jggggggg-B vertrouwen geschonken, om als voorzitter hare belangen te behartigen, totdat hg door hoogen ouderdom zich genoopt zag deze be trekking nedor te leggen. Als eene hulde aan de verdienstelijke wyze, waarop hij zich van die taak steeds had gekweten, bood ge noemde Yereoniging hom het eore-voorzitter schap aan. Met onverdroten ijver wist hy de belangen zpner drie opvolgende patroons te behar tigen, gedurende 25 jaren van nu wylen dr. J. C. Drabbe, die dan ook 's mans vyftig- jarig jubilé niet ongomerkt liet voorbygaan. Door zyn minzaam en opgeruimd karakter verwierf hy zich de achting en vriendschap van allen, die hem kenden. Gisteron was hot feest in het R.-K. Wees- en Oudeliedenhuis aan de St.-Jakobs- gracht alhier. Ja, mot recht mag men zeggen „het was er feest!" Hot gold den heer A. G. Hessels, die op 29 Februari 1864 door den Go moontoraad aangesteld werd als regent dier inrichting en op 2 Maart daaraanvolgende plechtig als zoodanig werd geïnstalleerd. De regenten, innig overtuigd van de vele verplichtingen, welke hunne instelling aan don hoer Hessels lieeft-, konden dezen dag niet onopgemerkt laten voorbijgaan, maar vonden daarin eene zeer gewenschte gelegen heid om den geachten jubilaris te doen bly kon hoe hoog zyne diensten door hen ge waardoerd worden. Daartoe was eene buitengewone vergade ring beschrevon, welke ditmaal niet in de regentenkamer, maar in het eenvoudig, doch net versierde schoollokaal zou gehouden worden. Nadat al de verpleegden in het gesticht op een feestmaal onthaald waren, gedurende welk maal do jubilaris met zyne familie en de regenten de verschillende zalen bezochten en getuigen waren, hoe welkom dit was be gaven allen zich naar de school, waar do jubilaris met familie door de rogenten werd binnengeleid. Toen nam de president het woord en schotste in welsprokende taal wat de jubilaris voor de instelling geweest was en wat hy daarvoor had gedaanhoe hy nooit geaarzeld had, tyd en krachten op te offeren aan do instelling, welke hy zoo lief en waarvoor hy steeds alles ton beste had. Het was dus niet alleen een plicht van vriendschap, maar bovenal van erkenteiykheid, welke heden aan den Jubilaris bewezen werd, vergezeld van den wonsch, dat armen en weezen nog lang eon stoun, regenten oen hooggewaardeerden modewerker en vriend in hem mochten bezitten. Nadat de president zjjne toespraak geëindigd had, bood hy den jubilaris, namens het college van regenten, oen keurig aandenken in zilver aan, ter biyvende herinnering aan dit feest, en reikten twee der jongste weozon hem een lauwerkrans als blyk van hulde over. Daarna werden door de kinderen eenige toe passeiyke liederen gezongen, welke, hoe een voudig ook, niet nalieten een goeden indruk te maken. Ten slotte werden allen in de gelegenheid gesteld hunne wenschen aan den jubilaris kenbaar te maken, 't Was een treffend oogen- blib toen mea die kleinen huppelend naar hunnen vriend zag gaan om hem de hand te drukken, gevolgd door de ouden van dagen, in wier blik men den dank kon lezen voor de verplichting, welke zy jegens den tronwen verzorger gevoelden. Zichtbaar was de jubilaris getroffen door de oplettendheid van eenige oud-weezen, die van deze gelegenheid gebruik wenschten te maken oin hunnon dank te betuigen voor alles wat zy in 't weeshuis genoten hadden en inzonderheid voor de zorgen, welke door den jubilaris aan hen besteed waren. Al3 her innering aan dit feest werd hem door hen een keurig gecalligrapheerd aandenken aangeboden. Het behoeft niet herhaald te worden dat de heer Hessels diep getroffen was door alles, wat hom toegesproken en to zyner eere ge daan was. Met weinige, doch in gevoelvolle woorden sprak hy zyn dank tot allen, die medege werkt haddon om dezen dag te maken tot den aangonaamsten uit zyn levenstyd, oen dag, wolken hy nimmer zal vergeten. - Van bevriende zyde wordt ons heden modegodooldHier ter stede is eene voreeni- ging opgoricht van bloemist-, tuin- en war- mooziersknechtsze telt reeds vyf en twintig leden en vyf donateurs. Het voorloopig bestuur heeft tot voorzitter den heer Schild en tot secretaris den heer F. Bolt. Morgen zal door <1630 voreeniglng eene vergadering worden gehouden in het café „de Itynstroom" alhier, tot het vaststellen van het reglement, het verkiezen van een definitief bestuur, enz. Voor het maken van 80 tweepersoons schoolbanken, waarvan heden ten Raadhuize al hier de openbare aanbesteding plaats had, waren ingekomen 15 inschryvingen. De hoogste be droeg 959, terwyi de laagste 665 beliep. Burgemeester en Wethouders hebben besloten do gunning aan te houden. Den 27sten April a. s. wordt te Leiden een congres gehouden van natuur- en genees kundigen. Een wetenschappeiyk werk van dr. Erens te Valkenburg, hetwelk eerstdaags te Luik verschynt, zal hier, n3ar men verneemt, worden besproken. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 6 hectoliters, waren de hoogste pryzen 40, 23.50, 4.80 en 2.35de laagste 46, ƒ22.50, ƒ4.40 en 2.30. Na eene korte ongesteldheid is in den nacht van Zaterdag op Zondag to 's-Hage overleden mr. C. W. Hubrecht, oud-lid van Gedeputeerde Staten van Zuid Holland en sodert een aantal jaren vertegenwoordiger van het hoofdkiesdistrict Leiderdorp in de vergadering der Provinciale Staten. Vroeger to Leidon woonachtig, was de over ledene alhier geruimen tyd raadslid en wet houder, totdat hy in 1872 tot lid van Ged. Staten gekozen werd, uit wolk ambt hy pas kort geloden den lsten Juli van het vorig jaar ontslag nam, na alzoo 16 jaren met toewyding en nauwgezetheid zyne betrekking te hobbon vervuld en de aan hem toever trouwde belangen te hebben behartigd. Zyn verlies zal in uitgebroiden kring worden gevoeld. Te Leiden zal nog lang in herinnering bly ven het vele goede, dat hy er tot stand bracht of hielp uitvoeren. Hy stond hier zóó hoog in aanzien, dat, gelyk men zich nog zal her innoren, na het overlyden van denburgemeoster don hoer Tiboel Siegenbeek, hy algemeen als diens opvolger werd genoemd en gewenscht. Hyzelf verlangde er echter niet voor in aan merking te komen. Als wethouder van fabri cage kwam hy met allerlei rang en stand in aanraking, en leerde men zyne welwillendheid en behulpzaamohoid in verschillende opzich ten kennon. Ofschoon Leiden reeds geruimen tyd verlaten en zich in de residentie metterwoon gevestigd hebbende, bleef hy zyne vroegere woonplaats en alles wat met haar in betrekking staat steeds een warm hart toedragen. Van die be langstelling gaf hy nog menigmaal blyk. De overledene had den leeftyd van 68 jaar bereikt. Zyn stoffeiyk overschot zal Woensdag morgen op „Eik en-Duinen" worden bijgezet. Het stoomschip „Batavia," van Rotter dam naar Java, passeerde 2 Maart Ponta da Gula; de „Prinses Amalia" vertrok van Batavia naar Amsterdam 2 Maart; de „Bantam," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 3 Maart van Colombo; de „Koningin Emma," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 3 Maart van Aden; de „Prins van Oranje," van Am sterdam, arriveerde 3 Maait te Batavia; de „Rotterdam," van Rotterdam naarNieuw-York, is 3 Maart Dover gepasseerdde „Timor," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 3 Maart van Genua; de „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 2 Maart Del Armi de „G'onrad," van Amsterdam naar Batavia, is 3 Maart te Southampton aange komende „Prins Frederik," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 2 Maart van Genua. Het 50-Jarlg bestaan van het Leldsch Studentencorps. III. Een uiterst gezellig corps-diner van eere leden, professoren 011 róuniston van het LesJsch Studentencorps vereenigde Zaterdag-avond te zes uren een driehonderdtal feestvierenden in de Stads-Gehoorzaal. Ter gelegenheid hiervan was deze op recht luxueuze wyze versierdoveral ryke drape rieën, guirlandes van bloemen, door het rood der Chineesche lantaarns betooverend verlicht; overal bouquetten en groen, waartusschen het beeld van de schutsvrouw, dor godin Minerva, zich statig verhiof; overal vaandels, vlaggen met de kleuren dor verschillende faculteiten, overal tropeeën, kortom de lange, ongezellige, doodsche zaal v, s thans in een lusthof en een paradijs voor de eeuwige jeugd herschapen. Onze oprechte hulde voor dit alles aan den wakkeren, yverigen pedel van het Leidsch