do verschillende binnen- en buitenlandsche roeivereenigingen, terwijl o. a. ook een der- gelijk schrijven tot de universiteiten van Oxford en Cambridge gericht is. „Jammer, dat het zoo slecht bo- zet was 1" luidde het uit den mond der weinigen, die gisteravond, hoogst voldaan over hetgeen z<j gehoord en gezien hadden, het café Von- dolhovan alhier verlieten. Ja, men was zeer tevreden over datgene, wat voor zoo geringen prijs was aangeboden. Het leeuwenaandeel van die tevredenheid ge werd ongetwijfeld don heer Paul Largard, een kunstenaar van don eersten rang, die door zijne, wellicht hier zelden of nooit geziene «volutién op een dunnen ijzeren draad met recht aller bewondering afdwong. Het is dan ook te verwachten dat, wanneer de heer Largard nogmaals alhier op zulk een draad wandelt (waarschijnlijk Zondag 24 Februari) «neer personen getuigen zullen zjjn van zijne zeldzame bedrevenheid daar op. Den anderen artisten, frl. Hertha voor hare zang voordrachten, miss Ella voor hare ge oefendheid in het balanceeren slechts één der vele nummers kostte haar al te veel moeite monsieur Foret voor zjjne echt gym nastische bewegingen aan rekstok en ringen en zijne in het Duitsch gehouden voordracht over kamer gymnastiek, den heer Edmonde, het slangenmensch, voor de zonderlinge vor men, welke hjj zjjn lichaam kon doen aan nemen, komt allen een woord van lof too. Als bijzonderheid kan vermeld worden dat de zaal nog prijkte met de wit-gele decoratiën, welke dienst deden b(j de bijeenkomst van de leden der Zouaven-vereeniging. Dit maakte den eigenaardigen indruk. Bij zekeren 8., meubelmaker van beroep, wonende aan de Oranjegracht alhier, is hedennacht diefstal van kippen, ten getale van acht, benevens van een haan, gepleegd. Deze dieren zijn ontvreemd, nadat men het hok, dat ook des nachts op de straat blijft staan, had opengebroken. Toen S. hedenmorgen zjjne gevederde bezitting de vrije lucht wilde doen inademen, keek hjj raar op den neus, toen hy tot de ontdekking kwam, dat „de vogels gevlogen waren." Naar wy vernemen, zal tegen Pietor Starrenburg proces-verbaal worden op gemaakt wegens gewelddadig verzet, gepleegd jegens zyne geleiders by gelegenheid van zyne ten slotte mislukte ontvluchting uit den trein by Leiden. De mazelen, welke voornamelyk in dat gedeelte der gemeente Zoeterwoude, by Leidon gelegen, geheerscht hebben, komen thans niet meer voor. Er zyn godurende het afgeloopen jaar te Zoeterwoude gevaccineerd 44 personen. Men schryft ons uit Katwyk aan Zee, dd. 14 Februari: Heden werd hier het touwwerk, wrakhout, alsmede het wrak zelf van de Ostender vischsloep „Norma" publiek verkocht. Het wrak bracht f 38 op, terwyi de geheele opbrengst ruim f 300 bedroeg. Tevens meldt men uit Katwyk dat de visschersvloot aldaar gelukkig behouden is gebleven. De schade bepaalt zich hoofdza- koiyk tot het verlies van inventaris. Ook te Noordwyk aan Zee zjjn enkele schuiten mot elkander in botsing ge weest, zoodat hier en daar nogal schade is toegebracht; de laatste schuit „Jonge Dirk" was gelukkig vóór den storm aangekomen zy besomde nog ruim f 25 aan versche visch. Men is in de Maliebaan te 's-Hage begonnen met toebereidselen te maken voor het vuurwerk, dat mon Dinsdag, verjaardag van Z. M. den Koning, daar zal afsteken. Ook wordt er eene muziektent gezet. Voor de Haarlemsche rechtbank had zich gisteren te verantwoorden Desidorius Janus, oud 38 jaren, geboren te Haarlem en broodbakker te Bonnebroek. In den middag van 20 December heeft beklaagde den notaris Izaiik Scheltus, van Hillegom, de woorden toe gevoegd Jy met je vuilen kop, je bent een mooie vent, je bent net zoo min als ik." Do aanleiding daartoe is eene heele geschiedenis, maar komt grootondeels hierop neer, dat do notaris hem op eene verkooping, welke dien dag werd gehouden, geweigord had zonder borgstelling te koopen. "Was het nu by deze woorden nog maar gebleven, dan was het tot daar aan toe geweest, maar den 22sten Dec. is beklaagde naar het huis van den notaris gegaan, heeft dezen daar beloedigd en ge dreigd, en heeft geweigerd het huis te ver laten, zoodat de veldwachter er aan te pas moest komen