's-Grayenhage- is gepleegd. Het schrijven der bewuste artikelen toch (en meer zeidepl.— heeft deze bekl. niet gedaan) geschiedde te Amsterdam. Wat verder is gebeurd van uit geven en verspreiden gaat anderen aan. Bekl. staat terecht als de schrijver en aangezien hy dus te Amsterdam schreef en de zaak by de Haagsche rechtbank werd aangebracht, concludeerde pleiter tot niet ontvankelykvor- klaring van het 0. M. Overigens betwistte hy ook dat er beleedigd is. Het schry ven van artikelen als de onderhavigo behoordo tot bekl.'s betrekking, waarvan hy leefde. Do schryver oefende critiek uit, meende pleiter, en wanneer hy dan van z. g. geestigheden gebruik maakte, pleegde hy dan beleediging? Spr. gelooft het niet. Na repliek word de uitspraak in deze zoowel als in de vorige zaak op 21 Maart bepaald. Door oene onbekende oorzaak is Woensdag-avond te Roggel, by den land bouwer N. B., een hevige brand uitgebroken. De schuur met voorraad graan, zoowel als de stal, en daarna de woning met een deel der meubelen, zyn verwoest. Het verbrande was verzekerd. Uit Roermond wordt aan de „N. R. C." geschreven In het naburige Haelen gobeuren in de laatste dagen ongeregeldheden. By den baron Do Ryckholt op het kasteel Aldengoor en by don vlak in de nabyheid wonenden molenaar Loop werden Zondag avond do ruiten ingeworpen. De baron loste Maandag avond een schot, toen hy in de meening vorkeerde dat da oproermakers hun vernielingswerk kwamen hervatton. Een kind van den pachtor V., dat eene boodschap aan den baron bracht, en by het vallen van het schot om hulp riep, deed de baron zyne vergissing inzien. De politie heeft een onderzoek ingesteld; de daders zyn nog niet bekend. Een te Goes gevreesde slag is govallen. Die gomeente vorliest hare eonige groote fabriek: de stoommeolfabriok dor firma Kakebeeke. Een 60- a 70 tal huisgezinnen, die daarin een goed bestaan vonden, zien zich zonder werk, terwyl ook de gemeente een niet onbelangryk vorlios lijdt. Do sieraden, welke aan de mil- lioenenjuffrouw, Jannotje Struik, destyds on geveer f"000 bobben gekost, liebbon bij den openbaren verkoop te Nymegen te zamen slechts f 425 opgebracht. Te Groessen hebben s nachts oen paar dieven zich toegang tot de woning van oen landbouwer weten te verschaffen en alles wat van hunne gading was meogonoraon. De politio is do daders op hot spoor. Sedert liet begin onzortydre- kening is er nog geen milliard minuten voor- bygegaan. Er ontbreken daaraan nog om en by 7 millioen minuten. Ook by het aanbroken van de 20ste eeuw, in don oudejaarsnacht tusschon 1900 en 1901, zal het milliard nog niet geheel vol zyner zullen dan nameiyk eerst 999,406,230 minuton zyn verloopen. Compleet zal hot milliard eerst wezen op 28 April 1902, des ochtends 10 uur 40 minuten. Aldus hoeft hot een cpferaar, die waar- schpniyk mot zyn leegen tyd geen wegwist, uitgorokend. De burgemeester van South- Shields heeft, in naam van den koning dor Belgen, den zeokapitoin Cave, den luitenant ter zee William Roundtree en vier man der equipage van den stoomor „Warrior" van South Shields de burgerlijke medaille en het kruis overhandigd. De bemanning van dien stoomor redde, oenigen tyd geleden, twee officieren van de genie, uit Antwerpen vertrokkon met den ballon „Argus," een ballon voor militaire proefnemingen, welke door omstandigheden in zee terechtkwam. Die officioron waanden zich reeds vorloron, toon de kapitein van den Engelschen stoomer en zyne bemanning hen te hulp kwam. Nadat tot nu toe alle pogingen tot invoering van stierengevechten te Parys schipbreuk geleden hebben op den tegenstand der rc-geering, heeft de ministerraad onlangs toch besloten ter wille van de tentoonstel ling eene uitzondering te maken en deze ruw stemmende dierenplagery en -pynigmg te doen plaats hebben, ofschoon dan ook op minder grooto schaal en „minder degelijk" dan wel behoort. Het dooden van den stier is verboden, do paarden zullen door pantsors niet te verwonden zyn en er zal ook zorg gedragen worden voor de onkwetsbaarheid der stiorenbevechters door op do