De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier hoeft in hare eerste vergadering dezes jaars tot haren voorzitter benoemd den heer <3, J. Leembruggen en tot plaatsvervangend voorzitter den heer P. L. C. Driessen. In 1888 werden in deze gemeeDte 36 vergunningen verleend voor den kleinhandel in sterken drank in lokaliteiten, waarvoor reeds vroeger vergunning verleend wasvoorts 2 vergunningen boven het maximum, na mach tiging van Gedeputeerde Stateningetrokken 3 vergunningon, vervallen 1. Het totaal dier inrichtingen is thans 238, dat van het betaald vergunningsrecht 11,945. Door de erfgenamen van wylen mr. L. ft, Bilse, te Ronkurn, is het grootste gedeelte van diens zeer aanzieniyk herbarium,bestaande uit ongeveer 35,000 verschillende planten en gewassen, aan 's Ryks Horbarium te Leiden ton goschonko aangeboden. Onder de geschon ken voorworpen wordt eone hoogst belangrijke collectie korstmossen aangetroffen. Ook de verzameling varens bovat een rijken schat van belangrijk materiaal. Den schonkors is daarvoor de dank der Regoering betuigd. De 1ste luitenant J. Van Kuyk, van het 2de regiment veld-artillerio te Leiden, heeft het ridderkruis ontvangen van de Wasa orde van Zweden en Noorwegen. Hedenmiddag ontvingen we perEngelsche mail de Indische bladen van 11 16 Jan. en de „Deli-Crt." van 16—19 Januari. By de heden gehouden openbare verkoo ping van cokes, in pariyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen 40, ƒ20.50, ƒ4.30 en 2.15de laagste 40, ƒ20.50, ƒ4.20 en 2.10. Omtrent den toestand dos Konings meldt men van Hot Loo aan het „Hbl." dat dr. Vinkhuyson gisteren (Zondag) te 5 uren des namiddags vertrokken is. Later is dr. Vlaan deren ontboden en deze zou den nacht op hot paleis doorbrengen. Er schynt weder eone ongunstige wending in Zr. Ms. toostand go- komen to zyn. Het hedenavond in de „Staatscourant" te verwachten bulletin omtrent 's Konings toostand zal, zoo meldt men ons uit Den Haag, minder gunstig luiden. In het verbiyf van dokter Vlaanderen des nacht3 ten paleize ligt echter niets ongewoons. Prof. Rosenstein is hedenmorgen naar het Loo ontboden. In eene vergadering van burgemeester en wethouders met don directeur en de brand meesters der vrywillige brandweer te Zoeter- woude is besloten niet over te gaan tot het aanstellen van wekkers op uiteinden van die gemeente, maar, ingeval van brand, dengene, die met een paard ten spoedigste de spuit komt halon, daarvoor eone belooning te geven. Verder word besloten aan de huizen van de brandmeesters bordjes aan te brengen, ver meldende hunne qualiteit, en ook aan de huizen van de wekkers by spuit No. 3. Ten Raadhuize van Stompwijk is aan- besteod het vergrooten en verbouwen der openbare school te Leidschendam. Minste in- schryver was de heer P. C. Dessing, te Stomp- wyk, voor 0815. Na jaren lang van eene tegenovergestelde meening te zyn geweest, hebben nu ook Ge deputeerde Staten van Groningen goedgevon- deu te bepalen, dat boekdrukkers, die in hunne werkplaatsen gebruik maken van eene stoom machine, als „molenaars" zijn te beschouwen. Dr. Ph. R. Hugenhollz, vroeger hervormd predikant, later o. a. secretaris van „Volks- onderwys," verkeert., ten gevolge van een slepend keeliyden, in zeer zorgiyken toestand, zoadat het ergste wordt gevreesd. Te Amsterdam is overleden dr. J. W. Bok, oud predikant by de Remonstrantsche broederschap. Deor eene ernstige ziekte aan getast, had de overledene in het vorige jaar zyn eervol ontslag genomen, doch het secre tariaat der broederschap hoeft hy tot zyn dood toe biyvon behartigen. De heeren Gebroeders A. Van Lier, too- neeldirecteuron te Amsterdam, hebbon zich bereid verklaard het beheer van deHoog- duilscho Opera te Rotterdam zonder oenige subsidie, maar dan ook zonder eenige ver plichting, tegenover wien ook, op zich te nemen. Hot Friesoho Genootschap voor geschied-, oudheid- en taalkunde heeft den prins Von "Wied tot haar eorelid benoemd. Hot stoomschip „Amsterdam," van Rotterdam naar Niouw-York, passeerde 17 Febr. Dover; de „Veondam" vertrok 16Febr. van Nieuw-York naar Rotterdamde „Burge meester Don Tex," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 18 Fobr. te