N°. 8885. Maandag; <4: X^el>i*uari. A0. 1889. Der,id Blad. Leiden, 2 Februari. IPeULlllO'tOIO.. Aan het (looile Meer. §3ze (Courant wordt dagelijks, met uitsondering van. §on- cn feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postw 1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. ^OTÏFICATIK. De Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, Gelet op de "Wet van den 6den November 1887 (Staatsblad No. 103), houdende veranderingen in de Additioneele Artikelen der Grondwot en op art. 73, alinea 2 der Wet van den Iden Juli 1850 fStaats- blad No. 37J, Noodigeu de inwoners der Provincie Zuid-Holland, die elders in 'a Rijks directe belastingen zijn aange slagen, uit, om daarvan vóór den lsten April 1889 ^an hun College te doen blijken, door overlegging van het aanslagbiljet of van oen uittreksel uit do kohieren der Rijks directe belastingen, ten einde daarop vrorde gelet b(j het opmaken der Lijst van de Hoogstaangeslagenen, verkiesbaar tot Afgevaar digden ter Eerste Kamer van de Staten-Generaal. l)e aanslagbiljetten of uittreksels uit do kohieren moeten, vrat de grondbelasting aangaat, den dienst 1839 betroffen. Do bedoelde stukken behooren door belanghebben den te worden ingezonden aan het lokaal van het Provinciaal Bestnur van Zuid-Holland, met opgave van 1°. den naam, de voornamen en de woonplaats van den aangeslagene; 2°. de Gemeente en do dagteekening zijner ge- boort e, en 3°. bijaldien hij buitonslauds is geboren, of, en zoo ja, waarom hij als Nederlander is te beschouwen, met vermelding van de dagteekening zijner naturali- satio, indien deze mocht hebben plaats gehad. De Gedeputeerde Staten voornoemd, 's-Gravenliage, FOCK, Voorzitter. -23 Januari 1889. P. TA VENRAAT, Griffier. Burgemeester cn Wethouders van Leiden; Oezien het adres van W. S. MARSMAN, vlcesch- Uouwer, wonende alhier, houdende verzoek om ver gunning tot het opriohtou van eene slachtplaats en liet bewaren van mest in het perceel Uiterste- gra-cht No. 163. Gelet op de artt. C en 7 der Wet van 2 Juni 1875 -(Staatsblad No. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat ge noemd verzoek, mot de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente tor visie gelegd is; alsmede dat op Vrijdag den 15den Februari 1889, 'a voormiddaga te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in to brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1 Febr. 1889. E. KIRT, Secretaris. Bij de Leidsche Spaarbank werd in de maand Jan. ingelegd f 50,546,50'/,, terugbe taald f 38,590.607j, terwijl zijn afgegeven 126 nieuwe- en goheol afgelost 84 boekjes. Nu en dan doet zich te Leiden het ge val voor, dat studenten, die hun 23ste jaar hebben bereikt en wier ouders nog in loven zijn, wanneor zij in de inkomstenbelasting worden aangeslagen, daarin iets onrechtmatigs zien on daartegen opkomen. Wederom heeft dit plaats gehad, doch Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben den gemeenteraad kennisgegeven, dat adressant terecht voor de r r&ft. a. static? 3) -- „Ik wil toch niet insluimeren, Karei, zonder u goeden nacht te zeggen. Hoe vermoeid ik ben, dat hebt gij aan mij voor zes weken, toen wij elkander, helaas! slechts zeer vluch tig weerzagen, wel kunnen merken. Toen had ik moeten spreken, om, zooals wij het sedert jaren gewoon waren, het ook met u over dit hoofdstuk der ziekteleer eens te worden. Ik zou dan nu op mijn gemak mijne laatste sigaar kunnon rocken, in plaats van met deze stompe pen mij on u te vervelen. Maar de lippen waren mij to9n als saamgebonden. Ook zoudo.n wij waarschijnlijk getwist hebben, en daar ieder op het laatst bij zjjne