aoctygi^x}«xtay<Jg3oa>sa&g j^^aeamtcy.cc»a5ve houdende wyziging van paragraaf 5 van art. 8 tier op 6 Moi 1882 te 's-Gravenhago gesloten overeenkomst tot regeling van de politie der visschery In de Noordzee, buiten de territoriale wateren. Blykene bericht van 's Konings gezant •te Brussel, wordt thans by invoer in België van schapen, afkomstig uit Nederland, be halve hot gewone bewijs van herkomst ten genoegen der douane, overlegging vereischt van een door een veearts afgogevon gezond heidscertificaat, vermeldende tevens hot aan tal dieren, voor welke het geldt en het merk van den verkooper. De handteekening van den veearts zal moeten gelegaliseerd zjjn door do overheid der plaats, van welke de dieren komen, en het aldus gelegaliseerd certificaat zal tevens de verklaring, van genoemde overheid moeten bevatten of daarvan vergezeld gaan, dat -sedert minstens eene maand geene besmette lijke ziekte onder de schapen ter plaatse is voorgekomen. Overigens zal het certificaat slechts geldig zijn voor den tjjd van drie dagen en aan de ambtenaren der douane moeton worden uit gereikt. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid is bepaald dat de nagenoemdo ■ambtenaren bij de administratie dor posterijen, te rekenen van de achter hunne namen vei- meldo tijdstippen, hunne functiön zullen uit oefenen als volgt: de commies dor3deklasse W. C. Callenfels ten postkantore te Rozendaal, 1 Maart; de commiezen der 4de klasse: IC. Schraver ten postkantore te Leeuwarden, 1 Maart; P. C. Van dor Veer op het spoorweg postkantoor No. 2, 1 Februari; L. C. W. Ten Brummeler op hot spoorwegpostkantoor No. 2, 1 Maart; S. De Witte Sz. ten postkantore te 's-Gravenbage, 1 Februari; J.Birckenhauor ten postkantore te Maastricht, 16 Januari; de surnumerair C. G. C. F. Greiner ton post kantore te Voorburg 25 Januari. Sts.-Crl Het stoomschip „Rotterdam" arriveerdo 31 Jan. van Rotterdam te Nieuw-York; de „Bromo," van Batavia naar Rotterdam, is 31 Jan. Sagres gepasseerd; de „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 1 Febr. Del Armi; de „Zeeland," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 1 Febr. van Suez. Gemeagd Nl«awa> Eene vermetele poging tot op lichting is gisteren nog intijds te's-Hage ver ijdeld. Twee personen vervoegden zich aan den Noord wal bij oen turfschipper, wiens met do brandstof geladen schuit aldaar lag. Zij bo stelden, namens oen fabrikant, wonende aan het water in het andere gedeelte van de stad, 10,000 turven. De schipper, verblijd met dezo aanzienlijke levering, begon echter over de betaling te spreken en toen hij moer waar borgen voor de ontvangst van zjjn geld ver langde dan de opgave van naam en woon plaats van de lastgevers, ging hij, op ver zoek van een dor twee personen, stadwaarts om het geld ten kantore van den ontbieder dei- brandstof te halen. De ander zou achterblij ven om op de schuit te passen. Toen do schipper heengegaan was, is de derde persoon met de schuit weggevaren. Hij was reeds bijna met het vaartuig aan den uitgang der stad, toen hy, daar de werkelyke schipper tot de overtuiging was gekomen dat hy beetgeno men was, door de politie werd aangehouden. De maatschappü „Electra", te Amsterdam, heeft gisteren haren arbeid aan gevangen. Reeds twoe perceelen in de Kal- verstraat, „Café Suisse" on het magazyn, waar het depot van Singers naaimachines is geves tigd, werden gisteravond electrisch verlicht. Het nieuwe licht voldeed, naar het „Hbl." meldt, zeer goed. Zoowel do gloeilampjes in de groote zaal als het booglicht in de restauratie van „Café Suisse" gaven een heldor en zeer gelykmatig licht, terwyl zy toch de warmte in het lokaal niet aanmerkelijk ver hoogden. De eerste proefneming word dan ook algemeen als volkomen geslaagd beschouwd. De rechtbank teütrecht heeft den minister van binnonlandsche zaken niet- ontvankeiyk verklaard in zijne vordering, ingesteld togen mevrouw A. Hoog, huisvr. A. M. B., waarvan het onderwerp is de ver zameling brieven, schrifturen en diverse stuk ken familiepapieren van de gebroeders De Witt, die wijlen de heer J. Hoog te Leiden by tostament, voor zooveel zpn aandeel be- treft, heeft vermaakt aan den Staat. De