April geschorst kunnen worden, wegens het Paaechfeest. Door den heer H. De Jongh, te Tiel overleden, zyn de volgende legaten gemaakt: aan do Louisa stichting te 's-Gravenhage f 1000, aan het blinden instituut te Amsterdam f 1000, aan het Groot Oosten der Nederlanden te 's G ra von h age f 1000, alle onder den last van vruchtgebruik. Het stoomschip „Noord-Holland," van Rotterdam naar Java, arriveerde 13 Febr. te Port-Said; de „Zuid-Holland," van BataTiia naar Rotterdam, vertrok 13 Febr. van yar. seille; do „Prins van Oranje," van A^nsterdam naar Batavia, passeerde 12 Fet^ Perim; de „Soenda" vertrok 13 Febr. port-Said. Z. M. heeft benoem^ tot hoogheemraad van het hoogheernrpj^gghap (j6 yyf Heeren- landen (Zuid-Holl^n()) (j. De Yor Hermenszoon tot lid van bestuur van den polder Nieuw- Rozenbu-g en Blankenburg (Zuid-Holland) M. Van, Gaaien. Het Leldsche Tooneel. Met zyn eerste werk, met „die Rauber", riep Schiller de eigenlijke Duitsche tragedie in het leven, schiep hy dion tragischen styl, welke, hoewel nu en dan vervormd en ge- wljzjgd, toch tot op den huidigen dag eene belaid toonaangevende macht heeft behouden. ITO do waarde van het geheel echter te künnen begrijpen, om dit tooneelstuk op den waren prjjs te kunnen stellen, is het nood zakelijk dat men eerst de geschiedenis, den ooreprong van dit gewrocht kenne. „Die Rauber" is niets anders dan eon geheel e$ al actueel stuk; het is een hekeldicht op de toenmalig heerschende toestanden; het is cpne prediking tot revolutie, eene aanhitsing tot omverwerping der bestaande machten. Karl Moor is do verpersoonlijking van do Duitsche jongelingschap uit dien tijd, met hare democratische, revolutionaire neigingenhot is eene schets van hare kracht en zwakheid; het is eene formuleering van hare idealen, van hare zucht naar vrijheid en onafhan kelijkheid; het is do getrouwe uiting van den „Sturm- und Drangzeit." Zjjn „Franz" is eeno hevige philippica tegen het recht der eerstgeboorte. Hy, die, geheol buiten zyne schuld, alleen ten gevolge zyner latere geboorte, misdeeld wordt, komt tegen de natuur in opstand, wilde Schiller beweren. Zoo ontstaat do Franz Moor, zoo ontstaat de intrige van het stuk; van daar de haat tusschen de beide broeders, van daar het pogen van den jongere om den oudere in het verderf te storten, van daar dat afschuwelijk streven om door eigen toedoen te veroveren, hetgeen de natuur, het toeval hem heeft ont houden. Dat is de stof, welke Schiller tot onderwerp van zijn „Rauber" heeft gekozen; dat is de basis, waarop hot geheele drama steunt, dat is de oorzaak, dat Franz door vuigen laster de vloek des vaders over den zoon, de onterving van zyn broeder tracht te verkrygen, dat hy alle mogeiyke pogingen in het werk stelt om dezen Uit hot hart zyner Amalia to verbannen. En ale hy Karl valscheiyk heeft laten weten dat hy door zyn vader is gevloekt, dan komt dezen in opstand tegen de monschheid, tegen de maatschappü, tegen alles; dan wordt hy roover, pleegt talloozo misdaden, steelt, doodt, brandt en offert eindolyk zyn leven op ter redding van een armen man, voor óók een misdeelde door de onrechtvaardige, onbillyke inrichting der wereld. Van deze actualiteit ontbloot, weergegeven met talryke coupures, zooals gisteravond het geval was, heeft het gehoel, met opgeschroefde, dikwyis onbegi ypeiyke taal verrykt, met tal looze moorden en doodslagen, veel overeen komst met het genus der draken. Het was dan ook niet zoozeer aan het exerpt van Schillers werk dan wel aan Ernst Possart, dat het publiek zyno aandacht wydde. Het was de vertolking van den Franz Moor, door dezen gevierden Duitschen tooneelspelor gegeven, welke aller bewondering afdwong. „Es 1st sehr schwer den Carl gut zu spielen und eben bo schwor den Franz vollig zu ver- •derben", schryft Bulhaupt in zyne Drama- j der Classiker. Jv" ''ongewone mooiiykheid echter heeft Die hu., p enenmale overwonnen. Possart ten e^ TI -uchelachtige, het afschuw- Het lage, het h.. A •<>der- en vadermoorder wekkende van on re. -.Ve wyze jon [oon spreidde hy op moesterly. rden> maar en dat niet alleen door zyne