Southampton de „Sumatra," van Amsterdam, arriveerde 17 Sept. te Batavia; de „Voorwaarts," van Amsterdam, arriveerde 17 Febr. te Batavia; de „Timer," van Batavia naar Amsterdam, vortrok 16 Febr. van Suez. Z. M. heeft, met ingang van 1 Maart a. s., benoemd tot directeur van het postkan toor te Bameveld, H. Tjebboa, thans directeur van hot postkantoor te De Bilt; benoemd met ingang van 1 Maart, tot commies der posterpen 4de kl.C. W. G. Van der Voort Maarschalk, mejuffrouw L. J. C. Bor, C. A. Hanegraaff, A. H. M. Hagdorn, H. W. L. Wellan en C. R. Van Griothuysen, thans surnumerairs der posteryenen met ingang van 1 April 1889, bevorderd tot commies der posteryen 2de kl. E. D. Rink, thans 3do kl., en tot id. 3de kl. L. De Wit, B. Meylink en C. W. Heydeman, thans commiezen der pos- terpen 4do tel.met 15 Maart a. s. aan J. Alblas, op zpn verzoek eervol ontslag ver leend als leerasr aan do R. H. B.-school te Zalt Bommel. Gemengd Niouwn. Het „Leger des Heils", „the Salvation-army", zoo druk besproken, zoo veel beschreven, zoo dikwyls geteisterd, heeft thans ook binnen onze gemeente zyn intocht en zyne eerste oefeningen gehouden, dit laatste in een afgehuurd perceel aan de Van-der-Werf- straat, nu juist niet e«De der aanzieniykste buurten onzer stad, maar zulk eene, waar het Leger bp voorkeur zijne tenten opslaat. Majoor Hodder en de staf-kapitein Scboch waren Zaterdag uit de hoofdstad herwaarts ge komen en met hen de vrouwelpke kapitein Loock, aan wie het bevel over het corps ie opgedragen en die hier bygestaan zal worden door de eveneens vrouwelpke luitenants Cown- ley en Dorreman. Hot lokaal, voor de oefeningen bestemd, vroeger meubelmakers-, later smidswerkplaats, is laag, met witte muren, een gewitten zol der cn voorzien met eene dubbele ry houten banken met oon middelpad. Elke bank is be stemd voor 5 personen. Het zal er evenwel, naar de verzekering van een der „soldaten", binnen oen halfjaar in de zaal anders uitzien; dan zullen de muren bedekt zyn met teksten, evenals de zalen te Amsterdam, een werk, waarmede zich de „halleluja-schilder" bolast. Achter in het door acht gaspitten verlichte lokaal is een platform aangebracht, waarlangs schuins naar boven een trap loopt. Op dio dus onregelmatige verhevenheid nomen do leiders der oefeningen plaats. De plechtigheid zelve liep, en dat is oen feit van beteekenis, zonder stoornis af. Door de politie waren de noodige voorzorgs maatregelen genomenzeven gehelmde die naren van Hermandad bewaakten den ingang drie agenten in politiek, twee inspecteurs van politie, een ryksveldwachterin burgerkleeding bevonden zich met den commissaris van politie in bet zaaltje, waar een derdehalf honderd nieuwsgierigen, onder wie ook studenten, leerlingen van het gymnasium en der hoogere burgerschool, alsmede fabrieksarbeiders on een paar vrouwelyke personen, aanwezig waren. Nadat byna alle aanwezigen zich een „Heils soldaat" voor drie cents en een liederboekje voor vyf cents uit de hand van een vrouwe- ïyk of van een manuelyk lid van het Heil- leger hadden aangeschaft en gezeten waren op de banken, na allereerst by het binnen komen een dubbeltje voor het verkrijgen van toegang geofferd te hebben, opende kapitein Sehoch de byeenkomst met het aanbieden zyner verontschuldiging dat de buitendeur te laat was geepend kunnen worden wegens een gebrek aan het slot; dit was nameiyk verdraaid, waardoor de hulp van een smid moest ingeroepen worden. Vervolgons werd er, hoofdzakeiyk door de soldaten, op vry opgewekten toon gezongen. De wyze der drie liederen bleek voor Leiden nieuw te zyn. De aanwezigen bepaalden zich eerst tot luisteren, maar zongen later mede, voor zoover zy de wys hadden te pakken gekregen. Hierop volgden gebed en weer ge zang, telkens door een der officieren, hetzy een manneiyke of een vrouwolyke, ingeleid, on daarna volgden toespraken. De heer Sehoch stelde de bovelhebster over Leiden, de jeugdige Afrikaanscbe kapi tein Loock, aan hot publiek voor, waarna deze eene toespraak hield in het Kaapsch, voor ieder zeer goed te verstaan en, wat meer beteekent, gemakkeiyk te begrepen. Eene voordracht van majoor Hodder in het Engelsch werd door den kapitein Schocb