Burgerlijke Stand. ■maar..-.TOT-.-**! mi l i— gulden. Serie A is verdeeld in negentig ami- deelen, ieder grQot duizend gulden, sorie B in veertien aa^deolen, ieder groot vyf duizend gulden. In liet kapitaal der vennootschap wordt deelgenomen, wat betreft in serie A door ver schillende personen, bp wie de geheele serie is geplaatst; en in serie B door den heer Hendrik Jan Heuvclink voor het volle bedrag dier serie, voor welk laatste bedrag door hem in de vennootschap bp het passeeren der akte van oprichting worden ingebracht: de zwavelzuuranhydritfabriek met des- zelfs gebouwen en terreinen te Leinschede, nommers 93 en 93/16 en bekend in Flur VII, nommers 279/90 en 281/99 derSteuergemeinde Eiringhausen, Band II, artikel 41 desGrund- buchs van Eiringhausen voorradige grondstoffen, producten en werktuigen, in gemelde fabriek aanwezig. De gemeenteraad alhier zal a. s. Donder dag, 14 Maart, weder vergaderen. De Fransche mail met berichten uit Batavia wordt hedenavond alhier verwacht. De afdeelingen der Prov. Staten van Zuid- Holland hebben gekozen tot rapporteurs over de wijziging der kiestabel do hoeren De Laat de Kanter, Van Dam, De Bie, Begram, De Vries en Bups (tevens algemeen rapporteur). Het „Vad." zegt dat men zeker met be langstelling zal vernemen, dat de heer Mann van plan is eene Ilollandsche opera te com- poneeren. H(j is voor don tekst reeds in over leg getreden met een onzer gunstigst bekende auteurs. De door enkelen verspreide berichten, alsof de ziekenverpleger Hommes onverrichter- zake op het Loo zou vertoeven, kunnen stel lig worden tegengesproken. De ziekenoppas ser wordt, bepaaldelijk des nachts, in de kamer van den Koning toegelaten en verpleegt reeds gedurende 8 dagen den Hoogen Lijder, vooral tot genoegen van de Koningin. De toestand van Z. M. in de laatste dagtn bevestigt volkomen dat onmiddellijk levens gevaar niet dreigt, daar, niettegenstaande het geringe voedselgebruik, de lichaamskrachten van den Koning niet zichtbaar achteruitgaan. Aan de bloedvergiftiging, waarvan het laatst verschenen officiéél bulletin melding maakte, schijnt op zichzelf niet te veel gewicht te moeten worden toegekend, maar meer te moe ten worden beschouwd als een gevolg van 's Konings kwaal. Van het Loo meldt men ons hedenDe Koning had een rustigen nacht, gevoelde zich eenigszins opgewekter en gebruikte heden ochtend meer voedsel. De door burgemoester en wethouders der gemeente Zoeterwoude vastgestelde lijsten van kiezers voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal, de Provinciale Staten en voor den Gemeenteraad bevat 512 personen. Het aantal kinderen boven de zes en beneden de twaalf jaren, dat geen onderwijs ontvangt, bedraagt in de gemeente Zoeterwoude 98. Het aantal schoolgaande kinderen bedroeg op 1 Januari 1889 aldaar 485. Op de vastgestelde kiezerslijsten, dienst 1889, voor leden van de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad, ko men te Zwammerdam voor 169 personen. Aan den heer K. Bogtstra is, op zijn ver zoek, met ingang van 1 Apiil a. s., eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de open bare school No. 1 (dorp) aldaar. Van de Zuid-Hollandsche Leerhoevo voor zuivelbereiding te Oudshoorn, welke hare vol tooiing nadert, zal dezer dagen van Rijks wege eene inspectie over den bouw en de inrichting plaats hebben, waarvan