rechtbank overwoog o. a. dat de ken- merkende eigenschap van gemeenschappelijk i eigendom is, dat ieder mede eigenaar gerech tigd is tot uitoefening van het recht van den eigenaar, maar ton opzichte van do zaak zelve niets kan doen wat den ander in de uitoefo- ning van zyn recht zou kunnen hinderen. Ieder mede eigenaar kan verdeeiing van het gemeenschappelyk eigendom vorderen, onver schillig of de zaak voor vordeeling vatbaar is of niet, in welk laatste geval verdeeling behoort te geschieden naar de getaxeerde waarde in geld. Aan het oordeel van den eischer is het over te laten of hot in zyn belang is die vordering in te stellen. Tot zoolang behoudt hij het recht op medegebruik. Te Kampen stond gisternacht om één uur het huis, bewoond door den timmerman Yisscher, in de Boven-Hofstraat, in volle vlam. Weder was eene petroleumlamp aanloiding tot den brand. By zulk eene lamp zat do vrouw des huizes nog in den nacht, terwyl man en kinderen sliepon, bezig mot naaiwerk. Toen zij zich naar bed wilde be geven, wilde zy de vlam der lamp uitblazen, doch de vlam sloeg naar binnen, de lamp sprong stuk en het gevolg was dat weldra alles fel aan het branden was. Man, vrouw en kinderen hebben ongedeerd het huis kunnen verlaten, doch het huis is geheel uitgebrand en van het huisraad is zeer weinig gered. De brandweer heeft echter den brand tot dit perceel kunnen beperken. De belendende huizen hebben slechts ze6r weinig schade geleden. Men meldt nader uit Steenwp, dd. 1 Febr.Gisteravond zijn do woningen, bewoond door de wed. Kuiper, Albertus Bak ker, Andries Van Dyk, de wed. 9. De Groot, do wed. Meyer De Lange en Koene Budden- dyk een prooi der vlammen gewordon. Ondanks den hevigen wind, is het daarby gebleven, hoewel men het niet verwachtte. Brandweer en schuttery deden goede diensten. Alles is tegen brandschade verzekerd, behalvo een draaimolen, die op den zolder by Bakker was geborgen. Ten gevolge van hot kokon van lijnolie, is by Bakker de brand in het achter huis aangekomen. De bewoners van vele om liggende perceelen, waarin ook hooi, stroo enz. was geborgen, verkeerden in onrust en begonnen hun inboedel te pakken en naar veiliger plaatsen over te brengen. De spoorwegwachter aan den overweg te Warrenberg, onder Heythuizen, is Woensdag door den laatsten trein van Ant werpen naar Roermond overreden. Hy was terstond een lyk. Een hotelhouder te Miinchen is aan de gevolgen van een papegaaienbeot overleden. Naby Havre worden sedert e9nige dagen groepen van zes tot acht walvis schen waargenomen, welke in de monding der Seine spelemeien. Dezer dagen zal te Warschau do eerste door eene vrouw bestuurdo apotheek geopend worden. Dezo eerste Russische apothekoros, mevr. Bjegonskaja, heeft te Zurich gestudeerd en te Kiew haar examen afgelegd. Alle andere beambten der apotheek zullen vrouwon zyn. In den Noord-Am erikaansch en Staat Nieuw-York zyn dertien moordenaars, die verleden jaar totde galg veroordeeld werden. De advocaten van die veroordeelden beweren nu, dat hunne terechtstelling niet kan plaatshebben, omdat met het begin van dit jaar de dood straf door middel van electrlclteit ingevoerd en do galg afgeschaft werd. De uitvoering van hun vonnis, zeggen de rechtsgeleerden, is nu eene wettelyke onmogeiykheidwant, daar zy opgehangen moeten worden, kunnen zy niet door electriciteit ter dood worden gebracht, en daar de galg is afgeschaft, kunnen zy niet gehangen worden. De doortrokking van den Tien Tsin-spoorweg in China tot Tung Chow is on verwachts belemmerd. De groote brand, die onlangs een deel van het keizerlyk paleis te Peking vernielde, veroorzaakte groote ontstel tenis by het oudorwetsche en bygeloovige deel der bevolking. Ten einde deze menschen ge rust te stollen, raadpleegden de keizer on zyne moeder de sterrenwichelaars, die na lang durige beraadslaging verklaarden, dat de brand een slecht voorteeken en eene waarschuwing was tegen do toepassing van de „westerscho uitvinding," waartoe men het plan had op gevat. Dientengevolge werd de verdere uitbreiding van den spoorweg by keizerlyk besluit ver boden. Te Antiochia doodde een Grieksch priester een lid van zyn gemeente, die protestant was