In de vergadering van het algemeen bestuur van den Algemeenen Noderlandschen Wielrijdersbond is eene commiasie benoemd om eene vertaling te leveren van de statuten, voorschriften, enz. van de in Engeland be staande „Roads improvement association" (Vereeniging tot verbetering van wegeD). Bovengenoemde commiasie, bestaande uit de heeren: A. Koolhoven te Bloemondaal, E. H. Kruyff Lz. te Sassenhoim, H. graaf Van Limburg Stirum te Noordwyk, Joan Ra- huseu on E. Voute te Amsterdam, is tevens belast een onderzoek in te stellen naar den uitslag der bemoeiingen van deze Vereeniging in Engeland. Iets dergelijks zoudo in ons vaderland alle recht van bestaan hebben. Men siet dus dat het bestuur van den A. N. W.-B. zijne taak zoo breed mogeiyk opvat en den leden door zijne grooto workzaamheid telkens meer voordeelen verschaft. Mr. J. B. Van Osonbruggen, lid van de Tweede Kamer der Staton-Generaal, is over leden. Sedert eene lange reeks van jaren was lij) kantonrechter te Ridderkerk en in die rechteriyke betrekking vertrouwd geraakt met de belangen van do strook, waarin hij woonde ca wolko hom de bshartlging daarvan in do wetgevende en gewestelijke lichamen opdroeg. Hl) vervulde met nauwgezetheid het hem verleende mandaat, eerst als lid der Provin ciale Staten van Zuid-Holland en vervolgens als vertegenwoordiger voor Dordrecht in de Tweede Kamer. Do parlementaire werkzaam heden deden hem, kort na zijne verkiezing, besluiten het lidmaatschap van de Provinciale Staten neer te le?gen. De heer Van Osonbruggen behoorde tot die volksvertegenwoordigers, wier aandeel in de bevordering van 'e lands belangenen wier mede arbeid aan de wetgevende taak grooter was in do afycelingon dan in opeDbare zitting. Slechts zelden nam hy aan de operibire discussiën doel on dan gewoonlijk by de be grooting van justitie om oenig onderdeel var. het rechtswegen, welks organisatio hy, krach tens zyne orvaring, zoo goed kende, te be sproken, of by het budget van waterstaat, ten einde op do verbetering dor Zuid Hollandsche waterwegen ten behoeve van handel en scheep vaart aan te dringen. Hy stond pal voor de liberale beginselen, welke hy, behalve in de Kamer, ook daarbui ten in persoon zooveel mogeiyk bevorderde. De afdeeling 's-Gravenhago van den Kederlandschen bond voor oud-onderofficieren ontving van hot Loo, in antwoord op een adres van golukwensch aan Z. M. den Koning, bet volgend telegram „Z. M. draagt my op don Bond Hoogstdes- zolfs dank to betuigen voor de aangeboden wen- schen. De adjudant van dienst Van Spongier." Ten Paleize te 's-Hage werd beden bet volgend bulletin neergelegd De toestand van Z. M. den Koning biyft minder gunstig en verandert weinig. De krach ten komen niet by. Dr. Vinkhuyzen Is Zaterdag weder naar „Het Loo" vertrokken. Heden is de ziekenoppasser Hemmes wederom naar bot Loo opgeroepen, ton einde, zoo noodig, den verplegingsdienst by den Koning to verrichten. De ledon van do Tweede Kamer zjjn tot hervatting der werkzaamheden byeengoroopen tegen Dinsdag 5 Maart, te twee uren. Bedankt is voor de Nod. Geref. gemeente (doleerende) te Amerongen, door ds. J. Schotel te Haarlem, die beroepen is naar de Ned. Geref. gem. te Aarlanderveon, Het stoomschip „Edam" vertrok 21 Febr. van de Plata-Rivier naar Amsterdam; de „Gelderland," van Rotterdam naar Java, ver trok 24 Fobr. van Marseilledo „Koningin Emma," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 24 Fobr. van Port Saiddo „Leerdam" vertrok 24 Febr. van Nieuw