het al of niet verleenen van eene subsidie afhankelijk gesteld is. Men schrijft ons heden uit Koudekerk „Cremer", do rederijkerskamer van Koude kerk, gaf gisteravond hare laatste uitvoering in dit seizoen, en wel met de opvoering van „Uitgaan" van Glanor en „de Schoolrijdster" tot nastuk. Zelden was de opvoering zóó goed en wer den de rollen zóó goed gekend. Het applaus, dat na iedere acte gegeven werd, was daar van de sprekende getuigenis. Jammer dat de zaal niet zoo goed bezet was als anders, want zeer zeker hadden de werkende leden zulks verdiend. Aan de kos- tumes enz. dor leden was ook de meeste zorg besteed. Een bal besloot het feest, dat zeer gean- nimeerd ton einde Imp en tot laat in den nacht voortduurde. Van harte roepen w(j den leden een „tot weerziens" toe. Dezer dagen is door de Commissie der Vereeniging ter behartiging der Nederlandsche belangen by de Parijsche tentoonstelling be paald dat alle goederen der exposanten op 27 Maart te Roozendaal moeten zijn, waar ze in ontvangst genomen worden door een gemach tigde der commissie. Latere verzending zou meer kosten en groote moeite veroorzaken. De commissie heeft van de Ned. Spoorweg maatschappijen halve vracht van en naar Roo zendaal weten te verwerven voor de goederen, voorzien van bepaalde adressen. Verder vernemen wij dat do inzending voor de Nederlandsche afdeeling den 15den Maart definitief wordt gesloten. Tot dien datum kunnen nog kleine étalages worden aange nomen. Voor enkele industriëelen kan.deze mededeeling nog belang hebben. Inlichtingen zijn bij den lsten secretaris, den heer mr. Th. Stuart, te Amsterdam, verkrijgbaar. Er schijnen thans weder nieuwe voor uitzichten geopend te zijn tot het behoud van de Hoogduitsche Opera te Botterdam. Door de Vereeniging tot ondersteuning van de Hoogduitscho Opera is nl. tegen 18 Maart eene vergadering uitgeschreven, waarin zal behandeld worden een ingekomen schrijven van den heer Saalborn, een voorstel tot wijzi ging van het „cahier de charge" en het even tueel verleenen van subsidie. Het stoomschip „Oranje-Nassau" is 4 Maart van Paramaribo naar Amsterdam ver trokken; do „Prins Frederik Hendrik" is 2 Maart van Amsterdam te Paramaribo en 7 Maart te Demerara aangekomonde „Schie dam," van Amsterdam naar de Plata-rivier, is 5 Maart te Montevideo aangekomen; de „P. Caland" is 8 Maart van Amsterdam te Nieuw-York aangekomen. Telegrammen. (Zie de buitenlandsche berichten in het 2de blad). LONDEN, 8 Maart. De „Times" neemt eene vrij gereserveerde houding aan ten opzichte van hot voorstel tot uitbreiding der vloot, inge diend door lord George Hamilton. De „Standard" wenscht den voorsteller ge luk met de wijze, waarop hij zich gekweten heeft van de uiteenzetting van het voorstel. De „Daily Telegraph" hoopt dat de gema tigde mannen van alle partijen zich zullen aansluiten bij het defensie-ontwerp. De „Daily News" is van oordeel dat het entwerp op het vasteland een zeer slechten indruk zal teweegbrengen. De radicalen in het Parlement zyn besloten met allo kracht het voorstel-Hamilton te be strijden. De houding van den heer Gladstone blijft twijfelachtig. De radicalen bespoedigen de nederlaag van het ministerie. De ministers blijven er echter op vertrouwen, dat het voor stel zal worden aangenomen. Namens de „Times", worden pogingen aangewend om Parnell