manjenever-7.-rcr^:-,,?.:r-r ,Tra:rorjaaji^iESgy?cw.^i«n: BUITENLAND. STranlr.z-^jik. De Kamer is mot het wetsontwerp op ■vrouwen- en kinderarbeid weder eenigszins gevorderd. Do beer Albert Ferry was tegen het vorbieden van nachtwerk, op grond dat dit de nijverheid in de Vogezen zou bona deelen, maar niettemin werd het ontwerp met 462 togen 31 stemmen aangenomen. Een amendement, waarbij de wet tot minderjarigen werd beperkt, werd met 262 togen 233 stem men verworpen. - De heer De Brazza, de gouverneur van de Fransche Congokolonie, is by openbaar besluit gemachtigd, opmetingen te laten doen voor een kanaal van de rivier Niari-Quillu naar Brazzaville, waardoor Brazzaville na aan leg van eene korte spoorweglljn over een vlak ken grond, op gemakkelijke wijze met de Boven Quillu in verbinding kan worden gebracht. Op eenvoudige wijze zou hierdoor dequaestie van een kostbaren spoorweg in den Congo- staat worden verhol pon. - De koning van Annam, Dong Khan, is na eene korte ongesteldheid te Hué op 25- jarigen ouderdom overleden. Hij heeft 3jaren geregeerd. In den ministerraad deelde admiraal Krantz mede dat Dong Khan gestorven is ten gevolge eener kwaadaardige koorts en dat de raad en het hof van Hué Bung Kang, den zoon van koning Tu Due, tot zijn opvolger hebben uit geroepen. Daar de nieuwe koning eerst tien jaren oud is, wordt het bestuur opgedragen aan een raad van regentschap onder voorzitting van prins Hoai Due. De Fransche regeering hoeft do keuzo goedgekeurd. Te Hué en in het geheele land is het rustig. Dtaltsohland. Bij de gisteren in don Rijksdag gehouden beraadslagingen over de marinobegrooting, vroeg de heer Richter inlichtingen over de Samoa-zaak, den gezondheidstoestand dor troepen te Zanzibar en de oneenigheid tus- schen de marine en de civiele macht. Admiraal Hauser verklaarde dat vóór de ontvangst van tegen het midden dezer maand te verwachten berichten, goene volledige mede- doelingen over Samoa te verschaffen zijn. Do gezondheidstoestand der troepen te Zanzibar is volkomen bevredigend. Naar aanleiding van de oiloenigheid tusschen de marine en de civiele macht, hebben onderhandelingen plaats gehad, doch deze zijn nog niet ten einde gebracht. pe Rijksdag heeft ten slotte de begrooting vaii marine by tweede lezing aangenomen, naar de voorstellen der begrootingscommissie. Ook de gezamenlijke voor don bouw van nieuwe oorlogsschepen gevraagde kredieten zijn toe gestaan. - De „Nordd. Allg. Zeitung" zegt, met betrekking tot het bericht over eene oorlogs verklaring van Duitschland aan Samoa, dat dergelijke verklaring in volkonrechtelijken zin, dus van de zijde van den aldaar gevestigden consul of van den bevelvoerenden officier, niet waarschijnlijk is, omdat geene opdracht daartoe is gegeven; ook ontbreekt het dddr aan een tegenstander, wien de oorlog kan verklaard worden. Tamasesi is vriendschappelijk jegens Duitschland gezind, doch Mataafa wordt door Duitschland niet als heerscher erkend, en nu zou, door eene oorlogsverklaring aan dezen laatste, zijn recht als gebieder erkend worden. Het geval is denkbaar, dat de te Samoa aan wezige Duitsche strijdmacht, door een aanval der partij van Mataafa, tot zelfverdediging of voor maatregelen van represaille, feitelijk in staat van oorlog geraakt, doch ook dit zou geeno gevolgen van volkenrechtoiyken aard hebben, als by oen internationalen oorlog. - De Duitsche keizer heeft, geiyk gemeld is, den staatssecretaris by het ministerie van justitie, dr. Von Schelling, tot minister van staat en van justitie benoemd. Do hoer Von Schelling, zoon van den be kenden wysgeer, is byna 65 jaren oud en reeds sedert zyn 20sto jaar ambtenaar bij de rechteriyke macht. Van 1866 tot 1874 was hy aan het ministerie van justitie verbonden, werd daarna president van het hof van appèl te Halborstadt, vervolgens vice-president van het hooggerechtshof, in 1876 als opvolger van Friodberg onder-staatssecretaris in het Pruisische ministerie van justitie en volgde in 1879 Friedberg nogmaals op, als chef by dat departement. - De sultan van Zanzibar heeft het groot kruis van do orde dor Stralende Ster, in briljanten gevat, verleend aan den Duitschen consul aldaar. Het personoel, belast met het toezicht op de