horons dor stieren groote gummi-ballen te bevestigen. Onder die voorwaarden" kan men byna ge noegen nemen met de verleende vergunning, zoo niet het gevaar dreigde dat men, een maal den voet gezet hebbende op den weg der sticrengevechter.vergunning, ten slotte overgaat tot het toestaan der echte Spaansche kampen. Ook Donderdag werden de kan toren van het „Comptoir d'Escompte" to Parys door vele personen belegerd met het doel hunne ingolegdo geldon terug te ontvangen. De uitbetalingen loopen geleidelyk van stapel aan allen, die hunne aan het „Comptoii" toe vertrouwde geldon komen opeischen. In het „Comptoir" verzekert men wederom dat de aandeelhouders niets te vroezen hebben en niets zullen verliozen. Woensdag betaaldo de Bank 3 millioen uit. Ingevolge de hulp van het huis Rothschild en van andere bankiershuizen, beschikt het „Comptoir d'Escompte" over 140 millioen togen 120 millioen aan ingelegd be drag. De groothandel verlangt tot heden nog geene uitkeeringen. Een groothandelaar, die 800,000 fr. van het „Comptoir" had te vorderen en een wissel tot dat bedrag aanbood, werd onmiddellijk betaald. De koopman wilde echter alleen het „Comptoir" op de proef stellen en stelde onmiddellyk de geheeie som weer in handên van den bankier. Terwyl dus het „Comptoir d'Escompte" ruimschoots in staat is, ondanks hot geleden verlies, aan al zyne verplichtin gen te voldoon, is het geheelo vermogen van don heer Donfert-Rochereau er by ingeschoten. Volgens eeno raming van een der bladen, bedraagt zjjn verlies ongeveer 3,000,000 fr. In de plaats van den heer Denfert Bochereau is zpn voorganger, de beer Girod, voorloopig tot directeur van hot „Comptoir d'Escompte" benoemd. De heer Denfert-Rochereau was een man, wiens eerlijkheid nooit door iemand in twyfel werd getrokken. Hy was reeds sedert 1865 by het „Comptoir d'Escompte" werkzaam en klom allengs tot de betrekking van directeur op. Denfert-Rochereau viel als slachtoffer van de poging om zich van de kopermarkt meester te maken, eon streven, hetwelk indertyd door enkele, maar nu door byna alle Parysche bladen ten zeerste wordt veroordeeld. Do „Banque do France" heeft gisteren eene som van 100 millioen fr. ter beschikking ge steld van het „Comptoir d'Escompte", tot betaling van hen, die hunne deposito's mochten opvragen. Dit bedrag is meer dan voldoende tot dekking der niet opgevraagde deposito's. De heer Henri Rochofort, do bekende ijveraar voor do Boulangi-disqho party, word, geiyk men woet, in 1871 naar Nieuw Culedonië verbannen. In Maart 1S74 slaagde hy, Olivier Pain en een drietal an doren, te ontsnappen met behulp van den bediende van oen zokeron hoor Dussert, die hon met het aan zjjn meestor bohoorende vaartuig naar eon Engelsch schip bracht, waarmode de gedeporteerden hun vaderland bereikten. Dussert hoeft den hoer Rochefort thans voor de rechtbank gedaagd en oischt van hem lo. 1000 fr. voor hem in Nieuw Caledoniö verschafte levensmiddelen 2o. 2000 fr. als prys voor hot vaartuig, dat na de ontvluchting- der gedeporteerden zonk 3o. 15,000 fr. schadevergoeding voor de 3 maanden voorloopigo hechtenis, welke hy, op beschuldiging by de ontvluchting de hand te hebben geleend, moest ondergaan. Indien deze eischen worden toegewezen, zal de ryke heer Rochefort zyne vryheid duur botalen Do stoomboot „ICisembo,van de Zuidwestkust van Afrika te Liverpool aan gekomen, hoeft do jongste telographische bo- richten omtrent Stanley bevestigd. Zjj bracht nl. van den agent der Nederlandsche Handel maatschappij te Banana de van zy'n ambtge noot aan de Aruwhimi-rivier ontvangen tyding dat Stanley in het kamp, waar majoor Bart- telot vermoord was, in volkomen gezondheid was aangekomen. Met het grootste deel zjjner vroeger daar achtergebleven achterhoede had Stanley zich ton tweeden male naar het Noordoosten begeven. Hot echynt dat aan de Aruwhimi een groote voorraad levensmid delen was; Stanley althans nam eene aanzien Hjke hoeveelheid mede. Het vorkeer in de Sond is door ysgang geheel gestremd; 13 grooto stoom schepen liggen vast in 't