over te halen, zijn eisch van schadevergoeding niet voor de recht bank te brengen, doch het bedrag door arbiters te laten bepalen. KONSTANTINOPEL, 8 Maart. Men deelt mede dat sir "William "White aan de Porte verklaard heeft dat Engeland Soeakim niet zal kunnen ontruimen, waarvan de bezetting noodig ie voor de rust van Soedan. CALCUTTA, 8 Maart. Tweehonderd man van het regiment East-Kent en zeshonderd man van de Bengaalsche infanterie hebben bevel ontvangen om zich gereed te houden naar Sikkim op te rukken, zoodra dat noodig is. BERN, 8 Maart. Vier Russen, leerlingen der Polytechnische school te Zurich, hielden er eene geheimo fabriek van bommen op na. Een der vervaardigde producten ontplofte gis teren, doodde een der studenten en verwondde de drie anderen. Na afloop van dit ongeval haddon er vele arrestatiën en huiszoekingen plaats onder de Russische studenten. ROME, 8 Maart. De heer Crispi heeft heden Photiades-pacha eene nota overhandigd, waarin geprotesteerd wordt tegen de houding der Turksche autoriteiten ten opzichte der Italiaan- sche en Turksche scholen. PARIJS, 9 Maart. Het „Journal Officiel' bevat heden het decreet, waarby het besluit van 13 Juli 1886, hetwelk den hertog van Aumale het verblijf op Fransch grondgebied verbiedt, wordt ingetrokken. LONDEN, 9 Maart. Aan het feestmaal, hel; welk werd aangeboden aan lord Spencer in waarbij ook lord Rosebery en do heer Parnell waren genoodigd, wensehte lord Spencer den heer Parnell geluk met de weerlegging van de beschuldiging der „Times." Lord Rosebery verklaarde dat dit feest oonu historische beteekenis heeft, want daardoor awe*»—tv——wp—Iw wordt een zichtbaar bewijs gegeven van de verzoening van twee volken. LIVERPOOL, 9 Maart. De telegrafische gemeenschap met Londen is door storm ver broken. KAAPSTAD, 9 Maart. De bijeenkomst der presidenten van den Oranje-Vrijstaat en de Transvaal is den 4den Maart te Potchefstroom gehouden. President Reitz sprak de hoop uit, dat de Zuid-Afrikaansche Staten spoedig vereenigd zouden worden, terwijl hjj verwachte dat de unie tusschen den Vrijstaat en de Transvaal tot stand zou komen op een grondslag, welke beide partijen zou tevreden stellen. President Kriiger verklaarde zich tegen het ontwerp om een spoorweg aan te leggen over Kimberley en Bechuanaland, maar beval een spoorweg aan van de Delagoabaai naar Kaap stad door het gebied van den Oranje Vrijstaat. President Krüger zeide, dat de Delagoa- spoorweg niet eerder kon worden aangelegd, voordat Mac Murdo een matig tarief had vast gesteld. Intusschon kon hy niet toestaan, dat de koloniale spoorwegen verder dan Bloem fontein werden doorgetrokken. Tevens legde president Krüger geruststel lende verklaringen af betreffende de oplossing van het geschil over het vermoorden van den grenscommissaris Grobelaar door koning Khama. De president keurde het af dat de Kaapsche opper rechter De Villiers tot scheidsrechter zou worden gekozen, daar in het Engelsche Lagerhuis hot voorstel was geopperd den president van de Fransche republiek of den president der Vereenigde Staten tot scheids rechter te kiezen. tNGEaONDEN. Weduwe en kinderen van den Matroos 1ste klasse D. liuijzer. Hartelijk dank zeg ik allen, die eene gift beschikbaar hebben gesteld voor de weduwe en kindertjes van den matroos 1ste klasse D. Huijzer. Niet alleen uit