N*. 8918. JOoiiderclag; 14 Maart. A*. 1889. {§ezs (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Bit nomnier bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 13 Maart. Feuilleton. Wera Iwanowna Sentoff. LEIDSCH DAGBLAD. 10. dat van de 3'/2 pCt. geldleening ad. ƒ600,000 in 1889 zal worden afgelost ƒ33,000; 2o. tot verhooging van de begrooting voor 1888 met ƒ13,510 door in ontvangst Volgn. 43: „Andere ontvangsten, niet tot de voren staande behoor^nde," met die som te verhoo- gen, en in uitgaaf Volgn. 167„Aflossingen van geldleeningen ter voorziening in buiten gewone werken," te verhoogen met ƒ21,000 en Volgn. 181„Aankoop van inschrijvingen op het Grootboek der Nat. Werk. Schuld," te verlagen met 7490. Tot toelichting van de beide laatstgenoemde cijfers zij opgemerkt dat op den post Aflos sing van geldleeningen der begrooting voor 1888 nog beschikbaar is een bedrag van 4000, zoodat eene verhooging met 21,000 voldoende is om een bedrag van ƒ25,000 te kunnen aflossen, over den dienst 1888. Na overleg met den voorzitter der com missie van fabricage, deelen B. en Ws. den Raad mede dat er bij hen geen bezwaar be staat tegen het verleenen van vergunning aan J. Van Schie, wonende op het Levendaal, om eene stoep te leggen op openbaren gemeente grond vóór de huizen in de Morschstraat Nos. 10 en 12. Zij geven derhalve in overweging de gevraagde vergunning te verleenen onder voorwaarde dat de stoep worde afgesloten met palen en gordingen en niet meer dan één meter buiten den gevel uitspringe. Heden werd aan het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid aanbesteed I. de levering van 8290 M3 ballaststeen voor de Rijks-rivierwerken op de Maas, ver deeld in twee porceelen. Laagste inschrijver voor perceel 1, J. Driani, te Maaseijck, voor ƒ24,849. Laagste inschrijver voor perceel 2, A. Gelders, te Nijmegen, voor ƒ4185. 11. het wegruimen van een in de rivier de Waal onder Dodewaard, nabij Deest, tusschen de kilometerraaien 39 en 43 gezonken vaar tuig. Minste inschrijver was de heer A. Van den Tak, te Goedereede, voor 7849. Ter benoeming van een buitengewoon hoogleeraar te Amsterdam in de histologie, op eene jaarwedde van ƒ1600 tot 2000 en het aandeel in de lesgelden, wordt door cura toren voorgedragen dr. J. Van Rees, thans lector in genoemd vak, die als zoodanig dezelfde bezoldiging geniet. Do Provinciale Staten van Over(jsel heb ben gisteren met 31 tegen 12 stemmen en na levendige gedachtenwisseling het ontwerp der provinciale tabel strijdig met het provinciaal belang verklaard'. De Provinciale Staten van Zeeland hebben het voorstel der meerderheid van de commissie in zake de kiestabel, waarbij de wijziging der kiesdistricten niet noodzakelijk is genoemd, met groote meerderheid aangenomen. Bij de Prov. Staten van N. Holland is gisteren ingekomen het afkeurend rapport van Gede puteerde ovor de kiestabel. Het is naar de afdeelingen verzonden. Het verslag der rappor teurs wordt uitgebracht op 19 Maart en daar over zal door de Staten in de vergadering van 20 dezer beraadslaagd worden. Uit het Loo wordt van gisteravond ge meld: De Koning verliet heden verscheidene uren het bed en bleef gekleed op. Z. M. ge bruikte meer voedsel en had ook minder pijnen. De opgewondenheid is echter by tusschenpoozen teruggekeerd, zoodat slaap middelen moesten worden toegediend. Uit Den Haag wordt aan de „Indépen- dance beige" omtrent den toestarTd van onzen Koning herhaald