Yoor berglanden heeft men, aan de hand der natuur, zoide spr., eone afzondorlyko ver deeling gemaakt; voor Zwitserland zou hy die volgen van den bekenden auteur Berlepsch, die de Alponflora verdoold heeft in zeven stro ken, welke hy begrenst tusschen 1600 voet. Het laagst ligt dan de laagvlakte, het gebied van ons land en van Middel Europa in het algemeen, tot op 2600 voet. Dan volgt, tot op 4000 voet, (1500 voet op het gebergte) de heuvelstreek, om over te gaau in do berg streek op oene hoogte van 4000 voet. De heuvelstroek en do bergstreek onderschoiden zich niet door bijzondere planten. Van 4000-5500 voet bevindt men zich in de lagere Alpenstreek met hare alpenplan- ten, met den beuk, edelden en bergahorn, welke allengs beginnen to verdwijnen. Xloogorop komt men in de echte Alpenstreek met hare alpinen by uitnemendheid, twee flinke boomen, den berk en den els, on enkele comfeeren, spar, lariks en arve. Meer in het bijzonder verplaatste de heer Witte zijne hoorderessen en hoorders in don geest naar het Engadin dal, een hoogdal, negentien uren gaans lang, nog geen half uur, ja gewoonlijk slechts een kwartier breed, dat doorsneden wordt door do Inn en vordeeld wordt in oen Boven-on Benodon-Engadin, wolko twee deelon zeer van elkander vorschillen. Vooral by het eerstgenoemde gedeelte en do omstreken van Pont-Resina bepaalde spr. de aandacht. Hy deelde o. a. velo bijzonderheden mede aangaande de arve; d. i. een uiterst langzaam groeiende boom, mot vast hout, dat gebruikt wordt voor do binnenbetimmoring der woningen in do streek, waar h(j voorkomt en jarenlang oene voor sommige gestellen zeer gezonde harslucht uitwasemt. De vruchten dezer boomen zjjn eene ware versnapering. De boomen zei ven leven zeer lang. Verrolgons gaf spr. eene beschouwing van do alpinen ten beste, besprak de alpenrozen (eigenlijk ten onrechte aldus godoopl), do asalia, een allerliefst heestertje; de Linoa borealis; eene hoisoort, allen lage hoestere, Jiet bekende edelweiss; do alpenklaver; de huislookplantonde anjelieren en ook andere planten, voorkomende in het sneeuwgebied. Deze alleszins onderhoudende mededeolingon, op aaDgename wyze gedaan, werden opge helderd door tal van keurige afbeeldingen van Zwit6erscho planten, waarvan enkele zelfs in natura in de zaal aanwezig waren. Die af beeldingen en planten werden in de pauzo met belangstelling in oogenschouw genomen. Na de pauze sprak do heer Witte over plantenvermeling, welke in den laatsten tyd alle perken overschreed, in alle deelen van Zwitsor- land, zeer ton nadeele dor bewoners van dat land on indirect ook voor andere volkeren hoogst onaangenaam. In verband met deze vernieling, wolke, zooals uit spr. medodeelingon bleek, voorkomt ondor allerlei vorm, bracht do heer Witte den handel in Zwitsorsche bergplanton ■en noemde In betrekking daarmede John Buil. Ten einde die vernieling tegen te gaan, heeft zich te Genève eene vereeniging gevormd ter bescherming der Zwitsorsche flora, eene voreoniging, welke aanspraak mag maken op aller sympathie. Om leden of vooretandors voor die vereeniging te winnen, bad de heer Witte hoofdzakelijk deze voordracht gehouden. Ieder hoorder zal met ons van gevoelen daarin overeenstemmen, dat die voordracht uit den mond van iomand, dio zelf Zwitser- lands Bchoon heeft gezien en genoton, van den heer Witte, die de gave bezit op aan gename wyze, in goeden vorm daarvan mede- deeling te doen, zoer loerryk en onderhoudend was. Nu on dan bestond er ook reden tot een gullen lach, byv. toen de spr. gewaagde van zyno wederwaardigheden by het inpakken van planton tor verzending uit Zwitserland naar den Leidsehen Hortus. De heer H. Boursse Wils sloot de vergade ring met een woord van dank voor de ge trouwe opkomst, nadat de aanwezigen den heer Witte door een luid applaus hunne er kentelijkheid hadden betuigd. Wy vestigen nogmaals do aandacht op do lezing, welke morgenavond, Donderdag, in oen der lokalen van het Nut door den heer J. Nienhuis zal worden gehouden in de eerste vergadering van den Nederlandschen Bond „Maatschappelijk Belang." Aangezien de toe gang vrij 's en or gelegenheid tot debat ge geven zal worden, rekent