V voorkoming van dergelijk govaar zal het nachtwerk worden gestaakt. Nog geruimen tyd zal men behoeven om het schip van zyne kostbare lading te ontdoeD. Nog wel honderd scheopsvrachton voor bommen wach ten op lossing. ïe Scheveningen is bericht ont- vangon, dat van de schuit Johannes Jacobus," reeder M. De Niet, schipper T. Keus, die in don jongsten storm gebleven is, verschil lende voorwerpen, als g(]k, blinden enz. te Egmond aan Zee zijn aangospoeld. Schipper Keus laat vrouw en 3 kindoren na. Op deze schuit waren nog twee gehuwde lieden, van wie één met vrouw en 7 kinderen. Deze deed by toeval de reis mede, daar hy een ander, •die verhinderd was, verving. De „Johannes Jacobus" was eene nieuwe schuit en slechts voor 3700 verzekerd. De firma Van Ryswyk Z n., bloemisten te 's-Hage, bood gisteren Z. M. een bloemletter W. aan, vervaardigd van gele rozen en seringen. Naar men ons meldt, heeft zekere M., uit Amsterdam, zich te Warmond in het stationskoffiehuis door een pistoolschot van het leven beroofd. Toen de eigenaar het bestelde ontbjjt op zijne kamer bracht, vond hy den ongelukkige levenloos op don grond liggen. In een zynor zakken vond men oen brief, goricht aan den burgemeester van Warmond, waarin hy dezen verzocht om voor zyne be grafenis te willen zorgen. Een by den brief ngesloten bankbiljet van ƒ200 moest strek ken om de kosten te dekken. Den dag voordat de ongelukkige tot de uitvoering van zyn rampzalig plan 'was over gegaan, had hy zich den weg laten wyzen naar het protestantsche kerkhof te Warmond, waar hy, naar zyn geleider zag, oen takje van een eikoboom had genomen, ten einde dat, geiyk hy verzocht, naar zyne vrouw te Amsterdam op te zenden. In eene horberg had hy tevens 50 afge geven, bestemd voor do armen van Warmond. Verschillende telegrammen en brieven wer den naar de familie gezondon, doch niemand hunner is zich komen aanmelden. Het ïyk zal dus morgen te Warmond ter aarde worden besteld. De overledene, naar gissing tusschen de 50 en 60 jaren oud en gewezen ingenieur by de spoorwegen in Indiö, was ridder van de Eikekroon en genoot een aanzienlyk pensioen. Gisternacht had eene vrouw in de Zandstraat te Rotterdam, die met eene stoof met vuur op hare kamer zat en in slaap wa3 gevallen, het ongeluk, dat hare kleersn vuur vatten en zy weldra in volle vlam stond. Eenige politio-agenten, die op het geroep om hulp toesnelden, hebben de vlammen spoedig gebluscht, doch de vrouw had reeds zulke ernstige brandwonden kekomen, dat zy naar het Ziekenhuis moest worden vervoerd. Zij verkoert in bedenkelyken toestand. Naar men verneemt, Is de schade door de jongste stormen aan de spoorweg- werken in den omtrek van Dordrecht toege bracht, vry aanzienlijk. De kosten van her-> stolling worden nameiyk op pi. m. ƒ50,000 geraamd. 't Zal zeker een zeldzaam geval zijn dat eene moeder de gouden bruiloft van haren eigen zoon beleeft. Morgen, Donderdag, zal dit geval zich te Noordbroek voordoen. De metselaar A. Borburgh, to Oudenbosch (N.-Bhad by het verrichten van eenige herstellingen op het dak van het nonnenklooster, het ongeluk uit te glijden, waardoor hy op de straatsteenen terecht kwam en na eenige minuten stierf. Gisteren is in den Nieuwen Waterweg van Java binnengekomen, bestemd naar Schiedam, het Nod. schip „Noach VI", onder bevel van den eersten stuurman Schaap, met verlies van een gedeelte der verschan sing, beschadigde lading en meer andere schade, veroorzaakt door stortzeeën op 11 Februari jl. in don Atlanlischen Oceaan. De gezagvoerder, kapitein Poortman, bene vens de derde stuurman, dokter, bootsman en een matroos werden daarby over boord geslagen en zyn verdronken. (N. B. C.) In het Théatre des Variétés te Parijs ontstond gisteravond eene lichte paniek, daar er togen zeven uren brand ontstond. Gnmiddeliyk kwam do brandweer ter plaatse, waardoor het vuur in weinig tyds was go- bluscht. Te Saint-Ouen had torzelfdor tyd een zware brand plaats in een zaagmolen. Deze brand was niet zoo gauw bedwongen; de schade moet groot zyn. In den nacht van Zondag op Maandag is te Parys ingebroken by eene