In de Koffiebaal Breuklijders Pas nu Op! Tricot-Tailles. OUDE KLARE. KLIKEE. De Gracieuse. Steenkolen. zuivere Preanger-Koffie. De Handelscorrespondent GEVRAAGD: w voor f 1.— in plaats ƒ4.80. WERKTUIGKUNDE, MACHINELEER. brandt men dagelijks op Duitsche wijze: VERKOUW STOKHUYZEN, NIEUWE RIJN 47. Antwerpen, 35 Groenplaats. De laatste gaan weg. Specialiteit Echte Fransche Korsetten 8O Cents. Kraaierstraat 13. ALFEN, D. 214. Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF. meent, zeer moedig zyn en allen den Maho medaanschen godsdienst beiyden. KOLONIËN. BATAVIA, 31 Dec.-4 Januari. Van geene enkele zflde vindt het bericht omtrent de onderhandelingen met den sultan van Atjeh en Tengkoe di Tiroe bevestiging en dus is er veel kans dat het op een mis verstand berust, hetwelk daaruit kan z\jn ontstaan, dat men een tengkoe met den tengkoe heeft verward. Wy hebben nameiyk de ge woonte het hoofd van de theologische school te Tiroe, by Segli, Tengkoe di Tiroe te noe men, als ware 't een eigennaam, terwyi het beteekent: geestelyke van Tiroe, zoodat in Atjeh elkeen, die op die school zyne opleiding heeft genoten, zich zoo noemt of noemen kan. De tegenwoordige Atjehsche Kuyper heet van zichzelven Said Asman. Verder maakt men de opmerking, dat, in dien er van onderhandelingen sprake was, de Sultan en zeker niet tegeiyk met hem het geestelyke hoofd naar Kotta-Radja zouden komen, voor dat een stellig resultaat was verkregen, terwyi de vertraging van de komst des generaals Van Teyn voldoende wordt ver klaard door het sluiten der Noordkust, waar van nieuwe beschieting van Segli en moei- lykheden met Pedir het gevolg zullen zy'n. Hoe het zy, het is beter op de zaak niet verder voort te borduren, en af te wachten wat er van is. Generaal Van Teyn, die den 7den Januari van Atjeh vertrekt, kan dus den 16den te Batavia zyn. (Java-Bode.) In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van 16 Nov. jl. drukte mr. Levyssohn Norman de meening uit, dat „een Arabier van groote kennis en invloed, te Batavia verbiyvend, tot adviseur moest worden be noemd voor de moslimsche zaken." Bedoelde Arabier is Said Oesman, woonachtig te Djatie Petamboeran, die een goed vriend van den heer K. Holle, van prof. M. J. De Goeje uit Leiden en van den bekenden Mekka- ganger dr. C. Snouck Hurgronje is. Do regeering wacht op de komst van dr. Snouck Hurgror je uit Leiden, om in deze zaak eene beslissing te nemen. Javabode Volgens de „Javabode", denkt men er aan, te Batavia het Liernurstelsel in te voeren. Van Tjilegon (Serang) wordt, dd. 3 dezer, geseind: Heden werd vonnis gewezen in het tweede strafproces tegen de Ban tamsche oproerlingen. Van de 51 beklaagden werden er 22 vrygesproken en 29 ter dood veroordeeld. Van Batavia is aan de „Sumatra Cou rant" geschreven, dat de minister van koloniën heeft aangedrongen op de spoedige invoering van een nieuw stelsel van dwangarbeid en het gevoelen der regeering heeft gevraagd over het oprichten van eene school voor djaksa's. Het verzoek om gratie, door den inlander Wangsa, den moordenaar van den heer Wig man, ingediend, is by besluit van den Gou verneur-Generaal dd. 31 Dec. jl. afgewezen, zoodat de tenuitvoerlegging van het dood vonnis spoedig zal volgen. Het bericht van de „Java Bode" om trent hetgeen door den resident van Batavia op de Nieuwjaarsreceptie zou zyn gesproken, is gehoel onwaar, zooals het blad nu zelf verzekert. De resident denkt er niet aan zyne betrekking neer te leggen en met ver lof te gaan, en heeft ook in zyn antwoord aan den assistent-resident met geen enkel woord gerept van ondervonden tegenspoed; er is integendeel alle reden om over het tot nog toe behaalde succes tevreden