York naar Amsterdam; de „F. Caland," van Amsterdam naar Nleuw- York, passeerde 24 Febr. Dover; de „Soenda," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 24 Febr. van Genua; do „Celebef." is 24 Febr. van Amsterdam te Batavia aangekomende .Prins Frederik," van Batavia naar Amsterdam, ver trok 24 Fobr. van Port Saidde „Prins Maurits," van West-Indië naar Amsterdam, vertrok 2" Febr. van Havre. i ir ITO SA tfrt Nieuwi Er wordt veel armoede geleden; er wordt ook voel gogoven. Men zou nog meer geven als men de juisto adressen maar wist. Yi'y hevelen vooral onzen meisjes aan: Mietje Schuling, in de Singelstraat 48, dat is by do begraafplaats aan de Groenestoeg. Zy heeft geeno kachel, geen brand, geeno voeding, noch verkwikking, weinig kleederon. Do 13de Maart is haar verjaardag; ze is dan 84 jaar. Wij bezorgen haar alles wat men voor haar brengen wil. Johannes Van der Siuiszalop den 12den Maart a. e. vyftlg jaren als boom- snoeier in dienst der gemeente Leiden werk zaam geweest zjjn. De afdeeling Leiden en omstreken der Nederlandsche Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde heeft in hare vergadering van den 12den dezer besloten, hem op bovengenoem- den dag, door een getuigschrift, blijk te geven van hare waardeering zyner zoo langdurige trouwe diensten aan onze gemeente, en daar aan een herinneringsgeschenk met een album, dat de namen der doelnemers bevat, toe te voegen. De leden der afdeeling en andere ingezete nen, die met dit besluit sympathiseeren, kuDnen hunno bydragen vóór don lston Maart a. s. zenden aan den secretaris der afdeeling, den heer Van de Pavord Smits, die hun daarvoor bowys van goede ontvangst zal doen toekomen. Daar de jubileums van den werkman min stons evenveel opmerking verdienen als die der meergegoodon, twyfelen wy niet aan de belangstelling, waarmede het besluit dor af deeling zal worden ontvangen. Twee jaren geleden werd onzo gemeonte om dezen zelfden tyd in rep on roer gebracht door personen, die, van meening ver schillende omtrent het oen en ander, op luid ruchtige en vcrniolendo wyze van deze hunne opvatting biyk gaven. Gisteren, tegen den avond, was het op de Langogracht andermaal byzonder levendig en rumoerig. Die levendigheid werd ook nu teweeggebracht door porsonen, die het niet eens waren met andere menschen, sociaal democraten, dio er om zes uren eene ver gadering wilden houden in hot bovenlokaal van porcoel 172, by do Oostdwarsgracht, een bierhuis van P., zonder „vergunning." Een bekend Amstordamsch sociaal-democraat, Van dor Stadt, zou daar het woord voeren. Tegen vyf cents entree mocht mon de vergadering by- wonen. Van die vergadering kwam ovenwei niets. Eenigo buitenstaande jongens begonnen met sneeuwballen te worpen, waarep P. zich in bodreigenden zin uitliet, hetgeen aanleiding gaf tot oen woordenstryd tusschen hem en oen volwassen perscon, waarby zich al heel spoedig veol volk verzamelde. Op een gegeven oogonblik werd er uit het volk van af de overzydo dor gracht een steen tegen P.'s woning geworpen, gevolgd door meerderen, zoodat de inmiddels toegeschoten politie-agenten, die zich voor de woning pos teerden, het hard te verantwoorden hadden. De politie verzocht den bezoekers en ook den bewoners het bierhuis to verlaten, waarna het licht werd uitgedraaid. Toen de socialisten zich verwyderd hadden, ging ook het volk uiteen, maar toch waren toen reeds meest alle ruiten stukgeworpen. Één persoon moet zich vry ernstig aan den pols gewond