ijs. Do Grooto Bolt is nog bevaarbaar. To O koe hope o, in Florida, werd een Indiaan plotseling krankzinnig en viel do omstanders aan. Voor dat men hem meester 'kon worden, had hy 7 menschen gedood; hy werd toen zelf afgemaakt. Een jonge Engelse hm an heeft eergisteren te Monte-Carlo met roulette oen millioen fr. gewonnen. Te Boom, in België, heeft des nachts van den vierden op den vyfden Maart een verschrikkolyke moord plaats gehad. Zekere Jeanne Apers, weduwe Hellemans, is des ochtends gevonden badende in haar bloed. Zy had aan den hals twoe groote wonden, door messteken teweeggebracht. De moordenaar had zyn slachtoffer afgemaakt met een klok- gewicht. Do dryfveer tot de misdaad is diefstal. De schuldigo wordt gezocht. Te Hallo zyn twee treinen tegen elkaar geloopen. Zes beambten werden gewond, doch de passagiers kregen geen letsel. De schade was zeer aanzionlyk. De socialistische party in de Romagna wilde te Ravenna eene foestolyke byeenkomst houden ter herdenking van de Parysche commune. Het hoofd der politie te Romo heeft deze vorgadoring echter verboden. De heer mile Zola heeft, van de Wester Spoorwegmaatsehappy in Frankrijk verlof gekregen, oene reis op de locomotief van een sneltrein mede te maken. Hy wil zich in aanraking stellen met een machinist on den persoonlyken indruk verkrygen van dit leven vol beweging en versche lucht. Zyne aanteekeningen zullen hem voor zyn nieuwsten roman moeten dienen. De heer Zola begeeft zich overdag op eene locomotief van Parys naar Conflans en keert des nachts op dezelfde wijzo terug. Het Britsche oorlogsschip „Sul tan" is te Comino in de Middellandsche Zee aan den grond geraakt en door do bemanning verlaten. De beide beambten der provin ciale bank te Dublin, die, na vervalsching der boeken, op de vlucht gingen, nl. H. R. Todd en H. Morgan, zyn te Barcelona gevat. Uit bet onderzoek is gebleken dat de verduisterde som 25,000 pd. st. bedraagt. De reizigers van den trein, welke Donderdag om 10 uren van Euston vertrok en te 5 uren 's morgens te Holyhead moest aankomen, zyn aan eon dreigend gevaar ont snapt. By het binnenkomen van het station, dat in volle vaart geschiedde, weigerde het remtoostel en liep de trein mot volle kracht togen de buffers, het hout en steenwerk, dat zich aan het einde van het doodloopend spoor bevond en dit van de zee scheidde. Hot is, mot het oog op zyne snelheid, een wonder, dat de trein niet over den dam hoen in zee storl te. Twoe vischwagens werden geheel vernield, doch de reizigers bekwamen geen letsel. De beweging onder de werklie den in het bouwvak to Boriyn neemt voor do aannemers eon zeer verontrustenden om vang aan. Niet alloen dat do werklioden over eone machtige weerstandskas beschikken, doch de leiders zijn er in geslaagd, hun ver bond uit te breiden over de omliggende steden en groote fabrieksplaatsen, zoodat de aan nemers moeilyk vreemd volk zullon kunnen ontbieden. Eene groep bouwondernemers to Breslau heeft hot werkvolk reeds 16 pet. vorhooging toegezegd en tracht daardoor den bond te fnuiken. De politie heeft van de hoogo regeering last gekrogen den stryd lydelijk aan te zien en alle neutraliteit te bewaren, tenzy hot blyken mocht dat de bond politieke be- doolingen koestert. De keizer en de keizerin van Duitschland hebben ton huize van den heer Horbette, den Franschon gezant te Berlyn, het middagmaal gebruikt, hetgeen sedert ^6 jaren niet is geschied. Op den drempel kwamen de heer en mevrouw Herbette hot keizerlyk paar te gemoet en geleidden het naar de feestzaal, waar 40 genoodigden, waaronder de hertog van Sleeswijk-Holstein, de prins en prinses Van Hohenzollern en graaf Heibert Von Bismarck, aanwezig waren. Het diner was voortreffelyk, hoewel zeer eenvoudig. Bloemen versierden de tafel, en in een naburig vertrek was een oikest, dat door muziek den maaltyd opluisterde. De meeste Fransche bladen vermelden het feit, dat do Duitsche keizer gast was van dan gezant, blykbaar met ingenomenheid. Alleen de „Clairon", het jongste orgaan der Bonlan- gisten, noemt het oene „misdaad", dat de Fransche gezant den Duitschen keizer in zyn huis heeft genoodigd. Het huwelyk van grootvorst Paul Alexandrovics met prinses Aloxandra van Griekenland is thans voorgoed bopaald op 16 Juni te St.