8884, Zaterdag 2 Kebruaii. A#. 1889. §eze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van fêpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 1 Februari. Feuilleton. De vrouw eens Dichters. PRIJS DEZER COÜEASTi »m Letdeo p«r I nmrdm.1.10. franco p«r post.1.10. AfMstaUb* fflMWIII#.W. PRIJS DER ADVERTENTEEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. "Voor het in- easseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Uit eene in dit nommer voorkomende advertentie blykt dat het plan bestaat den 5den Maart a. s. een concert te geven, door ■de dames G. M. C. Van Baaton, Wia Dikema en den heer Joh. G. Striening, met medewerking van het Symphonie-orkest van het 4de reg. infanterie en de orkestklasse der Muziekschool, ■onder directie van den heer J. G. H. Mann, ten voordeele der Voorzorgskas van het onder wijzend personeel der Muziekschool van de Maatschappij voor Toonkunst. "Wij kunnen niet anders dan met de meeste ingenomenheid dit plan toejuichen; niet alleen, omdat wjj daaruit zien hoezeer het onder wijzend personeel de goede zorgen van het bestuur op prijs stelt om genoemde Voorzorgs kas te steunen, maar ook omdat wij hierdoor in de gelegenheid gesteld worden eenigen van hen in ons midden te zien optreden, die wjj in geruimen tijd niet mochten hooren. Dat de concortgevers zich de medewerking van het Symphonie-orkest van het 4de reg. inf. hebben verzekerd, is ongetwijfeld eene gelukkige gedachte. Door gebrek aan mede werking toch, konden dezen winter de gewone Symphonic-concerten van den heer Mann niet ■doorgaan, hetgeen te meer te betreuren is, omdat de heer Mann door zjjn ernstig streven op muzikaal gebied eene betere appreciatie van de zjjde der ingezetenen had mogen ver wachten. "Wjj twijfelen daarom niet of velen zullen deze gelegenheid aangrijpen om het orkest van den heer Mann nog eens te gaan hooren, vooral nu dit gepaard gaat met het onder steunen van het goede doel, door de concert gevers beoogd. In 't bjjzonder de leden der Maatschappij van Toonkunst en de ouders der leerlingen vlet" Muziekschool zullen deze gelegenheid gaarne aangrijpen om een bewijs van sym pathie te geven aan het onderwijzend perso neel dier school en er zal wel geone nadero aansporing noodig zijn om de eerlang aan te bieden inteekeningslijsten van ruime handtee- keningen te doen voorzien. Aan de universiteit alhier is met gun stig gevolg afgelegd het eerste natuurkundig examen door den heer G. L. H. Hack het propaedeutisch examen in de geneeskunde ■door den heer S. Keeling Brouwer; bet Naar het Deensch van II. Bang door E, F. I Slot.) Zy boorde niet meer. Die enkele klank suisde haar onophoudelijk in de oorenen het «enige, waaraan zij denken kon, was, hoe hij het durfde wagen in baar bijzijn dien naam uit te spreken. Victor rekte zich eens uit, stond langzaam op en liep een paar maal het vertrek op en neder, tevergeefs naar een overgang zoekende om het gesprek op oen ander onderwerp te brengen. Maar zjjne gedachten waren verward hjj gevoelde zich, zonder zich er rekenschap van te kunnen geven, onaangenaam gestemd, onwel. Hij rilde als van koude. „Het is guur vandaag," zeide hy. „Wat zal zij voorstellen, welk kostuum?" vroeg Martha, van uit het donker op godemp ten toonalleon het woordje „zy" werd iets scherper, met een drogen nadruk uitgesproken. „Als Karen," zeide hy. - Karen was de hoofdrol in zyn drama. „O, zoo." „Het is al laat," zeide hy. „Je weet, het is rn^jn club avond.-' Hy stond naast haar en boog zich nu om een kus op hare wang te drukken. Het was of zy het voelde branden op do plek, welke hy met zjjne lippen had aange- candidaats examen in de godgeleerdheid door den heer P. A. Klap; -hetdoctoraal examen in de rechtswetenschap door de heeren H. M. J. Weeterouen Van Meetoren en W. C. Th. Van der Schalk; dat in de staats wetenschap door den heer N. Cramer. Voor het eerste gedeelte arts-examen is alhier geslaagd de heer P. J. M. Van Seters. Tot eereleden van de studenten vereeni- ging tot oefening in den wapenhandel „Pro Patria" zyn benoemd de heeren Pabst tn R. Van Stolk, oud-praeses en oud-quaestor. Er is besloten einde Mei een huishoudelijk concours met gemeenschappeiyken maallyd te houden en daaraan te verbinden een nnl- versiteitswedstryd, waarvoor een krediet van f 600 a f 700 werd toegestaan. Tevens zullen er nieuwe geweren worden aangekocht. De Senaat der Leidsche universiteit heeft besloten dat, wegens het overlyden van den hoogleeraar Rauwenhoff, op den 8sten Februari a. s. (dies natalis) bet gebruikeiyk gezameniyk diner van professoren niet zal doorgaan. Wel zal de rector-magnificus de dies-rede houden in het academie-gebouw, doch met den maaltyd zal ook de serenade der studenten aan de professoren achterwege moeten blyven. By de te Zwammerdam gehouden ver kiezing voor een lid van den Raad dior ge meente, ter vervanging van den heer Brouwer, die naar elders vertrok, werden uitgebracht 125 geldige stemmen. Hiervan verkreeg de heer C. D. Hoogendyk (lib.) 65 stemmen, zoodat die verkozen is. De heer Blommesteyn (r.