gewordon. De priester werd gevat. Wijlen prof. dr. L. W. E. Bauwenlioff. In een vorig nummer maakten we reeds melding van hetgeen prof. Kuenen op een zyner colleges zoide omtrent zyn overleden vriend Rauwenhoff. Daaraan kan nu nog de volgende waar- deorende herinnering worden toegovoegd. Prof. Kuenen dan noemde verder Rauwen- hofTs overgang in 1881 een feit, dat bevreem dend schynt, den overgang, voor een deel te verklaren uit de omstandigheden, uit den wensch van Scliolton om Rauwenhoff zyn op volger te zien worden, uit den wensch om Acquoy te verbinden aan de theologische facul teit. Doch de hoofdoorzaak is de overledene zelf. Het volgende diene tot verklaring van het feit. Het ontbrak te Amsterdam niet aan ge leerden. Vooral Willem Moll komt in aan merking. Mot zooveel yvor logde R. zich op de studio van de Kerkgeschiedenis toe, dat deze rceenen kon in hom oen leerling te heb ben gevonden zooals hy zolden vond. Maar toch ging het niet zoo gohoel van harte, het- gesn samenhing mot den tijd, waarin hij leefde. Scholten bekleedde toen eene groote plaats. In 1848 verscheen juist het eerste doel van de „Loer van de Ned. Herv.-Kerk." Van dat oogenblik wist R. dat hy zyne theolo- gischo studlön te Leiden zou voltooien. Hy werd hier student met drie Amsterdamscho vrienden; zy waren trouwe hoorders van Scholten en R. hechtte zich aan hem. In 1852 promovc-erdo hjj onder Scholten over de Pau linische rechtvaardigheidsleer. Te Mydrecht begon zyne loopbaan als pre dikant. Veel lief en veel leed heeft hy er ondervonden. Daar ontviel hem zyne eerste vrouw. Hij kon aangrypend preekenhij kon de gevoelige snaren doen trillen. In Augustus 1859 kwam hij te Leiden. In de laatste maand van dat jaar overleed Kist, waardoor kerkgeschiedenis en moraal vacant werden. Men zocht geen opvolger; men wist dien; men moest Willem Moll uit Amsterdam hebben. Maar Moll bad groote liefde voor de Illustere school en zag er ook' tegen op nog op zyne jaren van werkkring te veranderen. Men moest omzien naar een jong geleerde, naar een jong theoloog, van wien hot te ver wachten was, dat hij zich op dat vak wilde tooleggen. In Juni 1860 werd R. buitengewoon hoog looraar; in September aanvaardde hy zyne taak. Met de redevoering „Christendom en menschhoid" trad hy op. Het bloek terstond wolke opvatting hy had van het werk van den geschiedschrijver van de Christelijke kerk en hare leerstellingen. De invloed van Scholten op R. was groot, zonder dat de laatste zich ooit slaafsch over gaf. Zonder mooite is het punt aan te wyzen, waarop hy zich verwijdert van wat men het Hegolianisme kan noemen. Als men zich eene nadere voorstelling wil maken van zyne taak en van de manier, waarop hy ze vol bracht, dan kan men nog letten op twee punten. In de eerste plaats was hy redacteur van hot theologisch tydschrift, in 1867 opgericht. R, is de eerste der oprichters, die wegvalt. Zyne bydragen leveren hot bewys, dat hij kennis nam van al wat er voorviel. Vooral gold dat van de eerste jaren. Daarop leverde hy een aantal historische verhandelingen, waaronder stukken van groote waarde. Ook leverde hy studiën over Lessing, Matthew Arnold en John Stuart Mill. Hy is er het eerst in geslaagd duidelijk uiteen te zetten wat het eigenaardigo van Hoekstra was togonover anderen. Hy schreef o. a. artikelen over: het oude en nieuwe geloof van D. F. Strauss. Rauwenhoff was dus theoloog. Hetzelfde getuigenis logt ook zijne geschiedenis van het Protestantisme af. Er blykt ook uit dat hij historicus was. Toen R. nu door de omstandigheden in 1881 hot professoraat in do godsdienstige wysbe- geerte aanvaardde, was het niet een nieuw vak, maar voortzetting van de studie, welke hy nooit uit het oog had verloren. Hy zou zich geheel wydon aan wat hem vroeger lief was geweest. Dat trad nu op den voorgrond. Toch was dit zóódanig het geval, dat de historio or niet onder leed. De wysgeerige voorstelling, wolke hy had, was aan do historie ontleend. Duidoiyk blijkt dat do gang van zyne theologische wysgeerige ontwikkoling licm allengs had verwijderd van zyn uitgangs punt. Eerst behoorde hij by Scholten en wel by de meest getrouwe volgelingen. Nooit is hy verflauwd