men ook, met iiet oog op hot belang van hot onderwerp, op oer.e goedo opkomst. Het studenten-scherm- en gymnasuok- gezelschap „Arena Studiosorum" alhier, heeft tegen 28 cn 29 Maart a. s. een algomoenan studentenwodstryd uitgeschreven, waaraan zal worden deelgenomen door de vereenigingen „Arena Studiosorum"; „Olympla" van Utrecht, „Donar" van Groningen, „T. H. O. R." van Amsterdam en „Odin" van Delft. Het is voor het eerst sedert langen tyd dat weder alle vyf academiën in het strydperk treden. De eerste dag is aan den grooten wedstryd ge- wyd. Hy zal van tien tot zes uren duren. De eigenlyke wedstryd, om de gouden medaille, wordt gevoerd door vyf afgevaar digden namens elke vereeniging, en gehouden aan rekstok, brug on ringen. Verder worden om persoonlyke pryzen kampstryden gehou den in schermon, boog- en ver-springen, ge wichten tillen enz. Do jury zal bestaan uit de heeren J. G. Martin, te Haarlem; E. Minkman, te Arnhem, en J. H. Roys, in Den Haag, die met geen der mededingende gezelschappen in betrekking staan. De wedstryd wordt met diner en kroeg jool besloten. De tweede dag, uitsluitend aan feestvreugde gewyd, zal worden doorgebracht met eene rjjjool van het bestuur van „Arena Studio sorum" mot zyne gasten, concert en bal. Vrye toegang voor leden der mededingende voroenigingen op vertoon hunner bowyzen van lidmaatschap, en voor oud loden van „Arena", die gedurende drie jaren hunno contiibutie hebben betaald. Entrée voor niet- leden by den wedstryd f 5by bet bal f 3.50. Het bestuur van het Leidscho Studen tencorps (Collegium Civitatis Academicao Lugduno Batavae Supremum) is thans vor- kozen als volgtH. J. Coster, praeses, W. C. Th. Van dor Schalk, ab-actis, P. W. A. Hütschler, quaostor, A. Van der Etst, assessor I, en W. Birnie, assessor It. Wegens al to geringo opkomst van het. publiek, heeft het togen gisteravond in do Stadszaal aangekondigde concert van den violist Werner en do pianist Oliver King geen doorgang gehad. Do commissie iet do zaken der Romon strantscho Broederschap hoeft in de plaats van wyien dr. J. W. Bok, tot haren secre taris benoomd dr. C. P. Tiele, hoogleeraar te Leiden, en in plaats van laatstgenoomdo tot haren voorzitter dr. J. H. Maronior, pred. te Rotterdam. De Provinciale Staten van Limburg heb- bon al dadoiyk met algemeene stommen hunne goedkouring gehecht aan do nieuw door do Rogeoring voorgosteldo tabel van do provin ciale kiesdistricten. Do Staten dor overigo provinciBn hebben evenwel besloten om dio voorstellen of eerst in hunno afdeelingon to doen onderzoeken öf zo naar God. Staten te renvoyeeren tot het uitbrengen van nader advies, voordat zo in openbare zitting behandeld worden. Het officiêelo bericht omtrent den toestand des Konings, in do Staatscourant van gister avond, is gelykluidond met hetgeen wo onder do laatste berichten in ons vorig nommer mededeelden. Do gemeenteraad van Den Haag heett gisteren eone motie van don heer Van Kempen aangenomen met 25 tegen 8 stemmen, strek kende om Burg. en Weths. uit te noodigen, plannen en begrootingen in te dienen voor oouo tweede gasfabriek aan de zyde der ge meente by de Hollandsche en Rynspoorwegen en inmiddels het voorstel tot uitbreiding der bestaande fabriek aan te houden. Beroepen is to Boskoop ds. v. d. Meer van Kuffelor, te Moordrecht; by de dolee rende kerk te Nlouwveen do heer R. Heidema, cand. by de Vrye Universiteit; by de Romon strantscho gemoonte to Amsterdam ds. P. Heo ring, te 's Gravenhage. De bekende sportsman, luitenant Meteier- kamp, hééft aan den minister van oorlog ver lof gevraagd, een cursus aan de ryschool te Hannover by te wonen. Naar het „Vad." verneemt, kan binnen enkele dagen de Momorio van Antwoord op het verslag betreffende het ontwerp tegen over matigen arbeid van vrouwen en kinderen ver wacht worden. Een gewyzigd ontwerp, waarby de fabrieksinspectie is opgenomen, zal de Me morie vergezellon. De onderwijswet is van den Raad van Stato by de Rogeering teruggekeerd. (Pad.) De minister van oorlog heeft bepaald dat in don a. s. zomer twee regimenten veld artillerie op do Oldonbroeksche heide gekam peerd zullen worden tot hot houden van practischo