zegen te visschen, hielden de beklaagden dit toch vol en beweerden zy dat de viscb, door hen aan Roos verkocht, voor het grootste deel op dien nacht door hen was gevangen. Roos kreeg nu van den subst. off. v. just, eene aanmerking op zijn gedrag als visch- kooper, daar hy de strooperü in de hand werkt door van menschen als deze beklaagden, die als strooper3 bekend staan, visch te koo- pen, maar Roos autwoordde daarop dat ala hy dat niet deed, de strooperü niet zou op houden te bestaan en hy bovendien veel schade zou iyden, daar do stroopers dan hunne visch zouden gaan verkoopen aan professoren, dominees enz. De drie beklaagden, voornameiyk de eerste en de derde, gaven der rechtbank handen vol werkvoor elk gat hadden zy een spijker alleen de gemerkte paling wisten de beide laats ten niet goed weg te praton. Do eorste echter wel. Spaargaren hoeft de paling door hem, Starronburg, gevangen, gemerkt en laat het nu doorgaan alsof hy daaraan zyn eigen dom erkent. De visscherij ia volgens hem eene loteryde een vangt niets, en de ander eene massa, en dat zy op den bewusten nacht juist zooveel visch hebben gevangen als gestolen is, moet louter toeval zyn. Dit toeval scheen den subst.-off. van jus titie echter wol wat erg toevallig toe. Z.E.A. beweerde dat hot mot do verklaringen van getuigen en de aanwyzingen wettig en over tuigend is bewezen, dat dezo drie beklaagden zich aan den diefstal hebben schuldig gemaakt. Dit feit wordt nog ernstiger, omdat zy daar voor het middel van braak en verbreking hebben moeten bezigen, en voor den eersten beklaagde nog bovendien, omdat bet nog geen 5 jaar is geleden dat hy, eveneens wegens diefstal, eene veroordeeling heeft ondergaan. De subst. off. concludeert tot schuldigver klaring van het ten laste gelogde en veroor deeling van den lsten beklaagde tot eene gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden en voor de beide laatsten tot eene gevangenis straf van 1 jaar; tovons verzocht hy, dat de beklaagden in voorloopige hechtenis worden genomen, omdat de openbare orde van het district, waarin zy verbiyf houden, dit nood zakelijk maakt, doch dit bleek niet noodig de drie beklaagden toch bevinden zich reeds voor een ander feit, verzet tegen de openbare macht, in voorloopigo hechtenis en zullen zich daarvan den éden Februari te 's-ïïage hebben te verantwoorden. Ook die zaak be looft zeer interessant te worden, want vol gens beklaagde La Maitre hebben zy zich niet tegen de openbare macht, maar wol dezo zich tegen hen verzet. In de te Haarlem behandelde zaak doet de rechtbank over 14 dagen uitspraak. In de laatste twee dagen zyn te Katwyk nog enkele schuiton van de kant- visscherjj aangekomen, maar met weinig vangst. De besomming bedroeg f 50 por schuit. De schade van sommige schuiten was daarentegen zooveel grooter. Eenige zyn met gebrokon zwaard, en ééne met gebroken mast en zwaarden aangekomen. Men schryft ons uit Zoetermeer: In een vorig nommer kwam een bericht voor, dat tegen zekeren P. door de politie alhier proces-verbaal is opgemaakt wegons diefstal van een paar vrouwenlaarzen. Ten onrechte hebben velen gemeend dat de bekende blindeman Pensoel, die zich hier in den omtrek veel ophoudt, in dat bericht werd bedoeld. Do werkeiyke dader heet J. Pieterse, by genaamd „Gekke Jan", wonende te 's-Hage. Gisteravond is zekere T. T. in zeer boschonken toestand aan den Molenweg, te Zegwaard, te water geraakt, doch met behulp van eenige personen tydig op hot droge gebracht. Uit Steen w y k werd gisteravond gemeld, dat zes woningen in de Onnastraat aldaar in brand stonden, doch dat hot, ondanks don hevigen wind, wel spoedig gelukken zou de vlammen te bedwingen. De oorzaak is on bekend. BUITENLAND. Frankrijk. In de gisteren gehouden zitting der Kamer van Afgevaardigden verklaarde de minister president, de beer Floquet, dat bet herstel van den „sorutin d'arrondissement" (verkiezing per enkelvoudig district) geenszins inbreuk maakt cp hot algemeen stemrecht. Indien zyne staat kundige richting do goedkeuring der Kamer mocht wegdragen, clan zal de republikeinsche party met meer gezag bekleed