittengill" met alle opvarenden vergaan. Zekere Dutertre, berichtgever van de te Brest verschynende „Défence Com mercials," hoeft op den redacteur van dit blad Duchateau in zyn bureel vyf revolver schoten gelost, waarvan één zyn hoed door boorde en een ander hem licht in de zijde kwetste. Spoedig daarop gevat, bekende de moordenaar zijn voorbedachten raad en sprak zelfB zyn leedwezen er over uit dat hy niet in zyn opzet geslaagd was. Wat hem dreef, wordt niet gemeld. De wolsplnnery te Unterhausen, by Pfullingen, is geheel afgebrand. Naar uit Stuttgart gemeld wordt, bedraagt de schade een half millioen mark. ES U12C E2IM X, JKU. ïfhrmmïffvjt fct. De directie der Panama-ka naai maatachappy heeft aangekondigd dat voor het onderhoud dor reeds voltooide werken en van het mate rieel gezorgd is. Met den grootsten yver worden de pogingen voortgezet tot vorming der nieuwe Maatschappij, welke de voltooiing van het kanaal zal verzekeren en in zekere mate voor de belangen der obligatiehouders zal opkomen. Men wanhoopt nog niet aan het welslagen, ondanks de tegenwoordige stemming der Beurs. Goneraal Boulangor heeft tot zyne kiezers in het departement du Nord een schrijven gericht, waarin hy verklaart dat de omstandig heden hem den plicht opleggen, zijne ver kiezing voor het departement der Seine aan te nemen. In do couloirs van het paleis Bourbon wordt de arrestatie van generaal Boulanger binnen enkele dagen verwacht. Buitengewone maatregelen zyn door de commandanton der troepen genomen. De regeering heeft van een der hoofdleiders eene ageDda in beslag genomen, waarin alle bevelen zijn genoteord, door Dérouiëde dag aan dag gegeven. Het blykt dat geregeld oefeningen werden gehouden door het kader der Boulan- gisten om volksmassa's naar het paleis Bour bon, naar het Luxembourg of het Elysée te brengen. Ieder was den weg aangewezen, zoodat de politie hy een volksoploop machteloos tegenover de geheole kwaadwillige bevolking had gestaan, die onder de leiders, op hotzelfde tijdstip, op hetzelfde punt verzameld, Parys in oproer zou hebben gebracht. Dultsokliaad. De geheele liborale pers, zelfs de „National- Zeitung", welke dikwyls heftig met de „Volks- zeitnng" overhoop gelogen heeft, komt met kracht op tegen de rechtmatigheid der Regee- ring van het opheffen der Volkszeitung" op grond der socialistenwet. Het blad bestaat reeds sedert 1848 en is nooit socialistisch geweest Tot den maatregel hebben zonder twijfel aanleiding gegoven eenige zeer scherpe artikelen tegen Von Bismarck, wijlen keizer Wilhelm I enz. Naar men bovendien zegt, werden by eene huiszoeking ten bureele brie ven gevonden van de socialisten Bebel en Liebknecht. Vermoedelyk heeft deze vondst aanleiding gegeven tot de schorsing, over welke de Ryksdag later nog beslissen moet. Gisteravond verscheen het blad onder een anderen titel„Die Arbeitsmarkt", in kleiner formaat en tegen lageren prijs, zoodat het voornemen schynt te zyn het nu in eene massa-oplage te verspreiden. Op het oogen- blik zyn nog verscheidene vervolgingon tegen de redactie aanhangig, in het byzonder wegens een artikel, dat op den sterfdag van wylen Wilhelm I verschenen is en bij de conser vatieven zulk eene verontwaardiging heeft gewekt, dat aan hot bureau van het Huis. van Afgevaardigden het voorstel is gedaan om den verslaggevers van de „Volkszeitung" den toegang tot de journalisten-tribune te ontzeggen. Ook de liberalen keurden dat arti kel sterk af. Uit Beriyn wordt gemeld dat de Samoa- conferentlo hoogstwaarschyniyk niet vóór het begin van April zal worden gehouden. De „National-Zeitung" meldt dat de verloving van den Czarewitch met prinses Alice van Hessen nog niet openlyk afgekon digd, doch wel beslist zeker en geregeld is. Italia. De miDistor van financiën heeft gisteren in de Kamer van Afgevaardigden een besluit voorgelezen, waarby de reeds aangeboden finantiëele maatregelen worden ingetrokken. Do minister deelde verder mede dat een wets ontwerp tot herziening der belasting op ge bouwde eigendommen zal worden ingediend, zoomede een voorstel, waarbij aan de regee ring do bevoegdheid wordt verleend om bet tarief dor in-, uit- en doorvoerrechten -to wjjzigen. De heer Crispi zeide dat het kabinet een parig den wensch koestert, de verhouding tusschen do ontvangston en uitgaven op do staatsbegrooting te verbeteren door het in voeren van bezuinigingen en van hervormin gen in het bestuur.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2