makolaarster in juweelen, terwyl deze af wezig was. Do dieven hebben voor 45,000 fr. aan waarde en voor 5000 fr. aan juweelen gestolen. In Griekenland is eene merkwaar- dlge weersverandering opgemerkt. Verschei dene maanden lang was het weder buiten gewoon fraai, doch Zondag 11. Is het plotse ling zeer koud geworden. Er woel een zware storm, met stortregens gepaard, en de bergen ziju met sneeuw bedekt. In do Vereenigde Staton heeft men proeven genomen met luchtkanonnen, welke, door middel van saamgeperste lucht, vervaariyke dynamietbommen schieten. Met drie schoten heeft men op een afstand van 1900 meter een oud wachthuis vernield. Reeds is een met drie zulke kanonnen, ter lengte van 17 meter, gewapend oorlogsschip, de „Vesuvius," gebouwd. De stukken zyn in de schuinte met het achtorelnd op de kiel geplaatst, zoodat de monden boven het dek uitkomen. Zy zyn onbeweeglyk en wor-, don gericht door middel van het roer De projectielen wegen 680 kilo's en het schip heeft eene hoogste snelheid van 23 knoopen. Voor leeken klinken sommige van deze by- zonderheden zeker zonderling genoeg. Te Nleuw-York is verkoeht het kabinet van den heer James Stebbing, dat uit 76 schilderijen bestaat, o. a. van de grootste levende meesters in Frankryk. Voor sommige stukken werden fabelachtige pryzen betaald. Eenstuk van Meissonier: „Eene verloren party", bracht ƒ65,750 op; „de gryze Eminentie", van Géröme, 34,250, en „Molière ontbytend by Lodewyk XIV", ook van GérOme, 31,250. Uit Belgrado wordt gemeld dat do jongste gebeurtenissen koning Milan dermate ontmoedigd hebben, dat hy voornemen is, ten behoeve van zyn zoon afstand van den troon van Servië te doen. Volgens oen bericht aan het „Petit Journal", zou Stanley zyn gedood in oen ge vecht tegen de inboorlingen, by Mangamba. BUITENLAND. rrankryk. De „Républlque franeaise" is nog niet ont moedigd door het mislukken van de poging van den heer Móline om een nieuw ministerie te vormen. Integendeol, het opportunistisch orgaan, wordt daardoor versterkt in zyne meening, dat een krachtig ministerie, hetwelk den stryd tegen de vyanden der republiek moet aanvaarden, noodig is. „Laat de heer Camot sproken" zegt het blad van den heer Ferry - „en wy zullen volgen. De ICamor is niet meer dan een ver ward mengelmoes van groepen, maar Frankryk wil vry en geëerbiedigd zyn. Hot land wacht op eon moedig man, die het vaandel durft ontplooien te midden van de vei warring van de machtolooze partyen en de ontketende par- tydrlfton. Eu deze man zal de heer Carnot zyn." Do „Justice" dryft den spot met de oppor tunisten, die den heer Floquet ten val brach ten, in de hoop dat zijzelvon weer het bewind zouden kunnen aanvaarden. Nu dit plan mislukt U, biyft den president slechts over een „ten- toonstellings-ministerie" te benoemen of een ministerie, hetwelk optroedt met het voornemen de Kamer zoo spoedig mogelyk te ontbinden. Eene ontbinding acht het radicale blad onrnogelyk, omdat, indien Boulanger met zyne bondgenooten, de monarchisten en de Bona- paitisten, de overwinning behaalde by de verkiezingen, dit den stryd zou doen ontbran den en het dan voorgoed mot de tentoonstelling gedaan zou zyn. Een „tentoonstellings-minis- terie" acht de „Justice" evenzeer gevaarlyk, daar de vyanden der republiek vry spel zou den hebben. In allen gevalle dringt het radicale blad op eene spoedige beslissing aan, want elke dag vermeerdert het govaar. „Men doe dus in elk geval eene spoedige keuze - zegt de „Justice" indien men althans nog eene keuze heeft te doen." DultaoMsnd. De som, welke aan de Duitsche keizerin Fredorik ten doel valt uit de erfenis der Italiaansche hertogin van Galliera, bedraagt, naar uit Parys aan het Weener „Extra-Blatt" wordt gomeld, geen vyf, maar ongeveer tien millioen fr. De zaak wordt door de Duitsche ambassade te Parys behandeld. Te Stuttgart is overleden baronesse Louise Von Schiller, geboren Locher; zij was de weduwe van Schillers oudsten zoon en had den ouderdom van 85 jaren bereikt. Uit eene vergelijking van do Staatssub sidie voor universiteiten in Pruisen in vor- 1 schillende