mlmiet meer nog door .zyne onovertrefbare Deze was immer geheel en al geljj- 8an het karakter, dat de acteur voorstelde. Zacht, innig, liefdevol als hy den braven zoon huichelt; krachtig, boos^fdlg, gig zyn gemoed, zyne ziel in opsta*,^ i^omt tegen den vader, die zyn zoon T^;ari boven allen lief heeft; demonisch tegenover Amalia, als deze zyne liefde rah da hand wystangstig, wan hopend, vol vp/rtWyfeiing ai8 hy zyn bangen, ontzettender, droom den ouden Daniël verhaalt en eindr^yk wederom kruipend als hy zyn broedom het leven smeekt (dit laatste is ®e^aeel alleenlyk voor Possart gecreëerdin Schillers oorspronkeiyk drama toch pleegt Franz zelfmoord). Al deze hartstochten, al deze gemoeds aandoeningen deed hy ons niet hooren, Pos sart deed ze ons zien en gevoelenhy schetste, teekende dat alles met de warmste, leven digste kleuren. Gaarne hadden wy meer gehad, gaarne hadden wy ook de scène gezien tusschen den angstigen, den den dood vreezenden zondaar en den braven, eerlyken biechtvader, die zich door geene bedreigingen laat afschrikken; maar ook dit gedeelte heeft het lot der talloozo bekortingen moeten deelen. Het andere personeel kon ons niet byster bekoren. Den heer Bergmann als Karl, kunnen wy enkele goede oogenblikken niet ontzeggen over het algemeen echter zocht hy te veel zyn heil in een zeker pathos; hy schreeuwde en tierde te veel. De rooverbende, uit een drietal half dolzinnige, razende acteurs en eenige vreedzame Leidenaren samengesteld, was meer komisch dan schrikverwekkend; de pater, in casu gerechtsdienaar genoemd, leverde eene recht vermakeiyke caricatuur. Bepaald betreurenswaardig zalk een krach- tigen reus, omgeven door zulke nederige dwergjes. Eene prachtige schildery eischt eeno ryke lystheeft ze deze niet, dan gaat er veel van het schoone verloren. Mr. L. H. Gemengd Nieuws. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen een werkman van de firma Oudshoorn Co., die zich aan dief stal heeft schuldig gemaakt. Het gebouw, waarin het „Leger des Heils" zyn kamp zal opslaan, is, naar wy thans met zekerheid vernemen, niet doordat leger aangekocht, maar slechts in huur ge nomen. De bomschuit „Dina Cornelia", schipper J. Roeleveld, reederes wed. v. d. Toorn, welke gistermiddag afvoer naar de „Ben Avon" voor Scheveningen, om lading naar JJmuiden in te nemen, is naby dat schip by 't opwinden van het anker daarop geloo- pea, met dit gevolg, dat de schuit een zwaar lek bekwam en spoedig door de bemanning moest worden verlaten. De schuit is gezon ken en stukken er van zyn reeds aangespoeld. Ook de andere schuiten, die naby het schip lagen, hebben door 't breken van de touwen schade geleden, terwyi het opgekomen ruwe weder 't noodig maakte naar den wal te gaan en te ankeren. Op grond van opgaven uit vroeger eeuwen en meer stellige uit deze eeuw, be toogt de „Haagsche Courant," dat het strand te Scheveningen voortdurend in die mate afneemt, dat in 1910 de ry weg by hoogwater overstroomd zal worden. Van het badhuis, de uitspanningsplaatson en de villa's aan het strand zal dan ook niet veel meer zyn overgebleven, en, gaat de afneming voort, dan zal in den loop der volgende eeuw ook Den Haag zelf verdwynenl Dat men niet te voorzichtig kan zyn met het onderzoeken van een lek in de gasleiding, bleek gistermorgen te Dordrecht. In de "Wynstraat aldaar werd te omstreeks 9 uren een hevige knal waargenomen en ontdekte men, dat in de woning van den heer K. B. eene gasontploffing had plaats gehad, welke ontstaan was doordien de be woner, onderzoekende de oorzaak van eene in de badkamer sterk heerschende gaslucht, zich mot een brandenden lucifer gewaagd had in de nabyheid van den meter. De schok scheen hevig te zyn geweest, daar een binnenmuur omver was geworpen, de ramen stukgeslagen en de pannen van het dak waren gerukt. Het onheil had geen brand ten gevolge en persoonlijke ongelukken zyn niet te be treuren alleen bekwam do heer B. eenige geringe brandwonden aan het hoofd. Aan den H a a r 1 o m m o rs t raa t w eg, hy de Liede, is in den vroegen morgen van Saterdag bewusteloos aan den weg gevonden eed