hebben. Het perceel valt nu do onderscheiding te beurt door velen in oogenschouw te worden ge nomen. Tor verdere beschadiging werd het huis onder bewaking der politie gesteld. De vindster alhier van een hor loge ondervond Zaterdag, toen zy van de eigenares eene bolooning van f 10 mocht ontvangen, dat de eeriykheld nogwel eens op haro rechte waarde wordt geschat. Ook werd dienzolfdon dag degene, die een zilveren horloge gevonden en aan de eigecaro3 terugbezorgd had, oene Wliyko bolooning toe gekend. Door do politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegon twee sjouwers, L. v. d. B en J. F- genaamd, die, na oerst tappe- ryon bezocht en gelag gedronken to hebben, maar geweigerd hadden te betalen, zich later, toen de politie een einde aan hun wangedrag wilde makon, daar zelfs één hunner eene particuliere woning binnendrong, tegen dat optroden der politie verzetten, waardoor eon dier politie-agenten zelfs werd gestompt en geslagen en een ander tegen den grond geraakte. Ook is proces-verbaal opgemaakt tegen een persoon, vroeger bekond door zyne ver volging in zake den koop in geitjes, omdat hy zich nu weder schuldig hoeft gemaakt aan diefstal van eene beddetjjk uit eene uit dragerij. Men schrijft ons hedon uit Kat- wijk aan Zee: Twee schuiten, welke gisteren aangekomen zjjn, hebben dezen morgen afgeslagen. Eene ran den reoder L. Parlevliet kwam aan met verlies van een ankertouw en een gebroken zwaard. t Grootste gedeelte van Katwyks vteot staat op laag water en zal heden roet hoog water afvaren; de overige sehntteu zullen ook traehtefi zoo spoedig mogeHJk in ze» te komeir. Eene gouden bruiloft in een oudemannen- en vrouwenhuis behoort zeker niet tot de gewone feBtlviteitea.-Donderdag a. s. hopen de beide verpleegden in het Israélie- tlseh Oudemannen- en Vrouwenhuis te 's-Hage Meyer Walg en Rebecca Swaan den dag te hordenken, waarop zy vóór 50 jaar in den echt werden veroenigd. Belden mogen zich nog in eene goede gezondheid verheugen. Zeker zullen de belde oudjes in staat gesteld worden, dien dag feosteiyk te vieren. Te Noordwjjk aan Zee zjjn nu alle schuiten aan het strand. Gdbne enkele is de vorige week in zee gekomen. Reeds hebben enkele zich gereed gemaakt om van daag by gunstig weder ter verache vlsschery te vertrekken. De laatste besommingen be droegen f 60 tot f 70. Do te Nleuwediop onderstboven binnengesleepte bom „De vier Gebroeders", van den reeder M. J. Tuyt, te Scheveningen, is thans gekenterd. In het vaartuig bevonden zich nog de lyken van schipper Kryn Dyk- huizen en vier der overige opvarenden, die naar Scheveningen zullen worden vervoerd. Men is bezig het water uit de bom te pompen. Door de politie te Rotterdam is aangehouden eene dienstbode, verdacht van diefstal van 60 gouden tientjes en 20 guldens, waarvan onlangs melding weid gemaakt; al het gestolene is teruggevonden in eene queue, 'oehoorende tot de kleeding der dienstbode. Nadat bet feit ontdekt was, heeft zij gepoogd zich door verdrinking van het leven te be- rooven in eene sloot, loopende langs den dyk tusschen Oud Delfshaven en Schiedam, doch zy is nog gelukkig gered door personen, die ter hulp waren toogeschoten. (N. Ii. C.) Do or de politie te Haarlem is aangehouden een man, verdacht van oplich (ing. Hy noemt zich G. J. A. De Meere, woonachtig te Amsterdam. Aan verschillende personen, meerendeels dienstboden, zou hy boekwerken verkocht hebben tegon vooruit betaling van 25 cents voor de eerste aflevering, [lij