dat eene merkbare en geheel onverwachte verbetering geconstateerd is, dat de Hooge Lijder zonder kunstmiddelen goed slaapt, meer voedsel gebruikt, in kracht toe neemt en helderder van geest is dan sedert verscheidene weken. Verder luidt het bericht: „Deze gunstige wending in den toestand van den doorluchtigen patiënt ontneemt thans alle belangrijkheid aan de quaestie betreffende hot in 't leven roepen van een tijdelijk regentschap. De regee ring had, na hierover den Raad van State te hebben gehoord, voorgesteld als regentes tijdens de ziekte van Z. M., Koningin Emma te benoemen, die evenwel beslist bedankte voor het in haar gestelde vertrouwen. In ge val dat noedig wordt, is !tet waarschijnlijk dat de Raad van State zelf het regentschap zal moeten uitmakende maatregel zal echter niet worden genomen dan in den uitersten nood, daar de Koningin zich ten sterkste ver klaard heeft tegen de instelling van een regentschap tijdens het leven van haren Gemaal." Door Scheltoma Holkema's Boekhan del te Amsterdam is van don arts J. Nord, officier van gezondheid te Amsterdam, eene tweede brochure uitgegeven, getiteld: „Na dere mededeelingen en voorschrifton betreffende de nieuwe geneeswijze der tering," waaraan wjj o. a. ontleenen, dat hij „ieder ontraadt, de inademing op eigen gezag en zonder con trole van den arts te ondernemen." Te Arnhem is op drie-en-vijftigjarigen ouderdom overleden de heer L. Mulock Hou wer, oud resident van Pekalongan. Na zich in zijne ambtelijke loopbaan onderscheiden te hebben door bekwaamheid en plichtsbe trachting, had hj] zich te Arnhem gevestigd, waar hjj de algemeene achting en de sympathie zijner vele vrienden genoot. De laatste jaren leed hy aan eene kwaal, die reeds sedert maanden zijn naderend einde aankondigde. A. G. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 12 Maart Perim; de „Castor," van Huelva naar Rotterdam, is 13 Maart Dungeness gepasseerd. Nlenwk Terwijl de bewoners afwezig waren, is gisteravond brand ontstaan ten huize van J. v. H. te Koudekerk. Toen zjj te huis kwamen en de deur openden, kwam do vlam hen te gemoet. Met behulp der buren en het aanwenden van veel water werd men den brand meester, hoewel eone kamer toch geheel is uitgebrand. Te Noordwjjk aan Zee is giste ren slechts óéne schuit aangekomen van den reeder P. v. Duyn, zjjnde de „Vrouw Neeltje", schipper C. v. Duyn, die eene besomming van 40 maakte; genoemd vaartuig was eerst 11. Donderdag in zee vertrokken. De Noord - en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij hoeft aan de bemanning van de Scheveningsche reddingboot, voor haar optreden bij de redding van de equipage .der „Ben Avon", de volgende belooningen doen uitkeeren Den manschappen, die den eersten tocht deden, 4 per mandie twee tochten mee maakten 5 per man; die drie tochten deden 8 per hoofd; die alle vier de tochten mede- maakten 10 per persoon (het volle reddings- loon); die de laatste reis deden ƒ3. Over de uitdeeling ontstond gistermiddag tusschen eenige mannen, die in de redding boot hadden meegevaren, eenige woorden wisseling, waarbij het aan lieflijke uitdruk kingen allerminst ontbrak. Na eene instructie van ruim drie maanden, is de zaak van den sergeant-majoor en den fourier bjj het reg. grenadiers en jagers, beschuldigd van ontrouw en valschheid in de compagnies-administratie, voor den krijgsraad in behandeling gekomen. De krijgsraad, benoemd om in deze omvang rijke zaak recht te spreken, bestaat uit den luit.