meoning gebleven zou zijn, waarom zouden wjj ons dio paar uren vergallen? Want ik ken immers uwe grondstellingen en weet dat gij, wanneer gij hier waart, alles in hot werk zou; stel len om mij. zooals men dat noemi, mot he ieven to verzoenen. Maar, waarachtig, g(j zaudt toch ongelijk hebben, zoo gjj goloofdet, dat het mijne s luid is, dat het tusschen mij on het leven tot eene doodoiijke vpandschap is gekomen, welke door niets dan door scheiding PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 rogels 1.05. Iedore regel moer 0.171- Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het in- casseercn buiten de stad wordt 0.10 berekend. plaatselijke directe belasting is aangeslagen. Alleen werd hij, gelijk wij reeds in het ver slag der jongste Raadszitting moedeelden, in eene lagoro klasse gebracht. In de „Vragen des Tyds" van Februari geeft de Leidsche hoogloeraar dr. P. Van Geer eene beschouwing over de aanhangige pensioenwetten voor burgerlijke ambtenaron. Blijkens dat opstel kan de hoogleeraar zich met do voordrachten over hot algemeen zeer goed vereonigen. Hu licht do hoofdbeginselen toe en oppert hier en daar bedenkingen, welke echter de hoofdzaak niet rakon. Aan liet slot gaat do schrijver na, wie van de nieuwe regeling voordeel behooren te trekken, behalve de ambtenaron, die nog in dienst zijn en, wanneer zij overlijden, hunne weduwen en weezen. Hjj meent dat ook de gepensionneerden, wier aanstelling na 1846 dagtoekent en die het bestaande fonds hebben gevoed, „zelfs overvloed", van de voordeelen niet mogen verstoken blijvon. Hot gaat moeilijk, aan weduwen en weezen van reeds overledon ambtenaren tbaus pen sioen te verleenen, al kunnen zij ongetwijfeld goede rechten doen geklen. Maar de oud- ambtenaren, die nog pensioen trekkon en nog aan het fonds zijn verbonden, hebben, volgons prof. Van Geer, ook aanspraak op de voordeelen der hervorming. Hy meent dat aan het financiöel bezwaar, daaruit voort vloeiende, zonder groote moeiiykheid is te gernoet te komen door eene eenigszins ver deeling van het fonds, daar by een bedrag van 6 ton, dat naar raming, by invoering dor wet, uit het fonds aan pensioenen wordi betaald, de waarde van de overeenkomstige weduwen- en woezenpensioenen ton hoogste 8 ton bedraagt. Daarentegen ontkent de schrijver dat do onderwyzers en do burgemeesters en secre tarissen van gemoenten behooren te worden toegelaten. Zy hebben voor het fonds niet bügedragen en dus geeno aanspraak op de voor deelen. Hy dringt ten slotte aan op spoedige af doening, welke duizenden ambtena cn met spanning te gemoet zien. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar de Argentynsche Republiek en Uruguay, door middel van het stoomschip „Schiedam," van Amsterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uitorlyk Maandag-avond om 10 uren bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duideiyk op het adres vermeld te worden. goed gemaakt kan worden. Ik zou gaarne leven, zoo het loven my slechts liet leven. Ik ben niet zoo lafhartig of zoo vertroe- told, dat my eenige stooten en duwen van het woedende noodlot dadeiyk buiten myzelven zouden brengen, tot het besluit om uit myn vel te springen, in de eigeniyko beteokenis des woords. Wie zal den ondoorgrondelyken machten dadelyk zyn geheele bestaan voor de voeten werpen, omdat er veel is, dat hem niet bevalt, en veel, dat hem onaangenaam is? Zy zyn wellicht blinder en minder toere kenbaar, deze eeuwige machten, dan wy ge- looven, en wij, als de meer verstandigen, moeten leeren toegeven. Maar dat is het juist. Ik geloof niet dat ik nog lang de rol van den meer verstandige