beloofde later die boekwerken te zullen toezonden, maar zooals hyzelf verklaard heefi was hy niet voornemens iets te zendon. In verschillende gemeenten moet hy op die wyze moer dan 200 personen opgelicht hebben. Do gisteren te Stokholm ge houden internationale schaatsenwedstryd voor amateurs werd door prachtig weder begun stigd er was slechts weinig wind en het y« was zeer goed. Het aantal deelnemers wm 11, nameiyk 5 Zweden, 5 Noren en 1 Fin. Iri do afde6ling8ritten gebruikten voor de 5000 meter: Godager, uit Hamar, 10 m. I1/. sec., Norseng, uit id., 10 m. (P/- sec.Hal- vorsen, uit ld., 10 m. 15 sec.; Ottersen, uit Christianla, 10 m. 18 sec. By den besllssenden kamprit werd de eerste prjjs (zilveren drinkkan en gouden medaille) behaald door Godager, in 10 m. 57s sec.; do tweede prys (zilveren bokaal en zilveren medaille) door Norseng, in 10 m. 5"/5 sec.; de derde prys (zilveren bokaal en zilveren medaille) door Ilalvorsen, in 10 m. 11'/5 sec. de vierde prys (zilveren medaille) door Ot toman, in 10 m. ll!/s 6ee- A1 deze recsrds zyn veel korter dan die van Donaghue en Panschin. De Rus Balt schefsting, die Panschin op 3 myien 4827 meter sloeg, behoort ook onder de geslagenen. De kroonprins deelde de pryzen uit. De voormalige Bulgaarsche vorst Alexander van Battenberp, wiens voor genomen verloving met de Dultsche keizers dochter Victoria indertyd de groote Bismarck- crisis te voorschyn riep, staat, zooals van verschillende kanten gemold wordt, thans op het punt, zich in den echt te begeven met eene aardige zangeres van het hoftheater te Darmstadt, mej. Loiainger. Deze jonge dame, uit Bohemen geboortig, staat reeds sinds langen tijd met hem in nauwe botrekking. Zooals men weet, nam de prins onlangs zyn ontslag uit het Duitsche leger; ook ishy geen troon-pretendent in Bulgarye meer; by'gevolg is hy thans vry man. De „New-York Herald" bevat een telegram uit Johannesburg, in Zuid- Afrika, inhoudende dat aldaar eene groote beweging heerscht, ten gevolge der ontdekking van "Witwaterrandsche goudvelden, welke veel ryker zijn dan alle vorige. liOLONIKN. BATAVIA, 17-18 Januari. (Nederlandsche mail.) Aan de Regeoring is voorgesteld twee nieuwe rechtskundige voorzitters van land raden te benoemen, één voor dien te Peka- longan en Batang, en één voor dien te Am- barawa en Salatiga. De conferenties te Buitenzorg over de Atjehsche zaken zyn, naar het „Bat. Niouwsbl.1' verneemt, afgeloopen. De heer H.kapitein van een der opnemlngs- stoombootjes, ls dezer dagen voor oen vry aanzienlyk bedrag (ruim 5 mille) opgelicbt geworden. Hy had dat geld geleend aan een gepen8ionneerd ambtenaar, die het hem zou teruggeven by zyn vertrek naar Europa, na afloop der te houden vendutie. Toen de tyd van betaling daar was, vertrouwde de heer i H. de zaak echter niet al te bost en verzocht I das aan kennissen, zyn debiteur by het aan I boord stappen in het oog te willen houden. I Zulks geschiedde, doch op het laatste oogen- c blik, toen de stoomboot met den debiteur ging I vertrekken, ble6k deze geen goed aan boord I te hebben, dat aangehouden kon worden sd zyne bagage onder naam en adres van een mede-passagier te hebben laten inschryven, Door den gouverneur-generaal ran Nrd.-Indio zijl I de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot controleur I 1ste klasse bij het binnenlnudseh boatnur op Java f en Madura, de ambtenaar op nun-aei. ii. O. A. O. j De Vogel, laatstelijk contr. 