Voor het hof van assises verschijnt alzoo alleen haar zevenjarig dochtortje, dat hare moeder heeft gezworen nooit iets van hetgeen zij in den verschrikkelyken nacht gezien heeft, te zeggen. Zelfs haar vader, die zich natuurlijk geheel onschuldig gevoelt, kon geen woord uit haar krijgen. Zy blijft bij hare vroegere verklaring. Koger wordt verdedigd door een vriend van hem, wien hjj eenmaal het leven gered heeft en die nu advocaat is. Toevallig is die advocaat, Lucien de Noirville, de echtgenoot van meergenoemde Julia, doch hjj weet van de vroegere verstandhouding niets af en even min van hot aandeel, dat zijn vrouw in den moord hoeft. Hjj houdt een prachtig pleidooi ter betooging der onschuld van Roger. Anderen moeten den moord gepleegd hebben. Juist als hjj dit nader wil aantoonen, wordt hem een brief gebracht, welke hem inlicht omtrent de intieme kennis van vroeger tusschen Roger en zijne eigen vrouw. Roger had zich kunnen redden, zijno on schuld kunnen aantoonen als hjj slechts den naam genoemd had van de persoon, van wie hjj, tijdens do moord gepleegd werd, ruim 100,000 fr. ontvangen had. Dit wilde, dit kon hij echter niet, want hjj zou daarmede twee familion compromitteoren. Bedoelde som was de spil, waarom alles draaide. Yoor den advo caat ging nu echter een licht op. Die som was op bedekte w(jze in handen gespeeld van Roger door Julia om alzoo hare schuld en die van haren medeplichtige schijnbaar op eerst genoemde te doen overgaan, want de bank biljetten bleken het eigendom van den ver moorde te zijn geweest. Het opgegane licht treft den advocaat der mate, dat, na een heftig tooneel tusschen hem en Roger, hjj opeens te midden van zijn vrij sprekend pleidooi morsdood neervalt. Do derde doode. Roger wordt schuldig verklaard, naar Cale- domë verbannen, weet te ontvluchten naar Amerika (waarheen hem ook zyn dochtertje .gevolgd is), komt 12 jaren later onder een anderen naam in Frankrijk terug, waar de weduwe De Noirville de hand zijner nu be koorlijke dochter komt vragen voor haren zoon Raymond, die nu evoneens advocaat is. Er hebben nadere verklaringen plaat3. Suzanna wil met niemand trouwen, omdat zjj haar vader werkelijk neg voor den moor denaar houdt. Raymond gelooft dit niet. H(j zal trachten den waren moordenaar op te sporen, want reeds zyn vader geloofde aan Rogers onschuld. Roger zal eveneens trachten den waren schuldige te ontmaskeren. Er vallen vermoedens op mevr. De Noirville. Heflig too neel tusschen moeder en zoon 1 Ook de handels agent Luversan komt weer op 't appèl. Hij wil zekere papieren van Julia terughebben. Zij wil hem die niet geven, en daarom stoot hij haar met een dolk in de borst. Alzoo de vierde doode. Hijzelf wordt gearresteerd en zijne schuld ook aan den vroegeren moord komt aan het licht. Natuurlijk werd Roger in zijne eer hersteld, maar zijne vrouw, die ten grave daalde, en het vroeger geluk kon men hem niet teruggeven. Aangezien, behalve de figuranten, niet alle personen, die op het affiche vermeld stonden, ten tooneele kwamen, schijnen er nog meer moorden te z(jn voorgevallendoch die hadden blijkbaar reeds plaats gehad voordat hot scherm cpging. Menig tafereel was inderdaad zeer aandoen lijk, als men niot op de onnatuurlijkheden lette. De vertooners speelden over het geheel zeer verdienstelijk en werden bij herhaling teruggeroepen. Het tooneel was belangrijk vergroot ge worden, hetgeen dikwijls ten goede kwam. Tot assistentie van de loting in het 3de district voor Zuid-Holland, zal de 1ste luitenant Hemmes van het 4de reg. inf. aan den militie commissaris worden toegevoegd. Tijdens de afwezigheid van den lsten luit. Hemmes zal de 1ste luit. Obreen als officier van wapening fungeeren. De leden der afdeeling Leiden en om streken van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst zullen a. s. Donderdag-avond te halfacht vergaderen in het Nutsgebouw. DoLeidsche voreeniging „Litteris Sacrum" zal op 23 Februari a. s. eene uitvoering geven jn do Nutszaal te Voorschoten. Men rekent daar reeds op een genotvollen avond, zooals genoemde vereeniging dien aan hare hoorders weet te verschaffen. Beroepen is by de doleorende kerk te Meppol voor de twoode maal, ds. C. L. F. Van Schelven, te Oude- en Nieuwe-Wetering. Do inkrimping van den postdienst zal, naar „De Maasbode" vernoemt, niet alleen beperkt blijven tot het verminderen van het aantal verzendingen. Naar aan de „Vossische Zeitung" ge meld wordt, heeft do Nederlandsche Bank be sloten voortaan wissels op Duitschland, Belgiö en Frankrijk fe koopen. Het stoomschip „Zaandam," van La Plata naar Rotterdam, arriveerde 28 Jan. te Santos; de „Zuid-Holland," van Java naar Rotterdam, passeerde 28 Jan. Perimdó „Celebes," van Amsterdam n. Batavia, vertr. 