zou kunnen spelen, wanneor het zoo voortging. De wanhopige pogingen om uit de schipbreuk van mijne zielsrust tenminste het naakt gezond verstand te redden, zyn mislukt. Zooals ik zooevon daar in den dakdrup onder mijn venster eene oude kurk zag, welke, door don regen gegoeseld, kiuchtig hulpeloos in den iroebeleu poel danste, besloop mu plotseling do gedachte, dai b 1 myn eigen brein was, dat uit myn heeten sche del weggeslopen was om e»n regenbadtone men. Als men een kwartier noodig heeft om van eene zoo dwaze voorstelling weer terug te Aau de Tweede Kamer dor Staten- Generaal is eon adres gericht van den volgenden inhoud „Geeft met verschuldigde gevoelens te ken nen het Bestuur van de Vereeniging tot be- «tryding van knoeieryen in den Botorbandel dat het met byzondere ingenomenheid heeft gezien de indiening van het wetsontwerp, inhoudende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel dat echter, volgens zy no bescheiden meening, de bepalingen van dat ontwerp gewyzigd moeten worden, wanneer zy aan het dool zullen beantwoorden dat liet daarom de vryheia neemt U drin gend te verzoeken het daarheen te leiden ten 1ste, dat in art. 2 wordt opgenomen de algemeeno bepaling, dat het verboden is surro gaten van boter ten verkoop aan te bieden, ie verknopen, ta leveren of te verzenden, indien niet op-de verpakking hot woord „Mar garine" in duideiyke letters voorkomt; ten 2de, dat aan de strafbepaling in art. 8 wordt toegevoegd, dat by herhaling van de over treding door detizelfden persoon binnon twee jaar, altyd het maximum der straf moet worden toegepast. De redenon van dit verzoek zu'n nader om schreven in by gaande toolichting, die aan Uwe welwillende aandacht wordt aanbevolen." By het adros is eene uitvoerige toelichting gevoegd. Door eenige dames en heeren is te Waddingsveen oone soiree musicale-décla- matoiro gehouden, welke zeer druk bezocht was. I-Iot ryke programma, dat uit muziok, zang en voordracht bestond, werd meesterlijk uitgevoerd. Aan het gezelschap word door eenige belangstellenden een bal na afloop aan geboden, waarvan oen ruim gebruik word go- maakt. Curatoren van het gymnasium te 's Gra- vonliago stellon den Raad de volgende voor dracht ter benoeming van een ieeraar in de p'ant- en dierkunde aan die inrichting voor: lo. dr. L. A. F. C. Went, te Amsterdam; 2o. de heer H. Burgor, doctorandus in de plant- en dierkunde, than6 loeraar aan hot gymnasium en de H. B.-S. te Haarlem. Naar men verneemt, zullen de zadels dor cavalerie eenige wyzigingon ondergaan en daartoe naar den stapel- en constructie winkel te Delft worden opgezonden. Om een einde te maken a3n de tegen- strydigo geruchten betreffende het lot, dat don landverhuizer in Argentinië wacht, heeft de Directie van het „Nieuwsblad voorNedor- t «M*--rrrjttcr komen, zult gy toestemmen dat er niet veel toe noodig is om den halfverganen draad, waarmedo myne gedachten aan elkander ge regen zijn, ten volle stuk te wryven. En ik kan van de belanglooze plichten van den mensch tegenover zyne medebroeders zoo verheven denken, als ik wil; het geduldig afwachten, totdat do schijndoode ziel in het levende lichaam insluimert; het langzaam te zien aankomen, dat men zichzelven verliest en jammeriyk beneden het eerste 't beste huisdier daalt, om anderen meer nog dan zich zelven een afschuw te worden daartoe behoort de stompzinnigheid van een arm schaap, dat op den slachter wachten moet, al voelt het ook den worm in de hersenen en al is het i.