jaren biykt, dat deza uitkeering in 1868 2,561.214 mark en in 1888 7,261,068 mark bedroeg. De buitengewone uitgaven voor hoogescholon beliepen in 1868 437,106, in 1888 2,956,716 mark en in deze tydsruimt# werd in het geheel 44,800,000 M. daarvoor uitgegeven.. Voor kunst en wetenschap wer den in 1808 886,718 M., in het afgeloopen jaar 3,273,945 M. besteed, voor het kunst museum te Beriyn in 1868 215,940 M., in 1888 896,195 M. Naar evenredigheid zyn de andere uitgaven voor kunst en wetenschap gestegen. Kapitein IVissmann heeft .van de regeo- ring order gekregen te trachten op vredelie vende wyze do inlandscho hoofden te Zanzibar te winnen. Hy zal zich vestigen te Dar-es-r Salam en^ aan de regeering rapport zenden of kolonisatie op die wyze mogelyk, dan wel of oen expeditie-corps, uit Egyptische troepen saamgesleld, noodzakeiyk is. BelglS- In de Kamer .van Afgevaardigden werd dezer dagen door den heer Houzeau de slechte wetgeving op 't gebied der jacht ter sprake gebracht. In de laatste elf jaar zijn in België niet minder dan 135 jachtopzieners en stroopers doodgeschoten of verwond. Den 13den dezer had weer eene botsing plaats tusschen een strooper en drie jachtopzieners. De eerste bleef op de plaats dood, maar een der jachtopzieners werd zwaar verwond. Het spoorwegongeluk te Groenendaol zal don Belgischen staat tal van processon op den hals halen vanwege de slachtoffers of de bloedverwanten van hen, die er het leven by hebben verloren. Reeds heeft de minister van openbare werken drie dagvaardingen ont vangen, als een van de weduwe van den ongeiukkigen muzikant der guides Verlinghen, die 150,000 fr., een van der. echtgenoot van mevr. Dereux, zwaar gekneusd, die 10,000 en oen derde van den heer Mertens, te Ander- lecht, gewond, die 5000 fr. schadeloosstelling eischt. De Belgische bladen schryven de talryke s; oirwegongolukken van do laatste dagen toe aan de verkeerde spaarzaamheid dor Re geering, die de ooodige herstellingen zou ver onachtzamen, onkel om oen overschot op de begrooting te kunnen aanwyzen. IUUA De uitvoer van landbouwproducten, voor- natnelyk groenten en wijn, is in de tien maanden, dat het handelsverdrag met Frank ryk buiten werking is, afgenomen met meer dan 110 millioen. De verarming der land bouwers in Noord Italië wordt merkbaar. De belastingen worden traag geïnd. Te Napels hebben betoogingen van om streeks 300 werklooze metselaars plaats ge had, die, met byien gewapend, door de straten trokken en om werk riepen. De winkels werden gesloten, totdat de optocht was uit eengegaan. Hst gemeentebestuur heeft vervolgens voor werk gezorgd, doch tegeiykortyd 36 dor rustverstoorders in hechtenis doen nemen, terwyl ook op vaandels met opschriften als: „Leve de commune! Leve de anarchie!", welke in den stoet gedragen werden, beslag werd gelogd. Oroot-Biitannll. Lord Chamberlain, thans verblyf houdende in Schotland, heeft eene rede uitgesproken in bet universiteitsgebouw te St.-Andrews. De redenaar viel de Iersche politiek van den heer Gladstone aan en sprak met lof over die der regeoring en in het byzonder over de wilskracht van den hoer Balfour. Volgens den heer Chamberlain, hebben de Gladstonianen het recht verloren zich te noemen de „kampi oenen van het liberalisme", sedert zy zich ver bondon hobben met. eene party, die de anarchie en de wanorde predikt. De heer Chamberlain is naar Birmingham teruggekeerd. O'Brien is door de rechtbank te Tralee tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. De „Evening Mail" deelt mede dat do gezondheidstoestand van Parnell zeer onrust wekkend is. Oo»tenr.-Hong.