30 Jan. van Suez. Vergadering van het departement Lel den der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van 1M1J verheid te 's-Gravenhage. Ongewoon is het dat een spreker, die 't een of ander onderwerp behandelen zal, zijne toe hoorders bij zich ontvangt, en toch heeft dit verschijnsel zich heden voorgedaan. Uitgonoo- digd om eene voordracht over electrischo ver lichting in het departement Leiden te houden, was dr. Bleekrode aanstonds daartoe bereid; de firma Brill heeft welwillend een lokaal, waar een gasmotor opgesteld was, ter be schikking van het bestuur gesteld, maar het ovorbrengon van toestellen en apparaten zou zóó vele bemoeiingen en kosten na zich slepen, dat het plan om in het physiseh kabinet in de Hoogere Burgerschool te 's Gravenhage de mededeelingen van dr. Bleekrode te gaan hoo- ren, door bestuur en vele leden met inge nomenheid begroet werd. En de velen, die aan de uitnoodiging van het bestuur gehoor gaven, zullen eenstemmig zijn in de verklaring dat moeilijk eene betere gelegenheid te vinden zou zjjn om het gesprokene op zulk oene wijze door proeven toe te lichten, als het natuur kundig kabinet van den begaafden spreker aanbiedt. Aan den trein van 6.23 was dan ook een vrjj groot getal leden saamgekomen, en ondanks regen- en modderplassen bereikten we tegen 7 uren hot gebouw der H. B.-S. Alsof we eene gewone ledenvergadering hadden in de bekende Nutszaal, werd do ver gadering door den voorzitter geopend en hot woord gegeven aan dr. B. Na eene korte uiteenzetting van de metho den, waarop electriciteit opgewekt wordt, en in de industrie van opwekking van electrische stroomen door chemische werking (galvanische batterijen) geen sprake meer kan zyn, werd ons als curiositeit het inductie-toestel van Faraday getoond, dat als de eerste schrede op het pad der dynamo's beschouwd kan worden. Dóór middel van door Drummonds kalklicht verkregen projecties zagen W(j de geperfection- neerde inductors van Gramme, uit ringen van week ijzer bestaande en daardoor ring-induc tors genoemd en die van Siemens, trommol- induct-ors; de voor- en nadeelen van beido systemen werden hierbij duidelijk gemaakt. In het lokaal zelf zagen wij oene vlakring- macbine van Zwitsersch maaksel, welke, in werking zjjnde, uitstekend bleek te voldoen. Terloops de vraag besprekende wat eloc- trieiteit is, hoorden we dat daarop het afdoend antwoord nog schuldig gebleven wordt, hoe wel in de geloerde wereld de meening ingang vindt dat dit waarschijnlijk, evenals het licht, trilling van de middenstof, ether, is. Welke evenwel de verschijnselen der elec triciteit zijn, daarover verschillen de meeningen niet meer en waarby die to vergelijken zijn ovenmin. In een in het lokaal tot verkrijging van de noodigo beweegkracht geplaatsten water motor vinden we tot bepaling van de aange wende kracht dezelfde factoren als voor het opwekken van electrische stroomen in eene dynamo, nl. spanning en hoeveelheid. Wordt bij een watermotor de spanning aangeduid door oen manometer en de hoeveelheid ver bruikt water door den watermeter, datzelfde bij de dynamo's in de volts en ampères. De constructie dezer laatsten werd ons dui delijk gemaakt en de wijze, waarop zij span ning en hoeveelheid aangeven, door proeven aangetoond, alsmede hoe dio borokend wor den, waarbij voor den weerstand, welken de stroom ondervindt, nog eene derde grootheid, ohms, in berekening komt. Het geleidend vermogen der verschillende metalen was door een vergelijkenden tabel duidelijk gemaakt en is deze omgekeerd even redig met den betrekkelyken