Steenkolen. Hoofd-Verpleegster st i. uit de Blikken rommel Freeman's Piiflding-Pocder, Een ware schat l^el'fbewarisg. HOEST,ASTHMA BRONCHITIS De Graaf De Monte Christo. De Doode Hand. Er biedt zich aan: Te koop aangeboden, HOOGSTRAAT 5. Wed. RAVE, Zwolle, J. H. DIJKHUIS. s der Stadszaal en in aansluiting daarmede eene betere inrichting der voor verschillende doel einden in gebruik zijnde byzalen. "Wel ont veinzen wü ons niet, dat de kosten, aan eene gewenschte verbouwing verbonden, belangrijk zijn zullen, doch merken wij met bescheiden heid op, dat door het vermoedelijk toetreden van een vrjj belangrijk aantal leden voor een deel althans aan de te makon kosten zou kunnen tegemoet worden gekomen door hot vaststellen van een hooger bedrag bij het verhuren der zalen, ook aan verschillende vereenigingen. Wij voegen er bjj dat zoowel de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst alhier als de Commissie voor de Volksbijeenkomsten en vele andere lichamen een zelfde belang hebben by hot tot stand komen van de verlangde ver betering, opdat, evenals zulks in steden van gelijke grootte en omvang het geval is, men in het bezit kome eener zaal, de stad onzer inwoning waardig, die aan hare bestemming ten allen tyde zal kunnen beantwoorden." Dit adres was namens het bestuur getee- kend door de heeren M. W. Jaeger, voorzitter, en P. Zilleson, secretaris. II „Aan den Raad der Gemeente Leiden geven met verschuldigden eerbied te kennen ondergeteekenden Dr. W. F. R. Suringar, J. PI. Wilterdink, A. J. Van Gemert, W. F. Verhoy van Wjjk, G. Blokhuis, Dr. A. Njj- kamp, en II. G. Hagen Jr., allen bestuur- deren van de A'fdeeling Leiden der Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst; dat zy vernomen hebben dat bestuurderen der Maatschappij voor Toonkunst, alhier, zich tot Uwe Vergadering gewend hebben met een adres, inhoudende het verzoek eene vergrooting der Stads Gehoorzaal wel in over weging te willen nemen dat ook zy, in hoofdzaak om dezelfde redenen als in dat adres ontvouwd, behoefte hebben aan eone uitbreiding en verbetering van dat gebouw, en dat zy daarom gemeend hebben hunne -adhaesie aan dat adres te moeten schenken dat zy vorder vertrouwen dat, mocht Uwe Vergadering in principe kunnen besluiten over te gaan tot eene gedeeltelyke verbou wing dier zaal, zy nader in de gelegenheid zullen worden gesteld hunne bijzondere wen- schen in deze zaak kenbaar te maken." Volgen de onderteekeningen. De afdeeling Leiden en omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde zal eene buitengewone ver gadering van de leden met hunne dames houden, op Dinsdag 26 Februari a. s., des avonds te halfacht, in het gebouw der „Logo", aan het Steenschuur. Als spreker zal daarin optreden de heer H. Witte, ter behandeling van het onderwerp „de Zwitsersche Berg-Flora, plantenvernieling en plantenbescherming aldaar." De heer Witte staat als aangenaam causeur zóó gunstig bekend, dat een woord van op wekking tot talrpke opkomst naar dezo ver gadering eigeniyk overbodig mag heeten, te meer, als men bedenkt dat deze spreekbeurt de éénige is, waartoe hjj zich in dezen winter zoowel hier als elders heeft verbonden. Bovendien kunnen we hieraan nog toe voegen dat een groot aantal keurige afbeel dingen van Zwitsersche bergplanten in de zaal zal worden opgehangen. Een en ander belooft