oefeningen. Deze oefeningon zullon geschieden onder toezicht van den goneraal- majoor F. M. B. Ridder Alewyn, commandant der bereden artillerie. Professer J. W. R. Tilanus te Amsterdam hoopt Zaterdag 2 Maart a. s. don dag te her denken, waarop hfj vóór 40 jaren tot doctor ls bevorderd. Het stoomschip „Noord Brabant", van Car diff naar Java, vertrok 25 Febr. van Colombo ds „Veendam", van Nleuw-York naar Rotter dam, passeerde 26 Febr. Dover; de „Zaan dam", van de Plata,Rivier naar Rotterdam, arriveerde 20 Febr. ter reodo van Madeirade „Timor", van Batavia naar Amsterdam, is 27 Febr. to Genua aangekomendo „Borneo", van Amsterdam naar Batavia, is 26 Febr. te Genua aangekomen. Geueugd Nieuwe. Wilt go een aantal vrooiyke gezichten zien, stuurt dan nwe kinderen naar Wery's honden- en apentheater en ga zelf met hen mede. 't Was er dan hedonmiddag ook, zooals we dat altyd gewoon zyn, als Wcry met zyne kleine kunstenmakers in ds Gehoorzaal eene voorstelling geeft flink bezet. Nu oens is het een uitbundig gojuich wan neer een aapje zijne grappige toeren vor- toont, dan weer is hot jonge volkje vol be wondering voor de buitengowono kunsten, wolke zoowol aap als hond verrichten. Doch niet alleen do kinderen amuseeron zich, zy, die hsn geleiden, deelen in 't genot en zullen getuigen dat men het zeer ver gebracht hoeft in de dressuur van de viervoeters. Dat de zaal, wolke hedenmiddag al zeer goed bezet was, dit hedenavond niet minder zal zijn, lijdt geen twyfel. Door de politie alhier is proces- verbaal opgemaakt tegen een 16-jarigon jongen, die, volgens familie en patroons, zeer onhan delbaar is en zich nu schuldig had gemaakt aan diefstal van brood uit oen wagen. Ook is door haar aangehouden een in het Algemeen Poütioblad gesignaleerd persoon, die by nacht alhior rondzwierf. Door den gom eentc-veldwachter J. Willomsen, te Zoeterwoude, is proces-ver baal opgemaakt tegen H. v. S., wonende in de Wiilem-Frederikspoort to Leidon, wegens het langs of over do spoorbaan loopen zonder vorgunning der directie van de Ry'nspoorweg- maatschappij en wegens het visschen in hot water dier maatschappij met een aalschaar zonder voorzien te z'Jn van eene vischakte of pormissle van de eigenares om in dat water te mogen visschen. Contra „Eigen Hulp!" - Eon dienst meisje van buiten zoekt per advertentie in hot „Vad." een dienst. By „Eigen hulpers" wil zij echter niet in huis. De aannemers van de opruiming van do voor Scheveningen liggendo „Ango" hebben gisteren van het gunstig weder gebruik gemaakt om een aanvang te maken met het doen springen van hot wrak door middel van dynamiet. Te ongeveer kwart over éOnen had de eerste ontploffing plaats met oen geduebton knal, welke de zee als door eene waterhoos 3 moter hoog deed opstuwen. Te vier uren heeft er wederom eene dynR- mietontplofting plaats gehad. Gedurende den geheelon dag zjjn ankers, stukken ketting, enz., opgohaald. B UI kens den jongston „Heils soldaat" heeft by de aanvallen, waaraan eenigen tyd geledon do mannen van bet „Leger des Heils" te Hellendoom blootston den, de „luitenant" Van Achterberg een sabel houw op het hoofd gekregen, terwijl hy zóó op de boenen is geslagen, dat hy huiswaarts moest worden goreden. Den „soldaat" Ooster- brook worden drie gaten in het hoofd geslagen. Eergisteravond zyn te Woensel twee woningen door brand vernield, en gis teravond drio. Do woningen waren alle ver zekerd, maar do inboedels elecbts gedeelteiyk. De oorzaak van een dier branden schryft men toe aan onvoorzichtigheid in den geitenstal. Eene geit is in de vlammen omgekomen. (AT. R. C.) De fabriek van spiegelglas van den heer Moustler te Brussel is geheel in do asch gelegd, waarbij 10,000 meter spiegel glas vernield werden. De Seine biyft sty gen. Reeds is de Quai d'Auteuil te Parijs goheol overstroomd en zijn de inwoners genoodzaakt in booten van en naar huis te gaan. Créteil, Alfortville en St. Maurice worden ernstig met overstroo ming bedreigd: 't water staat er reeds in de kelders. Te Asnióres stroomt de Seine door de straten, en verderop hoeft zij van de ge msonte Kloin-Qennevilliors oen eiland gemaakt, dat slechts in booten bereikbaar is. Maandag ochtend bezweek deliouten stolling van don in herbouw zynden ijzeren „Pont "f ■■''.