van zin tot zin vertaald. Het doel van het „Leger des Heils" werd daarin uiteongezet. Volgens de gedane raededeelingen is dat doel, in het kort gezegd, den diepst gevallonen een beteren weg aan te wyzen. Onder het half milüoen soldaten, dat het Heilleger thans over de ge- heeie wereld telt, bevinden zich b. v. vroegere kolossale drinkebroers, echtbrekers, hunne gevangenisstraf ondergaan hebbende dieven en moordenaars. Door hen persooniyk te bezoeken, werden ze bekoorden en sloten ze zich by het „Leger" aan. Tevens werd verklaard waarom men als „soldaten", in verschillenden rang, optrad, waarom men oene vreemde uniform droeg enz. Insgelyks toonde majoor Hodder hot onge rijmde aan van do mishandelingen, waaraan het „Leger des Heils" hier en daar bloot staat, o. a. verleden week te Beverwyk; daarentegen wees hij ook op het groote getal aanhangers en op de vruchten, ingeoogst dooi1 liet „Leger", dat geenszins gericht is togon Kerk en Staat, maar optreedt ter aanvulling'- daarvan en om ten goede te werken daar, waar, naar het meent, niet gewerkt wordt. Toen er een oogenblik rumoer ontstónd, herinnerde Hodder aan „het beleg van Leiden" en beriep hy zich op den vryhoidszin der bevolking van de Sleutelstad, die hem en de zynen ook voorzeker in staat zou stellen rustig hun weg te. gaan. Ook gaf hy hen, die niet biyven wilden, volle vryheid zich te verwijderen, mits zulkB ordelyk kon geschie den. Niemand werd tegen zyn wil in de zaal gehouden. Velen gingen toon bedaard heen. Tot onderworp zyner rede had kapitein Schoch gekozen een bybeltekst, handelende over Johannes den Dooper, predikende in de woestyn. Die toespraak hield hy in zuiver Nederlandsch vóór majoor Hodder in het Engelsch sprak. TeveDS legde hy getuigenis af van zyn overgang als jong officier van hot Nederlandsche leger naar het „Leger des Heils," omdat hy zich tot de beginselen daarvan voelde aangetrokken. Om by halftien ongeveer was alles vreod zaam afgeloopen. Ook den volgétiden dag ging het er vrij rustig toe, niettegenstaande de stroom van menschen zeer groot was by elk der drie ge houden oefeningen. Telkens echter was de politie op haron post. Dezer dagen is door de recht- bank te 's Gravenhage een hier ter stede wonende sigarenmaker tot drie maanden ge vangenisstraf veroordeeld, omdat hy van iemand, die daarvoor ook is gestraft, ge stolen tabak had gekocht. Het mag alzoo wel van bolang worden ge acht, niet te lièhtvaardig goederen te koopen van personen, van wie men weet of met eanigen grond kan denken dat zij op niet eerlijke wyze aan die goederen zyn gekomen. Dat een beklaagde ter terecht- zitting de getuigen voor leugenaars uitmaakt 'S geene zeldzaamheid, maar dat al de getuigen beschuldigd worden gedroomd to hebben, is weer eeno nieuwe soort van verdediging, waarvan zich heden een schoonmaker nit Leiden, voor de Haagsche rechtbank, bediende. Hy stond terecht ter zake van 2 diefstallen in winkels te Leiden op 26 en 28 Januari jl. In den eenen winkel had hy een borstel, in den anderen een flescbje „Kirschwasser" weg genomen, doch, hoe pertinent de getuigen ook beklaagde als den dader herkenden, deze ver klaarde zich doodonschuldig; de getuigen hadden zeker gedroomd hem te zien. De officier van justitie hechtte evenwel geen geleof aan 's mans onschuld, te meer, daar hy reeds een paar vonnissen wegens diefstal achter den rug had, en vorderde 5 maanden gevangenisstraf tegen hem. De verdediger, mr. Hanekuyk, achtte uit het getuigenverhoor de schuld van bekl. volstrekt niet bewezen. De getuigenverklaringen waren naar zjjne meening een warboel, waarnit vol strekt geen bewfjs Tan schuld was te putten. Hy vroeg dan ook vijjspraak, subsidiair ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak heden over 8 dagen. Met het oog op de beperkte ruimte in de Leldsche hotels, hoeft de inkwartierings commissie Toor de leden van het tweede ge nees- en natuurkundig congres, alhier in de Paaschdagen te houden, zich gewend tot hot bestuur van het studentencorps. Deze stap heeft ten gevolge gehad, dat reeds vyftig studenten hunne kamers ter beschikking der congres-leden hebben gesteld. (N. R. C.) Van de postkar, welke Zaterdag nacht van Leiden naar Haarlem vertrok, is de as van de achterwielen gebroken. Het ongeval had plaats aan den tol vóór Sassen- heiin. Met een gehuurd rytuig word de tocht verder voortgezet. Door het omvallen een er pe tr-o- leumlamp, ontstond gisteren een begin van brand in do woning van J v. d. M. X. atwyk san Zee. Deer de hulp der buren vas de brand echter spoedig geblusoht. Do tafel en het vloerkleed waren gedeelteiyk verbraiiiL De inboedel was niet verzekerd. De arron d.