grenzen in den Elzas, zal belangryk gewijzigd worden, daar uit een onderzoek ge bleken is, dat de klachten gegrond waren van den afgevaardigde Petri uit Metz. Groot- Brltanoltt. Lord Salisbury deelde aan vrienden mede dat do opheffing der blokkado van de kust van Zanzibar binnenkort verwacht kan worden. De resultaten, welke het afsluiten der kast op leverde, waren niet in verhouding met do kosten. De officiëele bekendmaking wacht op de Duitsche regeering, die gelyktydig in den Ryksdag die mededoeling wenscht te doen. Twee Iersche loden van het Engelsche parlement werden Dinsdag weder in hechtenis genomen. Het waren William O'Brien, die verleden week te Carrick by verstek veroor deeld werd en te Manchester werd gearres teerd, en Sheehy, die te Limerick werd ver oordeeld en tegen borgtocht op vrüo vooton gelaten, totdat hy na een tweede vonnis war- kaïyk in de gevangenis werd geworpen. Zoowel te Liverpool als te Glasgow duurt de werkstaking van het schoepsvolk voort on breidt ze zich zelfs uit. Dientengevolge kunnen vele schepen de Clyde en de Mersey niet verlaten. Sir Robert Morier, Engelsch gezant te St.-Petersburg, heeft zyner regeering verlof verzocht zyn post eenigen tyd te verlaten om persoonlyk te Londen de bewyzen over te loggen, dat de beschuldigingen der Duitsche regeöring, in de „Kölii. Zeitung" openbaar gemaakt, valsch zyn. Amerika. Aan het wetsontwerp, betreffende het byzon- dsre uitleveringsverdrag mot Engeland, is in den Amerikaanschen Senaat, naar verwacht werd, zulk oen tegenstand geboden, dat, naar men gelooft, de overeenkomst niet kan wor den goedgekeurd. Behalve allo republikeinsche leden, hebben vele democraten tegen bet ont werp gesproken. Hun leider, de senator Voor- hees, uit Indiana, keurde de geheele buiten- landsche staatkunde van den beer Cleveland af. Het Canadeesche Parlement is door den gouverneur-generaal lord Stanley of Preston geopend met eene rede, waarin hy de weigo ring betreurde van de Vereenigde Staten om het visscheryverdrag good te keuren. Canada kan, zoide hij, thans niets anders doen dan zyno rechten ondor het verdrag van 1S18 handhaven, totdat men onderling tot eeno schikking zal zyn gekomen. De dood van kroonprins Rudolf. Over de oorzaak van den dood van den Oos tenrykschen kroonprins ligt nog eon sluier. Eerst werd officieel medogedoeld dat hy was overleden ten govolge ecner beroerte, in het tweede officieel bericht wordt erkend dat de prins zelfmoord mot eene revolver heeft go pleegd, doch van meer dan ééne zijde wordt aan geene van beide verklaringen, dus ook niet aan de laatste, algomeen geloof geslagen, hoo- wel depechos uit Weenen thans een aantal byzondorheden berichten, welke allen hierop neerkomen, dat do kroonprins reeds sedert geruimen tyd, ton gevolge van een ernstig zenuwlyden, blyken van stoornis in zyn denk vermogen gegeven geeft en, tot verzachting van zijn lyden, morphine heeft ingenomon, waardoor de kwaal steeds erger werd. Te Beriyn was reeds den eersten dag der doodstijding zeer stellig van een zelfmoord of van een duel sprake, waarby met betrekking tot het laatste zelfs de naam genoemd werd van een lid eener oude, aanzienlijke familie. De „Post" zegt woordelyk„Voor de geloof waardigheid van officiëele berichten is er thans een slecht praecedent in het leven ge roepen, hetwelk nog zoer treurige gevolgon hebben kan. Nu ten minste behoorde men eonige opheldering te geven over de redenen, welke den kroonprins, ver van zyne familie, zijne ouders en zyne eclitgenoote, tot zelf moord gedreven hebben, daar anders aan onderstellingen te groote speelruimte gelaten wordt." Een ander blad zegt dat bier een geheim is, dat nog niet is opgehelderd, terwijl een dorde blad zinspeelt op de bloedverwantschap tusschen don kroonprins en den krankzinni gen koning van Beieren, Ludwig II, en don zelfmoord veroordeelt als een middel om zich van den last des lovens to bevryden, nadat het tot het uitorste genoten is en hot genot zelf het genot verbittert. Hieruit kan men oonigszins oordeelon over de stemming, welke te Beriyn naar aanlei ding van de vreeselyke onthulling heorsch^ hoewel daaronder ook het diepste medelyden gemongd is. Het bevc-stigt zich dat de kroonprins mot groote zorg zyn