«ara-'»'eLaaiis»agy^-- i d'Arcole." Do stukkon dreven met dm stroöta- wog en brachton aan de oevers v.-^l schade toe. Men vreest dat do Seine- en Mama dyfcen boven Charenton voor do kracht vaD hst water zullen bozwyken. Door het vergaan van hot bark schip „Josie Troop", op weg vaat Londen naar Philadelphia, voorby de kust van Noord- Carolina, verdronkeu do kapitein ,en 10 man. Uit Nouméa wordt bericht dat van de 25,000 Canaken op het eibnd 400» aan molaatschheld l\jdon. Te Praag heeft de professor in de hygióne aan de universiteit, Sovka, Zich doodgeschoten. Uit liet arsenaal te Nisch ia oene groots hoeveelheid geweren en krygav rorraad gestolen. Een hevige brand heeft varloden Zondag te Ceillac by Embrun in de Boven- Alpon gewoed, waardoor 51 huizet: verwoest en meer dan 300 stuks vee omgekomen zyn. Niets kon gered worden, zoodat 250 monschen die te midden van sneeuw en koude. In de open lucht zouden hebben moeten verkeeren,. zooveel doeniyk in de weinig gespaard geble ven woningon moesten worden opgenomen. Te Kameryk heeft de kolonel een goheel regiment kurassiers drio dagen geconsigneerd, omdat des nachts do koperen instrumenten van het inuziokcorpB waren plat getrapt en volkomen onbruikbaar gemaakt. Te SOgur (Brise, Frankrijk) is aan een pachter b(j nacht zyn gohaele stal met koeien leeggestolen en de stal zelf in brand gestoken. Toen de eigenaar-ihtends zyne dieren kwam voederen, vom, y niets dan oen rookenden puinhoop. Eou zeer belangryk incident kenmerkte gisteren de zitting voor de zaak- Parnell te Londen. De eerste getuige was Richard Pigott, de persoon, dio aan do ..Times" de verschrikkeiyke brieven, zooals beweerd werdt door. den heer Parnell ges-breven en de moorden in Phoenix-Park goedkeurende, verschaft heeft. Genoemde Pigott, die reeds in enkolevoor-, gaande zittingen bijDa overtuigd word, oneer- ïyke dingen gedaan te hebben, antwoordde gisteren niet op het afroepen van zyn naam. Na vyf minuten wachtens, verklaarden de advocaten van de „Times" dat zti. vernomen hadden dat hun getuige Richard Pigott sedert den vorigen avond elf uren uit zjin hotel verdwenen was on dat zy niet wisten waar hy zich thans ophield. Dit maakte indruk. Het hof besloot zyne zitting een uur uit te stellen. 7,y> Pigott na verioop van dien tyd nog niet verscheen, zou mon zyne papieren in beslag nemen en een mandaat tot Inhechtenisneming tegen hem uitvaardigen. Op verzoek van den advocaat der Parnel- liston, den hoer Russell, vaardigde de voor zitter, toen het 'uur verstreken was, dan. ook oen bevel tot Pigotts arrestatie uit. Nadat de zitting geschorst was geweest, deelde de heer Russell tevens mede. dat de heer Pigott Zaterdag den heer Labouchero bozocht had en aldaar eeno verklaring getoei end had, dat de den heer Parnell toegedichte brieven nagemaakt en onecht waren. Voor de Parnell commissie had de getuige Pigott al vroeger toegegeven, dat hy aan aarts bisschop Walsh gezegd had dat de aan Parnell toegeschreven brieven door hom waren ge maakt. ParnelL's advocaat deed daarby óp- merkon, dat in de brieven dezelfde spelfouten voorkomen, welke Pigott ook ln andere stukken maakte. Natuurlijk lieten zich de groote Engelscbe bladen, met eerbied voor de commissie, over het tot lieden hangende geding vooralsnog niet uit. Maar ieder, die byv. kenni - genomen had vau hetgeen zoo nu on dan aangaande den heer Pigott werd vermeld, kon begrijpen dat het er slecht voor de „Timer' begint uit te zien. Zy heeft zich niet overtuigd van de wyze, waarop de hoor Pigott de brieven ge kregen heeft, en de heer Pigott is gebleken een zeer weinig vertrouwbaar per oen te zyn. Zeker schoen het reeds, dat g.;on rechter op zulke zwakke grondon den heer Parnell voor den schryvor d6r hom toegedichre brieven verklaren zou. IB UIT JE IV Ia JL. 2V X>. ITraxilEr-JjU. De heer Lafon heeft gisteren in de Kamer van Afgevaardigden eon voorstel ngediend,. waarvan de strekking is om I erbioden dat dezelfde persoon in meer dan o distric ten zyne candidatuur stelt, of d oen afge-

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2