dus een onderhou denden en leerrykon avond, ook voor de dames. Onder onze advertentiön zal men de aan kondiging zien van een concert, Dinsdag a. s. hier te geven door den violist Theod. Werner. Velen zullen zich herinneren, hoe hy in ons land, jaren geleden, op nog zoer jeugdigen leeftyd zich liet hooren, iedereen door zyn spel bekoorde en groote verwachtingen opwekte voor de toekomst. Wat er nu van hem gewor den is, in hoever die verwachtingen vervuld zyn, daarvan kan men zich Dinsdag a. s. gaan overtuigen. Hy heeft langen tyd in Engeland vertoefd, zich meermalen te Londen laten hooren, en wat de critiek daar te lande over zyn spol zeide was voor den heer Werner zoo vleiend mogelyk. Onder het opschrift „De hypothecaire statistiek te Leiden" maakt, naar jaarlpksche gewoonte, de heer A. Van Eek weder de cyfers zynor bewaring over het'jaar 1888 in het Hbl." bekend. Het jaar 1888 was een vry druk, niet on gunstig jaar. De salarissen hangen natuurlyk zeer af van de omvangrijkheid der stukken, welke zeer uiteenloopt. De stad onderscheidt zich te dien aanzien zeer gunstig van het platteland, waar niet zelden de volledigheid te wenschen laat. Niet altyd kan men daar tegen met vrucht waken. Het recht van overgang was over 1888 vry wat aanzienlijker. In 1888 bedroeg hetƒ3,687,000 1887 3,168,000 wat een verschil oplevert vaD 499,000 dus ongeveer een half millioen*meer. Hoezeer men uit de hypothecaire registers slechts leert kennen de ingeschreven, niet de werkelyke schuld (want het komt slechts by uitzondering voor, dat gedeeltelyke aflossing aan de bewaring wordt bekend gemaakt), kan men hier, evenals by de overgangen, eeuige gunstige cyfers aanwijzen. In 1888 werd doorgehaald voor f3,740,000 1887 3,150,000 Dus meer doorgehaald in 1888 f 590,000 In 1887 werd ingeschreven voor 4,230,000 1888 3,900,000 Dus minder f 830,000 De meerdere doorhaling en mindere inschrij ving toont dus een verschil van ruim 9 ton. Het recht is berekend in 1838 over f 3,900,000 Doorgehaald in 1888 tot 3,740,000 Vermeerdering der schuld dus met f 160,000 De hypotheekbanken sloten onder deze bewaring leeningen in 1888 tot 721,000 1887 213,500 Dus meer tot een bedrag van f 507,500 Hoezeer overal eene daling wordt opgemerkt in de rente, waarvan het tegenwoordig over zicht reeds een weinig doet blijken, volgen bijzondere personen vooralsnog daarin niet de banken, by welke echter een half jaar rente wordt vooruitbetaald. De groepeering naar de bedongen rente is als volgt: 1887 1888 beneden 4 pet. Y50 van 4 - 45%0 "/50 47,-5 '%0 'Vso 5 en meer 'Vso 'Vso Wij zyn dus, zegt de heer Van Eek, ook hier reeds eenigermate op den goeden weg. Er is ook grond tot hoop op voortdurende ver betering in dat opzicht; want, ondanks de slechte ervaring uit de laatste jaren, moet eene belegging tegen hypothecair onderpand, met inachtneming van behoorlpke waarborgen aangegaan, gerekend worden de beste beleg ging ter wereld te zyn. Men zy echter by toeneming voorzichtig in de schattingen en lette meer en meer op de liggirg van het onderpand. De overwaarde, welke ieder te bezwaren onderpand behoort aan te toonen, is eene be- langryke waarborg tegen schade, welke by den aankoop van het onroerend goed natuurlyk niet zoozeer te vreezen is. De heer Van Eek bedoelt hier aankoopen in den gewonen zin, waarby le prix d'a/fection, welken