-schappy besloten heeft eenmaal per maand eeno eorste-klasso-pasaagiersboot van Rotter dam te laten loopen, als gevolg waarvan alsdan voortaan geene passagiers moer via Southampton hebben te reizen of goederen aldaar overgeladen dienen te worden, terwyl tevens eene beiangryke reductie in den pas- sageprys voor eersto, tweede en derde klasse, zoowel als verlaging der bestaande vrachten, verwacht kan worden. (Hbl.) De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden dat in de maanden Juni en Juli a. a. een examen zal worden gehouden tot toelating van jongeliedon als cadet aan de Koninklijke Militaire Academie. Voor dit examen wordt hot navolgende aantal plaatsen opengesteld: o. ten behoeve van den dienst hier te lande: infanterie 25, cavalerie 9, ar tillerie 8, gonie 5; b. ton behoeve van den dienst in Nedorland.sch-Indiöinfanterie 27, cavalerie 3, artillerie 3, genie 2. Oudere of voogden, wier zonen of pupillen aan het examen wenschen deel te nemen, bebooren daarvan de kennisgeving in dier voege in te zenden, dat zy, vóór of op 15 Mei 1889, aan het departement van oorlog ontvangen wordt. Men zio verder de Staatscourant van 30 Jan. Z. M. heeft, met ingang van 1 dezera. den hoofdingeniour dor marine J. C. Jansen, thanB belast met den algemeonen dienst, opgedragen de betrekking van chef der af- doeling materiëel by hot departement van marine: b. den ingenieur der lst.e kl. P. I. Turk geplaatst by 's Ryks worf te Willemsoord, belast met diensten van algemeenen aard benoemd don gepensionneerden luit. ter zee lste kl. C. J. De Jong Pzn., met ingang van 1 dezer, tot chef der hydrographischo opne mingen; met ingang van 1 dezer: a. be vorderd by 's Ryks werf te Willemsoordtot eersten teekenaar den teekonaar lste kl. J. Damman; tot id. lste kl. die der 2de kl. C. H. Janszen; en by 's Ryks werf te Hellevoet- sluis: tot commandeur lsto kl. der scheeps timmerlieden, die der 2de kl. J. W. Schuitman b. benoemd by 's Ryks werf te Amsterdam tot schryver der lste kl. J. L. Persenalre, on by 's Ryks werf te Willemsoordtot id. B. Do Haan; tot schipper op een werkvaar- tuig 1. Crince; tot teekonaar 3de kl. J. C. Do Kok; tot commandeur lsto kl. dor scheeps timmerlieden W. J. Aggenbach en H. Kroon- stuiver, en tot commandeur dor werktuig makers C. Van Gyn en V. F. Pollé; met ingang van 1 dozer: lo. bevorderd: a. tot magazynmeester der marine te Willemsoord, den tydeiyk mot de waarneming dier betrek king belasten griffier bij de directie der marine te Hellevootsluis C. E. Plugge; b. tot griffier bij do directie der marine te Hellevootsluis, den tydeiyk met de waarneming dior betrek king belasten commies by de directie der marine te Amsterdam L. G. J. Dey; c. tot commies by da directie der marino to Amster dam, don adjunct-commies by die diroctie A. H. Bruch; en 2o. benoomd tot adjunct-commies by laatstgoraeldo directio der marine, den klerk by die diroctie J. Smithmet ingang van 1 dezer aan den telegrafist lste kl. by do Rykstelegraaf, L. Visser, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's Ryks dienst. Vergadering van Bouwkunst. Het eerst was tor 1563te vergadering der afdeeling Leiden en omstreken der Maatschappy tot bevordering dor Bouwkunst, eergisteravond in het Nutsgebouw alhier gehouden, aan de orde do kunstbeschouwing van het plaatwerk „Études de l'architecture moderne en Alle- magne" door den heer P. De Wilde, die daar voor aanspraak mocht maken op de erken- teiykheid zijner medeleden, en de bezichtiging van de antwoorden op de prysvraag. Met hot oog op het feit, dat men voor de eerste maal in 18S9 vergaderde, sprak de voorzitter eon liartelyken wensch uit. De hoer G. Van Driel las daarop de notulen dor vorige vergadering voor, welke werden goedgekeurd, waarna de voorzitter mededeelde dat de heer G. Van Driel, zooals reeds ge- blokon was, het amfct van secretaris had op zich genomen en dat de heer D. E. C. Knut tel de benoeming tot vice-voorzitter van hot bestuur had aangenomen. Beide heeron heette de voorzitter waikom aan de groene tafel. Do heer Knuttel, 'npde sprekende uit naam van den hoer Van DruM, hoopte