om hem er uit te zetten. Beklaagde zeide dat het wel mogelyk was dat hy de beleedigende woorden heeft ge bezigd, maar gedreigd heeft hy niet. De gemeente-ontvanger v. d. Jagt, tevens ge- emploieerde by den notaris, verklaarde het bezigen der belpedigende woorden te hebben .gehoord. Het geschiedde nog vóór dat de .geheele verkooping had plaats gehad. Óok by het op 22 Dec. gebeurde was hy aanwezig. Janus heeft wel degeiyk gedreigd. Hetzelfde word verklaard door mevrouw Scheltus. Deze getuige kwam juist op het kantoor van haren man, toen Janus dreigde en de notaris zyne revolver had gegrepen om Janus schrik aan te jagen. De dienstbode Elisabeth Van Nabele bleek voor geen klein geruchtje vervaard te zyn. Toen mevrouw Scheltus haar zeide dat Janus niet van het kantoor wilde gaan en de heer v. d. Jagt daarom den veldwachter was gaan halen, zeide zy: „Wat is dat, dan zal ik hem er wel afzetten." Zy ging daarop naar het kantoor en zag toen dat Janus den notaris dreigde te slaan. De notaris greep daarop zyne revolvor. Bekl. ontkent ook nu nog gedreigd te hebben. De subst. off. vond do zaak zoo klaar en duidelyk als maar noodig is om tot schuldig verklaring te kunnen requireeren. Beklaagde heeft op den 20sten den notaris, die in functie was, de beleedigende woorden toegevoegd, en bovendien op 22 Dec. wederrechteiyk gewei gerd het kantoor van den notaris te verlaten, en heeft dezen nog gedreigd ook. Z. E. A. requireorde 5 dagen gevangenisstraf. De verdediger, mr. Van Stirum, zeide het te betreuren, dat een der getuigen niet is op gekomen dan zou een ander licht over de zaak zyn opgegaan. De beklaagde staat als zeer solide bekendvoor hem was het dus zeer grievend, dat van hem borgstelling werd gevraagd. In do woorden„jy met je vuilen kop," ziet hy geene beleediging; dat staat gelyk met het zeggen„jy met je vuile handen". Ook was de notaris op het oogen- blik, dat die woorden werden gebezigd, niet in functie. Verdediger gaf ook niet toe, dat bekl. zich op 22 Dec. wederrechteiyk in de woning van den notaris bevond. Wat het dreigon betreft, dat stelt hy zich geheel anders voor. Toen beklaagde niet van het kantoor wilde gaan, heeft de notaris zyne revolver gegrepen en beklaagde heeft toen eene ver dedigende houding aangenomen. Hy conolu- deerde tot vryspraak, subsidiar eene lichtere straf, daar noch de boleodiging noch het andere ten laste gelegde bewezen is. De rechtbank zal over 8 dagen uitspraak doen. Tevens verscheen voor dezelfde rechtbank zekere Vriesman, uit de Haarlemmermeer. Hy werd beschuldigd zokeren Gedaan een zoodanigon slag te hebben gegeven, dat zyn hoofd bloedde. Beklaagde zeide dat het bost mogelyk is dat hy het heeft gedaan, ook dat hy den herbergier Vlegels heeft goslagen, maar hy was zóó dronken, dat hy hot niet meer weet. Drie getuigen staafden het feit en de subst.-off. van justitie eischte wegens mishandeling 7 dagen gevangenisstraf. Uitspraak doende in de zaak van de drie bekende Leidenaars, de gebroeders Starren- burg en La Maire, heeft de rechtbank hen wegens stroopen van visch to Oegstgeest, rospectieveiyk veroordeeld tot 1 jaar en 3 maanden en 1 jaar gevangenisstraf. De schade, in den jongsten storm aan do telefoondraden te Amsterdam, is gister nacht nog verergerd. By den yzel kwam eene vry hevige bries, zoodat van de zwaar ge worden draden vele knapten. Men was spoedig druk in de weer met herstellen. Van de byna 300 gebroken draden waren gisteren 40 hersteld of dool- nieuwe vervangen. Het work gaat niet gemakkelyk en spoed zou degelyke verbetering niet ten goede komen, 't Duurt soms uren eer de fout in eene gebroken verbinding wordt gevonden. De krachtige dooi, gisteren ingevallen, had de hoofdstad in een zóó geduchten modder poel herschapen, dat men, volgens het „Hbl.", eigenlyk wel op stelten mocht gaan om gansch en al „onbesmet" te blyven. Intusschen is de reiniging druk aan den arbeid getogen en heeft een leger straatvegers zich in alle stra ten en op alle grachten verspreid. Donderdag werden van vyf uron in den morgen ongeveer 1000 losse werklieden in dienst gesteld om met het vaste personeel van den reinigingsdienst de