zyn om hare j taak voort te zotten. De regoering zal nieuwe maatregelen voorstellen om de aanslagen op de veiligheid van den Staat te onderdrukken. De heer De Jouvencel heeft in de Kamer zyne aangekondigde interpellatie toegelicht. Hy verklaarde zich voorstander der vryheid, maar vroeg zich af of die aan allo mis bruiken moest worden prysgegeven. (Rumoer rechts.) Hy oordeelde dat de regeering zich verdedigen moest. Generaal Boulanger was niet ter vorgadering aanwezig. De "heer Floquet merkte verder op dat de meerderheid ontevredon is, doch dat zy naar aadere ministers moot omzien, indien zy meent dat de regoering hotzy meer naar do rechter-, hetzy meer naar de linkerzyde der Kamer moet overhollen. Hy -eindigde met het vragen van een votum van vertrouwen, en bood het ontwerp aan tot herstel van den „scrutin d'arrondissement." Do Kamer nam daarop met 300 tegen 240 stemmen de motie van vertrouwen aan. Deze uitslag werd door de linkerzyde met gejuich begroet. Dmltsohland. Uit Auckland wordt gemeld dat de stoom boot „"Wainui" daar is aangekomen met nieuwe berichten uit Samoa. De Duitschers hebben uit naam van den keii er den oorlog verklaard aan koning Mataafa en brtchten te zijnor kennis dat zy de sche ien zulten onderzoekon, ten einde den invoer van krygsvoorraad te verhinderen. Aan de „National Zeitung" wordt uit Nieuw York geseind dat Duitschland aan de Amerikaansche Regoering heeft voorgesteld over de Samoa-quaestiotoBerlyn van gedachten te wisselen. Dc dood van kroonprins Rudolf. Volgens particuliere berichten uit Weenen, was de keizer door de doodstijding van kroon prins Rudolf zóó getroffen, dat hy niemand te woord stond. Vandaar dat te Weenen het bericht eerst zoo laat verspreid werd. Het „Neue Wiener Tagblatt" meldt dat de keizer, na eonige uren alleen gebleven te zyn. zich by het ontvangen van de leden der keizer lyke familie volkomen beheerschte, in treffende bewoordingen zyne berusting in Gods wil uitsprekende. De keizerin moest zich des namiddags te bed begeven. De aartshertogen Kirel Lodowyk en Albert verlieten in groote ontroering, luid snikkende, het paleis. Prins Leopold van Beieren en prinses Gisela kwamen gisterochtend om 6 uren te Weenen aan en werden aan het station door den keizer ontvangen. Toen zy hun waggon verlieten, omhelsde Z. M. hen verscheidene malen, met de tranen in de oogen. De prinses gaat gebogen onder de droefheid over het overlijden van haren broeder. Reeds vroeg in den ochtend werd gisteren met de toebereidselen voor het praalbed van hot lyk begonnen onder de leiding van den adjudant des kroonprinsen, kapitein Giosl. Vroeg kwamen de keizer en de keizerin in de rouwkamer, waar het stoffelyk overschot van hun eenigen zoon lag, het vroegere slaap vertrek des prinsen, om er in stilte te bidden. Later maakten prins Albert Wilhelm Reinier en de aartshertogin Elisabeth hunne opwach ting by de prinses-weduwe, wier vertrekken onmiddeliyk aan de rouwkamor grenzen, en traden voorts deze binnen. Behoudens goedkeuring des keizers, zal de teraardebestelling plaats hebben op a s. Dins dag, des namiddags te 4 uren. De keizer heeft den wensch te kennen gegeven, dat de be grafenisplechtigheid zoo eenvoudig mogelyk geschiede. Do stoet zal zich langs den kortsten weg door de stad naar de Capucijnerkerk begeven. Maandag-voormiddag wordt het lyk voor het publiek ter bezichtiging gesteld. De voornaamste straten der stad zyn in rouw floers gehuld. Van de buitenlandsche vorsten, die de ter aardebestelling zullen by wonen, heeft de prins van Wales zyne komst reeds aangekondigd. In de hofkringen wordt het echter ook als zeker beschouwd, dat keizer Wilhelm te Weenen zal komen. Aartshertog Karei Lodewyk, nu troonopvolger geworden, zal de vreemde vor ston ontvangen. Keizer Frans Jozef is nog geheel onder den indruk der vreeseiyke ramp. De keizer begaf zich gisternacht niet te bod en bracht den geheelen nacht door zonder rust te nemen. Ook de hoogbejaarde aartshertog Albrocht, 's keizers oom, is zóó door het overlijden van den kroonprins getroffen, dat zyn lijfarts den geheelen nacht bjj hem moest waken. De