-kol. Verschoor, voorzitter, den majoor kwartiermeester Eyssell, en de kapiteins Van Goens, Verstegen, De Bock, Callenfels en jhr. Van de Spiegel, leden. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. De commissie van financiën heeft onder zocht het in hare handen gestelde voorstel van B. en Ws. tot aankoop van Nationale Werkelijke schuld ten name der gemeente, voor een bedrag van hoogstens ƒ25,610. In haar nu uitgebracht rapport merkt zij daaromtrent in de eerste plaats op dat in dit voorstel reeds eene rechtvaardiging ligt van haar verzet tegen het aangaan eenerconver- sieleening voor een bedrag van 600,000. Dat toch, terwijl eerst enkele maanden ge leden eene leening is gesloten tegen een koers van 96 pCt., thans meer dan ƒ25,000 moet worden belegd in boven pari staande schuld brieven, schijnt haar niet van zuinig finantiëel beleid te getuigen. Tot aanneming van het voorstel van B. en Ws., zooals het daar ligt, kan de commissie niet adviseeren. Zij geeft boven aankoop van inschrijving op het Grootboek de voorkeur aan buitenge wone aflossing. Deze is voor de gemeente voordeeliger immers, de Nederlandsche Staatsschuld, die zou moeten worden aangekocht, staat boven pari, terwijl de aflossing zou geschieden a pari. Bjj aflossing bespaart de gemeente dus volle 34 pCt. per jaar van het voor aflossing gebezigde bedragbjj aankoop van inschrijving trekt zij minder. Bovendien biedt de laatste dit nadeel, dat zij de gemeente aan verlies door daling der koersen blootstelt. Buitgewone aflossing is tegenover de hou ders der schuldbrieven, ook uit een zedelijk oogpunt, volkomen geoorloofd, nu de leening beneden pari is op de markt gebracht en dus aflossing a pari lien eer bevoordeelt dan benadeelt. Mochten te eeniger t(jd wat nog niet is te voorzien voor de gemeente uitgaven noodig worden, door buitengewone ontvang sten te dekken, en mocht daartoe alsdan het overschot der leening niet voldoende zijn, de gemeente zou aan eene buitengewone aflossing in 1889 het recht ontleenen om alsdan de gewone aflossing te beperken of zelfs drie jaren achtereen niet te doen plaats hebben. Ook uit dit oogpunt bestaat er dus, volgens de commissie van financiën, tegen buitenge wone aflossing geen bezwaar. De commissie adviseert den gemeenteraad op deze gronden het voorstel van B. en Ws. niet aan te nemen, maar te besluiten: 13) Naar het Duitsch door P. .T. C. „Ik wilde Fedor vaarwelzeggen," zeide Jo hannes, toen hy den knop van de deur reeds in de hand had. „Zou hy zich niet eens hier vertoonen „Neen. Laat dat maar zoo. Hy zal, zonder afscheid van je te nemen, morgenvroeg de terugreis naar Rusland aanvaarden. „En wü aanvaarden morgen de reis naar Italië!" riep Johannes op jubelenden toon uit, wierp zyn t oed triomfanteiyk in de hoogte en ving dien weder op. „Nu wil ik niet ster ven, nu niet, nu het loven zoo schoon belooft te worden!" Zy omhelsde hem nog eens, lachte hem toe en zeide: „Het is al laat en ik heb nog veel in orde te brengen, ook nog iets met Fedor te bespreken.... Vaarwel, tot morgen!" „De groeten aan Fedor en zeg hem uit myn naam dat, zoo he: >n mijne macht staat je geluk tas te maken je ook gelukkig zult zyn. Gowi" nacht, gel del Felice notte, ma donna! V morgen .