-Monarehle. Ofschoon de Hongaarsche regeering, in overleg met koizer Frans Jozef, zoo veel moge lyk aan de eiscben der oppositie, wat de nieuwe legerwet betreft, heeft voldaan, blyft de beweging tegen den heer Tisza steeds aanhouden. Het is den tegenstanders van den minister-president blijkbaar alleen te doen om weer een aanval tegen den heer Tisza te beproeven, waartoe de legerwet slechts als voorwendsel dient. Vandaar dan ook de grooto betooging, welke door de oppositie te Pesth, juist terwyl keizer Frans Jozef daar, vertoeft, op het getouw is gozet. Niet alleen de aanhangers der radicalen Ugron en Polo- nyl, maar ook de leden der gematigde oppo sitie, welke door graaf Apponyi wordt geleld, namen aan deze vyandelyke demonstratie tegen Tisza deel. Begunstigd door het prachtigste weer, trok ken duizenden hun aantal wordt zelfs op 100,000 geschat met vlaggen en vaandels door de stad, terwyl zij op allerlei wyzen hun afkeer Van den minister-president te ken nen gaven. Overigens gedroegen de deelne mers zich zeer kalm, zoodat de orde nergens werd gestoord. De regeering deed natuurlijk niets om de betoogen te belemmeren. Integen deel, zelfs werd gezorgd dat deoptocht nergens werd gestoord, door den stoet vooraf te doen gaan door 20 bereden poütie-agenten, die overal ruim baan maakten. De hoer Tisza is-nu ,14 jaren minister president en zelfs zyne tegenstanders erkennen, dat hy de teugels van het bewind steads met groote bekwaamheid ten bate van het land haeft gevoerd. De gTootste vyanden van den minister zjjn de Magnaten. De trotsche Hon gaarsche adel kan niet velen dat het land geregeerd wordt door een burgerman, die nog® wel protestant Is en zich zelfs heeft vermeterj. hervormingen in te voeren, waardoor zjj ziet! in hunne voorrechten gekrenkt achten. Daarbij komt dat de Hongaren ontzagiyk nayverij zyn op hunne nationale vryheden, vooral tege* over Oostenryk, by welk land zy niet he: minste willen achterstaan. Daarom valt het' den leiders der oppositie doorgaans niet moei iyk eene reden te vinden #m het licht out- vankeiyk volk in beweging te brengen. Toch gelooven zelfs de tegenstanders van den minister niet, dat het hun zal gelukken den minister-prosident tot aftreding te nopen Te Pesth zal de gewone rust voorloopig n.iog niet terugkeeren, want, in antwoord op do groote betooging van Zondag, hebben do vrienden van den heer Tisza besloten eei dergeiyken optocht te houden, ten einde te doen zien, hoo machtig de party is, welke den minister steunt. Men vertrouwt ecbterj dat deze betooging oven rustig zal afloopon als die van l'isza's tegenstanders. Rusland. Niettegenstaande don ovorvloedigon óogst in Zuid-Rusland van het afgeloopen jaar, heerscht in vele provinciën in Ruslands bin nenland, volgens den correspondent der „Stan dard", hongersnood. In het gouvernement vat Orenburg sterven velen van den honger, dam vier jaren slechten oogst alle middelen de® landbouwers hebben uitgeput en in vele dor pen zelfs het zaaikoren door de ingezetêneij tot voeding vorbruikt is. De czaar heeft besloten het ambt vat' vrederechter af te schaffen. Telegramueu. BELGRADO, 19 Februari. De onderbande lingen tusschen Sorvié on Bulgarye omtrent het handelsverdrag zyn afgebroken, omdat Bulgarye den Invoer van hoornvee uit Sorvié niet wil toestaan, daar Servië, volgens aft. iM van het in 1881 met Oostenryk-Hongarye gesloten verdrag, den invoer van Bulgaarsch V hoornvee niet kan toelaten. LONDEN, 19 Februari. De heer Carew, natio-ji nalistisch afgevaardigde, is te Kinloch gear resteerd wegens overtreding der dwangwet Volgens don Londenschen correspondent E van de „Manchester Guardian", zou er sprake f zyn van eene leening, groot 100 millioei: pond sterling ter reorganisatie van het fitelse voor landsverdediging. BERN, 19 Februari. Professor Forster, var Bern, heeft heden den heer Widmann, dei redacteur van den „Bund", ten gevolge vai een verschil over verhoudingen aan de univei slteit alhier, uitgedaagd tot een duel op pistolen TRALEE, 19 Februari. Toen de heer O'Brie: lL heden terecht stond wegens overtreding de'xl dwangwet, werd zyn verdediger, de hee Healy, na over kolonel Turner op zeer onvoep zame wyze gesproken te hebben, door twee constables met groote krachtsinspanning uit, de zaal gezet, nadat hy geweigerd had die vrywillig te verlaten. PARIJS, 19 Februari. De zitting der Kamer, welke ook heden weer door graal Munster werd bygewoond, duurde slechts weinige minuten. Het voorstel tot verdagii? der zitting tot Zaterdag werd verworpen,

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2