N°. 8887. Woenedag O Fel>i*uai*i. A0. 1889. feze 'Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 5 Februari. Feuilleton, Aan het doode Meer. 3IDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Yan 1—6 regela 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar plaaternimte. Voor het in- casseeren buiten de atad wordt 0.10 berekend. Offloleele Kennlayerlngea. Burgemeester en "Wethouders van Leiden; Gezien het adres van P. J. W. VAN DER HART, vleeschhouwer, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot het oprichten van eeno slacht plaats in het perceel aan de Pieterskerkgracht. Gelet op de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95); Geven bij dezo kennis aan het publiek dat ge noemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie golegd is; alsmede dat op Maandag den 18den Februari 1889, 's voormiddaga te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 4 Febr. 1889. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester der gemeente Leiden; Ontvangen hebbende don staat No. 75, aanwijzende de uitkomsten der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen, bedoeld in de artt. 15 en 23 der wet van den 26sten Mei 1870 (Staats blad No. 82) betrekkelijk dc grondbelasting; Brengt tei lconnis van belanghebbenden dat die opgave gedurende dertig dagen ter Secretarie dezer gemeente is nedergelegd. Leiden, De Burgemeester van Leiden, 4 Febr. 1889. DE KANTER. Vrijdag den 8sten Februari a. s., des na middags te twee uren, zal de rector magnificus professor dr. J. M. Van Bemmelen, ter plech tige viering van den 314den verjaardag der stichting van de Leidscho hoogeschoel, eene redevoering houden in het groot-auditorium van het academiegebouw, waartoe alle belang stellenden worden uitgenoodigd. Door enkele bladen wordt het volgende gemeld: „De heer J. M. Dutilh, arts, is den heer W. L. De Vos opgevolgd als assistent aan de heelkundige kliniek ven prof. Yan Itoioon te Leiden." Dit bericht is echter onjuist. De heer De Vos heeft zyn ontslag aangevraagd, maar nog niet gekregen. Er is dus ook nog geen opvolger aangesteld. De 1ste luitenant jhr. Meyer, van het 3de regiment huzaren, is overgeplaatst naar het depëteskadron te Leiden. Volgens achterstaande advertentie, is van onzen geachten stadgenoot den heer J. G. H. Mann, by den boek-, muziek- en kunsthandelaar Joh. J. Eggers, firma Schreuder en Van Baak, verschenen een marsch, voor militaire muziek en voor piano gearrangeerd, getiteld :„'t Vierde," opgedragen aan den beer kolonel commandant en verdere officieren van het 4de regiment infanterie. Deze compositie, welke zekeriyk zeer populair worden zal, kunnen wij gerust aanbevelen. De uitvoering is netjes en de prys niet te hoog. De in 1881 hier ter stede opgerichte tooneelvereemging „De Leidsche Dilettanten club" hield gisteravond in het lokaal Ephraïm hare eerste openbare vergadering met intro ductie in dit jaar. Nadat de voorzitter, de heer Van Wyn- gaarden, den vry talryk opgekomen leden en genoodigden een harteljjk welkom had toe geroepen en tevens de welwillendheid van het publiek voor de werkende leden had verzocht, als zynde zy, die voor het voetlicht zouden treden, geene „mannen van 't vak", werd overgegaan tot het doel van deze byeen- komst, de opvoering nl. van: „Een klap op zyn neus", kluchtspel in vier bedryven, door Juliano, en „De weg naar 't hart", blyspel met zang in één bedryf, door J. R. Beide stukjes liepen flink van stapel, ook al miste men by de opvoering er van de voor volen eigenaardig aantrekkeiyke, vreemde kostumen, hetgeen echter nu volstrekt geen vereischte was. Zoowel de medewerkende dames alsdeheeren kweten zich uitstekend van hunne taak, inzonderheid de dames v. K. en R. en de hoeren B., lid van verdienste der Club, en P., die, hoewel eerst kortelings op de planken, zich los en vry bewoog. In het kort: Het was een aangename avond, waarop men by vernieuwing tot de overtuiging kon komen dat dilettant schap by yverige studie veel vermag. Als gewooniyk werd de voorstelling met een bal of te wel dansparty besloten. Gistermiddag werd op het landgoed Ton geren, by Epe, het lyk van prof. L. W. E. Rauwenhoff ter aarde besteld. Binnen den h.iu.B ooi rauiineieaen, waaroy zich enkele vrienden van den overledene hadden aange sloten, had de droevige plechtigheid plaats, waaraan met opzet elk officieel karakter was onthouden. Maar langs de omheining der kleine begraafplaats, die zoo schilderachtig tusschen de dennen- en berkenbosschen van het land goed gelegen is, stond eene schare van Gel- dersche boeren en boerinnen, velen met een traan in het oog, deze uitvaart van den ge liefden en diepbetreurden „landheer" aan te zien. De lykbaar, die door eenige boeren langs de