een groot landeigenaar dikwyls betaalt, buiten rekening blyft. By de producten, niet van den eigeniyk gezegden landbouw, wel van zuivel, is, hoezeer dan ook minder dan wenschelyk was, toch eenige verbetering waar te nemen. Moge die verbetering, ook door het inachtnemen van de meest mogelyke goede trouw in den aard van het artikel en door een voortdurend streven om by de bereiding de lessen der wetenschap in acht te nemen, bestendig zyn 1 Er vertoont zich, dit wordt met voldoening opgemerkt, zoo al geen belangryko vooruit gang, toch zeker enkele sporen van beterschap. „Van de Nederlandsche grenzen' wordt het volgende aan de „KölEische Zeitung" ge schreven „In den laatsten tyd heeft zich op de grenzen een levendig verkeer ontwikkeld, zoo levendig als nooit te voren. De lagere pryzen van speceryen en bakkers waren in de Nederlandsche grensplaatsen, vooral te Venloo, nopen de Pruisische grens bewoners, by troepen hunne inkoopen daar te doen. Van de bepalingen der Duitsche tariefwet, dat zekere hoeveelheden in het grensverkeer van invoerrechten vry'gesteld zyn, wordt het grootste misbruik gemaakt. De winkeliers in de Duitsche grensplaatsen moeten daardoor natuurlyk groote schade lyden en gaan inderdaad hun ondergang tegemoet, indien niet spoedig een middel tegen dat misbruik gegeven worde." Daarop volgt dan nog de mededeeling dat de belanghebbenden zich reeds tot de Duitsche overheden gewend hebben om te zorgen, dat de Pruisische grensbewoners niet langer voor deel kunnen trekken uit het ontbreken van „beschermende" rechten in Nederland. Door den heer R. D. Prainat, overleden te Schaerbeek, by Brussel, is aan de Vereeni- ging tot het verleenen van hulp aan minver mogende ooglyders te Rotterdam by uitersten wil een legaat besproken van f 2000, vrij van rechten. Ontdekking. Geen Asthma. 1 Benauwdheid, Zinking noch Hoest Smeer. Bekroningen: Zilv. en Gou- ,'den Med. en buiten concours. Aan- wyzingon gratisen franco.Schrij ven aan het adres: Dr. C™. GLERY, te Marseille. (Frankryk). 3 alleen door Prima qualiteit Haard-, Kachel-, Smer en Bfachiac-Holen te bekomen aan hei Goederen-Station van den Nederl. Rynspoor wog, buiten de voormalige Wittepoort, zoo we by groote als kleine hoeveelheden. Bestellingen worden aangenomen aan hei Hulpkantoor by den Heer GODEFROY, Bree straat No. 92. YAW »EK MA©», Agent N9derl. Rynspoorwep W Ook te verkrygen Gas-JLoke.s. voor alien, die door jeugdige verkeerd heden lyden, is hot beroemde werk H 13r. KlETATJ's Hoilandsche uitgave, met 27 afb. Prys 2 Gulden. Ieder, die aan de gevolgen van zulk kwaad lydt, moet het lezen. Duizenden kobben hun herstel er aan te danken. Te verkrijgen by het Yer t-5 lags Magazin te L< ipzig, Noumarkt No. 84, franco, tegoi- inzending van het II bedrag, (ook in postzegels), en in eiken ld boekhandel in Bolland. -j a -vT"- W: '- "r/'-w— ---v-v-v -7' .77:; zonder Boter of Eieren, toevoeging van Me'.k en Suiker, verschaft een Pakje een heeriykon Pudding. Amandel Citroen Vanielje Perzik Abrikozen Aardbeziën Frambozen Chocolade by A. J. GROEN F.Jz., Haarlemmerstraat 70, over de Yrouwensteeg. 10 Cents per Pakje. 