weerstand. Komt zilver in de eerste plaats in aanmerking, door do duurte bepaalt men zich tot koper voor do toestellen en geleidingen, daar het weerstands- en geleidingsvermogen van dit metaal niet zeer veel verschillen. Ten einde den lnwendigen weerstand en den uitwendlgen (electrische stroom) té kun nen beperken, maakt men gebruik vanregu- leerbanken: vierkante ramon, waarop ijzeren spiraaldraden gespannen zyn, welke door middel van oen sleutel met eikaar contact krijgen kunnen; In den loop van den avond kregen we voortdurend het nuttig effect dezer twee toestellen te zien. (Wordt vervolgd.) Gemengd N leuw »- Naar w(j met genoegen vernemen, zal de politie togen de vechtpartijen, welke in de laatste dagen tusschen leerlingen onder ling of die van verschillende scholen weder plaats hebben (het laatste op verregaande wyzo o. a. op de Doezastraat), krachtige maatregelen nemen. Door de politie alhier is gister avond aangehouden een persoon, die poging tot diefstal had gepleegd. By onderzoek bleek dat die persoon zich jl. Maandag en gisteravond ook had schuldig gemaakt aan diefstal van resp. '/j flesch kirschwasser en eene flesch advocaat ten nadeele van don heer M., slijter op de Breestraat, welk kirschwasser de aan gehoudene van de hand had gedaan en dan ook in beslag werd goDomen. Aangezien vermoed wordt dat hjj de flesch advocaat heeft verkocht of weggegeven, worden zij, die hieromtrent inlichtingen kunnen ver strekken, verzocht zich daartoe aan het politie- bureel te vervoegen. Door de politie is tevens proces-verbaal opgemaakt tegen een korporaal en drie min deren van het depot-escadron der huzaren alhier, als zijnde beklaagd een burger te hebben mis- handold; alsmede tegen een paar jongens, die uit een winkel eon koperen ketel hadden ontvreemd. Voor de arrondissements-recht- bank te Haarlem zullen 4 Februari a. s. terecht staan P. H. S. c. s., wegens gewapend verzet tegen een onbezoldigd rijksveldwachter van den prins Von Wied. Gistermorgen werd te Katwijk de visch afgeslagen van eene schuit van den render D. Haasnoot Nz., stuurman P. Plokker. De besomming bedroeg f 90. Maandag zijn de meeste schuiten ter kantvissehory in zee gegaan. Gistermorgen omstreeks kwart vóór vier uren is te Utrecht brand uitgebroken in het bovenachterdeel van het perceel van den heer A. J. v. D., bakker aan de Bilt- straat, en wel boven de bakkerij, daar, waar de knecht in de nabijheid z(jne slaapkamer heeft. Het vuur tastte spoedig den tusschen- zolder aan, waar de takkenbossen worden be waard, van waar de vlammen verder over sloegen naar den meelzolder en het dak, zoodat het perceel weldra eene vuurzee geleek. Mon was het vuur ongeveer halfvijf meester, doch niet dan nadat de zolders en het dak van het achterhuis waren vernield. Telkens be gonnen de vlammen hier en daar weder op te steken, doch de spuitgasten voorkwamen erger, door de brandende en de nog onaan getaste takkenbossen te verwijderen. De bakker en diens gezin, door den knecht geroepen, ontvloden spoedig het brandende perceel, evenals de bewonors van het boven huis aan de voorzijde, en van de woning naast den winkel. OmstreekB zes uren was hot vuur nagenoeg gebluscht; de brandweer bleef echter by de hand om toezicht te houden on verder gevaar te voorkomen. Het verbrande is verzekerd. Het onderhuis en de bakkerij bekwamon grooto waterschade, ten gevolgo waarvan de bakker zjjn bedrijf niot kon uitoefenen. Te Lemele, b ij Ommen O.zyn dertien schapen van den landbouwer H. Rem- mink na het gebruik van raapkoeken plotse ling ziek geworden. Zes daarvan zyn reeds gestorvon. Do districtsveearts verklaarde dat de dieren vergiftigd waren en de koeken werden daarom tot nader onderzoek naar het proefstation te Wageningen opgezonden. Daar is gebleken dat die koeken uit zoogenaamd Bombayzaad zijn geslagen of althans daar mede vermengd. Dit zaad is voor schapen altyd vergiftig. Volgens woervoorspellers te Madrid zal den Sisten Januari door geheel Europa een hevige orkaan heerschen. Uit byzon der heden betreffen do den aanslag op het leven van den emir van Afghanistan blykt dat hy ternauwernood aan het gevaar is ontsnapt. Bij eene wapensohou- wing, toen do emir met den Britschen gezant en een arts op eene kleine tribune de troepen inspecteerde, schoot een der voorbijtrekkende sipayers op hem. De kogel trof zyn stool en miste enkel omdat de emir zich juist op het zelfde oogenblik ter zyde boog om tot een zyner officieren te sproken. Zooals bekendis, werd de dader onmiddellyk neerges.