Studentencorps, aan den heer Somorwil. Zooveel megeiyk rekening houdende met hot tijdvak hunner stndën, hadden do m. -mlssarlsSen, belast met de regeling der tafel, de tydgenooten in elkanders samenzyn ge bracht. En zoo waren een driehonderd voedsterlin- gen van Minerva neergezeten om alle geesto- lyke schotels voorby te laten gaan en enkel zich te spyzigen met het meer materiëele voedsel van den heer Wytenburg. Daar klinkt de bel; de president van het Leidsch Studentencorps verheft zich van zyn zetel, roept allen réunisten on hoogleeraren een harteiyk woord van wolkom toe en noodigt hen uit om op te staan, ten einde zich met hem te vereeiligen in het hen allen dierbaar studenten-gebed. En tegoiykortyd heffen een driehonderd kelen vol geestdrift h6t goddeiyk 10 vivat aan hot „Nos jungit Amicitia" klinkt door het ruim, begeleid door de muziek van het 4de regiment. En onder de tonen der opwekkende muziek worden de oude banden van vriendschap her nieuwd en nieuwe gesloten; de een ziet in de verte aan een verwijderden hoek aan eene andere tafel een vriend, een kennis; hy stolt alle mogelyke pogingen in het werk om diens aandacht op zich te vestigen en als dit na vool inspanning, na voel moeite is mogen gelukken, heft hy het glas omhoog en brengt uit de verte den toegewuifde een heildronk toe en die één was dikwijls een jonge man met weelderigen haardos, de ander een op de maatschappelyke ladder zeer hooggeplaatst ambtenaar met prachtig blinkende zilveren maar; de een somtyds een jong student, de ander eon onzer beroemde professoren. Hier bestonden geene rangen, hier telde geen leeftyd, hier waren allen jong, allen academiebroeders, allen vrienden. En als do muziek een populair, bekend air ten beste gaf, dan zong alles, wat nog zingon kon, en de anderen, die dit geluk niet meer deelachtig waren, sloegen de maat met handen en hoofd. Weer klinkt de bel, het is voor den heer mr. Moens uit Arnhem, die het woord vraagt om een dronk te wyden aan de hier tegen woordige professoren mrs. H. Van der Hoeven en Fockema Androae. Weldra wordt zyn voorbeeld gevolgd door den heer Esser, die het glas opheft ter eere van de gezelligheid. De heer dr. Damsté, de tydens zyn verblyf aan deze academie onoverwinlyke roeier van „Njord", brengt den huidigen president van het corps zyne hulde voor de waardige wyze, waarop hy het Leidsch Studentencorps vertegenwoor digthy vergelykt hem met een wakkeren zeekapitein, die in storm en gevaar steods mot beleid zyn schip weet te regeoren. Door den heer Van den Binckhorst tot den Binckhorst werd een heildronk gewyd aan ons dierbaar Vorstenhuis, aan het huis van Oranje Nassau. De hoer mr. Van Deventer, de auteur van ons corpslied, vraagt het woord om het Indisch slcdcouplet tot dit corpslied, getiteld „Virtus, Concordia, Fides", voor te dragen het is door hem geschreven te Arabon op 8 Februari 1882 on luidt Ja, wel moogt gy flonkren en flikkren zoo fier, Vyf pyien, vereend door dien band. Als zelfs uwe spitsen, van 't Westersche vier Nog gloeien a^n 't Oosterscho strand. O moogt gy nog vaak onder 't eeuwige blauw By 't lispelend palmboomgeruisch, De harten doen kloppen voor 't heilig Tehuis, Voor 't heilig: Deugd, Eendracht en Trouw. Langzamerhand brak het uur van scheidon aanvelen verlieten de zaal, door andoren ge volgd, om hot broederiyk feest in de gastvrye studentensociëteit voort te zetten. Men bleef daar nog lange uren byeen totdat het vrien- deiyk zonnetje allen uit elkander joeg en dwong hun vroeger Tehuis te verlaten en thans hunne eigene haardsteden te gaan opzoeken. En zoo behoort ook wederom dit feest tot het verledene. Niets daarvan rost ons meer dan eene her innering en eene getuigenis. De getuigenis namelyk dat elk, die eens den titel van Leidsch student heeft gedragen, dien eerenaam hoog in eere houdt, dat hy nog immer trotsch is op het feit, hier zyne leiding en vorming ontvangen te hebben, dat allen nog bezield zyn met den vurigen wensch Vivat, Floreat, Crescat Academia Nostra. Wy hebben van elkander afscheid genomen, maar met den innigen wensch het volgend jaar wederom gezameniyk een oprecht ge meend „ld