Leiden, maar ook uit de omliggende plaatsen, ja zelfs uit Breda en Delft, vloeiden mij tal van grootere en kleinere bijdragen toe. Was het natuurlijk zeer aangenaam daaronder aan te treffen een bankbiljet van ƒ100, 2 van ƒ60, 1 van 25 en tal van muntbiljetten van 10, niet min der welkom waren de overige bijdragen, ook zelfs de kleinste gegeven van de spaarpen ningen van dienstboden en kinderen, vooral wegens de gulle wijze, waarep ze my ter hand werden gesteld. In het geheel heb ik de belangryke som van ƒ600.38 ontvan gen. Dit bedrag zal door my worden afgedragen aan eene commissie van vier heeren te Am sterdam, die daarvoor uitgenoodigd zijn door de directie der „Amsterdammer", welk blad het initiatief in deze zaak genomen heeft door de plaatsing van het zoo treffend geschreven stukje. Vermeerderd met hetgeen van elders ont vangen is, zullen deze gelden, na aftrek van de koopsom eener nering en van hetgeen voor de eerste behoeften noodig is, op de spaarbank geplaatst en aangewend worden voor de opvoeding der kinderen. De gevers hebben dus de voldoening dat zy eene arme weduwe en hare kinderen op afdoende wyze uit den nood hebben geholpen, en tevens kun nen zy verzekerd zyn dat door dit bowys hunner liefdadigheid menig gehuwd zeeman met een minder bezwaard hart de Nederland sche kust zal verlaten. Hy heeft immers hier het voorbeeld voor oogen dat zyne familie betrekkingen niet broodeloos zullen achter- biyven, wanneer hem by trouwe plichtsbe trachting in de uitoefening van zün gevaarvol beroep een ongeluk mocht overkomen. Men duide het my niet ten kwade dat ik geene gespecificeerde opgave geef van al de ingekomen gelden. Voor het moerendeel zyn de gevors my onbekend, anderen hebben my verzocht hun naam niet te melden, zoodat ik geloof op deze wyze in don algemeenen geest te handelen. C. H. De Goeje. Biykens in dit nummer voorkomende adver tentie zal aanstaanden Vrpdag-avond, in het Nutsgebouw, in oerie openbare, voor ieder toegankelijke byeenkomst als spreker optre den de oud-Hoogleeraar Dr. J. J. P. Valeton. Zjin naam is hier in verschillende kringen geen onbekende. Vyftig jaren geleden was hy student aan deze Iloogeschool en medeoprich ter van' die Studentenvereeniging, wier halve- «ouwfi est onlangs op luisterrijke wijze s gevierd. Zijn naam werd bij die gelegenheid m eere genoemd en de dichtregelen, dcor hem aan het Studentenweekblad „Minerva" afgestaan, toonen dat hy nog helder is van hoofd en warm van hart. Later als Waalsch Prodikant en daarop als Hoogleeraar te Groningen, waar eerstonder- geteekende dezes van 1848—50 zyne lessen mocht volgen, wydde hy, behalve aan zyn ambt, zyne gaven en krachten ook aan menig godsdienstig en maatschappeiyk belang. Nu, sedert 1884 wegens 70-jarigen leeftijd van zyne taak als Hoogleeraar ontheven en te Amersfoort gevestigd, heeft hy zichzelven geen rust gegeven, maar zet hy met yver den stryd voort, waaraan hy reeds lang had deelgenomen, den stryd tegen deti vijand van volks-zedelijkheid, welvaart en geluk, tegen den Sterken Drank. Die vijand vindt ook in onze goede stad tal van dienaren en slachtoffers. En zy, die persoonlyk geen gemeenschap met hem heb ben, laten voor het grootste deel hem rustig begaan. Klein slechts is het getal dergenen, die openlijk alle gemeenschap met hem heb ben afgebroken, door de verbintenis, dien