dat het in hon gestolde vertrouwen niet' mocht beschaamd worden, dat zy' hunne vooi vangers zouden "evenarulï en dat dezelfde tovn^enheid over het bestuur dier afgetrodsnon tenheel mocht vallen ook aan hen, wanneer zy uit 'wt afde lingsbestuur zouden treden. De heer J. I. Planjer richtte nu de vraag tot den voorzitter wio penningmeestor was geworden. Het antwoord luidde: de heer J. De Koning. Het rapport dor jury over do op de prys vraag ingekomen antwoorden werd, aangezien de hoer W. C. Mulder afwezig was, uitgebracht door don hoer C. Van Ruyvon. De goede eigenschappen en de gebreken van de drie ant woorden werden door de voorlezing van het rapport openbaar gemaakt. De uitreiking der bekroningen ging gepaard met eene toespraak tot hen, die dezen ont vingen, nl. de heeren W. Fontein, G. Van Oerle en L. Couvée. Den heer P. G. Lancel werd alsnu verzocht mededeelingen te doen over eenige nieuwe bouwmaterialen, werke don leden tevens ge toond worden. Do goede eigenschappen, welke werden toegekond aan carbolineum en tectorium on aan protector petri wer den opgesomd, geloofd of in twyfel getrokken. Zoo bracht de hoor Van Amerom iets in het midden ten nadeole van het carbolineum. De heer De Vries gaf eenige inlichtingen omtrent tegels van inlandsch fabrikaat en omtrent verschillende waterkranen. Wat de beantwoording der vraag omtrent bliksemafleiders botrof, werd door de voor zitter hot onbestemde dier vraag aangetoond. Daarom verzocht hy' den steller, zoo dio aan wezig mocht zyn, die vraag nader toe te lichten. Niemand meldde zich evenwel als zoodanig aan. Was do vragor tevreden met cyfers, dan zou de heer Knuttel wel eenige cyfers kunnen opnoemen. Op verzook van den voorzitter werd dit door hem godaan, nadat de he6r P. J. Groen nog eene opmerking had gemaakt betreffende de beteekonis van het woord bliksemafleider. De heoren Planjer en Bookwyt waren nog niet goreod met hun onderzoek naar aanleiding van de vraag aangaande bescherming door cementbeton of metselwerk togen vorst. De hoor Planjer legde de belofte af mot dat onderzoek goroed to zullen komen. De vraag, welke thans ln de bus gevonden werd, luiddo: „Wat is de oorzaak, dat van dubbele kastdeuren do linksche deur van ondoren en do rechtscho deur van bovon naar buiten trekt? Hoe is dat te verhelpen?" De hoeren J. Do Koning on P. J. Groen zullen zich, op verzoek, op de volgendo vergadering mot do beantwoording dior vraag in het by- zonder belasten. Het bestuur steldo de leden daarop in kennis mot hot programma van do prysvraag der afdeeling Amsterdam, deelde mede dat do heoren Van der Woord on A. Spyker als lid dor afdeeling hebben bedankt en dat de heer Roem zoo welwillend zyn zal op de volgende vorgadoring, mits daartoe gelogenhoid besta, eeno spreekbeurt te vervullen. Niets moor aan do orde zynde en niemand meer het woord verlangende, sloot de voor zitter even tien uren, met dankzegging voor de opkomst, de vergadoring. Gemengd Nlenwn- Een koetsier, die in den nacht van 30 op 31 Januari jl. te 's-Hage in eene herberg vertoefde terwyl zun rijtuig en paard onbewaakt voor do deur stonden, vond, toen hy naar buiten kwam, paard en voertuig verdwenon. Do politie doet ondorzoek. Eon machinist van do Westland- sche stoomtram, die zeer onvoorzichtig zyn hoofd buiten de machine stak, kwam by Don Haag, tusschen de Lougenbrug on Dekkers- hoek, in aanraking met oen telegraafpaal. Hy word van de locomotief gerukt, en in eeno sloot langs den weg geslingerd, doch kwam er betrokkeiyk nog good af. Do machine werd spoedig tot staan gebracht. Den agent van politie A., wien voor eenige maanden het ongeluk heeft ge troffen, by 't afspringen van het voorbalkon van een tramwagen in de Keizerstraat te Scheveningen, te vallen en den wagen over den rechterarm te krygen, moest in de vorige weck die arm worden afgezet, nadat de man ruim urio maanden onder verpleging is geweest. Men meldt uit Zwammerdam: Als gevolg eener onlangs gehouden lezing over huisviyt door ds. Haverkamp uit Bergen- op Zoom, is hier eeno vereoniging opgericht, mot hot dool deze zaak ingang te doen vinden bij hot