bruggen, pleinen, hoofdwegen enz. zooveel mogelyk te ruimen. Vier sneeuv^ioegen waren bezig het work voor de veegmachines voor te bereiden. Zulk een dooidag, na eene zware sneeuw jacht, is een buitenkansje voor honderden, die wat zoeken te verdienen. Men kan gerust aannemen, dat gisteren door particulieren in de eerste plaats, door de gemeente en de Amsterdamsche Omnibuemaatschappy te zamen f 7000 a f8000 is uitgegeven om de straten schoen te maken. Aan den nieuwen Binnenweg te Rotter dam, tusschen den wissel der stoomtram en Oud-Delftshaven, werden 14 telefoonpalen door den storm omvergeworpen. Enkelen daarvan zyn aan den voet door midden gebroken. Te Amsterdam is op de Mar* nixkade, by het Haarlemmerplein, een heer, die zich van eene avond-muziekuitvoering huiswaarts begaf, door oen vijftal opgoschoten jongens aangerand. Zy rukten hem den gouden bril van den neus, en hadden hom, voordat de aange vallene goed begreep wat er met hem ge beurde, tevens van zyn gouden horlogeketting beroofd. Daarna hebben zy zich ylings ver- wyderd. Te Nymegen zyn door de politie gevangengenomen Ferdinand Vlttmann en "Wilhelm Damschen, de beide Duitsche straat- roovers, die Zondag avond jl. uit do gevan genis te "Wezel zyn ontvlucht. In afwachting van hunne uitlevering, zyn beiden naar de gevangenis te Nymegen overgebracht. Uit kampen meldt men aan de „N. R. C." de volgende tragische gebeurtenis Schipper Ter Wee, van Zwartsluis, lag gisteren met zijn schip te Kampen en bezocht toen zyn gehuwden zoon. Schoondochter en kleinkinderen waren verkoudon, en daar hy daarvoor aan boord een probaat middeltje had, zou hy dat eens even gaan halen. Spoedig kwam hy dan ook met dat middeltje terug en diende dochter en kleinkinderen iets in water gemengd toe. Daar ook hy een weinig verkouden wfts, maakte hy zichzelven ook wat klaar, doch nam eene veel grootere dos s. Kort daarna werden allen ongesteld en stierf hy. De anderen zullen waarschyniyk herstellen. De man had in plaats van het poedertje voor de verkoudheid een doosje met ratten kruit genomen en dat zyne dochter, klein kinderen en zichzelven toegediend. Dinsdag-morgen word in de sneeuw, dicht by Hyken, onder de gemeente Beilen, bevroren gevonden zekere J. W. Schip per, bakker daar ter plaatse. Naar zyne woning gebracht, overleed de ongelukkige spoedig, ton gevolge van de doorgestane kou. Hy was den vorigen avond zeer laat en alleen huiswaarts gekeerd. Het ongeluk is toe te schryvon aan misbruik van sterken drank. Men meldt uit Vlissingon, dd. 14 Feb.: In den afgeloopen nacht is onder dozo stad, ten westen van Fort do Nolle, gestrand de Engelsche barge „Lord Beaconsfield, ge laden met koolteerpik, van Londen naar Ant werpen, waarvan de equipage uit drie man bestond. De schipper en de kok zyn veron gelukt; hunne ïyken zyn tusschen de staket sels gevonden, terwyl alleen de zoon van den kapitein werd gered. Eene Hollandsche loods sloep, met de sleepboot ter assistentie gezon den, is omgeslagen en de drie zich daarin bevindende roeiers hebben zich met moeite op de gestrande barge gered. Men meldt uit Terschelling, dd. 14 Feb.: De stoomboot, welke hier zooveel drukte heeft veroorzaakt, is eene Engelsche boot geweest, welke by paal 13 voor anker lang, nl. voor twee ankers met den kop op zee en onder stoom. Door deze handelwijze is voorzeker de boot behouden gebleven, want ze lag zeer naby de branding. Dat de kust- bewakers haar vertrek niet bemerkten, is toe te schryven aan de dichte sneouwbuien. De postkar van Meppel op Assen en ook die op Zwolle zyn gisternacht in de sneeuw naby Ilavelterberg en te Rouveen blyven steken. Gisternacht brak te 's-Hertogon- bo8ch een ernstige brand uit in het lompen- pakhuis van den heer Th. Van Wamol in de Beurzenstraat. Het pakhuis stond weldra in lichterlaaie en is geheel uitgebrand. Door de politie te Maastricht zyn in hechtenis genomen Pieter Cruyplant, oud burgemeester en graanhandelaar en diens zuster, woonachtig te Mechelen (BelgiS), beiden beschuldigd van bodrieglyke bankbreuk. In afwachting van hunne uitlevering, zyn zy naar de gevangenis overgebracht. Te Baden, by Weenen, is het ge rucht