kronkelende boschpaden gedragen werd, was bedekt met bloemkransen, waarvan som mige de hulde van den Senaat der Leidscho universiteit, van het Leidsche Studentencorps en van de byzondere leerlingen des overlede nen moesten vertolken. De frissche, reine bloemen, waarover de gure wind henenwoei en waarboven de fijne sneeuwvlokken dwar relden, waren te midden dier doodsche natuur het zinnebeeld van die ernstige en vriendelijke poëzie, die de overledene zoo byzonder wist uit te storten over het leven van zyn gezin en over dat zyner vrienden, en die hem dit klonk uit de enkele woorden, welke hier gesproken werden tot aan zijne laatste rustplaats heeft, vergezeld. De broeder des overledenen, prof. N. W. P. Rauwenhoff, van Utrecht, herdacht den onver- geteiyken broeder; prof. Kuenen sprak als zyn oudste vriend en trouwe medewerker; prof. A. G. Van Hamel, van Groningen, als een der jongeren, die het voorrecht hebben gehad RauwenhofTs vrienden te zynde bur gemeester van Epe, de heer Weerts, en de predikant dier plaats, dr. J. Prins, namens de gemeente, waartoe Tongeren bohoort, ter- wyl de laatste bovendien den voortreffelyken leermeester herdacht. De oudste zoon des overledenen, de heer "Willem Rauwenhoff, luitenant ter zee, dankte met een enkel woord voor do oprechte hulde, aan den besten vader gebracht. En toen trok men weer, door de schoone, thans al te dorre en koude bosschen heen, naar het stille, oudvaderiyke landhuis, waar de overledene zyne zomermaanden zoo gaarno doorbracht, te midden van zyn gezin, en waar hy de meeste zyner werken heeft geschreven. Wat de wetenschap in Rauwenhoff verliest, hoe sterk zyn gemis zal gevoeld worden door zyne leerlingen, welke groote talenten met hem zyn begraven, dit alles zal nog menig maal op velerlei plaatsen worden gezegd en herdacht. Hier mocht alleen het stille woord van hmftHoramarf on wrior-i/v ken; hier werd hem de hulde gebracht, die hyzelf, waar het anderen gold, zoo uitnemend wist te brengen, de dankbare hulde van het treurende gemoed. (IV. R. C Het in de Staatscourant van heden opgo nomen bulletin omtrent den toestand des Konings komt overeen met hetgeen in ons vorig nommer is medegedeeld. Alleen wordt er bygevoegd dat het eerstvolgend bericht, indien zich geene byzondere verschynselen voordoon, zal geplaatst worden in de Staats courant van 12 Febr. a. s. De Tweede Kamer zal tot hervatting harer werkzaamheden niet byoenkomen vóór 20 Febr. Het stoomschip „Conrad," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 4 Febr. van Genua de „Zuid-Holland," van Batavia naar Rotter dam, vertrok 4 Fehr. van Port Saidde „Celebes," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 4 Febr. te Adende „Prins Alexan der," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 4 Febr. te Southampton; de „Semarang," van Rotterdam naar Java, vertrok 2 Fehr. van Colombo; de „Utrecht," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 3 Febr. van Colombo. Het liefdsehe Tooneel. Onder de Duitsche Possen, welke na „Krieg im Friede" hier te lande op de planken gebracht zyn geworden, neemt bet gisteren hier ten tooneele gevoerde „Cornelia Voss" ongotwy- feld eene der meest voorname plaatsen in. Hier ten minste ontmoet men een bepaal den draad, welke door het geheele stuk loopt; hier i3 het niet alleen eene opvolging, eene ontelbare reeks van menigmaal gezochte aardigheden en kwinkslagen zonder eenig verband met elkander; hier daarentegen be staat eene bepaalde intrige, welke met talent is uitgewerkt. Hier ten minste bestaat de mogeiykheid om het onderwerp van het blyspel weer te geven. In enkele woorden, in grove omtrekken zullen wy trachten de stof, den leiddraad van het geheel neer te schryven. De graaf van Pernwald, geheimraad van den hertog van Falkenburg, is door dezen belast zyn zoon Ernst in Duitschlands hoofd stad op te sporen, hom terug te voeren naar zyn hertogelyk vorstendom, ten einde aldaar een door den vader ontworpen „mariage de raison" te doen sluiten. De zoon, zyn eigen genot, zyn eigen ik niet willende opofferen voor de door zijn sou- Utitvu Iftuvi tj uuuiuwv lil Li onttrekt zich op alle mogeiyke wyzen aan de zorgvuldige, taraelyk comisch op touw gezette vervolgingen van den zich by uitstek snugger wanenden diplomaat. Hy vindt daarby een getrouwen bondgenoot in eene toevallige geiykenis met den schilder Cornelia Voss. Onder dat pseudoniem, onder dezen titel is hy dagelyks in de onmiddellyke nabyheid van zyn vervolger, vermeet hy zich zelfs het hof te maken aan diens lieftallige dochter, stelt daarby alle mogeiyke pogingen in het werk om den niet byster geslepen hove ling op het dwaalspoor te brengen, waarin hy natuurlyk by uitnemendheid slaagt, totdat alles, geheel onafhankelijk