1 30 Cents per Luxe-Doos van 3 Pakjes Talryke certificaten van Geneesheeren bewy- zen dat geen enkel geneesmiddol zoo heilzaam werkt ter bestryding dezer kwalen als de B O IV5T-1p A-S7 TLLEN Eene enkele Pastille brengt reeds verlichting aan. Zy bevatten geen Opium, noch Morphine, noch eenig ander sterk-werkend bestanddeel en kunnen door de zwakste gestellen verdragen worden. Het publiek gelieve vooral te letton op de woorden: Keatlng's Congli Lozenges, door het Engelsche gouvernement op het roode cachet afgedrukt en zonder hetwelk niet eene doos echt is. De Fabrikant: THOMAS KEATING, Chemist te Londen. Depot te Rotterdam by F. E. VAN SAN TEN KOLFF. een Heerenhuls, bevattende6 Kamers, Duinwater en verdere gemakken. Iiuurprys ƒ300. Te bevragen Nieuwstraat 2. Zoolang de voorraad nog strekt. Deze wereld beroemde Meesterwerken van ALEX. DUMAS, samen elf deelen, voor den spotprys van f 5.50. Vroeger betaalde men er met pleizier meer dan f 30.- voor, doch nu is het een uitver koop, eene opruiming van den allerlaatsten voorraad. Te bekomen by 1®. HOLLE, Bazaar van Goedkoope Booken, Hang by de Vischmarkt, te Rotterdam. Lot welDe elf Deelen franco thuis op ontvangst Postwissel van slechts f 5 50, waarby staat: Aanbod Dumas. Harde, Witte en Zuivere vau de Stearine-Kaarsenfabriek BAPOLLO", te SCHIEDAM. BEKROOND: te Ween en in 1873 met de Ver dienst Medaille, te Parijs in 1878 met de Gouden Medaille, te Amsterdam in 1883 met de Gouden Medaille, te Antwerpen in 1885 met het Eer e-Diploma. (Hoogste onderscheiding.) Zyn verkrygbaar by alle voorname Winkeliers. Zy, die in aanmerking wenschen te komen voor de met ult°. Maart e. k. openvallende be trekking van in het Gemeenteiyk Ziekenhuis te Arnhem, waaraan verbonden is een salaris van /"LOO. met vooruitzicht op verhooging, benevens vrye Kamer met kost, vuur en licht en bewassching, worden uitgenoodigd zich, onder overlegging van de noodige getuigschriften, te wenden tot de Commissie van Bestuur. Vereischten zynminstens 30-jarige leeftyd, onbesproken gedrag, goede gezondheid en be- wyzen eener degelyke opleiding tot en ervaring in de ziekenverpleging. De Commissie voornoemd: Dr. J. J. W. E. VAN RIEMSDIJK, Voorzitter. E. H. SCHEIDIUS, Secretaris. eene R.-K. Dienstbode, oud 28 jaarliefst by bejaarde lieden, als Mei<l-AIIeen, ook niet ongenegen als Huishoudster. Debesle getuigen staan haar ten dienste. Adres lett. M aan den Boekh. C. J. H. TRAP, te Leiden. ook bij gedeelten: Adres met franco brieven onder letter C aan het Bureel van dit Blad. De ondergeteekende beveelt zich aan tot het leveren van puike eerste qualiteit Machine-, Gas-, Haard- en Kachelkolca, tot zeer lage pryzen. Monsters te verkrygen aan het Stations terrein Hoilandsche Spoor. Ook te verkrygen geklopte Cokes, tegen (jiliyke pryzen. GARON, Stationsweg, onder Oegstgeest. VAN verkrijgbaar In doosjes a 30 Cts., bij De 's-Gravcnliaagsclie Hypotheekbank voorNe- dcrlnud verstrekt gel den ter leen, onder eerste hypothecair ver band, temg te betalen in eens, in annuïteiten of in termijnen en geeft 37jpCts. en 4 pCts. pandbrieven uit. Inlichtingen te bekomen ten kantore der Bank, Gedempte Raamstraat llo, te 's Gra- venhage, en te Leiden, Spanjaardsbrug, by den Heer J. DE GRAAF. is de meest Kraohtlge en Versterkende I-CinA-Wijn. Aanbevolen door tal van binnen- en buitenlandsche Genees heeren. Verkrijgbaar in flesschen a ƒ1,90 en ƒ1.—. KRAEPELIEM HQ-LM, Apothekers, Zeist. Depot te Leiden by de Heeren: GARRER DIJKSTRA, Apothekers. Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 10