keizerin begaf zich, nadat de eerste smart was overwonnen, naar hare vertrouwde vriendin, de hofdame gravin Ferenczy, en bracht daar twee uren door, ten einde haren tranen de vrye loop te laten. De eerste krans op de ïykkist van den kroonprins werd gebracht door do kroonprin ses. De krans was uitsluitend samengesteld uit de geliefkoosde bloemen van haren echt genoot. Prinses Elisabeth, het dochtertje van den overleden kroonprins, legde den tweeden krans op de lykbaar haars vaders. Deze krans be stond uit witte mosrozen met een zjlden lint. De iykplechtigheid zal ook door de kroon prinses worden bygewoond. 'Als eene merk waardigheid deelt men mede dat by het rouwgewaad, dat de kroonprinses by deze plechtigheid zal dragen, een sleep behoort, welke keizerin Maria Thoresia by de teraarde bestelling van haren gemaal, keizer Frans van Lotharingen, droeg en welke zorgvuldig is bewaard. Beslissende politieke maatregelen worden niet terstond verwacht. Toen minister-president graaf Taaffe in den Woensdag gehouden ministerraad den keizer vroeg, of hy ook be velen had te geven, antwoordde Frans Jozef: „Ook in het vervolg zal ik myn plicht ver vullen." Te Weenen werden Woensdag alle des avonds verschynende dagbladen in beslag ge nomen, en desgeiyks voor den tweeden keer gisterochtend de „Neue Freie Presse", omdat zjj melding maakten van geruchten, volgens welke kroonprins Rudolf doodgeschoten in bed gevonden was of by de jacht van het paard gevallen. Intusschen berichten geloofwaardige getuigen, dat de kroonprins gedurende de laatste weken herhaaldeiyk heeft geklaagd, dat hy zich niet wel gevoelde. Weinige dagen geleden zeide hy tot den bekenden schryver Josef Wellen: „Gy zult zien, dat ik niet lang meer leef; myne gezondheid is slecht!"Wor- keljjk moet hy reeds drie jaren aan eene hartziekte geleden hebben en sedert langen tyd sterk rooken, dansen, enz. hebben opge geven wegens adembeklemmingen en hooge zenuwachtigheid. Woensdag-ochtend schynt harlkramp hem bjj het verlaten van het bed verrast te hebben. Hy lag nog in nachtge waad dwars over het bod uitgestrekt met gebroken oogen. Tien minuten vroeger zou zyn ïyfknecbt hem nog levend verlaten heb ben. Ofschoon hy onwel was, had hij zich en zyne gasten den vorigen avond door een als natuurzanger bekenden fiaker-koetsier uit Weenen, die naar Meyerling ontboden was, vrooiyke Weener volksliederen laten voorzin gen, en hy was, naar het scheen, in beteren toestand gaan slapen. V LONDEN, 31 Januari. De afgevaardigde O'Brien, te Manchester gevangengenomen, werd 's nachts met een sterk escorte naar Dublin overgebracht. BRUSSEL, 31 Januari. De koning en de koningin zullen morgen raar AVeenen ver trekken. BERLIJN, 31 Januari. (E. O) Heden zyn aan de Bank cyfer-telegrammen ontvangen, waarin het overiyden van Z. M. den Koning der Nederlanden werd gemeld. Daar zy niet bevestigd werden, mochten zy niet verder verbreid of geseind worden. WEENEN, 1 Februari. Men verzekert dat de kroonprins voor twoe jaren aan graaf Szegenyi, (chef van het gemeenschappeiyk ministerie voor buitenlandsche zaken en het keizerlyk Huis) heeft opgedragen, in geval by mocht sterven, zyne talryke geschriften te regelen. Nog onlangs werd deze opdracht door den kroonprins herhaald. AVASHINGTON, 1 Februari. Na een on stuimig debat heeft de Senaat heden het voor stel aangenomen, waarin uitdrukkelyk wordt verklaard dat het de taak is der regeering voor de bescherming van alle Amerikaansche be- langon op de Samoa-eilanden zorg te dragen. AVEENEN, 1 Februari. De officiëele „Wiener Zeitung" deelt de aanleiding van kroonprir s Rudolfs dood aldus mede: „De mededeelingen, welke wy gisteren in het niot-officieele gedeelto van ons blad over het verpletterend overiyden van kroonprins Rudolf hebben gedaan, berustten op de eerste waarnemingen, welke uit de naaste omge ving van den prins onder den geweldigen indruk der ramp lner bekend werden ge maakt. „Nadat de deur van het slaapvertrek was opengebroken, vond men den kroonprins leven loos te bed liggen. Op dezen eersten indruk berustten de berichten welke naar Weenen werden