volk. Om hiorin des te beter te slagen, is men begonnen met het houden oener ten toonstelling, ten einde lnin, die zich hiermede willen bezighouden, een denkbeold to goven van hetgeen zoo al vervaardigd kan worden uit schynbaar waardelooze stoffen. Te Alfon aan don Ryn werd gis- teron op de werf van den lieer A. Pannovis, scheepsbouwmeester, mot goed gevolg te water gelaten eene yzoren sloepkaan, groot circa 215 last, voor rekening van don heer H. Van Weerkom, te Rotterdam. Onmiddeliyk daarna word de kiel gelegd voor oen dergelyk vaartuig, voor rekening van den heer W. Nuy, te Doornenburg. Uit Haarlem wordt gemeld dat een paard der Haarlemsehe Tramway-Maat- schappy, als ïydonde aan kwaden droes, is onteigend, afgemaakt en bograven. Aan een wedstrijd op hot biljart te Waddingsveen, uitgeschreven door den heer Verheul, nomen verschillende personen deel. Er zyn gouden on zilveren pryzon uit geloofd voor hon, die in 25 stooten 't grootst aantal punten behalen. Er moeten in 't go- heel 800 partyen worden gospeold. Naar wy vernemen, zyn thans ruim 200 partyen ge daan. By eene dior partyen zyn 53 punten in 25 stooten gemaakt. De wedstrijd is voor iedereen toegankeiyk. Verzet tegen en mishan d e 1 ing van een politie agent bracht oen vader en 2 zonen, benevens een vriend, allen uit Delft, Donderdag voor de Haagsche rechtbank. Zy hadden in de Papenstraat to Delft in eene hérberg een agent van politie geslagen, ter wyl de derde beklaagde, een 15-jarige jongen, getracht had den agent met eene vork te steken. Twee van hen zeiden uitgedaagd zynde den agent een klap te hebben gegeven. De twee overigen ontkendon. Voor doze beiden trad mr. Jac. Van Gigch als verdediger op. In antwoord op zyne vragen, verklaarden de getuigen dat in de gelagkamer meerdere per sonen aan het gevecht deelnamen on dat zy niot zagen dat de agent door de vorksteken getroffen werd. De subst.-officier van justitie, mr. baron Do Vos Van Stoonwyk, vordorde tegen den eersten 2, tegen den tweeden 3, tegen den derden 1, en tegen deD vierden beklaagde 9 maanden gevangonis3traf. Mr. Jac. Van Gigch meende dat ten aan zien van den lsten bek!, het overtuigend be wijs niet geleverd was. PI. meende dat te raidden van de personen hot zeer ir.oeilyk was voor den agent om met zekerheid to zeggen dat ook de lsle bokl. geslagen heeft. De ontstelde getuigen konden ook niet met zekerheid zien en zyn dan ook niet pertinent in hunne verklaringen. Had de 3de bekl. gestoken met eeno vork? Ook dit is niet zeker. PI. vroeg voor den lsten bekl. vryspraak, voor den derden veel lichtere straf dan ge vorderd. Over acht dagen uitspraak. Een hoer heeft to Amsterdam in het Weteringplantsoen op eene bank achtor de kiosk een kind van hot mannelyk geslacht, van circa 4 maanden oud, gevondon. Een agent word naar do woning van dien heer gezonden, ten einde het kind naar het bestodelingenhuis te brengen, doch men weigerde het af te geven. Eene kar met oen verhuisboel, staande in de Marnixstraat, by de Willomstraat aldaar, is ontvreemd, terwyl de bostuurder oven af wezig was. De gemeente ontvanger van Krui- ningen, die voortvluchtig was, Is te Middelburg gearresteerd en naar het huis van bewaring aldaar overgebracht. Niet onaardig is 't om te weten hoe „La Franco militaire" zich de kaart van Europa voorstelt, nadat de groote gebeur tenissen, waarop iedero groote Mogendheid zich voorbereidt, in dat werelddeel zullen zyn afgespeeld. Of het ernst is dan wel kortswijl, wordt door do „Noue Militürische Biatter", die het artikeltje zonder commentaar overneemt, niet verteld. Iedereen is baas in zyn eigen huis. Hier van gaat „La Franco militaire" uit by do volgende profetieën: Eugelands toestand en grenzen, zoomede die van Zweden en Noorwegen, Spanje, Por tugal, Nederland, België en Italië blyven onveranderd. Frankryk heeft Elzas-Lotharingen hernomen en Zwitserland Tyrol verkregen. Denemarken is metSleeswyk-IIolslein, Mecklen burg on Voor Pommeren gaan strjjkon, terv Oostcnryks macht tot zijno Duitsche landen beperkt is geworden. Bohemeu on Hongarye zijn -onafhankelijk en aan het la. 