-k.) had 31 en de heer Goebel (a.-r.) 29 st. Het aantal verrichte vaccinatién binnen de gemeente Zoetermeer, gedurende het jaar 1888, bedraagt 33. De opperceremoniemeester, de heor Du Tour Van Bellinchave, maakt in de Staats courant van heden bekend dat, ingevolge de bevelen des Komngs, het Hof voor den tyd van drie weken, ingaande heden, den rouw heeft aangenomen, te weten: ééne week mid delbaren en twee wekon lichten rouw, wegens het overlyden van den aartshertog Rudolf, kroonprins van Oostenryk-Hongarye. Naar het „H. D." met zekerheid verneemt, zal, wegens dezen Hofrouw, de eerste avond receptie ten huize van den minister van buiten- landsche zaken niet plaats hebben. Men meldt uit Noordwyk, dd. 31 Januari raakt; zij wreef er met den duim eenlge malen langs. „Wat ben je gloeiend," zeide liy. Zy stiet hem met de hand van zich. „Ja, je moet me niet kussen," antwoordde zy. Hare stem klonk koud en vreemd. Victor lachte. „Je hebt zeker slaapje spreekt zoo raar. Daarop vertrok hy. Zy stond op, liep eene poos doelloos de kamer rond en bleef toen by het venster staan. Zy was geheel wezenloos, versuft, en ver mocht niet meer geregeld te denken. Zy kon geen geluid onderscheiden, zóó bonsde en dreunde het haar in het hoofd. De lichten in het huis tegenover haar dansten haar voor de oogen. Hare ademhaling was belemmerd door duizend opgekropte kreten van pyn en smart. Zy was geheel verzekerd, nu zy zekerheid had. Maar dan brak de verontwaardiging los, als een wild bruisende vloed. Duizenden vragen, angstige vergelykingen, zinnelooze verwyten, beschuldigingen, een kokende maalstroom van vertwijfeling, rnachtelooze woede en jaloezie. Zy stak de lamp aan, plaatsle die op de schryftafel, maar vergat don ballon er op te I zettenzy woelde driftig zoekend den inhoud der verschillende vakken dooreen, zoodat de losse bladen om haar heen vlogen. Eindolyk, daar waren ze, die verzen aan haar; aan haar, voor wie hy dichter was; aap haar, die hy beminde, Heden had hier de plechtige begrafenis plaats van den heer Van der Horst, sedert 9 jaren pastoor alhier. By den lykdienst herdacht de heer Lans, uit Schiedam, den overledene èn als herder zyner gemeente èn als verdienstelyk schryver in verschillende katholieke tydschriften, ook onder het bekendo pseudoniem „Jozef van Haarlem". By zyne parochianen zal zeker zyn heengaan betreurd worden. In die 9 jaren heeft de reeds oude man eene Katholieke school, twee gestichten en een nieuw kerk hof tot stand gebracht. Dit getuigt zeker van onvermoeide werkkracht en liefde voor zyne Kerk. De heer H. M. Langeveld is als stations chef verplaatst van Avenhorn naar Warmond. Het stoomschip „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 31 Jan. van Genua; de „Voorwaarts," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 31 Jan. te Padang; do „Timor," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 31 Jan. van Colombo; de „Zeeland," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 31 Jan. van Port-Said. Gemen gd NUuw». Naar gebleken is, hebben d«2en en genen de in ons blad voorkomende adver- tentién van den beer M. Kooy zóódanig opge vat, dat deze handelaar in tabak, sigaren enz. thans alleen depothouder van de firma Van Nelle zou zyn. Op verzoek deelen we daarom gaarne mede dat die opvatting geheel onjuist is, maar dat de heer Kooy, door nu ook de merken van genoemde firma in voorraad te hebben, aan zyne zaak integendeel uitbreiding heeft gegeven, daar alle merken, welke vroe ger by hem voorhanden waren, ook in het vervolg steeds in zyn magazyn to vindon zjjn. Gisteravond trad in het café „Vondelhoven" alhier een gymnastiek-gezel- schap op, dat uit goede krachten was saam- gesteld. Slechts weinigen hadden van do gelegen heid tot uitspanning gebruik gemaakt; toch bewees het applaus, dat zy, die opgekomen waren, daar geen berouw over gevoelden. Vooral het werken op tafols en stoelen door een meisje, een kind van ongevoer acht a tien jaar, bracht menigeen in verbazing, even als dit het geval was met do toeren aan den rekstok on aan de ringen. Zy steunde het hoofd op beide handen en begon te lezen. Eerst bedaard en langzaam, zoekend, gaandswog al sneller en