-beid. De emir bleef volkomen kalm en beval dat de parade zou doorgaan. In-Californië is eene maatschappij opgericht, die volgens eene nieuwe en snellere methode voor champagne gisting beweert te zullen werken. In plaats van twee jaren, wor den langs dezen weg slechts drie of vier weken vereischt om de beste soort van cham pagne te verkrygen. BUITENLAND FrankrBli. Generaal Boulanger verklaart in oen der Parysche bladen, waarom hy Maandag niet in do Kamer is verschenen. Hy wist dat een groot aantal zyner aanhangers van plan was hem to vergezellen, terwyi het geheele gar nizoen gereed stond om by het minste standje tegen de Paryzonaars op te rukken. „Ten einde rustverstoring te vermyden", zeide Boulan ger, „ben ik niet naar de Kamer gegaan en zal ik my daar ook niet vertooner. dan op oen dag, waarop men my niet zal verwachten.' Tevens toonde Boulanger de telegrammon, welke hy na de verkiezing heeft ontvangen. Telegrammen van gelukwensching kwamen uit Nieuw-York en Chicago, uit St.-Petorsburg en Moskou. Toen den genoraal de opmerking werd gemaakt dat de kiezers, die hem tot lid der Kamer kozen, uit allo partyen waren by- eengebracht, antwoordde de Parysche afge vaardigde: „Van waar de stemmen kwamen, kan my niet schelen; ik ben opgeboden als de candidaat der nationale party en ale zoo danig ben ik gekozen. Dit is alles wat ik behoef te weten". Generaal Boulanger heeft tevens aan zyne kiezers in het departement der Seine een schryven gericht, waarin hy hun dank zegt, dat zij tegen de parlementaire coalitie zyn opgetreden. De republikeineche partij, steu nende op de eerlijkheid der ambiouaren, is voorgoed gevestigd en de Kamer van Afge vaardigden hooft slechts eene ombinding te wachten. „Do Republiek," zegt hij (en slotte, „staat voortaan open voor alle Francchen van gpedon wil." De groote vraag is nu, wat er zal gebeuren. Zoowel Bonapartisten als monarchisten wil len afwachten, totdat de geschikt' tyd voor hen zal gekomen zyn, maar intusschen be ramen de republikeinen allerlei plannen om de cesaristische beweging nog te stuiten. Over het algemeen lieerscht onder de repu- blikoinen groote verwarring. Zy weten niet wat zij doen zullen. Do drie groepen der linker- zyde hielden oene vergadering, maar kwamen tot geen ander besluit, dan dat zij de heeren Clémenceau, Rouvier en Bovier-Lapierre naar den heer Floquet zonden, ten eiudo met den minister president over den toestand te beraad slagen. De herkiezing van den hoer Numa Gilly tot burgemeester van Nimes is door den Prefectoralen Raad ongeldig verklaard. Dmltaokland. De Rijksdag heeft gisteren hot voorstel betreffende Oost-Afrika by tweede lezing aan genomen.. Tegen stemden de moeste vrij zinnigen en de socialisten. In den loop van het dobat verklaarde de bondscommissaris Wissmann, dat het nemen van krachtige maatregelen onvermydelyk was, doch dat, hoe strenger men optrad, des te spoediger oene beslissing zou worden ver kregen, waarvan do algemeene toestand geen nadeel ondervond. De „Kreuzzeitung" erkent thans dat het gerucht waarheid bevatte, volgons het welk er op haar nummer, houdende het be wuste artikel over de publicatie der stukken betreffende hot proces-Geffcken, beslag was gelegd. Zy voegt er bij dat iets dergelijks haar sedert het ministerie-Manteuffel, dus sedert ruim 25 jaren, niet overkomen is. Van andere zyde wordt medegedeeld dat er een proces wogons majesteitsbeleediging wogens het bewuste artikel tegen het blad zal worden ingeleid. Eene huiszoeking vanwege de politie had gister-voormiddag in het bureel der redactie plaats. Gelijk bekend is, stond de „Kreuzzeitung" ook by den oudon keizer Wilhelm zóó slecht aangeschreven, dat zy hem nooit onder de oogen mocht worden go- bracht.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2