Vivat" te mogen aanheffen ter eere van Leidens universiteit, ter eere van het Leidsch studentencorps. Moge die wensch bewaarheid worden 1 Ten slotte een woord als negotiorum geef a priori, overtuigd dat myne daad gw weerspraak zal vinden, dat alle reünisten gasten my hunne instemming zullen verleent wanneer ik namens hen allen een woófd 1 oprechten dank breng aan de leden van t Leidsch Studentencorps, voor de welwillen heid en broederiyke vriendschap, ons inde dagen betoond. Mr. L. H, Q*B*mgd Nltuws De ijsbaan van de „Leidsel IJsclub" was hedenmiddag eenige uren j opend. De zon had echter zóódanig zyn invloi op het ijs doen gevoelen, dat het zeer br» was. Dat ondervonden dan ook eenige lede maar deze ondervinding bracht meer hilarili dan schrik teweeg. Het bestuur was es van plan het groote avondfeest op morge avond te doen doorgaan; of dit echter ga; zal, staat te betwyfelen. Niet lang geleden vestigdi wy de aandacht onzer lezers op de beh« tige omstandigheden, waarin Mietje Duikt: geb. Schuling, woonachtig alhier in de gelstraat No. 48, aan de Groenesteeg, by begraafplaats, verkeerde. Vooral bevalen 1 haar onzen vrouweiyken lezers aan. Ons woord bleef niet onverhoordhet niet zonder resultaat geweest voor de hooftige oude, die den 13den Maart hai 84sten verjaardag hoopt te beleven. Nu ree mocht zy ontvangeneene kachel met pyp door een smid by haar gezet, een mud stee kolen, vyftig lange en een gelyk aantal ko turvon, terwyi by ons voor haar van J. A. een ryksdaalder werd bezorgd. De nam der vriendeiyke geefsters of gevers zijn c niet bekend. Dat het goede voorgaan goed doe volgt In het kleine bovenlokaald Stadszaal werd gisteravond door het gezelsch Swaabe eene tweede voorstelling gogevs welke vry goed bezocht was. Het publie zoowel in de zaal als op de niet veel plaa aanbiedende galery, had zoowel in de vertoon vaudeville „het huwelyk door advortontii en het biyspel „de echtscheiding", als in werkzaamheden op den telefoondraad do mej. Babet, met stoelen en karaffen door di jongenheer Joseph, en in de verschillem voordrachten van zang door de dames Ni momzek en Julie veel genoegen. Tot sl werd eene komische ballet-pantomime gegeve waarby men wederom het gezicht had op ei aardig landschap, gevormd door het decorati van het tooneel, dat voor dit lokaal verva; digd is geworden en den gezelschappen, wel er samenkomsten houden, niet anders aangenaam kan zyn. Gedurende de beide laatst avonden is het hier en daar weer wat onru tig geweest, zóó, dat de politie, om verde wanordeiykhoden te voorkomen, soms kracht moest optreden. Vooral in en by de Van-di Werfstraat was dit het geval. Eene ruit we er by iemand, die als sociaal-democraat w aangeduid, ingegooid. Een jeugdige van jaren waagt zich hedenmorgen op het broze ys, dat dt singel in de nabyheid der Gasfabriek bedekt Twee personen begaven zich te water om di onvoorzichtige, wiens toestand reeds het ergs deed vreezen, te redden, hetgeen na veel i: spanning gelukte. Do Haagsche rechtbank, hede uitspraak doende in de verleden week Maa dag behandelde zaken, veroordeelde, ond meer, den schipper van de Katwyksche bon schuit, die een van zyne varensgezellen m een stuk yzer een slag toebracht, waardot zwaar lichamelyk letsel ontstond, tot 6 maa dende schoonmaakster, die uit de sect taire haars meesters geld stal, eveneens ti 6 maanden; de drie jonge mannen, die e< heer en dame in de Wagenstraat aanrandde onderscheideniyk tot 2, 3 en 4 maanden g vangenisstraf. By b 0 0 g t y b ep r 0 e f d en g i s t e r e Zondag-middag, twee sleepbooten, de „Simsoi en „Hercules," de „Ben-Avon" van 't Set veningsche strand te krygen. Door midd van zware sleeptrossen, met 't schip verbonde hadden de beide booten tot 5 uren kracht stoom op, maar in 't schip was hoegonaac geene beweging te krijgen. Toen werd 't we gestaakt en koerden de sleepbooten na Ymuiden weder. Hedenochtend vroegtyd kwamen zy weer op stroom om by hoogwat den arbeid te hervatten. Gisteravond ontstond te 's-Haf brand in eene woning aan de Jacob-Oat straat, waarby een politie agent door de v<

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2