-Petersburg. S^^99SB9S9BBBSBSSBSaaS99aB9 i Volgens Fransche bladen zou de Duitsche regeering aan Zwitserland ver zocht hebben een passtelsel, als in Elzas- Lotharingen bestaat, in te voeren. Dit bericht wordt echter niet bevestigd, maar wel gelooft men te Bern, dat Duitschland op de Zwit- sersche grens van de reizigers het vertoonen van oen pas zal eischen, om het den Franschon moeilyk te maken zich door Zwitserland naar den Elzas te begeven. Prins Alexander van Battenberg vertoeft thans reeds twee wekon, onder den naam van graaf Hartenau, met zijne echtge- noote in hot hotel „Manin", te Milaan, en leeft zeer stil. De prins is voornemens zich er voorgoed te vestigen. Reeds op 21 Juni 18S8 werd prins Alexan der namens den keizer medegedeeld, dat alle betrekkingen tusschen hem en het Duitsche hof waren afgebroken. De verloving met mej. Loisinger had eerst op het eind van Decem ber plaats, maar het is niet juist dat de prins hierdoor ook met zyne familie op slechten voet is geraakt. Zyn oudere -broeder en zyne zuster gravin Erbach staan ook nu nog met den prins op denzelfden vriendschappelyken voet als vóór zijn huwelyk. In Duitschland begint men het drama van Meyorling reeds ie exploiteeren. Op bevel dor Oostenryksche rogeering is het eerste deel van een te Dresden uitgegeven roman„De gunsteling van Oostenrijk en de vrouwen", door baron Von Cichinsky in be slag genomen. Eveneens is beslag gelegd op de eerste aflevering van een terzelfder plaatse verschynende roman„De Jager van het slot Moyerling", door Frankenburg. INGEZONDEN. Geachte Heer Redacteur! Sinds eenige dagen komen weder in de dag bladen annonces voor om de menschen de gelegenheid te geven groote pryzen te trek ken in Brusselsche of Antworpsche lotery- leeningen. Het lykt ten minste zoo. Nu geloof ik, en dat is juist de speculatie van die edele menschen aanbieders, dat juist zy' zich laten verschalken, onwetenden, die het minste te missen hebben en wellicht moeilyk do te offeren penningen verdienen of bij elkaar bron gen. Hot is om die reden, dat ik de vryheid neem u voor onderstaande beknopte bereke ning plaats te vragen. Om de aanbieding Brussel tot voorbeeld te nemen: Voor f 6.25 ontvangt men '/10 lot, geldig voor 5 jaar. Als mon nu weet dat oen origineel lot (by iederen commissionnair in effecten te bestellen) even f 44 kost en mon dit in zyn bezit houdt totdat het minstens met 110 fr. of -f- f 52 afbetaald wordt en men dien goheelen tyd 2'/2 pet. rente trekt, dan is het ZGer dui- delyk, dat do aanbieders eeno scbromelyke winst trokken, om het niet anders to noemen. Maar nu de kansen: In de jaarlyksche 6 trekkingen zyn de vol gende pryzen 1 a 150,000 fr., 5 a 100,000 fr., 1 a 5000 fr., 6 a 2500 fr., 7 a 1000 fr., 10 a 500 fr. en 120 a 150 fr. Daarenboven wordt een aantal nummers met 110 fr. betaald. Nu zegt men: die moeten or toch uit. Zeker, maar men schat de kans van trek ken te hoog. De leening bostaat uit 2,890,000 aandeelen. Daarvan zyn tot nu toe 15,000 nummers getrokken. De kans om dus b. v. met de aanstaande trekking de 100,000 fr. te be komen. staat als 1 tot 2,875,000, want alle aandeelen trekken mee. De kans om eene van de kleinere premiën te trekken, is als 1 tot 115,000. De prys van f 3 voor oen heel aandeel, maar alléén voor de aanstaande trekking, Is dus, naar verhouding, nog voel duurder betaald. Nu wordt de kans wel gaandeweg grooter, doch de duur der gohoele leening is 90 jaar, een respectabel cyfer. De Antwerpsche loten zyn op dezolfde leest geschoeid. In de hoop dat het vorenstaande velen moge weerhouden om van dergelijke aanbie dingen gebruik te maken, heb ik do eer my to teekenon, Mynheer de Redacteur, na u dank gezogd te hebben voor do verleende plaats ruimte, Hoogachtend, Leidek, Uw Dw. Dienaar, 7 Maart 1889. S. B.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 10