-rech tb an k te 'e-Graven- hage veroordeelde heden de baldadigen die oder Hazorzwoude boomen en br j-hek&e» vernield hadden, tot hechtenis en geldboete. Zaterdag-avond ontstond ia een» slaapstede te Haarlem twist tusschen twee vrouwen; de vrouw van den slaapstedehouder kwam tusschenbeide, doch werd daarop door eene der twistenden met een dolkmes aange vallen en vry ernstig verwond. Te Sappemeer is een meisje op straat ineengezakt. Door een geneesheer bij gebracht, verklaarde zy in drie dagen geen voedsel te hebben genuttigd. Te Kampen heeft Zaterdag avond het ys nog een slachtoffer gefiischt. Twee knaapjes, uit school komende, wc in zich nog even op het broze ys der stad gracht. Beiden zakten er door, en één homer, de. negenjarige zoon van den sigarenmaker ,J. Yisscher, word kort daarna levenloos opgehaald. Te Wanneperveen wlido een arbeider een boom doen springen Hij beord# er een gat in, vulde dat met krui-; en sjak het aan met een brandenden turf. Ho gevöjg vras dat stukken hout hom in bet gele troffen. Men vreest dat hy het gezicht zal hebben verloren. Men meldt aan hot „Utt agbl." uit Breda: De ontsmetting dor slaapzalen van Jo cadet ten aan do Koninkiyko Militaire Academie, bevolen naar aanleiding van de vele gevallen van mazelen onder de cadetten, bad bjjna ernstige gevolgen gohad. De ontsmetting geschiedde mot brandende zwavel. Een der potten, waarin de navel ge brand werd, scbijnt gesprongen te z:; i, zoodat de vloer der slaapzaal in brand gc; -akte. Te 2 uren Vrydag-iniddag ongeveer rord het gevaar ontdekt, maar, dank zy dor goede inrichting van alles wat do brandv r betreft, was men in enkele oogenblikkon het vuur meoster. De gisteren te Stokhoim ge houden Internationale wedstrydeu voor ama teurs en professionals in het scboonryden werden door prachtig weder begunstigd en door vele belangstellenden bygowoond. De uitslag was aldus: Wedstrijd voor dames: Eerste pry's (een gouden sieraad) mevr. Franck, ui Finland; tweede prys (id.) mej. Weibugl, van Gothen burg. AmateursEerste prys (zilveren bokaal en gouden medaille) de heer Sundgren, uit Fin land; tweede prys (id. en zilveren medaille) de heer Hult, van Stokhoimtierde prys de heer Catani, uit Finland; vierde prys de heer Larson, uit Noorwegen. Professionals: de heer Sundströci, uit Zwe den, voor gecombineerd schoenryd n. Honneursprysde „London Sk.Jingclub", leder de heeren W. Adams on Douglas Adams. De kroonprins deelde de pryzen uit. BUITENLAND Frankr(jk. Ofschoon de Kamer van Afgevaardigde)» eerst heden, Maandag, hare zittingen zal her vatten, was toch gedurende de laatste dage» eiken dag een groot aantal afgevaardigden f* het „Palais Bourbon" byeen, ten einde te hooren hoe het met de crisis stond. Men, wist dat president Carnot by de samenstelling va» een ministerie in de eerste plaats dacht aa» den heer Méline, maar men wist tevens dat de voorzitter der Kamer geen lust had deze taak te aanvaarden. Vrydag-ochtend had do heer Méline eone conferentie met den president. Nu afloop dezer bespreking bezocht de heer Méline -jenige zijner politieke vrienden, en de uitslag was, dat hij den president verzocht de samenstelling van een Kabinet aan een ander op te dragen. De heer Carnot raadpleegde toen de heeren Bar- doux, Tirard, Rouvier en Magr'. -doch ook deze besprekingen leverdon geene afdoende uitkomst op. Zaterdag-middag ontbood de eer Carnot weer den heer Méline, die by zij-re weigering bleef volharden. Toen kwam de 1. eer Rouvier, die den president beloofde nog -:ens met den voorzitter der Kamer te zullen - ken. Beide heeren keerden toen naar hot Jysée terug, on toen aanvaardde de lieer M ne de taak

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2