'ste bov dion het protectoraat over Dalmatië, Bosnië en Herzegowina opgedragen. De koninkrijken Rumonië en Servië en het vorstendom Eulgarye zijn ondor Ruslands bescherming gekomen, ovonals hot nieuwgevormde koninkrijk Polen, dal uitgebreid is met de Oostzee provinciën (N.3.1), Sdeziö, Poson, Oost- on gedeeltelijk West-Pruisen. Het Ryk van den Islam is verdwenenRusland en Griekenland zyn de erfgenamen van den zieken man en Konstan- tinopel is tot derde hoofdstad van het Czarenryk vorklaard. Het onafhankelyko Hannover is ruimschoots schadeloos gesteld voor hot lang durig verlies zyner vrijheid, met Oldenburg, de vrye steden en Brunswyk; Tfcürlngen, Hessen, Frankfort enz. vormen een koninkrijk Westfalen. Baden, Wurtemberg, Saksen en Beieren staan woder op zichzelven, terwyl do Rynprovincie en Luxemburg den „Rynstaat" zullen uitmaken. Pruisen eindeiyk.Is, tot straf voor zyne zonden, niot grootor dan Dene- markon en van zyne schoonste provinciën beroofd Jammer maar, dat „La France militaire" niet inc-ons de gansche wereldkaart aan eene revisie hoeft onderworpen; haar profetische blik zal toch nog wel verder reiken! Generaal Boulanger en de dames. Do „Figaro" beweert dat de dames dor groote wereld, de hertogin d' Uzfts zooals bekend is vooraan, vurige aanhangsters zijn van den generaal. „Hot prestige van dezen geluksvogel is niet te beschryven", zegt het blad. „Ketzy liy spreko, hetzy hy zwyge. alle Eva's-dochteren zyn verrukt over hem. In de Opera ziet men zonder verwondering tal van roode anjelieren de witte gewaden dor bovalligste toeschouw sters opluisteren. Eene van haar draagt anje lieren van robynen ziedaar wel eeno schit terende vleiery 1 Anderon, schuchteror van aard, verkiezen er van diamant. Dat wil dan zoggen: Ik ben ook van die, maar wil bet niet weten. 11; heb mijne wenschen, maar houd ze voor my. Op do waaiers naar den laatston smaak gloeie» anjelieren als kleine vreugdevuren. Fraaie kleine handen, die het pensee! hantoeren, goven haren vrien dinnen mot roode anjelieren versierde waaiers ten geschenke. „Zondag-avond, nadat de zon als eeno rechte hovelinge gelicht had over een voortaan be roemden dag, zijn vele vrouwen der groot» wereld in do boulevard-restaurants, zoeals iie't Café Anglals, gaan dineoren, ton einde d» niouwstydingen te eerder te ontvangen. De „Gaulois", de „Figaro" on eenige clubs tele foneerden haar den uitslag. Het was voor deze patricische dames een waar feest!" Andermaal is te Brummen brand ontstaan. Ditmaal werd een huis, bewoond door twoe gezinnon, bijna geheel door de vlammen vernield. De inboedels werden gfoo- tendeols gered. Hot huis en oen der inboedels waren tegen brandschade verzekerd. Oorzaak onbekend. Op 31 Jan. is te Terschelling door don binnerigekomon loodskotter, schippor Kaale, aangebracht het lyk van een zeeman, gekleed in blauwe trui en bruine broek. Onder iedere schoenzool stond met koperen nageltjes eene S getcekend. Andere kentee- kenen ontbraken. Het lyk dreef op eono geogr. inyl van de kust, BW. van Vlieland. In hot begin der volgende week vertrekken van Middelburg twee hoofden ran gezinnon met hunne vrouwen en kinderen naar de Argcntynsche Republiek, om aldaar hun geluk te beproeven. To Trier had In de gasfabriek op den laatsten Januari, des morgens or* vior uren, eene hevigo ontploffing plaats, waardoor de zinken dakbedekking van het gebouw op een naburig perceel geslingerd word. De bewoners van dit laatste moeste* hun huis verlaten. Niemand bokwam gelukkig kwetsuren. Te München is oen gedeelte van do groote bierbrouwery „Zum Spaten" af gebrand. Persooniyke ongelukken kwame* niet voor. De schade wordt bogroot op ver scheidene honderd duizenden marl:. Het a a n t a 1 f a n d v o r h u i z o r s u i t Zweden bodroeg in het vorige jaar 45,1S6 personen, togon 47,674 in 1887. ïn de Stol. Werklnr. zijn opgenomen: DATUM. DAGEN. Volw. per*. Kinha ren. Totaal. 27 Januari. Zondag 68 18 86 23 Maandag. 85 15 103 29 Dinsdag 86 18 104 30 Woensdag 93 14 107 31 Donderdag 92 3 5 107 1 Februari. Vrijdag 94 20 114 2 Zaterdag. 82 15. 104

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 10