sneller, maar zonder dat één trek in haar gelaat ver ried wat er in hare ziel omging; hare gelaats trekken stonden angstwekkend strak, als waren ze voor altoos verst yfd; al wat leven in haar was, had zich geconcentreerd in hare oogen, in haren blik, en in de zuchten, welke als met inspanning bedwongen wanhoopskre ten, nu en dan hare borst bewogen. Ja, ze zag haar geheel voor zich, die andore ieder woord, dat zij las, was eene verheeriy king van haar. Ieder woord eene liefdesbe tuiging. In de eerste gedichten vertoonden zich de omtrekken van het beeld slechts onbestemd en nevelachtig, maar allengs kregen zo een bepaalden vorm en werden zy herkenbaar. En het beeld, dat die verzen met zooveel vast houdendheid bezongen, hot was van die andere, geheel en al dat van die andere. Hare lokken, hare oogen, hare gestalte. Zy spaarde zichzelvo geone enkele foltering, maar las ten einde toe, ioder volgend vers eon nieuwe geeselslag in eene nog bloedende wonde. En opnieuw begonnen do vragen, de angstige vergelykingen, verwijten, beschuldigingen, van voren af aanWelk een gevoel, hoeveel ver langen, welk een hartstocht spraken er uit die gedichten' En ho§ gehoon waren zp! P.ijke beelden, De bewegingen van het slangenmensch waren inderdaad meer die van eene slang dan die van een monsch. Het lichaam werd in verschillende kronkolingen gebracht, hetgeen de slapheid der ledematen bewees. De toeren aan de trapéze, welke boven de hoofden der toeschouwers hing, waren vaal dien aard, dat zy, die zich daar onder bevon den, het raadzaam achtten van plaats te ver anderen, denkende: die machine kon toch eens vallen en dan De athleten toonden over welke enorme krachten zy te beschikken hadden en worden veelbelovende opvolgers van Sandow, den be- kendon athleet, die den 18den December van het vorig jaar te Londen gedurende eene voorstelling eene slagaderbreuk kreeg en als het ware verpletterd werd door de gewichten, waarmede hy juist werkte. Het slotnummerworstelstryd, gaf een juist denkbeeld van het ware worstelen. Naar we vernamen, zal dit gezelschap, nog versterkt door eenige gymnasten, a. s. Donderdag weder in café „Vondelhoven" op treden, dan waarschynlyk voor eene beter bezette zaal, daar men niet dikwyis in de gelegenheid is om voor zulk een gering entrée zoo iets te zien. De arTondissements-reohtban-k te Haarlem behandelde Donderdag de zaak van H. P. Starrenburg, P. G. Starrenburg en J. La Maitre, allen visschers van beroep en geboren te Leiden, beschuldigd van in den nacht van 31 Oct. op 1 Nov. 1888 by den vischhandelaar Willem Spaargaren te Aals meer te hebben ontvreemd 30 a 37 kg. snoek, 4 kg. paling, 12 kg. baars en een byzonder blanken karper van 5 kg. zwaarte. De drie beklaagden, die eerst "hebben getracht Spaar garen over te halen de zaak niet te vervol gen, omdat zy hem de geleden schade zouden vergoeden, ontkenden nu pertinent don dief stal te hebben gepleegd en ook ooit met Spaargaren over vergoeding te hebben ge sproken. Het bleek echter dat door de be schuldigden aan J. Roos, vischhandelaar te Leidon, paling en andere visch was verkocht, waarvan de paling kenbaar was als van Spaargaren afkomstig, omdat hy aan een er van een byzonder kenteeken had gemaakt. Niettegenstaande verschillende getuigen ver klaarden dat het onmogelyk i3 by donker weder, zooals het dien nacht was, met do schitterende kleuren, licht, kracht, gloed. En ieder volgend beeld laadde een nieuwen centenaarslast op hare ziel. By haar koud, arm, traag; bij de andero vurig, ryk, weelderig. Hare armen violen loodzwaar, als verlamd, op de tafel noder, en het hoofd, dat nu zijn steun miste, zonk neder op hare borst. Na en dan dook zy, als door den slaap overmand, geheel ineen, maar dan was het alsof zy tel kens opnieuw met een schok tot bewustzijn ontwaakte, en zij begon weer te lozen. Neen, neen, dit was te veel! Zy sloeg het boek dicht en stond op, doods bleek, >het haar wild dooreengewoeld, ordeloos nederbangend langs haar gelaat; haar kleed, in haar snakken naar lucht, half opengerukt, als eene radelooze om zich heen blikkende. Zjj greop het schryfboek, rukte er den blau wen omslag af, en liep er mede naar de kachel. Voor het vuur neergehurkt, opende zij de deur on hield de witte bladen een «ogen blik bij de vlammen. By don rossen gloed waB het alsof iedere bladzyde haar het lachende beeld van die andere voorhiold. Zii slingerde de bladen mot een kreet va* afschuw ver van zich en stortte onder een vorstikkenden tranenvloed achterover op het haardkleed terneder En haar bange levensstryd had een aanvang genomen.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1