te zyn. De uit Nederland verwacht wordende officier van gezondheid 2de klasse H. J. Kyistra wordt geplaatst by den geneeskundigen dienst ter Sumatra's Westkust (hospitaal Padang.) De onlangs benoemde paardenarts 3de klasse H. J. Tramp de Haas, is geplaatst by het garnizoen te Batavia. De van Aljoh naar Batavia geëvacueerde kapitein der inf. H. Lincklaan Westerberg, is overgeplaatst by het 2de bat. inf. te Magelang. De onlangs uit Nederland aangekomen en in de 2de mil. afd. op Java geplaatste 1ste luitenants der inf. K. F. Engelbert van Bever voorde en H. C. G. Peeters zyn ingedeeld respectieveiyk by het 10de bat. inf. te Batavia en het 11de bat. inf. te Meester-Cornelis. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen gonomen: Civiel Departement. Ontslagen: Eervol, uit lands dienst, do secretaris der reoidontie Banjoemas J. A. Van Rossem. Benoemd: Tot kantoorchef der 5de klasse de commies dor 3de klasse bij den post- en telegraaf dienst te Soerakarta, F. M. Lucardie; tot klerk bij den ingenieur van den waterstaat en 's lan s burg. openb. werken F. C. H. Menning, thans klerk bij den havenmeester te Padang; tot klerk op het bureel van den resident der Padangscho Bovenlanden T. N. L Tessensohn, thans klerk bij de Weeskamer te PadaDg. Tot 2den commies bij den dienst der Staatsspoor wegen op Java J M. De Graaf, thans derde commies bij dien tak van dienst, en geplaatst bij de exploi tatie der lijn Djo dja-Tjilatjap; de ambtenaar op non-activiteit G. H. L. Tromp, laatstelijk derde com mies bij den dienst der Staatsspoorwegen op Java, benoemd tot Sden commies bij de administratie bij dien tak van dienst, en geplaatst bij de exploitatie der Wcsterlijnen. Tot zoutverkooppakhuismeoetor te Modjokerto, do klerk ter griffie van den Landraad te Soerabaia, V. Pielaktot lsten klerk op het residentie-kan toor te Rembang, de gewezen lsto klerk op het resi dentie-kantoor te Tegal, G. Knijff. Als lsto hulponderwijzer van do op. lag. sch. te Bojolali (Soerakarta) naar de op. 2de lag. school te Semarang, de onderwijzer 2do kl. W. E Endert;van de op. lag. sch. te Patjitan (Madioen) naar die te Kediri, de onderwijzer 2de kl. W. F. Commerell. Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit zijne be trekking de late klerk op het assistent-residentie kantoor te Bangil F. G. Jutting. Eervol ontheven: Op verzoek, van hare tijde lijke werkzaamstelling als hulponderwijzeres aan de openbare 2de lagere school te Batavia, mevrouw L. J. Hissink, geboren Snellebrand; van de waarneming der betrekking van vendumeester, tevens kassier bij het vendukantoor te Padang, do commies op het bureel van den gouverneur van Sumatra's Westkust W. C. J. Gunther. Overgeplaatst: Naar de afdeeling Ceramiaut on Goram, de posthouder, der afd. Waroe, J. Berkman. Ontslagen: Eervol uit zijne betrekking, wegens ziekte, de 1ste tolk bij hot inlandsch bureau te Ma kasser, F. W. A. Oosthoek. Benoemd: Tot lsten tolk bij het inlandsch bureau te Makasser, de 2do tolk J. Fransz. Gesteld: Ter beschikking van den voorzitter van den landraad te Buitenzorg, ten ein<^p te worden belast met griffierswerkzaamheden bij die rechtbank, mr. G. W. Ulilenbeck. Departement van Oorlog. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den 2den luitenant der infanterie C. Spat; wegens 15 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indie, aan den kapitein der infanterie J. F. Battaerd. Benoemd: Tot commandant der 3de militaire afdeeling op Java, de kolonel der infanterie W. H. Van do Pol. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op ^pensioen, de kolonel der infan terie P. M. Ockerse. Ingedeeld: de bij de troepenmacht te Atjeh overgeplaatste 2de luitenants der inf. J. P. L. Niesten van het lste depot-bat. te Meester-Cornelis, on J. F. Wenz, van het 18de bat. iüf. te Buitenzorg, respec tievelijk bij het 3de en 15de bat. inf. Overgeplaatst: de off. van gez. lste kl. F. W. Stamme8hau8 van het garnizoen to Benkoelen, naar het garnizoen te Kepahiangde off. van gez. 2de kl. dr. G. Van der Harst van den geneeskundi gen dienst van Celebes, Menado en Timor, thans geëvacueerd te Soerabaia, naar het hospitaal te Semarang; de off. van gez. l6te kl. M. M. Bleekrode van den geneesk. dienst in de 3de mil. afd. op Java, (hospitaal Soerabaia) naar het garnizoen aldaar. Departement van Marine, Overgeplaatst: Van het kuslicht te Poeloe-Bras naar dat op Boompjes- eiland-Noordwacliter, de liclitopz. 2de lcl. L. Pasman; van de lichtinstellingen op Boompjeseiland-Noord wachter naar dat op Poeloe-Bras, de lichtopz. 2de kl. G. A. Th. Zurcher. Tijdelijk belast: Met de waarn. der betrok king van lichtopz. 3de kl. Ch. Gottenkieny, en ge plaatst bij de kustlichten Boompjeseiland-Noord wachter. Vertrokken passagiers van Batavia, per ss. Conrad", naar Nederland, de heer J. M. Pynacker Hordijk, officier van adm. lste kl., A. Vermeulen, luit. ter zee 2de kl., H. J. Knottnerus, lste luit. der inf, C. A. Van Loenen, de heeren F. Versteegh en Rudolf Witt8tein. Te Padang embarkeeren baron Van Bootzclaar en de hoeren Engels, gezaghebber der Gouv.-marine, en Welffer. O.-I. MAILDIE^ITP. Dagen van verzending uit Leiden. Via Amsterdam (Ned. Zeepost) 15 Februari laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Via Rotterdam (Ned. Zeepost) 8 en 22 Febr. laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Via Genua (Ned. Mail) 12 en 26 Februari; laatste lichting aan het postk. 's avonds 3.50 en alleen voor brieven en briefkaarten 5.55. Via Marseille (Nod. Mail) 19 Februari; laatste lichting aan het postk. 's avonds 3.50 en alleen voor brieven en briefkaarten 5.55. Via Marseille (Fransche Mail) 9 en 23 Febr.; laatste lichting aan het postk. 's morg. 7.55. Via Brindisi (Engelsche Mail) 16 Februari; laatste lichting aan het postk. 'snam. 12.15 en alleen voor brieven en briefkaarten 3.50. LICUTSTERHTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 27 Jan. tot en met 2 Febr. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. Standk. 27 Januari. 4.45 6.30 7 16.8 28 4.45 6.30 8 17.0 29 4.15 6.45 7 16.8 30 4.45 6.30 8 16.7 31 4.45 6.45 7 16.5 1 Februari. 4.45 6.80 8 16.8 2 4.45 6.30 8 16.8 Dit beteekent: Wanneer men 5 cubic feet 141.6 liters per uur van znlk gae verbrandt in een Sugg'e London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjee, een licht wordt verkregen, dat in sterkte gelijk staat met 16.8, 17.0 enz. Standaardkaarsen, waarvan elke kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per uur verbrandt. „YLEESCH-EXTRACT" bereid van ge zond, door den Rjjks-Veearts Dr. FEEZE ge keurd vee, onder controle van Dr. P. F. VAN HAMEL ROOS, te Ainsterdam. Bi) voorname handelaren in Comestibles verkrijgbaar. Generaal-Agent D. L. COHEN, O.-Z. Achter burgwal 55, te Amsterdam. GROTHE, Konnis van Werktuigen, ten dien ste van Ingenieurs, Architecten, Werklieden, Fabrikanten en Particulieren. Onmisbaar hand boek voor elk; met honderden houtgravures en duidelijke platen. Prijs ƒ4 80, nu sl. ft Dit werk handelt over heitoestellen werktuigen voor het opvoeren van vloeistof fen, touwen en kettingen, hefboomen, katrol len, windassen, hellend vlak, schroeftakels en tuigen, bak, schrank en schalk, domme krachten, kranen, hijschmacbines, verdeeling der werktuigen, emmers en tonnen, hoozedak, waterwip, schepraderen, trommelrad, ketting molen, waterschroef, roteerende pompon, een- trlfugaalpompen, zuigerpompen, andere pom pen, spuiten en hooderden andere werktuigen, geschreven door Prof. D. Qrothe, voor de Polit. School te Delft. Dit praktisch, zeer duidelijk, groot, degelijk werk over werktuigkunde van Prof. GROTHE van de Politechnische School te Delft, onmis baar voor elk die met werktuigen te maken heeft, voor elk, fabrikant en werkman, leve ren we tijdelijk nog franco af voor ƒ1.