testament gemaakt en een aantal afscheidsbrieven geschreven heeft; en zoowel uit zyne bekende beschikking omtrent het ordenon zyner papleren, als uit hot feit, dat hy kort geleden door een bevrienden schilder zyn portret hooft laten maken, uit- drukkeiyk. onder voorwaarde, dat het vóór 1 Februari gereed moest zyn, ori ook uit omstan digheden van andoren aard mag worden af geleid, dat de kroonprins reeds sedort eenigen tyd zich met het denkbeeld van zyn nade renden dood heeft bezig gehouden. In een der telegrafische berichten vindt men opmer- kelykerwyze melding gemaakt van de ziekte eener twintigjarige dame van vorstelykon bloede, die vroeger de speelkameraad der aartshertogin Maria Valeria is geweest. Naar gemeld wordt, wilde keizer Frans Jozef aanvankelijk zijne toestommnig niet geven, de waarheid oponbaar te maken, dat do kroonprins niet zyn natuuriyken dood ge storven is, en eerst nadat de ministers Tisza, Kalnoky en Taaffe daarop ten krachtigste haddon aangedrongen, werd gisternacht bevel gegeven tot het openbaar maken van de be kende mededeeling in het ochtendblad der officiëele „Weiner Zeitung." Toch bevat deze niet het proces-verbaal der plaats gohad heb bende officiëele lykschouwing, welke niet wordt openbaar gemaakt. De mededeeling in de „Wiener Zeitung" was zoo geheim ge houden, dat alle andere Weerier bladen daar van zelfs geen vermoeden hadden, zoodat zij gisterochtend dan ook extra bladen moesten uitgeven. In byna allo telegrammen uit Weenen wordt gezegd dat deze bekendmaking een ontzet- tenden indruk gemaakt heeft, verpletterende!' zelfs nog dan het eerste doodsbericht. In hoeverre hot volgonde juist is, lioowel het authentiek genoemd wordt, valt hier aller- minst-rie heslissen, maar naar gemold wordt, opondo de kroonprins Woensdag-ochtend te haifacht do deur van zyn slaapvertrek en vroeg den wachtbebbendon bediende, of alles voor de jacht gereed was? Daarop gaf hij hem eenigo bevelen, ten gevolge waarvan deze zich moest verwyderen. De kroonprins keerde daarop in do kamer terug en sloot de deur af, torwyl later het kloppen op do kamer deur onbeantwoord bleef. Eindelijk, na verloop van ongeveer een uur, besloten de prins van Coburg en graaf Hoyos, van een angstig ver moeden vervuld, de deur met geweld te openen; zy vonden op de nachttafel de kaarsen brander de en den kroonprins, die op den rand van het bed gezeten had, achterover gevallen; oen rovolverkogel was in don rech terslaap ingedrongen en in het midden van den schedel weder naar buiten gekomen, ter- wyl aan don mond een breede streep van reeds gestold bloed zichtbaar was. Om het hoofd van het lyk, hetwelk thans te Weenen op een rouwbod ligt, is een met azijn ge drenkte doek geslagen, en daarop rust oono militaire hoofdbedekking, zoodat de wond niet zichtbaar is. Volgens loopende geruchten, zou keizor Frans Jozef den oudsten zoon van aartsher tog Karei Lodewyk, dus aartshertog Ferdinand, verklaard hebben dat hy hem als troonop volger beschouwt, daar diens vader, 's keizers broeder, ten zynen gunste van de rechten op don troon heeft afstand gedaan. De keizer zou namelyk voornemens zyn den troonopvolger te adoptooron; de naam „Este" en het ver mogen der Modona's gaat op den troonopvol ger over. In de nagelaten papioren van kroonprins Rudolf komt, naar gezegd wordt, geenerlei aanduiding voor omtrent de boweogredenen tot den zelfmoord, maar wel dragen de laatste brieven de duidelijkste sporen van eene zeer groote zenuwachtigheid. De kamerdienaar, die de wacht had, heeft zich, naar men verzekert, van kant gemaakt wegens wroeging, dat hy over zyn meester niet gewaakt heeft. Volgens mededeelingen van den hofraad Weilen, die in betrekking stond met den over leden kroonprins als redacteur van diens werk, arbeidde de gestorvene aan een artikel over Gëdöllö voor de Hongaaische uitgave van zyn werk. Deze arbeid bleef onvoltooid. Sedert de kroonprins voor drie jaren aan hevige rheumatiek leed, uitte liy zich nu en dan op bezorgden toon over zyne gezondheid; zelfs gaf hy te kennen dat hy voor een vroegen j doodelijken afloop vreesde. De heer Weilen, de uitgever van „Oosten- ryk in woord en beeld", verhaalt dat hy ongeveer een half jaar geleden met don kroon prins