- eek ik geen woord Duitsch meer slechts Italiaansch. Eoviva la bella Italia!" Hy was als betooverd door geluk. Hy had wel willen lachen en zingen, iederen vreem deling op de straat willen aanhouden en hem jubelend willen toeroepen „Ik zal Italië zien 1 Benydt gy my niet? Neen! Gy benijdt my niet, gy verheugt u over myne vreugdewant zoo gelukkig als het my maakt, kan het nie mand makenzooals ik zou niemand het weten te waardeeren." Thuisgekomen, pakte by zyne bezitting en zyne schildersbenoodigdheden in den eenigen koffer, welken hy ryk was. „Jy gaat ook mede," zeide hy tot de beeltenis zyner moe der en legde ze by het overigedaarop lachte en weende hy tegelykertyd en boog ten Blotte de knieën om te bidden. O schoone jeugd 1 VI. Te Rome kwam hy tot bezinning en daar gevoelde hy het ook, dat hy haar en zichzel- ven bedrogen, misleid had. Wellicht had hy dat ook reeds vroeger gevoeld, maar toen die gewaarwording onderdrukt als ongepast, daar ze, wilde zyn levenspad niet in duisternis ge huld worden, nooit eene gestalte in hem mocht verkrygen.Ook was het geluk, het ge liefde land met al zyne schoonheden, met den zyn hart, zinnen en geest duizendmalen om- windenden tooverdraad te zien, in de eerste weken en maanden te groot, te sterk tevens geweest dan dat hy aan iets anders had kun nen denken dan aan het: „hoe zalig gevoel ik my, dat ik het leven geniet en dat het my gegeven is al dit wonderbare te aanschouwen!" Op een kouden, regenachtigen November- namiddag zaten zy bibberend tegenover elkan der in eene kamer, welke niet verwarmd kon worden en waarvan de vloer uit gladde tegels bestond; zy koken zwygend naar het neder- vallende hemelwater, naar den eentonigen, gestadigen regen. Te Rome, zoo hadden zy vroe ger met elkander afgesproken, wilden zy hun huweiyk doen inzegenen door een Roomsch- Katholiek priester.en Johannes dacht aan die afspraak op dezen regenachtigen namid dag, en hoe vreemd het was dat zy reeds vóór zes weken hun intocht in de eeuwige stad gehouden hadden en dat het nog geen van betden ingevallen was deze zoo teedere quaestie te behandelen. Hy had zóó veel gezien, zóó veel genoten, zóó veel schoons in zich opgenomen naast deze kamer was zyn prachtig atelier, waarin hy dagelijks menig uur vertoefde en met PRIJS DER JLDVERTENTTEN: Yin 16 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.174. Grootere letters nssr pliiteruimte. Yoor het in- cssseeren bniten de etid wordt 0.10 berekend. geestdrift arbeidde aan een Madonna beeld het zonnige Zuiden had zyn door de dagelyk- sche zorgen ingesluimerden genius wakker gekust, de ketenen waren geslaakt, de nood, die zoozeer terecht gevreesde vyand der kunst, was voor altyd van hem geweken. En dat alles was hy verschuldigd aan de vrouw, die, zwygend en in gepeins verzonken, naast hem zat en wie by nooit zou kunnen vergelden, wat zy voor hem goeds had gedaan.on voor wie hy niet eens alles wilde doen, wat in zyne macht was en zoo gemakkeiyk ten uit voer te brengen zou wezenWaarom huiverde hy er voor, het woord uit te spreken, waarop zy wellicht in stilte wachtte? Waarom zeide hij niet of had hy het niet reeds lang uit gesproken „kom, dat wy één worden van naam, evenals wy één zyn van harte?" „Wora," begon hy eenigszins aarzelend. Zy zag hem aan. „Zouden wy niet eens uitgaan?" vroeg hy, stond op, trad naar haar toe en vatte bare hand. Zy schudde met het hoofd van neen. „Ik ben vermoeid," zeide ze. „Wy hebben in den laatsten tyd reeds zoo dikwyis rondgedwaald en al zóó veel gezien.Ik wilde liever een dag of wat rust nemen." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1