gezonden, dat do prins aan een aanval van beroerto was gestorven. „De hoogleeraar dr. Widerhofer, per tele graaf naar Meyerling ontboden, begaf zich met den eerst mogeiyken trein naar het jachtslot. De hoogleeraar onderzocht het lyk terstond en vond aan het hoofd van den prins een vrjj, groote wond, met een aanmerkelyke belee- diging van den {schedel en het schedelboon waardoor onmiddeliyk de dood moest veroor zaakt zyn. „De hoogleeaar verklaarde, dat deze wond door een kogel ls veroorzaakt. Trouwens naast het bed onder het bereik der rechterhand werd een revolver gevonden, welke was ont laden. De ligging van het wapen liet geen twyfel meer mogelyk, of de kroonprins had zich zelf het leven benomen. „Door do omstandigheid, dat de bedienden allen in de aangrenzende woningen verspreid waren, daar de kroonprins hun gelast had alles voor de jacht gereed te maken en zy daarom voor korten tyd het huis moesten verlaten, kon de knal van het schot door niemand gehoord worden. „Aan een commissie, welke terstond naar Meyerling werd gezonden en volgens de be staande regels was samengesteld, werd opge dragen de toedracht der zaak en de bykome.rde omstandigheden nauwkeurig te onderzoeken en op schrift te brtngen. „Wij mogen niet verzwygen, dat vele per sonen uit de naaste omgeving van den kroon prins in do Laatste weken meermalen sporen van ziekelijke overspanning der zenuwen by den prins hebben waargenomen. „Men moet dus aannemen, dat de ver- schrikkelyke daad onder den invloed erner tydelyko zinsverbystering is gepleegd. „Bovendien moeten wy er op wyzen, dat de kroonprins in den laatsten tyd herhaaldeiyk over hoofdpyn klaagde, die by had behouden, sedert hy in het vorige najaar van het paard viel. Dit o "'geval werd echter op uitdrukkelyk bevel van den kroonprins strikt geheim ge- honden. LEIDEN, 1 Februari. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instit.) Verwachting: zuidwestenwind. Thermometer-standgisteravond om 8 uren 8Celsius 46.4° Fahrenheit; hedenmor gen om 8 uren 7° C. 44.6° F.; 's midd. 12 uren 11° C. 51.8° F.'s namiddags 4 uren 9° C. 48.2° F. Tot nadere toelichting van het gisteren in den gemeenteraad behandelde, diene Qat do aanvrage aan mej. A. M. Kapteyn om niet met Februari, doch mot 1 Mei uit hare betrekking te worden ontslagen, geschied is op verzoek van do directrice der Hoogere Burgerschool voor meisjes. - Het oude slot Teilingon, by Sassenheim, dat uit het begin der XlIIde eeuw dagtee- kent, is èn uit een architectonisch oogpunt ön wegens de daaraan verbonden geschied kundige herinneringen merkwaardig. Het is vermoedeiyk een dor oudste nog bestaande gebouwen, welke in gebakken steen zyn op getrokken; do cirkelvormige plattegrond i« die, welke in de Xlde en XHde eeuwen voor de versterkte kasteelen algemeen werd aan genomen, zooals biykt uit de drie in ons land alleen nog behouden gebleven kasteelen van Leiden, Batenburg en Keesel (in Limburg)- Hot slot van Tellingen werd gesticht door de- heeren van dien naam. Toen Willem Yan Tel lingen aan den aanslag tegen Floris Y, Graaf van Holland, deelgenomen had, word het kasteel in 1296 verbeurd verklaard, en sinds dien tyd behoorde het gedurende 500 jaren aan de domeinen der grafelijkheid van Holland. Het werd tot in het begin der XYIIde eeuw bewoond door den houtvester van Hol land. Als zoodanig betrok Jacoba van Beieren dit kasteel en zy eindigde in 1436 haar ramp spoedig leven aldaar. In 1803 werd het slot door het domein- bestuur verkocht, met bepaling dat het hls monument zou moeten behouden blyven, zoodat het den kooper niet vrystond het verder af te breken. Later werd bet bet eigendom van jhr. Van Teylingen. Bekend met den wensch der Tegeering om eenige noodige herstellingen aan te brengen om het aloude slot voor ondergang te behoeden, heeft de tegenwoordige eigenaar, jhr. M. AY. Van Teviingen van Kamerik te Utrecht, het kasteel Teilingen aan den Staat ten geschenke aangeboden. AToor zyne^ vrijgevigheid beeft de minister van binnenlandsehe zaken hem den dank der Regeering gebracht. (Sts. Crt.)_

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2