in den eerbied voor dezen, maar zyne beschouwing wyzigde zich. Hoekstra en Kant gaven daartoe aanlekiiDg. Niet voorbijgezien mag worden het licht, dat de „Wysbegeerte van den Godsdienst" werpt op den persoon van den echryver. Het boek is een tec-ken, door velen weer sproken, maar ook zy, die R. bestryden en zyne Wysbegeerte bedenkelyk hebben geacht, zy hebben een diepen indruk ontvangen van den persoon en hulde gebracht aan de gaven, van verstand en hart, waarvan hot boek een monument is. Hoe dat In de eerste plaats zij gewezen op het ernstige streven om do quaes- tiën te doorgronden. R. rustte niet voor hy tot do diepste diepte was doorgedrongen. Geen zweem van hetgeen wel eens op theologisch gebied zich voordoet, van eene zekere onop rechtheid tegenover zichzelvcti. Dio „innere Wahrhaftigheid", waarop Kant zoo sterk aan drong, is het ideaal van R. geweest. Wat hij nameiyk had gevonden, wat hem toeschoen waarheid te zyn, dat heeft hy onbeschroomd uitgesproken. Dat zijn de verstandsjaren, waarvan R.'s boek getuigenis aflegt; en daarnaast staat het als openbaring van oen ryk gemoedsleven. De behoeften loopen meormalen uiteen. Wat voor den een een licht is, kan voor oen ander verderflyk werkon. Dit staat vast: R. wist wat godsdienst is; hy kende den gods dienst uit eigen ervaring. Dien te handhaven, daarom was het hem te doen. Dat groote belang is hem geen oogenbhk uit de gedachte ge weest, omdat het oo< voor hem heilig en van het hoogste belang was. Hij blyft een navolgenswaardig voorbeeld. Z(jno nagedachtenis houde men in eere! Telegrammen. (Zie cLe buitenüandsche berichten in het 2de blad). WEENEN, 1 Februari. Onder de brieven, welke in 's kroonprinsen kamer gevonden werden, bevond zich ook, volgens Je „Neue freie Presse", een brief, geadresseerd aan keizerin Elisabeth. Ter onderzoeking van prins Rudolfs lyk werd ook professor Moynert ontboden. Deze deskundige moet waargenomen hebben dat er verschijnselen in de hersenen /,yn op te merken, waaruit kan afgeleid worden dat den overledene slechts een korte levensduur kon worden toegerekend. De „Wiener Ztg." zal morgen het rapport van het onderzoek opne men en tevens eene uitvoerige toelichting aangaande 's prinsen dood. Do opperjagermeester legde by het vorste- lyk lijk een krans van heesterhout met pyn- twygjes neder; een groen lint, daaraan be vestigd, draagt het opschrift: „Van de K.-K. jagers aan hun onvergoteiijken opperjager." De grijze gouvernante van den kroonprins, barones Welden, legde een palmtak neder met het opschrift „Wowo," den naam, waar mede de kroonprins als kind door deze dame werd genoemd. Do nalatenschap dos kroonprinsen bestaat uit eene som golds, uit effecten, het eiland Lacroma en het jachtslot Meyerling Erfgename is zyn dochtertje Elisabeth en vruchtgebruik ster kroonprinses Stéphanie. ROME, 1 Februari. In het Huis van Afge vaardigden heerscht eene sterke oppositie tegen de nieuwe verhooging der belastingen. De afgevaardigden uit Lombardye, Venetië en Piemont, welke provinciën het moest op brengen, verklaren verhooging eenvoudig voor onmogeiyk, daar eene algemeene verarming het gevolg moet zyn. De minister van justitie stelde voor de af gevaardigden te vervolgen, die zich aansloten by de manifestation en de ongeregeldheden op de Oberdank- en Dyon- gedenkdagen. PARIJS, 1 Februari. Over het algemeen is men hier niet gesticht over het resultaat der gisteren in do Kamer van Afgevaardig den gehouden besprekingen. Men is van oor deel dat de door den heer Floquet voorge- steldo maatregelen den Boulangisten wefing schaden zullen. Van de andore zydo wordt verzekerd dat de regeering met de meeste gostronglieid van de wetten gebruik zal maken, alle van Boulangisme verdachte ambtenaren zal afzetten en de Boulangistische manifosta- tatiën verbieden zal. Do groepen van den Se naat, welko laatste zeer ontevreden is over deze zitting, beraadslaagden heden over eene interpellatie der regeering omtrent de alge meone staatkunde, welke Dinsdag op de agenda zal voorkomen. BERLIJN, 1 Februari. Do gewezen Luxern- buEgsche gezant Eyschen hsoft de Kroonorde 1ste klasse ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2