verbreid, dat de abt van het klooster te Heiligenkreuz plotseling is overleden. Te Frankfort aan do Main heeft zich in een hotel een privaat-docent uit Mar burg door een schot van het leven beroofd. Graaf Mori Arinori, Japansch minister van openbaar onderwys, is aan de gevolgon van de hein toegebrachte wonde overleden. Verschillende streken van Duitsch- land werden gisteren opnieuw door sneeuw stormen geteisterd. Do stoomboot „La Gascogne"' van de Fransch-Amerlkaansche lyn h elt op den Atlantischen Oceaan zwaar weer gehad. Vooral richtte een der stortvloeden, welke het schip te verduren had, groote schade aan. Het was alsof een waterval op het dek stortte. De mannen, die zich aan dek bevoDden, wer den daardoor met zulk eene kraeht togen de verschansing geworpen, dat één Van hen. onmlddeliyk gedood en vier anderen ernstig- gewond werden. De vloer der brug werd' opengespleten, terwyl twee zware booten en drie ventilators werden weggeslager. De t e 1 e g r a p h i sch e gemeenschap tusschen België en Frankryk ondervindt veel; vertraging, daar op verschillende lynon door den storm telegraafpalen zyn omgewaaid of draden zyn gebroken. Te Riga is, eene vervolging Inge steld tegen het gemeenteraadslid Hiller, die, by de uitoefening van zyn ambt de bepalingen betreffende het gebruik der Russische taal zou hebben overtreden. INGEaONDEN. Mijnheer de Redacteur! Het was opmerkeiyk hoe'na den ingevallen dooi, ook nu weder, evenals vroeger, èn ge meentebestuur èri, op het eer6te verzoek der politio daartoe, ook de ingezetenen ziehbeyvef- den om de straten-zooveel mogelijk van de massa sneeuw te ontdoen en haar begaan baar te maken. "Wat echter ook ópmerkèiyk is,"is dit, dat vóór do Ryksgebouwen niets werd gedaan. Daar werd alles aan de natuur overgelaten. Ik vraag daarom, of, waar stad en inge zetenen voorgaan, om haar do behulpzame hand te bieden, het Ryk niet diende te volgen. Daarop rusten toch dezelfde verplichtingen als op al de andere bewoners van Leiden. Het is, evenals dezen, aan dezelfde Leidseh» Politieverordening onderworpen. Tot handhaving van vastgestelde wetten of bepalingen diende het m. i. zelfs veeleer liet eerste voorbeeld" te geven. P. CORRESPONDENTIE. - Het verslag dei- vergadering van „Nyverheid" moot tot een volgend nommer blyven liggen. BUITENLAND. Dultaohland. De expeditie van kapitein Wissmann ter hulpe van Emin heeft zich in beweging ge steld. Een deel der officioren, die dsn Duit- schen onderzoekingsreiziger zullen vergezellen, is te Marseille aan boord gegaan met be stemming naar Zanzibar. De heer AVissmann was voornemens Berlyn Dinsdag-avond te verlaten, maar hy moest zyn vertrek uitstellen, daar hy niet geheel gereed was met zyne toebereidselen. Overeenkomstig vroegere berichten, wordt thans medegedeeld dat de verloving van den Russischen troonopvolger met prinses Alice van Hessen te St.-Petersburg, hoogstwaar- schynlyk in de zoogenaamde „boterweek" officieel plaats zal hebben. De prinses zal bjj haren overgang tot de Grieksch-orthodoxe kerk den naam verkrygen van Alexandra. Te Berlyn wordt over den godsdienstigen over gang, gelijk bekend is, ongunstig geoordeeld. Ita.ua. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de heer Bonghi gisteren de volgende motie voor gesteld: „Do Kamer', de gebeurtenissen be treurende, welke op 8 dezer te Rome zyn voorgevallen, schenkt haar vertrouwen aan de Regeering, in do hoop dat het aan deze gelukken zal elke poging van dien aard te voorkomen of krachtig te onderdrukken, en gaat over tot do orde van den dag." De Kamer heeft besloten deze motie onmid- deliyk in behandeling te nemen. Te Venetië is het bekende Markusplein overstroomd. De Bora heeft te Fiume en te Trièst verwoestingen aangericht. Groot» Brltannlfi. De Iersch-nationalistische afgevaardigde Kelly is te Donegal tot 6 maanden gevange nis veroordeeld, daar bewezen werd dat hy pachters, die uit hunne pachthoeven werden gezet, tot vorzet had aangespoord. In de gisteren gehouden zitting der Parnell commissie heeft de procureur van de „Times" getuigd dat het blad aan zekeren

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2