— In plaats 4.80, tegen zending van een post wissel, waarop Werktuigkunde moet staan, bij GEUR. COHEN, Magazijnen van Goed- koope Boeken te Arnhem of te Nijmegen. Prijs per 5 ons 75 Cents. Zooeven is verschenen bij a.W. SIJTIIOFF, te Leiden: YIER TALEN, NederlandschFransch, Ifoogduitsch, Engelsch) DOOR J. 1*1. CAEISCn, P. GAIJTHfER, JIEIIS KIJXZE en F. M. CO WAX, Omgewerkt en vermeerderd met verschillende Handelsbrieven, Handels formulieren, eene lijst van in den handel voorkomende woorden en uitdrukkingen, enz. DOOR .J. BOS -Tz. Derde Druk. Prijs f 1.25. Dit werkje is zonder twijfel het beste, wat er op dat gebied bestaat. Het wordt op alle scholen gebruikt, waar jongelieden voor den handel worden opgeleid, en het is tevens zeer geschikt voor zelfonderricht. Volkomenc genezing der Breuken, speciale inrichting voor Vrouwenziekten, genezing dor verzwakkingen en verplaatsing der Baarmoeder. Eene Dame is aan het gesticht verbonden. Dr. WAERSEGERS, Breukmeester van de Belgische Gasthuizen, Groot-Officier, Comman deur enz. van verschillende Orden, 60 gouden Medailles en Eere-Diploma's. En omdat ze nu om zoo te zeggen weg vliegen moeten, is het zoo'n koopje, geloof me vrij, dat in heel uw leven zoo'n voordeelig aanbod niet meer zal voorkomen. Negen di verse echt mooie Boeken met de Zaaier, voor slechts Één Gulden. No. 1. C. H. SPURGEON. Xlcuwe Plaat jes bij Praatjes, inhoudende 38 Praatjes van Spurgeon, vol met Plaatjes, niet minder dan 200 Pag's. dik. No. 2. BUNYAN's Chrlstcnrelze naar de Eeuwigheid, met circa 50 Plaatjes. No. 3. N. HAWTHORNE. De spoorweg naar den Hemel, voor de vrienden van BUNYAN. 4do druk. No. 4 tot 7. MALAN's Christelijke Ver tellingen voor de Jeugd. 4 stuks, samen 128 Bladz. met 4 fraaie Platen. No. 8. O. MYLIUS. Eene veronacht zaamde Vrouw, een verhaal. No. 9. H. KARSSEN. In Christus Is geen Dienstknecht of Vrije, eene Amerikaan- sche Geschiedenis. No. 10. H. KARSSEN. De Zanier, B(j- belsche Scheurkalender, voor Oud en Jong, groot Schild en mooi blok voor- en achterzijde bedrukt. 'x IQ omdat de laatste voorraad weg II» moet, dat ik dit alles samen voor slechts Één Gulden opruim; ieder begrijpt dat het veel te goedkoop is, maar nog eens: 't zijn do laatste en daarom is 't zoo'n erg, zoo'n bijzonder koopje. Aan den Winkel afgehaald alle Tien de Nummers samen voor slechts ft, voor buiten de stad franco thuis op ontvangst Postwissel van slechts ƒ1.10, waarbij stellig moet staan Pnkkct Bunjan. Te bekomen bjj D. BOLXE, Bazaar van Goedkoope Boeken, Hang bij de Yischmarkt, te Rotterdam. IEMAND, die genegen is een Kind van den leeftijd van 2 jaar te verzorgen, tegen eene maandeijjksche vergoeding, verder mondeling te bespreken. Brieven franco No. HO Advert.- Bureel A. HACK, Den Haag. HUW IV, BOTERMARKT 5 EN 6. IN EN "Vierkante Flesschen HARTEYELT Zn., met Cachet der Firma, ten bewijze dat zij in de distilleerderij zelve gebotteld is. De ondergeteekende beveelt zien aan tot het leveren van puike eerste qualiteit Machine-, Gas-, Haard- en Kachelkolen, tot zeer lage prijzen. Monsters te verkrijgen aan het Stations- terrein Holland8che Spoor. Ook te verkrijgen geklopte Cokes, tegen billijke prijzen. CAROX, Stationsweg, onder Oegstgeest.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6