van den byzonderen yver van den diplomaat, aan het daglicht wordt gebracht. Toch loopt alles goed ten einde. De prins of de pseudo-schilder krygt zjine Paula, de 5) Het kleine portret, dat ik u eens van haar heb laten zien, geleek slechts weinig op haar, want, wanneer ik het zoo zeggen mag, haar karakter was ryper dan hare trekken en kwam slechts uit in de wyze, waarop zy zich bewoog. Eene plechtige stilte, eone nauwelyks verbor gen onverschilligheid tegen zeer voel, wat anders op haren leeftyd wel interessant schynt, maakte haar dikwyls totaal ongenaak baar. Dan weer, wanneer zy iemand een be- wys harer liefde wilde geven, een glimlach, eene deemoedige, schuchtere overgave van zlchzelve.het is niet te beschryven. Wei nigen kenden haar in hare geheele waarde, dat ware, trouwe van bare jonge ziel, die weeke kern in do harde schaal en tot doze weinigen behoor :e niet eens haar broer. Want ik was veel te voel in myn arbeid verdiept, hield mij te veel bezig met de raadselen van het physieke leven, om voor het geheim van dit' jonge meisjeehart veel weetgierigheid ovor te hebben. Bn vreemd, ofschoon ik een zinne- lyk menech, sd, zooals ge weet, geen voor beeld 7an deugd was en toch oogen in myn hoofd had om te zien dat de meisjes, op wie ik tot nu verliefd was geweest, by dit won derlyke kind afstaken als kamermeisjes by eene jonge vorstin, toch kwam het zelfs in den droom niet by my op, dat ik verliefd op Nelly kon worden. Wanneer wy gescheiden waren, dacht ik nauwelyks aan haar. Als ik naar huis schreef, was het aan moeder, die er n.y eerst aan herinneren moest, wat ik aan myne kleine zuster verschuldigd was. Het zwygzame kind uitte zich nooit daarover, maar het scheen haar veel leed te doen, en eens, toen ik zelfs vergeten had de groeten aan haar te laten overbrengen, had zy een gehee len nacht door geweend. Ik haastte my, myne vfout te herstellen en schreef haar, half ernstig, half schertsend een zeer boetvaardigen brief, waarin ik my van de ergste misdaden tegen over myn trouw zusje aanklaagde, en haar verzekerde hoeveel duizenden malen zy te goed was voor den versteenden egoïst, die onder skeletten en preparaten zyn eigen hart, tot een schynbeeld maakte Hoe lief en good zij daarop antwoordde, is niet te zeggen. Sedert was of scheen ten minste onze oudo broe derlyke verhouding weer hersteld. Toen was zy veertien jaar. Ik deed myn doctoraal juist op haren 15don verjaardagen v,-y wisselden per telegraaf vroobjke felicitaties. Toen reisde ik een jaar met. u en gy Her innert u nog wel dat de brieven van huis uijj menigmaal een weinig bezorgd maakten. „Nelly," schreef moeder, „was niet erg fiksch. Zy klaagde wel is waar niet, maar het was toch te zichtbaar, dat zy leed, en hun oude huisdokter schudde het hoofd. Ik kende den wakkeren man. Hy was nog uit de oude school en wilde van de stethoskoop niets we ten, had overigens den naam van een ervaren diagnosticus en gold voor bedachtzaam en zorgzaam. Dat kon my intussehen niet gerust stellen, te meer, daar de ouders, die my voor het grootste genie op geneeskundig gebied hielden, levendig den wensch uitten, dat ik, zoodra ik eenigszins kon komen, een consult zou houden met den ouden arts. Ik besloot daarom, zooals gy weet, myne studiën te Parys af te breken en dadelyk naar huis to reizen, ora met oigen oogen den stand der zaken te zien. Toen ik aankwam, kwam Nelly mij zóó blozend en vroolyk te gemoet, dat ik een oogenhlik bijna onwillekeurig boos W6rd, dat men om zulk eone patiënte een beroemden arts honderd mylen ver had laten komen. Het arme kind i De vreugde, dat ik voor haar a) het andore had laten staan, gaf haar den misleidenden byn der beste gezondheid, Ik zag echter spoedig dat de oude dokter niet voor niets het hoofd had geschud. Slochts togen zyn inzicht, dat hy my niet onthield, alsof eene longtering in aantocht was, ver zette ik my beslist. Ik had by de zorgvul digste opneming en waarneming de longen volkomen gezond bevonden en daarentegen zekere storingen en onregelmatigheden in de hartkloppiigen meenen te bespeuren, welke my in myn oordeel om alle ziekteverschyn- solen uit het bloed- en het zenuwleven te verklaren, slechts versterkten. Zoo scheen my zyne behandeling, welke geheel op rust en onthouding van alle opwekkende middelen goricht was, geheel verkeerd toe, daar ik tegon den bleekzuchtigen toestand: ys, wyn en krachtig voedsel meende te moeten voor schrijven, en de wei, waarmee de oude ge- noesheer myne arme zuster aan den gang hiold, ronduit voor vergif verklaarde. Do oudors traden dadelijk aan myne zyde, te moer, daar de uitslag in de eerste weken, zoolang ik by hen was, myne zienswyze scheen te bevestigen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1