2de kl. Ontheven: Op verzoek, eervol van do tvaame* I ming van don civielcn geueeek. dienst in do aft', Locmadjang. L. Klaas. Ontslagen: Eervol uit 's lande dic-nat, do Llcri ter algemeene sccretario O. W. Lespau. Departement van Oerlef. Overgeplaatst: Bg L den generalen staf, de kapitein der inf. -J. L.-Koattr. I V orleond: Een 2-jarig verlof near Europa, w.f ziekte, aan den laten luit, der inf. O. D. J. Van' 1 der Star. Overgeplaatst: Do lsto lnit- der inf. W. J. Iaing.H vail het late depot-bat. to Meester-Coruolis, by delf gam. comp. van do Lampongecbe districten teTelotl| BctoDg; do 2do luit. der inf. W. A. Tromp, van he:B 9de bat. inf. to Batavia, by het 10dobat. inf.aldaar; B do lsto luit. de inf. L. P. F. Se-himpf, van het 10de bat. iof. te Batavia, by het 9do bat. Intl. aldaar; de late luit. der genio A. F. Budolph van het detachement K genietroepen te Kotta Radja, by den geniedienst van ai Banka te Muntokde late luit. der genie C. De Waal t' van don genledionat van Banka te Muntok, by hit I detachement genietroopen te Kotta Badja; de officier I van gezondheid leto klasse J. A. B. Maathoff van don geneeskundigen dienst van Atjeli te Kotta Badja, bij B den geneeskundigen dienst in do 2de mil. afdeeling op I Java fboepitaal Ocnarang). De officier van gt eondheid I lsto kl. J. KlcineDhammane van den geneeskundigen V dinat in de 2de mil. afd. op Java, by den geneer- flf kondigen dienst van Atjeh en onderboorigbedon. Do lete lait. der inl'. C. A. De Jongh en de 2de lult. vaa dat wapen O. Reedijk, beiden van bet 18de bat. inf. te Buitenzorg. b(J de troepenmacht, te Atjoh. Ingetrokken: De overplaatsing by dolltia comp. artillerie te Amboina van den lston luit. der art. F. O. I'\ Bosch, zijnde liy in verband daarmede overgeplaatst by do 2de camp. (2do reldbai- tertil te Banjoe Biroo. Departement van Marine. B e n o m d: Tot Cdeo opziener voor bet vak van scheepsbouw by hel marine-établissement te Boerabaia, de commandeur voor dat vak Tb. G. Vermeulen, BUITENLAND. Fraakryb. In do Kamer van Afgevaardigden en dei' Senaat is Zaterdag de ministoriëole verklaring voorgelezen. Daaruit biykt in hoofdzaak dat het kabinet zich de moellykheden van den toestand nie: ontveinst. Aan do tegenwoordige wetgeving ls eene tweevoudige gewichtige taak opgelegd, namelijk do stemming over de Staatsbegroo ting van 1880 en het verzekeren van het slagen der tentoonstelling door hot toepassBi eenor milde, verdraagzame en wyze politiek „Wij rekenen er op", aldus wordt verder door het kablnot gezegd, „dat de nieuwe militaire wet, welke thans in bohandellng is, op hel vredigende wyze zal tot stand komen. „De voornaarosto taak der regeoring bestaat| hierin, om voor allo republikeinen een terrein! J te vinden tot gemeenschappelijke handeling opdat het stelsel van vrede en vooruitgang worde verdedigd en bevestigd. Al onze poglnger zullen daarheGn gericht zyn, om Frankrijk te raadplegen gedurende het tijdvak van kalmte Gy kunt vertrouwen stelien in onze waak 1 zaamhetdwij zullen streng toezien op fontei en zwakheden; w(j zullen alle maatregele: i nemen, welke kunnen strekken tot verzeke ring der wetteiyke orde, door het vorydelen ei onderdrukken van oproerige ondernemingen. De Franschen hebben in Tonkin me moeilykheden te worstelen. Godurende dl laatste acht maanden is een opstand ontstaan aan den linkeroever der Koode nvier, dl» een dreigend aanzien aanneemt en zich tot de Chineosche grens uitbreidt. De opstande-1

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2