een onderhoud had, waaruit hom bleek dat deze gedachte den kroonprins nooit ver liet. Hij sprak toen over da uitgave van hot werk en verzocht den heer Weilen de vol tooiing der Hongaarsche uitgave te verhaasten. Eerst schertste de kroonprins, als naar ge woonte, doch plotseling werd hy ernstig en zeide„Ik zal niet lang meer leven, wellicht slechts een paar maanden. Gij moet u haasten, zoo ik het werk nog voltooid zal zien." De heer Weilen trachtte hem deze sombere gedachten uit het hoofd te praten, doch de kroonprins was niet te overtuigen. Toen de heer Weilen opmerkte: „Gy moet leven", antwoordde de prins: „Waarom?" „Omdat gy uw plicht tegenover uw volk hebt te vervullen." „Dat is waar," antwoordde de prins ernstig. „Ik moot leven. Ik zal my meer in acht nemen." Geen van de leden der familie van den kroonprins wist iets van deze voornemens. Niemand, die den prins eenige dagen goleden aan het door hem gegeven feestmaal zag, of op de receptie van Zondag avond, ten huize van den Duitschen gezant, prins Reuss, en zelfs Maandag, toen hy met graaf Jozef Hoyos naar Meyerling vertrok, vermoedde dat de dood, hoe dan ook, zoo nabij kon zyn. Te Lacroina genezen, keerde hij van zyne reis naar Bosnië terug, weder lydende, maar herstelde spoedig. In do laatste weken willen,, naar de „Noue Presse" mededeelt, personen uit zyne omgeving dikwijls eene zeer merk bare verandering zyner stemming, eene ver wisseling van groote vroolykbeid tot even. grooto zwaarmoedigheid hebbon waargenomen. Wanneer men van do toekomst sprak, ant woordde de kroonprins meermalen met een diepen zucht: „Ge zult zien dat ik het niet beleef." Toon verleden jaar professor Neu mann Spallart stierf, wydde de kroonprins hem in het groote werk over Oostonryk- Hongarije een gevoelvol woord en zeide daarop plotseling: „Wie zal nu de eerste zyn, die uit onzen kring scheidt?" Sinds de aartshertog van zyne laatste onge steldheid schynbaar hersteld was, zette hij zijn leven van ingespannen geesteswerk en lichamelyke oefeningen reizen, jagen, enz. voort. Meer dan eens bracht by den dag door in het veld met da soldaten, in de kazerne of in den militairen raad en werkte des avonds dan nog uren aan het nazien van handschriften en drukproeven en het spreken met den uit gever en do modewerkers by zyn werk. Het is alzoo thans moeilyk uit te maken welke de eigenlyke reden van's prinsen dood is. Eerst gegeven mededeelingen worden later weer "tegengesproken. Dit biykt o. a. ook uit hot volgende particuliere bericht, dat de „N. R. C." van haren Berlynsc-hen correspondent ontvangt „Tegen de voorstelling aan den zelfmoord van kroonprins Rudolf gegeven, wordt, meer en meer ernstige twyfel geopperd, evenzeer - trouwens als tegen de onderstelling van een duel met een aanzienlykon „cavalier", of dat eene voorname dame in de zaak betrokken zou zyn; niet minder ook hiertegen dat een revolverkogel den dood veroorzaakt zou heb ben, wat weinig overeenstemt metdegonees- kundigo verklaring, dat er aan het voorhoofd I een groote wond is, met eene belangryke openscheuring van den schedelhuid en eene ernstige beschadiging van den hersenpan. Zulk eene beschadiging van den schedel is slechts I waarschynlyk na oen zwaren slag met een stonip werktuigl" Volgens deze lezing zou de kroonprins dus het 'slachtoffer van persoonlyke wraakzuchtig zyn geworden. De geruchten omtrent den dood van den mi- I nister Tisza, welke Donderdag de ronde deden, jj moeten ontstaan zyn doordien graaf Ludwig 1 Tisza, zijn broeder, by het hooren van de doodstyding des kroonprinsen een oogenblik in onmacht, viel. Hat anders zoo vroolyke Woenen is thans jj totaal onherkenbaar; rouw-étalages ziet ïnecB allerwegen. Concert-, opera- en schouwburg- lokalen, alles is gesloten. De laatste maal, da t'-- de kroonprinses zich in 't publiek vertoonde was Maandag-avond in den circue-Renz. Z: y verscheen daar met hare hofhouding in dH liofioge en had een droeven trek op haar gtjfwj laat, welke anders onopgemerkt ware geblJB von, doch waaraan men nu allerlei uitleggicjjv gen geeft. Zeker zal zy er niet aan godact-H hebben, dat zy toen de laatste maal als toekonl^ stige keizerin gehuldigd werd.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6