ïëer schamel gekleed oud man. In eene naasthyzyode woning gracht, overleed by voordat er geneeeirvindige hulp aanwezig was. Het lyk is later herkend als dat van derf'60-jarigeh J. v. G., van Haarlem afkom stig en levende in armoedige omstandigheden. Een 21-jarige boerenknecht, die verleden jaar by ongeluk te Lievevrouwe- Parochie een 14-jarig meisje doodschoot, is door de rechtbank te Leeuwarden vryge- sproken, omdat overtuigend was gebleken, dat hier van geen opzet sprake was. De be klaagde begreep er niets van, dat hy vry was en men moest hem wel tweemaal zeg gen, dat hy huiswaarts kon keeren, eer hy het geloofde. Heeft hier een geweldige sneeuw storm gewoed, heden door sterken dooi ge volgd, ook uit byna alle landen komen sneeuw- berichten. In Frankryk is het spoorwegverkeer op verscheidene iynen zeer belemmerd of geheel gestremd en te Duinkerken woei gisteren een sneeuwstorm. In Spanje heerscht de winter eveneens met groote gestrengheid. Op enkele plaatsen in 't noorden wyst de thermometer 14 graden onder nul; de wegen zyn versperd on in het Grelosgebergte ligt de sneeuw drie tot vier meter hoog. Te Konstantinopel woedde Dinsdagnacht insgeiyks èen hevige sneeuw storm. Men vreest dat de overgroote massa sneeuw, welke in Silezië gevallen is, waar de rivieren toch reeds hoog stonden, aldaar weldra over stroomingen zal veroorzaken. De eigenaar van den olifant, welke vóór eenige weken te Brussel een kind doodde, is veroordeeld tot het betalen eener schadevergoeding van 600 fr. aan den vader van den jongen. Eene aardbeving werd teSan- Jaciente (Vereenigde Staten) gevoeld en bracht weinig andere verwoesting aan dan in eene balzaal, waar onder de 200 dansers eene ge duchte paniek ontstond. Velen sprongen uit de ramen en werden met gebroken ledematen opgenomen. De Congo-regeering heeft aan eene Belgische firma concessie verleend voor den aanleg van eene stoomtram tusschen Banana aan den mond der Congo en Boma. Te Ahaus, by Munster, sloeg des avonds de bliksem in den toren van het kerkje en veroorzaakte brand. Na vyf uren arbeids gelukte het, den toren voor ondergang te vrywaren. De brand verspreidde groote ontsteltenis, daar men onmiddellyk dacht aan hetgeen in het jaar 1863 plaats had. Toen werd, door eene zelfde aanleiding, de geheele gemeente in de asch gelegd. In een verslag van denEngelschen consul te Stettin wordt de aandacht er op gevestigd, dat de invoer van haring uit Noor wegen in den laatsten tyd zooveel grooter is dan die uit Nederland en vooral uit Schot land. Hy zegt daarvan: „Groote hoeveelheden Noordfjordharing zyn hier in het voorjaar aangebracht en voer lager pryzen verkocht ter vervanging van de Schotscbe. De Noorsche Vaar-haring, die lang hier niet ter markt is geweest, heeft weder zeer goedkoop plaatsing gevonden. De vroegere aanvoer en de uitstekende qualiteit hebben tot zekere hoogte bygedragen tot den toenemenden afzet. Eene tweedereden is echter gelegen in de wyze van soeteeren, schoon maken en verpakken. Tegen de Schotsche haring wordt als grief opgegeven dat men niet meer aan kan op het getal en de merken der vaatjes; verschillende soorten zyn vaak byeengepakt en als goede soorten wordt soms gemerkt wat onrype visch is. Daarentegen is by de Noorsche haring de kooper altyd zeker het getal en de soort van visch te krygen, die op de factuur staat vermeld." Deze mededeeling is voor onzen haring- handel zeker niet zonder gewicht. Vreeselyke dood. Zekere mad. Petit, 74 jaar oud, wonende in de rue do Rocher, te Parys, is eergisteravond by hare thuiskomst slachtoffer geworden vaa een zon derling ongeval. Zy bewoonde in Ëet huis eene kamer op de eerste verdieping en had gelyk- vloers haar magazyn. Eene wenteltrap voert naar de eerste en toen zy boven op de trap gekomen was, verloor zy eensklaps het even wicht en viel achterover. Zy viel juist tusschen den muur en de trapleuning en bleef daar vastzitten, zonder zich nog te kunnen ver roeren; de ongelukkigo riep, maar hare stem werd onder hare kleederen gesmoordniemand hoorde haar, en zy bleef aldus den ganschen nacht met het hoofd naar