-ddeloos de prooi geworden van den kolder. Maar ik vergeet dat dit alles u verwarde praat moet toeschenen, omdat gu' van myne laatste wederwaardigheden slechts zooveel weet als iedereen, dat myne pleegzustor voor een jaar vandaag is het juist een jaar gr- torven is, haar vader weinige dagen daarna en are moeder in het voorjaar. Gy wee'c dat dezo i ..:e rnenschen myne geheele faw'jie uit maakten, dat ik zoer veel van hen hield, ja, dat zy, huiten u, byna de eenigr, menschcn waren, die mii in't algemeen nader aangingen. Ilen zoo sroedij vsrloton te hebben, zou my land" besloten voor hare rekc-mrtg daarheen te zenden den heer C. D. Van Waalwyk met de opdracht om porsoonlyk en geheel d»or eigen waarneming te onderzoeken a. Hoe de behandeling der landverhuizers is aan boord der stoomschepen, waarmede zy worden vervoerd b. Welke ontvangst hun in Buenos-Ayree ten deel valt; c. Hoe zy daar worden voortgeholpen cl. W9lke omstandigheden van invloed kunnen zyn op de bepaling hunner bestemming e. Waar handwerkslieden en waar zij, die landbouwer willen worden, ten slotte terecht komen f. Hoe hunne levensomstandigheden al daar zgn; g. Op welke verdiensten in verband met de pryzen der levensmiddelen zy kunnen rekenen li. Of het den credietpassagiors mogeiyk is om, zonder zich ontberingen of dwang to moeten getroosten, van hunne verdiensten in den bepaalden tyd de kosten voor hun overtocht aan het Gouvernement terug te betalen i. Welke kansen iemand heeft, die niet geheel onbemiddeld daarheen gaat, om zich in Argentinië oen onafhankoiyk bestaan te verzekeren. Zy, die bovendien nog byzondere inlich tingen wenschen, of adressen kennen van reeds in Argentinië gevestigde Nederlanders, worden verzocht, daarvan vóór 5 Februari schrifteiyk opgaaf te doen aan het bureau Warmoesstraat 69, te Amsterdam. Bij de uitgevers de heeren W. J. Thieiue Co. te Zutfon heeft het proefnommer van eon nieuw blad het licht gezien, dat tweemaal 's maands zal uitkomen„De Landbouwer", vakblad voor de landbouwers op het Zand (landbouw, veehoudery en boterbereiding). Het blad stelt zich ten doel eenvoudig en populair de landbouwzaken te bospreken, opdat het door ieder kan gelezen en begrepen worden. De geringe prys zal de algomeene verspreiding bovorderon. Volgens van Londen te Rotterdam ont vangen particulier bericht zal de „Union Steam- ship-Company" hare eerst vertrekkende boot naar de Kaap de Goede Hoop on Natal, zynde hot stoomschip „Nubian," Rotterdam laten aandoen en zal dit omstreeks 9 Februari van daar vertrekken. Naar aanleiding hiervan kan men aan de geruchten van den laatston tyd waarde hech ten, dat deze zoo gunstig bokendo Maat- onder allo omstandigheden een diep leed ge weest zyn. Maar ik zou er my ten laatste overheongezet on rustig voortgeleefd kunnen hebben, wanneer een bliksemstraal ze my allen in één uur ontroofd had. Hot is waar Geen mensch is te vervangen, maar geen mensch is onontbeerlijk. De wetenschap, myn beroep, myne jeugd zouden de wonde geheeld hebben. Ik moet verder teruggaan om dit duistere, woord op te helderen. Gg weet, Karei, dat ik myne eigen oude'.s nauwelijks gokond hob, dat ik, na den. dood van myn vader, in het algemeene washuis opgenomon, zou xun, zoo zich niet dit edele paar over den armen zoon vau don dokter erbarmd en hom als kind aanp enomen had. Myn pleegvader was tw 'reeds oen der rykste kooplui van onasi s' ad Acht jaren had hy in kinderloozen ee-ht g0ieofdj toen h(j mij in zijn huis opnana. jjy hoopte dat ik hem, «yne vrouw in datr ti]ie tuis zou opvrooly'ken maar, helaas, ik beantwoordde de liefde en de zorg van deze tweo voortrefle-lyko rr.onschon in den oogin iie sjgehts weinig, ofschoon ik zeel' aan hun Fehecht was. (Wordt ocnolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 9