drank noch te drinken noch te schenken. Gaarne zouden dezen hun aantal zien toe nemen, ten einde met meer kracht te kunnen werkzaam zyn. En zy hopen dat dit de vrucht zal zyn van de byeenkomst op Vrydag aan staande, waarby de Heer Valeton een woord van opwekking en aansporing zal spreken. Moge dat woord door velen worden ge hoord! Dringend noodigen ondergeteekenden allen daartoe uit, mannen, vrouwen, jongelie den, van eiken rang, stand of leeftyd. Wie de nooden des volks op het hart draagt, die geve ons zyn stoffelyken en zedeiyken steun, opdat aan den stroom van ellende, door misbruik van den Sterken Drank over ons volk uitgestort, althans eenigszins paal en perk worde gesteld. Namens het Bestuur der Afdeeling Leiden van de „Nederlandsche Vereenigd; tot Af schaffing van den Sterken Drank", J. Offerhaus Sr., Voorzitter. S. H. J. De Wonw, Secretaris. ZOETERWOUDE. Geboren: Petronella, D. van J. Colijn en M. J. Raseer. Susanna, D. van H. Bricjcr en A. L. Boeman. Petronella Andriana, D. van G. J. Van der Ploeg en J. Eoeasen. Arie, Z. van J. Buys en P. Van der Mark. Aloysius Antonius Francifcns, Z. van L. Sooniua en M. Bakker. Marinus, Z. van J. W. Van der Steen on M. F. De- Matter. Overleden: L. Van den Nieuwendijk, gehuwd met G. Oudshoorn 51 j. Een levenl. kind van J. Vcreteegen. Gehuwd: A. J. Molet jm. 44 j. met G. Martens jd. 88 j. ALKEMADE. Bevallen: P. Hockttra, geb. Wezolenburg, Z. M. Vertuin, geb. Van den Broek, Z. A. Koot, geb. Van der Hoorn, D. A. Lagerwoij, geb. Vreeken, Z. Ovorloden: Johannes Hendrikus Van der Meer, 10 j. Johanna Maria Helleman, 6 maanden. Cornelia Timmer, wed. van Jacobus Schakenboe, 72 j. Johannes Ritel, 16 j. VOORHOUT. Geboren: Petronella, dochter van P. De Groot en A. Elfrinck. OEGSTGEE8T. Bevallen: A. C. Van Vliet, geb. Van Dijk, dochter. M. J. Van Beek, geb. Smit, zoon. M. Den Ouden, geb. Roodnat, doch ter Th. De la Bye, geb. Van der Smit, zoon. Overleden: Wijtze Van Daalen, 33 jaren. Maria Wilh. De Jong, 10 maanden. Krijn Schip pers, 5 maanden. Karei Matheus Nederbragt, 20 jaren. Cbristiaan Wijers, 24 jaren. "Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instit.) Verwachting: westenwind. Thermometer-standgisteravond om 8 uren 7° Celsius 44.6° Fahrenheit; hedenmor gen om 8 uren 5° C. 41° F.; 's midd. 12 uren 7° C. 44.6° F.; 's namiddags 4 uren 8° C. 46.4° F. Marktberichten. Leiden, 9 Maart. Heden aangevoerd: Tarwe 3 hectoliter. Wintertarwe ƒ7.50 a f 8.50. Zomertarwe ƒ7 - a 7.50. Rogge 2 H. L Winterrogge 5.50 a ƒ6. - Zomeriogge ƒ4.50 a ƒ5.—Gerst 4H.L. Zomergeret ƒ4.a 4.75. Chevalier-gerst ƒ5.50 a ƒ6.Haver 4 H. L. Zware Haver ƒ3.50 a ƒ4.— Lichte Haver ƒ3.— a 3.50. Mais H. L. ƒ-•—a ƒ-•-• Boter: Aanvoer 3930 *g- lste qualit. per 1/^ vat ƒ62.— a 72.2de qualiT per 1/4 vat 48.a ƒ60.lete qualit. per kilogr. ƒ155 f 180; 2de qusliL. per khogr. ƒ1.20 a ƒ1.50 L>m<t' Zwarte Turfduhb.bentol., ƒ0.80 a ƒ0.33. Schiedam, 9 Maart- Vast. Moutwijn per HL., zonder fust ol bel., 8.75 Jenever ld. 14.25 AmBt. proef kl. ƒ1:3.50. Spoeling beurs per ketel ƒ2. In de Mted. Werkinr. zifn opgenomen: DATUM. DAGEN. Volw. pers. Kinde ren. Totaal. 3 Maart Zondag 60 18 78 4 Maandag. 79 12 91 5 Dinsdag 89 21 110 6 Woensdag 92 20 112 7 Donderdag 95 20 115 Vrijdag 93 21 114 Zaterdag. 84 20 104

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2