beneden op de trap liggen. De arme verstikte langzamerhand. Eerst des morgens, toen de werkvrouw kwam, vond deze haar in dien zonderlingen toestand dood. I— i I g=9 BUITENLAND. DmltMhland. Professor Geffcken heeft de instelling voor zenuwlyders te Constance verlaten en zich, evenals baron Roggenbach, naar Zwitserland begeven. In de Berlynsche pers wordt de vraag- omtrent de opvolging van den rijkskanselier nog druk besproken. De „Vossische Zeitung" brengt heden een artikel ten einde over dit onderwerpen komt, evenals de „Indépendance beige" voor ge- ruimen tyd reeds, tot het besluit dat de kan selier nieuwe lauweren zou voegen by die, welke hem bereids ten deel zyn gevallen voorde gewichtige diensten, zyn vaderland bewezen, zoo hy zich persoonlyk aansloot by de instel ling van een verantwoordelyk, kabinet voor het keizerryk. Italia. De onderhandelingen tusschen Rusland on het Vaticaan voor de hervatting der regel matige diplomatieke betrekkingen zyn een stap verder gekomen. De Paus heeft nl. ver klaard niet voornemens te zyn de Polen in hunne nationale beweging te steunen en juist was de Foolsche quaestie tot nog toe een hinderpaal. Ten einde de werklooze arbeiders te helpen, heeft de gemeenteraad van Rome be sloten, onmiddellyk eenige werken, waarvan de kosten 600,000 lire zullen bedragen, uit te voeren. Qroot-Brlummli. De heer W. O'Brien is door een groot ge leide van zyne gevangenis te Clonmel naar Tralee overgebracht om te Killarney terecht te staan wegens overtreding der dwangwet. Het ging niet zonder tegenstand van de zyde- der bevolking. Te Tipperary moest de politie met geweld een weg banen voor den trein, waarmede de gevangene vervoerd werd. Het volk wierp met steenen de ruiten der rytuigen in, waardoor een groot aantal agenten gekwetst werd. Te Malow gekomen, moest O'Brien overstappen in een rytuig 3de klasse van een byzonderen trein, doch hy weigerde en moest met geweld er in geheschen worden. De heer Parnell moet voornemens zyn een proces wegens eerroof tegen de „Times" voor de Iersche rechtbanken aanhangig te maken, daar zyne aanklacht voor de Schotsche rechtbanken, naar men weet, is afgewezen. Op Afrika's westkust hebben de Engel- schen met de inlanders gevochten en hen na een stryd van anderhalf uur verslagen. Drie honderd inlanders werden daarby gedood. Opnieuw wordt verzekerd dat de Engel- sche regeering er ernstig over denkt om over te gaan tot de invoering van het decimale stelsel van munten, maton en gewichten. Ooatenr^Hong.-Monarchle. Uit Budapest wordt gemeld dat de keizer gisteren de voorzitters van beide Kamers ont ving, om hem het leedgevoel van het Parle ment over den dood van dén kroonprins te betuigen. De keizer antwoordde in hoofdzaak het volgende: „Myn vertrouwen in don Allerhoogste is onverzwakt. In den steun der keizerin en in de sympathie myner volken vind ik de kracht, welke ik behoef tot het volbrengen myner taak. Ik hoop dat do leden van het Parlement my die taak door hunne bekende toewyding zullen vergemakkelyken en my ook in het vervolg zullen bystaan by het verwezenlijken myner plannen. Ik zal nooit ophouden myne plichten na te komen en reken daarby op de wetgevende macht van myn geliefd koninkryk Hongarye, dat de behoeften van de tegenwoordige treurige om standigheden zal beseffen en, ook uit het oogpunt van het gemeenschappelyk belang, zyn steun zal verleenen, zoowel aan my als aan myne regeering, welke myn volle ver trouwen bezit." Op eene aanspraak van den burgemeester antwoordde de keizer: „Ik hoop dat gedu rende de weken, wolke ik met myne ge malin in de hoofdstad van Hongarye gedu rende den rouwtyd denk door te brengen, golyk tot dusver, onze smart zal worden ge lenigd door nieuwe bewyzen van trouw en gehechtheid." Inmiddels hebben te Pesth weder samen scholingen plaats gehad voor het gebouw der Kamer van Afgevaardigden. De volksmenigte schold op de afgevaardigden en op de ministers en juichte de leiders der oppositie toe. Overi gens werd de orde niet gestoord. De familie Vetsera heeft den dood der

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2